ana in itiek "Als blar toch hei leven van CD CD CD CD oon naril C/C//1 /wUr \UIUf llddl- ZATERDAG 11 FEBRUARI 11178 EXTRA PAGINA 29 Toen mr. Jit Peters in juli 1976 het Leidse universitaire en politieke leven vaarwel zei om samen met zijn gezin ge durende een jaar in Ghana te verblijven kon hij niet be vroeden wat hem allemaal te wachten stond. Uiteraard had hij zich zo goed mogelijk voorbereid maar de wer kelijkheid blijkt toch altijd anders. In het kader van een werkingsprojekt tussen de Juridische Faculteit van de Universiteit van Leiden en die van de University of Ghana in Legon zou Peters vergelijkend recht gaan do ceren. Daarnaast zou hij on derzoek moeten verrichten voor de Law Reform Com mission, een commissie die tot taak heeft de modernise ring, vereenvoudiging en aanpassing van het Ghanese recht aan de behoeften die de Ghanese samenleving stelt. Ghana, de vroeger Britse ko lonie Goudkust is gelegen aan de westkust van Afrika, aan de golf van Guinee. Het grenst ten noorden aan Bo ven Volta, ten westen aan Ivoorkust en ten oosten aan Togo. Het land is niet rijk aan grondstoffen en voor zijn export voornamelijk afhan kelijk van cacao. Het is nog steeds de grootste cacaopro- ducent ter wereld. Door Jit Peters We werden gehuisvest in een ruime comfortabele bungalow op de prachtig aangelegde campus te Le gon, ongeveer 10 km van Accra, de hoofdstad. Dit was een groot voorrecht want de meeste docenten moeten jarenlang wachten voordat ze zo n huis op de campus kunnen betrekken. Rondom ons huis hadden we een grote, prachtige, wat wilde tuin. Helaas konden we hiervan wat minder profiteren dan ons lief was aange zien we al in de eerste weken op een aantal slangen stuitten (o.a. een cobra, maar een meter verwijderd van ons vijf maanden oude zoontje) en we daarna de angst goed te pakken hadden. Het meisje dat ons hielp in de huishouding veronderstelde onmiddellijk een kwade geest of de betovering-door een ons kwaadgezind iemand. Wijzelf weten het aan de dichte begroeiing rond het huis en de zandbak die als broedplaats zou dienen. een westerling moeilijk wen nen. Pas een week voor de aanvang van het collegejaar vernemen de eerstejaars of ze geplaatst zijn en aan welke fa culteit. De meeste docenten hebben er dikwijls nog een drukke baan bij zodat ze weinig tijd kunnen besteden aan de studenten. Door de lage salarissen is een tweede baan een noodzaak. Een hoogleraar b.v. verdient nauwelijks meer dan het mi nimum loon in Nederland terwijl het leven in Ghana vooral ook door de zeer hoge inflatie erg duur is. Bijna alle docenten aan de juri dische faculteit hadden een drukke praktijk als advocaat Voor Nederland zeer onge woon. Het lesgeven wordt vaak bemoeilijkt door facto ren als, het papier is op, de stencilmachine is kapot en de onderdelen in Ghana niet voorradig. Toch blijk je je hieraan makke lijk aan te passen na een poosje en staat het een be hoorlijk intellectueel niveau aan de universiteit niet in de weg. Het gemiddelde niveau van de studenten ligt niet lager dan in Leiden b.v. en de stu denten blijken veel meer geïnteresseerd. Niet verwon derlijk als je nagaat welke barrières de studenten heb ben moeten nemen alvorens toegelaten te worden. Veelal is de financiële steun van de familie (een veel uitge breidere eenheid dan wij kennen) in de eerdere fase bij de middelbare school onont beerlijk. Aan de familie voe len de studenten zich dan ook verplicht en wanneer zij latei- een goede positie hebben be reikt dienen zij op hun beurt de familie te steunen. Achtergrond Ghana was in 1957 het eerste land in West-Afrika dat zijn onafhankelijkheid verkreeg. Terecht zijn de Ghanezen hier trots op. Onder de leiding van de eerste premier, later presi dent, Nkrumah speelde Ghana in het begin van de zestiger jaren een voortrek kersfunctie bij het streven naar Afrikaanse eenheid. Ook intern kwam er in het begin veel van de grond zoals de belangrijke haven in Tema en de Akosombodam die niet alleen Ghana voor een be langrijk deel van stroom voorziet maar ook de buurlanden Togo en Boven Volta. Door nogal felle oppositie tegen de figuur van Nkrumah, vaak mede gebaseerd op stam mentegenstellingen, zag Nkrumah zich genoopt steeds straffere maatregelen tegen zijn politieke tegenstanders te nemen. Langzamerhand verviel het democratische stelsel daardoor tot een dic tatuur, een éénpartijstaat len zonder vorm proces achter de tralies De studenten zijn gehuisvest in z.g. „halls", woongemeen schappen van ongeveer 250 studenten (Engels systeem); deze „halls" vervullen niet alleen de functie van woon- eenheid maar tevens van ge zelligheidsvereniging. sport vereniging, recreatieclub etc. De meeste studenten voelen zich dan ook meer verbonden met hun „hall" dan met de fa culteit waaraan ze studeren. De „halls" zijn niet alleen ver schillend qua bouwstijl maar ook van karakter voor zover het de studenten betreft. Sommige staan bekend als rumoerig, goed in sport, be trokken bij de studentenpoli- tiek, andere weer als rustig met een grote aantrek kingskracht voor de wat oudere, vlijtige student. Rivaliteit Tussen de „halls" onderling be staat een grote rivaliteit, tot uiting komend in sportwed strijden en vooral in studen tengrappen. Opvallend is de grote betrokkenheid van de studenten bij de studen- tenpolitiek. Dit misschien als compensatie voor het feit dat de militaire regering een poli tieke rol op nationaal niveau niet op prijs stelt. Een inten sieve verkiezingscampagne gaat vooraf aan de verkiezing van de studentenleiders die de studenten naar buiten toe vertegenwoordigen. Bijna ieder jaar wordt de cam pus wel opgeschikt door stu- dentenakties; meestal betreft het onvrede met de studen tenvoorzieningen als maal tijden, beurzen, leningen etc. Tijdens ons verblijf organi seerden de studenten een demonstratie tegen de late uitbetaling van leningen voor boekenaanschaf. Hierbij werd een universiteitsbe stuurder gedwongen in zijn auto naar de bank te rijden voor overleg. De leiders van deze demonstra tie werden door het universi teitsbestuur nogal zwaar ge straft met verwijdering van de universiteit en uitsluiting van examens. Prompt gingen de studenten in staking. Deze staking duurde met enige on derbreking 14 dagen en werd pas beëindigd nadat de rege ring gedreigd had de univer siteit te sluiten. Een zware straf voor de studen ten want dat betekent dat ze terug moeten naar hun fami lie, vaak in afgelegen dorpen en hun hand moeten ophou den bij familieleden. Dit in een moeilijke economische situatie waarin het voedsel toch al schaars is. In Ghana betaalt de regering volledig de studie aan de universiteit, zowel de colleges, als kosten van levensonderhoud. Moeilijk wennen de corruptiepraktijken de huidige regering. Tot een politieke uitbarsting kwam het in mei 1977. De studenten in de drie universi teitssteden trokken de stad in om te protesteren tegen dit idee van „union" regering en tegen het economisch wan beleid. De voedselschaarste rm groot geworden tegen deze tijd mede ook door de droogte en daardoor slechte oogst. In het noorden van Ghana, grenzend aan Bo ven Volta, een Sahel-land, heerste hongersnood. De studenten eisten het onmid dellijke aftreden van de rege ring. De regering antwoordde met de onmiddellijke sluiting van de universiteiten. Dit De auto van de militaire inlichtingenman, door studenten op de in brand gestoken. s Met de hele handel een plaatsje op de vrachtauto terecht kwam. Doordat ook de economische situatie van het land sterk verslechterde groeide de onvrede. In 1966 maakte een militaire coupe een eind aan het be wind van Nkrumah. Na een militair overgangsbewind werd de parlementaire de mocratie hersteld en kwam een democratisch gekozen burgerregering onder leiding kans een economisch herstel te bewerkstelligen. Reeds in 1972 vond een nieuwe mili taire coupe plaats; dit militair regime is nog steeds aan de macht, zij het onder een an dere naam. Economisch is het sindsdien bergafwaarts ge gaan en ook aan de corruptie heeft het bewind geen einde kunnen maken. Bus; de cht 1969. Busia, een socioloog, had als politiek balling van het Nkrumah-regime als gast hoogleraar in Leiden ge werkt. Deze regering zag geen Steeds luider De roep om een burgerregering wordt dan ook steeds luider gehoord. Als antwoord hierop is de militaire regering met een nieuw idee gekomen, een „union" ofwel nationale rege ring; een bestel dat geen plaats biedt aan politieke par tijen, die alleen ihaar de stammenverschillen zouden aanwakkeren, maar een be stel van saamhorigheid, indi viduele capaciteiten, waarbij een belangrijke rol wordt in geruimd voor het leger en de politie. Dit idee heeft niet overal een even warm onthaal gevon den. Velen zagen hierin een poging het huidige bewind voort te zetten onder een an- dere naam ofwel een poging te voorkomen dat een onder zoek zou worden ingesteld gering zag pas te laat in dat dit uit meer dan één oogpunt e dwaas besluit was. Temeer daar afgestudeerdeen ver plicht zijn een jaar 1 staat te werken. „National service" Het hele onderwijs buiten de grote steden steunt feitelijk op deze „national service" Üok de ziekenhuizen kunnen het moeilijk stellen zonder de medische studenten. De rege- ring riep dan ook al spoedig de studenten die zouden af studeren en de medische stu denten terug, maar dezen weigerden uit solidariteit. Nadat bemiddelingspogin gen waren mislukt gingen de artsen in de ziekenhuizen in staking met als eis de opening van de universiteiten. De re gering zwichtte spoedig daarop. De regering beschouwde dit als een nederlaag en ontsloeg als wraak een aantal medische hoogleraren die de leiding bij de staking hadden gehad. Ook een aantal andere hoge regeringsfunctionarissen moest het veld ruimen even als de hoogste rechter. Het antwoord kwam snel; niet alleen de artsen maar ook de universiteitsdocenten, ad vocaten, ingenieurs, architec ten en accountants gingen in staking. Kortom alle hogere beroepsorganisaties, met als eis het herstel van de democ ratie, grondrechten en aftre den van de regering. }e vakbonden weigerden mee te doen, nadat de regering ijlings het minimum loon met lOO'/c had opgetrokken! Dit in een land met een al geweldig inflatieprobleem en een zeer zwakke munteenheid, die buiten Ghana bijna niets waard is. Buitenlandse valu tas zijn alleen in te wisselen tegen een officiële koers die in geen enkele relatie staat met de reële waarde zodat de zwarte handel welig tiert. Zo overkwam het mij de eerste keer toen ik geld wilde wis selen bij een staatsbank dat de bankbediende me vroeg voor welke koers ik wilde wisselen, de officiële van de bank of de zwarte koers bij hem persoonlijk. Dit alles openlijk waar iedereen bij stond. Strafexpeditie Ghana maakte een zeer moei lijke periode van ongeveer 14 dagen door. Medische hulp was praktisch niet te krijgen. Zekér niet nadat soldaten een strafexpeditie bij enige ziekenhuizen hielden; het voor noodgevallen nog aan wezige personeel werd in el kaar geslagen en uit hun hui zen verwijderd. Grote gebie den van Ghana kwamen zon der elektriciteit, water (hoe belangrijk in de tropen!) en benzine te zitten. Het vervoer kwam praktisch tot stilstand en dat bovenop de al penibele voedselsituatie. Nadat een militair van de inlich tingendienst was afgetuigd en zijn auto in brand ge stoken door studenten op de campus ontstond grote poli tieke spanning. Dit keer sloot het universiteitsbestuur de universiteit uit angst voor represailles nadat nog enige auto's het hadden moeten ontgelden, vermoedelijk als provocatie van de aanhangers van de militairen. Mijn studenten, van wie velen heimelijk met politieke pam fletten de straat op gingen, heb ik niet meer teruggezien voor mijn vertrek. De univer siteit bleef voorlopig geslo ten. Onhoudbaar Nadat de situatie onhoudbaar was geworden opende de re gering onderhandelingen met de hogere beroepsorganisa ties. Vlak daaraan vooraf gaande had de regering toe gezegd binnen twee jaar de macht over te zullen dragen aan een „union" regering. Een tijdschema werd aange kondigd waarin binnen een jaar een referendum werd beloofd over het idee van „union" regering. De hogere beroepsorganisaties beëindigden de staking nadat de regering zou hebben toe gezegd dat nu binnen een jaar de overdracht zou plaatsvin den. Aan deze mondelinge toezeg-* ging acht de regering zich nu niet langer gebonden. Wel zal in maart 1978 een referendum plaatsvinden over het rege ringsvoorstel. De uitslag lijkt al vast te staan nu de tegen standers van "union" rege ring geen kans krijgen hun denkbeelden hierover naar buiten te brengen. Hun bij eenkomsten worden door de politieverboden of door aan hangers van de militairen uit eengeslagen terwijl de politie werkeloos toekijkt. De leider van de militaire regering, ge neraal Acheampong voert al een actieve campagne om als president van de nieuwe re gering verkozen te worden. Wat dit betreft biedt de poli tieke toekomst van Ghana niet veel hoop nu ook de in telligentsia verdeeld schijnt te zijn over de te kiezen poli tieke koers. Schril Al deze politieke gebeurtenis sen hebben uiteraard hun weerslag op mijn werk gehad. De examens heb ik niet meer mee mogen maken aangezien die naar september verscho ven werden toen ik al weer in Leiden present moest zijn. Een normaal universitair le ven heb ik dus niet meege maakt. Maar wat is normaal in een land als Ghana met zijn enorme economische pro blemen en achterstand. Ik heb maar niet gepoogd om een beschrijving te geven over de grote armoede en schrille tegenstellingen tus sen arm en rijk. Enerzijds zie je meer Mercedes- sen over de wegen scheuren dan in Nederland terwijl an derzijds,talloze mensen uren in de brandende zon staan te wachten op een plaatsje ach ter in een vrachtwagen. Als blanke leef je toch het leven van een neokoloniaal die dankzij zijn vergeleken met Ghanezen kolossale inkomen nog wel aan zijn voedsel en andere spullen kan komen al kost dat wat moeite. De rek ken in de winkels zijn meestal leeg. Toen onze auto kapot was moesten we onze onder delen uit Nederland laten komen. Welke Ghanezen kunnen zich dat permitteren? De verhoging van de olieprijzen drukt zwaar op landen als Ghana dat voor bijna al zijn zaken op invoer aangewezen is. Maar daar blijft nauwelijks nog geld Kortom de economische situa tie van Ghana wordt met de dag slechter en de achter stand met de rijke Westerse landen groter. Daar helpt geen of meer procent ontwik kelingshulp iets aan. Tragisch voor een land met zo'n veelbelovende start, een met andere landen in Afrika ver geleken goede infrastructuur, goed onderwijs en een relatief zeer hoog potentieel aan goed opgeleide mensen. Wat on veranderlijk blijft is de grote gastvrijheid, vriendelijkheid en warmte van de Ghanezen die je tegemoet straalt. Op pervlakkig gezien op te vatten als zorgeloosheid. De schijn bedriegt: de Ghane zen zijn met recht bezorgd over hun toekomst. Zij zijn niet de enigen in Afrika.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29