helft uitbreiden Hema wil met de Leiden: ruim 1250 inwoners erbij... hun zorg? VASTENAKTiE 5S50 Actief in vrije tijd Leiden stond (heel even) op de schaats DEEL PLANNEN OMSTREDEN JOVD wil lokale radio of tv MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 LEIDEN LEIDEN - Het Koninklijke Bijenkorf-concern (KBB) heeft ADVERTENTIE gevorderde jplannen om de Hema-vestiging in Leiden uit te breiden. De plannen omvatten deels nieuwbouw in de i -TT-, Janvossensteeg en daarnaast uitbreiding met een naas- ms&FfT'|T a tliggend winkelpand in de Haarlemmerstraat. Bij de uit- nsjör _J breiding neemt de verkoopruimte met de helft toe. DEEL HUN ZORCr DEEL MEE/ GIRO UTRECHT Ruim f 16.000 voor Kenia LEIDEN - De actie die de leerkrachten en leerlingen van het christelijk lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft hebben gevoerd voor een project in Kenya, heeft ruim 16.000 gulden opgebracht. Met het geld zal een bijdrage wor den geleverd aan een school voor beroepsonderwijs voor jongens en meisjes. De actie maakte deel uit van een onderwijs-project van de school over het thema Werk, waarin ook de beroepsvorming ter sprake kwam. J. v.d. Baard leidt bejaardenwerk in Tuinstadwijk LEIDEN - De heer J. van den Baard is per 1 februari in dienst getreden bij het Dienstencentrun Tuinstadwijk als projectleider gecoördineerd bejaardenwerk. Hij volgt Nico Nagtegaal op die enkele maanden geleden naar Texel vertrok. Van den Baard, afkomstig uit Rotterdam, heeft als groepswerker gewerkt bij het psychiatrisch centrum Sint Bavo in Noordwijkerhout. Bij het Dienstencentrum, dat is ge vestigd aan de Herenstraat, is hij belast met het onderhouden van contacten met andere instellin gen op het gebied van bejaarden zorg. Hij zal proberen zoveel mo gelijk samenwerking tussen die instellingen, zoals Interkruis, Gezinsverzorging en Tafeltje- Dek-je, tot stand te brengen. Voorts zal Van den Baard trach ten te onderzoeken wat een aan tal bejaarden in de wijk zou kun nen tegenhouden om zich tot het Dienstencentrum te wenden. De realisering van deze plannen is voorlopig nog een zeer onzekere zaak. Met name tegen de sloop van een aantal panden aan de Janvossensteeg bestaat bezwaar. De Hema is in een eerder stadium al eens te verstaan gegeven dat dit een aantasting van de klein schalige situatie in deze omge ving is. De Hema heeft zijn plannen on langs voorgelegd aan de project groep voor Maredorp. De pro jectgroep beoordeelt alle plan nen, die voor dit deel van de bin nenstad worden ingediend. Als zodanig is de projectgroep een belangrijke adviseur van het ge meentebestuur. De projectgroep sprak zich vorig jaar al negatief uit over het verdwijnen van de panden in de Janvossensteeg. Bij het KB B-concern wordt bena drukt dat de uitbreiding van de Hema-vestiging aan de Haar lemmerstraat zeer gewenst is. "We willen meer armslag hebben. De huidige zaak is voor een stad als Leiden gewoon te klein. Voor het publiek is dit ook een leuke Uitbreiding", aldus een woordvoerder. De plannen voor de uitbreiding komen neer op een vergroting van de verkoopruimte met zo'n vijfhonderd meter. De Hema be schikt nu over ruim duizend vierkante meter verkoopop pervlakte. De uitbreiding wil men deels realiseren door het bij trekken van de naastliggende winkel (schoenenzaak Simonis) aan de Haarlemmerstraat. KBB heeft dit pand al in eigendom. Daarnaast - maar juist dit onder deel is omstreden - wil men aan de Janvossensteeg vier be staande panden afbreken. Op de plaats van deze panden is een ge heel nieuw gedeelte in drie bouwlagen gedacht. Naast ver koop op de begane grond wil men hier een zelfbedieningsrestau rant en een nieuwe bakkerij ves tigen. De projectgroep heeft het KBB- concern vorig jaar al laten weten dat men de uitbreiding in de Jan vossensteeg moet realiseren met behoud van de bestaande pand jes. Als voorbeeld ziet de project groep de situatie met de me- Archeologie In het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapen burg 28 worden de komende maanden weer een aantal ar cheologische lezingen gehou den. Morgenavond wordt de eerste gehouden door dr. H. Thoen uit Gent. Onderwerp is: "Zoutwinning in de Belgische kustvlakte in de IJstijd en de Romeinse tijd". De lezing be gint om acht uur. Europa "De Europese gemeenschappen en de ontwikkelingslanden" Dat is het onderwerp waar over drs. L. A. V. Met- zemaekers, hoofdredacteur van Nieuw-Europa en drs. A. van der Hek, PvdA-tweede kamerlid en oudlid van het Europees parlement morgen avond in Leiden zullen spre ken. Dat gebeurt in een cyclus overliet onderwerp Wat moe ten we met Europa"?. De bij eenkomst wordt gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om acht uur. Legers Het Chilifront Leiden, de Ver eniging van Dienstplichtige Militairen en de Bond van Dienstplichtigen organiseren morgenavond een infor matieavond over het leger in Chili en het leger in Neder land. Het programma ver meldt onder meer de verto ning van de film "Santiago de Chile" waarin beelden van de "coup"een toespraak van een Chileense ex-soldaat en spre kers namens de VVDM en de BVD. Verder wordt aandacht besteed aan de komende Chili-collecte in Leiden en is er gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Rozekruisers In de maand februari zal het Rozekruisers Genootschap twee openbare lezingavonden beleggen. Morgenavond is er een lezing met als onderwerp Bewustzijnsstaat - Levens staat". Op dinsdag 28 feb ruari is er een bijeenkomst met als onderwerp "De ziel en het astrale lichaamDe bij eenkomsten worden gehouden in het gebouw aan de Korte Mare 4 en beginnen om acht uur 's avonds. Haver en Gort ln het gymnastieklokaal in de 2e Haverstraat 73 wordt mor genavond een voorlichtings- avqnd georganiseerd door de gemeente Leiden. De avond is speciaal bestemd voor bewo ners van de 4e Binnenvest gracht en het Plantsoen (tus sen Kraaierstraat en Leven daal). In deze straten zullen de rioleringen worden ver nieuwd, terwijl tegelijkertijd de bestrating zal worden ver beterd. Bewoners kunnen die avond, die om acht uur be gint, suggesties doen voor een nieuwe indeling. De HEM A-vestiging wordt - als de plannen doorgaan - uitgebreid met de ernaast gelegen schoenhandel nuet-pandjes bij V en D. Bij het Bijenkorf-concern voelt men daar echter weinig voor. "Wij ex ploiteren geen kleine winkeltjes, wij exploiteren warenhuizen", aldus een woordvoerder. Voorlopig is het KBB-concern nog helemaal afhankelijk van het gemeentebestuur. Voor heel Ma redorp geldt een voorbereidings- besluit. Dit heeft het karakter van een bouwstop zolang de plannen niet in overeenstemming zijn met de visie van het gemeentebe stuur. In het ontwerp-bestem- mingsplan Maredorp is handha ving van de bestaande panden in de Janvossensteeg aangegeven. Van de kant van de Hema wordt dan ook gesteld dat men "nog helemaal niet weet wanneer men kan beginnen". Wel wil men haast achter de plannen zetten. De Hema schat dat de uitbreiding - als men eenmaal toestemming heeft - in een jaar tijds kan wor den gerealiseerd. De projectgroep Maredorp buigt zich vandaag over de plannen. Hierna zal men het gemeentebe stuur advies geven. Tot nu toe staat men nog op het standpunt dat de uitbreiding alleen gewenst is als die in de Janvossensteeg gebeurt in de kleinschalige maat van de omgeving. Minder woningen in aanbouw in '77 LEIDEN - Het inwonertal van Leiden bedroeg op 1 januari van dit jaar 102.788. Dat betekende, dat ten opzichte van 1 ja nuari 1977 een stijging met ruim 1250 personen. In het afgelopen jaar vestigden zich in Leiden 6505 personen en daar stond een vertrek van 5616 per sonen tegenover. Vergelijken we de cijfers met die van 1976 dan liep het aantal vestigingen terug met 282 en steeg het aantal Leidenaars, dat elders ging wo nen met 153. Nieuwe Rijn afgesloten LEIDEN - Vandaag wordt begon nen met de aanleg van een nieuwe riolering en een nieuwe walmuur langs het gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen Heren gracht en Langestraat. Dat werk zal in totaal ongeveer vier maan den duren. In verband hiermee zal dit straat- gedeelte enige tijd geheel voor verkeer worden afgesloten. Het Leidse geboortecijfer gal in 1977 weer een stijging te zien. Werden er in 1976 op de kop af 1173 kinderen geboren, het afge lopen jaar waren het er 1224. De sterfte was ongeveer gelijk aan die van de voorgaande jaren: 849. Op hetzelfde peil bleef ook onge veer het aantal huwelijken dat werd gesloten. In 1977 waren het er 682. December is voor een der gelijke plechtigheid nog altijd de favoriete maand. Het aantal echtscheidingen ten op zichte van het aantal huwelijken staat nog'steeds in de verhouding één op drie. In het vorige jaar werden ruim tweehonderd hu welijken ontbonden. Wat duide lijk steeg in het afgelopen jaar was de woningvoorraad. Op 1 ja nuari telde Leiden volgens het gemeentelijk statistisch bureau 33.967 woningen: op 31 december waren het er 35.277 geworden. In totaal kwamen er ruim 1500 nieuwe woningen gereed, onder te verdelen in 1094 normale wo ningen,93 woningen voor al leenstaanden en werkende jon geren, 317 bejaardenwoningen en 363 woningwetwoningen. Wat terugliep in 19 juni werd een dieptepunt bereikt met 1150 in aanbouw zijnde hui zen. Daarna liep het weer iets op tot boven de 1300 om eind 1977 een nieuw laagtepunt te berei ken: 1060. Ook de uitvoering van renova tiewerkzaamheden aan oudere woningen verloopt blijkens de statistische cijfers nog niet al te vlot. Begin vorig jaar waren er in totaal 581 woningen in Leiden ge renoveerd. Eind 1977 was dat aantal opgelopen tot 893. Op die datum waren er 120 renovaties in uitvoering en werden er 187 Tenslotte nog iets over de woning nood in Leiden. Die is blijkens het aantal ingeschreven woning zoekenden nog steeds stijgende in de sleutelstad. Begin januari stonden er 3436 personen en ge zinnen ingeschreven bij het Bu reau Huisvesting. In de loop van het jaar nam dit aantal steeds toe. Eind november was zelfs al de 4000gepasseerd, waaronder ruim 3100 in de urgente categorie. He lemaal zuiver zijn die cijfers niet omdat slechts op gezette tijden het gehele bestand wordt door gelicht. Het kan zijn dat iemand ekende staat Op 1 januari waren het er 165 eind januari zelfs 1689. Da. trad een vrij scherpe daling u ikte ln ïsting heelt LEIDEN - De Jongeren Organisa tie Vrijheid en Democratie (JOVD) vindt dat er een onder zoek moet worden verricht naar de mogelijkheid om in Leiden te komen tot een lokale radio- en/of televisieomroep. De jongerenorganisatie zegt dit in een brief aan het college van B en W. De JOVD noemt in dat schrijven "radio en televisie de meest uitgelezen media om de bevolking bij het gemeentelijk gebeuren te betrekken". Overigens zijn de liberale jongeren het niet eens met de procedure die B en W en de gemeenteraad hebben gevolgd bij het aanwijzen van de aannemer die de aanleg van een centrale antenne inrich ting in Leiden zal verzorgen. Het Goudse bedrijf Van Eijck BV heeft die opdracht gekregen, hoewel Deltakabel BV te Leids- ehendam voor vierhon derdduizend gulden minder had ingeschreven. De geheimhou ding van de motieven die lange tijd voor deze beslissing gold, wordt door de JOVD "onbegrij pelijk" genoemd. De eis dat het desbetreffende bedrijf geen on deraannemers zou mogen ge bruiken (iets waaraan Deltakabel niet kon voldoen) wordt door de jongerenorganisatie "onwaar achtig" genoemd, omdat ook de gemeente wel eens gebruik maakt van onderaannemers. Aanwinsten voor cle Lakenhal LEIDEN - Het stedelijk museum De Lakenhal heeft vier schilde rijen en twee aquarellen aan zijn kunstbestand kunnen toevoe gen. De schilderstukken, voor stellende de plaats Beusegem, diverse landschappen en een vrouwenportret, zijn verkregen door een nalatenschap. Ze zijn gemaakt door de in 1969 overle den Leidse kunstschilder Arend Jan Driesten. Het is de bedoeling dat de schilderijen onderdeel zullen gaan uitmaken van een tentoonstelling. Waarschijnlijk zullen zij met andere, soortgelijke schilderijen buiten de Lakenhal (in De Waag bijvoorbeeld) wor den geéxposeerd. Een en ander naar aanleiding van een motie op de gemeentebegroting van dit jaar waarin het verzoek werd ge daan om ook eens buiten de La kenhal een expositie te organise ren. In het vooijaar komen de schilderijen en aquarellen van Driesten terug van een opknap beurt. Ze zullen dan al dan niet via een tentoonstelling worden gepresenteerd. Zakennieuws LEIDEN - In het pand aan de Bree straat 67 is sinds kort het make laarskantoor Waterland Vast Goed BV gevestigd. Men kan er terecht voor alle informatie be treffende aan- en verkoop en ver zekering van onroerend goed. LEIDEN - Leidenaar Kees Walle staat als vierde man genoteerd op de kandidatenlijst van de PSP voorde komende provinciale sta tenverkiezingen in Zuid-Hol land. Lijstaanvoerder is Hage naar Pedro van Hoek. Op de ze vende plaats staat Ida Passehier die op het ogenblik in de Leid e raad zitting heeft voor de PSP Geschaatst werd er op di verse plaatsen in Leiden. Ouder meer - zoals op deze foto - in het Morskwartier. Nog geen piek in de schaat- senverkoop. LEIDEN - Het kan vriezen en dooien en dat deed het afgelo pen zaterdag en zondag alle bei. Dat maakte het ijs op de meeste plaatsen in de stad nog erg onbetrouwbaar. Maar vooral zaterdag, na een nacht waarin het kwik onder het nulpunt bleef, waagden vele schaatsliefhebbers een gokje Problemen deden zich daarbij niet direct voor. Bij de politie kwam één melding binnen van een meisje dat door het ijs zakte. Bij aan komst van de surveillance was zij echter al'weer op het droge en kon het verhaal la chend navertellen. De verkoop van schaatsen le verde zaterdag nog geen pie ken op. "De mensen moeten nog wennen aan het idee", vertelt een handelaar. "Als de vorst blijft doorzetten, zullen we het volgende week wel merken. Nee, voor de eerste vraag hebben we voorraad genoeg in huis." Schaatsenslijpers hadden het zaterdag overigens wel druk Zondag leek het door de inge zette dooi met de schaatspret weer voorlopig afgelopen. Te gen de avond echter waren de straten weer dermate glad dat de pekelwagen moest uit rijden, om het maandagoch tend verkeer soepeitjes te kunnen laten verlopen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3