Concessie van Nkomo en Moegabe Argentijnse zorgen om publieke opinie NAAST HET NIEUWS Volksregering in Costa Rica Verkiezingen Nicaragua werden massaal geboycot Hoofd Salazar mag toch weer op beeld Amerika vraagt concrete actie tegen schending mensenrechten Toezicht op verkiezingen Als u vindt dat soep moet smaken, dan bedoelt u natuurlijk kippesoep. DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 SANTA COMBA DAO (AP) - Uit gelaten dorpelingen van het Por tugese bergdorp Santa Comba Dao vierden gisteren hun over winning bij de strijd met de Por tugese regering om een nieuw hoofd voor het standbeeld van de vroegere dictator Salazar. De 29-jarige zakenman Anibal Eichmann zei dat de nationale garde erin had toegestemd het nieuwe bronzen hoofd, dat door een dorpscomité was gefinan cierd, weer terug te geven. Linkse demonstranten onthoofd den het standbeeld na de democ ratische revolutie van 1974. Toen de dorpelingen zondagochtend een nieuw hoofd op het beeld zet ten kreeg het leger opdracht van de regering in Lissabon om het weer te verwijderen. Dit resulteerde in een veldslag die de hele dag en de daaropvol gende avond duurde. De dorpe lingen stuurden gisteren een vre- descomité naar het leger. Eichmann, die deel uitmaakte van dit comité, verklaarde dat ze de belofte hebben gekregen dat het hoofd permanent op het standbeeld mag worden gezet op voorwaarde dat zich geen nieuwe ongeregeldheden voordoen. Toen het nieuws bekend werd ver drong het hele dorp zich in de hoofdstraat. Men hield het ver keer tegen, rende zwaaiend heen en weer en stootte overwin- ningskreten uit. De dorpelingen hebben verklaard dat ze niet zozeer achter de dic tatuur van Salazar staan maar al leen een dorpsgenoot willen eren die velen persoonlijk hebben ge kend en die het ver heeft ge schopt. Later op de avond gaven de ge meenteraad en het vredescomité een gezamenlijke verklaring uit waarin werd gezegd dat "het hoofd op een geschikt tijdstip weer op het standbeeld zal wor den gezet door een lid van Sala- zars familie". LOESAKA (AFP) - Het Patriottisch Front gaat in principe akkoord met de aanwezigheid van een VN-missie in Rho- s J RIO DE JANEIRO - Terwijl op deze foto het carnaval uitbundig wordt gevierd in de Braziliaanse hoofdstad Brazilië al tot honderd is gestegen. In desië, of een vertegenwoordiging van een andere neutrale Bio de Janeiro bleek gisteravond dat het aantal doden bij het carnaval organisatie om toezicht te houden op de verkiezingen bij Rio zelf kwamen 68 mensen om het leven. de machtsovername door de Afrikaanse meerderheid. Dat heeft één van de twee voorzit ters van het front, Joshua Nkomo, gisteren in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka mee gedeeld. Het front zal over dit be sluit in overleg treden met Groot-Brittannië. Eerder was be richt dat Nkomo en Moegabe zelf het toezicht willen houden op de verkiezingen. Nkomo zei dat er een nieuwe ge spreksronde met de Britse minis ter David Owen en de Ameri kaanse VN-ambassadeur An drew Young zal volgen over de kwestie van het toezicht op de verkiezingen en een staakt-het- vuren. Het Patriottisch Front verlangt vooral garanties dat de democratie werkelijk in handen van het volk van Zimbabwe (Rhodesië) komt, en dat het pro ces naar onafhankelijkheid niet kan worden teruggedraaid, aldus Nkomo. Nkomo staat op het standpunt dat de troepen van het Patriottisch Front ook tijdens de overgangs fase een belangrijke rol moeten spelen. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zich steeds krachtig verzet tegen de aanwezigheid van VN- waarnemers tijdens de periode van de machtsoverdracht. Nkomo liet zich positief uit over de besprekingen op Malta, vorige week, met Owen en Young. Hij zei dat Owen akkoord was gegaan met de vorming van een be stuursraad die het proces van de machtsoverdracht zou begelei den. Over de samenstelling van die raad is nog niets afgesproken, maar het front moet daarin vol gens Nkomo een hoofdrol spelen. Tevens beschuldigde de nationalis tische leider de Rhodesische re gering van het werven van huur lingen voor de strijdkrachten. In totaal zouden 12.000 huurlingen uit Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Israël in Rhodesië zijn. Slachtoffers Blijkens een communiqué van het Rhodesische leger zijn bij de jongste gevechten in dat land zes militairen en 20 nationalistische guerrilla-strijders om het leven gekomen. In de vijf jaar dat de strijd aan de gang is. sneuvelden, volgens het leger, 3956 guerrilla-strijders, 448 militairen en 1596 burgers. CARACAS (SP) - De Ar gentijnse regering maakt zich zorgen over de slechte publiciteit die zij in het buitenland krijgt. De mili tairejunta vindt dat er niet zoveel over de terreur, de SAN JOSÉ DE COSTA RICA kenen op 21 of 22 zetels, de com- (DP A) - De nieuwe president van munisten. die voor de eerste maal de Middenamerikaanse staat in de coalitie meedoen, op vijf of Costa Rica, Rodrigo Carazo, heeft zes zetels. gisteren tegenover duizenden ju- Duizenden aanhangers van Carazo helende aanhangers een regering trokken met wit-blauwe vlag- stakingen, de ontvoerin gen en de martelprak tijken moet worden ge- schreven, en meer over de mooie stranden, de be faamde grote Argentijnse biefstukken en vooral ook het investeringsklimaat, want de economie zou een paar flinke buitenlandse geldinjecties goed kunnen gebruiken. door Jan van Wieringen teren. Het voornaamste doel van deze oefening is dat de deelne mers leren hoe zij de r*>«wtieve be richten over Arger.c «peten opstellen "Onverwacht interview. Als de laatste spreker Waar is met zijn rede komt een radio-verslaggever (gespeeld door een vertegen woordiger van Burson-Masteller gehaast op hem toelopen en vraagt ter plekke een interview. Dit interview is veel directer dan de formele redevoeringen. Er worden verscheidene politiek gevoelige onderwerpen aange roerd. Het interview duurt enkele minuten en daarna volgt een analyse van de reactie van de geïnterviewde en de hele situatie. Nu de wereldkampioenschappen q voetbal dit jaar in Argentinië oamcnvatting worden gehouden zal er nog veel meer over Argentinië worden ge schreven dan normaal en de Ar gentijnen bereiden zich voor om die publiciteitsstroom zo veel mogelijk in "goede banen" te lei den. Wapens Israël naar Ethiopië TEL AVIV (AP) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan heeft gisteren be kend gemaakt dat Israël wapens aan Ethiopië levert. De wapens worden door het bewind in Addis Abeba gebruikt voor de strijd te gen Somalië, aldus is door radio Israël bericht. Dajan verklaarde in Zürich tegen over een correspondent van het radiostation dat Israël geen mankracht of vliegtuigen levert, maar wel "bepaalde wapens". Dajan zou gezegd hebben dat Israël banden onderhoudt met Ethiopië, maar niet met Somalië, en dat de wapen verkopen "niet in het geheim hoeven plaats te vin den". Volgens de minister van buiten landse zaken steunt Israël Ethiopië omdat dat land de scheepvaartroutes naar de Is raëlische havenstad Eilat onder controle heeft. Een dag na zijn verkiezingsover winning op de vertegenwoordi ger van de huidige regerings partij, Partido Libera Cion Na- cional", Luis Alberto Monge, zei de 51-jarige Carazo in zijn over winningsrede in San José dat hij de aanvallen van zijn politieke tegenstanders tijdens de ver kiezingsstrijd wil vergeten en met hen wil gaan samenwerken. getjes door de straten van San José onder oorverdovend lawaai van claxonnerende automobilis ten. De aanhangers van de een heidscoalitie staken tegen elkaar hun duim omhoog als teken van de overwinning. Ontvoerders van Fransman een ultimatum Carazo neemt op 8 mei het presi dentschap over van Daniel Odu- ber Quiroz. Volgens de laatste uitslagen, met 70 procent van de komen met uitgebrachte stemmen, heeft hij 51 procent. Monge moest met 43 procent genoegen nemen. Carazo vertegenwoordigt de vierpartijencoalitie Partido Uni- dad, die hij in 1976 had opgericht. Volgens de uitslagen van de gelijk tijdig gehouden parlements verkiezingen, waaraan 15 par tijen en groepen deelnamen, moet Carazo tijdens zijn rege ringsperiode tot 1982 comp romissen nastreven. Zijn coalitie kan zoals de stand nu is op maximaal 27 van de 57 zetels re kenen. De liberalen kunnen re- ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 449.-. lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten LAGOS (AFP) - De bevelhebbel van de "westelijke troepen van Frolinat", die strijd levert tegen de centrale regering van Tsjaad, heeft gisteren verklaard dat de ontvoerde Fransman, Christian Masse, als spion zal worden te rechtgesteld als de eisen voor zijn vrijlating niet voor zondag om 12.00 uur, zijn vervuld. Deze be velhebber, Aboubakar Mahamat Abdramane, maakte vorige week in de hoofdstad van Nigeria, La gos, bekend dat zijn beweging de Fransman en een Zwitser, André Kummerling, in gijzeling hield. Abdramane verklaarde dat hij ver tegenwoordigers van de Franse en de Zwitserse regering slechts in aanwezigheid van een bemid delaar wil ontmoeten. Als be middelaar zijn alleen Libië en Ni geria voor hem aanvaardbaar. Abdramane eist van de Franse en Zwitserse regering geld en wa pens in ruil voor de vrijlating van hun onderdanen. Vertegenwoor digers van andere Frolinatgroe- pen hebben de ontvoering ver oordeeld als een schurkenstreek. Abdramane riep hen op tot "een heid". Tsjaad heeft de diplomatieke be trekkingen met Libië opge schort. Volgens een verklaring van de regering in N'Djamena heeft Libië de laatste tijd de hulp aan de rebellen die de centrale regering van Tsjaad bestrijden, opgevoerd. Libië zou ook recht streeks betrokken zijn bij de strijd in het gebied van Faya-Lar- geau. Het Amerikaanse reclame-bureau Burson-Masteller heeft voor de niet geringe som van een miljoen dollar een rapport opgesteld over de manier waarop buitenlandse journalisten moeten worden aangepakt en hoe Argentijnse di plomaten in het buitenland journalisten te woord moeten staan. Enkele citaten uit het geheime memorandum van Burson-Mas teller aan de Argentijnse junta: "Als wij ons concentreren op de meest prominente leden van de pers creëren wij een doeltreffend infiltratie-systeem voor kranten en tijdschriften en dat zal ons helpen om misverstanden recht te zetten." Volgens het memo randum moet de junta beginnen met enkele betrouwbare journa listen naar Argentinië uit te nodi gen, vooral journalisten die poli tiek gezien gematigd zijn, en die graag schrijven over het zakenle ven. Zij moeten verbonden zijn aan de grootste krant in hun woonplaats". Als de journalisten eenmaal in hun eigen land zijn teruggekeerd, moeten de leden van de Ar gentijnse ambassade ter plaatse contact houden met de journalist en er voor zorgen dat er inder daad ook een gunstig verhaal ge schreven wordt. Stoomcursus Burson-Masteller heeft ook een stoomcursus voorbereid voor Argentijnse diplomaten. Het gaat er om dat de ambassadeurs en vooral ook de pers-attaché's in den vreemde voorbereid zijn op harde vragen van geroutineerde journalisten en daarvoor hebben de public relations-experts van Burson-Masteller een fraai prog ramma bedacht. "Ochlendsessie. Introductie: audiovisueel programma (dia's, muziek, commentaar op ge luidsband) waarin het heden daagse Argentinië wordt be schreven met de positieve aspec ten en de kritiek van zijn tegen standers. Duur. vijf minuten. Praatje: "Het huidige Argentinië. Vijf van tevoren uitgezochte deelnemers. Na ieder praatje be spreken de cursusleider en de deelnemers de opbouw van de tekst en de stijl van de spreker. Er worden suggesties gedaan om het imago van het land te verbe- 'Samenvatting van de algemene problemen: Het onverwachte in terview is de introductie van een serie van vier of vijf typische si tuaties waarin een ambassadeur en zijn personeel in het buiten land kunnen komen te verkeren. De situaties waar de deelnemers zich op moeten leren voorberei den zijn: I Een uitnodiging om een redevoe ring te houden voor een bijeen komst die ogenschijnlijk bestaat uit zakenmensen; i Een negatief commentaar op Ar gentinië in een krant waarin te genstanders worden geciteerd (bijvoorbeeld Amnesty Inter national); Een telefoongesprek van een za kenman die inlichtingen vraagt over de nieuwe investeringswet; Een gesimuleerd radio-com mentaar waarin Argentinië wordt aangevallen om zijn vriendelijke houding ten opzichte van rechts en zijn wreedheid ten opzichte van links. Een telefoongesprek met een ra dio-verslaggever die een inter view wil over het hedendaags Ar gentinië. De verslaggever wil di rect beginnen en zegt dat zijn bandrecorder al aan staat." BEEN Een jonge dronken Deen is vorige week op het nippertje aan een gruwelijke verminkingsdood ontsnapt. Hij sliep zijn roes uit in een vuilnisbak, die geleegd werd zonder dat iemand hem had opgemerkt. Toen de container van de wagen langzaam draaiend zijn lading begon te vermorzelen zag iemand toevallig een been uit de afval steken. SLAAPMUTS NAPOLEON Een verzamelaar van curiosa uit Monaco kan als hij dat wil voort aan onder de wol kruipen met de slaapmuts van Napoleon op het hoofd. Hij kocht de muts voor 1800 Franse franken (ongeveer 900 gulden) bij het veilinghuis Sotheby's. Men had gerekend op een veel hogere prijs. De bewuste muts - een geval vun ivoorkleurige zijde met bruine stippen - werd door Napoleon cadeau gedaan aan de Engelsman William Pyle. Deze Pyle was cipier aan boord van de Britse bodem 'Northarberhend' waarmee de vroegere keizer na zijn Waterloo werd weggevoerd naar zijn laatste bal lingsoord St. Helena. ZORRO De elf bankbedienden in de binnenstad van Essen dachten gister ochtend aan een carnavalsgrap toen twee als Zorro verklede mannen bij het loket verschenen. Maar toen bedienden van een geldtransportonderneming een volle geldkist kwamen halen trokken de twee een revolver en een machinepistool onder hun lange mantels vandaan en dwongen de kassier 40.000 mark af te geven. Dat vonden zij blijkbaar niet genoeg, zij dwongen hem nog eens 220.000 mark af. Volgens de politie konden de mannen in een auto ontkomen waarin twee medeplichtigen zaten. Die wagen werd even later aangetrof fen. Er lag nog 38.000 mark van de buit in. 'POLITIEKE ZES' Linkse extremisten hebben de leraren van een technische school bedreigd met geweld als ze hun leerlingen geen voldoende geven - zelfs als er vaak gespijbeld wordt. Het ministerie van onderwijs, dat van "een schandaal" sprak heeft een speciale inspecteur naar de Cesare Correnti school in Milaan gestuurd om te onderzoeken wat er waar is van de "politieke zes" - de minimale voldoende. De zaak kwam vorige week aan het licht toen het hoofd en twee leraren verklaarden dat ze "openlijk werden bedreigd en geïnti mideerd" door een groep extremisten nadat ze zich tegen de politieke zes hadden gekeerd. Giovanna Origlio Caselli, het hoofd van de school, zei dat de ex tremisten de deur van haar kantoor intrapten, leuzen op de muur kalkten en dreigden haar en een collega uit het raan te gooien als ze zich tegen de praktijken bleven verzetten. "Het was het meest recente incident van een reeks gewelddadighe den tegen leraren. We kunnen de lessen onder deze omstan digheden niet voortzetten en hebben tussenkomst van een schoolinspecteur gevraagd," aldus het schoolhoofd, dat ver klaarde dat verscheidene leraren alle leerlingen "uit fysieke angst" een politieke zes hebben gegeven. WARM NIEUWJAAR Premier Tsjiang Tsing-Kwon van Taiwan heeft gisteren iedere ge vangene op het eiland twee paar sokken en een plak rijstkoek laten sturen, ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar. GENÈVE (Reuter/UPI AFP) - De Verenigde Staten hebben giste ren concrete actie van de VN- commissie inzake mensenrech ten geëist tegen ernstige schen dingen in Afrika, Europa, Azië en Latijns-Amerika. De uit 32 landen bestaande com missie, die gisteren in Genève haar 34ste jaarlijkse zitting be gon, "staat terecht in termen van haar geloofwaardigheid", aldus het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging, Edward M. Mez- vinsky. Op een persconferentie zei het 40-jarige oud-Congreslid dat Washington specifieke actie wenst tegen schendingen van mensenrechten in landen als Equatoriaal Guinee, Ethiopië, Oeganda, Cambodja, Uruguay, Brazilië, Argentinië en Oost- Europa. Over het probleem van politieke dissidenten in de Sovjet-Unie en andere communistische landen zei Mezvinsky dat de Ameri kaanse delegatie zal worden ge leid door de resultaten van de conferentie in Belgrado die de naleving toetst van de slotakte van de conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking in Helsinki. "Wij verwachten da den, niet alleen maar woorden" zei hij over het werk van de VN- commissie die vijf weken bijeen zal zijn. "Wij hebben het recht iets te verwachten. Dit is een toetss teen voor de V.S." Mezvinsky zei dat de commissie in het openbaar zou moeten spre ken over alle landen waar men senrechten geschonden worden en niet alleen over Zuid-Afrika, Chili en door Israël bezette Ara bische gebieden, die de drie tra ditionele doelwitten zijn van de automatische meerderheid van communistische en Derde-We reldstaten. "Het beste wapen tegen schendin gen van mensenrechten is de openbaarmaking, want niemand wil als schuldige aan de kaak ge steld worden". Hij kondigde aan dat de V.S. zich in Genève zullen beijveren voor de benoeming van een hoge commissaris voor de mensenrechten, die "geen groot-inquisiteur, maar een coördinator" moet zijn. MANAGUA (AP) - Het groeiende verzet tegen het bewind van pre sident Anastasio Somoza in Nica ragua resulteerde gisteren in een massale boycot van de gemeen telijke verkiezingen. Volgens de eerste verkiezingsuitslagen zijn slechts 142.000 van de naar schatting 700.000 stemgerech tigde kiezers naar de stembus ge gaan. Somoza's eigen Liberale Nationa listische Partij verklaarde een enorme verkiezingsoverwinning te hebben behaald met 136.000 stemmen tegen 7.000 voor de Conservatieve Partij, de enige wettige erkende oppositie. De rest stemde blanco of kwam helemaal niet opdagen. "De president zei dat hij verheugd was over de opkomst", zei Nor man Wolfson, een Amerikaanse woordvoerder van Somoza. Wolfson is directeur van een pu blic relations firma in New York. Ondertussen duurt de nationale staking nu al ruim twee'weken, en is het verzet tegen Somoza nog steeds groeiende. Opposi tieleiders waarschuwden giste ren opnieuw dat de verkiezings boycot zal worden gevolgd door gewelddadigheden als de presi dent niet aftreedt. ADVERTENTIE rA e

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13