Recreatie op Duinrell niet ten koste van natuurschoon eidse agenda DEZE MAAND HOORZITTING OYER PLAN WASSENAAR BEUEN EN VAN OOSTEN VOEREN PPR-LIJST AAN BOEIENDE TROUBADOUR Herhaling LAK-toneel KAUFFELD IN WARMOND Kraaykamp-duo „tilt" stuk De versierder Aangenaam 'fonds' concert WASSENAAR - "Het recreatief gebruik van het landgoed mag niet leiden tot onaanvaardbare aantasting van de natuur- en cultuurhistorische waarden". Zo luidt de alle reerste doelstelling uit het door de Delftse planologisch adviesbureau op 205 vervaardigde, bijna zestig pagina's tellende ontwerp-bestemmingsplan Duinrell. Dit plan ligt vanaf gisteren ter inzage op het stadhuis in Wassenaar. Om die doelstelling zo goed moge lijk na te kunnen streven willen B en W het recreatiepark in vier zo nes verdelen. Zo gaat men stro ken onderscheiden speciaal voor de zogeheten dagjesmensen (in 1976 alleen al 273.000 man) en voor diegenen die een langere pe riode op een camping doorbren gen. Daarnaast is er een soort uitloopgebied voor deze twee groepen, waarin men de pick nickplaatsen en de skibanen vindt. Tot slot is er dan nog een zone voor de wandelaars, die uit sluitend rsut en kalmte in de vrije natuur zoeken. Het gebeied voor de dagrecreatie omvat verreweg de meeste at tracties. Hiertoe gaan de sprook- jestuin, sportland, de kletterberg en de speeltuin behoren. De bebouwing in dit deel van het park wordt in het bestem mingsplan niet nader gespecifi ceerd, althans niet naar de plaats en de aard ervan. B en W van Wassenaar eisen wel dat er geen horecavoorzieningen winkels en sportaccomodaties meer bij komen. Aan de verblijfsrecreatie is wat minder diepgaand aandacht ge schonken. Opvallend is wel dat alle gebieden voor verblijfsrec reatie in het plan zijn omgeven door een groenstrook. Datzelfde is men van plan te doen langs de nabij gelegen Van Wijnbergen laan en de Storm van 's Grave- sandeweg. In het bestemmingsplan is verder ook sprake over de huidige ma nege van de "Westkustruiters", die aan vervanging toe is. Het Wassenaarse college ziet daar voor de beste oplossing ten noor den van het huidige caravanpark. Voorwaarde daarbij is echter wel dat het nieuwe onderkomen zo ver mogelijk van het openbaar groen langs de Katwijkseweg komt te liggen. Dit om aantasting daarvan te voorkomen. De bestaande ruiterpaden in het recreatiepark zijn niet in het be stemmingsplan opgenomen. Het duingebied in Duinrell moet voor ruiters worden afgesloten, meent het college van B en W in Was senaar Er wordt echter wel ge zorgd voor een aansluiting op het ruiterpadenplan buiten Duinrell. Op die manier kunnen ruiters toch bij het duingebied van de Wassenaarse Slag komen. Het ontwerp-bestemmingsplan geeft duidelijk aan dat gestreefd dient te worden naar een even wicht tussen de balangen van de bewoners van de gemeente Was senaar en de toeristen die van buiten komen. Wassenaarders kunnen, hoewel de bezoekcijfers aantonen dat dit maar weinig gebeurt, ge bruikmaken van de horecavoor zieningen als de Schaapskooi en het Praethuys en van de twee skibanen op Duinrell. Dat de Wassenaarse middenstand, vooral in de zomermaanden goede zaken doet door het grote aantal Duinrellgangers is duide lijk. Duinrell biedt echter niet alleen voordelen. De ruim een kwart miljoen bezoekers die jaarlijks een dag lang hun vertier in het pretpark komen zoeken, bezor gen de buurt, vooral door de vele auto's die ze bij zich hebben, flink wat overlast. De parkeerplaatsen kunnen het grote aanbod aan auto's niet naar behoren verwer ken, de toeristen zoeken snel hun toevlucht in de naaste omgeving en binnen de kortste keren kla- SklDBnen gen de omwonenden over par keer- en geluidsoverlast. Diepe putten Duinrell ligt in het waterwingebied van de Haagse Duinwaterleiding. Uit vijftig tot honderd meter diepe putten wordt het water op gepompt om vervolgens via bui zen te worden afgevoerd. Er be staan plannen om de in het park gelegen duinpannen vol te pom pen met Maaswater. Dit om het grondwaterpeil op het gewenste niveau te houden. Verder is er onlangs langs de duinrand een nieuwe serie putten geslagen. Volgens de provinciale verorde ning bescherming waterwinge bieden gelden er voor dit gebied zeer strenge bepalingen tegen de vervuiling van het grondwater. Uit dat oogpunt zijn er ook klach ten ingediend aan het adres van de Nederlandse Caravanclub (NCC) die op Duinrell een kam peerterrein heeft. Door het legen van de chemische toiletten op die camping zou de zuiverheid van het duinwater er ernstig in gevaar komen. Om dezelfde reden mag ook het aantal skibanen niet worden uit gebreid. Ze veroorzaken vandaag de dag nog niet veel schade, zo schrijven B en W in het plan, maar er moet op worden toege zien, dat geen chemische afdek materialen van de skipistes wor den gebruikt. Deze tasten name lijk de bestaande grondlaag aan en leveren zodoende gevaar op voor het duinwater. Het plan ligt tot 28 april ter inzage. Tijdens die termijn kan com mentaar erop geleverd worden bij het gemeentebestuur. Don derdag 23 februari zal het plan Duinrell tijdens een hoorzitting in het raadhuis worden toege licht. De gemeenteraad heeft al eens eer der een bestemmingsplan voor het gebied waar Duinrell onder valt, vastgesteld. Duinrell wordt echter buiten dit zogenaamde plan voor het landelijk gebied gehouden, omdat daar immers naast een veelvuldig recreatief gebruik, ook waterwin en na- tuurbeschermingsbelangen een grote rol spelen. Op de rijksweg 44. ter hoogte van de afslag Haarlemmertrekvaart (Oegstgeest) had gistermiddag een ongeluk plaats. Een personenwagen met aanhanger belandde in de berm en kwam vervolgens tot stilstand tegen de vangrail. De aanhangerdie was gevuld met snoepgoed kantelde en de inhoud rolde over het wegdek. De bestuurder, een inwoner van Den Bosch, moest met een hoofdwond naar het Elizabeth-ziekenhuis in Leiderdorp worden overgebracht. LEIDEN - Laurens Beijen en Frits van Oosten zijn door een com missie die door de PPR-ledenvergadering is belast met het op stellen van de kandidatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen, voorgedragen om resp. de eerste en tweede plaats van die lijst te bezetten. Beijen en Van Oosten bezetten in de huidige gemeenteraad de twee zetels van de PPR/D'66-fractie. Doordat de ledenvergadering van D'66 in het najaar van het vorig jaar besloot om onafhankelijk de raadsverkiezingen in te gaan, komt een einde aan de samen werking met de PPR en zal ook deze partij nu met een eigen lijst uitkomen. De opgestelde kandidatenlijst telt in totaal twintig namen. De eerste tien zijn in de voorgestelde rangorde Job van Keulen, Han Ruigrok, Jos van de Broek. Bart Oostdam, Henk Vis, Wilke de Ruiter, Jo Dernee en Jan Halin. De ledenvergadering van de PPR zal volgende week vrijdag over de kandidaten gaan stemmen. In een toelichting op de voorgestelde lijst geeft de kandidaten- commissie aan dat Laurens Beijen en Frits van Oosten vanwege „de uitstekende vervulling van hun raadslidmaatschap en hun bekendheid met de gemeentepolitiek en bij de Leidse bevol king" op de eerste twee plaatsen moeten staan. Tijdens de ledenvergadering die aan het Rapenburg 100 wordt gehouden, komen ook de Statenverkiezingen aan de orde en de demonstratie die op 4 maart bij de ultra-centrifugefabriek in Almelo wordt gehouden. LEIDEN - Je hoeft echt niet inge voerd te zijn in de folkmuziek, om te onderkennen dat de muziek, die Wannes van de Velde instru menteel terzijde gestaan door Bernhard van Lent, accordeon, Flor Hermans, viool en Walter Heynen. fluiten, gisteravond bracht in het LAK theater van ni veau is. Maar daar moet dan wel onmiddelijk bij worden vermeld, dat men het genre als zodanig moet waarderen. Wannes zong gisteravond liedjes als 'Laat de mensen dansen', 'De muzikale tram' en 'M'n mansarde'. Dit laatste liedje gaat over een zol derkamer, waar Stones en Beat les worden geweerd, teneinde een geheel ontspannen sfeer te creeëren. Wannes heeft een nieuw liedje gemaakt over de pornobioscopen, die in België welig tieren. In het liedje 'Porno' zingt hij daarover. Veel succes had hij ook met het liedje 'De oude soldaat', dat ver telt over een kapitein, die zijn soldaten adviseert nieuwe kleren te stelen, wanneer de oude kleren niet meer draagbaar zijn. Een soldaat besluit die suggestie let terlijk op te volgen en stelt de kleding van de kapitein de ste lende soldaat voor de krijgsraad, die hem aan zijn suggestie herin nert. De kapitein staat voor de krijgsraad met een mond vol tan den en wordt vervolgens in het ongelijk gesteld. 'Nonnentje Fijn' en 'Sa boer gaat naar de dans' zijn echte Vlaamse volkswijsjes met een typisch ei gen Vlaamse sfeer. Dit in grote tegenstelling tot 'Bordeel zonder vrouwen', waarin Wannes van de Velde verhaalt van een bordeel, waar het slecht toeven is, omdat de dames tenslotte de belang rijkste bron van inkomsten voor een dergelijke instelling, afwezig blijken. Van de Velde geeft steeds op zeer geraffineerde wijze het einde van de liedjes aan door met een sim pel gebaar één van de handen te bewegen. Opvallend was het feit, dat Wannes van de Velde, evenals vele andere folkzangers, een tekstboek in de handen houdt tijdens het optreden. Bij alle an dere kunstuitingen wordt zoiets absoluut niet getolereerd, maar in dit genre wordt het blijkbaar niet als storend ervaren. In zijn eigen land is Van de Velde- beslist geen onbekende. Hij maakte de elpees 'M'n beste', 'Laat de mensen dansen' en 'Ne Zanger is een groep', die volgens insiders zeker in België nog zeer goed verkopen. We hebben goede reden dit te geloven, omdat Van de Velde jaren geleden als één van de weinige Belgische troubadours werd uitgenodigd om zijn liedsjes op de „Expo" in Japan Japan te zingen. De op 29 april 1937 in Antwerpen geboren zanger wist z'n publiek gisteravond zonder enige twijfel ongemeen te boeien. Dit bleek wel uit het applaus tussen de ver schillende nummers, die door Wannes op zeer oorspronkelijke wi jze aan elkaar werden gepraat. Het gescandeerd handgeklap aan het einde van het optreden en de drie toegiften spraken hierbij voor zich. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN Van de LAK-toneelpro- duktie "Zal ik dan maar" wordt zowel morgenavond als don derdagavond een herhaling ge geven. Beide voorstellingen zijn wederom in het LAK-theater. WARMOND - In boerderij „Meer- rust" kunnen liefhebbers van jazzmuziek zondag terecht voor het optreden van Greetje Kauffeld. Ze zal begeleid worden door Frans Eisen op de piano. Rob Langereis (bas) Eric Ineke (drums) en Piet Noordijk (sax). Volgende week wordt het jazzp rogramma voortgezet met de ,,Ted Easton's Jazz Band". Zon dag 26 februari volgt dan het eenmalige optreden van Sanny Day, begeleidt door oud-Millers: Coen van Nassa (vibrafoon). Herman Schoonderwald (sax en klarinet); Jan Huydts (piano) Koos Serierse (bas) en Tony Nü- ser (drums). Voor zondag 5 maart is de "Swing Society" uitgenodigd. Een week later verschijnen de Dixieland Pipers in de boerderij Meerrust". LEIDEN - Hoe moeilijk het is om een constant vermakelijk blijspel te vinden bewees gisteravond het „Plezier Theater". Het speelde in de Leidse Schouwburg „De ver legen versierder" van Robin Hawdon met in de hoofdrollen Johnny Kraaykamp junior en se- De inhoud is gauw verteld: Menno Dekker, presentator van een be kend tv-programma, heeft een flat, die nogal merkwaardig is in gericht. In de muur zitten draai bare panelen waardoor de inl ich ting steeds verandert. Adriaan, de zorgeloze oom, komt aan waaien en wordt ingepast in Menno's vrijgezellenbestaan, dat eigenlijk wordt beheerst door drie vrouwen: mevrouw Boersma, de te pas en te onpas binnenvallende congiërge, Lieve Meerman, de attractieve publici teitsagente en Carla Winter, de schijnbaar koele secretaresse. Menno heeft een reputatie als Ca sanova maar is in feite „maagd". Evenals zijn secretaresse die ver liefd op hem is. Oom en juffrouw Meerman besluiten aanvankelijk los van elkaar te betreuren jon gelui van dit hinderlijk ongemak af te helpen. Dit leidt, hoe raadt u het, tot kluch tige situaties, maar geen nood, eind goed al goed, wie het laatst lacht lacht het best en ga zo maar door. Oom en juffrouw Meerman hebben zich buiten beeld gema noeuvreerd en de twee gelieven krijgen elkaar onder het thema nummer van „Love Story". Doek. Stijve kaken hou je van zo'n plot natuurlijk niet gauw Toch werden de lachspieren aardig geoefend. Te danken is dat aan Kraaykamp sr., die met zijn voor treffelijke mimiek de grootste droogstoppel op zijn hand krijgt. Ook zijn zoon die de rol van Menno verrassend goed speelde, maar zijn toneelschooltrucjes nog niet helemaal kwijt is, droeg een niet onverdienstelijk steentje bij om de „draak" te redden. De bijrollen verdienden deze naam gisteravond niet. Niet alleen om dat ze in het verhaal zo belangrijk waren, maar ze werden boven dien uitstekend vertolkt. Teddy Schaank en Kika Mol zetten resp. congiërge en secretaresse prima neer. Marja Huynen kreeg haal kans met de rol van de manzieke Lieve. Nu die pakte ze, zij het dat ze ook wat mee had. Een cast om van te watertanden, maar helaas heelt Paul Cam mermans (regie) zich verkeken op de kracht van het stuk. Een aardige dronkemansscène en een maf verleidingsnummer maken ondanks de moederlijke zorg van vertaler Berend Boudewijn nog geen dijenkletser. Het applaus gold dan ook de spelers. LOUIS CORNELISSE Haydn-kwartet overrompelend LEIDEN - Zij waren overrom pelend. eerste violist Andrzej Siwy (in Polen geboren) en de drie Hongaren: tweede violiste Kati Sebestyén, altviolist Ervin Schiffer en cellist Gyórgy Schiffer, verenigd in het Haydn-Kwarter, dat gisteravond in de Kapelzaal van K. en O. con certeerde. Hun spel heeft dat beweeglijke, dat speelse karakter, dat men hier samenvat met "Italiaans". Hun opening met het Haydn-Kwartet op. 76 nr. 2 was daarvan een voor beeld. In een mooi evenwichtig ensemble ontplooide zich van allen een grote, zingende toon, telkens wisselend van kleur en spanning, maar binnen de perken gehouden van de transparante klassieke benadering. Hier heb ben wij het mooiste van de avond gehooid. In Janacek Kwartet nr. 1 werden zij geteisterd door een onwillige snaar, die ook in Beethovens Kwartet op. 59 nr. 3, wat moei lijkheden met de zuiverheid ver oorzaakte, hetgeen enigermate invloed had op de concentratie. Niettemin bleef het geheel van een grote visie, die de kwaliteit van dit concert heeft bepaald. In Janacek veel invloed van de volksmuziek. In Beethovens Kwartet op. 59 nr. 3 een opvallend mooi gespeeld l'ugatisch slotdeel. Het is een prachtig ensemble, dat zich hier in Nederland heeft ge vestigd en dat wij nog eens terug hopen te zien. BEP RIJNDERS Lekker peddelen tegen de achtergrond van kasteel Duinrell. Vertier mag, vinden B.enW. van Wassenaar, als het maar niet ten koste van het natuurschoon gaat. Aanleg van kabel-tv LEIDEN - Het Goudse aanne mingsbedrijf Van Eijk gaat begin april beginnen met de aanleg van kabeltelevisie in de siad. Deze mededeling deed wethouder Van Aken gistermiddag tijdens de eerste vergadering van de Beheerscommissie Centrale Antenne Inrichting Leiden, de opvolger van de werk groep kabeltelevisie. Deze werkgroep heeft in het ver leden veel Deze werk ver richt, maar is met het instel len van de beheerscommis sie opgeheven. In beheerscommissie onder voorzitterschap van wet houder Van Aken zijn raadsleden, woningbouw verenigingen en het overleg wijkorganen vertegenwoor digd. Dit gezelschap is aan gevuld met een aantal be trokken ambtenaren en ka beltelevisie-adviseur Jel- gersma. Tijdens de volgende vergade ring, komende vrijdag avond, zal de commissie be sluiten moeten nemen over het tarief (vermoedelijk om streeks f 12,50 per maand per aansluiting) en over de vraag of groepen als minder-vali- den en bejaarden korting zullen gaan krijgen. Dan wordt ook verder gespro ken over vragen als: hoe moet de voorlichting en „klanten-winning" worden aangepakt, in welke wijken wordt het eerst begonnen (vermoedelijk die het dichtst bij de mast in Oegstgeest te beginnen met de' Raadsliedenbuurt). LEIDERDORP - In de mooi be kochte orgelfondsenserie in de Dorpskerk bleek weer een ge lukkige greep gedaan door de medewerking van de solofluitiste Froukje Wiebenga van het Ge westelijk Orkest en (op een fat soenlijke vleugel) van de pianist Ben Hurrelbrinck, die ook in Leiderdorp een praktijk heeft als klavierpedagoog. Diens spel ver raadt zonneklaar zijn aanleg voor begeleiden, naast soliëren. Zijn handorkestratie van de tonen, tinten, krachtverhoudingen en de hantering van de pedalen brengen niets dan aangename verrassingen. Die waren er bijvoorbeeld in zijn "Rossignol", De Nachtegaal, so lopianostuk dat Liszt maakte voor z'n eerste optreden, 1842, in St. Peterburg: de bekende vogel slag voluit voor, boven en door een bewerkte Russische zang heen van Alabieff. Waarom roe pen wij Nederlanders niet "bis" bij zoiets? Merkwaardig dat een Grand Solo voor fluit-pianoduo van Tulou van een fluitist stamt, die rond 1800 beroemd werd door een nachtegalen-rol in een opera van Lebrun. De stijl is Haydn, Beethoven, een vleug Rossini. Variaties van het duo op een thema van Rossini's opera Cene- rentola geprogrammeerd op de naam Chopin, worden door de musicologie naar een onbekende Froukje Wiebenja fluit erg sym pathiek, niet uit op geforceerde klanken in de virtuositeit, meer op een heel rustig cantando, op het zingen ervan. Ik moet thans kort zijn. Na de pauze volgden werken van Gaubert en Taffanel (fluitvirtuosen van eer tijds) en van Cécile Chaminade. Hoogromantiek. Het Andante Pastoral van Taffanal werd mede snoepje van de avond, lekkere salonmuziek. KEES VERHOEF Artsen Lelden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: wyk 1 (Mor- swegkwartier. Noordbinnenstad, 122268; wjjk 2 (Kooi en Merenwyk) P. J. Derchant, Hooigracht 61. tel. 123752; wijk 3 (Waard. Professorenwijk, Tuinstadwijk, zuidbinnenstad) J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. wijk 4 (Zuid-West en Haag- wegkwartier) zaterdag: W. Schellekens, Paganinistr. 24. tel. 764035. zondag A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp- J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8. tel. 894539. zater dag en zondag spreekuur van 12.30 tot 13 Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - Zaterdag: W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. zondag: F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10 tot 17 februari door apotheek Tot hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717— 2525. Tevens op zaterdag tot 13 uur nam. Oegstgeestse apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds met meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedre- cepten gebruik maken van een taxi, tel. 122444. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 8, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141 tst 35 (dag en nacht) SOS-uienst Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2