^29 Nog steeds taboesfeer rond de huwelijksbureaus Het is gewoon een kwestie van geluk..." De zeven erkenden ZATERDAG 11 FEBRUARI 1978 PAGINA 17 Marja (30) is kleuterleidster. Een jaar geleden heeft ze zich laten inschrijven bij één van de zeven erkende huwelijks bureaus. Tot nog toe 'zonder "Eigenlijk gebeurde het in een opwelling, na een feestje. Ik was daar, zoals gewoonlijk, in m'n eentje naar toe gegaan. Niet erg hoor, maar dan krijg je die gesprekken, zo van: die heefl een vriend en die is ge trouwd. Dan de onvermijde lijke opmerking: voor jou wordt het trouwens ook wel tijd zo langzamerhand. Hon derd maal glijdt zo'n opmer king langs je kouvve kleren af. maar net die ene keer was ik er kennelijk ontvankelijk voor. De volgende dag las ik die advertentie van dat hu welijksbureau in de krant en ^neteen heb ik er op geschre ven. Win ik er niets bij. verlie zen doe ik er ook niets mee. Het is gewoon een kwestie van geluk". Marja is een van de 7 a 8000 in geschrevenen bij de erkende huwelijksbureaus in Neder land. Mevrouw De Roij, me dewerkster bij één van deze bureaus: "Vaak wordt ge dacht dat het alleen maar 'kneusjes' zijn die zich bij een huwelijksbureau aanmelden, maar dat is beslist niet waar. Het zyn vooral mensen die boven een bepaalde leeftijd zijn uitgekomen, zeg 30 jaar. en in een bepaald kringetje ronddraaien waardoor het erg moeilijk voor ze is om contac ten op te doen". "Vroeger was het anders. Toen was er geen eenzaamheid. Ongetrouwde mensen bleven gewoon thuis wonen of bij hun getrouwde broers of zus ters. Ze hadden hun eigen functie in het geheel van de "groot-familie". Door de ver stedelijking, toenemende mobiliteit, industrialisatie, is de eenzaamheid ontstaan. Tegelijkertijd werden de ker kelijke bindingen losser. Een verenigingsleven als vroeger is er nauwelijks meer. Hier door is de nadruk komen te liggen op een huwelijk waarin éen partner alle behoeften moet bevredigen. Dit kan niet anders dan problemen ge- relatie die jarenlang had ge duurd werd verbroken bleek ze vast te zitten in een krin getje van inmiddels vrijwel allemaal getrouwde beken den: vrienden, collega's, de ouders van haar leerlingen. Plezierige contacten, maar toch iets heel anders dan "die aardige man, met wie je leeft, met wie je over van alles kunt praten, met wie je kinderen wilt hebben". "Je wordt ook kritischer naar mate je ouder wordt. Het valt niet mee om een man te vin den en helemaal niet als je er echt op uit bent. Een huwe lijk. daar sta je niet meer zo onbevangen tegenover als toen je jong was". volgens een gesprek. Talrijke persoonlijke vragen, over je zelf, je gezondheid, je motiva tie om te willen trouwen "Het begon als een geintje, maar achteraf sta ik toch wel posi tiever tegenover huwelijks bureaus". Al gauw het eerste "partner- voorstel": een persoons beschrijving van iemand die bij het bureau staat inge schreven waarop je kan zeg gen of je al dan niet wilt ken nis maken. Tot vier keer aan toe kwam er zo'n voorstel, maar öf het leek Marja niks. óf de man wou niet. Maar op het vijfde voorstel volgde dan tenslotte een ontmoeting. "En dat is toch wel spannend. Dan zitje, met kloppend hart en knikkende knieën te wachten tot hij komt. Met maar één troost dat hij net zo gespannen zal zijn als jij". Het was een complete verras sing, die eerste kennisma king. "Het was zo'n knappe man, zo helemaal ideaal eigenlijk, dat ik dacht: nee, dat kan niet, dat kan hem niet zijn. Het is heel moeilijk om van het vooroor deel af te komen dat alleen kneusjes naar een huwelijks bureau toestappen. Eerlijk gezegd: ik ben nog steeds niet helemaal van dat idee af. Terwijl toch ook de vol gende We zaten zo tegen over elkaar en opeens zegt hij: Ik vind jou helemaal geen tvDe voor een huwelijks bureau. Dat vond ik hen "Ik heb eigenlijk maar eén ver velende ervaring gehad. Een jongen, die heel wat leek. Hu zou een heleboel talen ken nen, zou dit, zou dat, maar dat bleek achteraf allemaal niet waar te zijn. Dat is het risico dat je met een huwelijks bureau loopt: ze trekken de gegevens die iemand ver schaft niet na". Marja heeft er nog geen sput van dat ze zich bij een huwe lijksbureau heeft laten in schrijven. ook al zijn alle ken nismakingen tot nog toe op niets uitgelopen. "Maar er voor uitkomen, dat durf ik niet. Eigenlijk schaam ik me er voor. Nog steeds". Door Ingrid Cramer CENTHUM EUROPA Aantal ingeschrevenen: 1556 mannen en 1418 Variabel tarief, afhankelijk van draagkracht. Globaal: Va netto maandinkomen. Min. f395,-, max. (in de praktijk) f 650,-. Verlen ging 507o van het oorspronkelijke bedrag. CONSTANCE f 700,-. Verlenging i DE NIEUWE WEG 127 mannen en 146 vrouwen. Variabel tarief, afhankelijk van draagkracht. Globaal: 1/3 netto-maandinkomen. Min. f300,-, max. f 1500,-. Ie verlenging 507o van het oorspronkelijke bedrag, 2e ver lenging 257c met een min. van f 300,-. Schriftelijke bemiddeling: f300,-. HET 185 vrouwen. Variabel tarief als C.E. Min. f 300,-, f750,-. Ie Verlenging 607c van het oorspronkelijke bedrag, 2e verlenging 507c. LCH 1) Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten. 1011 mannen en 1406 vrouwen. Vast tarief van f 240,-. Voor minder draagkrachtigen is aanpassing mogelijk. Verlengingen f 115,- per 6 maanden. TRAIT d'UNION f 1060,-. Verlenging i max. f750,-. Verlenging i 1) De gegevens i stelling tot die i opgemaakt. Het hier genoemde vaste tarief geldt slechts i andere bureaus kennen jaartarieven. Huwelijksbureaus. Een woord dat nog steeds visioenen oproept van onbe trouwbaarheid en bedrog. Van sinistere kamertjes waarin de koppelaars hun argeloze slachtoffers het hemd van het lijf vragen, menselijke el lende vertalend in klinkende munt. Toch is het alweer een kleine tien jaar geleden dat aan de wantoestanden bij huwelijksbureaus vele kolommen tellende artikelen werden gewijd. Sindsdien is er veel veranderd. April 1970 werd de Raad van Toezicht geïnstalleerd. Een instelling die regulerend zou moeten optreden. Huwelijksbureaus, die na een gedegen onderzoek als betrouwbaar werden beschouwd, zouden van een of ficiële erkenning worden voorzien. Hoeveel kaf er destijds onder het koren schuilde blijkt wel uit het aantal huwelijksbureaus dat zich nu "officieel erkend" mag noemen. Van de ruim 110 huwelijksbureaus aan het eind van de zestiger ja rep zijn dat er slechts zeven. Maar zijn hiermee ook de wantoestanden verdwenen? De Raad van Toe zicht, waarbij klachten over erkende huwelijksbureaus kunnen worden gedeponeerd, heeft in 5 jaar 90 klachten behandeld. In 75 pet. van de gevallen werd de cliënt geheel of gedeeltelijk door de Raad in het gelijk gesteld. Men vermoedt echter, dat met deze klachten niet meer dan het topje van een ijsberg boven water komt. Nog steeds durven velen niet naar de Raad toe te stappen als er problemen rijzen. Wie klachten over niet-erkende huwelijksbureaus heeft - nog altijd zo'n 35, schat Weyburg inspecteur van de Raad van Toezicht-, kan niet bij de Raad terecht. Datzelfde geldt voor mensen die met een rela tiebureau in zee zijn gegaan. De relatiebemiddeling bestrijkt een veel ruimer terrein dan dat waarmee de Raad van Toezicht zich bezighoudt. De Raad is er slechts voor bureaus "die de mogelijkheid bieden om kennis te maken met iemand van het andere geslacht, met als doel een huwelijk of een duurzame relatie". Dat er nog steeds veel klachten over de huwelijksbemiddeling zijn bewees een uitzending van VARA's Koning Klant in november 1976. Op de uitzending volgden talrijke reacties. Een vervolg, hoewel oorspronkelijk de bedoeling, bleef achterwege. "Omdat je er geen vinger achter kunt krijgen". Huwelijksbureaus, nog steeds een soort taboe. Ook voor de mensen die van de diensten ervan gebruik maken. Zoals Marja, met wie wij over haar ervaringen spraken. "Niemand weet ervan dat ik me bij een huwe lijksbureau heb ingeschreven", vertelt Marja, "ik schaam me ervoor". Marja is dan ook niet haar werkelijke naam. We hebben haar beloofd die niet te vermelden. Omdat het allemaal zo precair ligt. Nog steeds. persoonsbeschrijving van alle ingeschrevenen van het andere geslacht. "Centrum Europa" hanteert beide bemiddelingsme- thoden. De schriftelijke bemid deling van "De Nieuwe Weg" houdt weer iets geheel anders in. Dit bureau schrijft voor zijn cliënt op* maximaal 20 huwelijk cliënt op maximaal 20 huwelijks advertenties, die de cliënt zelf Sommige bureaus zetten ook wel zelf advertenties voor hun cliën ten. Daarvoor worden dan geen extra kosten in rekening ge bracht. De bedragen die voor de huwelijksbemiddeling aan de verschillende bureaus betaald moeten worden blijken nogal uiteen te lopen. De opgegeven bedragen zijn trouwens allemaal exclusief BTW. Bij alle bureaus is het mogelijk de overeenkomst met het huwe lijksbureau te verlengen De ter mijn van verlenging varieert ech ter, van een jaar tot onbeperkt. Wie zich bij een huwelijksbureau hele waslijst met vragen invullen (of dit wordt voor do in nt go- daan op basis van de informatie die hij verstrekt.) Daarnaast wordt bij de persoonlijke bemid deling meestal een persoons beschrijving opgesteld door de medewerker van het huwelijks bureau. Slechts bij een beperkt aantal bureaus kan de client deze persoonsbeschrijving inzien, en dan nog alleen maar als hij erom vraagt. Het percentage geslaagden per bu reau is er moeilijk te geven omdat de meeste bureaus daar nogal te rughoudend over doen. Boven dien verschilt de wijze waarop zij aan dit gegeven komen In elk geval liggen deze percentages tussen een derde en de helft van het aantal ingeschrevenen. Voor ieder individucel bluft de kans om te slagen echter 0 of 100 pro- Cent Je slaagt wel -.1 je slaagt niet via een huwelijksbureau. Er is nogal wat verschil in giootte tussen de zeven erkende huwe lijksbureaus. Het aantal inge schrevenen varieert van 126 (Wending) tot 2974 (Centrum Europa). In totaal staan er neer vrouwen dan mannen ingeschre ven, hoewel dat pei bun au nog wel eens anders ligt. Problemen blijken zich vooral voor te doen bij de bemiddeling van mannen van 21 tot 35 jaai met al leen lager onderwijs en vrouwen tussen 40 en 55 jaar met een goede opleiding. Dit komt doordat bij de eerste groep sprake it van een mannenoverschot en bij de twee de van een vrouwenoverschot. Het bureau met de meeste inge schrevenen biedt niet zonder meer de meeste kans van slagen. Eerder geldt, dat het bureau met de meeste ingeschrevenen in de groep waarin een partnei wordt gezocht de grootste kans op suc ces geeft. Zo heeft bijvoorbeeld het vrij kleine bureau "HET" in verhouding vrij veel inge schrevenen met een hogeie op leiding. Alle bureaus beschikken over een lijst met het volledige cliëntenbestand, ondeiiroeiden naar leeftijd, opleiding ra gods dienst. Deze lijst, die ieder half jaar wordt bijgewerkt m<cl vóór inschrijving aan nieuwe cliënten worden getoond. Een punt dat kan mee spelt n bij de keus van een bureau is de werk wijze die wordt gehanteeid. Alle bureaus, op het LCH na. kennen een persoonlijke bemiddeling. Dit houdt in, dal de bureaus op basis van de aan hen verstrekte informatie mogelijke partners uit het cliënlenbestand selecteren. Als zowel de man als dr vrouw positief op het (anonieme) voor stel van het bureau ingian. kan contact met elkaar wo lcn ge zocht Het LCH kent alleen eer schrif telijke bemiddeling. De dienten ontvangen dan eén boekj met de "De huwelijksbureaus functioneren nu veel beter dan vroeger", vindt mevrouw Stork, werkzaam bij de Consumentenbond en lid van de Raad van Toezicht op de huwe lijksbureaus. Sinds de instelling van de Raad van Toezicht is er inderdaad een hoop verbeterd in het wereldje van huwe lijksmakelaars. Het was dan ook hard no dig. Al in de middeleeuwen was er een joods spreekwoord dat zei: "Vanwege de sjatjen zou men de goppe mijden". In heden daags Nederlands omgezet: "Om de hu welijksmakelaar zou men de bruiloft vermijden." Tot 1970 was er in dit opzicht niet veel ver anderd. Huwelijksbemiddelaars waren voor het merendeel gewetenloze profi teurs of goedwillende idealisten, niet ge hinderd door enige kennis op hun werk terrein. Met de instelling van de Raad van Toezicht verdwenen echter de ergste uit- Huwelijksbureaus moesten aan bepaalde voorwaarden gaan voldoen wilden zij het predikaat "erkend" mogen voeren. Zo worden sindsdien aan de leiding eisen van vakbekwaamheid gesteld. Het bureau moet financieel betrouwbaar zijn; cliën ten voordat ze deze inschrijven, op de hoogte stellen van het cliëntenbestand, dat niet te onevenwichtig mag zijn. Met klachten over de erkende huwelijks bureaus kan men nu bij de Raad van Toe zicht terecht. De bureaus moeten het ad vies van de Raad ten aanzien van geschil len tussen hen en hun cliënten opvolgen. Sindsdien bieden de erkende huwelijks bureaus een aantal garanties. Doorzichtig Erkenning door de Raad is echter niet bij de wet voorgeschreven. Er zijn dan ook nog steeds talrijke niet-erkende huwelijks bureaus. Dit maakt het terrein van de hu welijksbemiddeling weinig doorzichtig. De onduidelijkheid is trouwens toch al groot. Zo kan niet iedereen bij een erkend huwe lijksbureau terecht. Homosexuelen bij voorbeeld, evenals echtparen, mensen die al (nog) getrouwd zijn, en min of meer ern stig invaliden mogen niet worden inge schreven. De erkende huwelijksbureaus zijn er immers slechts voor "lichamelijk en geestelijk gezonde personen, die wet telijk vrij zijn om een huwelijk aan te gaan". Genoemde groepen vallen dan ook. zonder meer in handen van ongecon troleerde bureaus, waarvan de be trouwbaarheid nog maar moet worden af gewacht. Blijkt die betrouwbaarheid er niet te zijn, dan kunnen zij zich met hup klachten niet tot de Raad van Toezicht wenden. Wie wel voor inschrijving bij een erkend huwelijksbureau in aanmerking komt kan ontdekken dat deze bureaus onder ling sterk verschillen. Het aantal inge schrevenen varieert bijvoorbeeld van 126 (mannen en vrouwen) tot 2974. De maximale kosten lopen uiteen van 355 tot 1500 gulden. Een andere onzekere factor is, dat de huwe lijksbureaus er niet voor instaan dat de gegevens die zij over hun cliënten ver strekken ook kloppen. Zie bijvoorbeeld het verhaal van Marja. Wie klachten heeft kan weliswaar bij de Raad van Toezicht terecht, maar de Raad heeft weinig mogelijkheden om tegen een bureau op te treden dat zich niet bij zijn uitspraak neerlegt. Tot nu toe is dat in öVo van de 90 door de Raad behandelde klach ten voorgekomen. De Raad kan dan reageren met een berisping, wil het erg hoog oplopen een geldboete, maar intrek king van de erkenning wordt slechts met uiterst behoedzame vingers aangepakt. De benadeelde kan zijn recht dan nog wel via de gewone rechter proberen te halen, maar dat geeft zoveel problemen dat hij daar zelden of nooit toe zal overgaan. Voetangels Vele voetangels en klemmen op het pad van degenen die zich tot een huwelijksbureau willen wenden zijn inmiddels weg gehaald. Vele zullen nog moeten volgen. Immink, secretaris van de Raad van Toe zicht: "De huidige situatie bestaat nog maar sinds kort. Ik verwacht dat er over 5 a 10 jaar aanzienlijke verbeteringen zijn opgetreden in het niveau van zowel de huwelijksbureaus als de Raad van Toe zicht". Daar wordt dan ook naarstig aan gewerkt. Eén van de binnenkort te verwachten verbeteringen is, dat een secretaris bij de Raad kan worden aangesteld. Iemand die zich volledig kan wijden aan het beleid ten aanzien van huwelijksbureaus èn rela tiebureaus. Want ook de laatste mogen zich sinds enige tijd in de belangstelling van de Raad verheugen. Het afnemend aantal ingeschrevenen bij huwelijks bureaus (een vermindering van 10.000 naar 7000 in de afgelopen jaren) gaat im mers gepaard met een toenemend aantal inschrijvingen bij relatiebureaus. Deze stellen minder strenge eisen aan de in schrijvers: zo hoeft het doel van de be middeling niet per se een duurzame rela- "Willen wij onze eisen aan de kwaliteit van bemiddeling doorzetten dan kunnen wij niet langer om de relatie bureaus heen", vindt Weyburg, inspecteur van de Raad van Toezicht dan ook. Amateurs De komst van een secretaris wordt alom in de Raad toegejuicht. Want eigenlijk is niemand zo verschrikkelijk tevreden over de wijze waarop dit orgaan tot nog toe heeft gefunctioneerd. Inspecteur Weyburg: "De Raad bestaat nu uit louter amateurs. Mensen die dit werk „erbij doen". Mevrouw Stork: "In geen enkel bestuur krijg je nog mensen die uit liefdewerk veel doen. De Raad moet drijven op een staf, die het werk voorbereiden". Nog een stap in de goede richting wordt ge daan, waardoor het werk beter zal worden onderbouwd. Met subsidie van het Ko ningin Julianafonds zal de markt worden onderzocht waarop huwelijks- en rela tiebureaus zich richten. Uit dat onderzoek moeten antwoorden komen op vragen als: Hoe groot is die markt? Wat zijn het voor mensen die via een huwelijks (of relatie-) bureau iemand willen leren kennen. Wat verhindert anderen om van zo'n bu reau gebruik te maken? Zinnige vragen. Alleen is het tekenend voor de algehele situatie op het gebied van de huwelijksbemiddeling dat ze pas nu wor den gesteld. Nu van onverwachte zijde (de relatiebureaus) de grond onder de voeten van de Raad van Toezicht wordt weg gehaald. Al veel eerder, bij de oprichting van de Raad. hadden deze vragen gesteld moeten worden. Maar piisschien is het nog niet te laat....

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17