Oppositie in Senaat botst met regering Voor straf stuk van zoons pink afgehakt MB-girosparen. Van huis uit gemakkelijk. Vliegongeluk verlaat bezoek koningin Juliana aan Indianen Meinsma tegen de Club van Actieve Niet Rokers WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 De koningin wordt ontvangen door de Indiaanse kinderen. PARAMARIBO (SP) - Op de laatste dag van haar bezoek aan Suriname is koningin Juliana ver het oerwoud in gereisd. Diep in het zuiden van Suriname, op on geveer veertig kilometer van de grens van Brazilië, vertoefden zij en prins Bemhard geruime tijd in het dorp van een stan Trio-India nen. De aankomst van de konin gin in deze verre nederzetting aan de Sipaliwini-rivier was nogal verlaat, doordat kort voor haar komst een Cessna-vliegtuigje met Nederlandse journalisten bij de landing in een slip geraakte. Toen het toestel na de landing op het kleine vliegveldje afremde - het was kennelijk met te hoge snelheid aangevlogen - draaide het drie keer in de rondte, verloor zijn onderstel en schoot het oer woud in. Gelukkig vloog de Ces sna, of wat er van over was, niet in brand. Piloot en passagiers kon den vrijwel ongedeerd uit het wrak klimmen; twee fotografen hadden schaafwonden aan han den en knieën. Venneer van de PvdA zei nog: "Dit kabinet is een foute zaak. Het sluit niet voldoende aan bij de ontwikkelingen in de samenle ving, die niet alleen wij als wen selijk beschouwen, maar die ook in tal van maatschappelijke or ganisaties leven, de vakbeweging voorop. Zien wij dit juist, dan zal het kabinet daarop te gelegener tijd ook vastlopen". Volgens Vermeer is de keuze die het CDA nu voor samenwerking met de VVD heeft gemaakt te vergelijken met de keuze die in 1958 en 1966 is gemaakt. Toen ging het ook om de hoogte van de collectieve uitgaven en dus om de taak van de overheid. Bisschoppen en synode ook tegen deN-bom 'DRIEBERGEN/UTRECHT (SP) De roomskatholieke bisschop pen en de hervormde synode hebben zich gisteren aangesloten bij de brief, die de Raad van Ker ken aan de regering heeft ge schreven tegen opneming van de neutronenbom in de westerse verdediging en voor een inter nationaal verbod van dit wapen. De bisschoppen namen unaniem de brief voor hun rekening en sturen er nog een eigen brief aan premier Van Agt achteraan, ter wijl zij zich ook zullen richten tot alle parochies. De hervormde synode besloot ver der, het geheel van de bewape ning volgend jaar onder de loupe te nemen. De brief van de Raad van Kerken aan de regering, wordt met een toelichting en uit werking vanwege de synode naar alle hervormde gemeenten ge stuurd. De ontdane fotojournalisten had den er een uur later nog moeite mee hun camera's stil te houden en geen bewogen foto's te mhken, toen dan toch het koninklijk paar landde. Na het bericht over het ongeluk was hun vliegtuig uit geweken naar een andere lan dingsstrip in het oerwoud en stapte het gezelschap over in een helicopter. Daarmee kon een veilige landing gemaakt worden bij de indianen. Het dorpje heette Kwamala Sa- moetoe. De Trio-Indianen, die daar in 1976 naartoe zijn getrok ken. horen tot de oorspronkelijke bewoners van Guyana, waarvan Suriname een deel is. Samenstel De Trio-stam is een samenstel van Indiaanse groepen zoals de Ti- riyo, Okomoyana en Katuwena. Zij hebben in het verleden altijd het zuiden vun Suriname en een deel van het aangrenzende Bra Fractieleider Van Hulst van het CDA trad het kabinet positief te gemoet. Hij zei, dat de weg naai de PvdA voor het CDA een opge broken weg was. Van Hulst zei verder dat de CDA-fractie in de Eerste Kamer niet inziet hoe de neutronenbom een aanvaardbaar wapen kan zijn in de verdediging van het vrije westen. Van Hulst hoopte, dat het kabinet het CD A-stand punt over de neutro nenbom zal overnemen. Mevrouw Van Someren over het VVD-standpunt: "Wij achten het onverstandig nu al een definitief nee te laten horen. Een officieel VVD-standpunt is er nog niet, al wordt dat van CDA-zijde wel ge suggereerd". Koopkracht De VVD is ongerust over de plan nen van het kabinet, gericht op handhaving van de koopkracht. Met klem vroeg mevrouw G. V. van Someren-Downer, minis ter-president Van Agt hoe het zit met de uitvoering van het punt van het regeerakkoord, waarin staat dat zoveel mogelijk de koopkracht van de mensen met een inkomen tot ongeveer vijftig mille zal worden gehandhaafd. Mevrouw Van Someren herinnerde aan berichten, gebaseerd op me dedelingen van minister Albeda van sociale zaken. Volgens deze berichten zou de doelstelling van het kabinet zijn handhaving van de koopkracht van de modale werknemers - dat zijn werkne mers met ongeveer een inkomen van dertig mille. De VVD-fractieleider haalde in dit verband een uitlating aan van PvdA-leider Den Uyl: "Het kabi net van het slechte geweten schurkt zo dicht mogelijk tegen het kabinet-Den Uyl aan". Mevrouw Van Someren: "Voor de VVD is het interessant te weten of dit een juiste constatering is. Het antwoord hierop is voor ons uiterst belangrijk". zilië bewoond. Door het opruk ken van de boslandcreolen trok ken zij zich terug naar de boven loop van de Tapanahony-rivier. Het opperhoofd van de stam had zoals alle hoogwaardigheids bekleders in Suriname een dege lijk geperst uniform aan, maar toch ook een verentooi op zijn hoofd. Hij begroette de koningin, hield een toespraak in het Ta- reno. een Caraibische taal, en kreeg van de Nederlandse majes teit te horen, dat ze een grote be langstelling had voorde Indianen in Suriname. Een korte wandeling brachten de koningin en de prins naar de hut ten van de Kwamala Samoetoe, waar de districtscommissaris er voor had gezorgd, dat men druk bezig was met die typische be zigheden als pottenbakken, mandenvlechten, kleden weven en het schaven van cassave. Voetbalbroekje Het koninklijk paar was ook te gast AMSTERDAM (SP) - Dr. L. Meinsma, een van Neerlands fel ste strijders tegen het roken heeft zich tegen de Club van Actieve Niet-Rokers (CAN) gekeerd. De CAN betoogt dat als de overheid niet-rokers niet beschermt tegen de overlast van rokers, er proces sen moeten worden aangespan nen tegen de verantwoordelijke personen. Mr. J. Baars, juridisch adviseur van de CAN, heeft op de jaarvergadering van de niet-ro- kersvereniging vorige week in Utrecht gezegd het verbijsterend te vinden, dat de overheid nog geen dwingende maatregelen heeft genomen. Volgens Baars bestaat de moge lijkheid juridische stappen te on dernemen tegen onder meer de overheid. Meinsma nu zegt in een brief aan de CAN dat hij in een door niet-ro- kers aan te spannen proefproces de partij van de rokers zal kiezen. Meinsma: "De CAN is een groepje wat intolerante lieden. Het is niet bewezen dat inademing van ta baksrook door niet-rokers schadelijk is en of de mensen Wachttijden rij-examen moeten korter DEN HAAG (SP) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) wil dat de wachttijden voor een rij-examen korter worden. Hij zal met het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen overleg gen welke maatregelen daartoe kunnen worden genomen. Ook wil de minister nagaan of dege nen die rijles willen nemen in zage kunnen krijgen in het per centage geslaagden per rijschool. Dit antwoordt de minister op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Woltgens (PvdA). De bewindsman kondigt aan dat ook wordt onderzocht of het huidige rij-examen wel goed voldoet. Hangende dit onderzoek voelt hij er voorlopig niets voor dat de rij—in structeurs zelf examens afnemen in het bijzijn van een rijksge committeerde. De minister vindt een vergelijking tussen de situatie in ons land en die in West-Duitsland niet op gaat, omdat er in de Bondsrepu bliek anders wordt lesgegeven en geexamineerd. bij een schietwedstrijd met pijl en boog; voor het clubje winnaars waren uit Nederland een voetbal en een stel voetbal broekjes mee gebracht. Er was ook een jong Nederlands echtpaar in de Indiaanse neder zetting: het onderwijzerspaar Tromp, dat uit Lisse komt. Ver der de Nederlandse verpleegster Gerreke Groothoest en een Ame rikaans echtpaar. dat onder de Indianen de zending bedrijft. Mevrouw Tromp, die nu vier maanden in het oerwoud ver blijft, zei dat ze zes jaar in Kwa mala Samoetoe wil blijven. Liefst ongestoord: de aanwezigheid sinds kort van een landingsbaan voor vliegtuigen bij het In dianendorp bevreest haar. Elke dag zo n invasie uit Nederland of van andere toeristen, al dan niet gepaard gaand met een vliegtuigongeluk verstoort de rust. Maar de koningin van Nederland was altijd welkom. h TÏCTlWlh daardoor hartinfarcten, long kanker of andere nare ziekten zouden kunnen krijgen. Natuur lijk moet je mensen die allergisch zijn voor tabaksrook daartegen beschermen. Ik denk ook wel dat de meerderheid daarmee reke ning houdt. Maar stel, dat we alle stoffen waarvoor men allergisch is. zouden moeten verwijderen. Het moet de groep rokers (in Ne derland toch nog altijd wel zo'n 4 miljoen) niet nog moeilijker wor den gemaakt. Wat de CAN wil zou de problemen alleen maar doen toenemen. Een oplossing zou zijn, het rookverbod in openbare ruimten weer invoeren. Vroeger vond iedereen het logisch, dat er in bepaalde gelegenheden, zoals scholen bijvoorbeeld, niet mocht worden gerookt. En laten de vakbonden er voor zorgen dat het ook niet meer op het werk ge beurt. Dat lijkt mij een elegantere manier dan die van de CAN, die stappen wil ondernemen op niet-wetenschappelijke gron den". UTRECHT (SP) - Om hem voor eens en altijd het stelen af te leren, hakte de 30-jarige Turk Hokkes Y. uit Soest op 3 de cember vorig jaar met een kaasbijltje een kootje af van de rechter pink van zijn 11—ja rige zoontje Adem. Ter zitting van de Utrechtse rechbank wordt deze op voedkundige maatregel door de officier van justitie geho noreerd met een eis van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, met aftrek van voorar rest. De officier, mevrouw mr. Y. Kruyer, acht het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met voorbedachte rade bewe- Het jongetje was op zaterdag morgen 3 december door de politie van huis gehaald om te worden ondervraagd over de diefstal van zestig gulden uit de tas van een onderwijzer op school. Hökkes hoorde het van zijn vrouw tijdens de lunch. Te vens wist zijn jongste kind te melden dat Adem van het ge stolen geld speelgoed had ge kocht, wat hij had verstopt in de kelder. De melding bleek juist te zijn. Behalve twee speelgoedauto otjes vond vader in de kelder ook de rest van het geld. Na dat hij telefonisch van de poli tie had vernomen dat Adem al weer naar huis was gestuurd, ging Hökkes op zoek naar de kleine zondaar. Ziedend van woede. Zelfs drie slaaptabletten die hij in een snackbar met koffie naar binnen slikte, vermoch ten zijn opwinding niet tot bedaren brengen. Toen Adem eindelijk thuis kwam werd hij door pa terstond mee naar de kelder genomen om met de bewijzen van zijn misdaad te worden geconfronteerd. In zijn angst was Adem zo dom om toch te ontkennen. Het gevolg was dat pa nog veel bozer werd. "Ik zal jou een stukje van je pink afhakken", riep hij, "zodat je voor de rest van je leven aan die vinger kan zien dat je niet mag ste len". Of de kleine jongen heeft te gengestribbeld en gegild, komt ter zitting van de recht bank niet ter sprake. Zeker is dat het slachtoffertje vóór de executie van vaders vonnis met zijn eigen sjaal werd ge blinddoekt. Hokkes trok zijn zoontje aan diens pols naar de werkbank toe, hield het rechterhandje zo vast dat alleen de pink uit stak, greep een kaasbijltje uit de gereedschapsrek en hakte het eerste kootje af. Een nog vastzittend stukje vel sneed hij door met een mes. Toen verbond hij het bloedende handje met de sjaal en spoedde zich met Adem en het afgehakte kootje naar het ziekenhuis, om zonder blik ken of blozen te vragen of het stukje pink er nog kon wor den aangezet. Dat kon dus niet. "Ik heb erge spijt van mijn daad", laat hij via de tolk we ten. "Ik was vreselijk opge wonden omdat mijn kind een diefstal had gepleegd. Toen hij óók nog ontkende, raakte ik buiten mezelf'. Aan de po litie had de verdachte gezegd I dat Adem moest worden ge- I straft voor het feit dat hij door de diefstal de eer van het ge zin en van de hele Turkse ge meenschap had bezoedeld. Officier van justitie mevrouw Kruyer geeft geen cent voor dit motief van een man die zoveel boter op zijn hoofd heeft. Want Hökkes heeft nota bene zelf een diefstal op zijn strafregister staan. En te vens is gebleken dat hij her haaldelijk geld heeft weg genomen uit de kassa in het koffiehuis van zijn vader. Uitvoerig komt op de zitting ter sprake dat ook in Turkije het afhakken van Adems vinger zeer zwaar zou zijn bestraft. Alleen in enkele Arabische emiraten komt het nog voor dat een dief de hand wordt af gehakt. Advocaat mr.W. Witte achte voorbedachte rade niet bewe zen, in tegendeel: uit alles blijkt juist dat Hökkes heeft gehandeld in een spontane opwelling van drift. Ver dachte heeft vreselijke wroe ging over zijn daad. Maar zijn vrouw en ook de kleine Adem hebben hem vergeven. Zij wachten op zijn terugkomst, aldus pleiter, die een straf vraagt gelijk aan voorarrest. Uitspraak 28 februari. ADVERTENTIE 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logisch dus, dat NMB-girosparen tot zo'n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis, regelt uw NMB-girospaarreke ning via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebt is een bank- of postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f. 5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. De eerste inleg op de NMB girospaarrekening dient tenminste f 250,- te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitslui tend eigen bank- of girorekening. Een premiecheque als extraatje. ledereen die voor 1 maart a.s. een NMB-girospaarrekening opent, ontvangt 'n premiecheque van f. 7,50. Leuk als gift aan club of vereniging. Niet verplicht, maar wel 'n unieke gelegenheid om uw betrokkenheid te tonen. Wie kan schrijven en rekenen neemt 'n NMB-girospaarrekening. „Dit kabinet noodlottig voor de samenleving DEN HAAG (SP, ANP) - Het gisteren in de Eerste Kamer begonnen debat over de regeringsverklaring leverde, evenals dat in de Tweede Kamer het geval was, een ste vige botsing op tussen regering en oppositie. De fractie voorzitter van de PvdA. drs. A. R. Vermeer, brandmerkte het kabinet-Van Agt-Wiegel als noodlottig voor de sa menleving terwijl Bas de Gaay Fortman van de PPR meende dat bij de totstandkoming van het kabinet-Van Agt'zeer onzorgvuldig was gehandeld. Hij wil dit de Eerste Kamer per motie laten uitspreken. DEN HAAG- Premier Van Agt (rechts) en zijn vrouw Eugenie (derde v van de Haagse Tilanusschool een zogenaamde Valentijnshulde is de vo

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7