"Negenentwintig jaar ging alles met mij uitstekend" Op revanche belust AZC verplettert pover PSV Benaming „Sciphol" stamt uit tijd vóór ontdekking Amerika Monsterzege door agressief spel: 21-2 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 OVW6 Een eventuele naamsverande ring van de Nederlandse luchthaven Schiphol staat flink in de belangstellingUit nasporingen van de heer J. Nieuwenburg, hoofd van de openbare lagere school nr. 2 te Rijk een dorpje dat in de vijf tigerjaren moest wijken voor de bouw van de nieuwe lucht haven) is gebleken dah de naam "Sciphol" voor het eerst wordt aangetroffen in 1477 ruimschoots voordat Colum bus Amerika ontdekte. Op 11 september 1477, geeft Hendrik van Bosselen, Heer van der Veereals collator der kerk in Amstelveen, vergun ning aan Reijner Struijs, pas toor van de kerk, om vier ma den lands liggende "in Aelsmerbanne in Sciphol" te verkopen en de opbrengst aan te wenden voor de stichting van een nieuw kerkgebouw Op een oude kaart van Rijn land,vervaardigd door Floris Balthasar tussen 1610enl615, treft men de naam Schip Holl ten westen van het dorp Am stelveen aan. Algemeen wordt aangenomen dat de naam Schip Holl te maken heeft met een trech tervormige baai, die daar vroeger heeft gelegen. Dat was een "holl" waar schepen bij zware storm in werden gedre ven, aan de grond liepen en veelal met man en muis ver gingen. Dat reusachtige bin nenmeer bestond uit drie kleinere: Het Haarlem mermeer, het Leidsche meer en het SpieringmeerHet oude meer op de kaart was een ge deelte van het Haarlem mermeer. De drie meren had den in 1472 een gezamenlijke oppervlakte van 11.700 hec tare; in 1645 ongeveer 15.000 hectare, terwijl de meren vlak voor de drooglegging een op pervlakte hadden van 17.000 hectare. De trechtervormige baai is verloren gegaan als gevolg van het uitdijen van het meer. De voornaamste oorzaak van dat uitdijen was dat de oevers van het meer regelmatig wer den aangetast als gevolg van veenafgravingen. Door de re gelmatige golfslag knabbelde het water steeds meer land af. Dat gebeurde met de regel maat van de klok en de men sen spraken dan ook van de waterwolf, die huizen en land bedreigde. Op een kaart van het Hooaheemraadschap en het Haarlemmermeer vinden we de naam "Schipshol" terug op nagenoeg dezelfde plaats als waar vroeger de baai heeft gelegen. Tegen het eind van de vorige eeuw werd als onder- ddel van de verdedigingslinie om Amsterdam in dit gebied een fort gebouwd dat de naam Schiphol kreeg. In opdracht van het Ministerie van Oorlog wordt in 1917 een vliegkamp aangelegd op een stuk bouwland in de noord oosthoek. Dit kamp, compleet met hangars, werkplaats, ga rage en kazerne krijgt even eens de naam Schiphol. Na de vrede met 1918 wordt de waarde van het vliegtuig als verkeersmiddel onderkend. De in 1919 opgerichte KLM staat in het voorjaar van 1920 voor de vraag welk vliegveld gebruikt moet worden om een luchtdienst met London te on derhouden. De keuze valt op Schiphol, Soesterberg valt af. In 1968 wordt om admini stratieve redenen de naam Schiphol door de gemeente raad van de Haarlem mermeer vastgesteld Schiphol is een gebiedsdeel, waar in 1967 nog 27 personen woonden .Thans woont er nog leiden/regio ALPHEN AAN DEN RIJN - Het was niet mijn bedoeling |fpy, om door middel van deze dichtbundel enige instelling of persoon aan te klagen, noch minder om een literair hoogstaand werk te scheppen; maar wel heb ik gepro beerd een weergave te geven van een rumoerige periode uit mijn leven. Dit alles in de hoop u, op welke manier dan ook met deze uitgaven van dienst te zijn. Dit schrijft Jacob Maris in het' voorwoord van zijn dichtbundel 'In ongebaande wildernis', een bundel die hij eerst zelf aan de man probeerde te brengen, maar waarmee hij nu via uitgeverij 'De Witte Merel' in Hazerswoude een grotere markt probeert te berei ken. Jacob Maris is 30 jaar. Woont in Alphen-west. Is ex-psychiat risch patiënt. Gebruikte 'speed' en LSD, maar is daar nu van af. Wat beweegt hem zijn ervarin gen, zeer persoonlijke en pijn lijke ervaringen, door een gedich tenbundel openbaar te maken? Hij wil aandacht, niet voor zich zelf, maar voor de grote moeilijk heden die druggebruikers on dervinden bij hun pogingen er van af te komen. Hij wil zichzelf als 'geval' ten voorbeeld stellen, omdat hij vindt dat het iedereen kan overkomen. 'Negenentwintig jaar ging met mij alles uitstekend. Prima jeugd in een goed gezin. Goede opleiding (5-jarige HBS), gezellige vriendenkring. Kortom, niets aan de hand'. Plotseling gaat het fout. Er komt voor hem een jaar vol tegensla gen. Hij krijgt een auto-ongeluk, waarbij hij zelf ernstig gewond wordt. Hoewel hij geen schuld aan het ongeluk heeft leveren moeilijkheden met de verzeke ringen hem financiële problemen op. Zijn hond, waaraan hij zeer gehecht is wordt aangereden. Hij j leeft nog wel, maar heeft inten- sieve verzorging nodig, onder meer met injecties. Maris ver zorgt hem zes weken lang. Dag en nacht, maar uiteindelijk tever geefs. Het verlies van zijn hond grijpt Maris zeer aan. Mijn baas, bij wie ik als fotograaf in dienst was, eiste in die weken 200% inzet van mij. En die kon ik niet geven. Ik was op. Toen kreeg ik mijn ontslag. Dat gaf de door slag. Voor die tijd dronk ik wel een borrel en ik 'rookte' ook wel eens wat, maar toen ging ik op de zware spullen. LSD en 'speed' spuiten. Bovendien zwaar drin ken. Alles door elkaar, totdat de effecten steeds erger werden. Id ongebaande wildernis Opsluiten is uitzichtloos de wrede hand van de maatschappij. En toch: flarden van onverschilligheid zweven om je heen met een eindeloos blinde hori- waar de dorre stilte altijd groeit' waarfe vroeg verdwijnt de or chis met haar ééndagskleur in een zanderige kale woestenij Je geeft me een hand en blijft toch ver weg: kom nader en blijf bij me, tot we de weg weer vinden, met vaste tred naar boven gaan, moeiteloos alles ontwijkend. Dan is er geen plaats meer voor verdriet; want je rug is recht, en draagt de grootste last (oktober 1977) Min of meer bij toeval kwam Maris in ziekenhuis Rijnoord terecht, waar men ontdekte dat zijn li chamelijk klachten andere oor zaken hadden. Hij werd door verwezen naar dr. H. Berlijn, die in Alphen gespreksgroepen or ganiseert. 'Met deze man had ik een geweldig contact. Iemand die alle tijd weet op te brengen en die mij ervan wist te overtuigen dat opname in de psychiatrische in richting Endegeest noodzakelijk was. Dat was in juni 1977. Daar is hij be gonnen aan zijn dichtbundel. 'In de opvangafdeling van deze in richting vond ik het verschrikke lijk. Nogmaals, ik wil geen perso nen aansprakelijk stellen, maar het zijn daar wel middeleeuwse toestanden. Van opvang is geen sprake. Alle soorten patiënten zitten bij elkaar. Druggebruikers, psychotici en zwaar demente bejaarden, die kwijlen en hun behoeften laten lopen als je koffie drinkt. Het enige resultaat is dat je steeds gekker wordt. En kon je nou maar eens met iemand praten, maar dat is er niet bij. De patiënten hebben genoeg aan zichzelf en het personeel heeft geen tijd. Als je je probleem kwijt wilt, krijg je te horen datje je kop moet houden en als je erg lastig wordt, ga je de isoleercel in. Dat kon een paar dagen duren. Vooral voor afkickende patiën ten, met hun hallucinaties, is zo'n isoleercel verschrikkelijk. Ze worden er knettergek. Al gauw kon Maris naar de open afdeling. 'En dat was een ver ademing. Ten eerste voor de 'op en' afdeling, had je de betere pa tiënten bij elkaar. Ook de opvang was veel beter. De verpleegsters en verplegers hadden tijd en aan dacht voor je, zodat je over je problemen kon praten en dat helpt veel beter dan alle valium en librium bij elkaar. Sinds november vorig jaar is Jacob Maris weer thuis. Niet meer in het huis waar hij samen met vier t Jacob Maris vrienden voor zijn opname woonde, maar terug bij zijn ouders. Dat was een voorwaarde voor zijn ontslag. Hij is nu in dag behandeling. Drie dagen per week gaat hij naar Endegeest. In een groep werken aan zichzelf, met psychotherapie, groepsge sprekken, psychodrama, maar ook recreatie en gymnastiek en dergelijke. 'Erg goed vind ik die dagbehandeling, maar ook erg in tensief. Er wordt diep in je gegra ven. Sommigen kunnen dat niet aan en willen weg. Dat kan, je bent er vrijwillig, maar je ver speelt er wel je ziekenfondsuitke ring door, dus zo helemaal vrij willig is het nou ook weer niet'. De opvang door de omgeving is volgens Maris bepalend voor hoe je die dagbehandeling verwerkt. Thuis werd hij goed opgevangen hoewel zijn ouders het er erg moeilijk mee hadden. Ook zijn vrienden en kennissen hielpen mee. 'Dat hoor je van andere pa tiënten wel anders. Dat ze ner gens naar toe kunnen, niemand hebben om tegenaan te praten. Dan is de spuit al weer gauw het enige redmiddel. Eén van de middelen voor Maris om er tegen te kunnen is alles van zich af te schuiven. In het ziekenhuis is hij daarmee begonnen. Uit zijn ver halen en gedichten maakte hij een selectie voor zijn bundel 'In ongebaande wildernis". Er staan mooie gedichten in. In een voudige begrijpelijke taal. Zeer persoonlijk van sfeer, over zijn hond, over een verpleegster in Endegeest, over zijn wereld in LSD-kleur Ik heb er bij mijn mede-patiënten erg veehwaardering voor onder vonden. Nu zelfs nog wordt er op Endegeest elke week uit voorge lezen. Toen dacht ik, er moesten meer mensen van onze proble men weten. Ik heb het toen zelf laten drukken, ben er de Door Aafje Gijbeis boekhandels mee langs gegaan en heb op die manier 250 exemplaren verkocht. Het vinden van een uitgever lukte niet. 'Die zoeken alleen maar commerciëel aantrekkelijke din gen. Dat viel me erg tegen'. Toen kwam er een telefoontje van An ton Huisman, van 'De Witte Me rel' uit Hazerswoude. Deze kent uit eigen ervaring de toestanden in Endegeest en hij wilde wel proberen de bundel een bredere afzet te verschaffen. Jacob Maris hoopt dat dat lukt, maar zijn plannen gaan verder. Hij is bezig met een boek over zijn ervarin gen, een autobiografische roman. 'Ik hoop dat ik daar een uitgever voor vind, want eigenlijk wil ik doorgaan op deze weg. Er nog zo veel dat de mensen zouden moe ten weten'. 'Als fotograaf heb ik zo'n 250 bruidsreportages gemaakt en ik kan geen witte jurken meer zien. Dus daar wil ik niet in terug. Wat ik wel zou willen is doorgaan met honden, mijn grootste hobby. Ik richt honden af als politiehond en zou eigenlijk een bewakings dienst willen oprichten. Maar vergeet dat maar. Als psychiat risch patiënt heb je een etiket op je voorhoofd. Daar hoef je niet aan te beginnen, je krijgt geen vergunning. In de wao lopen wil ik ook niet. Je voelt je zo'n profi teur, zeker als je zelf vind dat je kunt werken. Maar waar je als ex-patiënt dan wel terecht kunt? Je krijgt elke keer een dreun en juist het terugwinnen van je zelf vertrouwen is zo belangrijk. De maatschappij oordeelt zo mak kelijk, zo van 'je bent er toch zelf aan begonnen, ze zoekt het zelf maar uit'. Vandaar mijn bundel Ik hoop door mijn ervaring duidelijk te maken dat het iede reen kan overkomen. Dat de mensen daar eens overna gaan denken'. schouwers heeft de nationale wa- terpolokampioen AZC/Uniqué gisteravond in eigen bad ver nietigend uitgehaald tegen het zwakke PSV uit Eindhoven. Met liefst 21-2 revancheerden de Al- phenaren zich voor het uitermate zwakke spel van zaterdag tegen debutant De Rijn. Toen won AZC weliswaar, maar de 6-4 was geen afspiegeling van de werkelijke krachtsverhouding. Althans niet in cijfers uitgedrukt, zoals coach George Geurtsen die graag had gezien. Daar zijn harde woorden over gevallen. PSV werd het slachtoffer van nu de "geëiste" Alphense dadendrang. Van de eerste tot de laatste minuut heeft AZC z'n opponent bestookt met in hoog tempo uitgevoerde aanvallen. Het meeste suc cesvolle wapen vormde de "fast-break", dat dodelijk bleek voor een veel te statisch opere rend PSV. De Eindhovense defensie kon met name in de drie laatste perioden geen passend antwoord vinden op het agressieve spel van AZC. Kenmerkend voor het duel wa ren de niet op de vingers van een hand te tellen keren dat een Al- phenaar volkomen vrij voor de zo zwaar bestookte PSV-doelman Mare Stins verscheen. Evenzo- vele malen kon ook Stins het on heil niet meer voorkomen. En mocht de snelle tegenstoot geen direct resultaat voor AZC opleve ren, dan was er nog altijd iemand die op toch vrij eenvoudige wijze een bres wist te slaan. Kortom: PSV was volkomen kansloos te gen de agressieve strijdwijze van de nationale kampioen. Laag De Eindhovense coach Paul van de Meeren had die kansen yooraf toch al laag geschat. Door het wegvallen van routinier Chris van Lint (twee gekneusde ribben in het duel tegen VZC/Ritmees- ter) en het kleinere bad in Alphen had bij z'n tactiek al danig moe ten veranderen. "Wij zijn gewend om via de vlèugels snel aan te vallen om dan uit eindelijk via de midvoor toe te slaan. Dat kon hier niet. Eigenlijk was het eenzelfde wedstrijd als destijds in Eindhoven (16-0 voor AZC, red.). Alleen kenden we nu een groot probleem doordat onze meeste geroutineerde speler, Chris van Lint, er niet bij was", mijmerde hij, niet eens zo ge schrokken van het Alphense ge weld. "Zonder Van Lint hebben we on middellijk het probleem om een volwaardig team op de been te brengen. In de breedte komen we niet mee op hoofdklasse-niveau. We hebben drie jongens van 18, 19 jaar in de ploeg. Dan kiezen we in zo'n wedstrijd - AZC en HZC zijn tenslotte twee topploegen waar je dan al haast geen kans tegen hebt - voor leren. Leren om te zien hoe een Gijze Stroboer in komt, wat een Ton Buunk alle maal doet en hoe er bij AZC in de verdediging overgenomen wordt. Daar moeten we het, zoals vanavond, van hebben. En dan heeft het toch zin om naar Alphen te komen, ja. Ik vind ook dat we een bijzonder positief spelletje gespeeld hebben Leermeester Welnu, PSV had aan AZC gister avond een goede leermeester. Op de eerste periode na, klopte het verdedigend bij de Alphenaren uitstekend. Toegegeven: PSV spartelde slechts licht tegen. De salniettemin kon AZC tevreden zijn. Over het spel en vooral over de uitslag. Want tenslotte leggen die 22 treffers straks, wanneer de eindrangschikking definitief op gemaakt gaat worden, misschien veel gewicht in de schaal. Bij die tevredenheid dient slechts een kanttekening gemaakt te worden. Wim Keman, met vier treffers vice-topscorer, reikte hem aan: "We hebben dan mis schien wel een goede voorberei ding achter de rug met die trip naar Curacao en het Van Hase- len-toernooi, maar conditioneel zijn we er nog niet. We hebben nu de conditie om een wedstrijd per week te spelen. De anderen heb ben echter niet stil gezeten. Gijze Stroboer bijvoorbeeld trainde pas nog een keer mee bij De Rob ben. Maar halverwege kon hij die training conditioneel toch niet De wedstrijd is snel verteld. Alleen in de eerste periode kon PSV even tegenstand bieden. Na tref fers van Wim Keman (1-0) en Frank van de Akker (2-1) kon de Eindhovense formatie tweemaal de achterstand nivelleren: Rob v.d. Hoogeband (1-1) en Cees van Gemert (2-2). Rudy de Hey en Ton Buunk zorg- In het tweede part liep AZC uit naar 10-2. Veel vrijheid was er voor de Alphense aanval. Twee schitte rende treffers kwamen op naam van Wim Keman (prachtige ach terwaartse bal: 5-2) en Ton Buunk (een serie onnavolgbare bewegingen met de bal op de hand, 8-2). In de laatste twee parten nam AZC geen gas meer terug. Met nog momenten vol kijkgenot (een hi lariteit verwekkende, klasserijke onderschepping van Cees van der Broek) deklasseerde AZC z'n tegenstander volkomen. De res pectievelijke tussenstanden: 15-2 en 21 2 Scores AZC: Frank van de Akker 5, Wim Keman 4, Ene Noordergraaf en Rudy de Heij 3, Ton Buunk en Cees van der Broek 2, Ron de Vo gel en Gijze Stroboer 1. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19