ZUL/LGB LANGS NEPTUNUS ARNHEM Weer crosszege Marian van Schie Eigen hal onderhand noodzaak Handbalsters Foreholte in „veilige" haven: 15-5 Leidse basketb alsuccessen Jeugdtitel voor Ronald Rijsdorp MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Na een winterpauze van bijna twee maanden zijn het afgelopen weekeinde de waterpoloèrs uit de hoofd- en eerste klasse weer aan het werk gegaan. De Leidse hoofdklasser De Zijl/LGB had het gisteravond in Arnhem twee perioden lang moeilijk tegen het thuis sterk spelende Nep- tunus, maar nam in de derde periode opeens afstand. In het laatste speldeel leverde het team van Rob Schouten het bewijs dat het Neptunus definitief ach ter zich heeft gelaten, want de Arn hemmers hebben geen moment meer uitzicht gehad op een gunstig resultaat. Uitslag 6-7. Eerste klasser LZ schijnt het vertrek van Bram van Mil goed te hebben opge vangen. Hoewel nog heel wat kansen onbenut bleven, werd ZCE vrij ge makkelijk met 7-3 verslagen. De Zijl/LGB had de thuiswedstrijd tegen Neptunus, aan het begin van het seizoen, met 4-3 gewonnen, maar toen was bij de Arnhemmers Bart Bongers niet van de partij. Omdat bovendien Neptunus in hèt Arnhemse Sportfond- senbad, waar je aan één kant kunt staan, moeilijk te bespelen is, kon de Zijl/LGB een knap lastige wedstrijd verwachten. In feite waren echter al leen de eerste twee parten moeilijk. Rik Toonen opende voor de thuisploeg de score met een man-meer goal, maar Stan van Belkum antwoordde met twee eveneens bij numerieke meer derheid gescoorde treffers (1-2). Nog in het eerste speldeel bracht Bart Lich tenberg vanaf de tweemeterlijn de stand weer in evenv/icht (2-2). In de tweede periode had Neptunus een licht overwicht, dat echter niet in de stand tot uiting kwam. Het werd ach tereenvolgens 2-3 door Rik Toonen (man meer), 3-3 door Albert Spijker, 3-4 door Gerrit Jansen en 4-4 door Martin Vreeburg. De ommekeer kwam in het derde kwart, toen Stan van Belkum uit een corner 4-5 had gescoord. Neptunus was aangeslagen en probeerde met sta tisch midvoorspel de zaken te forceren, maar de Leidse ploeg heeft met die tak- tiek doorgaans geen moeite. Het duel werd harder en de scheids rechters Goose en Beltman gingen fou ten maken. Neptunus verknoeide in het laatste part z'n laatste kans door in een man-meer situatie de bal te ver spelen, waarna Stan van Belkum, sa men met Martin Vreeburg uitblinkend. er 4-6 van maakte. Een man-meer goal van Frits Welling bracht de beslissing (4-7). De tegentreffers van Lichtenberg en Hoogveld kwamen te laat om Rob Schouten nog benauwd te kunnen maken. Eindstand 6-7. Kansen waren naar Leiden gekomen zonder Joop Rohof en Hans Reinten (op win tersport) en kwamen door het ontbre ken van die twee spelers praktisch niet aan gevaarlijke aanvallen toe. LZ kreeg van het begin af aan vrij veel scorings kansen, die echter lang niet allemaal werden benut In de eerste periode kon ZCE daardoor tot twee keer toe de lei ding nemen. Eerst rondde Gerard Schneider met een boogje vanuit de hoek een doorbraak af, en nadat Fried Elzenga uit een goede combinatie met Joop Siera gelijk had gemaakt, maakte Hans Dorrepaal er 1-2 van. De Twen tenaar had daarvoor wel een vrij duidelijke overtreding nodig, die door de overigens goed leidende arbiters Bookelman en Engelbertink niet werd bestraft. king in de zeven maal dat er een ZCE- speler voor vijfenveertig seconden naar de kant moest. LZ speelde de man-meersituatie tegen het op ouder wetse manier verdedingende ZCE niet zo goed, maar de Leidenaars wisten toch vijf van de zeven keer de nume rieke meerderheid te benutten. Aan de andere kant wist de onervaren ploeg uit Enschede totaal geen raad met de zone-achtige verdediging van de thuisploeg en nadat in het tweede part de stand via man-meerdoelpunten van Jan van Duuren en Fried Elzenga op 3-2 was gekomen is de zege voor LZ geen moment in gevaar geweest. In het derde speldeel volgden nog twee man-meerdoelpunten van Fried El zenga en een goal uit een doorbraak van Karei Heydeman (6-2). In het laatste kwart benutte Rudi Muusse voor LZ een nummerieke meerder heid, waarna ZCE nog een keer tegen scoorde via Gerard Middelbos, die doelman Erik de Vos van afstand ver raste: 7-3. Ongelukkig De poloploeg van Katwijk heeft zaterdag op nogal ongelukkige wijze verloren van KZC, de nummer drie van de tweede klasse B. De ploeg uit Bever wijk, spelend zonder de geblesseerde De Bie (keeper van de nationale jeugd) was in de Miereweide zeker niet de meerdere van Katwijk. De thuisploeg moest echter al vroeg in de wedstrijd Piet de Vries wegens drie persoonlijke fouten missen, terwijl van het arbitrale duo Slop-Melchior vooral Slop een aantal aanvechtbare beslissingen nam in het nadeel van de Katwjjkers. Kat wijk had lange tijd de leiding, maar gaf dertien seconden voor tijd zelfs nog een gelijkspel uit handen. De tussen standen waren 1-0, 2-2, 4-3, 5-6. Doelpuntenmakers: Paul v.d. Putten (3x) en Hans van Duivenvoorden (2x). Aanvankelijk leek het erop of de Leidenaars de punten van "gas- tspeler" Henderson niet nodig hadden. Halverwege de eerste rondgang prijkte er een welver diende 22-33 voorsprong op het scorebord van de Diekmanhal en bij rust was er ook nog verschil: 44-51. Twente sloeg na de hervat ting terug, 59-54. De thuisploeg, waarvan Ruud Harrewijn het herhaaldelijk aan de stok kreeg met zijn Leidse tegenstrever Sid Bruinsma, bleef zijn voorsprong behouden tot de slotfase. Randy Noll zette Twente op 87-81 mid dels twee vrije worpen en toen stokte het offensief. Via de press keerde Leiden het tij: Bartolome. Bruinsma (met bonus). Kip en Collins (een dunk) zorgden voor de 87-90 eindstand. Collins 30 punten, Plaat 16, Kip en Bruinsma 15. Bartolome 12, Kop 2. Henderson was topscorer voor het onfortuinlijke Twente: 33 punten, Cramer 18, Visser 19, Noll 12. V/Stars - PSV 84-65 (38-27) - De Leidse ploeg begon bijzonder ge spannen aan de wedstrijd tegen de nummer drie op de ranglijst, PSV. In vier seizoenen competi tie-basketbal een nederlaag had toegebracht. PSV nam ook nu weer de leiding 10-16) maar mid dels briljant spel van het duo Lace Strong - John Dawson (12 van de eerste 18 Leidse punten scorend) kwamen de sterren via 18-17 op een veilige marge bij rust. Daarna had het team van Rudy van Eijék niet veel tijd meer nodig om PSV onder de voet te lopen. Bij 61-39 was de strijd gestreden en kon de tru cendoos van Waldy Neijhorst weer open. Het eindsignaal kwam gelijk met de mededeling dat mede-koploper ASVU met 102-99 had verloren bij Akrides. L/Leiden - Wilskracht 90-76 (46-33) - Binnen tien minuten had de ploeg van Kallenberg afstand ge nomen van haar Amsterdamse tegenstander (21-10). Dat verschil bleef in feite de hele wedstrijd staan. Wilskracht - L/Leiden 69- 82 (37-40) - In Amsterdam bleef Lu ba zonder veel moeite over eind in de return. Ton Kallenberg werd topscorer met 21 punten. Exercitia - N/Trotters 83-81 (43- 45). N/Trotters - Exercitia 80-69 Zuiderkwartier naar winst in oefenwedstrijd LEIDEN - Overgangsklasser Zuiderkwartier speelde gister avond in de Vijf Meihal een nut tige óefenpartij tegen Pams, de koploper uit de overgangsklasse D. De Hagenaars, die het zonder topscorer Hugo Haak moesten stellen (ziekte) en die tegen Sa- mos aan 1 punt voldoende heb ben om hoofdklasser te worden verloren met 9-8 van de Leidse ploeg. Zuiderkwartier, zonder Jim van Daim, speelde voor rust sterk, maar was na rust vooral schotvaardiger. De 7-3 voor sprong werd echter met vermin derde gretigheid verdedigd (ge volg 7-7), terwijl Pams wel at tractief korfbalde, maar te weinig schotpogingen waagde. af standsschoten van Dirk Jan de Kreek beslisten dit duel in het voordeel van Zuiderkwartier 9-8. Saraber naar de „Lions' ZWOLLE - Avanti-speler Ronald Rijsdorp, geselecteerd voor de Europese kampioenschappen tafeltennis in het Duitse Duisburg, heeft gisteren in de Stilo-sporthal in Zwolle de nationale titel bij de junioren op zijn naam geschreven. Rijsdorp wist Van Gasteren en Rademakers achter zich te houden. Ook de jeugdige tafeltennissers van Scylla deden weer van zich spreken. Frits Kantebeen werd bij de eerstejaarssenioren tweede door in de laatste partij de sterke Van Spanje te bedwingen, die derde werd. Kampioen bij de eerstejaars-senioren werd Ane Kenior, terwijl Leidenaar Fred van der Zeeuw vierde werd. Sjoerd Meijer moest in de pupillenklasse met een tweede plaats tevreden zijn, omdat hij te nerveus twee partijen verloor van De Groot en Van Spanje. Patrick Swier zette in de aspirantenklasse de kroon op zijn succesvolle jeugdoptreden door ongeslagen eerste te worden, met bij vlagen erg modern spel. In dezelfde klasse werd Stephine van Gennip tweede bij de meisjes. Zij moest alleen in Blanchaart haar meerdere erkennen. LEIDEN - Bataven-atlete Marian van Schie heeft dit weekeinde weer eens een cross-overwinning behaald. Al vele malen dit win terseizoen kwam zij bij de meisjes A in veldlopen en crosses winnend over de streep en daar slaagde zij ook gisteren, tijdens de Domeincross in Baarn, weer in. Onbedreigd won zij de 3900 m in haar categorie. Bij de dames, die dezelfde afstand moesten afleggen, werd Corrie van de Meer, een clubgenote van Marian van Schie, tweede. Het hoofdnummer, de 11 kilometer bij de heren, werd een zege voor Theo Verbeek van het Heiloose Trias. Beste Leidse atleet was Arie van Tol (Bataven) die twaalfde werd terwijl Paul Grimber gen van de Spartanen Lisse ook goed vooraan zat: vijftiende. Nico Volkers was met zijn 19de plaats de beste AV Holland-at leet. Bertus Kerkvliet (Bataven) werd 22ste. Bij de jeugd diverse goede klasseringen van Bataven-deelnemers. Marcel Honsbeek won de 1500 m. jongens D met clubgenoot Perry Hoogeboom op de vijfde plaats; Sjors Hoogeboom werd derde bij de jongens C die 2700 m. liepen; Marice Hunck en Sandra Dorlas werden resp. derde en vierde op de 1500 m. meis jes C. De slecht bezette crosskampioenschappen van het district West II (Zuid-Holland en Zeeland) die gisteren in Dordrecht plaatsvon den leverde een titel op voor Kees van Maanen van de AV Leiden die de sterkste was op de 3500 m. jongens B. De titel bij de jongens D, die 1500 m. liepen, ging naar Remco Teegelaar van De Bataven. De Helmondse Annie van Stiphout (HAC) won gisteren in Gemert bij de dames de Commanderij-cross voor Carla Beurkens (AV Tegelen). De dames legden een afstand van 5 kilometer af. De dubbele afstand werd gelopen door de heren van wie Nijmege- naar Rudie Verriet de sterkste bleek. PSV kwam zaterdagavond veel tekort tegen een op alle fronten op permachtig V/Stars. Ook dit schot treft doel. (34-33) - De routine van de Haar lemmers hield slechts een duel stand tegen de Leidse jeugd. Maassen scoorde tweemaal 28 punten. Paulides raakte gebles seerd. De halve finales: Luba- Hoofddorp, Trotters-DSS Gra- tama' HANS JACOBS LEIDEN - Het is zo goed als ze ker, dat HYS-winger Robin Saraber met ingang van het komend seizoen voor Leiden I.ions zal uitkomen. Saraber trainde in het begin van dit seizoen al met de Leidenaars mee, omdat hij weigerde om onder de Canadese coach Brian Randall te trainen. Toen Randall evenals vele anderen het slachtoffer werd van de "ontslagwoede", die dit seizoen hij HYS heerste, ging Saraber alsnog voor zijn oude club spelen. Daar echter kwam hij nauwelijks nog "aan de bak". Leiden Lions-manager Pim van Halem: "Saraber bleef daardoor op de trainingen weg. HYS zal, in tegenstel ling tot het begin van het seizoen, nu wel meewerken aan een overgang van Sara ber naar Leiden Lions. Het verzoek tot overschrijving zal voor 1 juni bij de Bond worden ingediend. Robin Saraber .overschrijving LEIDEN - De zaalhandbalsters van Foreholte kunnen in de eerste divisie weer wat ruimer ademhalen dank zij een geensz ins geflatteerde 15-5 zege op degradatiekandidaat Walche ren. Het eerste divisieschap lijkt daarmede nu wel veilig gesteld. Vanaf het beginsignaal hadden Hannie Boskamp c.s. de touw tjes stevig in handen. Walcheren kon niet in het spel komen door het verrassend fel opererende Foreholte. Via de tussenstanden 3-0, 5-2, 7-3 en 8-4 werd de Zeeuwse ploeg naar een 9-5 pauze-achterst and gespeeld. In de tweede rondgang ging Fore holte op dezelfde wijze door, terwijl Walcheren hoe langer hoe slechter ging spelen. Met veel vertoon van macht werd Walcheren weggespeeld en het was voor de Vlissingse dames maar goed dat een speelhelft maar 25 minuten duurt anders was het beslist niet bij de uit eindelijke 15-5 gebleven. Voor Foreholte scoorden: Hannie Boskamp 5x, Elly Hoek 2x, Jet Verdegaal 2x, Leny van Beek 2x, Nel Geerlings, Marian Mens, Anke van de Nouland en Ineke Slobbe. In de derde divisie heeft het Stompwijkse HVS tegen con current Westlandia lelijk laten liggen. Met 8-13 moest de winst aan de Naaldwijkse ploeg wor den gelaten. In de eerste rond gang kwam HVS nog goed uit de voeten, maar na de rust ging het bergafwaarts met de ploeg van trainer Jan Mackaay. Debutant Jong Ade doet het bij zonder goed in deze klasse. Het Schiedamse DWS kon weinig uitrichten tegen het fris spe lende Jong Ade en moest dan ook met een 11-6 nederlaag genoe gen nemen. Het had een ruimere nederlaag geweest kunnen zijn, indien hét Schiedamse houtwerk niet verscheidene ma len "zekere" Jong Ade-treffers in de weg had gestaan. Door dit re- Elly Hoek scoort voor Foreholte sultaat hebben de dames van trainer Bram Obbes zich nog vaster genesteld op de derde plaats in de derde divisie. De doelpuntenproduktie kwam op naam van Helma van der Geest (6x) Lydia van de Poel (3x) Plony Olyerhoek en Margret Brugman. De dames van het Noordwijker- houtse Northa lieten zich met 7-11 inpakken door het tweede team van Ancora. Vooral in de eerste helft waren Thea ter Heide c.s. nergens. Een ruime 0-5 achterstand bij de rust was dan ook het resultaat In de tweede rondgang liep het bij Northa iets beter maar echt be dreigen kon Northa Ancora niet meer. Thea ter Heide (2x), Nel- leke de Jong, Hilde van de Berg, Leidy Vink, Rienie Heemskerk en Mary van de Berg tekenden voor de doelpunten. In de afdelings eerste klasse om zeilden de dames van MMO een lastige klip in de vorm van het Haagse AHC-28. Na een 5-3 rust stand bleef de Hoogmadese ploeg uiteindelijk met 9-7 in de meerderheid. Voor de doelpun ten zorgden: Adrie van der Meer 4x, Margré Volwater 3x, Corrie Borst en José Elstgeest. De Hoogmadese heren stevenen regelrecht op het kampioen schap in de afdelings derde klasse c af. Dat MMO in deze klasse de sterkste is moest het Haagse SOS ondervinden dat met 23-12 ten onder ging. MMO heeft aanstaande zondag genoeg aan een gelijkspel om de kam- pioensvlag te hijsen. Sanocel/Saturnus heeft in de afde lings tweede klasse flink uitge haald tegen het beslist niet zwakke tweede team van Wings. In de beginfase kon de Haagse ploeg het nog allemaal bijbenen maar bij 4-4, toen de Leidse he ren overgingen op een actieve 3-3 verdediging, was het ge beurd met de Hagenaars. Met de regelmaat van de klok werd de Leidse score opgevoerd, waarbij vooral Wim van Leeuwen zich manifesteerde. Bij rust had Sa- turnus al een comfortabele 12-5 voorsprong. Het voor de Hage naars verlossende einde kwam bij 32-15. Doelpuntenmakers aan Leidse zijde: Wim van Leeuwen 7x, Alwin Jansen 6x, Hans Zwaan 6x, Peter Waalwijk 4x, Anton Klok 4x, Benno Nieuwenhuysen 2x, Stephen Schrader, Henk Verwey en San- Frans Stouten .forse klappen piftt» LEIDEN/ENSCHEDE - Een specifieke bas ketbalhal zou in Leiden zeker niet misstaan. De opgang van het Leidse basketbal werd nog nooit zo duidelijk onderstreept als in het afgelopen weekeinde. der Lagendijk. De dames van HVV'70 waren wel gewaagd aan DIOS maar moes ten de winstpunten toch met 4-6 aan de ploeg uit Den Hoorn la ten. De Voorschotense heren hadden een "makkie" aan het pover spelende derde team van EHC. Het werd een regelmatige 9-18 overwinning voor de ploeg van Paul Adema. De heren van Warmunda hadden weinig moeite met de reserves van Northa. Na een reeds duide lijke 18-4 ruststand moesten de Noordwijkerhoutse heren uit eindelijke met een 29-13 neder laag genoegen nemen. Arie Duinhoven en Peter Blansjaar waren bij Warmunda de opval lendste spelers. De Warmondse dames bleven Odis uit De Lier juist met 7-6 voor mede dank zij de goed op dreef zijnde Warmondse doelvrouwe Jacqueline Mastenbroek. Olympia uit Wassenaar had weinig tegenstand van het derde team van Westlandia en won dan ook onbedreigd met 21-12. De Wassenaaarse dames konden het tenslotte niet bolwerken te gen koploopster AHC 2. Het werd een 1-7 nederlaag. LDWS-doelm an F rati s Stouten voor drie jaar geschorst LEIDEN - Frans Stoutendoelman van LDWS, is door de straf- commissie ran de KNVB voor drie jaarwaarvan één jaar voorwaardelijk, van veld- en zaalvoetbal uitgesloten. Aanlei ding tot die schorsing was het feit. dat Stouten in zijn rol als coach van het zaalvoetbalteam van Sjardijn 3 tijdens de wedstrijd tegen SLF 2 (op 11 januari) scheidsrechter van Duyvenbode enkele forse klappen toediende. Een en ander betekent voor LDWS, nu het beslissende stadium van de competitie zo langzamerhand nadert, een geduchte aderlating voor de selectie. Een omstandig heid, die voorde Vliet-club enige rmate wordt verzacht door de we tenschap, dat trainer Leo de Jong zijn contract met één jaar heeft verlengd. Blauw Zwart heeft een nieuwe trainer. Tot opvolger van de ver trekkende Dick Tempelaar is oud-speler Roel Timmer be noemd. Timmer had in eerste in stantie afwijzend op een aanbod van het Blauw Zwart-bestuur in die richting gereageerd. Reden voor die weigering was het feit, dat Timmer in de veronderstel ling verkeerde, dat bij het Blauw Zwart slechts het recreatieve as pect van de voetbalsport telde.Na 'een verhelderend gesprek" tussen het Blauw Zwart-bestuur en Timmer zijn beide partijen als nog lol overeenstemming geko men voor de duur van één jaar. Parker verstevigde in de eredivisie zijn derde plaats door een zwaar bevochten overwinning in En schede op Arke Reizen Twente: 87-90. Eerste divisionist VAK Stars kwam weer alleen op de eerste plaats terecht door in de rumoerige Vijf Meihal zelf van PSV te winnen, terwijl naaste concurrent ASVU kopje onder ging bij Akrides. Luba en Nijssen Trotters tenslotte plaatsten zich voor de halve finale van de strijd om de Nederlandse B-beker. V/Stars had zich al eerder ge schaard onder de laatste vier in de strijd om de A-Cup. De successenreeks van de Leidse clubs maakt de problemen van de ploegen alleen maar groter. Voor de wedstrijden van Leiden is de Vijf Meihal al een half jaar te klein. Manager Frans van Eg- mond: "Het publiek is het enige dat ons nu aan Leiden bindt. Als al die mensen ons niet zo trouw waren dan speelden we ergens anders, maar wanneer er hier niets veranderd dan moeten we voor datzelfde publiek toch de stad uit. Iedere week moeten we honderden mensen teleurstellen, in de hal zelf zitten de mensen arm-in-arm. Dat kan zo niet door gaan". V/Stars kampt met andere zorgen, de kwart finale wedstrijd in de bekerstrijd tegen Cangeroes moest in Boskoop worden ge speeld omdat de Vijf Meihal overbezet is. Ingrijpen van de zo genaamde Leiden AU Stars heeft er voor gezorgd dat het halve fi nale-duel tegen BW/Wolves wel in Leiden gespeeld kan worden Dat gebeurt aanstaande zondag. Zowel V/Stars ais Luba/Leiden werken dit seizoen een vreemde competitie af, waarin beide ploe gen begonnen met zes thuiswed strijden op rij. Aanstaande zater dag speelt V/Stars zijn laatste thuiswedstrijd, terwijl de Leide naars nog zes wedstrijden buitenshuis moeten afwerken. L/Leiden heeft net een periode van vijf uitwedstrijden achter de rug. Voor het bekertreffen met Wilskracht moest het team van coach Kallenberg uitwijken naai de voor hen "vreemde" Universi taire sporthal. "We moesten twee uitwedstrijden spelen" mop perde Kallenberg na afloop van de overigens succesvol verlopen bekerronde. AR Twente-P/Leiden 87-90 (44-51) - De recente nederlagen tegen Haarlem en Donar deden de Leidse basketballers niet met een gerust hart afreizen naar En schede. Daar hoopt trainer-coach 'Gerrit Zwezerijnen nog steeds op een plaats in de play-offs voor zijn team, waartoe na maandenlang onderhandelen de dure Oran- jeguard Dan Cramer (ex-Kinzo) naar de oostelijke formatie werd gehaald. Cramer, zaterdagavond goed voor 18 punten, geeft Twente meer body en zorgt ervoor dat de bal nu beter in de ploeg wordt gehou den. Het effect van de spelmaker met cowboy-benen op de gehele Twentse ploeg is opmerkelijk, want de in slaap gesukkelde Dan Henderson manifesteerde zich de laatste weken weer als sterspeler. Voor Leiden had dat de leuke bijkomstigheid dat Henderson in de tweede helft niets ver moedend over Harry Kip heen in zijn eigen basket "dunkte". De punten werden door Leiden- scout Henk Reekers dankbaar aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13