Massaal tegen verbredingsplan van de rijksweg Geen behoefte aan groot sociaal-cultureel centrum agenda IN LEIDERDORP 910 HANDTEKENINGEN VERZAMELD [L eidse „Toverlei ontgroeit de kinderschoenen al Lelieveld overleden Koele Brecht van Theater VVD wil dorpsraden DIEFSTAL IN RADIO ZAAK MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 LEIDERDORP - Omwonenden van Rijksweg 4 in Leiderdorp hebben zich de afgelopen week massaal met het plaatsen van een handtekening ge keerd tegen verbredingsplannen voor die weg. Negenhonderdtien hand tekeningen werden door het actiecomité tegen het plan van Rijkswater staat, om de RW 4 te verbreden, in enkele dagen opgc Leiderdorp kreeg de groep adhesiebetuigingen binnen. Apotheken t bron van ergernis door "stank- omwonendenMet de verbreding in het vooruitzicht vrezen niet alleen de bewoners v aar van alle straten tot ver in de omtrek, het ergste. Ook de watersportvereniging "Doeshaven", het zwembad "De Does" en de protestants-chris telijke kleuterschool "Marijke", die allemaal hun terrein dicht bij de huidige Rijksweg 4 hebben, stelden zich achter de actie van de acht bewoners. De Willem de Zwijgerschool zal haar ad hesiebetuiging direct naar het gemeentehuis sturen. De ingezamelde handtekeningen zullen hoogstwaarschijnlijk woensdagmiddag door het actie comité op het gemeentehuis aan burgemeester Van der Have worden aangeboden. Het is ech ter nog niet zeker of de bur gemeester, die momenteel nog met vakantie is, op dat tijdstip beschikbaar is om de handteke ningen in ontvangst te nemen. Ernstige vormen Het actiecomité keert zich vooral tegen de geluids- en stankover last en de luchtvervuiling, die volgens hun nu al ernstige vor men heeft aangenomen, maar na een verbreding van de RW 4 nog meer zou toenemen. Verder wijzen zij op de bedreiging van de groenvoorzieningen. Onaanvaardbaar vinden de actie voerders nog de ligging van de scholen ten opzichte van een ver brede Rijksweg. Met name de "Engelenbak" en "Marijke" kleuterscholen komen volgens het comité "ontoelaatbaar dicht bij de weg te liggen" Een verder nadeel vinden zij dat de recreatieplaatsen een deel van hun terrein zullen moeten af staan. Met recreatieplaatsen wordt hier op het zwembad "De Does" en de ijsvereniging "de IJssport" gedoeld. De organisa toren van de handtekeningenac tie streven naar een verminde ring van de huidige verkeers overlast door geluidswerende maatregelen en voorzieningen op korte termijn" en een ondertun neling van de bestaande Rijksweg 4. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10 tot 17 februari door apotheek Tot hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717— 2525. Tevens op zaterdag tot 13 uur nam. Oegstgeestse apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedre- cepten gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Wijkverpleging Lelden - Interkruis, Middelweg 8, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141 tst 35 (dag en nacht) Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Het actiecomité zal nu voorlopig afwachten, totdat de gehele kwestie rond RW 4 in de gecom bineerde openbare commis sievergadering van verkeer, ver voer, ruimtelijke ordening en openbare werken aan de orde is geweest. (20 februari) Dan gaat men zich opnieuw beraden over het standpunt van de gemeente en hun eigen acties. lieke kleuterschool "Engelen bak" en "Engelendaelschool" hebben besloten de zaak in een vergadering te bespreken en dan hun standpunt ten opzichte van de verbreding van de Rijksweg 4 kenbaar te maken. LEIDERDORP - Het Leiderdorpse amateurtheater „Toverlei" heeft zaterdagavon bewezen dat het, ondanks een pas tweejarig be staan,-de kinderschoenen aardig is ontgroeid. „Dertig seconden liefde" van Aldo de Benetti was het tweede stuk dat dit amateurgezelschap sinds de oprichting ten tonele voerde. Met dit betrekkelijk eenvoudige blijspel heeft het gezelschap het publiek echter een hele avond weten te vermaken. Verliep het eerste bedrijf een beetje stroef, in de laatste bedrijven kwamen de spelers goed op dreef, gezien het veel vlottere verloop van de dialogen. De gevolgen van een misverstand vormde nhet welbekende uit gangspunt van dit blijspel, waarin Wil van Pere als generaal Siriani en Els Wening als zijn schoondochter Grazia glansrol len vervulden. Als gevolg van een auto-ongeluk dat Grazia in een ondoordacht moment heeft ver oorzaakt eist het slachtoffer Guarandi (Ruud Verplancke) een hoge schadeloosstelling van Gra- zia's man, die uiteindelijk voor het ongeluk verantwoordelijk blijkt te zijn. Guarandi is echter bereid van zijn eis af te zien, mits hij een kus van Grazia krijgt, die maar liefst 30 seconden duurt. Hij zal hem uiteindelijk krijgen, spontaan. 1200 jaar Inmiddels heeft „Toverlei" ook plannen voor een derde to neelstuk. Dit zou dan in het kader van het 1200-jarige bestaan van Leiderdorp opgevoerd moeten worden. De Leiderdorpse schrijver Kees Holierhoek (be kend als schrijver van de televi sieserie „Klaverweide") is uitge nodigd om het scenario hiervoor te schrijven. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht Toneelgroep „Theater" gaf za terdagavond een voorstelling van Bertolt Brecht's „Man is man". Pe vraag gesteld in het programmaboekje of dit stuk uit 1925 in deze tijd nog ac tueel is hebben zij zelf, door het spelen van het stuk in de Schouwburg beantwoord. De ondergang van het individu van het ontstaan van de col lectieve mens werden zonder omhaal getoond. Basis daar van is Brechts epische vorm van theater maken. Het toneel vertelt; argumenten worden aangedragen. De toe schouwer blijft afstandelijk waarnemer. Het verhaal van de transformatie van pakk necht Galy Gay is binnen Brechts kader in vier fasen in te delen waarbij evenzoveel maskers worden gebruikt: „Het pakknechtgezicht" van Galy Gay, de leugenaar, op portunist en nietsontziende profiteur, die „helpt uit me delijden"; „Het natuurlijke gezicht" zijn winst en zijn on dergang daardoor. Wanneer hij quasi gefusilleerd is, houdt hij een lijkrede op zijn eigen graf: Van nu af is hij een ander, Jerome Jip, de ver miste. Zo transformeert hij van het „Onberschreven- bladmasker" naar het „sol- datenmasker", en zo wordt de man die geen nee kan zeggen een ander die beantwoordt aan de normen van de men senmassa. De angst voor een eigen me ning, die hij had als individu, hoeft hij niet meer te hebben zijn mening is algemeen. De aanpak die „Teater" had was koel en dat was te 'Theater' LOUIS CORNELISSE. In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De jaarverga dering van de VVD in Zoeter woude leverde een bestuursmu- tatie op. De heer J. J. van Basten Batenburg, die bestuurslid is ge worden van de VVD Regio Rijn streek, werd opgevolgd door de heer J. Brinckman. Voor het ove rige bestaat het bestuur uit mev rouw I. Sprey-Sanders, voorzit ter, W. Bosman, secretaris, R. Os set, penningmeester en mevrouw J. Rijntjes. In 1977 is het ledental met veertig procent gestegen en ,wel tot 85, ruimschoots boven de 'magische' grens van één procent van de to tale bevolking. De betrokken heid van de leden bij het werk van de afdeling werd groot ge noemd, hetgeen zou blijken uit de activiteiten van drie commis sies en evenveel werkgroepen. Dit werk heeft o.m. geleid tot de indiening van twee nota's aan de gemeenteraad, waarin wordt ge pleit voor de instelling van 'dorpsraden', om bestuur en bur gerij in de gemeente dichter bij elkaar te brengen. In het politiek overzicht van fractie-voorzitter R. Michielsen werd gesteld, dat de andere partijen in de gemeen teraad nogal moeite hebben met die verbetering van de openheid van bestuur. Bouw 12 huizen in Wassenaar ZOETERWOUDE - Afgelopen za terdag is onverwacht overleden J. Lelieveld. Velen kennen hem als de actieve huismeester van Huize Emmaus. Vooral de voetbalvereniging S.J.Z. mocht zijn activiteiten profite- de Kerkehout te aan de Rijks- de Rijswijkse strook grond WASSENAAR - Op de hoek van de Rijksstraatweg Wassenaar zullen 12 woningen worden gebouwd, straatweg en 7 aan de Kerkehout. Dit is althans het plan v firma Bohemen Beheer bv. die daartoe van de gemeente van ongeveer 80 ha moet kopen. De prijs is berekend op 141.600 gulden waarvan het grootste gedeelte is bedoeld als bijdrage in de kosten van het bouwrijp maken van de grond. De firma is bereid eventueel een ander stuk grond aan de gemeente te verko pen als dat nodig mocht zijn voor de aansluiting van de Kerkehout op de parallelweg langs de Rijksstraatweg Aan de raad zal worden voorgesteld de grondverkoop goed te keuren en een krediet van 116235 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een ontsluitingsweg voor het nieuwe bouwterrein. Herbestrating Lange Kerkdam WASSENAAR - Het gemeentebe stuur van Wassenaar zal de raad binnenkort voorstellen een be drag van 66.500 gulden be schikbaar te stellen voor herbe strating van de Lange Kerkdam tussen de Johan de Wittstraat en de Prinsenweg. Het wegdek is door het vrij intensieve verkeer in een slechte staat te verkeren. Ook de parkeerstrook aan de noord zijde is aan herbestrating toe, terwijl het daarlangs gelegen trottoir er door wortelgroei evenmin goed aan toe is. Om on gelukken te voorkomen worden er geregeld reparaties aan het voetpad verricht. Het is nu de be doeling het wegdek over de ge hele breedte te herbestraten. Het verkeer zal tijdens de werkzaam heden worden omgeleid. Van het benodigde bedrag van 66.500 gulden staat al 20.500 gul den op de begroting voor 1978. Er is dus een aanvullend krediet van 46.000 gulden nodig. Uitbreiding bestaande accommodatie in Wassenaar gevraagd WASSENAAR - Aan een grootst opgezet sociaal-cultureel cen trum is in Wassenaar niet zo'n behoefte. Wel ontbreekt duide lijk een accomomdatie met 300 a 400 zitplaatsen voor het organise ren van allerlei uitvoeringen. Dit is de belangrijkste conclusie waartoe de Wassenaarse "com missie accommodatie-beleid" gekomen is in een eindrapport over de bouw van voorzieningen voor sociaal culturele activitei ten. De commissie, die in februari 1976 door burgemeester Staab werd geïnstalleerd, had al in mei van het afgelopen jaar een tus sentijdse nota over hetzelfde on derwerp uitgebracht. De samenstellers van de nota wijzen vooral op de grote finan ciële offers die de bouw van een groot cultureel centrum, met hoge stichtings- en exploita tiekosten, met zich mee zou brengen. In de behoefte aan een grotere zaal zou beter voorzien kunnen wor den door het uitbreiden van of wel het Jeroenhuis ofwel het Dorpscentrum, zo menen de commissieleden. Naast de al genoemde ont moetingsruimten heeft de com missie zich nog gebogen over het Astra-theater in de Langstraat. Voor alle drie de gebouwen wor den nu aanbevelingen gedaan ter i deze voor- r het Astra- ƒ232.000 verbetering van de bestaande ac- comodatie zoals uitbreiding van het aantal toiletten, was-, kleed- en opbergruimten t Een kostenraming vai zieningen geeft voo theater een bedrag 1 aan, voor het Dorpscentrum ƒ360.000 en voor het Jeroenhuis ƒ306.000 Intussen is het Dorps centrum al door de Hei-vormde Gemeente gemoderniseerd. De commissie stelt het gemeente bestuur voor een gesprek te heb ben met de eigenaren of beheer ders van de drie genoemde ge bouwen om samen te bespreken hoe gestreefd kan worden naar eigentijdse voorzieningen in de sociaal-culturele sector. Daarna zou een grote openbare samen komst gehouden kunnen worden met alle belanghebbende vereni gingen en belangstellenden. Allerlei organisaties op sociaal-cul tureel terrein zijn al eerder inge schakeld bij het werk van de commissie. De commissie is na melijk begonnen met het opstel len van een aantal uitgangspun ten en heeft daarna schriftelijks reacties van de belanghebbende organisaties gevraagd. Over deze reacties zegt de commissie dat die meer waren toegespitst op de eigen wensen van de verenigin gen dan op de algemene pro blematiek. LEIDEN - Bij een radiozaak aan de Pelikaanstraat is gister nacht om drie uur een inbraak gepleegd. De etalageruit werd vernield waarna apparatuur ter waarde van ƒ4000,- werd mee genomen. De schade aan de ruit en overige apparatuur bedraagt ƒ2500,-. Uit een op het Stadhuisplein geparkeerde auto is een bedrag van ƒ8800,- gestolen. De auto heeft zaterdagavond enkele uren op het Stadhuisplein ge staan, het geld zat in het dash- bordkastje. Vermoedelijk was één van de portieren niet goed afgesloten. Een vrouw van 67 jaar is gis termiddag om twaalf uur van haar handtas beroofd. De vrouw liep op de Oude Heren gracht toen ze merkte dat er een man naast haar kwam lopen. Hij greep haar handtas vast en rukte die uit haar handen, waardoor de vrouw viel. Toen ze was opgestaan was de man met haar handtas verdwenen. ren. De heer Lelieveld werd in 1947 benoemd tot commissaris om een jaar later de zorgen van het secretariaat van de vereni ging op zich te nemen. Hij bleef dit werk tot 1964 doen. Bij zijn aftreden werd de heer Lelieveld tot erelid benoemd. Zijn ijver en inzet typeerden ook zijn taak in het bestuur van de parochie Sint Jans. Onthoofding. Ruim 20 jaar lang, tot aan zijn dood, maakte Lelieveld daarvan deel uit, waarvan een groot aantal jaren als secretaris. In de nieuwe constellatie van het parochiebe stuur had hij zitting in de finan ciële commissie en was als zoda nig in het bijzonder belast met de zorg voor de verenigingsgebou wen, bepaald geen sinecure. De begrafenis vindt woensdag plaats na een H. Mis om 14 uur in de Sint Jan. LEIDEN - De Leidse brandweer heeft in de nacht van zaterdag op zondag een St. Bernardhond uit de Princessekade moeten halen. Omstanders waarschuwden de brandweer toen de hond rond kwart voor vier 's nachts door het ijs zakte. Met een bootje werd het dolgelukkige beest naar de kant gehaald en op de wal gezet. De eigenaar is niet bekend, de hond is door één van de omstanders meegenomen naar huis. LEIDEN - Op de veemarkt Leiden wer den vandaag 1396 dieren aangevoerd. Gespecificeerd als volgt: slachtrunderen 1083, veulens/pony's 39; varkens 2 en schapen of lammeren 274. Prijsnoteringen: slachtrunderen: stieren le kwal. van 7,95 tot 8,00; stieren 2e kwal. van 7,05 tot 7,40; vaarzen le kwal. van 7,20 tot 7,95; vaarzen 2e kwal. van 6,55 tot 7,00; koeien le kwal. van 6,80 tot 7,85; koeien 2e kwal. van 6,10 tot 6,60; koeien 3e kwal. van 5.80 tot 6,00, worstkoeien van 4,70 tot 6,10; extra plus dikbillen 9,00 tot 14.00. Prijzen per kg. geslacht ge- Prijsnoteringen slachtvarkens: extra kwaliteit boven noteringen; le kwaliteit van 3.30 tot 3.35; 2e kwal. van 3,25 tot 3,30; 3e kwal. van 3,20 tot 3,25. Alle prijzen per kg levend gewicht. Gebruiksvee: Schapen 190 tot 235; lam meren 200 tot 300 per stuk. Toelichtingen. Slachtrunderen; aanvoer redelijk, handel vlot, prijzen stabiel. Varkens; aanvoer matig, handel goed, prijzen stabiel. Schapen en lammeren; aanvoer matig, (schapen) slecht, (lam meren) vlugger, prijzen (schapen) lager, (lammeren) hoger. bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier: Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwijswinkel Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don- Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 i Tel. 126802'. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter weepark 2, tel. 151068. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2