Brom'Beslissing was voor mij niet zo moeilijl af Kaagweek moet uitwijken voor zandtransporten Rob Clerc aanval Wiersma Leiden Lions dolt met Rotterdam @B333B Fortuna voor de rechter Amsterdammer behoudt voorsprong Labour-lid vreest Argentijnse politie ZATKKDAG 11 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 LEIDEN - Het komt juist nu, op het moment, dat Koning Winter alsnog een schuchtere poging lijkt te ondernemen om zijn in de loop der jaren sterk ge taande gezag enigszins terug te winnen, allemaal wat on werkelijk over. Want terwijl hier en daar de sinds men senheugenis in het vet staande gladde ijzers, zij het aarzelend, uit de kast wor den gehaald en bij onverbe terlijke optimisten zelfs nos talgische gedachten, waarin oneindig lange molentoch ten, koek en zopietenten en koppen gloeiend hete snert centraal staan, opborrelen, wordt er door de bestuurders van de Koninklijke Water sport Vereniging "De Kaag" uit Warmond over praktisch niets anders meer gesproken dan over de zestigste Kaag- week. "Niet dat er door ons vanwege die zestigste keer iets bijzon ders zal worden gedaan", al dus Hans Gaillard. praeses van bovengenoemde vereni ging, "maar meer vanwege de problemen, die we met de da tum van vaststelling (van 15 tot en met 19 juli red.) hebben gehad". Het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond had op ba sis van de wedstrijdkalender van vorig jaar de Kaagweek volgens het eerste con cept wedstrijdprogramma van 1978 in de eerste week van juli gepland. Gaillard: "Normaal zouden we daar helemaal geen proble men mee hebben gehad, ware het niet. dat de voormalige onderwijsminister Van Ke- menade de vakantiespreiding op de scholen heeft inge voerd. De geplande periode kwam ons erg moeilijk uit. In die week namelijk moet iede reen nog naar school. We zijn toen met het verbond gaan praten. Aan dat gesprek na men vertegenwoordigers van zes belanghebbende vereni gingen deel, terwijl er ook nog een bondsgedelegeerde bij aanwezig was. In onderling overleg hebben we de Kaagweek toen een week opgeschoven Ook die oplos- sning was niet ideaal, omdat de leerlingen van de lagere scholen in de tweede week van juli nog geen vrijaf zou den hebben, maar we hadden er desondanks toch vrede mee. Tot we ongeveer een maand geleden werden be richt over het feit, dat tijdens de geplande periode inten sieve zandtransporten op de kaag zouden gaan plaatsvin den". Dat bericht was afkomstig van Warmonds burgemeester Wil de Vreese, die tevens ere voorzitter van de water sportvereniging "De Kaag" is. Hans Gaillard: "Ook De Vreese wist tot voor kort niets definitiefs van die zand transporten af. Hij heeft me verteld, dat het hele proces zich in fasen heeft voltrok ken. Een maand of vier gele den werd met betrekking tot de aanleg van de Schiphollijn beslist om niet. zoals aanvan kelijk in de bedoeling lag, het zand uit de Vlietlanden bij Leidschendam te laten ko men, maar uit de Joppc, een meertje in de buurt van War mond. Frequenter zandtransport Dat besluit zou aanleiding ge ven tot een iets frequenter zandtransport. dan voorheen op de Kaag het geval was Kijk. vorig jaar waren er tij dens de Kaagweek ook zand transporten. Maar dat ge beurde maar een paar keer per dag. Als we die schuiten vanuit de wedstrijdtoren za gen aankomen, konden we de wedstrijdzeilers bijtijds waarschuwen. Maar dat wordt nu anders Anderhalve maand geleden namelijk maakte kalk zandsteenfabriek Van Her waarden uil Hillegom be kend, dat de bestaande zand transporten zouden worden verlengd, terwijl het tevens zo Hans Gaillard. goed als zeker (999c) is, dat er vergunning zal worden ver leend om de Groote Sloot te verbreden. Dat zal betekenen, dat de daar te verwijderen grond in de put op het Zweiland, in het midden van het wedstrijdge- bied, zal worden gestort. Be halve veel scheepvaart, zal hierdoor ook watervervuiling door drijvend veen gaan ont staan Vooral die verbreding van de Groote Sloot was voor de burgemeester de aanlei ding om ons te waarschu wen'. Zuchtend: "Die zandtranspor ten zullen vooral gevaar gaan opleveren voor kinderen, die daar op woensdagmiddag en in de vakantie gaan zeilen. Ik ben bang, dat er ongelukken gaan gebeuren, want de men sen, die op die duwbakken zitten, kunnen niet remmen. Vooral die ongeladen duw bakken zyn door hun hoge snelheid levensgevaarlijk. Daarom zou ik mijn kinderen daar niet alleen laten zeilen" Terug naar de Kaagweek. In een brief aan het Koninklijk Ne derlands Watersportverbond drong de gemeente Warmond bij monde van burgemeester de Vreese aan op verschui ving van de Kaagweek. Per dag zouden er in die ge plande tweede week van juli namelijk zo'n 82 zandschepen elk met een tonnage van 700 ton. de startlijn bij de startto ren passeren, terwijl daar ook nog eens circa 36 zandduw- stellen met een gemiddelde tonnage van 235 ton de wed- strijdbanen zouden moeten oversteken. Een ondoenlijke zaak derhalve. Gaillard: "We zaten met het probleem, dat we moeilijk naar andere data konden uit wijken. Alleen de week van 15 tot en met 19 juli gaf ons nog een mogelijkheid. De eerste week van de bouwvakvakan tie dus. Alleen zaten we wel met de moeilijkheid dat voor die week de Watersportver eniging "Het Witte Huis" de Nieuw Loosdrechtweek op het programma had staan. "We hebben met het Witte Huis contact gezocht. Na een be spreking ten huize van voor zitter Prins is besloten om de Kaagweek en de Nieuw Loosdrechtweek in de week van 15 tot en met 19 juli samen te laten vallen. Een gebaar, waar we het Witte Huis veel dank voor zijn verschuldigd" Dank Dank, die door Witte Huis-sec retaris Van der Voorn wordt aanvaard, zij het met de no dige scepsis. Hij: "Dit moet worden gezien als iets eenmaligs. Met dit ge baar hebben wij een zus tervereniging uit de nood willen helpen. Maar erg ge lukkig ben ik persoonlijk niet met die samenloop." Hans Gaillard is het met dat laatste van harte eens. Zegt de Kaag-voorzitter "Het zal on getwijfeld in het aantal deel nemers gaan schelen. Maar welk aantal, dat laat zich ra den. Zo'n 70% van de zeilers kwam vorig jaar uit deze re gio, terwijl er slechts 69b uit Loosdrecht en omgeving af komstig was. Afgewacht moet nu worden, wat de rest (24%) gaat doen' Van der Voorn: "Wij zijn ook erg benieuwd, hoe het zich allemaal zal gaan ontwikke len. Ik geloof niet, dat we er in aantal deelnemers veel op achteruit zullen gaan. Maar wat ik wel geloof is, nu de Kaag- en Nieuw Loosdrechtweek zullen sa menvallen, dat er gevaar be staat, dat er minder aandacht in de pers aan ons zal worden besteed". Gaillard daarop: "Wat heeft de schrijvende pers en de televisie nu ooit voor aandacht aan dit soort zeilevenementen besteed. Natuurlijk, er is altijd belang stelling voor de Holland- Frieslandwedstnjden, die tij dens onze Kaagweek worden gehouden geweest, maar de andere zaken zijn toch nooit aan de orde gekomen. Daarom is dat argument van Van der Voorn voor mij ook niet erg relevant. Het enige dat telt, is dat we herhalingen van wat nu is gebeurd in de toekomst zullen moeten voorkomen. Daarom hebben we met voorzitter Prins van Het Witte Huis afgesproken, dat we voor het volgend jaar in een véél vroeger stadium rond de tafel gaan zitten. Gok dus, als op de Kaag de zand transporten afgelopen zou den zijn. Want met die vakan tiespreiding kun je niet meer een wedstrijdprogramma volgens de oude methode vaststellen GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM - De slagvaardigheid waarmee Ajax een op volger zocht voor Tomislav Ivic doet veronderstellen, dat de Amsterdammers ondanks een voorlopige overeens temming bij voorbaat niet met de Joegoslaaf verder zou den gaan. Nog op dezelfde dag dat het meningsverschil tussen Ivic en Ajax tot een hoogtepunt groeide, met het ontslag van de trainer tot gevolg, palmde de club uit De Meer Sparta s huidige oefenmeester Cor Brom (45) reeds Ajax troefde daarmee Feyenoord volledig af. dat na de op niets uit gelopen oriënterende bespreking met Ernst Happel nog een interne procedure ging volgen, om tot de opvolger van Vujadin Boskov te komen, terwijl een principiële bereidverklaring van Cor Brom aanwezig was. "Ik kon geen af wachtende houding aannemen meent Cor Brom. die op verzoek van Ajax een verbintenis van •ine jaar aanging. Ajax wilde de zaak direct afmaken in in deze si tuatie heb ik voor de Am sterdammers gekozen". J3ij de spelersgroep van Ajax werd de komst van Cor Brom zeker niet als een tegenvaller ontvan gen. Middenvelder Hans Erkens die Cor Brom in zijn tijd bij For- tuna SC heelt meegemaakt: „Brom is de beste trainer, die Ajax op dit moment kan krijgen. Een man die bezeten is van voetbal en de spelersgroep ook hard zal aanpakken. Hij isook iemand die van discipline houdt en een beetje te vergelijken is met Mi- chels". Dat laatste vond Tscneu-la Ling een nadeel. De man, die vaak overhoop lag met Michels lachend: „Ik heb niets tegen Brom. Maar als hij net zo is als Michels, zal ik mijn contract zeker niet verlengen." 3rom keert daarmee weer terug naar de club waar hij van 1966 tot 1969 als assistent van Rinus Mi chels fungeerde. "De beslissing was voor mij niet zo moeilijk", weet Cor Brom. "Wat Feyenoord deed door mensen te polsen, om dat het verlangen van de spelers toch geen haalbare kaart zou zijn, vind ik verstandig. De procedure daarna heeft me een beetje tegen de borst gestoten. Als Ajax of een andere topclub niet was geko men, was ik wel naar Feyenoord gegaan. Nu moest ik gaan afwe gen. Ajax wilde mij graag heb ben. Bij Feyenoord zou ik bij de spelers binnenkomen als een soort vijfde man. Dat was voor mij aanleiding om direct voor Ajax te kiezen" Cor Brom ontkent niet. dat zijn overgang naar z'n oude woonplaats Amsterdam hem grote voldoening geeft. "Ajax wordt gerangschikt onder de toppers. Er wordt hard gewerkt om de succesvolle positie van vroeger weer terug te krijgen. Dat is een mooi uitgangspunt, en zo heb ik het ook bij Feyenoord ge zien. Want op den duur zullen deze toch weer de toonaange vende ploegen zijn" De stap om na twee jaar Sparta uit te kijken naar een topclub lag bij Cor Brom voor de hand. "Ik heb goede jaren bij Sparta gehad, maar je wilt altijd een verbetering zien. De mogelijkheden in Rot terdam zijn echter beperkt. Bij Ajax ligt dat duidelijk anders Het is voor mij sportief gezien ze ker een hoogtepuntHoewel het nog geen 1 juli is, zal Brom zich naast Sparta verdiepen in de si tuatie bij de Amsterdammers, zodat hij ook in transferzaken kan meepraten. "Daar zal bin nenkort wel overleg over zijn. Ook zal ik bij Sparta nog be paalde adviezen uitbrengen, voordat het seizoen is afgelopen In de huidige voetbaljaargang staat tegen het eind van de competitie nog een Ajax - Sparta op het programma, die zelfs nog van belang kan zijn voor internatio naal voetbal. Tevens bestaat de kans, dat ook in het bekertreffen beide teams elkaar nog tegenko men. Cor Brom heeft daar echter geen moeite mee. "Dat heb ik ook tegen de Sparta-spelers gezegd. Ik hoor tot aan het eind van het seizoen bij Sparta en als Ajax toevallig onze tegenstander is, dan is daar niets aan te doen. Ik zal me niet aan m n functie ont trekken, maar met Sparta zorgen dat het duel wordt gewonnen. Ik GELEEN - De gemeentelaad van Geleen heeft met 22 tegen één stem besloten de eerste divi sieclub Fortuna SC voor de rech ter te dagen. In 1972 leende de club op annuï teitenbasis 70.000 gulden van deze gemeente. Nadat er al enige zou me schamen als ik het tegen deel op een andere manier moest bewerkstelligen. Cor Brom staat voorlopig slechts één doel voor ogen, met Sparta de competitie zo goed mogelijk af maken en ook de nationale beker niet uit het oog verliezen. Pas dan wordt het Ajax. En met een veel betekenende blik in z'n ogen: 'Als ik daar drie jaar lang goed werk aflever, kan ik als trainer niet meer kapot" Hans Coolegen Cor Brom: „Ik kon geen afwachtende houding AMSTERDAM - De derde partij in „tweekamp '73" tussen de dam- grootmeesters Harm Wiersma en Rob Clerk is na 65 zetten in re mise geëindigd. De wereld kampioen is daartoe een hem on bekende - en niet bepaald geluk kige - weg uit een eerdere partij met Clerc afgeweken. Op de achtste zet stapte Wiersma met wit af van een bekende openingsvariant, die geleid zou hebben tot een spelgenre waarin Wiersma in het vorig jaar gehou den KSH-toernooi een gevoelige nederlaag tegen Clerc had gele den. De Amsterdammer had toen een verrassende weerlegging voor Wiersma's studie-variant. De weg die Wiersma gisteren in Amsterdam koos. leidde voorlo pig tot een gevecht op afstand, maar werd duidelijk, geschraagd door een gerichte gedachte. Wiersma probeerde Clercs korte vleugel topzwaar te houden en hij wilde tegelijkertijd zijn tegen stander dwingen het witte cen trum binnen te gaan. Clerc deed het bij de 22ste zet, maar veel vuurwerk ontstond er niet. In de loop van de .strijd verdween de zwarte voorpost van het bord. en de positie van Wiersma werd er zeker niet minder door. In de resterende elf-om-elf positie had de Fries goede kansen, maar de verdediging van Clerc bleef gesloten. De Amsterdammer moest, onder druk. wel een stuk prijsgeven, maar behield positio nele compensatie voldoende om tot remise te kunnen komen. Wiersma kon de strijd geen be slissende wending geven, omdat hij steeds de dreiging voelde van een „plakker", die Clerc achter de hand had. In een stelling van vier schijven voor Wiersma tegen Clerc een dam en een schijf moes Wiersma ten slotte remise toe staan. Hij zou immers niet kun nen voorkomen dat Clercs" schij tot een tweede dam zou promo LEIDEN - Een kwartier slechts mocht Rotterdam gisteravond de hoop koesteren, dat uit de con frontatie met Leiden Lions een onverwacht goed resultaat zou kunnen worden weggesleept. Een kwartier slechts, want toen wa ren de Leidenaars. die aanvanke lijk zelfs tegen een 0-2 achter stand hadden aangekeken, uit- gedold en werden de zaken ver volgens serieus aangepakt.,Het tempo werd wat opgeschroefd, met het gevolg dat Rotterdam naar een regelmatige 10-3 ne derlaag werd gespeeld. Een resultaat, waar de Rotterdam mers er nog genadig mee afkwa men, als bedacht wordt, dat met name Theo Dietz in de slotfase enkele uitstekende mogelijk heden heelt laten liggen. Leiden Lions kon het zich echter permitteren om die kansen te missen. De Maasstedelijke ploeg herbergde namelijk een aantal spelers, die nauwelijks de schaatskunst machtig waren, laat staan de meest elementaire be ginselen van het ijshockey. Defender Rob Witte was er zo één. Die speler kon zich tegen de toch matig op dreef zijnde Theo Dietz nauwelijks staande houden. Voeg daarbij zijn teamgenoot Clarence Wust, die meer aan dacht voor - welhaast gênant - grote verschil in kwaliteit is ver klaard. Niettemin ging het aanvankelijk vrij voorspoedig met de Rot terdammers, wat deels op het conto van de in de beginfase op de rekening het voortref felijke Rotterdams-Canadese duo Thomas McVie (opbouwer) en Stan Gulutzan (afwerker) kon worden geschreven. Zij waren het dan ook. die de Rotterdam mers de 0-2 voorsprong bezorg den Maar daarna moesten ook die spe lers lijdelijk toezien, hoe Leiden Lions - nadat Jin Anton een pe- naltv-shot had gemist - die ach terstand binnen de kortste keren door treffers van Jiri Anton (2x) en Wielheesen in een 3-2 voor sprong wist om te buigen. Met name door toedoen van de gis teravond voortreffelijk spelende Wielheesen en Anton werd de Rotterdamse defensie daarna als gaten kaas doorkliefd. Rudy Bakker bracht na 6 minuten in de tweede periode Leiden Lions op 4-2. waarna Frank Dobbelaar en Jean Martin het Ton Men- kenteam zelfs naar een com fortabele 6-2 voorsprong scho ten. Gulutzan mocht daarna voor de Rotterdammers nog even iets te rugdoen (6-3), waarna Anton. Dietz en Van Sloun de eindstand op 10-3 bepaalden. De vreugde over die zege werd bij de Leidenaars enigszins getem perd door de matchpenalty, waar Wielheesen een minuut voor tijd tegenaan was gelopen doordat hij zich te buiten was gegaan aan een domme hooking, die hem onge twijfeld een schorsing zal opleve- GERARD VAN PUTTEN GLASGOW - Een Schots par lementslid heeft de sup porters van zijn land gewaar schuwd. dat wanneer zij moeilijkheden maken tijdens de eindronden van het we reldkampioenschap in Ar gentinië, zij wel eens in con centratiekampen terecht zouden kunnen komen en zelfs spoorloos kunnen ver dwijnen. Dr. Jeremy Bray, af gevaardigde van Labour, zei dat de supporters zich moe ten realiseren dat in Argenti nië de politie en soldaten an dere methoden tegen hen zullen gebruiken dan ze m Europa zijn gewend. „Op Wembley kunnen honder den Schotse fans vrijwel on gestraft te keer gaan. maar in Argentinië zullen ze niet aan de politie ontkomenzei Braid „En het grote verschil is dat degenen die in Londen en de rest van Europa worden gearresteerd altijd terug te vinden zijn, terwijl ze in Ar gentinië zomaar kunnen ver dwijnen. Duizenden Ar gentijnen zijn spoorloos ver dwenen. Een groot deel van hen zit in concentratiekam pen. van anderen neemt men aan dat ze dood zijn. Argenti nië is op dit moment een nog ergere politiestaat dan Chili", aldus Brav. malen pioblemen met het tijdig betalen van de jaarlijkse aflos singen waren geweest vroeg For tuna SC ook dit jaar uitstel van betaling. I)e gemeenteraad besloot daarna de hulp van de rechter in te roe pen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11