Q z I E i Sex en sport zouden mooi samen moeten gaan Happel straks wellicht bij Anderlecht Tweekamp Wiersma-Clerc:salonremise DAMMERS BANG OM GELDPRIJS TE VERLIEZEN Lelieveld en Gijsbers mee naar Dortmund DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 SPORT PAGINA 9 Theo Die Theo Koomen! Als ik zijn sportverslagen op de radio beluister, krijg ik vaak het ge voel dat hij zit te kijken naar het landen van een vliegende schotelop een in brand staande carnavalstent. Hij hanteert, zoals bekend, het proza dat als een cycloon op je afkomt. Niet zelden ook maakt hij er een dol potje van, waarbij mij de mond openvalt. Zaterdag gaf Theo verslag van de wereldkampioenschappen schaatsen (sprint) in Lake Placid. "En dan komt nu Haitske Pijlman in de baan Haitske Valentijn moet ik eigenlijk zeggen, want ze is getrouwd met Jos Valentijn. En ze is het gesprek van de dag in Lake Placid, want ze heeft hier mogen slapen met Jos. Een unicum in de schaatshistorie De pindanootjes die ik op dat moment aan het nuttigen was bleven mij in de keel steken. Verdraaid nog an toe. En ik al die jaren maar denken dat je als man en vrouw bést sameji de hele nacht met elkaar kunt doorbrengen. Een unicum wordt dat tegenwoordig ge noemd. Ben ik toch progres siever dan ik dachtmijn tijd al jaren vooruit. Koomen had aanvankelijk niet zoveel vertrouwen inHaitskes schaatserij. Maar mevrouw Valentijn legde de eerste 500 meter af in 43.85 sec. Een vijfde plaats. Uitstekend, dat moest hij ook toegeven. Zelfs een in volstrekte afzondering slapende maagd had het nauwelijks sneller kunnen doen. Daarom gooide Koomen het maar weer olijk over de Door Ruud Paauw andere boeg. "Ze heeft zich de laatste dagen ook zo fijn kun nen voorbereiden". Ach ja. Al jaren wordt er door sommige lieden gestreden om sport en politiek gescheiden te houden. Het is niet gelukt. De rest van deze eeuw zal, als ik het goed zie. worden besteed om sport en sex samen te laten gaan. Het zal mij benieuwen. Ontucht V/at ik zo langzamerhand met groot genoegen gadesla is het gejikker-jekker rond de chef d'équipe die de KNVB voor de V/K in Argentinië dient aan te stellen. Een klucht van het Theater van de Lach is er niets bij. Maar ja, wat wil je ook: de voetbalbond bezit een aantal hooggekwalificeerde humo- Daar gaat nu eenmaal nooit iets gewoon. Het ritselt van namen van overal uit het hoge gras op duikende kandidaten. Jack van Zanten. Maar die is eens stout geweest, dus die gaat fraai af door de zijdeur Leo Horn. Toen die naam werd gelanceerd, kreeg het com plete KNVB-bestuur spon taan de Russische griep. Piet Keizer. Hoe die naam ooit in het hoenderhok kon worden gegooid is mij een raadsel. Een in zichzelf gekeerde fi guur met het chagrijnige hoofd van iemand die al meer dan genoeg aan zijn eigen so res heeft, laat staan aan die van anderen. Vorige week las ik in een och tendblad dat Hogewoning ook een of andere majoor in het leger voor die functie had gepolst. Een onbekendemaar dat zegt niets. Wie weet wat voor talenten er in zo'n man opgehoopt zitten. De majoor was verzocht naar Zeist te komen. Daar was hij echter niet eens toegelaten tot de ver gadering. Happel had niet met hem willen praten. Ver volgens ontliep Hogewoning de majoor waar hij kon. Al dus het krantebericht. Aan de majoor was in het inter view nog wel even gevraagd waarmee hij onze jongens in hun vrije uurtjes in Argenti nië zou vermaken, als hij de functie had. gekregen. Met films als "Vrolijke ontucht in Tirol", aldus de frivole ma joor. Ja, ja. De vraag is of onze jon gens dan nog wel aan voetballen toekomen. Kortom: een kletsmajoor Hardop U heeft in de krant van gisteren waarschijnlijk ook wel dat berichtje gelezen over die 21- jarige Westduitse verpleeg ster die een aanrander van zich afhield door hardop te bidden. Ook een samen met twee kornuiten gewaagde aanslag op de eerbaarheid van de verpleegster, leverde geen „resultaat" op. Costante Girardengo 'Zelfs gedrieën" konden de he ren niet op tegen de kracht van haar door de straat schallende gebed", aldus het bericht. Om situaties als deze het hoofd te bieden werd meisjes vroeger het volgen van een pittige judo-cursus aangera den. Maar vlak dus ook de ca- techesatie-lessen niet uit. Duister In het licht van "Argentinië" bekijk ik zo langzamerhand met enig cynisme het reilen en zeilen van sport-boycotacties in dit land. De Nederlandse badmintonbond haalde vo rige week zonder veel proble men te ondervinden een aan tal spelers en speelsters uit Zuid-Afrika in huis om aan de open Nederlandse kam pioenschappen deel te nemen. Dat blijkt gewoon nog te kun nen. Ik vrees dat ik het niet meer zo goed volg. Tesselaar Vorige week heb ik het uitge breid gehad over de Leidse wethouder van sportzaken, Dick Tesselaar, die door zijn partij (PvdA) op een weinig flatteuze dertiende plaats was gezet voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daarmee werd zijn vele goede werk wel zeer miezerig be loond. Ik heb toen geschreven dat het laatste woord over de zaak- Tesselaar wat mij betreft nog lang niet gevallen was. Iemand van de PvdA sprak mij daarover aan. Hij vond dat ik eerst maar eens de par- lijvergadering moest afwach ten, want daar werd de vol gorde definitief beslist. Ik heb daarop gezegd dat ik daartoe wel bereid was, al verwacht ik er weinig van. Partijverga deringen plegen vrijwel altijd de houding van papieren tij gers aan te nemen: alleen bij volstrekt onbelangrijke zaken wijken ze van het bestuurs- standpunt af. Enfin, ik zwijg nu maar tot de partijverga dering van 24 februari Daarna zien we wel weer. Het is trouwens ook nuttig enig kruit droog te houden. Girardengo De man met dat bejaarde God- father-gezicht in deze rubriek is de Italiaanse oud-wielren ner Costante Girardengo. Hij overleed vorige week op 84-ja- rige leeftijd. Girardengo leefde zó lang dat hij vrijwel in vergetelheid raakte. Maar er kan geen twijfel aan be staan: "Gira" was een zeer grote. De voorloper van Bar- tali en Coppi. De eerste cam- pionissimo. Negen keer win naar van het Italiaans prof kampioenschap op de weg, zes keer triomfator in Milaan- Sanremo. Om maar iets te noemen. Buiten Italië reed hij maar zelden. Vlak na de eerste wereldoorlog was de wielrennerij ook nog niet zo internationaal. De naam Girardengo had mij nooit iets gezegd, als de be roemde wielerjournalist Joris van den Bergh ruim 25 jaar geleden niet een meeslepend, zeer dramatisch verhaal over hem had geschreven. De tragedie speelde zich af in 1927het jaar waarin de profs (eindelijk!) voor het eerst om de wereldtitel op de weg stre den. Girardengo was toen 34 jaar, over zijn top heen, maar nog sterk genoeg, dacht hij, om de eerste regenboogtrui te pakken. De kroon op zijn flonkerende carrière. De wedstrijd vond plaats op het zeer zware parcours van de Duitse Nürnburgring. Girar dengo was benoemd tot kop man van de Italiaanse ploeg, de anderen stonden een voudig in zijn dienst. De Ita liaanse wielerbond had de squadra op pad gestuurd met de boodschap dat het een Ita liaanse overwinning moest worden. Er leek voor Girardengo geen vuiltje aan de lucht te zijn. Nog voor de helft van de koers waren alle gevaarlijke Belgen en Fransen al uitgevallen. Gi rardengo reed met zijn knech ten vorstelijk aan kop. De voorsprong was zo groot dat er werkelijk niets meer fout kon gaan. Maar even voor het ingaan van de laatste ronde gebeurde het: Girardengo's knecht Alfredo Binda sprong weg. Er was ge zegd dat het een Italiaanse overwinning moest worden. Welnu, hij. Binda. was ook Italiaan. Wat maakte het uit? Lange tijd bedroeg zijn voor sprong niet meer dan 200 me ter en Van den Bergh gaf Binda weinig kans tegen de gebundelde krachten van de razende, tierende Girardengo en zijn vazallen. Maar Binda reed die laatste 25 km fenomenaal. Hij moest ook wel. Wat hij ontketende, was een soort opstand tegen het gezag en dat blijft bij falen niet ongestraft. De 200 meter voorsprong werd uitgebouwd tot zes minuten! Toen Girardengo als tweede door de finish kwam, zeeg hij ineen en begon onbedaarlijk te huilen. Huilen kon je het eigenlijk niet meer noemen. Het was alsof iemand de douche had opengedraaid. Verliezen is moeilijk. Soms schadelijk. Girardengo reed nog tot 1935, wereldkampioen is hij nooit meer geworden. Binda nog wel, zelfs twee keer. (In de ja ren veertig en vijftig ontpopte hij zich ook als een der beste Italiaanse ploegleiders). Het verhaal bevat een bijna klassiek gegeven: de jonge, talentvolle knecht die opstaat tegen de meester, alle gevaren trotseert en zijn slag slaat Daarom is het mij ook bijge bleven. Johan Cruijff heeft interim-bondscoach Ernst Happel hoogstpersoonlijk laten weten dat hij zijn standpunt ten aanzien van deelname aan de we- eldkampioenschappen voetbal niet zal wijzigen. Gistermorgen vond het lang verbeide "geheime gesprek" in Barcelona plaats. Een opvallend opgewekte Happel gisteravond laat in zijn huis in Oostkamp: "Thans heb ik mezelf niets meer te verwijten. Ik heb echt niet de illusie gehad dat Cruijff zich nog zou bedenken. Het enige wat ik wilde is de'moti vatie van het besluit uit zijn eigen mond horen. Dat is nu gebeurd. Ik heb Cruijff mijn woord gege ven dat ik niets van de reden aan de openbaarheid zou prijsgeven Daar houd ik me dus aan". De interim-bondscoach heeft eveneens gepoogd om Cruijff over te halen om als begeleider van Oranje mee te gaan naar Ar gentinië. Happel: "Cruijff wilde dat niet. Hij vond zichzelf - zei hij - te jong vooi' een dergelijke functie. Eventueel wilde hij zich wel over vier jaar - wanneer de wereld kampioenschappen voetbal in Spanje worden gehouden - voor een dergelijke post beschikbaar stellen. Ik heb daar eveneens alle begrip voor. Maar het is wel jam mer. Cruijff is de man, die ik hoogstpersoonlijk capabel vond om als begeleider mee te gaan. Toen ik vorige week zei dat ik iemand op het oog had, bedoelde ik Johan Cruijff. Met een bege leider als Johan zouden volgens mij veel problemen in de kiem worden gesmoord. Nu wordt het een heel moeilijke zaak. Wat die begeleiding betreft blijf ik achter de spelers staan. Niette min ga ik thans een ultimatum stellen. Vóór 28 februari dienen de spelers met een voor alle par tijen acceptabele figuur te ko men. Gebeurt dat niet, dan trek ik een streep onder de Oranje-be geleider. Dat wil zeggen dat we zonder begeleider naar Argenti nië gaan, indien het alternatief er deze maand niet komt." Ernst Happel wisselde gisteren eveneens van gedachten met Jo han Neeskens. Over het resultaat was de Oostenrijker minder tev reden. Happel: "Wanneer je nagaat dat Neeskens twee maanden geleden werd geopereerd dan is er weinig vooruitgang geboekt. Ik was aanwezig toen Neeskens zijn eerste training maakte, een lichte looptraining. Nees liep erg moei lijk, zo moeilijk dat je je moet af vragen of hij op tijd de grote vorm terug heeft. Begrijp me goed, het is nog niet van Cruijff: te jong dien aard dat ik zeg, dat Neeskens thuis moet blijven, maar tóch. Persoonlijk had ik gedacht dat de situatie rond Neeskens gunstiger was. Enfin, we wachten verder maar af. De resultaten van de diverse ge sprekken, die Happel in Spanje voerde waren zoals gezegd niet in staat om het humeur van de Oos tenrijker aan te tasten. Happel: "Wat ik van Atletico Mad rid heb gezien stemt niet tot on tevredenheid. De ploeg kreeg te gen Barcelona meer dan ze ver diende. En omdat Barcelona geen echte topploeg is vond ik de kwaliteit van Atletico niet van dien aard om bevreesd te zijn voor de Madrilenen. Aan de andere kant: Club Brugge is dit seizoen eveneens minder ge worden dan vorig seizoen. De kansen op Europa Cup-overleve ring schat ik voor Club op fifty- fifty BRUGGE - Ernst Happel vertrekt aan het eind van dit seizoen bij Club Brugge. Wat eveneens voor honderd procent zeker is, is dat de Oosten rijker er al in is geslaagd om een goed betalende nieuwe werkgever te vinden. Hoewel wat dat betreft de namen van de Duitse Bundesliga- clubs HSV en Schalke hardnekkig circuleren, lijkt het waarschijnlijker dat Happel in België blijft. Uit Happels onthulling Clubs tweede trainer Matthieu Rollen mee te ne men mag dat worden geconcludeerd. Immers. Bollen heeft twee stude rende kinderen en heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij België niet wil verlaten. Gelet op de magere resultaten die Anderlecht onder Raymond Goethals heeft behaald maar ook gelet op de mening die de Brusselse notabelen er ten aanzien van de vaak nukkige Oostenrijker op nahouden mag worden geconcludeerd dat Happel volgend seizoen in loondienst staat bij Anderlecht Commentaar van Happel: 'Ik zeg niets. Ik wil eerst Brugge officieel op de hoogte brengen. Vandaar. Niet benaderd Een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse Voetbal Bond heeft gisteren tegenover het persbureau Reuter verklaard, dat men bij de bond niets weet van de aanstelling van Vaclav Jezek als nieuwe trainer van Feyenoord. "We zijn niet benaderd en we weten er niets van', zei hij. Hij voegde er aan toe, dat een formeel verzoek van Feyenoord door de bond wel in overweging zou worden genomen. Peter Stephan, adjunct-directeur van Feyenoord, dat zaterdag de benoe ming van de huidige Tsjechoslowaakse bondstrainer Jezek bekend maakte, ontkent dat Feyenoord de zaak niet met de Tsjechoslowaakse bond zou hebben geregeld. 'Wij hebben vrijdag met de Tsjechische Voetbal Bond onderhandeld en een contract getekend. Het standaard contract hebben we hier. Alles is rond' Nico Jansen Feyenoord heeft nog niet gereageerd op het verzoek van FC Amsterdam voorzitter Dé Stoop om Nico Jansen voor de rest van de competitie te lenen. Weliswaar bespraken Feyenoord-directeuren Brox en Stephan met trainer Boskov het verzoek, maar tot een beslissing' is het nog niet gekomen. Trainer Boskov acht het voor Nico jansen beter bij Feyenoord te blijven. 'Want als hij gezond is en in vorm dan is hij een goede cen trumspits'. Zelf ziet Nico Jansen ook meer in Feyenoord. 'Maar dan wel in het eerste', zegt hij. 'Want ik wil in de eredivisie spelen en niet in het C-elftal. En als dat bij Feyenoord niet kan, dan maar bij Amsterdam' AMSTERDAM - De vijfde partij in tweekamp '78 tussen Harm Wiersma en Rob Clerc is na 50 zetten in een remise geëindigd. De stand in deze strijd kwam daardoor op 5-5. Mocht de van daag te spelen laatste partij eveneens in een remise eindigen dan worden de prijzen van res pectievelijk 8000 en 5000 gulden bij elkaar opgeteld en gelijk verdeeld. De kans dat beide spe lers niet het risico willen lopen naar de vijfduizendguldenprijs te worden verwezen is reëel aanwezig. De vijfde partij mag wel als kwali tatief de minste van de tot nu toe gespeelde partijen worden aan gemerkt. Het feit dat het de spe lers niet is toegestaan voor de vijftigste zet remise overeen te komen zal wel de reden zijn dat deze partij precies 50 zetten duurde. Een aantal zetten eerder namelijk was een puntendeling al zeker. Viersma met wit opende 33-28 en hoopte hiermee misschien een zelfde soort speltype te krijgen als in de voorgaande partij. Maar als vervolg koos zwart een oude openingsvariant waarin wit met zijn zesde zet blijk gaf toch nog wel te willen spelen. Wiersma kon zijn tegenstander een randschijf bezorgen maar moest in dit spelgenre toch zijn opgesloten lange vleugel van spelvrijheid voorzien. Een en ander ging met veel ruilen gepaard en het resterende spel type was te overzichtelijk dat een van beiden hierin kon ver rassen. Zonder schokkende ge beurtenissen verliep deze partij verder naar het einde waarin Wiersma een licht overwicht had. ROTTERDAM - Een groep Neder landse atleten zal op de zondagen 19 en 26 februari in de Westfalen- hal in Dortmund deelnemen aan internationale indoor-at- letiekwedstrijden. De Neder landers zullen vrijwel uitsluitend -uitkomen op de langere loop nummers te voldoen aan de li mieten voor de Europese indoor kampioenschappen, die op 11 en 12 maart in Milaan worden ge houden. Voor Dortmund zijn ingeschreven: Zondag 19 februari; Klaas Lok, Joost Bom (beiden Phoenix), Evert Hoving, Kor Louws (bei den NOP), Wibo Lelieveld (De Bataven) en Arno Körmeling (SISU) allen 1500 meter. Roy Se- doc (AAC) verspringen, Koen Gijsbers (De Bataven) 400 meter en Olga Commandeur (Suomi) 400 meter. Zondag februari: februari: Koen Gijsbers, Wibo Lelieveld, Kor Louws en Arno Körmeling allen 800 meter, Klaas Lok 3000 meter en Eily van Hulst (Lionitas) 800 meter.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9