Dit was echt schlemielig Deze inspraak stelt niets voor NJ JAAP VAN PRAAG GEEFT BLOEMEN AAN GEELS... Gemor in Feyenoord-gelederen na aantrekken Jezek Rijsbergen na Feyenoord-Ajax: 99 SCOREBORD Topscorers Olm ^Qijóbercjen apart M „breekt" record van Vitesse MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 ROTTERDAM - De inspraak is bij Feyenoord dus de mist inge gaan. Terwijl de spelers zich braaf bogen over een door het bestuur opgestelde lijst van kandidaat-trainers - Mansveld zette persoonlijk de naam Jezek er bij - contracteerden Stephan en Brox achter het ijzeren gor dijn de Tsjech die eens be kwaam - alweer volgens Mans veld - FC Den Haag leidde. Ge mor dus in Feyenoord gelederen. „Inspraak die niets voorstelt, wat koop je er voor", aldus Wim Jansen. Maar stel dat de spelers wel meer inspraak zouden krijgen. Dan zou Feyenoord-Ajax gisteren niet door zijn gegaan want de spelers vonden het veld te wit, te glad, te kil, te klein, te groot, al thans ze zagen weinig in de be slissing van Corver de gedeva lueerde topper toch te laten spe len. Maar ja, de scheidsrechter beslist nog. En Ajax vergiste zich. Met de nop pen. Brede leren in plaats van lange van aluminium. Daarom kon Ling, zei hij, de eerste helft niet blijven staan. En zo waren er nog een paar bij Ajax. Die kregen in de rust de andere nop pen en waarempel, het werd nog 1-1 ook. Dankzij de noppen? Krol: „Ben je gek, er mankeerde niets aan die dingen. Ik heb tenminste de hele wedstrijd op dezelfde gespeeld". Maar ook dat zegt weer niet alles want Krol speelde de hele wedstrijd erbarmelijk en Ling was- na rust best goed. Feyenoord-Ajax. Een confrontatie tussen een ontslagen trainer (Boskov) en een eervol ontslag verleende trainer (Ivic). Boskov laat zich niet kennen. Straalt voordurend. Lacht veel. Maar Ivic kijkt alsof hij zijn laatste oortje heeft versnoept. Wat hij ook gedaan heeft. Hij speelde blufpoker met Ajax en verloor. Kreeg van de Amsterdamse club een contract voor drie jaar aan geboden. Inkomen 250.000 gul den per jaar. Als ze me zo goed vinden, dan moet er nog meer inzitten, heeft de Joegoslaaf vermoedelijk gedacht. En hij eiste van Ajax' penningmeester dat die 40.000 gulden van zijn jaarlijkse salaris „zwart" zou uitbetalen aan een stroman van hem in Joegoslavië Maar toen bleek dat Ajax wel veel voor Ivic overhad maar geen ge knoei in de boeken. Dag Ivic, welkom Brom. En Ivic, zonder baan halverwege dit seizoen, heeft nu spijt, want clubs die hoge jaarsalarissen kunnen uit keren zijn dungezaaid vandaag de dag, en clubs die daarnaast nog geld beschikbaar stellen voor dure aankopen helemaal. Feyenoord kan zich zoals bekend, die dure aankopen helemaal niet veroorloven. Heeft dat ook ronduit tegen de nieuwe trainer Jezek gezegd. Die moet dus roeien met de riemen die er zijn. Althans als hij komt. Want de Vereniging van voetbaloefen- meesters (wat klinkt dat deftig, de leden in aanmerking geno men) vindt het ongewenst dat er nieuwe arbeidsvergunningen voor buitenlandse trainers in Nederland worden afgegeven, en heeft dat gemeld in een brief aan het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale za ken. Want de WON (zo klinkt het al minder deftig) meent dat de stand en de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de voetbalwereld zodanig zijn dat voor de vakante arbeidsplaat sen voldoende trainers met een Nederlands trainersdiploma be schikbaar zijn om als passend te worden aangemerkt. Deftige taal. De WON bedoelt dat er te veel A-trainers zijn in Neder land. Dat is jammer, maar niet de schuld van Feyenoord. En Feyenoord vindt Jezek „pas sender" dan de werkeloze A- trainers. En wellicht brengt de komst van de Tsjech nog geld in het laatje ook. Mansveld weet zich namelijk nog maar al te goed te herinneren hoe Jezek met een vriendelijk gezicht de meest afschuwelijke boetes kon uitdelen. De Hagenaar: „Dan zei die: honderd gulden m'n jongen. En als je dan wat terug zei, zei die: 200 gulden m'n jongen". Voor de penningmeester van Feyenoord is dan te hopen dat de spelers Jezek straks stevig van repliek zullen dienen. PIM STOEL Vaclav Jezek: roeien met de aanwezige riemen ROTTERDAM - Ruud Geels, die deze week in het nieuws kwam door te verklaren volgend seizoen voor geen goud nog bij Ajax te willen spelenomdat hij de handelswijze van voorzitter Van Praag inzake een transfer naar Anderlechl op z'n zachtst gezegd onfatsoenlijk vond.stapte met een geheimzinnige glimlach rond zijn lippen en een grote bos bloemen onder zifn armen de kleedkamer uit. "Tot volgend'jaar" .groette hij de suppoostdie daarop alle journalis ten vóór was door te vragen: "Ben je dan nog wel in Nederland?" Geels, lachend: "Wie weet". En over de meegevoerde ruiker: "Gekregen van Jaap van Praag Met als verklaring: "Hij dacht.dat Eddy Treytel vandaag zijn350sle wedstrijd speelde en had daarom bloemen meegebracht. Een vergis sing, want hij zat er naast. Duwde hij die bloemen maar in mijn handen: "Omdat je zon mooi doelpunt hebt gemaakt Ruud Geels .geheimzinnig ROTTERDAM - De desillusie was weer groot. Voor Feyenoord in het] algemeen, voor Stanley Brard en Willem Rijsbergen in het bijzonder. Voor Feyenoord, omdat de ploeg opponent Ajax gedurende tach tig minuten volledig onder con trole hield en voor de jonge Brard en de geroutineerde Rijsbergen omdat zij erin slaagden hun di recte tegenstanders. Ling en Geels, bijna negentig minuten lang volkomen onzichtbaar te maken, daarmee Ajax in offensief opzicht lam leggend. Door Ad van Kaam Vujadin Boskov stapte ondanks die 1-1 opgewekt van het veld. Sprak luchtig over een ouder wets Feyenoord-Ajax en over prestige-winst van zijn ploeg. Vond de eerste helft vanuit Feyenoord-oogpunt gezien blemen te kampen had gekregen, hield zich veel beter staande dan het toch hoger geklasseerde Ajax, dat glibberend en glijdend zocht naar de juiste strijdwijze om de tegenstander van het lijf te houden. uit het beste. langzaan het spel" Bijna, en dat nuance-verschil bleek uiteindelijk bepalend. Wgnt in die bewuste tachtigste minuut waren de twee Rotterdamse ver dedigers even niet op hun qui vive. Tegen Ajax;, dat bleek dit seizoen al eerder) kan dat fataal zijn. Ling en Geels, een groot deel van hun reputatie berust daarop, Topper zijn spelers die het van momen ten moeten hebben en toen het Daarvan v Amsterdamse duo even een be paalde vrijheid kende, stond de gelijkmaker op het scorebord. Moest Feyenoord in deze, door voetbal-inflatie gedevalueerde derby toch nog een punt inleve- melden, dat het juist in die eerste rondgang fout was gegaan. "Toen hadden we Ajax helemaal in onze greep, maar verzuimden we om doelpunten te maken. Hoewel Kreuz het in de spits goed deed is hij natuurlijk geen echte cen trum-aanvaller. Hij is niet koelbloedig genoeg, had teveel kansen nodig. Ajax kwam in de tweede helft goed terug. Hoewel er misschien meer ingezeten had ben ik toch tevreden. Er komt r wist tevens te De ploeg vond die niet in de eerste helft, voornamelijk omdat het Amsterdamse middenveld het telkens moest afleggen tegen de veel slimmer spelende Rot- Gerard van der Lem glijdt de bal van hem "soldaat" Bouma bij Van der Lem geposteerd. Hard tackelend werkte Bouma zijn opponent letterlijk en figuurlijk over de lijnen, want na zo'n twin tig minuten verdween de ex-Am- sterdammer onder applaus van het veld. terdamse linie, bestaanden uit de En daarmee was de angel uit de r zeker r r lijn i zeker De scheidende Feyenoord-trainer inderdaad sprake in de eerste helft van dit duel, dat op een besneeuwd en bevroren veld nimmer kon din gen naar de kwalificatie 'topper', maar gezien de omstandigheden toch best wel het aankijken waard was. Feyenoord, dat de laatste maanden met zoveel pro- B 0-2 EREDIVISIE EERSTE DIVISIE FC VVV-NEC1-1 Veendam-SC Cambuur FC Amsterdam-FC Den Haag afg. De Graafschap-Wageningen Volendam-Sparta afg. MVV-SC Amersfoort Telstar-PSV afg. SVV-Excelsior Go Ahead Eagles - FC Twente afg. Heracles-FC Dordrecht Roda JC—Haarlem afg. Eindhoven-PEC/Zwolle Feyenoord-Ajax 1-1 Helmond Sp.-FC Vlaardingen 2-1 NAC-FC Utrecht afg. FC Den Bosch-Fortuna SC 1-0 Vite&se-AZ '67 1-2 Willem II-FC Groningen 2-0 PSV 22 16 6 0 38 51- 9 PEC/Zwolle 23 14 5 4 33 45-23 AZ'67 23 13 6 4 32 52-20 MVV 21 12 7 2 31 44 20 FC Twente 22 13 6 3 32 45-18 Heerenveen 22 11 5 6 27 30-24 Ajax 23 12 7 4 31 47-27 Wageningen 23 9 9 5 27 30-17 Sparta 22 10 7 5 27 35-23 Willem II 23 10 7 6 27 33-25 Feyenoord 23 8 8 7 24 37-30 Groningen 24 12 3 9 27 46-33 NEL' 23 10 4 9 24 31-34 Excelsior 22 8 10 4 26 35-20 Roda JC 22 8 7 7 23 2524 Eindhoven 23 9 8 6 26 28-29 Den Haag 22 11 1 10 23 41-42 Fortuna SC 22 9 7 6 25 32-20 Volcndam 22 9 4 9 22 33-34 Den Bosch 23 7 10 6 24 33-28 Vitesse 23 6 9 8 21 32-42 SC Cambuur 22 9 5 8 23 30-30 NAC 22 6 7 9 19 21-33 Heracles 22 7 8 7 22 18-19 Haarlem 22 5 8 9 18 23-34 Vlaardingen 22 6 9 7 21 20-22 FC Utrecht 22 5 7 10 17 25-34 SVV 22 6 7 *9 19 28-43 FC VVV 23 6 5 12 17 30-51 Graafschap 22 7 2 13 16 22-35 FC Amsterdam 22 5 5 12 15 26-47 Helmond SP 23 4 7 12 15 23-39 Eagles 22 5 3 14 13 32-45 Veendam 21 3 8 10 14 20-36 Telstar 22 1 4 17 6 15-54 Amersfoort 22 3 6 13 12 11-40 - Dordrecht 22 2 5 15 9 23-51 VOETBAL - De Poolse voetbal ploeg heeft een trainingsweek in PEC Zwolle kampioen eerste en Joegoslavië afgesloten met een FC Groningen kampioen tweede pe- 1-0 zege op Olympia Ljubljana, riode. 'herezen' Notten, Jansen en Kees Jan Snoeck. De Amsterdamse 'dravers' Erkens, Arnesen en Sóhoenaker moesten veel adem spenderen aan het achterna lo pen van hun directe tegenstan ders, die (in tegenstelling tot de Ajacieden) konden rekenen op een goed meevoetballende voor ste lijn met Kreuz en vooral Ge rard van der Lem als gang makers. Zij konden, evenals Budding op links, slechts afge stopt worden door veel overtre dingen, hoewel Jan Everse het zelfs daarmee niet kon redden. Tweemaal al was Gerard van der Lem, met originele bewegingen, van hem weggeflitst zonder dat dat schadelijke gevolgen voor Ajax opleverde, maar de derde keer was het wel raak. Everse kon alleen nog maar toekijken hoe het ex-Lieverdje de scherpe voorzet van Kreuz juichend tegen de touwen gleed: 1-0. Definitief Diezelfde Kreuz kreeg in de eerste fase twee uitstekende kansen om het karwei definitief te klaren, maar de Oostenrijkse internatio nal miste jammerlijk, waardoor Ajax, dat in aanvallend opzicht nog helemaal niets had gepres teerd, toch nog met enig per spectief aan de tweede rondgang kon beginnen. En of het nu die noppen waren of niet, feit was, dat de Amsterdammers zich na de hervatting beduidend beter staande konden houden dan in de eerste helft het geval was ge weest. Toen had een aantal spe lers met leren noppen rond "ge gleden", in de rust waren die verwisseld voor aluminium exemplaren. Ivic zag dat niet als een bepalende factor, had alleen gezien, dat de inzet van de Aja cieden in de tweede speeltijd be ter was dan daarvoor. Hoe dan ook, niet langer was het midden terrein het domein van Feyenoord alleen, langzaam maar zeker druppelden steeds meer groenhemden het Rot terdamse territorium binnen. Dat kon mede omdat Ajax in defen sief opzicht ook eindelijk orde op zaken gesteld had. Ivic had Everse laten inrukken en inplaats Boskov-formatie getrokken. On der aanvoering van de steeds "vaster" spelende Krol schoof Ajax daarop stukje bij beetje naar voren, maar verder dan een licht veldoverwicht kwam de ploeg niet.Van pressie was geen sprake, want Geels zat nog immer muurvast onder de plak bij Rijs bergen en de stugge Brard hield Ling knap onder controle. Ongeschonden Ondanks het feit, dat Feyenoord nu met een veel mindere rol genoe gen moest nemen leek de 1-0 toch ongeschonden naar het eindsig naal gedragen te kunnen worden, óf een foutje moest roet in het eten gooien. En dat was wat ge beurde. Frank Arnesen stuurde, met nog tien minuten te spelen. Ling weg en voor de eerste maal verslikte Brard zich. De Haagse confrontatie Ling- Mansveld werd door eerstge noemde heel knap in zijn voor deel beslist "en toen wilde ik me teen zelf maar scoren", vertelde de Ajacied na afloop. Die opzet mislukte, omdat de bal op het harde veld wegstuiterde, maar Ling zag vanuit zijn ooghoek nog net Geels ontsnappen aan bewa ker Rijsbergen. "Ik had wat ge luk, maar ik kreeg de bal nog pre cies op zijn hoofd", herinnerde Ling zich. "Zonder geluk vaart tenslotte niemand wel", be toogde hij oprecht. "Kale" Dolblij stormde Geels, na zijn gou den treffer, richting de tribune waar de "harde Feyenoord-kern" zich ophield. Uitdagend wees hij naar zijn voorhoofd. Niet zozeer om aan te tonen hoe hij over de verstandelijke vermogens van de roodwitten dacht, maar meer om hen van repliek te dienen aan gaande opmerkingen over zijn 1. Kist (AZ'67)17 2. Geels (Ajax) 16 3. Van Leeuwen (Den Haag)15 wat sluike haargroei. "Kale" hadden ze hem snerend toege roepen als zijn zoveelste poging de bal te spelen door Rijsbergen onmogelijk was gemaakt. Zijn wraak was zoet en dat zouden ze weten. "Het hoofd" had weer .toegeslagen. en Brard hadden geen oog voor dit aardige tafereeltje. Juist zij, die konden terugzien op een uitstekende wedstrijd, wendden zich teleurgesteld af. Dit was echt "schlemielig", zou de Leidenaar later zeggen. "Maar dat hoort ook bij voetbal". Schlemielig was het dus, maar ja, zulke dingen gebeuren nu eenmaal. Tachtig minuten beheers je het spel en ineens, pats: daar hangl-ie. Onver diend, maar daar koopje na tuurlijk niks voor. Pluspunt was in elk geval, dat we het publiek voor het eerst sinds maanden weer eens wat behoorlijks hebben voorge schoteld, het veld in acht ge- momen natuurlijk. Belache lijk trouwens van de KNVB om op zo'n slecht terrein te la ten spelen. Het was ronduit gevaarlijk. Bovendien scheelde het ons flink wat pu bliek, 35.000 mensen valt niet tqgen, maar bij goede weers- omstandigheden hadden er veel meer gekomen. Om op de wedstrijd zelf terug te komen: zo'n fout vond ik het van Brard nou ook weer niet. Het was gewoon een schitte rende actie van Ling. Knap hoor hoe hij de bal over twee man heen wipte. Toen was er voor mij ook geen redden meer aan. Typisch Geels. Je speelt hem volledig van het veld, maar opeens is hij daar. Nou ja.de moed zit er toch weer in. We speelden ais een echt col lectief en als dat zo blijft, ha len we toch nog wel wat pun ten. Zou leuk zijn voor Boskov als we nog boven Sparta einigden. Misschien wint Ajax de beker wel. Dan speelt Feyenoord wellicht nog UÈFA-cup voetbal. Of ik dat nog zal meemaken weet ik echt niet.Ja.ikhebook gehoord, dat Stephan een paa r "dure" spelers kwijt wil. Het schijnt, dat hij mij al bij AZ heeft aangeboden. Bela chelijk, want AZ wil helemaal niet met mij in zee. Ze hebben daarFihppo.Vonken Spelbos al rondlopen. Trouwens als ze zoiets al zouden willen, zou den ze het zelf wel voorstellen en niet ene meneer Stephaii overeen ruil met bijvoorbeeld Arntz laten beginnen. Vwee maanden voordat hij di recteur wordt hebben de spe lers te kennen gegeven weinig vertrouwen in deze man te hebben. Vooral na die zaak rond de benoeming van de nieuwe trainer. De ene dag krijgen we een lijstje voorge legd met negen namen van i'oorkeur moeten uitspreken, de volgende dag wordt Jezek gecontracteerd. En che stond helemaal niet op die lijst. Dat ivordt dan insprciuk ge- ARNHEM - Voor het eerst in dit seizoen vergat Vitesse 'de klan tenbinding, voor het eerst ook bleek het niet in staat voor eigen publiek een spektakelstuk op te voeren. Die tekortkomingen hadden tot gevolg, dat Az'67 de kans aangreep het ongeslagen thuisrecord van de Arnhemmers stuk te schieten. Weliswaar met bescheiden cijfers, maar gezien de veel betere spelopvatting van de Noordhollanders dubbel en dwars verdiend. (1-2). Met uitzondering van de laatste tien minuten heerste AZ, dat ook zonder de geblesseerde Van Ha- negem duidelijk beter was op het middenveld en de kunst van het rondspelen veel beter verstond dan Vitesse. Arntz en Peters wa ren in dit matige duel op een glibberige grasmat de spelers, die geregeld gaten trokken voor de aanvallers, maar de door het ont breken van Mulderij verzwakte Arnhemse verdediging gaf voor alsnog weinig kansen weg. Vitesse kwam niettemin achter, toen na een scherpe voorzet van de slagvaardige Verheyen de fel door Van Marwijk belaagde Das de bal in eigen, doel schoot. Het werd 0-2 door Verheyen, die na een vqöraet van Van Rtfnsoever vrij spel kreeg en simpel scoorde. Bosveld bracht kort daarop de spanning weer terug met een doelpunt, waaraan een duidelijk buitenspelgeval vooraf was ge gaan. Ook na de pauze bleef AZ verreweg de betere ploeg, kreeg kans op kans (Kist), maar toonde zich zwak in de afwerking. Vitesse, dat daarvoor de kleumende doelman Meskovic nauwelijks had beproefd, kwam m de slot fase nog geducht opzetten, maar de voor Bosveld ingevallen Bleijenberg miste een schitte rende kans op de gelijkmaker.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9