Vance waarschuwt Ethiopië NAAST HET NIEUWS Vietnamese ambassadeur bij de VN verlaat VS Moskou boos over uitwijzing Russen Belgische communisten willen front van progressieven Gevechten in Libanon houden nog altijd aan Grens met Somalië mag niet worden overschreden Geheel Europa in de greep van de koude ZATERDAG II FEBRUARI 1(178 I'IÏUSSEL (SP) - Het weekblad van de Communistische Partij België de Rode Vaan, werd on langs in een nieuw jasje gestoken. Twee pagina's werden voor die rlegenhcid gevuld met vriende lijke en aanmoedigende loftui tingen van hoofdredacteuren van gevestigde Belgische media. Zoiets zul je in De Waarheid, de krant van de CPN, niet aantref fen. Door Jan Werts De KPB bestaat inmiddels al bijna 60 jaar, maar heeft slechts tij delijk invloed verworven. Bij de vorige verkiezingen kwam ze landelijk op 2,7 procent, in het Vlaamse landsdeel niet eens tot anderhalf procent. Jef Turf is hoofdredacteur van de Rode Vaan en ondervoorzitter van de partij. In een door uitge verij De Standaard uitgegeven boekje belicht hij de geschiede nis van de communistische partij en vooral haar positie in Vlaande ren. Nu het 26e congres juist voorbij is van de Nederlandse CPN, waarop voorman Paul de Groot zijn ere-lidmaatschap ver loor, lezen we hier hoe de com munisten in België opereren. Daarbij stuiten we op enige op merkelijke verschillen. Voor de oprichters van de KPB stond het in 1921 als een paal bo ven water dat de dagen van het kapitalistische systeem geteld waren, aldus Turf. „Gewapend met deze opvattingen trok het ba taljon der 500 leden van de partij ten strijde. Met het inspirerende voorbeeld van de Sovjet-Unie voor ogen en bezeten door een haat tegen al wat sociaal-democ ratisch was, begonnen zij hun agitatie in de bedrijven en de ge meenten. Hierbij werd een buitengewoon persoonlijke inzet en moed gevraagd". Turk schetst het door werkgevers en vakbon den uitstoten van de communis ten. Vaak trokken die later als venters van deur tot deur om toch aan de kost te komen en tegelijk hun predikend werk voort te zet ten. Koude oorlog In 1936 behaalde KPB meer dan zes procent van de stemmen. Dat was het begin van een periode die tot 1950 zou duren en waarin de partij werkelijke invloed had. Vanaf de bevrijding in 1944 tot 1947 namen de communisten deel aan de regering. Zij beheer den de departementen van be voorrading, volksgezondheid, openbare werken en wederop bouw. Bij de verkiezingen van 1946 haalden zij bijna 13 procent van de stemmen; 26 kamerzetels. Vervolgens zoekt Turf naar oen verklaring voor het wegsmelten van de partij in 1950 en daarna. De koude oorlog met zijn we reldwijde anti-communistische campagnes voldoet niet als ver klaring. Hij spreekt van fouten, sedert de bevrijding door de par tijleiding begaan. Zowel als rege ringspartners als later in de op positie rond de vijftiger jaren heeft de KPB autoritair geope reerd, „zonder voldoende reke ning te houden met de verzuch tingen en de strijd van de wer kers". „Deze aarzelingen, die hun oor sprong vinden in een miskenning van de Belgische arbeidersbewe ging, voeren tot de buitensporige linkse strekking die, in ver schillende omstandigheden, de communisten ertoe heeft ge bracht strijdposities in te nemen die noch met de werkelijke toe stand, noch met de werkelijke krachtsverhoudingen Overeens temden". Dit citaat is van het belangrijke congres van de KPB einde 1954 te Vilvoorde bij Brussel. Daar wordt een nieuwe koers uitge stippeld en de partijleiding gro tendeels vervangen. Tot dat jaar hielden de Belgische communis ten staande dat het Westerse sys teem op instorten stond, (de CPN ging daar op haar recente congres nog zondermeer vanuit: wel een verschil). Turf zegt dat in 1954 niet meer vol te houden was dat het kapitalisme in West-Europa aan de rand van de afgrond stond, „nu het de grootste crisis uit zijn geschiedenis (de oorlog, red.) te boven was gekomen en boven dien in volle ontwikkeling was" Vanaf dat moment wordt de so ciaal-democratie niet meer aan de lopende band vervloekt. Voort aan hebben de actieve leden van de KPB tot taak om in kringen van de vakbeweging, de BSP en zelfs de katholieke arbeiders beweging te opereren, „om de strijd tot een welbepaald punt- door te voeren". Aldus legt het congres van Vil voorde in 1954 de hoeksteen van een nieuwe opvatting over de re volutionaire strijd in een ontwik keld kapitalistisch land. Niet wordt uitgelegd waarom die nieuwe koers nu na bijna 25 jaar nog steeds geen verkiezingsre sultaten heeft opgeleverd. Hervorming In het tweede deel beantwoordt Turf de interessante vraag hoe de KPB zich de vorming van een so cialistisch (communistisch) Bel gië voorstelt. Dat moet langs de weg van voorzichtige hervor mingen. Turf wil zelfs niet eens zover gaan de twijfelaars uit de christelijke vakbeweging weg te lokken, maar bepleit, „de auto nome ontwikkeling van de chris telijke arbeidersbeweging met behoud van haar eigen iden titeit". Het meerderheidsfront waarop de KPB mikt, kan er pas komen zodra de grote massa binnen de vakbonden daartoe de tijd rijp acht. Dit veronderstelt dat ook in andere bevolkingsgroepen zeer belangrijke steunpunten aanwe zig moeten zijn. Turf: „Dit bete kent eveneens dat men de weg van het socialisme niet meer ziet als uitsluitend het werk van de historische linkerzijde, maar wel van een meerderheidsfront van alle progressieven". Vorige week liet de KPB zich voor het eerst positief uit over het Eurocom- munisme en veroordeelde zij te gelijk het gebrek aan democratie in Tsjechoslowakije. WASHINGTON (AP/AFP/UPI/Reuter) Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft Ethiopië gisteren gewaar schuwd dat de Verenigde Staten mogelijk zul len overwegen wapens te leveren aan Somalië als Ethiopische troepen de grens met Somalië overschrijden. Vance verklaarde tijdens een pers conferentie in Washington echter dat de Sovjet-Unie de verzeke ring heeft gegeven dat Ethiopië de oorlog in de Ogaden piet zal uitbreiden tot een gewapend con flict met Somalië. Vance waarschuwde Cuba ervoor dat de militaire steun, die dat land aan Ethiopië verleent, het vooruitzicht op hernieuwing van de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten in de weg staat. Volgens Vance zijn naar schatting 2.000 Cubanen ac- NEW YORK (Reuter/UPI) - De ambassadeur van Vietnam bij de Verenigde Naties, Dinh Ba Thi," door de Amerikaanse regering uitgewezen omdat hij betrokken zou zijn bij een spionagezaak, is gisteravond naar zijn land terug gekeerd. Aanvankelijk had Dinh Ba Thi ge weigerd het uitwijzingsbevel op te volgen, zeggend dat het voort vloeide uit de vijandige houding van de Verenigde Staten tegen over zijn regering, maar Hanoi besloot later de ambassadeur toch terug te halen omdat de Amerikanen met hem onmoge lijk maakten zijn werk te doen. De affaire leidde onlangs tot de ar restatie van een Amerikaanse ambtenaar en een Vietnamese ingezetene. Zij zijn ervan be schuldigd geheime diplomatieke stukken aan de Vietnamese VN-missie te hebben gegeven. Neergestort MONTEVIDEO (UPI) - Een DC-3 is gisteren bij Artigas in het noor den van Uruguay neergestort. Hierbij zijn alle 31 inzittenden om het leven gekomen. Het is de ern stigste vliegramp in de geschie denis van dit Zuidamerikaanse land. Het twee-motorig toestel met pas sagiers en post aan boord was op weg van de hoofdstad Montevi deo naar Artigas. tief betrokken bij de strijd in de Ogaden. De amerikaanse minister liet aan de Sovjet-Unie weten dat de onder handelingen om de Indische oceaan te demilitariseren „niet hand in hand kunnen gaan" met Russische interventie in de hoorn van Afrika. Ook andere westerse landen heb ben gewaarschuwd wapens naar Somalië te sturen, zodra Ethiopië dat land binnenvalt. Dit is in ge zaghebbende kringen in Londen vernomen. Volgens Britse regeringsfunctiona rissen vindt men in Londen dat er aan geen van de partijen wapens moeten worden verstrekt, zolang de gevechten in de Ogaden voortduren. Dit standpunt wordt gedeeld door alle andere betrok ken westelijke landen. Over schrijding van de Somalische grens door Ethiopië zou echter de situatie ingrijpend wijzigen. Dit is ter kennis gebracht van zowel Ethiopië als de Sovjet-Unie. In tussen zou men in het Westen nog steeds hopen dat uitbreiding van het Somalisch-Ethiopische con flict kan worden voorkomen. Achter de schermen zouden in tensieve bemiddelingspogingen gaande zijn, aldus genoemde kringen in Londen. In Lissabon maakte gisteren een Angolese oppositiebeweging be kend, dat Nigeria 2.000 militairen naar Angola heeft gestuurd ter vervanging van de Cubanen die naar Ethiopië zijn overgebracht De anti-marxistische 'Nationale unie voor de tatale onafhan kelijkheid van Angola' (Unita) sprak van een „verraderlijk ge drag van Nigeria dat een duide lijke bondgenoot is geworden van de Angolese regering" Westelijke diplomaten hebben be vestigd dat er zich Nigeriaanse militairen in Angola bevinden. Het zouden echter voornamelijk leden van de genie zijn die onder meer helpen bij het herstellen van bruggen, en geen infantris- ten. Het Ethiopische contra-offensief in de Ogaden is gisteren voortgezet, maar de opmars ging minder snel dan verwacht werd, zo menen di plomatieke waarnemers in Addis Abeba. In het zuiden en oosten zijn Somalische stellingen in de Ogaden gebombardeerd, maar de Ethiopiërs stuitten op hevige weerstand. De taktiek van de Ethiopiërs zou zijn om eerst de spoorlijn tot aan de grens met Djibouti te heroveren, om daarna door te stoten naar de stad Jijiga. De Ethiopische troepen zouden op 90 kilometer van de grens met Djibouti zijn gekomen. ADVERTENTIE Neveda dessin 3175, afmeting ca 115x170 cm. Winkelwaarde 500,-. Deze prachtige prijs wordt iedere week beschikbaar gesteld door de Leidsche Wolspinnerij N.V., fabrikante van Neveda wol. U krijgt dan een compleet Neveda Hobbypakket met 100% zuiver scheerwol, een voorbeschilderd stramien en een duidelijke werkbeschrijving. BEIROET (UPI/Reuter/DPA/AFP) - Voor de vierde achtereenvol gende dag zijn in de Libanese hoofdstad Beiroet gevechten uit gebroken tussen Syrische troe pen en rechtse christenen. Het Libanese leger hield zich ditmaal afzijdig. De schattingen van het aantal doden sinds het begin van de gevechten lopen uiteen van 75 tot 150. Donderdagavond was er een be stand afgekondigd na intensieve contacten tussen Syriërs en Li- banezen, maar gisteren laaiden de gevechten weer op. Met name wordt er gevochten in de buurten waar de meeste rechtse christe nen wonen. De linkse moslems houden zich ook afzijdig. De gevechten begonnen dinsdag toen Syrische soldaten, die ver reweg de grootste groep vormen in het 30.000 man sterke Arabi sche vredesleger, doordrongen tot in de christelijke wijken. Zij werden onthaald op vuur van Li banese soldaten en rechtse chris tenen. Het Libanese Front, een rechtse mantelorganisatie, heeft gisteren een bijeenkomst gehouden waarin alle partijen werden opge-, roepen een einde te maken aan de gevechten. De rechtse leider Chamoun sprak echter over "het bezettingsleger", toen hij het over de Syriërs had. Hij maakte zich ongerust over een verbete ring in de betrekkingen tussen de Syriërs en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, de aarts vijand van de rechtse Li banezen. Israel heeft gisteren de rechtse christenen in Libanon beloofd meer economische, militaire en morele steun te verlenen in hun strijd tegen de Palestijnen. De Is raëlische minister van defensie Ezer Weizman sprak gisteren aan de Israëlisch-Libanese grens met christenen. Sinds ruim twee jaar worden zij met wapens en voedsel gesteund door Israël. Een gemengde militaire commissie van Syriërs en Li banezen zal na gaan in hoeverre de discipline hersteld kan worden, zo luidt een communiqué dat gisteren is uit gegeven door de Arabische vre desmacht. De vredesmacht roept het Libapese volk op om met deze vredesmacht samen te wer ken. GRIEP IS CHINEES! De griep die thans in Europa woedt is, aldus de Oost-Duitse onderminister van volksgezondheid Konstantin Spiess, niet Russisch maar Chinees. "Anti-cpmmunistische krachten in West-Europa, waaronder de ziekte als Russische griep en hierachter schuilde de bedoeling duidelijk te maken dat al het kwade uit de Sovjet-Unie komt aldus de onderminister. "Het gaat hier om een virus dat in de volksmond de Hong Kong-griep heet en dat 10 jaar geleden de DDR had bereikt via het kapatalistische West-Duitsland. Maar wij hebben die gang van zaken niet aangepakt om een smaadcampagne tegen de Bondsrepubliek op touw te zetten," aldus Spiess. HARDE KLAPPEN In Cairo staat een wetsontwerp op stapel dat de Egyptenaar die alcohol drinkt veertig slagen met de roede belooft. Volgens het dagblad Al-Gomhouria van gisteren wordt de straf - die in overeenstemming is met de Koran - ook toegepast op degene die alcohol in voorraad heeft en erin handelt. Kinderen van nog geen vijftien jaar die zich aan alcohol bezondigen, krijgen twintig slagen met het rijzweepje en kinderen van tussen de vijftien en achttien jaar tussen tien en twintig klappen met de roede. KATTENDRAMA Ambtenaren die de een-kamerwoning van een zieke vrouw in Santa Monica betraden, hebben een ogenblik niet geweten hoe ze het hadden. Ze vonden 170 dode en stervende katten. „De stank was onverdraaglijk",vertelde één der ambtenaren. De vrouw, die in een ziekenhuis moest worden opgenomen, bleek honderd dode dieren in kartonnen dozen, voorzien van datum van geboorte en overlijden, te hebben .bijgezet'. Zeventig an dere poezen waren halfdood. Buren zeiden dat zij de gemeen telijke overheid al sinds 1970 opmerkzaam hadden gemaakt op de .merkwaardige lucht' die uit de woning van dierenv- riendin Patrivia Wittlesey kwam. De overheid had laten weten dat zij zonder machtiging van de justitie geen particuliere woningen mocht binnengaan. MAÏS VOOR AUTO De Rhodesische regering bestudeert plannen om uit gegiste mais alcohol te bereiden, die geschikt is als brandstof voor auto's. Op deze manier zou Rhodesië minder kwetsbaar wor den voor internationale boycots, want het land heeft grote mais-overschotten. OPSTANDIGE HUISVROUW Een keurige Amerikaanse huisvrouw, Sylvia Jean Brown uit Houston in Texas, had vijfjaar geleden het gevoel dat zij haar individualiteit verloren had. "Ik moest zoveel verschillende mensen spelen ik was gewoon mezelf niet". Ze was 30 jaar oud toen ze besloot daar radicaal een einde aan te maken. Mev rouw Brown kocht een pistool en begon een nieuwe carrière in de misdaad. Vijfjaar later werd zij opgepakt en veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Zij werd schuldig bevonden aan zeven gewapende roofovervallen, twee gevallen van verval sing en een inbraak. "Wat me echt kwaad maakt is dat de politie me behandeld alsof ik dit niet allemaal op mijn eigen houtje heb kunnen doen, zonder dat er een man heeft meegedaan", zei Sylvia Brown onlangs in een vraaggesprek. Dat het nou net een vrouw moet zijn geweest., je had hun gezicht eens moeten zien toen ik een pistool trok en zei wat ik wilde". HAMBURG (DPA/AFP) - Kou, sneeuw en ijs heersen op het ogenblik in heel Europa. Bij een ijzige storm en een temperatuur van min 16 graden waagden zich gisteren slechts weinigen op de ski's op de Zugspitze, met zijn 3.000 meter Duitslands hoogste berg. In het zuiden van Frankrijk viel vooral veel sneeuw in het hele massief van de Cevennes. In het gebied van Florae (Lozere) wer- Geen beletsel BRUSSEL (AP) - De voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jenkins heeft gisteren via zijn woordvoerder laten weten dat communistische deelname geen beletsel hoeft te vormen voor het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. Woordvoerder Roger Beetham zei dat in tegenstelling tot de Ameri kaanse stellingname die zich ver zet tegen communistische in vloed in Westeuropese regerin gen, Jenkins zich voorstander toont van een zo groot mogelijke pluriformiteit in de democratie. MOSKOU (Reuter) - De Sovjet-Unie heeft gisteren laten weten dat de 13 Rus sische diplomaten uit Ca nada zijn uitgewezen op "totaal ongegronde be schuldigingen". Moskou ziet in de Canadese actie een provocatie. De Russen menen dat tegenstanders van de ontspanning uit zijn op een verstoring van de betrekkingen tussen beide landen. den verscheidene dorpen van de buitenwereld afgesloten. In het achterland van Nice viel in 12 uur tijd 40 centimeter sneeuw. In Groot-Brittannië en met name in Schotland moesten de autoritei- Donderdag kregen dertien Ru: ten de automobilisten manen langzaam te rijden vanwege de gladheid. Ook in Zwitserland is het uitzon derlijk koud. Het vliegveld Cointrin bij Genève was vier uur gesloten daar de start- en lan dingsbanen one buitenlandse zaken, hebben de Sovjet-autoriteiten vorig jaar een hoge officier van de "koninklijke Canadese bereden politie", de rijkspolitie, benaderd om tegen betaling inlichtingen van hem los te krijgen. Deze officier kreeg van zijn superieuren toestemming om contact met de Russen te houden. Sinds april 1977 ont moette hij in het geheim een Rus sische spion. Daarbij overhan digde hij gefingeerde gegevens die in het bezit kwamen van de Sovjet-ambassade. Bij de contacten met de Sovjet spion was gebruik gemaakt van vermommingen, gecodeerde boodschappen, een uitgeholde wandelstok en een speciaal ge prepareerd sigarettenpakje dat een film kon bevatten. De uitwijzing van elf van de ver dachte Russen en de uitsluiting van de terugkeer van de twee overigen moeten "de Sovjet-Unie doen begrijpen dat wij vastbeslo ten zijn het streven van buiten landse spionnen te laten misluk ken", aldus minister Jamieson. Hij voegde hieraan toe dat even tuele represaillemaatregelen te gen personeelsleden van de Ca nadese ambassade in Moskou volkomen ongerechtvaardigd zullen zijn. sche diplomaten in Canada te ho ren dat zij konden vertrekken omdat zij zich zouden bezig heb ben gehouden met spionage. ADVERTENTIE In het noorden van Spanje vriest het en in Noord-Italië zijn er sneeuwstormen. In het zuid-westen van de V.S. de den zich zware wolkbreuken voor. Door aardverschuivingen werd een belangrijke noord zuid-verbinding onbruikbaar. De Canadese premier Pierre Tru- deau heeft gisteren verklaard dat het spionage-schandaal een smet heeft veroorzaakt op de betrek kingen tussen Canada en de Sovjet-Unie, maar dat het niet zou leiden tot een breuk tussen de twee landen. Russen zouden geprobeerd hebben een lid van de Canadese politie om te kopen om te spioneren bij de Canadese contra-spionagedienst. Volgens minister Jamieson van ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 bijna 1 miljoen aan prijzen Zanussie koel/vrieskombinatie SC 20/15 C. ter waarde van 1299,— met het befaamde „Roll-Boud"-systeem. Boven een volautomatische 195 liter koelruimte met verlichting en onder een royale 145 liter diepvriezer met korven en groot invriesvak. Een ideale kombinatie van 2 grote apparaten op de plaats van ëèn. Pnjs beschikbaar gesteld door - Zanussi - Alphen a/d Rijn. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9