LEIDSCH DAGBLAD RAPPORT IN VS HEKELT ISRAËL Sadat thans in Europa a£en lengen m ril i"i Ir i W irri Koningin in Suriname Pier bij Hoek van Holland moet dicht Alle café s in Leiden moeten gelijk sluiten vandaag Weer mis in Libanon 1,25 Polanski wil eigen ervaringen verfilmen RABAT-H0UT DE H0UTBAAN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35471 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN "Ik ben de wurger van Los Angeles LOS ANGELES (UPI/Reuter)- In Hollywood is gisteravond een man aangehouden die er in een telefoongesprek met de politie op had gezinspeeld dat hij de "wurger van Los An geles" zou zijn. De aangehoudene is de 37-ja- rige acteur Ned York, die kleine rollen heeft gespeeld, o.a. in twee afleveringen van de televisieserie Starsky en Hutch. Volgens de politie is York een onevenwichtige man wiens uiterlijk niet overeenstemt met het signalement van de gene die tussen oktober en half december van het afge lopen jaar 12 jonge vrouwen in het heuvelachtige gebied aan de noordoostkant van Los Angeles zou hebben d. "Ik wil bij niemand op dit ogenblik verwachtingen wekken dat wij deze moorden hebben opgelost", zo ver klaarde een woordvoerder van de politie. Nadat twaalf scholieren bijna waren weggespoeld HOEK VAN HOLLAND (SP) - De Noorderpier in Hoek van Hol land, bijzonder populair bij strandwandelaars maar óók een uiterst gevaarlijk uitsteeksel in zee, moet dicht. Dat is de mening van deskundigen Van zowel Loodswezen als Rijkswaterstaat, nadat dinsdag twaalf scholieren uit Schiedam op de pier kopje onder gingen in een hoge golf, veroorzaakt door een voorbijvarend schip, en aan de dood ontstnapten. De 15-jarige Elly Schaeffen "We werden allemaal door het water meegesleurd. Ikzelf werd over een richel gesmeten en kwam met een smak op de basaltkeien terecht. Die zijn glad zodat ik naar beneden gleed, maar ik kon me nog net aan een diepe richel vastgrijpen". De andere kinderen, onder wie Elly's 16-jarige zusje, wisten zich struikelend en vallend tegen het aanstormende water te verzetten door zich aan elkaar en aan het muurtje vast te houden. Zoals vaak stonden er ook enkele sportvissers op de pier. Elly: "Eén van die vissers struikelde en trok mij met zich mee omdat ik hem had vastgegrepen". D/° paniek onder de kinderen moet groot geweest zijn. Gemeente arts A. M. Venker, die hen op het politiebureau hulp bood: "Som migen hadden het flink op hun zenuwen. Gelukkig maar dat niemand water had binnen ge- Borden op de pier: het helpt niet veel kregen". Het hoofd van de sectie operatie dienstkring Hoek van Holland eigenlijk onverantwoord is de van het Loodswezen, R. J. van Rijkswaterstaat, J. A. de pier op te gaan. De borden, die Reitsma, en het hoofd van de Kant, vinden beiden dat het waarschuwen dat men op eigen risico gaat, kunnen ongelukken niet voorkomen. De loodsen proberen rekening te houden met de aanwezigheid van mensen op de pier door er zover mogelijk vandaan te blijven en door snelheid te minderen. Een wettelijk vastgelegde snelheids beperking is er echter niet. Reitsma: "Wie op de pier loopt moet zich realiseren dat hij zich bevindt op de "vluchtstrook" van de Waterweg: de pier is er in de eerste plaats om golven op te vangen. Maar ik begrijp dat het een prachtig-recreatie-object is" De Kant: "De pier is pas helemaal vernieuwd en verhoogd, juist ter wille van de toeristen. Maar als Rotterdam ons vraagt de pier af te sluiten dan zullen wij een derge lijk verzoek zeker in overweging BEIROET (AP) - Voor de derde achtereenvolgende dag zijn van daag gevechten uitgebroken tus sen Syrische troepen van de Ara bische vredesmacht en militairen van het Libanese leger. Na een tamelijk rustige nacht laai den de gevechten tegen het och tendgloren weer op. Syrische troepen bestookten het lege rkamp Fayadiyeh, vijf kilometer oostelijk van Beiroet, met raket ten en mortiergranaten. Volgens ooggetuigen hebben de Syriërs het kamp nu volledig omsingeld met Russische tanks. Gisteren werd er in opdracht van zowel president Assad van Syrié als de Libanese president Elias Sarkis onderhandeld over een staakt het vuren. Het schieten hield echter niet helemaal op. LEIDEN - Sociëteit Pardouze en de bar-dancings Samantha's en Club '70 mogen in de toekomst niet langer open blijven dan de andere café's en dancings in de stad. Hun ontheffingen om in het weekeinde tot drie uur open te blijven(Pardouza mag dat de hele week) zullen worden ingetrok ken. Voor alle horeca-instellin- gen in de stad wordt dan één lijn getrokken. Sluiting is verplicht om twaalf uur; een ontheffing is mogelijk om van zondag tot en met donderdag tot één uur open te blijven en op vrijdag en zater dag tot twee uur. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat ook de sociëteiten van studentenvereni gingen zich aan de normale sluitingstijden moeten gaan houden. De maatregelen om bij de sluitings tijden voor de horeca één lijn te gaan trekken ligt besloten in de vandaag verschenen gemeente lijke nota over de drank-en hore- caproblematiek. In deze nota staat dat in de toekomst niet lan ger ontheffingen worden ver leend om langer dan respectieve lijk één en twee uur open te blijven. Burgemeester Vis deelde desge vraagd mee dat deze opvatting consequenties heeft voor de be staande ontheffingen aan de drie genoemde horeca-instellingen. Zodra de nota door de gemeente raad is aangenomen zal bekeken gaan worden op welke termijn de ontheffingen voor Pardouza, Samatha's en club '70 worden in getrokken. In de nota komt ook de overlast van café's aan de orde. Aangegeven wordt dat de gemeente in de toe komst maatregelen wil gaan ne men om tot een betere spreiding Lichte vorst Enkele verspreid voorkomende opkla ringen en plaatselijk een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige noordooste lijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks min 5 graden. Maximum temperaturen ongeveer min 2 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 februari Zon op: 8.05 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 9.11 uur; onder: 21.43 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.03 en 17.18 uur, laagwatcr om 0.58 en 13.22 uur. van de horeca over de stad te ko men en zodoende concentraties in bepaalde wijken tegen te gaan. Welke maatregelen zullen wor den genomen en wat de uit gangspunten voor die spreiding zullen zijn is nog niet duidelijk. Daarover verschijnt vermoede lijk volgende maand een afzon derlijke beleidsnota. De Kamer van Koophandel heeft begin vorig jaar al aangegeven bezwaren te hebben tegen de spreidingsplannen die worden gezien als een inbreuk op het vrije ondernemersschap. ningin Juliana is vanmiddag i Paramaribo aangekomen voor een staatsbezoek. Nadat New York enkele dagen was inge sneeuwd slaagde de koningin er gistermiddag eindelijk in per vliegtuig te vertrekken. WASHINGTON - Het Ame rikaanse ministerie heeft in een rapport, waarin de toepassing van de men senrechten in landen die militaire of economische steun van de Verenigde Staten ontvangen onder de loep wordt genomen, scherpe kritiek op Israël, geuit. "Er zijn goed onderlegde rapporten over het gebruik van buitenspo rige fysieke en psychologische druk tijdens ondervragingen en er hebben zich gevallen voorge- Leidsel) Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o 210221. daan van beestachtig gedrag van individuele ondervragers", aldus het ministerie. Verder wordt melding gemaakt van even buitensporig geweld van Is raëlische militairen tegen Arabi sche demonstranten en het ver woesten van woningen van Ara bieren die ervan verdacht werden te sympathiseren met terroristen. Het bewind van de Philippijnse president Marcos wordt be schuldigd van marteling van po litieke gevangenen en een ont stellende graad van corruptie die effectieve hulp aan de armen in de weg staat. Het Amerikaanse Congres had om het rapport gevraagd. Functiona rissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben in vertrouwelijke ge sprekken gezegd dat het rapport een golf van irritatie onder de hulpontvangende landen zal ver oorzaken. Verscheidene landen, waaronder El Salvador en Brazi lië, hebben in 1977 al laten weten dat zij als het zo moet liever geen Amerikaanse hulp willen ont vangen. Een verband tussen de ernst van de schending van de mensenrech ten in een land en de omvang van de voorgestelde hulp van de VS wordt niet gelegd. Van alle bekri tiseerde landen zal slechts op wapenleveranties aan Nicaragua een embargo worden ingesteld. donderdag - vrijdag en zaterdag heel kilo clementines mandarijnen zonder pit 'V - Consumentenmarkt De Massamarkt Levendaal 150-152 Leiden Kort na zijn aankomst in Londen ging Sadat in bespreking met premier James Callaghan en mi nister van Buitenlandse Zaken David Owen. (Zie verder pagina negen) LONDEN (UPI) - pe Egyp tische president Anwar Sadat is vanochtend in Engeland aangekomen voor besprekingen met de Britse regering. Het be- zoek is feitelijk niet meer dan een tussenstop omdat lYJnri biiinrt het niet langer dan drie •''-tLt.it UIJIILI uur duurde. Daarna is de Egyptische leider doorge reisd naar West-Duitsland. fjrle Weken Van voorbereidingen op het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhardaan Suriname heeft men in de hoofdstad Paramaribo de afgelo pen dagen maar weinig kunnen merken. Een enkele lantaarnpaal voor het presidentiële paleis werd geschilderd. NEW YORK/PARAMARIBO - Ko- Aanvankelijk had de koningin Sadat kwam vanmorgen uit de Verenigde Staten waar hij zes da gen is geweest. Behalve de steun die hij daar ontving voor zijn vre- desstreven, heeft hij volgens welingelichte kringen in Was hington ook toezeggingen gehad voor de levering van Ameri kaanse militaire vliegtuigen. dinsdag van New York uit Trinidad zullen vertrekken. Zij zou daar prins Bernhard ontmoe ten. Door de slechte weersom standigheden kon de regerings- fellowship echter onmogelijk op stijgen. De koningin is nu recht streeks naar Suriname gevlogen. NEW YORK - De Franse ci neast van Poolse afkomst Roman Polanski is van plan een film <te maken over de zaak die voor hem aanleiding werd de Verenigde Staten te ontvluchten en zich in Frank rijk te vestigen. Dit heeft de cineast in een telefoonge sprek met één van zijn vrien den in Californië meegedeeld, aldus een bericht in de "New York Post". In de rolprent die de titel "Es capade" krijgt, zal het geval worden behandeld van een jong meisje dat een jonge po liticus verleidt en daardoor diens carrière verwoest. Po lanski heeft zich onlangs schuldig verklaard aan sek sueel contact met een der tienjarig meisje. De producent Dino de Lauren- tiis heeft mij voldoende geld gegeven om deze film te ma ken", aldus Polanski. Vol gens hem was hij de VS ont vlucht omdat hij weigerde "ten voorbeeld te worden ge steld voor die krankzinnige stad Los Angeles". "In Californië heb ik mijn vrouw, mijn kind, mijn vrien den, wellicht mijn gezond heid en zeker mijn vrijheid verloren. Dat is genoeg. Die kleine gans en de wetten van Californië kunnen mij niets meer maken. De Amerikanen hebben Ingrid Bergman en Charlie Chaplin weggejaagd. Zij koesteren hen die niet deugen en spotten met de goeden", aldus de regisseur. dood op bed in pension UTRECHT (ANP) - De 46-jarige Fransman F. H. M. Saussay, die als fabrieksarbeider in Neder land werkte, heeft volgens de po litie bijna drie weken dood op z'n bed gelegen in een Utrechts pen sion voor iemand iets in de gaten had. Dat er iets niet pluis was kwam pas aan het licht toen de pensionhoudster gisterochtend de lakens wilde verschonen en de kamer niet in kon. Met behulp van enkele andere kamerbewo ners werd vervolgens het boven licht ingeslagen waarna men de man dood in bed aantrof. De politie sluit een misdrijf uit. De man had zich in december we gens hart- en maagklachten ziekgemeld bij zijn werkgever Ondermeer uit een horloge dat stilstond concludeert de politie dat de Fransman omstreeks 20 januari moet zijn overleden. De bewoners hadden hem wel ge mist maar ze dachten dat hij met vakantie was, aldus de politie. Men heeft 's mans familie in Frank rijk nog niet kunnen achterhalen. Volgens zijn papieren is hij gebo ren in St. Martin-du-Vieux-Bel- leme. 24 PAGINA'S "Belasting inspecteurs nu aan zet Mr. Aantjes, de fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, vindt, nadat uit alle partijen geluiden komen dat geen Kamerleden betrokken zijn bij de koopsom-polis-af faire, dat de belasting-in specteurs weer aan zet zijn. De belasting-inspecteurs vroegen twee dagen geleden om een diepgravend onder zoek naar de houding van po litici ten opzichte van de be lasting-wetgeving. De in specteurs hebben inmiddels verklaard geen bewijzen van laakbare handelingen te kunnen leveren en zich daar ook niet toe geroepen te voe len. "Dat willen we nu juist uitgezocht zien", aldus één van hen. PAGINA 7 Joan Little staat nu weer al leen. PAGINA 9 Suurbier uitgeleend aan Bayern München. PAGINA 13 Kamerleden vragen KNVB in Argentinië contacten met machthebbers te vermijden. PAGINA 15 "Ik bén in Argentinië ge weest". PAGINA 17. Gesprek met regering over apo-Hoogovens. PAGINA 21 voor binnen en bulten vuren-, grenen- en hardhout vanaf 14,75 per m2 tóch even kijken bij zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071 - 899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend 4 weken lang het LEIDSCH - DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS 1 Ik besta meteen ei abonnee noteren e de krant gratis Gironr Hokje aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1