Israël zeer ontstemd over houding van de YS Overleg Namibië weer vas tgelop en Leven ligt stil aan oostkust van Amerika Ïauto bierman „Washington niet langer meer neutraal" Moordcommando's in Noord-Ierland Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken OLGA MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 JERUZALEM (SP) - Israël heeft de Verenigde Staten openlijk van partijdigheid beschuldigd waarbij Was hington volgens Jeruzalem uit haar rol als neutrale be middelaar bij de Egyptisch-Israëlische vredeson derhandelingen is gevallen. In een scherpe verklaring heeft de Israëlische regering gisteren de Amerikaanse opvatting afgewezen dat de joodse nederzettingen in de bezette gebieden in strijd met het internationale recht zijn en een hindernis op de weg naar vrede vormen. President Sadat heeft dit weekeinde tijdens een officieel bezoek aan Oostenrijk ook een bespreking gevoerd met de Israëlische oppositieleider Peres, die de Israëlische Internationale in V/enen bijwoonde. De Israëlische verklaring is in de eerste plaats bedoeld als ant woord aan de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Vance, die Israël zaterdag op een persconferentie heeft gemaand alle troepen terug te trekken, het kolonisatiebeleid stop te zetten Nadat koning Hoessein de laatste echter meer voelen voor een ver der uitstel van militaire bespre kingen, teneinde eerst het effect van de Amerikaanse druk op Is raël af te wachten. Hoessein NEW YORK-De vijf Westerse lan- Botha was door de vijf - de per- Eén den van de contactgroep Namibië (Zuidwest-Afrika) zijn er het afgelopen weekeinde niet in geslaagd een brug te slaan tus sen de standpunten van de hoofdrolspelers - Zuid-Afrika en de bevrijdingsbeweging voor het vroegere mandaatgebied, de Swapo van Sam Nujoma. Het met veel woorden gepaard gaande optimisme van de vijf Westerse ministers van buiten landse zaken kon niet verhelen dat het overleg voorlopig weer op een laag pitje is komen te staan. De impasse ontstond toen de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Botha, on verwacht naar Pretoria terug keerde voor "nader overleg" met premier Vorster en de rest van diens kabinet. manente Westerse leden van de Veiligheidsraad - naar New York gehaald om via hen te praten met Nujoma. Zo'n gesprek over de totstandkoming van een onaf hankelijk Namibië kan alleen via de vijf als "doorgeefluik" aange zien Zuid-Afrika niet genegen is rechtstreeks met Swapo te over leggen. Nujoma's organisatie is buiten de "interne" regeling gehouden die Zuid-Afrika in de zogeheten Turnhalle-conferentie voor Na mibië heeft uitgedokterd. Via de Westerse contactgroep - de V.S. Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en West-Duitsland - is Zuid-Afrika al tot een aanmerke- de nederzettingen Sinaï-woestijn te ontmantelen. Ook de herhaling van de Ameri kaanse roep voor „een vaderland voor de Palestijnen, dat met Jor danië verbonden zou moeten zijn" heeft de toom van Jeruza lem opgewekt. De Israëlische regering stelt in haar kritische verklaring die na afloop van de wekelijkse kabinets vergadering door premier Begin werd voorgelezen dat zij met spijt en onder protest van de opmer kingen van minister Vance heeft kennisgenomen. Israël stevent af op een openlijke confrontatie met de Verenigde Staten over de nederzettingen in de bezette ge bieden en de oplossing Palestijnse vraagstuk, de voornaamste knelpun ten is nu nog de sterkte van een Zuidafrikaanse troepenmacht De Israëlische regering constateert dat de verklaring die - in samenwerking met contingent VN-troepen - zou moeten zorgen voor een vreed zame overgangsperiode tot aan volledige onafhankelijkheid na werkelijk vrije verkiezingen. Inkrimping Nujoma ziet de Zuidafrikanen het liefst allemaal hun biezen pak ken. Het Westen heeft een plan dat voorziet in een inkrimping van de Zuidafrikaanse troepen macht tot 1500 man. De militaire presentie van Pretoria zou bin nen 12 weken tot dat niveau moe ten worden ingekrompen, lijk soepeler standpuntbepaling Zuid-Afrika wil echter minimaal gebracht. Strijd laait weer op BELFAST (Reuter) - Moordcom mando's, bestaande uit guerril lastrijders die zijn geoefend in het gebruik van de modernste ties meedogenlozer zullen zijn dan vorige en dat het aantal slachtoffers onder de burgerij hoog zal zijn. pens en sabotagetechnieken, zijn Vorig weekeinde werd sedert kort actief in Noord-Ier- lahd als onderdeel van een nieuw offensief van de voorlopige vleugel van het Ierse Repu blikeinse Leger. Een IRA-woordvoerder heeft een verslaggever van het persbureau Reuter meegedeeld dat het of fensief, dat tien dagen geleden begon, wordt uitgevoerd op last van de leiding in de Ierse hoofd stad Dublin. De aanvallen die zijn gericht tegen Britse militairen, de politie en le den van het Ulster Defence Re giment (UDR), protestantse vrij willige militie voegen dimensie toe aan de operaties1 het IRA in Ulster. •9-ja- rige vrouw, die met haar vijf kleinkinderen aan het wandelen was, doodgeschoten toen guerrillastrijders een groep poli tiemannen trachtten neer te schieten met automatische wa pens. Dinsdag werd neergemaaid en de volgende dag werd een andere UDR-man met zijn 10-jarig dochtertje gedood toen zijn auto door een bom werd opgeblazen. 3000 man in Namibië handhaven. Deze soldaten zouden ook niet - zoals het Westen wil - in één of twee garnizoenen moeten wor den geconcentreerd maar mobiel dienen te blijven langs de Nami- bische noordgrens met Angola. Zuid-Afrika ziet uit die richting 'een driekoppig marxistisch ge vaar voor Namibië opdoemen - Swapo, de in Angola gelegerde Cubaanse hulptroepen en tens lotte de Sovjet-Unie. Volgens Pretoria komen er steeds meer "terroristen" uit het zuiden van Angola Namibië binnen. Botha verklaarde dat zijn regering niet genegen is Namibië over te dra gen aan een "marxistische ter reurorganisatie" (lees: Swapo) die het gebied "in as komt leg gen". "Ik ga diep teleurgesteld naar huis flagrante tegenspraak is met de opmerkingen van president Car ter tegenover premier Begin, na dat de Israëlische minister-pre sident twee maanden geleden zijn vredesplan op het Witte Huis had aangeboden. Begin had de indruk gekregen dat Carter posi tief over het Israëlische vredes plan oordeelde. Jeruzalem is nu tot het besef geko men dat de regering-Carter het autonomieplan voor de bezette gebieden heeft verworpen. De Is raëlische regering doet „in het licht van de positieve besprekin gen" die Carter en Begin op basis van dit vredesplan in december hebben gevoerd een beroep op de Amerikaanse regering haar standpunt te herzien. De voor malige minister van defensie, oppositieleider Peres, heeft op het Midden-Oosten-beraad van de Socialistische Internationale in Wenen het vredesbeleid van premier Begin gesteund, maar tegelijkertijd op territoriale con cessies van Israël aangedrongen. Amerikaanse bronnen in Was hington hebben gewaarschuwd dat de regering-Carter overweegt Israël met verschillende midde len onder zware druk te zetten, teneinde de door president Sadat op korte termijn geëiste conces sies af te dwingen. Washington zou ondermeer overwegen de le vering aan Israël van F-15 ge vechtstoestellen drastisch te be perken. terug". i Botha bij zijn vertrek Verwarrende berichten Vrijdag ontsnapten acht kinderen aan de dood toen een bom, die aan hun schoolbus was beves tigd, viel en achter de bus op het wegdek ontplofte zonder slach toffers te maken. De afgelopen drie maanden voerde Volgens IRA-kringen opereren de het IRA bomaanvallen uit op 2 ken om de economie te verstoren maar de veiligheidstroepen wer den met rust gelaten. Deze wer den in januari doelwit en de auto riteiten vrezen dat de r nieuwe commando's, in totaal ongeveer 100, buiten het traditio nele IRA-kader om het gevaar van verraad te verkleinen. Zij zouden overal in Ulster aparte schuilplaatsen hebben. UDR-reservist Minister Vance van de VS en zijn vier Westerse collega's probeer den later op de dag om strijd aan te tonen dat de mogelijkheden voor contact nog volledig open zijn. Het overleg, aldus Vance en collega's, zal zowel in New York (met Swapo) als in Kaapstad (via de ambassadeurs met de Zuidaf rikaanse regering) worden voort gezet. Volgens Vance hebben zowel Pre toria als de Swapo tot dusver wa ter bij de wijn gedaan en soepel heid betoond. Naar zijn zeggen hebben beide partijen de bereid heid getoond om langs de weg van het overleg tot een comp romis te komen. ADVERTENTIE Het wordt hoog tijd dat uw, slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga's Rijke Slapen De unieke kollektie X springboxen. hootdborden. SwiM'Wifcfc t oog en maakt va kamer een leefkamer. Welke stijl u ook prefereert: Olga biedt u de keus en u haalt hf Rijke Slapen in huis De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving. Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaak die het verdient. Stop uw naam en adres met daarbij f 1.- aan postzegels ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en :e naar Olga of maak f 1,- over per giro U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's Olga's Rijke Slapen: Olga. Postous 16, Leiden, Postgiro 12002. bijna 1 miljoen aan prijzen tb.v. Buitenlandse vakanties «oor gehandicapten dagen in intervieuws nadrukke lijk heeft laten weten dat Jor danië er geen brood in ziet aan de huidige onderhandelingen deel te nemen, is de Egyptische posi tie er niet makkelijker op gewor den. De houding van Hoessien is in het licht van de recente Israëli sche verklaringen begrijpelijk. Jeruzalem heeft het koninkrijk tot nu tme niets te bieden. Bo vendien wil de Jordaanse koning zijn verhouding toh Syrië niet verslechteren door zich aan het vredesproces te wagen. De be trekkingen tussen Amman en Damascus waren al bekoeld, na dat Hoessein het vredesinitiatief van Sadat had gesteund, het President Sadat heeft verklaard ook voor de belangen van Syrië, Jordanië en de Palestijnen te zullen opkomen, maac hij mist de autoriteit en compromissen te aanvaarden. De Israëlische rege ring en mst name minister van buitenlandse zaken Dajan, is tot de overtuiging gekomen dat de onderhandelingen met Egypte op deze manier geen stap verder komen. Want Cairo past er tevens voor een afzonderlijk akkoord over de Sinai met Israël af te slui ten, aangezien dat als verraad aan de Arabische zaak zou worden beschouwd. staking van de werkzaamheden „ter uitbreiding en versterking van bestaande nederzettingen" in de Sinaï-woestijn zouden er op duiden dat Israël toch bereid is enigszins in te binden. In op dracht van minister van defensie Weizman heeft de militaire gouveneur van de noordelijke Sinaïalle ontginningsactiviteiten in het omstreden gebied tijdelijk opgeschort. Pessimisme Het vredesinitiatief van president Sadat is vanuit Jeruzalem bezien in het water gevallen. Terwijl de VS kunstmatige ademhaling toepassen mm althans het hooff van de drenkeling nog boven wa ter te houden, worden de kansen op redding door Israëlische woordvoerders met toenemend pessimisme bekeken. De as sistent van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Vance voor het Midden-Oosten, Atherton, wordt overeen week in het Midden-Oosten verwacht te neinde zijn reddingspogingen te hernieuwen. Atherton eil een compromis over een gemeenschappelijke, Egyp tisch-Israëlische beginselverkla ring trachten te bereiken, waarbij de Palestijnse kwestie nog steeds het grootste struikelblok vormt. De Amerikaanse pendeldiploma tie van Atherton heeft volgens de Israë's niets opgeleverd en werd aan de vooravond van om top ontmoeting tussen de presiden ten Carter en Sadat afgebroken. Alvorens de beginselverklaring rond is zullen de besprekingen in de politieke commissie in Jeru zalem niet wordsn hervat. Dit hoeft echter geen belemmering te vormen voor een voortzetting van het overleg in de militaire commissie in Kairo. De Egypti sche en Israëlische ministers van defensie hebben anderhalve week geleden afgesproken dat zij na de terugkesr van president Sadat weer bijeen zouden ko men. De Egyptenaren zouden VLIEGRAMP IN CANADA CRANBROOK (Reuter) - Veertig van de 47 inzittenden van de Boeing 737 van de Canadese maatschappij Pacific Western Airlines zijn bij een vliegramp om het leven gekomen. Zes pas sagiers en een lid van de vijf koppige bemanning zijn met verwondingen naar een zieken huis gebracht. Een van de overle venden was lichtgewond. Volgens ooggetuigen raakte het vliegtuig tijdens d£ landing in moeilijkheden. De piloot zou nog hebben geprobeert het toestel op te trekken maar dat mislukte. De boeing stortte neer op de lan dingsbaan en veranderde in een vlammenzee die alleen het staartstuk herkenbaar liet. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Volgens de controleto ren was vliegverkeer op Cranb- rook mogelijk hoewel er veel sneeuw lag. Twee doden bij bomaanslag SYDNEY (Reuter) - De Australi sche politie zoekt naar de daders van een bomaanslag in Sydney die gisteren, enkele uren vóór daar een regionale Gemenebest- conferentie van start ging, twee doden en negen gewonden eiste. De bom was verborgen in een vuilnisvat bij de hoofdingang van het conferentie hotel. Twee ar beiders van de reiniging werden het slachtoffer van de explosie. Vijf politieagenten werden ge wond. Voor het leven van één hunner wordt nog gevreesd. Gezocht wordt naar drie mannen die volgens sommige berichten een "Arabisch" uiterlijk zouden hebben. In het Hiltonhotel van Sydney kwamen later op de dag twaalf regeringsleiders van de Geme nebest-regio Azië en Stille Oceaan bijeen om te praten over het onderling aanhalen van de politieke en economische ban den. ■k Twee maanden na haar huwelijk zit Janet Stanton op haar wasmachine zwijgend te kijken naar de puinhopen van haar huis, dat door eeii zware storm werd vernield. NEW YORK - Een week nadat de ergste sneeuwstormen sinds mensenheugenis de oostkust van Amerika teisterden, ligt het leven in een flink deel van het land nog steeds stil. De hele staat Rhode Island en grote delen van de staten Connecticut en Massachussets stonden dit weekeinde onder een soort staat-van-beleg: de inwoners riskeerden een >gevangenis- straf als ze het enorme karwei van de schoonmaak hinder den door gebruik te maken van hun auto's. In Providence op Rhode Island gold deze wet zelfs voor voetgangers. De enigen die daar de straat op mochten, voorzien van ski's of sneeuw- schoenen, waren mensen met een "noodpasje". Daar waren enkele honderden studenten van de Brown Universiteit bij, allemaal goede skiërs, die vrijwillig gestrande mensen voedsel en medicijnen be zorgden. Studenten in de me dicijnen legden vele kilome ters op de ski's af om zieken te verzorgen. Om zoveel mogelijk noodge vallen te voorkomen, hebben leger-helicopters verschei dene vrouwen die tegen de negen maanden zwanger wa ren vast naar een ziekenhuis in Providence gebracht. Daar werden ze verzorgd door een gynaecoloog die in een sneeuwruimer naar zijn werk was gebracht. Duizenden mensen zitten al da genlang in tijdelijke onder komens in kerken, kantoren, cafe's en benzinestations. "Het kwam er op aan de men sen te vinden waar ze inge sneeuwd waren en ze te eten te geven," zegt het Rode Kruis in Providence. Het weer verraste vorige week maandag ongebruikelijk veel mensen omdat er niet voor sneeuwstormen was gewaar schuwd. Het ergste was het tijdens de avondspits van die dag, toen de wegen stampvol waren. Een paar auto's maar konden niet meer door de sneeuw heen komen. Maar dat was al genoeg, want er ontstonden prompt opstop pingen en binnen de kortste keren waren talloze auto's helemaal ingesneeuwd. Gouverneur Michael Dukakis van Massachussets vreest dat er nog meer doden gevonden zullen worden als alle ge strande auto's zijn doorzocht. Na een vlucht boven de be langrijkste rondwegen bij Boston zei hij: "Het is alsof er een geweldige verkeers drukte was en iemand toen opeens zei: stop, waarna hfj de auto's onder anderhalve meter sneeuw bedolf'. In veel getroffen gemeenten was er niet alleen gebrek aan eten, maar ook aan geld. Bankbedienden kregen daar dan ook toestemming naar hun werk te gaan om de men sen van geld te voorzien. De problemen waren het ergst in steden zoals Boston. "De supermarkten zijn niet zoals de kruideniers in kleine plaatsen. Die kennen hun klanten en geven krediet als de mensen geen geld meer hebben", aldus een gemeen teambtenaar in Boston. Aan de kust van Massachussets gingen sneeuw en storm hand in hand met een springtij. Hele huizen werder er weg gevaagd. Sommige mensen klommen uit de ramen en hielden zich op het dak vast tot ze door helikopters wer den gered. Maar een vijfjarig meisje werd uit de armen van een brandweerman gerukt en ADVERTENTIE SI MCA - CHRYSLER - MATRA CHRYSLER USA Leiden: Oegstgeesterweg - tel. 071 -140447 Katwijk: Valkenburgseweg 2 - tel. 01718-71704 Verhuur: Voorhout - Pr. Bernhardsjraat 6 tel. 02522 -10611 (ook op koopavond geopend) Occasioncentrum Voorhout: Jac. v. Beierenweg31 - tel. 02522-10105 verdronk. Het dodental is nu al boven de zeventig. De stad New York, waar een halve meter sneeuw viel, is nog steeds niet in zijn gewone doen. Honderden kilometers weg moeten nog schoon ge veegd worden en tal van scholen zijn nog onbe reikbaar. Het beste dat je van sneeuw kunt zeggen is dat het mooi is. Maar er zit ook een nare kant aan waar niemand op had ge rekend, ook de politie niet. Met name in Boston hebben plunderaars - soms op ski's of met een sneeuwvoertuig - hun slag geslagen in winkels in geïsoleerde buurten. Ze hadden daarbij de zekerheid dat de politie het te druk had om jacht op hen te maken. Of dat gewoon niet kon vanwege de sneeuw. Reddingsploegen zijn de Tu- juga-canyon bij Los Angeles (Californië) ingetrokken in een poging negen mensen te vinden die kennelijk zijn meegesleurd door de zwaarste storm die het gebeid de afgelopen tien jaar heeft gekend. Gevreesd wordt dat zeker 17 mensen in het met zware regens gepaard gaande noodweer zijn omgekomen en dat zeker 400 gezinnen dakloos zijn geworden. De storm kwam met winds nelheden van meer dan 130 km per uur vanaf de Stille Oceaan het land binnen en teisterde het gebied met meer dan 8 cm regen. Volgens de politie zijn de li chamen van acht mensen ge vonden. Ze waren allen mee gesleurd door een grote massa van modder en water die zich van de heuvels naar beneden stortte. Soares gaat weer regeren LISSABON (Reuter/AFP) - De nieuwe Portugese regering van premier Soares, bestaande uit so cialisten en conservatieven/kan aan de slag. In de nacht van za terdag op zondag ging het par lement akkoord met het sobe rheidsprogramma dat onder meer in belangrijke economische wetgeving voorziet en herope ning van de onderhandelingen met het Internationale Moneraire Fonds (IMF) over een dringend noodzakelijke lening. Soares die aan het einde van het debat een samenvatting gaf zei, dat de oppositie van de rechts van het centrum staande sociaal-de mocraten en de communisten er niet in was geslaagd met alter natieve voorstellen te komen om de economie te herstellen. 'Deze regering heeft de voorwaar den om te regeren en zij gaat re geren tot 1980', aldus Soares. die daar nog aan toevoegde: 'Er zal geen democratie zonder econo mische stabilisering zijn en er zal geen socialisme zonder democra tie zijnHij noemde oplossing van de economische crisis onmo gelijk zonder internationale hulp. Weer tegenslag voor Smith SALISBURY (DPA) - De onder handelingen voor een interne oplossing in Rhodesic, die sinds december vorig jaar worden ge voerd, hebben gisteren in Salis bury een ernstige tegenslag gele den. Op een vergadering heeft bisschop Moezorewa's "Verenigde Afri kaanse Nationale Raad" de voor stellen van de blanke regering- Smith inzake toekomstige verte genwoordiging van de blanken in het eerste parlement (28 van de 100 zetels) van Zimbabwe afge- Smith en de twee andere gematigde negerleiders Sithole en Chirau waren het daar weken geleden al over eens geworden. Over dit kernprobleem en over de strijdkrachten moet nu opnieuw worden onderhandeld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7