Chirac sust het centrum en kraakt links mm Callaghan nodigt Thatcher uit voor besprekingen Bij r SCHRIJVER DAELE DOODT ZICHZELF Beker havermoutpap of rijstepap halve liter tijdelijk Polanski's rechter 'bevooroordeeld' Natuur en landschap komen in Nederland steeds meer in knel PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 15 FEBRUARI PENSI PARIJS - Meer dan honderdduizend Fransen hebben de gaullistische leider Jacques Chirac zaterdag een hart onder de riem gestoken. In een immense en ijskoude voormalige vleeshal veer den zij als één man op, telkens wanneer de bur gemeester van Parijs rampspoeden voorspelde als links in maart de parlementsverkiezingen wint. Een hart onder de riem, dat was net wat Chirac nodig had. De opiniepeilingen die de Fransen minstens twee maal per week krygen voorgeschoteld, tippen steeds weer de uiteengevallen linkse unie van communisten en socialisten als winnaar. Boven dien hebben de overige rege ringspartijen de „Rassemble- ment pour la Republique" (RPR) van Chirac een loer gedraaid door in 405 van de 591 kiesdistricten gezamenlijke kandidaten te stel len. Chirac heeft die manoeuvre woedend betiteld als een poging om zijn RPR te verzwakken. Toch paste de „bulldozer" - zo ge noemd wegens zijn tomeloze energie en ambitie er voor op om president Giscard d'Estaing openlijk de schuld te geven van het anti-RPR-pact. Dergelijke ag ressie bleek vorig jaar bij de ge meenteraadsverkiezingen juist veel trouwe gaullistische kiezers te hebben geschokt. Daarom kreeg nu „de werkelijke vijand" de felste aanvallen te verduren. „Waar ter wereld de communis ten ook aan de macht zijn, belan den schrijvers in de gevangenis als hun boeken de autoriteiten niet aanstaan", zo waarschuwde Chirac Frankrijk voor de Com munistische Partij PCF. De so cialisten van Francois Mitterrand kregen de raad om niet te probe ren de gebroken Linkse Unie te lijmen: „Waar socialisten hebben geprobeerd om samen met de communisten te regeren, moes ten ze later zien door de achter deur te ontsnappen, zoniet door het raam". Felle taal Het was de felste taal die Chirac tot nu toe over de linkse partijen heeft uitgestort. Hij is in deze verkiezingsstrijd wel verplicht om zijn partij duidelijk voor het voetlicht te brengen. Sedert de glorietijd van generaal De Gaulle v\.-> Georges Mdrchais Frangois Mitterrand en zijn Vijfde Republiek verlie zen zijn volgelingen al jaren steeds meer invloed. Met Valery Giscard d'Estaing werd in 1974 voor het eerst een niet-gaullist (Giscard komt voort uit de Repu blikeinen) president van de Re publiek. Door René ter Steege In augustus 1976 trad Jacques Chi rac af als premier, omdat hij vond dat de president zich niet fel ge noeg tegen de socialisten keerde. Nog steeds hebben de gaullisten de grootste fractie in het par lement met 173 van de 474 zetels. Toen zijn partij, de UDR, echter bleef verliezen, zette Chirac eind 1976 de UDR om in een „volks verzameling", de RPR. Met een nieuw, dynamisch en ook volkser imago dan voorheen hoopt hij het verloren terrein te heroveren. Zijn overwinning in „de slag om Parijs", waarna hij zich bur gemeester van de hoofdstad mocht noemen, heeft hem daarbij flink geholpen. Wantrouwen In die slag ging de strijd eerder tus sen de gaullisten en de andere re geringspartijen dan tussen de re gering en de linkse oppositie. Aanleiding was het bittere on derlinge wantrouwen in de coali tie. Daarin zijn de machtige gaullisten een remmende factor voor president Giscards beschei den hervormingsplannen. Wil de president dat zijn ambtstermijn wordt verlengd of dat hij na maart op een meerderheid in het parlement kan rekenen, dan zal hij zich van zijn „rechtse" imago moeten ontdoen. En dus ook van Chiracs RPR. Met de vorming van de „Unie voor de Franse Democratie" is deze maand een flinke stap in die rich ting gezet. Die nieuwe groepering van sociaal-democraten, „Gis- cardisten" en Radicalen van Jean-Jacques Servan-Schreiber hebben in 405 van de 491 kiesdi stricten gezamenlijke kandida ten gesteld. Zij nemen het in de eerste ronde dus niet alleen op tegen de communisten en de so cialisten, maar ook tegen de gaullisten van Chirac. Toch blijft in het regeringskamp de „Republikeinse discipline" ge handhaafd, verzekerde Chirac. Hij doelde op het gebruik in het Franse kiessysteem van twee ronden om zich na de eerste ronde terug te trekken ten gunste van de best geplaatste kandidaat. Volgens het Franse systeem is de kandidaat die in de éerste ronde de absolute meerderheid van de stemmen krijgt, automatisch ge kozen. Dat komt maar heel zel den voor. De kandidaten die in de eerste ronde minder dan 12.5 procent van de stemmen krijgen, zijn uitgeschakeld. Als geen en kele kandidaat in de eerste ronde de meerderheid haalt, wint in een tweede ronde de kandidaat die de meeste stemmen krijgt. Volgens de Republikeinse discipline trekken mislukte kandidaten zich na de eerste ronde terug en adviseren hun kiezers om in de tweede ronde de politicus van dezelfde coalitie te stemmen die de eerste maal het best voor de dag kwam. Verziekt Dat automatisme heeft de com munistische partij nu afgezwo ren. Het is de laatste illustratie van de verziekte verhouding tus sen de PCF en de socialisten van Mitterrand, die wel trouw blijven aan de traditie. René Andrieu, hoofdredacteur van de com munistische partijkrant l'Huma- nite, schreef vorige week dat de socialisten „overwegen om de PCF uit de regering te houden" en verwierp daarmee de oproep van Mitterrand aan communisti sche kandidaten om zich automa tisch terug te trekken ten gunste van de socialisten als de omstan digheden daartoe uitnodigen. Nadat in september vorig jaar de Linkse Unie uiteenviel na een ru zie over de aanpassing van het Jacques Chirac gemeenschappelijk regerings programma uit 1972, is de ver houding tussen Mitterrand en Marchais steeds slechter gewor den. De socialisten maken een ruk naar rechts, vindt de PCF, en zullen als het hun uitkomt na de verkiezingen in zee gaan met de centrumpartijen. En hoewel Mit terrand dat onmogelijk kan doen zonder al zijn eerder beleden principes te verraden, de PCF vrij.. effe kelij Keel Paaj jaar, Patr bek< wel Dat leidi die houdt voet bij stuk en gaat alle nurr de campagne in. Hoe een lint staa regering ooit werkelijkheid m< ior,,j worden i- iana schijnlijk eind. ,If I hc parti Fitzg prod pree een Saer regg rijm melc hem de a mofi Deze J wat Toen gisteren de zitting waa plat< vonnis zou worden gewezen i zijn geopend, stond Polanski's maa vocaat Douglas Dalton met nieu op en beschuldigde Rittenb: ban< van bevooroordeeldheid en a gen< zocht hem zichzelf niet bevoi zijn te verklaren. gen rich Ree Over Britse rassenvraagstuk LONDEN (UPI) - De Britse premier James Callaghan heeft gisteren in het Par lement de oppositieleid ster Margareth Thatcher uitgenodigd om deel te nemen aan besprekingen over de immigratie van gekleurden. "Als de oppositie inderdaad zo be zorgd is over het voorkomen van haat en spanning in onze maat schappij, dan wil ik dit voorstel doen", aldus Callaghan onder toenemend rumoer van de afge vaardigden. "Waarom gaan de leiders van de drie partijen niet rond de tafel zitten om te zien of wij kunnen komen tot een natio nale aanpak die racisme, ver draaiing en haat zal voorkomen?" Thatcher antwoordde gisteren niet direct op de uitdaging van de premier. In kringen van de Con servatieve partij werd gezegd dat de fractieleidster het aanbod zou overdenken. De Conservatieve leidsvrouwe speelde onlangs handig in op de toenemende on rustgevoelens bij vele Britten over de voortgaande immigratie van gekleurden. In een televi sievraaggesprek zei zij dat haar partij, als deze weer aan de macht komt, het land "het vooruitzicht op een einde van de immigratie" zal bieden. Met deze uitlating dreigt het im- migratievraagstuk nu een be langrijk onderwerp te worden van de verkiezingen die binnen 18 maanden zullen worden ge houden in Engeland. De opmer kingen van Thatcher leggen de Conservatieve Partij geen win deieren. Uit een maandag gepu bliceerde opiniepeiling bleek dat na het vraaggesprek de Con servatieven kunnen rekenen op een meerderheid van 11 procent op de regerende Labourpartij. Overigens viel de voormalige Con servatieve premier Edward Heath maandag de eisen van par tijgenote Thatcher aan met de mededeling dat er in het geheel geen nieuwe, immigratiebeper- kende maatregelen nodig zijn. BRUSSEL (ANP) - De Belgische schrijver Jean Emiel Daele uit Gent, medewerker van het Ne derlandse weekblad "Vrij Ne derland", heeft in zijn woonplaats Gent zijn 27-jarige echtgenote om het leven ge bracht en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Jean Emiel Daele werd 34 jaar. Hij publiceerde een aantal romans en novellen. In 1972 vervaardigde Daele het scenario van de film "Dood van een sandwichman", het verhaal van het leven en de dood van de op 15 maart 1971 in Retie in Bel gië verongelukte wereld- bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 449.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten kampioen bij de beroepsrenners Jean-Pierre (Jempi) Monsere. NVJ steunt 'Den Haag Vandaag' HILVERSUM - Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft besloten het streven van de redactie van de parlementaire NOS-rubriek "Den Haag Vandaag" naar voort zetting van de onafhankelijkheid te steunen. Dit heeft het bestuur van de NVJ in een brief aan de raad van beheer (het dagelijks bestuur) van de NOS laten weten naar aanleiding van een gisteren in Hilversum gehouden gesprek met een aantal bij deze kwestie betrokken partijen. Dit gesprek was tot stand gekomen voornamelijk op verzoek van de redactie van Den Haag Vandaag naar aanleiding van het voorne men van de NOS-leiding om de rubriek onder verantwoordelijk heid te brengen van de hoofdre dacteur van het NOS-journaal, Ed van Westerloo. Het bestuur van de NVJ schrijft de gevraagde steun te moeten verle nen "omdat in beginsel elk ver zoek om belangenbehartiging wordt gehonoreerd, zeker als het gaat om wezenlijke belangen als de benoeming van een nieuwe chef'. Het bestuur van de NVJ zegt voorts bezorgd te zijn over "het gevaar voor verschraling van de veel vormige informatie", dat er dreigt bij het samenbrengen van twee rubrieken onder één hoofd redacteur. Alleen voor Melkunie-, Menken Landbouw-of Van Grieken produkten. SANTA MONICA - De Californi- sche opperrechter Laurence Rit- tenband heeft de vonniswijziging in de zaak tegen de filmregisseur en acteur Roman Polanski uitge steld, nadat de advocaat van de afwezige Polanski had gezegd dat de rechter bevooroordeeld was. De 44-jarige regisseur, die in sep tember schuldig werd bevonden aan bij de wet verboden ge slachtsgemeenschap met een dertienjarig meisje, vluchtte op 31 januari naar Parijs, om aan veroordeling op 1 februari te ont komen. Rittenband zei naderhand dat hij van plan was geweest Polanski, die de Franse nationaliteit heeft, voor de keus te stellen naar de gevangenis te gaan of in te stem men met vrijwillige deportatie. Rittenband had na de vlucht van Polanski naar Frankrijk tegen verslaggevers gezegd dat hij hem toch al het land had zullen uit wijzen. "Wat ik wilde was hem het land uitzetten, hij hoort hier niet thuis", waren de woorden van de opperrechter. Rittenband repliceerde "dat is mosterd na de maaltijd, wil dat de beklaagde voor i staat. Als hij er niet is, ga ik geen enkele motie tot on voegdheidsverklaring in". DEN HAAG (SP)- De natuur en het landschap, de open ruimte, komen in Nederland steeds meer in de knel. Dat blijkt uit het beheersverslag over de periode 1976-1977 van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Ne derland. Het landbouwbeleid van de overheid, gericht op schaal vergroting, intensivering, specialisatie en invoering van arbeidsbesparende technie ken, heeft een ernstige nega tieve invloed op natuur en landschap. Het inkomen van de boer is af hankelijk van rationalisatie en verdere opvoering van de produktie. Ons land staat mede hierdoor een volstrekt overtrokken ruilverkave lingsprogramma te wachten van maar liefst 700.000 ha; voorts krijgt de energiever slindende glastuinbouw im pulsen en ook de bio-indu- strie wordt niets in de weg gelegd. Toch daalt tot 1990, bij ongewijzigd beleid, het aantal boeren en medewerkers in de landbouw met nog eens 65.000. De landschappelijke gevolgen zijn onder meer de verdwij ning van houtwallen, de as faltering van landbouwwe- gen, de bouw van geprefab riceerde en in het landschap absoluut niet passende stal len en schuren. Ook flora (grotere veebezetting) en fauna krijgen zwaar te lijden. Verstedelijking Een andere ontwikkeling die Natuurmonumenten ernstige zorgen baart: de verdwijning van natuur en landschap (ag rarisch gebied) door toene mend stedelijk grond gebruik. In de periode tot 1990 verwacht men dat per jaar het stedelijk grond gebruik (industrieterreinen en wegen inbegrepen) met liefst 13.000 ha zal stijgen. Zo gaat binnen tien jaar een op pervlakte "groene ruimte" ter grootte van de provincie Utrecht verloren. De verstedelijking van het plat teland kent als opvallend ne venverschijnsel een voortdu rende uitbreiding van het par ticuliere autovervoer. Willen, aldus Natuurmonumenten natuur en landschap vol doende bescherming krijgen, dan is het zaak dat de mensen de stad weer als een unieke en waardevolle leefomgeving gaan aanvaarden. De stad moet opnieuw leefbaar wor den gemaakt! Maar officier van justitie Rof Gunson verklaarde dat dit a diende te gebeuren. De zaak w< toen verwezen naar een and' rechtbank, die zal moeten uitr ken of Rittenband de zaak rr blijven behandelen. Sexbaron tot anderhalf jaar veroordeeld UTRECHT (ANP) - Omdat hij na schatting een miljoen gulden v; zijn werkgever achterover h< gedrukt, heeft de rechtbank Utrecht gisteren de 28-jari/ Zeister boekhouder Alois C alias de sexbaron, veroordee tot een gevangenisstraf van ai derhalf jaar. De man maakte van zijn oneerlij verkregen gelden goede sier in c Utrechtse sexclub "Wild love waar hij met briefjes van duizen smeet. De boekhouder, die zie in de sexclub graag met baron li» aanspreken, presteerde het o een avond zestig flessen chan pagne van 150,- per stuk te bi stellen. Het schuim vloeide z rijkelijk, dat hij later nog eens ee rekening kreeg gepresenteer van de vloerbedekking, die doe het geestrijke vocht onherste baar was beschadigd. De Officie van jusitie, mr. T. van Dijk, eist veertien dagen geleden twee jaa gevangenisstraf tegen de se> baron. De rechtbank veroordeelde vijl Utrechtenaars, die ook eei| graantje wilden meepikken vaifl® de overvloed en daarom d boekhouder chanteerden, ever' eens tot gevangenisstraffen, di( varieerden van 4 tot 9 maanden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4