Van Egmond: 'Volgend seizoen zijn we kampioen' Leiden Lions veegt (ijs)vloer aan met SIJC Utrecht: 13-2 ZATERDAG !8 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 NOORDWIJK - Ze kennen hem in Noordwijk ais de snelle jongen met de vlotte babbel en toegege ven, zijn verschijning doet het be ter in de wat protserig aandoende lounge van het gemoderniseerde badhotel Noordzee dan in de als beduidend rondborstiger aan gemerkte lokale kroeg 't Stippie. Daar wordt hij weliswaar en thousiast begroet, maar colbert, kapsel en conversatie contraste ren toch dermate met de omge ving, dat hij het na een half uurtje voor gezien houdt en met een smoes het halfduistere perceel verlaat. Aanzienlijk langer hield hij het uit in het, consumptie-technisch, veel prijziger strand-etablisse- ment waar de atmosfeer bepaald wordt door pluche, leer en mar meren waar je de zee dan wel niet kan horen ruisen, maar waarvan je weet, dat deze toch wel erg dichtbij moet zijn. Een ideale uit spanning om ongestoord zaken te kunnen doen, mede omdat de gedistingeerde kelner slechts om het halve uur geruisloos zijn op wachting maakt. Een tempo, dat het niet haalt bij de stroom van informatie die Frans van Eg- mond kwijt wil als hij zijn favo riete stokpaardje van dit moment berijdt: de basketbalvereniging Parker Leiden. In het dagelijks leven werkzaam als public rela tions adviseur doorspekt de 30- jarige zakenman zijn zinnen met allerhande technisch termen; jargon rechtstreeks betrokken van het vak van de toekomst en daarom meestal weinig met de Nederlandse taal van doen heb bende. Het hoort bij hem, hij is niet iemand die, als hij thuiskomt van zijn werk, met zijn blazer ook zijn woordgebruik „ontmantelt" ook al gaat het over een vrij- etijds-THEMA ALS SPORT. Bovendien maakt hij duidelijk de managers-functie bij Leiden niet uitsluitend als een verzetje te zien, maar als een verlengstuk van zijn job. Vandaar. Over zijn bemoeienis met de bas ketbalclub, over de vereniging en over de toekomst heeft hij wel het een en ander te vertellen. Zoveel zelfs dat Frans, als hij aan het eind van zijn Latijn gekomen nog een rustig de consequenties overziet, vrolijk grapt dat dit toch minstens een halve pagina kopij moet opleveren. Al wil hij met wat minder ook wel genoegen Dit wordt het dus. uitstekend georganiseerde ver eniging waar binnen iedereen zijn taak heeft. Een grote mate van eigen inbreng en eigen ver antwoordelijkheid. Blom bij voorbeeld is belast met de tech nische leiding. Niemand mag zich daar verder mee bemoeien, hy maakt uit wat er gebeurt. Ik onderhandel met spelers. Mijn zaak, daar blijft verder iedereen buiten. Werkt het meest econo misch, nooit geen gezeur of el- Stroomversnelling „Ik ben er min of meer ingerold. Vroeger kwam ik wel eens bij BS Leiden kijken en raakte, pratend op een zelfde golflengte, in ge sprek met Ton Menken. Van het een kwam het ander, plotseling was ik allerlei zaakjes aan het re gelen, het bekende stroomver- snellings-effect. Een echte func tie bekleed ik pas sinds dit jaar. Ik heb het contact met de huidige sponsor gelegd en de onderhan delingen geleid. Was van toen af manager, de katalysator tussen club en sponsor. Leiden is een lenlange discussies. Iedereen is direct aanspreekbaar. Vanwege die goede interne organisatie ging de sponsor met ons in zee. Andere gegadigden zoals Den Bosch en Rotterdam misten daardoor de boot". Sponsor „Je hebt drie soorten sponsors: malafide, minder slechte en bo nafide. De eerste categorie is er uitsluitend op uit om via de club in korte tijd zoveel mogelijk geld te verdienen. Als die opzet ge slaagd is kan de vereniging let terlijk en figuurlijk verder bar sten. De minder slechte sponsor gaat het uitsluitend om naamre- clame, met de club heeft hij ver der weinig uit te staan. Wel sluit hij een contract voor een be paalde termijn af, zodat een con tinuïteit continuiteit gewaar borgd is. De betere geldschieter is geïnteresseerd in het wel en wee van zijn vereniging en sluit ook een contract af op langere termijn. Wij bij Leiden hebben, dacht ik, de meest ideale sponsor gekregen die we ons konden wensen. Heus geen „liefde werk-oudpapier", maar toch zeer betrokken bij het gebeuren. Naamreclame interesseert ze niet zo, ze willen bovenal af van het wat oubollige image van hun produkt dat nogaleens geasso cieerd wordt met drie-delige kos tuums. Via een dynamische sport als het basketbal willen ze de jeugd bereiken. De samen werking verloopt uitstekend en ik verwacht dan ook, dat na het aflopen van ons drie-jarige con tract de verbintenis met twee jaar verlengd zal worden". Wens „Tegenover die, pakweg drie ton per jaar, moeten wij natuurlijk wel het een en ander stellen. De wens van de sponsor is om dit seizoen de play-offs (laatste vier) te halen. Of dat lukt? Blom zegt van wel, dus geloof ik dat. Vol gend jaar moeten we kampioen worden. Ja, dat is de uitdruk kelijke wens van de sponsor. Kost nog meer geld heb ik ge zegd, want met dit team red je het niet. Geen probleem, dat geld komt er. Onderhandelingen met Frans bepaalde spelers zijn al geopend. Dat is misschien tegen de eti quette, maar ik heb geen zin om straks achter het net te vissen. Woudstra en Hagens staan op het lijstje,maar er zijn er meer. Of Collins en Bartolome blijven weet ik nog niet. Amerikanen pas je als laatste in. Die zyn tegen woordig in alle soorten en maten te krijgen, dus dat is geen pro bleem. Plaat en Bruinsma hou den we zeker. Nederlandse- Amerikanen zijn onvervangbaar. Akerboom? Dieisteduur. Kostje een ton. Ik heb hem vorig jaar de helft geboden. Liep-ie lachend weg. Nee, Ruud Harrewijn en Dan Cramer komen zeker niet naar Leiden. Deze heren zijn dit jaar ook benaderd, maar schroef den. toen ze de naam Parker hoorden, de vraagprijs tot onbe schofte hoogte op. Nu praat ik met eventuele gegadigden toch maar drie minuten over geld. maar in het geval Harrewijn ben ik zonder wat te zeggen weggelo pen. Van die praktijken ben ik niet gediend. Enfin, later kwam hij met hangende pootjes terug. Hij stond met de tranen in zijn ogen op de stoep, wilde desnoods dit jaar voor niets spelen. Sorry, maar dan hoeft het van mij niet Publiek „Er schijnen geruchten te circule ren, dat onze supporters zich ronduit aggressief gedragen. Ik snap niet waar die fabeltjes van daan komen. Natuurlijk, ze zijn enthousiast, maar van rellen of wandaden heb ik nog nooit wat gemerkt. Krijgen ze ook echt de kans niet voor. Ik hou helemaal niet van vechten, maar als er zo nodig geslagen moet worden staat Frans wel vooraan. Eén keer heb ik wat moeilijkheden gehad met een Groningse supporter, die met een mes rondliep. Het vel van zyn neus zit nu nog aan de muur van de hal". Accommodatie „Ik heb misschien nog wel een aar dig primeurtje. Gisteren zyn wij samen met Menken en nog wat belanghebbenden bij wethouder Tesselaar geweest met plannen voor een nieuwe hal. In principe stond hij er positief tegenover, wil hij best als een soort stu wende kracht gaan fungeren. Nog niets is definitief, maar mijns inziens is een dergelijk project door een aantal particulieren te financieren, uiteraard wanneer de gemeente zijn medewerking verleend. We gaan in ieder geval onderzoeken wat de mogelijk heden zijn. De kans bestaat trouwens, dat het aantal zitplaat sen in de Vijf Meihal vergroot zal worden. We zijn daarvoor bij de Sportstichting geweest. Direc teur Philipsen stelde, dat de vaste lasten door die extra-tribune met 7000 gulden per jaar zouden stijgen en dat hij dat bedrag dan op ons zou moeten verhalen. „Top", zei ik, want met die extra 400 plaatsen vangen wij natuur lijk beduidend meer recette dan nu het geval is. Verdwijnen uit Leiden? Ik zie het niet zitten. De club hoort bij deze stad zoals eh..." Noordwyk by de zee? AD VAN KAAM KATWIJK - Hij begrijpt zelf niet waar bij vlagen die hevige emotionaliteit toch vandaan komt. Hoe krachtig Leo Pluimgraaf!'(34 jaar nu „dus ik zou zo langzamerhand toch wel oud en wijs genoeg moeten zijn") zichzelf voor een voetbalduel ook toespreekt; hij slaagt er slechts zelden in zijn eigen vermanende woorden een hele wedstrijd lang te onthouden. „Hou je smoel nou eens Pluim", bijt de rustige Leo, zoals die als middenstander door het dagelijkse Katwijkse leven wandelt, de voetballer herhaaldelijk toe. „Bek dicht, anders kom je weer in moelijkheden". Gehoor vindt hij echter maar spo radisch bij zijn andere ik; die hij maar moeilijk kan doorgronden. Eenmaal op het veld. aan de bal en tussen de spelers verandert de weloverwogen handelende slijter, die ondanks moordende concurrentie van een cash and carry het hoold redelijk boven „water" kan houden, in een per soon die incidenteel uiterst onbe zonnen te werk gaat. Die in springt op elke onrechtvaardig heid, gericht tegen hem, of één van zijn ploeggenoten. „Ik weet niet hoe het komt, maar in het veld kan ik mijn mond eenvoudig niet houden. Ik moet praten en schreeuwen en als ik dan ook nog van die opvliegingen krijg, is het helemaal gebeurd", zegt hij zelf In zijn achttien jaar lange voetbal carrière. die zich voornamelijk voltrok bij Quick Boys. met korte uitstapjes naar de jeugd van ADO, het eerste team van Oegstgeest en tegenwoordig Rijnsburgse Boys, heeft hem dat een reeks schorsingen gekost. Niet voor vijf jaar, zoals eerder deze week foutief werd gemeld, maar bij elkaar toch van aan zienlijke lengte, zeker nu daaraan vorige week een straf voor drie jaar is toegevoegd, hem opgelegd door de strafcommissie van de KNVB, afdeling Leiden. Het lijkt het einde van zijn carrière. „Want dit kun je beschouwen als le venslang", Stelt Pluimgraaff, „als die schorsing voorbij is, ben ik 37 en dan kan ik het verder wel ver geten. Dag hobby". Eigen schuld „Eigen schuld", zo wil hij in eerste instantie wel bekennen, maar dat betekent niet dat Pluimgraaff het erbij zal laten zitten. „Ik ga eerst in hoger beroep en als dat niets oplevert, zal ik tot de hoogste in stanties gaan om die straf onge daan te maken", meldt hij strijd lustig. „Het is toch pure waanzin dat iets watje in de zaal hebt mis daan ook consequenties heeft voor het veldvoetbal9 Dat ik voor het zaalvoetbal geschorst ben, is tot daaraan toe. Dat interesseert me minder, al blijft het een giller dat het voor drie jaar is. Maar dat ik ook voor die tijd voor de veld- competitie ben geschorst, dat vind ik erg. Dat pik ik niet, dat zal ik hoe dan ook ongedaan maken. Al moet ik daarvoor naar de bur gerrechter". Aanleiding tot de zware straf voor Pluimgraaff, die inmiddels con tact heeft opgenomen met een Katwijkse advocaat („voor het geval dat..."); Karei Jansen van de VVCS („misschien kan die iets voor me doen") en de KNVB in Zeist, was een voorval tijdens een zaalvoetbalduel op 9 januari in sporthal Cleijn Duyn. Pluimgraaff verdedigde tijdens dat treffen het doel van Civieleo, maar had zijn positie onder de palen verlaten nadat zijn ploeg op achterstand was gezet, teneinde als „vliegende keep" de aan- valskracht te vergroten. Bij een passeeractie maakte hij op een gegeven moment kennis met de gebalde hand van zijn tegenstan der, die zijn vuist vlak naast de neus van Pluimgraaff parkeerde. ..De killer", zoals hij als spits van Quick Boys wel werd genoemd, sloeg onmiddellijk toe. „Ik draaide me om en gaf hem een stomp in zijn maag. Niet eens zo hard. maar hij viel achterover en ik mocht het veld verlaten van de scheidsrechter. Nou had ik me voor die tijd a". vreselijk aan die man lopen ergeren, dus pikte ik dat niet. Gevolg was dat ik voor de hele wedstrijd werd weg gestuurd. „Als dat moet, sla ik je in elkaar", heb ik toen gezegd. Zover is het niet gekomen. Ik heb de man alleen even beetgepakt en vervolgens heb ik de zaal verla ten" Een lezing die tijdens "de mon delinge behandeling van de zaak werd bestreden, hetgeen ertoe leidde dat Pluimgraaff een dag la ter een brief vond, waarin hem zijn schorsing werd gemeld. De tekst van het schrijven van de af deling luidde dat de sanctie was opgelegd „wegens het schoppen van de scheidsrechter, het be dreigen van de scheidsrechter alsmede het slaan van een tegen stander" „Maar dat eerste is beslist niet waar", volhardt Pluimgraaff, die de brief „wel zes keer" moest overlezen voor de hoogte van de straf tot hem doordrong. „Drie jaar... Ik schrok me te pletter. Drie weken, ja daar had ik op ge rekend, maar drie jaar... Dat is toch te gek". Los „Te gek" misschien wel. gedeelte lijk verklaarbaar ook. Niet alleen is Leiden een van de strengst straffende afdelingen van Ne derland (hetgeen ook LDWS- doelman Frans Stouten pas nog moest ondervinden), bij de bepa ling van de strafmaat zal even eens rekening zijn gehouden met het bepaald niet smetteloze voetbalverleden van Pluimgraaff. Zo rustig als die Katwijker zijn weg zoekt door het dagelijks leven; zo impulsief reageert hij als hij bal en gras on der de noppen voelt. Dan lijkt voor hem het sein in bepaalde ge vallen op „groen" gesprongen,, gooit hij bij alles wat indruist te gen zijn rechtvaardigheidsgevoel de remmen van zijn zelfbeheer sing los. Hij: „Vaak gebruik ik dan alleen mijn mond, maar soms zitten ook mijn handen weieens los". Gehinderd in zijn carrière heeft hem dat niet, zegt hij. Hij ging tenslotte niet weg bij ADO omdat hij Joop Vervoort eenmaal „een stoot" had gegeven, maar omdat ik het voetballen bij een zater dagsclub ook wel best vond. Ver der dan het Nederlands zater dagmiddagelftal. waarin ik een jaar of vijf heb gespeeld, reikte mijn ambitie niet". En bij zijn oude club Quick Boys, waar hij nadien de polulariteit benaderde van Arie v.d. Oever, vertrok hij na vele jaren ook al niet omdat hij een Spakenburger een klap had gegeven, wat hem op zeven maanden kwam te staan. Zelfs haalde de toenmalige trainer Halkes de spits na zijn terugkeer uit Oegstgeest („daar was ik een jaar heengegaan na onenigheid met het bestuur") uit het vierde elftal terug om Quick Boys de toen net ingestelde eerste klasse in te loodsen. Schop In opspraak bracht zijn impulsivi teit hem bij tijd en wijle echter wel. De eigenzinnige voetballer zou in die periode bijvoorbeeld nog twee keer voor opschudding zorgen op Nieuw Zuid. Met hem typerende acties. Eén keer liep hij zomaar van het veld nadat hij („tegen Zwart Wit geloof ik") een door hem verzorgde voorsprong teniet zag gedaan door een fout van de defensie; op een ander tijdstip schoot hij de belaagde Quick Boys-grensrechter te hulp en diende Zwerver-trainer V.d. Leo Pluimgraaflinks als voetholte niet waarom ik op het veld zo reaget Bosch een schop tegen zijn enkel toe. En pas nog bewees hij dat hij zelfs als reserve niet „veilig" is. Hoewel hij het duel Amstelvee- n-Rijnsburgse Boys vanaf de kant bekeek, hield hij er toch een schorsing van drie weken aan over. „Omdat ik de scheids rechter weer eens een grote bek gaf. Op de momenten dat de bezinning kwam, wist hij dan zelf niet meer hoe hij daartoe had kunnen ko men. Ook nu nog komt hij met zijn verklaring niet verder dan „In het veld leef ik me helemaal uit. Dat ik zo reageer, zal wel iets psychisch zijn". Zijn vrouw ty peert hem als voetballer beter. „Hij ziet alleen de bal, do scheids rechter en de drie palen. Verder niks, of het moet iets onrecht vaardigs zijn. Ook al betreft dat anderen, dan nog springt hij daar lijter: "Ik begrijp zelf onmiddellijk op in. Hij is een heethoofd van het moment. Hij zou alles vergeten zijn, als hij op het veld maar tot tien kon tellen" „Het prbleem is alleen dat ik niet verder kom dan negen", weet Leo zelf. „Voor ik de tien heb gehaald is het al gebeurd. En verdomd als ik weet waar het aan ligt. Ik wind me gewoon te snel op over on rechtvaardigheden, ik kan niet uitstaan als er fouten worden gemaakt. Daarom zijn ze nu ook nog niet met me klaar. Ik zal het er niet bij laten zitten dat je voor een fout 111 de zaal ook op het veld geschorst kan worden. Dat is een onrechtvaardigheid die de we reld uitmoet. Daar zal ik tegen vechten". Zo hebben de beide Leo's elkaar tenslotte toch begrepen en ge- vondèn.... PAUL DE TOMBE LEIDEN - De strijd om de titel m de tweede divisie van de natio nale ijshockey-competitie gaat nu uitsluitend nog tussen Havana Club Eagles en Leiden Lions die elkaar vanavond zullen treffen. Dat tenminste werd duidelijk na het duel tussen de nummers twee Leiden) en drie (SIJC) op de ranglijst. Nolabene zonder top scorer Harry Wielheesen - die door de Bond geschorst werd voor twee duels - maakten de Lei den aars voor een 1500-koppi g publiek, korte metten met de Stichtenaren, die uiteindelijk met een 13-2 nederlaag nog 'tev reden' huiswaarts konden keren. Vooral in de derde periode na melijk hield Leiden het goed voor gezien. Dat kon ook gemakkei ijk. gezien d< 10-0 voordelige score na twee pe i iodes. Een stand die even simpe als onverwacht op het scoreborc was verschenen. Zp heldhaltij als de Utrechtenaren zich ir strijd om de Coupe der La Landen hadden ge fers: Dobbelaar (2). Dietz en Mar tin). Rust werd SIJC niet gegund, want harder nog dan in de eerste rond gang het geval was geweest, sloe gen de Lions in het tweede part toe. Telkens weer weivelden de blauwwitten door de Utrechtse defensie en pas toen de dubbele cijfers bereikt waren lieten Lei den de teugels enigszins vieren. Toen mocht Utrecht tween aal te gen scoren (Kolaar en Termijn) al moest de aangeslagen ploeg toch nog één treffer meei toestaan. cht ond de ch in het petitie-duel door een gemoti veerd Leiden in een hoek drijven. En gemotiveerd was Leiden, want ook zonder Wielheesen wilde de winnaar van de Inter makei- trofee (die overigens op 3 maart in dc Menken-ijshal of ficieel wordt uitgereikt) bewijzen tot een knappe partij ijshockey in staat te zijn. Utrecht weid in de eerste twee pe riodes volkomen verrast door een geconcentreerd en fel spelend Leiden, dat onder aanvoering van Jiri Anton en Jean Martin al na twintig minuten kon bogen op Menken-hal een toeschouwster door een hard geslagen puck te gen het hoofd geraakt, waarna zij naar het ziekenhuis moert wor den vervoerd. In de tweede pe riode van het duel overkwam een jongetje uit het publiek hetzelfde Hij kwam er zonder letsel vanaf want Leiden Lions was niet van plan om half werk af te leveren Trainer-speler Jean Martin zelf zorgde uiteindelijk voor de mooi ste en tevens laatste treffer van de wedstrijd. Hij besloot zijn solo langs drie man met een enorme zwieper in de bovenhoek, waarop de Utrechtse doelman totaal geen kijk had. Scores Leiden in de derde periode: Anton Ha V.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11