FABRIEK IN DE KNEL Standpunten over horeca- verordeningen onduidelijk Firma Jesse wil niet nit Ververstraat verdwijnen Actief in vrije tijd CDA TEGEN dan ben je de klos Als het vriest en sneeuwt tegelijk DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 LEIDEN LEIDEN - Het roestige bordje aan de buitenmuur doet vermoeden dat de aankondiging er een uit vroegere jaren is, waarvan de actualiteit verdwenen is. Wie vervolgens twee ijzeren trappen oploopt, komt tot een verrassende ontdek-" king. Achter die grauwe muren aan het begin van de Ververbuurt gaat wel degelijk bedrijvigheid schuil. De elektro-appara- ten- en transformator- fabriek fa. Jesse is er ge vestigd. Al sedert 1950. Dat bedrijf wordt in zijn voortbe staan bedreigd. De eigenaresse van het fabriekscomplex, de ge meente Leiden, heeft het huurcontract opgezegd. Jesse moet wijken, maar de 72-jarige directeur zou niet weten waar heen. Bij de kantonrechter heeft hij nietigverklaring geëist van het gemeentelijk besluit dat hem tot verhuizing zou dwingen. Een in eerste instantie vergeefse poging, want de rechter heeft het verzoekschrift "niet ontvanke lijk" verklaard. Jesses bedrijf, hoewel niet hinder gevend, is in de binnenstad kennelijk minder gewenst. Vanwege stadsver nieuwingsactiviteiten en het streven naar herstel van de woon functie waar dat mogelijk is in het gebied binnen de singels. Huurder Gedurende vele jaren was het tex tiel producerend bedrijf Clos en Leembruggen gevestigd in het fabrieksgebouw aan de Verver straat. Door de verhuizing van Clos en Leembruggen naar het complex aan de Langegracht kwam het gebouw aan de Verver straat vrij. In 1950 trok de Firma Jesse er in, als huurder van Clos en Leembruggen. De elektro-ap- paraten- en transformatoren- fabriek bestaat al sinds 1933. Eerst was het bedrijf gevestigd aan de Rijnsburgerweg in Oegstgeest en later aan de Rijns burgerweg in Leiden. Vanwege de hinderwet werd in 1950 verder verblijf daar van de firma Jesse niet toegelaten. Tot 1977 leidde Jesse daarna een Mies Bouhuys Op woensdag 15 februari komt de kinderboeken-schrijfster Mies Bouhuys in het literair café in Catena aan de Kolf- makerssteeg 8. Het café is een initiatief van het literair blad Rampdat die avond uitkomt met een speciaal thema nummer gewijd aan kinderli teratuur. Daarnaast treedt Wim Tigges op met eigen ver talingen van gedichten van de Engelse nonsens-dichter Edward Lear. Twee vertegenwoordigers van een boekhandel geven toelich ting op hun verkooppolitiek, adviezen aan scholen en der gelijke. Een jonge onder wijzer vertelt hoe hij zijn leerlingen stimuleert om te le zen en zelf te schrijven. Het li terair café begint om acht uur en de toegang is gratis. Mysterieschool De Rozekruisers Orde(AMORC) houdi op woensdag 15 feb ruari om 8 uur een openbare lezing in de filmzaal van het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 6 onder de titel 'Wat is een mys terieschool?'. Hierin zal een uiteenzetting worden gegeven over de geschiedenis, het doel en de werkwijze van de Ro- •k HJ. Jesse (72): 'Zo'n bedrijf is niet zo maar te verplaatsen tamelijk ongestoord bestaan aan de Ververstraat. Voor de buiten wereld onopgemerkt bleef hij zijn specialistische produkten maken. Maar het stadsver nieuwingsbeleid van de ge meente Leiden kreeg ook con touren. De woningen van de Leidse Woning Stichting en wo ningbouwvereniging Werkman swoningen werden successieve lijk met enige haperingen gere noveerd. Om het wonen in het wijkje bij de Haven verder te be vorderen, besloot de gemeente het complex van Clos en Leembruggen aan te kopen met de bedoeling om het af te breken. Briefje Op 29 december 1976 werd de ge meente inderdaad eigenares van het fabrieksgebouw. Jesse kreeg een wat achteloos briefje van B en W, zeven regels groot. Citaat: "Ter realisering van het doel van de aankoop, namelijk de verster king van de woonfunctie in dit deel van de gemeente, zien wij ons genoodzaakt u de huur van genoemd pand op te zeggen te gen 3 maanden na dagtekening van deze brief'. Dat was op 8 februari 1977. Direc teur H. J. Jesse: "De gemeente Leiden heeft me via Clos en Leembruggen een keer een an dere ruimte aangeboden. Dat was de Witte Poortkazeme (Noord- einde). Maar ik zei toen meteen al: daar krijg ik toch geen hin derwetvergunning voor, ook al is mijn bedrijf schoon. Later kreeg ik een telefoontje van de afdeling Hinderwet dat ik de vergunning inderdaad niet zou krijgen". De kwestie-Jesse toont aan, nët zoals bijvoorbeeld de problemen met de fabrieken van Zaalberg en Van Wijk aan de Ververstraat, dat het toch al moeizame proces van stadsvernieuwing nog meer wordt belemmerd als de ge meente aan bestaande instanties geen vervangende huisves tingsruimte kan bieden. Jesse stelt dat het financieel niet ren dabel is om zijn bedrijf in nieuwe bedrijfshallen bijv. in De Waard onder te brengen. Hij wendde zich tot de kantonrechter en be reikte daarmee dat de huurop- zegging van de kant van de ge meente in ieder geval werd ver traagd. Op verzoek van de gemeente werd de behandeling van de zaak voor de rechter bovendien een paar keer aangehouden. Op dit mo ment is nog steeds niet duidelijk of Jesse wel of niet uit de Veste- straat moet verdwijnen. Nu de kantonrechter zijn eerste ver zoekschrift niet ontvankelijk heeft verklaard, zal hij, met zijn adviseur, gerechtsdeurwaarder R. A. C. van Vliet, naar nieuwe juridische mogelijkheden zoeken om de gedwongen verhuizing te gen te houden. Twintig man In de oude fabriek van Clos en Leembruggen bezet hij ongeveer 2000 m2 vloeroppervlakte. Wan neer het bedrijf in volle produktie is, heeft Jesse ongeveer twintig man in dienst. Op dit moment is, vanwege de onzekere toekomst, slechts de helft van dat getal bij Jesse werkzaam. Hij heeft, zoals hij zegt, een laag loonpakket. Dat wil zeggen: op betrekkelijk veel vierkante me zekruisers orde AMORC. Na de lezing kunnen vragen worden gesteld. De toegang is gratis. Bloemen en planten De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde houdt op 15 februari een bijeenkomst in het Rijks herbarium aan de Schelpen- kade 6 in Leiden. De heer A .M. Hulkenberg uit Lisse zal die avond spreken over het on derwerp 'Plezier in bloemen en planten'. De lezing wordt verluchtigd met fraaie kleurendia's. De bijeenkomst begint om acht uur. Anthroposofie Mr. P.C. Veltman spreekt op woensdag 15 februari over Goethes leven. Dat gebeurt onder auspiciën van de afde ling Leiden van de Anthropo- sofische VerenigingDe bij eenkomst wordt gehouden in de Rudolf Steiner-school aan de Cesar Franckstraat en be gint om kwart over acht. Toe gang gratis. Neutronenbom De Leidse werkgroep 'stop de neutronenbom' houdt van avond een openbare vergade ring in het gebouw van de Welzijnsraad aan de Sta tionsweg 28. In Leiden zijn inmiddels 16.500 handteke ningen verzameld. De bijeen komst begint om acht uur. Commissie wil specificatie van rekening stadsadvocaat LEIDEN- De raadscommissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden wil een nadere specificatie onder ogen krijgen van een rekening die de stadsad vocaat, mr. De Ruijter de Wildt, naar de gemeente heeft gestuurd. Het gaat om een totaalbedrag van ongeveer 21.000 gulden dat door de stadsadvocaat is gedeclareerd voor zijn werk zaamheden orn te komen tot ontruiming van de vroegere panden aan de Morssingel. Op verzoek van andere raadsle den boog deze in juridische zaken gespecialiseerde com missie zich over de rekening. Enkele leden (met name CDA'er Driessen) kwam het gedeclareerde bedrag op het eerste gezicht nogal hoog voor, maar een definitief oor deel, zo besloot de commissie, zal pas gegeven worden als zij de specificatie van de reke ning gezien heeft. Burgemeester Vis verzette zich tegen het besluit van de meerderheid van de commis sie (4-3), 'Ik zie niet in hoe we het bedrag zouden kunnen aanvechten', maar zegde des ondanks toe mr. De Ruijter de Wildt te zullen verzoeken om een specificatie van de reke ning op te sturen. LEIDEN- Het is nog onduidelijk of de gemeenteraad de verordenin gen die de ontwikkeling van de Leidse Horeca aan banden moe ten leggen, zal goedkeuren. In de vergadering van de raadscom missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden gis teravond spraken vertegenwoor digers van PvdA en VVD zich hierover niet uit. CDA-fractie- leider Driessen liet een duidelijk nee horen. SGP/GPV-raadslid Van der Meij stemde voor en de PPR/D'66-fractie had schriftelijk laten weten grotendeels met de verordening in te stemmen. De drie verordeningen beogen de overlast van sexclubs en derge lijke gelegenheden tegen te staan en het aantal cafés en bars te be perken. Een der verordeningen bevat de bepaling dat de vesti ging van een nieuw café slechts mogelijk is wanneer B en W dat goedvinden. Met name CDA'er Driessen be streed de noodzaak van het in stellen van deze verordeningen. Hij zei dat de gemeente bijvoor beeld nog lang niet alle mogelijk heden heeft benut om op te tre den tegen de geluidsoverlast van cafés. Zo zou van een hinderge- vend café de muziekvergunning ingetrokken kunnen worden. 'Maar als ik 's avonds om een uur of Straks alle horeca-bedrijven m Leiden op hetzelfde tijdstip dicht Meer Leids nieuws op pagina 1 elf bij het politiebureau loop, hoor ik daar al de muziek van sommige cafés'. Politie-hoofdin- specteur Van Dijke zei daarop dat de politie vooral reageert 'op sig naal', dus als er klachten gemeld worden. Driessen maakte be zwaar tegen het uitganspunt dat vestiging van nieuw cafes in principe niet mogelijk is. In dit verband moet overigens nog een beleidsplan worden afgewacht, waarin aangegeven zal worden in welke delen van de stad uitbrei ding van de horecagelegenheden al dan niet gewenst is. In het voorstel van B en W dat de verordeningen begeleidt, wordt aangekondigd dat er geen uit zonderingen meer zullen worden gemaakt om horecazaken zoals Pardoeza en Samantho's toe te staan ook na een of twee uur 's nachts open te blijven. In de vergadering werd r gisteravond met geen woord r gerept omdat een concrete uitwerking van die gedachte nog j de artikelen Plaatselijke ontbreekt, van de Algen Verordening zc ten worden orr ling van de realiseren. ters werken betrekkelijk weinig mensen. Zijn omzet per vierkante meter is laag. Met andere woor den: het is van belang dat elke vierkante meter hem zo min mo gelijk geld kost. De sobere inrich ting van zijn fabriek geeft dat al aan. Er staan veel machines die maar op bepaalde momenten van de dag gebruikt worden. De firma Jesse verricht, zoals bo ven gezegd, specialistisch werk. Voor de kantonrechter heeft zijn raadsman aangevoerd dat de fab riek "de enig overgebleven spe cialistische fabriek op dit gebied in Nederland" is. Jesse levert aan o.a. Philips, diverse laboratoria, en ook aan de vliegtuigindustrie. Recentelijk kreeg hij een order van ESTEC in Noordwijk. "Ik heb geen man op de weg, maar toch werk genoeg", zegt de direc teur. Wat hem verbaast is dat er van ge meentewege zo weinig belang stelling wordt getoond voor zijn problemen. "Er is wel eens een ambtenaar hier geweest, maar geen raadslid of wethouder weet wat we hier precies doen. Ze be seffen niet dat zo'n bedrijf niet zomaar te verplaatsen is". JOHN KROON LEIDEN - Eindelijk is dan de langverwachte winter daar. Niet voor iedereen is dat even plezierig overigens. Voor de mannen van de gemeente- reiniging bijvoorbeeld niet. Hoefden ze in '76 en 77 maar één keer op de strooiwagens te klimmen, nu is het ineens al vanaf zaterdag elke dag raak. Zaterdag werd er van tien tot twaalf's morgens gestrooid en werd 32 kub pekel verzet. Zondag moest alleen op enkele gladde punten worden ge strooid, maar vanochtend was men alweer vanaf zeven uur in de weer, terwijl één wagen al eerder was uitge rukt om de busroutes zoveel mogelijk vrij te maken. De politie bepaalt of en wanneer er gestrooid moet worden Als het zo laat is, waarschuwt ze de gemeentereinigingEnkele minuten later horen de dienstdoende mensen thuis, want het is meestal 's nachts of 's ochtends vroeg, via de licht fabrieken een toon op het toe stelletje dat ze daarvoor in huis hebben staan. Dat bete kent dat ze meteen moeten komen opdraven. Het gaat om minstens tien mensen. Ze heb ben om de drie dagen dienst, de toestelletjes worden telkens verplaatst naar degenen die dienst hebben. Er zijn vier automatische strooiers, op eik waarvan één man zit, twee wagens voor de bruggen, met twee man per wagen, en verder moet er iemand komen voor het vullen van de wagens en iemand voor in de kantine. Als het is zoals vanochtend, zaterdag of 6 december vorig jaar, dan worden alle wagens in de strijd gegooid. Op 6 december werden de mensen zelfs tussen zes en zeven uur's avonds op geroepen en wa ren ze bezig tot half vier 's ochtends. Eerst worden de busroutes en de voor het verkeer meest be langrijke wegen gedaan. Er gaat vier a vijf kubieke meter strooisel in een auto. Daar doet hij een halve route mee. Een route is zo'n vijftien a zes tien kilometer. Op het terrein van de gemeente reiniging ligt de voorraad zout, vermengd met zand van ongeveer 700 ton. Die voor raad hoefde de laatste jaren niet te worden aangevuld. De heer Ezendam van de Ge meentereiniging: 'De laatste vijf, zes jaar ontspringt Lei den de dans telkens. Terwijl er in het oosten van het land flink gestrooid moet worden, is dat bij ons vaak niet nodig. Want bij vorst alleen hoeft het niet en ook niet als er een heel dun laagje sneeuw ligtAlleen als het vriest en er valt flink wat sneeuw bij, dan ben je de klos. Vervelend wordt het als het telkens weer opvriest ter wijl je aan het strooien bent. dan kun je opnieuw aan de gang. Daarom duurde het die nacht van zes december ook zo lang. De voorraad pekel die er nu nog ligt is voldoende voor een paar jaar, als het nu ophoudt tenminste. Als het aan de ge meentereiniging ligt mag de dooi vandaag nog inzetten, want je bed uit te worden ge zoemd om de gladde wegen te veranderen in "veilige" blub- berbanen, vinden ze geen pretje. Het voormalig fabriekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Vestestraat. In een deel daarvan is de firma Jesse gevestigd. r Eén van de vier automatische strooiwagens wordt volgeladen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3