Vastenactie dekenaat Zuid-Afrika opnieuw op hervormde synode 'New Hope" Leiden BASISGEMEENSCHAPPEN GEVEN HOOP Aiimjiiniimm VASTEN, IS DAT ONZIN? (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - De bisschoppelijke Vastenaktie in het dekenaat Leiden (Leiden, Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Zoeterwoude-Hoge Rijndijk en Wassenaar), die zondag begint, is dit jaar voor de tweede keer gericht op enkele projecten in Brazilië. Kwam de opbrengst vorig jaai 100.000) ten goede aan het werk van de Braziliaanse aartsbis schop Dom Helder Camara en een gemeenschapshuis in de stad Sao Paolo, dit jaar heeft de deke nale werkgroep voor missie, ontwikkeling en vrede, met in stemming uiteraard van het lan delijke bestuur, de basisgemeen schappen van het bisdom Ca- meta in het Amazonegebied op het oog. In 1977 bleef er 35.000 "over", om dat de twee projekten toen niet meer dan 65.000 vroegen. Met het restant echter konden heel goed andere groepen in de derde wereld worden geholpen, zo ver zekerde de secretaresse van de dekenale werkgroep, mejuf frouw B. van der Knaap ons. De behoefte aan hulp daar is zo groot dat geen actie hier te ver kan gaan. Het tekort aan priesters in Brazilië was in de jaren zestig een oorzaak van het ontstaan van basis gemeenschappen. Hechte groe pen bewoners waar de gods dienst en het leven van alledag sterk op elkaar betrokken zijn. Elke groep heeft een leider. Een man met natuurlijk talent voor zo'n rol, die bovendien bereid is een theologische en bijvoorbeeld boekhoudkundige opleiding te volgen. Hier ziet men, hoe ge meenschap-vormend het een voudige christelijke geloof kan zijn. Vooral in het Amazonegebied zijn deze basisgroepen tot grote bloei gekomen. Het bisdom Cameta telt er al honderd. Ze versterken het besef en de wil om samen een menswaardiger bestaan op te bouwen. Leningen Wie echter in die arme gebieden zo bezig is voor de instandhouding en ontwikkeling van de kleine gemeenschap, stuit al gauw op de onmogelijkheid om alles dat daarvoor nodig is te bekostigen. Pater Gerard Gommers kwam dan ook op het idee, een fonds te stichten waar men geld renteloos kan lenen. Dat geld moet zo snel mogelijk worden terugbetaald opdat anderen het opnieuw kun nen lenen. In 1974 kon de pater, dank zij de Vastenaktie, begin nen met een kapitaal van 28.000. Hoewel elke lening grondig wordt doorgepraat, was begin 1976 al het geld uitgeleend. Soms zelfs voor de tweede keer, want eind 1975 kwam het eerste geld al terug. Het loopt dus geweldig. Maar komen nog steeds aanvragen binnen en er zijn nu eenmaal be dragen, zoals voor koffiestruiken en peperplanten (pas na driejaar vrucht), die niet zo vlug kunnen worden terugbetaald. Daarom wil de Vastenaktie pater Gom mers dit jaar weer 25.000 geven. Het dekenaat Leiden staat daar voor garant. Evenals voor twee Dit is zo'n basisgemeenschap in het leefgemeenschap in stand te houden daarvoor nodige geld lenen. jaar salaris (ongeveer 8.000) van een Nederlandse verpleegster die aan een basisgemeenschap is verbonden. Braziliaanse Amazonegebied. De bewoners doen alles samen om de kleine en tot ontwikkeling te brengen. Dankzij de Vastenaktie kunnen zij het Nieuwe moed De dekenale werkgroep, die 22.000 folders met uitvoerige informatie over het Braziliaanse projekt in het Leidse dekenaat heeft ver spreid, vertrouwt erop, dat de be reidheid van de parochianen om de Vastenaktie financieel op nieuw te doen slagen, op z'n minst gelijk is gebleven. Wie wil gireren, kan gebruik maken van het gironummer van de Alge mene Bank Nederland Leiden en omgeving, 9013, ten behoeve van de dekenale Vastenaktie. Toch zou mejuffrouw Van der Knaap het een tekort vinden als door een te sterke gerichtheid op het financiële resultaat de andere kant van de aktie onbelicht bleef. 'Het gaat hier vooral om een be wustwordingsproces. Geld ont vangen betekent ook morele steun. En die is heel belangrijk voor mensen die economisch en staatsrechtelijk aan het kortste eind trekken. Voor de bevolking van Brazilië zijn basisgemeen schappen van het grootste be lang, omdat ze de machtelozen weer moed geven en een ontwik keling in gang zetten naar een rechtvaardiger samenleving". Als de geldgever daarvan iets be grijpt en voor de bewustwording die achter het hele gebeuren zit openstaat, heeft de Vastenaktie haar dubbele zin bewezen. Maandag, dinsdag en woensdag vergadert de hervormde synode op Hydepark in Driebergen. De dinsdagmiddag is gereserveerd voor een bespreking van het ker kelijke beleid inzake Zuid- Afrika, dat nader moet worden vastgesteld. Het svnodebestuur (moderamen) beloofde namelijk in november, deze kwestie opnieuw op de agenda te zullen zetten. Reden was het besluit van de Zuidaf- rikaanse regering (in oktober) om een gropt aantal organisaties, ge richt op fundamentele verande ringen in deze samenleving, te verbieden. Ook kregen mensen beperking van bewegingsvrij heid opgelegd, zoals de bekende dominee Beyers Naudé directeur van het Christelijk Instituut, dat op vreedzame wijze werkt aan De synodeleden hebben een paar flinke stukken gekregen die hen kunnen helpen bij het bepalen van hun standpunt: een nota van de hervormde raad voor overheid en samenleving, een niet-of- ficieel document van de Wereld raad van Kerken, samengesteld door dr. B. Sjollema, hoofd van het programma tot bestrijding van het racisme, en een "bijdrage tot oordeelsvorming" van een aantal synodeleden. Delegatie horen De regionale (classicale) vergade ring Harderwijk van de Her vormde Kerk heeft met algemene stemmen de synode gevraagd, geen besluit in de kwestie te ne- LEIDEN - Op haar lustrumtoernëe door Europa zal de Amerikaanse gospelgroep "New Hope" (zie foto) volgende week vrijdag, 17 februari, Leiden aandoen. Er is dan 's avonds om 8 uur een con cert in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Organisator van dit optreden is het inter kerkelijke Petra-jeugdkoor. Donderdag is de groep uit Califor nia op Schiphol aangekomen. Tot begin maart geeft ze (in totaal tien) concerten in ons land, en daarna gaat het, tot half mei, naar België, Duitsland, Engeland, De nemarken, Zweden en Noorwe gen. Vandaag (zaterdag) treedt "New Hope" rechtstreeks op in het NCR V-radioprogramma "Los-vast". Voor derde keer Deze Amerikaanse groep is straks voor de derde keer in Leiden. Rob Gijbeis van het Petra jeugdkoor daarover "De concerten slaan elk jaar weer enorm aan. Na afloop krijgen we altijd veel positieve reacties. Ve len worden erdoor aangespro ken. Door de woorden, de mu ziek, de presentatie en de over tuigingskracht die van het geheel uitgaat. Op een moderne manier willen deze jongeren hun chris telijke overtuiging aan anderen overdragen. Ook aan ons eigen koor hebben we gemerkt dat de groep geweldig kan inspireren" "New Hope" is een selectie uit de groepen van de Continental Sin gers en Orchestra die nu al tien jaar lang elke zomer Europa doorkruisen. De leden, stuk voor stuk geschoold in muziek, wer ken allemaal minstens één jaar volledig mee in de groep. Dat be tekent wel dat de samenstelling elk jaar iets verandert, maar daar staat tegenover dat nieuwe leden aan strenge normen moeten vol doen. Voor haar lustrumtoernee heeft de groep versterking gekregen van een kleine kopersectie. De forma tie is daardoor gekomen op negen man. Gewoon musici Eigenlijk heeft Youth for Christ Nederland "New Hope" - in Amerika door plaat, radio en tv zeer bekend en populair - naar ons land gehaald; zij organi seerde het eerste optreden. De "reizende en zingende studen ten", zoals velen de groep nog steeds zien, mochten over de weerklank die met name jong- Nederland hun gaf niet moppe ren. Duidelijk was in ieder geval, dat ons land voor dit genre reli gieuze muziek niet ongevoelig is. Russell Davie, een van de leden, wil intussen wel van dat romantische beeld van "rondreizende studen ten" af. De groep bestaat gewoon uit musici, die zich voor een jaar aan een organisatie voor muzi kale evangelieverkondiging ver bonden hebben omdat dit evan gelie hun veel zegt. Lighters Aan het concert volgende week in Leiden werkt ook het Velper en semble "The Lighters" mee, een van de bekendste Nederlandse gospelgroepen. Deze bestaat nu uit elf leden, een zang- en mu- zieksectie van elk vijf en een man voor het geluid. Rob Gijbeis: "Ze ontwikkelden in twaalf jaar een geheel eigen stijl, zowel in muziek als in presenta tie. Hierdoor werden ze voor vele andere groepen een voorbeeld" Zuid- Afrika. De hervormde "Raad voor overheid en samen leving" (ROS) pleit in een rapport aan de hervormde aynode (die de kwestie "Zuid-Afrika" dinsdag opnieuw behandeld) voor een in tensiever contact met de buiten Zuid-Afrika operende vrijheids beweging ANC (African National Congress). Dat het ANC een sterke marxistische vleugel heeft, is voor de raad juist een ar gument voor méér contact, om dat het niet in de armen van Oost-Europa moet worden ge dreven. Bovendien heeft het ANC al veel relaties (zoals in de Verenigde Naties) en zal het al leen al daarom op de toekomst van Zuid-Afrika een belangrijke stempel zetten. De hervormde raad meent, dat de kerken ook bij de Nederlandse regering moeten aandringen op intensiever con tact met het ANC. Contact met blanke kerken mag, volgens de ROS, alléém onder voorwaarden, opgesteld in over leg met de zwarte kerken. Van bezoek van kerkelijke delegaties men alvorens de delegatie van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk, die onlangs een bezoek van een paar weken aan Zuid-Afrika bracht te hebben gehoord en van haar conclusies te hebben kennisgenomen. Alle af gevaardigden naar de synode kregen van de classis Harderwijk een afschrift van dit schrijven. (Op de synodale agenda staat ver der: de ambtelijke bevoegdheid van hulppredikers, de positie van de gepensioneerde hulppredi kers, de predikantspensioenen, de werkwijze van de sectie "in ternationale hulpverlening" van de Generale Diakonale Raad en het hervormde Werelddiakonaat en de verkiezing van een nieuw dagelijks synodebestuur (vrijwel alle leden zijn herkiesbaar). mag geen propagandistisch mis bruik worden gemaakt. Een zevental synodeleden blijft echter in een eigen verklaring in de kerken van Zuid-Afrika de eerste gesprekspartners zien. Daaruit zou contact ook met het ANC kunnen voortvloeien. Hervormde kerk: beroepen te Kamerik C. den Boer Wagenin- gen, te Hien-Dodewaard H. Nap Hoog-Blokland. 3Geref. Kerken Vrijg.: aangenomen naar Ma- riënberg S. Cnossen Bunschoten. Geref. Gemeenten: bedankt voor Wageningen M. Heerschap (Ca nada). Doopsgezinde Broeder schap: aangenomen naar Zwolle G. Schepperle Terschelling. „Carnaval is onzin en de vasten evenzo". Dat zei mij vorige week een naar mijn besef ver standig man. Hij heeft in het algemeen een helder oordeel over wat er in ons land ge beurt, laat zich niet gemak kelijk meeslepen door de gangbare mening, staat kri tisch tegenover krant en tele visie, kortom hij toont tel kens, dat hij een zelfstandig oordeel heeft. Maar met zijn uitspraak over carnaval en vasten ben ik het niet eens. Omdat carnaval alweer en kele dagen achter ons ligt, laat ik dat nu maar buiten be schouwing; ik beperk mij tot de vraag of de uitspraak „vas ten is onzin" van inzicht ge tuigt. Goede werken Het lijkt inderdaad voor een buitenstaander onzinnig om je ineens allerlei beperkingen op te leggen. Vasten schijnt oorspronkelijk zoiets te bete kenen als „in acht nemen". Je eet en drinkt niet alles wat je wordt aangeboden, maar je maakt onderscheid: dit wel en dat niet. Het lijkt erop, dat in de carnavalsdagen alles mag, dan wordt er geen on derscheid gemaakt, maar na de Aswoensdag is het ineens anders. Ik ben protestant en ken noch het carnaval, noch de vas tentijd zoals een rooms-ka- tholiek christen die kent. Ik weet ook dat de inachtne ming van vastenregels schijnt af te nemen in dezelfde mate als het - in vele opzichten door de commercie gepropa geerde carnaval vieren toe neemt. De kerken van de Hervorming hebben het vasten verworpen als een niet bij de sfeer van het nieuwe testament passend gebruik, waarin zij bovendien het gevaar zagen van een on derschatting van de genade: wij hoeven geen goede wer ken meer te doen. Mijn verstandige vriend, met wiens uitspraak ik begon, heeft heel andere argumenten om het vasten te verwerpen: waarom zou een mens wel vis maar geen vlees mogen eten? Waarom zou jij wel frisdran ken maar geen borrel mogen drinken? Het lijkt mij niet onmogelijk, dat vele lezers van deze krant.vasten ook on zin vinden; er zijn mij slechts weinig mensen bekend die het nog serieus proberen. Kiezen „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren", zei de pastoor die de na het carnaval voor hem verschijnende be rouwvolle zondaar een ask- ruisje op het voorhoofd te kende. Misschien ligt de zin van het vasten hierin, dat wij niet al léén stof zijn. Voor een be langrijk deel moet toegege ven worden, dat de mens is wat hij eet. De Duitse buren zeggen dat heel kort der Mensch ist was er iszt". Maar die waarheid beschrijft niet de hele mens. Toegegeven: ook ons geeste lijke leven is door allerlei stof fen te beïnvloeden: won derlijke genezingen van geestelijke afwijkingen ko men tot stand door medi cijnen. Maar .soms blijkt de wil onberekenbaar. De wil is te beïnvloeden, maar soms ineens is de wil een teken van vrijheid. Verstandig of dwaas,'zinnig of onzinnig, u kunt kiezen tus sen de spijzen en dranken die u tot u neemt. Ik weet wel dat vasten meer be tekent, maar alleen daarom, als een bewijs van het feit dat een mens een wil heeft, vind ik vasten niet dwaas, geen on- J.M. VLIJM LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Jong. 11.45 oec. studentend Mare- kerk 10 dr. Barnouw Den Haag, 5 ds. Meyers, Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. Hofman, 6.30 ds. v. Achterberg, leerd., Meren wijk 9.30 en 11 ds. Hor- tensius, Bethl. kerk Driftstr. 10 dhr. Christ, open-deur-dienst, m.m.v. can- tory, Bevrijdingsk. ZW 9 ds. Boogert, Vredesk. 10 dr. Lamping, av.-maal, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Brederveld, Diac. h. 10.30 ds. Hemmes, O. Vest 13, 10 uur dhr. Gaas, jeugdkapel, Vredesk. 10 jeugdkapel, Petrakerk Sur. str. 10.30 dhr. Landman (voor doven), Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Bolwyn Ryswyk, 5 ds. Brederveld, Petrak. 10 ds. De Zeeuw V.schoten, 5 ds. Bolwijn, O. Vest 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Hor- tensius, Maranathak. 10 ds. Hofman, 5 ds. Bovenberg, Bevr. kerk 10.30 ds. v.d. Werff te Voorhout, 5 kand. Tenyenhuis Alphen, Groenh. 10 ds. Eringa Den Haag, De Mirt 10 mevr. Owèl, Mieren nest 10 dhr. v.d. Tuyn, Petrak- 10.30 dhr. Landman, dienst voor doven, Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1), 9 en 5 dhr. Maaskant Ens, Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Geref. Kerk Vryg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Goot jes, Chr. Geref. Kerk vSteenschuur 9) 10 ds. Plantinga Dronten, 4.30 ds. Quist Ry swyk, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10.30 ds. Kuipers, gezinsd., Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. De Leeuw, Evang. centrum Zylsingel 2, 10 dhr. Leeflang, di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Eikerbout, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Ryndyk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedags adventisten (Lokhorstkerk), elke zat. morgen 9.45 gespreksgroepen, 11 predi king, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijk straat) 10.30 h. mis, RK Kerken Meren- wijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lam menschansweg zat. 7, zo. 9,10.30, 12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat, 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Roth- fusz H gom, 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk 10 ds. Vree, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 ds. Brons, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN- Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, bevestiging ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Hanemaayer, Kruisk. 10 ds. Blenk, Opst. kerk 10 ds. Hanemaayer, 3 ds. v.d. Heiden, intrede, Nabij 10 jeugdkapel, G. H. Kerk 9 ds. Hoogendyk, De Bron 10.30 ds. Hoogen- dijk, 6.30 ds. v.d. Ree. Ashramcollege 9.30 ds. Fernhout, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk, Mar. kerk 10 dhr. Te nyenhuis, 6.30 ds. Fernhout, Salv. k. 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Vree, G. H. Kerk 10.30 en 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 9 ds. 't Hart, 10 ds. v.d. Ree. 10.30 ds. Hoogen dyk, jeugdd., 6.30 ds. v.d. Ree, zie verder Herv., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 br. Kleingeld, 3 ds. Bakker, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Ge ref. Gem. 9.30 en 4, do. 16 febr. 7.15 ds. Schinkelshoek, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportl.) 10 dhr. Visser, Volle Evang. Gem. (school Pre- ludeweg) 10 dhr. v.d. Hoorn, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vla- mingstr., RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Harteman, 6 ds. Gijsbertsen, Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Driesscn. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Droogcrs, Salv. kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. v. Embden Dieren, Bethl. kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Warnink, Noordwyk. BOSKOOP- Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Heymans, 5 dhr. Christ, Leiden, ge- meensch. jeugdd. in Geref. Kerk, Geref. Kerk 9.30 ds. Omta, 5 zie Herv., De Stek 9.30 ds. Modderaar, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Langevelde, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerk kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Mostert, 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Doornik, RK Kerk Het An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bernarduszo. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 en 5 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 ds. Herlaar, Heemstede, zie verder herv., Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma Lisse, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Lan- genbach Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Boer, 6 ds. Teygeler, Ontm. kerk 10 ds. Teygeler, 6.30 ds. Groenenberg, Geref. Kerk 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v.d. Bogerd Rijnsburg, 6 ds. Vroegindewey, O. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Vink, Ichtusk. 10ds. Catsburg, 5 ds. v.d. Bogerd, Pniêlk. 9.30 ds. Vink, 6 ds. Arkeraats, Gr. v. P. sch. 10 ds. Hovius, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk, Vr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Vrolijk, Tr. kerk 10 ds. v.d. Meulen Scheveningen, 5 ds. v. Halsema, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3 ds. Gootjes, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 leesd., Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 15 febr. 7.30 ds. Reinders Giessendam, Volle Evang. Gem. (Voor straat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Velden Mijdrecht, 7 ds. Doesburg L.dorp, Geref. Kerk 10 ds. Flinterman Den Haag, zie verder herv. LEIDERDORP - Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 ds. Bo venberg, dienst met geestel. gehan dicapten, Hoofdstr. 10 en 6.30 ds. v. Loe- nen, Sch. kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, av-maal, 5 ds. Van Loenen, av.-maal, Baptistengem. 10 br. De Vries, 5 br. Lourens, zat. 7 bidstond, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. Vree, in Geref. Kerk, 7 ds. Los, in Herv. Kerk, Geref. Kerk zie Herv., RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. grote kerk 10 ds. Van 't Hooft, Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. Van 't Hooft, Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 5 ds. Damsma Rijnsburg, Ge ref. Kerk Vrije. 8.45 en 4.30 ds. Sim pelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 ds. Schuurman, 5 ds Waagmeester, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Ge ref. Gem. 10 en 4 leesd., woe. 15 febr. 7.30 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, Mariènburcht ma. 8 evangelisatied ds. Gravendeel, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30,10,11.30 en 5.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Lagerwey Den Haag, Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma, Hil versum, 6.30 ds. Heemskerk Oegstgeest, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Jong Driebergen, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Ni- colai, 6.30 ds. Stelwagen Boskoop, Ge ref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. Haspels A.dam, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Van Hoegee, Alphen, 7 ds. Kret, Sas- senheim, Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Zoutendijk, 7 ds. Schrijver Woerden, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat), 10 en 7 ds. Nooteboom, av-maal, RK Kerk 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. Pannekoek Leiden, 7 dr. Jansen, zangd., Hoofdstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Boer Katwijk, De Rank 10 dhr. Goyert Zeist, 3.30 ds. Schuurman Zoetermeer, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Heinen Utrecht, 5 ds. Elgersma, Vinkelaank. 9.30 ds. Bosman, 5 ds. Heinen, v.d. Bergh stichting 11 ds. Kuiper, Sole Mio 9 dhr. v. Duin, RK Kerken £ee 9 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWI JKERHOUT- Herv. Gem. 10 ds. Elgersma, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 10,11.30 en 6, Viktork. zat. 7, zo. 8,9.30,11 en 6, De Zilk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Bavo 9.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10,30 ds. Sasse, Pauluskerk 10 ds. Ter Linden, av.-maal, Gem. centr. 10.30 ds. Noorman Bussum, 7 ds. Vegter, gem. centr. 10.30 dhr. Wevers, jeugdkerk, Van Wyckerslooth, 4.30 ds. Ter Linden, Ge ref. Kerk 10 ds. Vegter, zie ook Herv., Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. v.d. Berg, 4 ds. Moggré, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. Bon. kapel, zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. v. Houten Aalsmeer, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15. M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Broekema Leiderdorp. Bethelkerk 9.30 dr. Bezemer Scheve ningen, 5 ds. v. Niel, zangdienst, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds Baayen, Imm. kerk 9 en 10.30 ds Baayen, 5 ds. De Wit, Lisse, Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman, Geref Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Chr. gem. (aula mavo) br. Frinsel Montfoort, RK gemeenschap, (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 10 en 6.30 -ds. v.d. Meer, av.-maal, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Santen, av.-maal, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 10 ds. Beze mer, 6.45 ds. Treurniet Woerden, RK Kerk 9 en 12, Langeraar zat. 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. Gebraad Katwijk aan den Rijn, Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma Noordwijk, 6.30 ds. Huisman Rijnsburg, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 en 5. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Veldkamp Den Haag, 7 zang in Laur. kerk, vic. Bijl, Hulp en H. 10 ds. Lentz, aula NH 9.30, Geref'. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 zangd., zie Herv., aula NH 9.30 vic. Bijl, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 ds. De Wolf, RK Kerken M. Godsk. zat. 7, zo. 10 en 11.30, Laur. kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30, aula NH 11 WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 9 ds. Verboom, 10.30 ds. Verwelius, 5 ds. Verwelius, 6.30 ds. Bergman, Hoeksteen 9.30 kand. Heuvelman, 6.30 ds. Verboom, Immanuelkerk 10 en 5 ds. Hulst, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Dijkstra, 5 ds. v.d. Berg, Ontm. kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Davidse, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgqsch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem. 10 ds. v. Hille, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 en 5 ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 7 ds. Steenstra, open deur-dienst, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, 4.30 ds. Tukker. Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Meule, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOU BRUGGE-Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Hijszeler, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Gebraad Katwijk, 7 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Buitenhuis Bodegra ven. RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Bovenberg, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk, zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Rijndijk Meerburg zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Geertsema, 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Westerveld IJsselstein.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4