Wie sneed kabel door, of: Wie zijn de 'Oranje-saboteurs „Van Zanten keer met chantage nooit meer" Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Vrif spel Beleggings bewijzen tot Spaar deposito's tot postgiro en rijkspostspaarbank AH Per speler van Oranje maximaal 55.000gulden Radio-uitzending bijna de mist in MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT I SPORT SPORf SPORT Van Zanten: "Als ik niet meemag naar de WK. gaat Cruijff ook niet". ZEIST - Indien de spelersraad van het Nederlands elftal vandaag tijdens het overleg met het sectiebe- stuur betaald voetbal in Zeist andermaal met de naam Jack van Zanten op de proppen komt als kan didaat-elftalbegeleider van Oranje bij de wereld kampioenschappen voetbal in Argentinië, dan zal mr. Jacques Hogewoning zijn laatste troef uitspelen en keihard stellen, waarom Van Zanten voor de KNVB voorgoed heeft afgedaan. De sectievoorzitter: „Aan de vooravond van de eindstrijd om *de Europese titel in Joegoslavië, twee jaar geleden heeft Van Zanten met chantage gedreigd en toen hebben Wim Meuleman en ik gezegd, die man nooit meer Jack van Zanten bereikte zijn „hoogtepunt"' bij Oranje in Oslo bij de interland tegen Noorwegen tijdens de aanloop naar WK'74, toen hij een soort toezichthouder was over het illustere duo Fahdronc-Van der Hart. Met de komst van Rinus Michels was de rol van Van Zanten voorlopig uitgespeeld. Bij de aanloop naar de EK hield Johan Cruijff persoonlijk een vurig pleidooi voor de man, met wie hij korte tijd later een BV in onroerend goed opzet ten. George Knobel toen inmiddels bondscoach had helemaal geen behoefte aan een chef d'equipe maar liet de beslissing over aan het sectiebestuur. Toen heeft Van Zanten volgens Hogewoning de historische woorden gesproken: „Als ik niet mee mag als chef d'equipe naar de EK, gaat Cruijff ook niet". Met name de rechtlijnige bondsvoorzitter Meuleman heeft zich over deze chantage verschrikkelijk boos gemaakt en het eind van het liedje was, dat Cruijff wel meeging naar Joegoslavië, Van Zanten met, al was hij „toevallig" in de buurt in Zagreb en het ontslag van Knobel door deze affaire werd versneld. Hogewoning: „Ik heb die chantage altijd voor me gehouden, want Jack is een oude vriend van me en heeft ook grote verdiensten voor het Nederlands elftal gehad. Maar als de spelers nu blijven doorzeuren, dan moet ik er wel meè voor de dag komen, uitleggen waarom Van Zanten voor de KNVB ten ene male onaan vaardbaar is". De eerste reactie op de vroege zaterdagochtend op het verlaten Leidseplein was: Bram en Freek hebben meedogenloos toegeslagen. Al dan niet met hulp van de Monsteneros zouden zij er in zijn geslaagd de directe lijn verbinding tussen de TROS-studio in Hilversum en het Amsterdamse Americain-hotel onklaar te maken. En daarmee de directe uitzending met alle betrokkenen in het voetbalwereldje over de problemen in de aanloop naar de WK in Argentinië onmogelijk te maken. ADVERTENTIE i Will u zeker zijn van ho.ge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders 8% Verknjgbaar in coupures van f 1000,- en f 5000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7 4 jaar 7 'A% en 5 jaar 8?ó. Bij een beleggmgsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. 8% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 7 tot8 Deposito's komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is ïaarlnks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. THUIS BANKZAKEN DOEN ME7T POSTGIRO EN RIJKSPOSTSPAARBANK. Maar nee, Neerlands Hoop is een vredelievend duo, stemt onge twijfeld PSP en zal zeker niet overgaan tot vernielingen van staatseigendommen. Eddy Poelman en Evert ten Napel, presentatoren van het TROS- sportcafé een van de betere sportprogramma's, liepen han denwringend rond, riepen dat de gasten toch maar vooral iets te drinken moesten nemen. Wantrouwige blikken en cynische s opmerkingen vlogen in de rondte daar in de knusse bar in het hartje van nog slapend Amsterdam, waar het crème de la crème van de Nederlandse voetballeiders elkaar verdachten van het sabo teren van deze unieke uitzending. En het moet gezegd, alle aanwe zigen waren min of meer ver dacht, hadden wel een motief, c.q. belang bij het „afgelas ten" van deze confrontatie. Wie, oh wie had de kabel doorge sneden? Het vier handen op een buik-duo Jacques en Ton (Hogewoning en Zwikstra) misschien? Die na mens het sectiebestuur weinig anders konden doen dan toege ven, dat het contract met Inter Football veel te laat is onderte kend, dat met name mede-be stuurslid mr. Max Tripels in al le standen heeft gefaald. Onwaarschijnlijk, want mr. Jac ques was maar al te blij te kunner. aankondigen dat de vrede in voetballand nabij is, dat de juris ten het in principe eens zijn, dat IF zich zal gaan onthouden van arbeidsbemiddeling en dat de belangenorganisaties (spelers) nog nadrukkelijker bij het beleid zullen worden betrokken. Of maakte wellicht Maarten de Vos, de laatste overgebleven directeur van IF de lijnverbinding onklaar? Aan hem de wrange taak te mel den, dat inderdaad een van de zes sponsors (van de ploeg van Peter Post) zich had teruggetrokken, omdat de voorbereidingperiode voor een fatsoenlijke reclame campagne te kort is. Ook onwaarschijnlijk. De „pleeg zoon" van Cor Coster wilde maar Ruud Krol: zou een vereniging van hogere en middelbare con tractspelers op moeten richten. ai te graag in de microfoon roe pen, dat dit de schuld was van die trage KNVB en van die gemene vertragers van de VVCS. Of was Karei Jansen, de secretaris generaal van de WCS, de dader? Omdat hij min of meer moest toegeven dat de communicatie met zijn eigen vertegenwoordi ger in het sectiebestuur, Martin Snoeck en met zijn eigen jurist, mr. Jansen van Raay, ook wel wat te wensen overlaat, laat staan met de spelers van het Nederlands elftal, die hij eigenlijk zou moeten vertegenwoordigen? Onmogelijk. Want Karei Jansen, zoals meestal met een forse map documentatie onde; de arm Americain binnengestapt, wilde graag kwijt, dat de clubs zeker zulke grote vertragers zijn als de VVCS/WON dat 92 procent van de betaalde voetballers in Ne derland lid is van de VVCS. dat die acht procent vooral moet worden gezocht bij de spelers van Oranje, die uitsluitend aan hun eigen portemonnee denken en zich laten manipuleren door IF. En Jansen was vooral boos, om dat de definitieve versie (de vijfde) van het contract KN VB-IF nu toch was getekend, zonder dat hij, maar ook enige sectie-be stuursleden de uiteindelijke re dactie hadden gezien. Jack van Zanden was uiteraard erg verdacht. Hij wil zo graag weer een baantje hebben bij Oranje en rook zijn kans nu de beide Leo's (Horn en Van der Kroft) - zou dat toch iets met het sterrenbeeld Leeuw te maken hebben - om di verse redenen niet acceptabel zijn. En Jack is bang, bang dat zijn vroegere vriend Hogewoning hem van chantage zal beschuldi gen. Een scherp opletter streepte de eens zo „mighty Jack" van het lijstje verdachten bij het zien van zijn stralende gezicht, toen Ruud Krol hem andermaal als elftalbe geleider naar voren schoof. Of Herman Choufoer misschien. Tenslotte weet hij als hoge PTT- ambtenaar alles van verbindin gen af. Het nieuwe lid van het sec tiebestuur, dat de portefeuille technische zaken in handen heeft gekregen (en samen met Hoge woning naar Argentinië gaat) moest besmuikt toegeven, dat hij afgelopen week „stiekum" met Van Zanten had gesproken. Maar dat ging over andere zaken zo vertelde „Herman de hervormer" - vrij naar De Stoop - die trots in de TROS-microfoon meldde dat het oefenprogramma van het Ne derlands elftal rond is. En dat er bovendien al wordt gewerkt aan de aanstelling van een nieuwe- bondscoach na de WK. Of wellicht KNVB's PR-man Hans Hamstra. De man die niets van verbindingen, laat staan van communicatie begrijpt. Die er za terdag niet eens in slaagde om aan den volke uit te leggen wat het verschil is tussen recla me en sponsoring. Of Ruud Krol, de aanvoerder van Oranje. Die nog uitsluitend in geld kan denken, die praat alsof de KNVB en de WCS er uit- Hogewoning: vrede in voetballand nabij sluitend op uit zijn het beleg van zijn karige boterham te halen en die er eigenlijk goed aan zou doen een Vereniging van Hogere en Middelbare contractspelers op te richten. Die een soort verleng stuk van IF is geworden. Nadat de verbindingen tussen Hil versum en het Leidse Plein na ruim een kwartier provisorisch waren hersteld en iedereen keu rig zijn zegje had kunnen doen in de microfoon in de zwetende handen van Poelman en Ten Na pel, werd het na de radio-uitzen ding pas echt leuk in Americain. Toen Hogewoning en Karei Jan sen voor de derde keer in korte tijd vrede sloten en een poging daartoe tussen oude Haagse vrienden De Vos en Jansen an dermaal mislukte, werd pas goed duidelijk wat er zo al de laatste tijd allemaal is misgegaan. Zegen dat minister Van Doorn persoonlijk zijn zegen heeft gegeven aan een overeenkomst tussen de KNVB en IF, mits er een einde zou wor den gemaakt aan de activiteiten van bureau Coster-De Vos op het gebied van de arbeidsbemidde ling. Want de minister zag ook niet goed hoe anders een tekort van 1,5 miljoen gulden - indien Oranje de eerste ronde in Ar gentinië niet zou overleven - moest worden gedekt. Goed, mr. Kernkamp, toen nog lid van het sectiebestuur, stelde een concept-contract op, dat aan alle kanden rammelde. De Utrechtse jurist werd afgelopen najaar uit het sectiebestuur gestemd als ge volg van de intrede daarin van de belangengroeperingen en mr. Max Tripels, zou zijn taak over nemen. De voorzitter van MW en sinds kort lid van de Tweede Kamer voor de WD heeft zijn huiswerk op een erbarmelijke manier verzaakt. Geef die Max ook maar de zak, zo riep iemand in Amsterdam. Feit was in ieder geval, dat de KNVB, de bond die volgende maand zijn miljoenste lid gaat inschrijven, niet op de gedachte kwam een dergelijk belangrijk contract uit te beste den aan deskundige jurist. De KNVB bleef aanrommelen, haalde Kernkamp hiervoor terug en uiteindelijk stelde mr. Jonker, de raadsman van IF het contract in verbeterde versie bijna ge heel op eigen houtje samen Het is niet te geloven, maar stapje voor stapje dringt de democrati seringsgedachte de Voetbalbond binnen, want bij het laatste over leg tussen Kernkamp en Jonker was ook Jansen van Raay be trokken namens de VVCS. Daarom is het weer zo jammer, dat de WCS niet even die laatste versie toegestuurd heeft gekre gen, voordat KNVB-voorzitter Wim Meuleman daar afgelopen woensdag als laatste zijn hand tekening onder zette. AMSTERDAM - Indien het Ne derlands elftal bij de wereld kampioenschappen de finale haalt in Buenos Aires, kunnen dc spelers bij benadering zo n 55.000 gulden verdienen. Vandaag krijgen de Oranje-voetballers in Zeist van het nieuw gevormde WK-bureau voor de eerste keer officieel tekst en uitleg over de vorige week eindelijk onderte kende contracten. Daarbij moe ten twee dingen gescheiden wor den. Er is een reclamecontract, dat ondertekend is door Inter Football, de spelers en namens de KNVB door voorzitter Meule man, directeur Van Eijk en Jac ques Hogewoning en Ton Zwik stra namens het sectiebestuur be taald voetbal. Bij dat contract zit een aanhangsel met daarin een aparte overeenkomst tussen spcle/s en KNVB, waarin on dermeer staat vermeld, dat de voetballers 2000 gulden krijgen per wedstrijd (vijf oefenduels en maximaal zeven in Argentinië en derhalve maximaal dus 24.000 gulden). Nahetafva!len\ a sponsi Oranje zijn er nog vijf onder steuners over a 150.000. Na aftrek van de kosten blijft er voor de spelers zo'n kleine 30.000 gulden de man over. 'o voorzichtig als Philips in ons land is bij de steun van Oranje (als laatste sponsor getekend, pas na dat alle handtekeningen van de KNVB onder de contracten ston den). zo royaal is de Oostenrijkse dochter. Van ieder televi- sietoeste, dat vanaf nu wordt ver kocht in Oostenrijk, gaat 15 gul den naar het nationaal elftal.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9