Commissie schrikt van gevangenis TOELATINGSBELEID SURINAMERS VERSCHERPT Resolutie PvdA-congres: 'Huidig kabinet vormt bedreiging voor rechtvaardige verdeling'' Argentinië-197 8 en/of Moskou-1980 Treinkaping gericht tegen Molukse leiders ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - De controle op Surinamers die op een 28-da- gen-ticket via Schiphol Neder land willen binnenkomen om werk te zoeken is de laatste maanden verscherpt. Volgens het ministerie van justitie is het im mers onmogelijk om in zo korte tijd werk te vinden, aldus een woordvoerder gisteren desge- vraa gd. Justitie wil voorkomen dat het aan tal illegaal in ons land verblij vende Surinamers groeit. Daarom is op Schiphol in toene mende mate sprake van gevallen waórbij surinamers gevraagd wordt een retourticket te kopen of een waarborgsom te storten, om dat zij te kennen hebben gegeven uitsluitend naar Nederland te zijn gekomen om werk te zoeken of om te studeren. ,JSteeds vaker komen zij met een retourticket dat 28 dagen geldig is, aangezien dit de goedkoopste mogelijkheid van overtocht is", aldus een woordvoerder van justitie. .Maar aangezein wij ervan uit gaan dat op die termijn niet aan de voorwaarden van huisvesting en werk kan worden voldaan, wordt hen verplicht, eventueel via familieledeneen retourticket te kopen of de tegenwaarde daar van als borgsom te storten". De marechaussee op Schiphol heeft geen bijzondere richtlijnen ge kregen voor de behandeling van deze gevallen, maar dient per ge val ruggespraakte plegen met het ministerie. Hierdoor treedt vaak vertraging op. )e verzoeken om verblijfsvergun ningen op grond van gezinshere niging worden volgens justitie in toenemende mate afgewezen. In 1975, bij de onafhankelijkheid van Suriname, werd de moge lijkheid van gezinshereniging ge schapen.. De toenemende weige ring van verblijfsvergunningen aan Surinamers op deze gronden komt volgens justitie omdat in dergelijke gevallen niet aan de belangrijkste twee voorwaarden wordt voldaan: die van familiale afhankelijkheid en garantie voor voldoende huisvesting Oe vreemdelingenpolitie in de grote sleden, waar deze gevallen zich het meest voordoen, kunnen niet autonoom hun beslissingen ne men, maar dienen de zaken voor te leggen oan het ministerie van justitie. Daar zijn geen gegevens voorradig over het aantal Suri namers dcit de toelating tot Ne derland wordt bemoeilijkt of dat een verblijfsvergunning wordt geweigerd. Na bezoek 'vrouwengevangenis Rotterdam ROTTERDAM(SP) - Een zeer slechte accommodatie, een hoog ziekteverzuim onder het personeel, een niet zo beste communicatie tussen gedetineerden enerzijds en bewaar ders (of bewaarsters) en directie anderzijds en moeilijkheden met het hoge aantal drug verslaafden en buitenlandse gedetineerden. In karton- industrie gaan 850 plaatsen verloren DEN HAAG - Om de massief- kartonindustrie, die grotendeels in Groningen is gevestigd, weer gezond te maken, zal deze be drijfstak moeten worden inge krompen, waardoor 850 van de 2.900 arbeidsplaatsen (waarvan 2.565 in Groningen) verloren zullen gaan. Dit zegt de bege- leidingscommissiè massief- kartonindustrie" in haar eind rapport, dat minister Van Aar- denne van economische zaken gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De overheid, aldus het ministerie van economische zaken, zal zich op korte termijn beraden over de herstructurering, die de commis sie aanbeveelt en die samen werking van de ondernemingen, inhoudt. Met de betrokken on dernemers zal volgens de com missie spoedig moeten worden overlegd over de aanbevolen sa menwerking. DEN HAAG - Wintersport liefhebbers kunnen voortaan ook in Nederland hun hart op halen in "echte" sneeuw. Giste ren is men begonnen met het met sneeu w volspuiten van een duin ach ter de Houtrusthallen in Den Haag. Het is een experiment van de Amerikaanse firma Sullair. De sneeuw wordt gemaakt door water door een compressor te persen met 3,5 atmosfeer. De baan is zeventig meter lang en ruim tweehonderd meter breed. Dat waren de eigenlijk al bekende problemen, die de vaste Kamer commissie van justitie gisteren te horen kreeg tijdens gesprekken met gedetineerden, personeel en de directie van het huis van be waring en van de vrouwen- gevangnis in Rotterdam Vooral de belabberde accommoda tie in het honderd jaar oude ge bouw speelt een grote rol bij alle moeilijkheden. Zowel voor de vrouwen als voor de mannen geldt dat zij nauwelijks sport-, recreatie- en bezoekruimte heb ben. Bijvoorbeeld: de 215 man nelijke gedetineerden moeten het stellen met twee bunkerach tige, koude, rokerige recrea tieruimten, die elk maximaal der tig mensen kunnen bevatten vertelde Henk Róethof (PvdA en leider van de delegatie) na afloop van het bezoek Ook met de bezoekruimten, i de gedetineerden moeten spre ken met bijvoorbeeld een psy chiater of een raadsman, is het treurig gesteld. De mannen heb ben acht kamers (enkele grotere) en nog een paar advocaten- kamers. Het is geen uitzondering, dat een bezoeker te lang moet wachten tot hij zijn cliënt kan spreken en maar weggaat. Dat wekt teleurstelling op bij de ge detineerde, die als enige uit laatklep de bewaarder tegenover zich vindt, hetgeen in de nodige spanningen resulteert. ZOMERTIJD VASTGESTELD DEN HAAG - De periode van de zomertijd dit jaar is thans officieel vastgesteld. In de nacht van zaterdag 1 op zon dag 2 april moet de klok om 2 uur één uur vooruitgezet worden. De zomertijd eindigt in de nacht van zaterdag 30 september op zondag 1 ok tober. dan wordt de klok om 3 uur 's nachts één uur terugge zet. Het koninklijk besluit ter vast- stellging van de zomertijd- 1978 is geplaatst in het staats blad. CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - De gijzelingen in De Punt en Bo- vensmilde waren niet gericht te gen de Nederlandse regering, maar tegen de Zuidmolukse leiders. Die overtuiging heeft ir. J. A. Manusama, president van de vrije Zuidmolukse republiek in ballingschap. Hij verklaart dat de treinkapers en schoolbezetters de leiders wilden tonen, dat Vietnam bereid was de actie voerders onderdak te geven "Daarom", aldus Manusama, 'was een vrije aftocht een eerste eis van de kapers" Manusama heeft - zonder het te we ten - vóór de acties in mei en juni enkele treinkapers ontmoet en met ze gepraat. In drie gesprek ken betoogden de jongeren dat Voor de Bovendien vonden de vrouwelijke en mannelijke gedetineerden het bezwaarlijk, dat klachten pas na veel aandringen worden opge nomen en het dan vaak lang (soms drie weken) duurt, voordat zij antwoord krijgen. Dit wordt met name de directie verweten. De mannelijke gedetineerden toonden begrip voor hun be waarders. Ziekteverzuim "Door alle problemen is er groot ziekteverzuim onder de circa 150 bewaarders en bewaarsters in beide inrichtingen. Ongeveer een-derde van het personeel is ziek. "Abnormaal hoog", vindt Kamerlid Roethof. "Ik heb nog nooit eerder gehoord, dat er bij een rijksdienst zo'n hoog ziekte verzuim was. Daar sla ik echt wel van achterover" Behalve de accommodatie zijn daar wat andere factoren voor aan te geven. Het aantal vrouwelijke gedetineerden is in vijf jaar tijd verdrievoudigd tot ongeveer zes tig. Van de jeugd is circa veertig procent verslaafd aan drugs, bij de mannen ligt dat nog eens tien procent hoger. Dat is de situatie, waarop de twee inrichtingen to taal niet zijn ingesteld. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet Van Agt-Wiegel vormt een be dreiging voor een rechtvaardiger verdeling van inkomen, kennis en macht. Die mening heeft het be stuur van de Partij van de Arbeid neergelegd in een ontwerp-resolu- tie die vandaag aan de orde komt op het PvdA raads- en staten- congres. In de resolutie wordt gesteld dat het kabinet door onvoldoende wil tot maatschappelijke her vormingen, door het laten voort bestaan van maatschappelijke ongelijkheid en door het terug dringen van de aktieve rol van de overheid bij het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen, niet het maatschappelijk draagvlak tot stand zal brengen om de door het kabinet-Den Uyl in gang gezette daling van werkloosheid en infla tie voort te zetten. Volgens het PvdA-bestuur zetten Van Agt en Wiegel de sociale uit keringen op de tocht die direkt boven de minima liggen en stel len zij de WAO-uitkeringen op nieuw ter discussie, ondanks an dere verkiezingsbeloften. Het kabinet laat na doeltreffende maatregelen te nemen ter beper king van hogere inkomens en zal, ook omdat het streeft naar koopkrachthandhaving van in komens tot 50.000 gulden, ge noodzaakt zijn te snijden in over heidstaken waarvan de uitvoe ring beslissend is voor het le venspeil en de ontplooiings resolutie. en van de Heuvel concludeerde gisteren dat "Het CDA de afkeer van mensen voor de politiek ver groot. Een partij die kans ziet binnen één kabinetsperiode op grond van hetzelfde programma twee zo verschillende regeerak koorden te sluiten, veroordeelt de kiezer tot tweederangs bur gers. Zo'n partij bevestigt men sen in het gevoel dat het niet uit maakt of je door de hond of de kat wordt gebeten". Mevrouw Van Van Agt is geheimzinnig DEN'HAAG (SP) - Minister-presi dent Van Agt wil vooralsnog niet zeggen hoeveel en op welke pos ten de regering wil bezuinigen bij de overheidsuitgaven. "Als ik ge tallen noem, gaan die maar een eigen leven leiden", zei hij giste ren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. De ministerraad is het wel intussen eens geworden over de taakom schrijving voor drie studiecom missies die mogelijke bezuini gingen moeten aangeven. VAn Agt liet in het midden of deze taakomschrijvingen openbaar worden gemaakt. de Heuvel beschuldigde het ka binet-Van Agt ervan zijn echte bedoelingen in het duister te houden tot na de staten- en raadsverkiezingen. "Maar de werkelijkheid zal met de dag duidelijker worden. Ik hoef maar te herinneren aan behandeling van de uitbreiding van het ul- tracentrifugeproject in Almelo", zo zei zij. "Het is te hopen dat een onduidelijke middenpartij als het CDA bij deze kabinetsformatie voor het laatst de politieke situa tie in Nederland heeft kunnen bepalen". }ver Europa zei ze dat de PvdA het absolute geloof in een Europese Gemeenschap waarin aloude te genstellingen overbrugd zouden worden heeft verloren. Het Europa van de negen is volgens haar uitgelopen op een gemeen schap waarin economische machtsconcentraties teveel het beeld bepalen. "Europa is een in strument gebleken voor kapita- listisch-economische expansie. Meer bundeling, meer han delsverkeer, meer produktie, De Partij van de Arbeid, zo vertelde de voorzitter, heeft sinds 22 maart het kabinet-Den Uyl ten val kwam er 20.000 nieuwe leden bij- gekregen. Het partijsecretariaat noteerde deze week het 115.000ste lid. Vietnam bereid was de vrije i publiek der Zuid-Molukken te erkennen. Manusama en zijn ka binet twijfelden daaraan, hoewel erkenning van de RMS door een andere regering voor vitaal be lang is voor de politieke strijd van de Molukkers. Manusama: In die gesprekken bleek uit niets dat er acties dreig den. De jongens zeiden dat er contacten waren met Vietnamese vertegenwoordigers in Parijs. Ik geloofde daar niet in. Om ons in het ongelijk te stellen, hebben ze volgens mij actie gevoerd. Volgens de Zuidmolukse leider be rust de zaak op bedrog. Een Ne derlandsejournalist had een paar leden van de Badan Persatuan (het Zuidmolukse parlement) en een paar jongeren op het spoor van Vietnam gezet. Deze delega tie praatte volgens Manusame in Parijs met ene Charpentier. Dit is een charlatan, zegt Manusama, die zich uitgeeft als diplomatiek vertegenwoordiger van Vietnam. In de diplomatenwereld kende toendertijd niemand hem. Het kabinet van Manusama wist niets van de Parijse gesprekken. Pas toen er officiële contacten gelegd moesten worden, werden de RMS-leiders op de hoogte ge bracht. Manusama: "Ik heb een fijne intuïtie die me zei dat dit een dwaalspoor was". Het 'neen' van de leiders kwam volgens Munusama op de jonge ren over als: Manusama wil niet. Op een congres in Capelle in de cember 1976 probeerden de jon geren een besluit van de vergade ring te forceren. Het congres volgde toch Manusama De jonge ren bleven er echter bij: de leiders hadden de zaak fout aangepakt. ziet de toekomst er momenteel beter uit dan de mannelijke gedetineerden. "De eerste groep toonde zich hoopvol met het oog op de ko mende verhuizing, zo rond 7 maart, naar de vrouwengevan genis in de Bijlmermeer. Die ver huizing legt echter momenteel een heel zware druk op hert per soneel", vertelt de heer Roethof. "Een deel daarvan moet namelijk afvloeien, omdat het door gezin somstandigheden niet meekan, de anderen zullen voorlopig op en neer moeten reizen, omdat er nog geen behuizing voor hen is" Garantie periode KSH is verlengd o DEN HAAG (ANP) - Tijdens een overleg op het ministerie van landbouw over de problemen bij het bedrijf Koninklijke Scholten Honig (KSH) heeft de overheid zich bereid verklaard de garan tieperiode voor het verliesge vende concern met acht weken te verlangen. De overheidsgarantie is bedoeld om gedelegeerd com missaris R. F. van Heusden bij het KSH-concem de gelegenheid te geven een saneringsplan voor het noodlijdende bedrijf op te stellen. SCHIPHOL - De van sigarettensmokkel verdachte Rotterdamse vrachtwagenchauffeur WA. Plinck, die meer dan drie maanden in Tur kije werd vastgehouden is na zijn vlucht naar Griekenland gisteravond op <u w en drie kinderen. Schiphol aangekomen.Op de foto de chauffeur met v r Bram en Freek Vroeger dacht iedereen bij de namencombinatie "Bram en Freek" onmiddellijk aan Neerlands Hoop, maar tegen woordig denk je dan automa tisch aan Argentinië. Hebt u overigens gemerkt dat Bram in de loop van twee luttele weken blijkbaar geheel onder de voet is gelopen door Freek? Freek verschijnt in Studio Sport, Freek staat onopvallend op de achtergrond van nagenoeg alle televisieprogramma's, Freek heeft een speciale rubriek in Vrij Nederland (getiteld "de kogel is ook rond", wat ik na twee jaar trouw vervulde dienstplicht niet kan onder schrijven). Kortom Freek is de man die naar buiten treedt, terwijl Bram blijkbaar het on dankbare, noeste vakbonds werk op de achtergrond ver richt. Door Nico Scheepmaker De som van veel afwijzende reac ties (schrijft Freek in "de kogel is ook rond") kan samengevat worden in de slogan: "Beter een dictatuur niet gehol pen dan tien vergeten te noe- Terwijl zijn standpunt natuurlijk "Beter tien dictaturen vergeten te noemen dan een dictatuur ge holpen". Alles wat hij uitricht tegen de Ar gentijnse dictatuur, wordt doodgeslagen met de wederv raag: En Moskou dan? Of, zoals hij het zelf in zijn rubriek for muleert: Mag ik zeggen dat de Rijn ver vuilt als ik er niet bij zeg dat de Dnjepr ook geen kraakheldere bergstroom meer is"? Dooddoener Het is de dooddoener waar elke actievoerder mee te maken krijgt, in welke richting hij ook opereert. Jarenlang heb ik met onverflauwde ijver pro Russi sche dissidenten geschreven en anti communistische dic taturen, en steeds kreeg ik dan van de rekkelijken te horen: Waarom schrijf je altijd over de misstanden achter het ijzeren gordijn en nooit over die in Spanje, Portugal, Grieken land? De belangrijkste reden was dat ik door het toeval van een slavistische opleiding veel wist over de Sovjet-Unie én de haar omringende landen, en weinig van het Iberisch schie reiland, Zuid-Amerika, Angola, etcetera. Het probleem van de onderdruk king van de mensenrechten is zo schandalig omvangrijk, dat je zonder een zekere specialisa tie geen stap meer kan verzet ten. Althans als actievoerder, als aanzwengelaar van de opinievorming. Mijn ervaring daarbij is geweest, dat je de meeste solidariteit kon ver wachten uit de hoek van de bona fide actievoerders uit de andere kampen, de Amnesty International-leden zal ik maar zeggen. Ruwweg samengevat: bij acties voor Russische dissi denten kreeg je meer steun, meer publiciteit in De Volksk rant, Trouw en Vrij Nederland dan in de Telegraaf, Algemeen Dagblad en Elsevier. De dooddoener waarom voeren jullie ook geen actie tegen de Olympische Spelen in Moskou in 1980, is dan ook niet afkom stig (beste Bram en Freek) van de mensen die sinds jaar en dag tegen de toestanden in de Sov jet-Unie fulmineren, maar van de mensen die nooit een poot uitsteken als er iets gedaan moet worden. Vorige keer schreef ik in deze rubriek dat ik vond dat het Nederlands elftal maar gewoon naar Argentinië moest gaan, maar dat ik an derzijds geen tegenstander was van de actie van Bram en Freek, integendeel, omdat alle opgeworpen publiciteit over het huidige Argentinië alleen maar ten gunste kan werken van de democratische krachten (ik ga nu zelfs al politiek bela den termen gebruiken) in en buiten Argentinië. Slim Ik had het stuk nog niet doorge seind of ik kreeg een employe van de krant aan de telefoon die mij selectieve verontwaardi ging verweet. Hij wist wel dat ik erg links was en hij gaf toe dat ik het allemaal heel slim in kleedde, maar waarom schreef ik nooit tegen de communisti sche dictaturen, en noemde ik in dit geval Moskou-1980 in het geheel niet? Wanhopig tegen- spartelend betoogde ik dat ik, als ik over Ajax schreef, mij niet gedwongen voelde ook au tomatisch over Feyenoord te schrijven, dat deed ik dan een andere keer wel weer, en zelfs vernederde ik mijzelf zozeer, dat ik ging betogen dat ik heel, heel vaak tegen communisti sche dictaturen had geschre ven. Maar had ik ooit geschre ven dat het regime daar fascis tisch was? Ja hoor, zei ik. Dat geloofde hij niet. Toen ik ver volgens de term "rood-fas- cisme" liet vallen, verweet hij me dat ik er op die manier weer een vergoelijkend sausje over heen gooide, en hij verlangde dat ik de volgende week zou schrijven dat het Sovjet-regime minstens zo fascistisch was als het regime in Argentinië. "Ben je boos op die meneer"?, vroeg mijn dochtertje na afloop van het telefoongesprek van een half uur, en ik zei: 'Ja, ik ben heel boos op die me- En op alle meneren die de aktie van Bram en Freek tegen Ar gentinië verdacht maken om dat zij niet tegelijkertijd actie voeren tegen de USSR, terwijl zij zelf nog nooit een actie heb ben gevoerd, noch tegen Ar gentinië, noch tegen de USSR, en dat ook nooit zullen doen. Ik zie geen heil in het niet-gaan van Oranje naar Argentinië - omdat het een "onwerkbare" stap is in de sportwereld - zeker niet als het om een zo groot in ternationaal toernooi gaat met ploegsporten. Ik heb er weinig behoefte aan het Sovjet-be wind "fascistisch" te noemen (want ik vind "communistisch" een pot nat), en ik vind ook niet dat het zinvol is om de Olympi sche Spelen in de Sovjet-Uni te boycotten. Minder zinv zelfs dan een boycot van lu wereldkampioenschap in Ai gentinie. In de eerste plaats is de Sovjet-Unie vergeleken met Argentinië een "gesloten" land, en dat wil zeggen dat een toe vloed van buitenlanders de isolering van de bevolking vermindert, waardoor de greep van het regime op die bevol king ook kleiner wordt. Een re gime dat zijn volk afsluit van de buitenwereld help je alleen maar door er niet heen te gaan. Je helpt het natuurlijk ook dooi er wel heen te gaan, zodat het prestige-object van de Olympi sche Spelen slaagt, maar te genover de eigen bevolking zullen Brezjnjev c.s. het toch ai- tijd doen voorkomen alsof de Spelen geslaagd zijn, ook al komt er geen hond. Beroering In feite zou een boycotaktie van Argentinië effectiever kunnc-n zijn, omdat het om maar 16 lan den gaat (aan de Olympische Spelen in München deden 121 landen mee), en omdat Neder land bij voetbal een veel gro tere rol speelt dan bij de Olym pische Spelen. Bovendien zit het Argentijnse regime veel minder vast in het zadel dan het Sovjet-regime, en is de moge lijkheid om het effect van zo'n boycotactie te verdoezelen in Argentinië ook veel kleiner dan in de Sovjet-Unie. Dus als we het per se een keer willen doen. moeten we het nu doen, en niet in 1980. Maar ja, zo'n gebaar is zo "einmalig", de beroering in het binnenland zal honderd maal zo groot zijn als in het buitenland (inclusief Argenti nië), en het effect zal vrees ik eerder averechts werken, zoals een tv-programma tegen dis criminatie na onderzoek de discriminatie ongelukkige rwijze juist verder in de hand bleek te hebben geholpen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7