Het Z schip HET SPOOK lalPPEMiodi DE ALS HET BUITEN WINTER IS Haan en een loer HET POESJE Peer-beer „Grijsje" tTiöe-t r sfhooi DE JAARGETIJDEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 EXTRA PAGINA 25 Het decor wordt gevormd door een muisgrijs zaaltje in een motel langs de snehv eg e\ en buiten Zwolle. De vier leden van de hoorcommisde en de drie ministeriële vertegen woordigers achtei de groene tafel, terzijde gestaan door een rotulist en een overbodige geluidstechnicus houden zich qua aantal ;ardig in balans met het handjevol toe hoorders. „Aanwijzing van nationale landschapsparken wordt door ons kritisch becordeeld. Landbouwbedrijven in waarde volle landschappen moeten zich kunnen ontwikkelen. Het landschap moet levend worden gehouden". In 1975 heeft de regering-Den Uyl drie nota's uitge bracht over natuur- en landschapsbescherming: de zogenaamde drie „groene nota's". Daarin wordt voorgesteld een groot aantal bestaande natuurgebie den te bestempelen tot nationaal park. Met die ge dachte hebben weinigen moeite. De discussies laaien echter vooral op over de instelling van een aantal nationale landschapsparken. Dat zijn cultuurland schappen (waar mensen wonen en werken), die drei gen te verdwijnen. Op het ogenblik is een experiment aan de gang in vijf proefgebieden: de Veluwe (8), Mergelland (Zuid- Limburg) (17), het gebied rond Winterswijk (15), Wa terland (Noord-Hoiland)(7)en Noord-West Overijssel (6). Andere gebieden, die in de „groene nota's" als land schapspark worden genoemd zijn Ameland (1), Vie- land (2), Texel (3), ZW-Friesland (4), ZW-Drenthe (5), NW-Twente (9), Vechtstreek (10), Graafschap-Ach- terhoek (11), het gebied tussen Den Haag en Leiden (12), Vijfheerenland (13), ZW-Utrecht (14) en Mid den-Brabant (16). Zo kabbelt de stem voort van de vertegenwoordiger van de Over ijsselse Landbouw Maatschappij. Het gaat zeer kalm toe op deze hoorzitting over de Nota Lan delijke Gebieden. De standpunten van de twee be langrijkste partijen enei zijd*- de boeien, anderzijds de natuui be schermers - zijn zo langzamer hand bekend. De stellingen zijn ingenomen. Gesleuteld wordt er slechts nog in de marges. De omstreden Nota Landelijke Ge bieden zal uitmonden in een pla nologische kernbeslissing. Dat betekent dat iedere Nederlander zijn zegje over deze mater e kwijt kan aan een hooi commissie v; n de Stuurgroep Nota Landelijke gebieden. Deze Stuurgroep zal dan op haar beurt advies uitbren gen aan de minister van Volks huisvesting en .Ruimtelijke Or- De hoorzitting in Zwolle is een van de vele, die er dezer dagen door het hele land werden gehouden. In totaal kwamen een kleine honderd schriftelijke reacties binnen, voornamelijk van or ganisaties, die nu de kans krijgen mondeling hun standpunt aan de commissie toe te lichten. De plannen tot instelling van een aantal nationale landschapspar ken in ons land zijn zo langza merhand ontaard in een oever loze discussie, die gepaard gaat met de produktie v an een on eindige hoeveelheid rapporten. Intussen staan de ontwikkelingen in de landelijke gebieden niet stil. In verrassend hoog tempo kab belen de landbouw, wegen- en woningbouw, recreatie, energie- en grondstoffen winning, vervui ling. industrie en militairen on herstelbare gaten in de toch al schaarse natuurlijke gebieden. Wie de discussies aanhoort, zou kunnen vrezen dat de ontwikke lingen in heel Nederland dreigen te worden tegengehouden. Waar het echter allemaal om gaat is slechts een miniem deel van het Nederlandse cultuurlandschap. Via de instelling van een aantal zogenaamde Landschapsparken als min of meer beschermde ge bieden zal hooguit maar 8 pro cent van dat cultuurlandschap wo den veiliggesteld. Het ministerie van CRM streeft na. r in totacl 200.000 hectare. De overige twee-en-een-half miljoen hectare blijft vogelvrij - op den duur misschien zelfs wel letter lijk - in het spel van de maat schappelijke krachten. Het is zelfs maar de vraag of die genoemde 200.000 hectare onder het nieuwe kabinet wel gehand haafd zal worden. Het kabinet- Den Uyl heeft daar indertijd in de meerjarenraming tot 1981 in to taal een bedrag van 200 miljoen gulden voor uitgetrokken. Op CRM vraagt men zich intussen af of die 200 miljoen haaibaai- blijft. Minister-president Van Agt zei in de regeringsverklaring slechts dat het beleid met be trekking tot de landelijke gebie den zal worden voortgezet. „Ook wij kennen een belangrijke plaats toe aan de instandhouding van natuur en landschap Oud-staatssecretaris Meijer van CRM, die zich indertijd sterk heelt gemaakt voor de plannen voor de nationale land schapsparken. zegt nu vanuit de oppositie: „Het zou uitermate be treurenswaardig zijn, wanneer er op die 200 miljoen zal worden be zuinigd. De bedragen zijn heel concreet opgesteld. Als er nu niet een behoorlijk begin wordt ge maakt met het afsluiten, van be heersovereenkomsten en het aankopen van natuurgebieden, dan komt er nooit meer iets van terecht. Dan is het te laat. Het gaat nu al zeer snel bergafwaarts. Als dat geld niet beschikbaar komt, dan komt er in Nederland ook niets meer terecht van enige vorm van landschapsbe scherming. De kritiek van na tuurbeschermers is toch al dat die 200.000 hectare veel te weinig is. Ik heb dan ook geen enkele reden om aan te nemen dat er op dit gebied bezuinigd zal worden" Meijer vindt dat beide partijen - enerzijds de landbouw en an derzijds de natuurbeschermers - elkaar nu moeten zien te vinden. Maar zo eenvoudig blijkt dat niet te gaan in de praktijk. „De samenspraak wil maar niet vlotten. Ei is duidelijk sprake van een impasse. Nationale land schapsparken komen niet uit de grondverf. Tot die sombere conclusie komt de Stichting Natuur en Milieu in een recent boekje onder de titel „Het Dilemma van de Nationale Land schapsparken" over de noodzaak van een nieuw landbouwbeleid met betere vooruitzichten voor het milieu en de boer. (Uitgave van Stichting Natuur en Milieu, Noordeinde 60, 's-Graveland; prijs I 7,20). Met deze - voortreffelijke - bro chure wil de stichting Natuur en Milieu de gestrande samen spraak tussen de landbouw en de natuur- en milieubescherming weer op gang brengen. De grootste bedreiging van natuur en landschap in Nederland wordt onmiskenbaar gevormd door de ontwikkelingen in de landbouw, aldus de stichting. Deze ontwik kelingen hebben weinig te ma ken met vrije beslissingen van individuele boeren, maar zeer veel met economische dwang, voortvloeiend uit structurele veranderingen in onze economie en uit het nationale en EG-lund- bouwbeleid. Van dat landbouwbeleid - dat er paradoxaal genoeg op gericht is dat de individuele boer elk jaar zijn produktie verhoogt, maar alle boeren samen niet of nauw elijks - luiden de sleutelwoorden: schaalvergroting, mechanisatie, intensivering, afstoting van ar beid en en afstoting van grond. Een van de voornaamste instru menten, namelijk de ruilverka veling, is er vooral op gericht het land aan te passen aan het ge bruik van machines. De gevolgen voor natuur en landschap zijn ruïneus: gronden worden geëga liseerd, houtwallen geslecht, slo ten gedempt en rechtgetrokken, percelen vergroot en gestandaar diseerd, grondwaterpeilen ver laagd en genivelleerd, boerde rijen afgebroken, nieuwe stan daard boerderijen gebouwd, we gen aangelegd en verbreed en nog veel meer. Kortom vrijwel iedere land schappelijke afwisseling ver dwijnt. Wat overblijft kan vol gens de stichting Natuur en Mi lieu misschien het best worden omschreven als een land schappelijke Bijlmermeer. De ontwikkelingen voltrekken zich in hoog tempo. De totale hoeveelheid grond, die per jaar een dergelijke gedaanteverwis seling ondergaat bedraagt 40.000 hectare. Dat is 9.000 hectare meer dan het totale bezit van de Ver eniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, opgebouwd in zeventig jaar! Wie vorige maand een kijkje nam op de grote landbouw tentoonstelling in de RAI in Am sterdam, kreeg een mooie mo mentopname van de weg die de boer opgaat steeds sterkere, gro tere en doelmatiger landbouw machines. In de landbouw- vakbladen wordt zelfs al gewaar schuwd tegen deze ontwikkeling. Niet iedereen is van de moderne apparaten onder de indruk. Sommigen raken er eerder „bedrukt" van. „Het wordt allemaal zo groot, zo duur en zo ingewikkeld voor een individuele boer. Wij worden zo afhankelijk van de machine en wij voelen aan dat wij als mensen door de machine worden gere geerd. terwijl in feite de mens de machine zou moeten besturen en aan zich onderwerpen. Hoeveel hectare kun je nog in je eentje aan en hoeveel stuks vee"? De boer zit behoorlijk in de klem. Enerzijds jaagt de overheid hem op tot steeds hogere produktie. eventueel met behulp van allerlei subsidies. Of hij moet er maar mee uitscheiden, eventueel ook met behulp van subsidies. An derzijds vinden de natuurbe schermers dat de boeren het maar „klein" moeten houden. „We zitten tussen de mafia uit Brussel en de groene mafia", zei een boer in het proefgebied voor een landschapspark bij Winters- wijk eens. Veel boeren blijven intussen ach terdochtig staan tegenover de plannen voor de nationale land schapsparken. Niet geheel ten onrechte overigens. Financieel weten zij nauwelijks waar ze aan toe zijn. Ja, als het bedrag van 200 miljoen gehandhaafd blijft, dan komt er inderdaad geld be schikbaar via het ministerie van CRM 130 miljoen voor het aan kopen van ernstig bedreigde na tuurgebieden en via het minis terie van landbouw 70 miljoen voor beheersovereenkomsten met boeren. Hoe die beheersovereenkomsten worden uitgewerkt staat nog niet precies vast. Boeren zijn toch al allergisch voor staatsbemoeienis. En als dan blijkt dat de boeren aanvankelijk niet of nauwelijks in de plannen gekend zijn. dan is het ook niet verwonderlijk dat het overleg maar moeizaam vor dert. r In deze lijd een curiositeit: een met één pk ploegende boer Het is 1999 ik en men zus zitten in een schuilkelder. De atoom oorlog is allang afgelopen. Maar de nawerking van de bommen is nog dodelijk. 2001 we kunnen erruit kom. We stapten in de lift. De komputer gaf ons zuurstofflessen mee. We zijn er, het is vresselijk. Het dampt er vreselijk zuren tasten onze pakken we moeten terug. We stappen dus weer in de lift We denken lang na. Eindelijk stelt mijn zus de komputer voor een Z schip te bouwen. Een Z schip vaart 3x zo snel als het licht. We bouwen dus een Z schip en varen ermee naar Telga. Het is er prachtig. We hebben er een vrolijk leven. Margreeth Kwestro (9 jaar) Satijnvlinder 12 Leiden Voor de vogels zorgen. Een touwtje tussen twee bomen hangen en met nootjes op het touwtje. En een potje vet dat vinden ze lekker. En een vogel huisje voor de vogels maken Robert van Teylingen (7 jaar) Pinksterbloem 66 Leiderdorp Er was eens een haan die liep naar een kraan toen kwam de boer die gaf hem een loer toen kwam de boerin die zei. hou jij die loer eens in. Rina Erades (7 jaar) De Sitterlaan 7 Leiden Poesje wat smoes je Smoes je over melk Dnpk het dan Het staat al in de pan Brenda van Diemen (8 jaar) Balistraat 4 Oegstgeest Er was eens een kleine beer Die at een peer Want hij luste geen honing nee Dat valt niet mee Daarom had zijn moeder groot verdriet Zij moest altijd naar de stad om peren En al zoveel keren. Honing nam vader altijd mee Maar als vader beertje een hap wil geven zegt beertje nee. Dusanka Pajcin (9 jaar) P.J. Blokstraat 26 Leiden Er was eens een olifantje die was een paar maanden oud. Hij heette grijsje. Het was een aar dig olifantje. Op een dag gaat het olifantje in bad. Moeder en vader brengen het olifantje naar bed. Toen ging het olifantje sla pen. Moeder en vader bliezen toen het verhaaltje uit! Er leefde eens een spook. Dat spook kon niet tegen licht. Op een keer dacht hij: ik ga een woning zoeken. Maar wel zon der licht. Zo gedacht, zo gedaan. Na een paar dagen zoeken vond hij een huis. Er was helemaal geen licht, en er hingen dikke lappen voor de ramen. "Ja", zei het spook, "hier ga ik Hij kwam door de brievenbus als een brief naar binnen. Maar nou zal ik eens wat zeggen wat het spook niet weet: er zou den over een week mensen in 't huis komen wonen. Dus het spook woonde een week zonder licht in dat huis. En toen de mensen kwamen, en de lappen voor de ramen weg haalden licht aandeden en gin gen inrichten, was het feest van het spook voorbij. Hij loste me teen op en verdween voorgoed. En dat was maar goed ook, want spoken kunnen erg gevaarlijk voor mensen zijn Marieke Sweens (10 jaar) Kasteelhof 11 Leiden Sch00\ If) óJ Een smurfje uit de horst had o zo veel dorst toen kreeg hij van mij een glaasje bier nu heeft het smurfje weer plezier Vincent Fitz Jim (7 Jaar) Sperwerhorst 62 Leiden De lente begint in maart Dan gaat het weer nog vaak van de kaart In de zomer is het lekker lang licht De binnenzwembaden zijn dan dicht In de herfst zijn meestal stormen De bladeren liggen in allerlei kleuren en De winters zijn meestal vol met regen En de mensen in de auto's kunnen niks n Mar Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25