ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 EXTRA PAGINA 23 M. Wollswpg V<§)(n) DdxfS" M@dl. DffiKalöi'7'7 ALPHEN AAN DEN RIJN-"De leesportefeuille". Miljoenen Nederlanders moeten deze wekelijkse roep kennen, want miljoenen Neder landers nemen wekelijks de leesportefeuille ter hand. Veruit de meeste mensen doen dat thuis, maar ook in wachtkamers en niet te ver geten bij de kappers is de leesportefeuille een graag geziene gast. Gevuld met makkelijk leesvoer, dat voor elk gezinslid wel iets te bie den heeft. Een romannetje, een mannenblad, vrouwen bladen, publieksbladen en vooral ook een stripblad. Een overbekend instituut die leesportefeuille. Maar het is iedereen in dit land ontgaan dat vorig jaar de Nederlandse Organisatie van Leesportefeuillehouders het 25-jarig jubileum vierde. Want die mensen achter die leesportefeuille timmeren niet zo aan de weg. Geen her denkingen met klinkende redevoeringen dus, alleen een feest als elk jaar tijdens de jaarvergadering. En dat terwijl er toch echt wel op een bewogen geschiedenis kon worden teruggeblikt en de leesportefeuille zo bekend als ze is in feite zo onbekend Een blik terug op 25 jaar georganiseerd leespor tefeuille-wezen en 18'/2 jaar leesportefeuille-houder gaf ons P. T. Wolswijk (58) uit Alphen aan den Rijn, direc teur van de Alphense Lees portefeuille, en tot eind vo rig jaar voorzitter van de landelijke organisatie. Wolswijk en echtgenote bij de volautomatische nietmachine, vroeger ging alles met de hand. ALPHEN AAN DEN RIJN - "De populariteit van de lees portefeuille begon eigenlijk in het voormalige Nederlands Indië. Daar kende men de leestrommel. Nederlanders, die Nederlandse bladen kre gen toegestuurd deden die lectuur na lezing in een trommel, die dan op reis,ging langs vrienden en kennissen. Hier in Nederland werd de leesportefeuille echt populair tijdens de crisisjaren. De mensen hadden geen geld om bladen te kopen. Voor twee kwartjes hadden ze echter een nieuwe leesportefeuille met bladen voor iedereen in het gezin. Een goedkope map van zes weken oud had je al voor een paar dubbeltjes". P. T. Wolswijk (58), net enkele weken voorzitter-af van de Nederlandse Organisatie van Leesportefeuillehouders, over de beginjaren van de leesportefeuille in Nederland. Dat verschijnsel maakte di rect na de oorlog weer een grote groei door en al is die groei nu niet meer zo fors, stilstaan is er nog altijd niet bij. En dat terwijl die leespor tefeuille volgens Wolswijk wekelijks al door zo'n 3.5 miljoen mensen ter hand wordt genomen. Tweehon derd bedrijven en bedrijfjes waarbij in totaal tussen de acht- a tienduizend mensen werken zorgen voor de distri butie van die leesmappen. Uitgevers Eén van de belangrijkste rede nen waarom de houders van leesportefeuilles zich 25 jaar geleden organiseerden was de houding van grote uitge vers als de VNU. Die grote concerns gaven voor de lees portefeuille aantrekkelijke bladen als Panorama, Revue, Margriet, Eva, Li belle en de Spiegel uit. En omdat die grote concerns zich bedreigd voelden door de leespor tefeuillehouders (opname van hun bladen in de leesmap zou leiden tot een daling van de oplage en dus de adverten tietarieven) besloten de grote uitgevers dat hun bladen niet in de leesportefeuille moch ten worden opgenomen. De leesportefeuillehouders vochten dit aan. Tot twee keer toe stelde de rechter zich op aan de kant van de uitgevers. De hoge raad echter bepaalde nog maar vier jaar geleden, dat de uitgevers hun suc cesbladen ook moesten leve ren aan de leesportefeuille houders. Zorgvuldig Het aan de man brengen van leesportefeuilles is dus duidelijk een zaak van zorg vuldig beleid. De meeste houders van leesportefeuilles die nu een renderend bedrijf hebben wéten dat maar al te vaak uit eigen van de grond af opgebouwde ervaring. Wol- swijk's carrière zal door veel van z'n collega's dan ook on middellijk herkend worden. Velen zullen net als hij zijn begonnen en zo hun bedrijf hebben opgebouwd. Achttien-en-een-half jaar ge leden verliet Wolswijk de ze kerheid van een goede be trekking op een meubelfab riek in Waddinxveen. Een oudere broer, die zijn wijk als week bladen bezorger was kwijt geraakt was begonnen met een leesportefeuillebe- drijf. P. Wolswijk zag er wel wat in om mee te doen. "We hadden vroeger thuis een zaak, in groenten en fruit. Ook al viel daarin geen stuiver te verdienen in de crisisjaren, echt je barstte van de armoe, toch was ik daardoor een vrije jongen. Zelfstandig worden leek me wel. M'n vrouw wilde eigenlijk niet, dat ik mijn baan opgaf. Maar dat ik be reikt heb, dat ik nu een lees portefeuille bedrijf heb met bijna'twintig man in dienst heb ik toch wel aan haar te danken. H^rd werken. Wolswijk verhaald van het harde werken, jaar-in, jaar- uit, om zijn bedrijf uit te brei den. "Toen ik erin stapte had den we 52 nieuwe leespor tefeuilles. Een nieuwe map kostte toen negen dubbeltjes, een van acht weken oud kostte een kwartje. Ik ging gelijk proberen de zaak uit te breiden buiten Alphen. Op een brommer, de fietstassen vol, ging ik de boer op. Soms had je zogenaamd een goeie dag, twintig mensen die 't wel eens wilde proberen. Maar als je dan een week later met volle tassen kwam om te rui len, dan kreeg je er een hele boel terug. "Toch maar niet", kreeg je te horen, En dan kwam je terug, je tassen stampvol, je jas helemaal vol gepropt. Hardstikke moe. Ik heb het zaakje wel eens in een hoek gesmeten, wilde ermee ophouden. Mijn vrouw hielp me er door heen. "Je bent er nu eenmaal mee begonnen, nu zul je het doen ook", zei ze. In die begin jaren, maar ook daarna was het hard sappe len.Het hele gezin Wolswijk, vader, moeder, en vier zoons, was ingeschakeld bij het leesportefeuille bedrijf. Elke week weer mappen samen stellen en teruggekeerde mappen controleren voordat zu naar oen volgnunimer gin- gen. Elke Leer weer de bruine schutbladen om de tijd schriften vouwen en ze er aan vast nieten. Eerst met de hand, later met een voetma chine, nu automatisch. In het begin gebeurde dat werk ook allemaal in de huiskamer. 'Ik had nooit een nette kamer", glimlacht mevrouw Wolswijk om de herinnering. "Er is een tijd geweest, dat we over de boeken heen het bed in moes ten klimmen. Maar het was al tijd wel vreselijk gezellig". Winkel Het Alphense echtpaar hield het overigens niet bij leespor tefeuilles alleen. Wolswijk: "Op zeker moment kocht ik een paar boeken, die ik pro beerde aan klanten te verko pen. Dat is het begin geweest van de winkel". Een winkel die inmiddels is uitgegroeid tot een speelgoedwinkel, om dat mevrouw Wolswijk daar wel wat in zag. "Ik wilde eigenljjk alleen- maar tegen de Sinterklaastijd zo'n winkel. Maar m'n man vond, als je zoiets wilt opzetten, dan moet je dat goed doen. Voor het hele jaar dus." Het harde werken van de Wol- swijks bleef niet onbeloond. Steeds meer personeel moest worden aangetrokken. Al bleef het wel zo, dat de ge zinsleden flink de handen uit de mouwen moesten steken. Ook het gebied, dat de Al phense tijdschriftencentrale ging bestrijken werd steeds groter. Behalve Alphen en omstreken worden ook Lei den en de kust- en bol lenstreek bediend, en verder nog het gebied dat zich uit strekt ten zuiden van het Noordzeekanaal en Am sterdam. Met hard werken, vakantie was er tot voor zeven jaar geleden niet bij. De herinnering aan die eerste twee weken vakan tie op de Canarische Eilanden is dan ook een seer levendige. Wolswijk: "Dat was een openbaring voor ons, we moesten wennen aan vakan tie vieren. Ik dacht, trouwens daar aan de andere kant van de wereld fee sdtten Op eén avond lopen we de eetzaal van het hotel binnen en heren we ineens achter ons "Kijk nou eens, daar heb je onze map- penman". 't Was een klant uit Nieuwkoop. Deed me toch goed." "We hebben het gegooid op de kartelwet", aldus Wolswijk, die niet meer precies weet te vertellen op welke gronden de grote uitgevers gedwon gen werden te leveren. Een bittere pil moesten de lees portefeuillehouders wel slik ken. De bladen van de.grote uitgevers moeten worden ge kocht tegen de volle ver koopsprijs, de andere bladen verkrijgt men met kortingen in verband met de wekelijkse grote afname. Overal vandaan Terwijl die jarenlange strijd voor de rechter zich afspeelde bleven de lezers van de lees portefeuille toch niet versto ken van de succesbladen. Op allerlei slinkse wijzen wisten de leesportefeuillehouders toch wel aan de nodige exemplaren te komen. Wolswijk: "We sleepten die dingen overal verdaan. Uit winkeltjes, uit kiosken, bij bezorgers van die bladen. Die hadden er een stuk of tien, anderen hadden er vijftien voor je klaarliggen. In Am sterdam bij de kiosken heb ik ze wel weggehaald, overal had ik zo m'n leveranciers. En zo liep iedereen in onze bran che te stropen". Later vonden de portefeuille houders een nog betere me thode om hun mappen toch te voorzien van de best ver kochte "verboden" bladen. "We brachten bij de mensen met een nieuwe leespor tefeuille een map met zeven bladen. Die mensen moesten zichzelf dan, op kosten van ons abonneren op Revue, Pa norama en Margriet, later ook nog Donald Duck. Na één week schoven zij die bladen dan in de portefeuille en zo hadden wij voor de vervolg nummers complete mappen. Dat systeem werkte uitste kend", aldus Wolswijk. Door dat "ondergrondse" gevecht op die manier ook min of meer te winnen, bleef de lees portefeuille door de jaren heen aantrekkelijk voor een breed publiek. En dat de leesmap met zijn tien of elf bladen zich nog altijd mag verheugen in de gunst van zoveel Nederlanders is behalve daaraan toe te schrijven aan een aantal om standigheden. Ook al lijkt dan het belangrijkste argument van "geen geld" uit de eerste bloeiperiode in de crisistijd te zijn weggevallen. Lijkt, "want", zegt Wolswijk, "een blad kost tegenwoordig al gauw 1.50. Vier bladen dus een gulden of zes. Voor twee kwartjes minder heb je bij ons een nieuwe leesportefeuille met tien bladen. En dan heb je voor elk' gezinslid meerdere bladen". Het prijs-argument telt dus nog altijd. Wolswijk noemt dan verder nog dat de mensen de leesmap thuisbezorgd krijgen; en de bekendheid De "mappenman"een veel geziene figuur in de Neder landse straten. Stapels tijdschriften, elke week weer bundelen tot stapels leesmappen. Geen rol Geen rol speelt volgens hem, dat sommige mensen de lees portefeuille later, tot acht we ken toe, krijgen dan de datum van uitgifte van de bladen. "Ach, nieuws staat er over het algemeen niet in. Dat nieuws heb je allemaal al in de kran ten gelezen of op de televisie gezien. Het zijn meer lekkere verhalen", aldus Wolswijk. Toch bespeurt hij wel een toenemende belangstelling naar een nieuwe leespor tefeuille, terwijl ook een loop tijd van tien tot twaalf weken, als vroeger, niet meer moge lijk is. En met het maken van een nieuwe abonnee voor een nieuwe leesportefeuille is het oppassen geblazen. Wol swijk: "Ongeremd nieuwe leesportefeuilles uitzetten kan niet, dan loop je binnen de kortste keren stuk. Het gaat om je volgnummers". En dat verder uitleggend: "Als je iemand noteert die een nieuwe leesportefeuille wil hebben, zeg je wel dank je wel. Maar ook al betaalt ie het meeste, toch moet er geld op toe. Want voor die 5.50 van die klant heb je ern nog niet eens je bladen uit. Eigenlijk kost die nieuwe je wel een tientje. Pas als je achter die klant de tweede, derde, vierde en uit eindelijk achtste lezer hebt maak je winst".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23