Ver. Staten willen geen druk op Israël uitoefenen Bestandsakkoord in Tsjaad bereikt NAAST HET NIEUWS JANvanden BROEK Meer aandacht voor toerisme in China autobanden Gevechten na 'onthoofding' beeld Salazar Brzezinski na gesprek Carter-Sadat: REMCONTROLE KWIKSINAASAPPELS IN BELGIE Kosmos-954 mogelijk na botsing gevallen MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 PEKING (Reuter/DPA) - Blijkens een zaterdag verschenen artikel in het „Volksdagblad" gaat China de faciliteiten voor het allengs stijgende aantal toeristen ver ruimen. Gebieden die tot dusver nog taboe waren voor vreemde pottenkijkers zullen worden op gesteld - zoals steeds in China onder begeleiding van officiële gidsen. Verder zullen er speciale tours worden georganiseerd op de grote rivieren en in de Chinese kustwateren. Vice-premier en onder-partijvoor zitter Li Sien-nien deelde dit on langs in Peking mee tijdens een speciale nationale conferentie over het toerisme. Hu gaf te ken nen dat de huidige machthebbers veel belang hechten aan het vreemdelingenverkeer, waartoe China zich 'met zijn prachtige landschap, zijn duizenden jaren oude cultuur en historische en revolutionaire gedenktekens' uitnemend leent. Li zei verder dat het land thans gezegend is met een stabiel bewind, zodat men de ontwikkeling van het toerisme ter hand kan nemen. Al eerder werd van regeringswege bekend, dat er in bepaalde delen van China nieuwe hotels en vliegvelden zullen worden ge bouwd of aangelegd. De 'Bank of China' levert in zijn kantoren in Hong Kong en Macao - de twee vreemde 'enclaves' in China - al 'travellers cheques' in de volks- republikeinse muntsoort. Specifieke cijfers over het toerisme geeft China niet. Wel zou het aan tal buitenlandse bezoekers de af gelopen tien jaar zijn ver tienvoudigd. Tijdens de conferentie in Peking werd ook kritiek uitgeoefend te gen de manier waarop het toe risme tot dusver in de volksrepu bliek is aangepakt. Uiteraard waren alle fouten de schuld van de 'bende van vier' onder leiding van Mao's weduwe Tsjiang Tj'ing. Deze 16 maanden geleden verwijderde topfiguur zouden de publicatie van toeris tenfolders e.d. systematisch heb ben tegengewerkt omdat ze er 'feodale, burgerlijke en revisio nistische' eigenschappen aan toedichtten. Overigens zei waarnemend pre mier Teng Siau-ping zaterdag in Nepal dat buitenlandse be zoekers voorlopig nog niet wel kom zijn in Tibet. Volgens Teng zal het zeker nodig zijn dat bezoekers van Ti bet-stel dat ze worden toegelaten - zich eerst medisch laten onderzoeken. 'Ik wilde zelf via Tibet naar Nepal reizen', vertelde Teng zaterdag, 'maar ik mocht niet van mijn collega's vanwege de gezond heidsrisico's door de extreme hoogte van het gebied'. Sinds China in 1950 de Dalai Lama van zijn priestertroon stootte en Tibet met de wapèns onderwierp maakt het gebied als 'autonome regio' deel uit van de Volksrepu bliek. GEEN NEDERLANDERS De 321 inwoners van Venejean in het Franse departement Gard in het zuiden van dat land, willen in hun dorpje geen kerncentrale en geen vakantiedorp voor Nederlanders. Over de twee onderwerpen werd gisteren een volksraadpleging gehouden waarbij 83 procent van de projecten niet in het belang van de plaatselijks landbouw vond. Landbouwers en milieubeschermers hadden stelling genomen te gen de bouw op de oever van de Rhone van 278 bungalows door een Nederlandse makelaardij. Weliswaar had een vorige gemeen teraad de grond daarvoor verkocht, maar volgens dorpelingen is dat onder het verschaffen van "twijfelachtige informatie" gedaan en hadden de plaatselijke landbouwers veen inspraak. De kern centrales zou gebouwd worden op 4 kilometer van de bebouwde kom. Ecologen hadden gewaarschuwd dat de stoom die de schoorstenen zouden "braken", het plaatselijk klimaat "radi caal" zou veranderen en het rijpen van de druiven in de wijn gaarden van de Cotes-du-Rhone verhinderen. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis gisteren verklaard naar aanleiding van het strikt ge heime overleg dat de twee presi denten sinds vrijdagavond in het presidentiële buitenverblijf in Camp David in de bergen van Maryland voerden. Volgens Carters voornaamste raadgever op het gebied van de nationale veiligheid, Zbigniew Brzezinski, willen de Verenigde Staten voor het ogenblik hun bemoeienis met het Midden-Oos ten niet verder uitbreiden. Met name zijn zij niet bereid - zoals Sadat zou wensen - hun rol van "bemiddelaar" te wijzigen in die van "scheidsrechter". Ook zijn zij niet genegen eenzijdig druk op Israël uit te oefenen om conces sies van de joodse staat af te dwingen. "Op bepaalde punten zullen wij Israël er toe moeten aanzetten dat het meer soepel heid toont terwijl tezelfdertijd Egypte op andere terreinen zich soepeler zal moeten opstellen", aldus Brzezinski. Zo zal Washington zich niet scha ren achter de eis van Sadat dat Israël zich uit alle bezette gebie den terugtrekt. Anderzijds ziet de Amerikaanse regering echter geen reden dat Israël na de terug keer uit de Sina! daar burgerlijke nederzettingen zou moeten handhaven. Volgens Brzezinski steunen de VS niet het Egyptisch standpunt ten aanzien van het zelf beschikkingsrecht voor de Pales- tijnen. "Wat wij proberen te be reiken is dat er een mechanisme komt voor het vinden van een middel dat de Arabische Pales- tijnen in staat stelt aan het bepa len van hun toekomst deel te ne men", aldus Carters adviseur. Vliegtuigen Het schijnt intussen dat Carter nog geen beslissing heeft genomen over de levering van de uiterst moderne straalgevechtsvliegtui- gen van het type F-5 aan Egypte. Naar in welingelichte kringen in Washington verluidt, hebben de ministeries van defensie en buitenlandse zaken en andere re geringsbureaus de president la ten weten dat zij geen bezwaar hebben tegen de verkoop van on geveer 50 van dergelijke toestel len. Tot dusver is Amerika de voor naamste wapenleverancier van Israël. Aan Egypte heeft Was hington alleen transportvliegtui gen, elektronische apparatuur en andere niet-dodelijke uitrusting verkocht. Een wijziging in dit beleid kan rekenen op een krach tig verzet van de zijde van de in vloedrijke "Israël-lobby" in het congres. In Algiers eindigde zaterdagavond een topovereenkomst van Arabi sche tegenstanders van het vre desinitiatief van Sadat. Verte genwoordigers van Syrië, Alge- rië, Libië, Zuid-Jemen en de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) namen een verklaring aan waarin zij stelden dat Sadat "geen mandaat, geen recht en geen privilege" bezit om namens het Palestijnse volk te spreken of met Israël over het lot van het be zette Syrische gebied te onder handelen. Volgens een woordvoerster van de Israëlische politie zijn Palestijnse guerrillastrijders er tweemaal in geslaagd om ondanks de strenge veiligheidsmaatregelen grote hoeveelheden explosieven de haven van Haifa binnen te smok kelen. Een achterdochtige douanebeambte verijdelde een derde poging. Op zijn aanwijzing vond de politie 40 kilo springstof tussen de wanden van twee scheepskratten. Twee mannen uit het bezette Jordaanse gebied die de kisten op 25 januari kwa men halen, werden ingerekend. De kratten waren tien dagen te voren uit Cyprus aangekomen. klaar terwijl U wacht! vooruit prijsopgave bij reparatie President Carter maakte gisteren met zijn Egyptische gast, Sadat t David. andeling in de omgeving van Camp LEIDERDORP - Lijnbaan 11 - 071-891308' dagelijks geopend van 8-17.30 uur - zaterdags tot 15 uur Aanhangers van Salazar bedekken het beeld met bloemen. LISSABON (DPA/Reuter) - De machtige bronzen kop van het standbeeld van de in 1970 overleden dictator van por- - tugal Antonio de Oliveira Sa lazar is in de nacht van zater dag op zondag voor de tweede keer van zijn Torso geschei den. Het standbeeld in de geboorte plaats van Salazar in Santa Comba Dao op 300 kilometer ten noorden van Lissabon, werd in 1975 door onbeken den onthoofd. De bronzen kop werd niet meer terugge vonden. Aanhangers van Salazar lieten een nieuw afgietsel maken en namen zich voor de kop weer op de romp te plaatsen. De ministeries van binnenlandse zaken en justitie verboden het, omdat zij botsingen met anderen verwachtten. De aanhangers van de vroegere autoritaire premier zetten de 40 kilo zware kop daarom in de nacht van zaterdag op zon dag zonder enig ceremonieel in het geheim op de romp. In de vroege ochtenduren heeft de rijkspolitie hem er weer afgehaald. De politie moest gisteravond charges te paard uitvoeren omdat de Salazar- aanhangers het niet namen dat de kop van het standbeeld weer was weggenomen. Met wapenstok en traangas werd tegen met stenen gooi ende betogers opgetreden en volgens een opgaaf van een ziekenhuis zijn dertien bur gers en zes rijkspoli tiemannen gewond. De poli tie kreeg versterking uit Oporto en daarna werd in de straten van de 11.000 inwo ners tellende wijnstad gepa trouilleerd met pantserwa gens. De zwaarst gewonde is een vrouw die het gebeuren van uit een /aam van haar huis gadesloeg. Ze werd getroffen door een rubberkogel. TURNHOUT (ANP) - In de streek van het Belgische Geel zijn zater dagavond verscheidene door kwik vergiftigde sinaasappels in een huisgezin aangetroffen. Er was geen injectie zichtbaar in de schil en slechts 10 minuten na het persen van de vruchten werd op de bodem van een glas een kwik zilverachtig bezinksel aangetrof fen. De sinaasappelen die in een winkel met Spaanse artikelen waren gekocht, werden niet ge consumeerd. Een inspecteur van het Belgische ministerie van volksgezondheid heeft de verdachte sinaasappelen voor ondei'zoek meegenomen. Gistermiddag bevestigde de minis ter van volksgezondheid D'- Hoore dat uit het onderzoek van de sinaasappelen is gebleken dat de vruchten wel degelijk met een hoeveelheid metaalkwik zijn vergiftigd. Op de vraag of kwik op een andere wijze dan door injectie in ci trusvruchten kan worden ge bracht, antwoordde minister D'- Hoore dat een andere wijze dan inspuiting vooralsnog onbekend Doordat metaalkwikdruppels dik zijn kunnen zij door eenvoudige onderdompeling van de schil het vruchtvlees niet bereiken. N'DJAMENA (AFP) - De regering van Tsjaad en de opstandelingenleider His- sen Habre, leider van de "commandoraad van de strijdkrachten in het noorden", hebben een overeenkomst gesloten waarbij met ingang van gisteren een bestand van kracht is. Volgens een officiële bekendma king die gisteravond in de hoofd stad N'Djamena werd gedaan, is het akkoord al op 22 januari on der auspiciën van de Soedanese president Nimeiry in Chartoem tot stand gekomen. Het voorziet ook in de vorming van een rege ring van nationale eenheid in Tsjaad binnen twee maanden. Tevens zal er een constituerende vergadering worden gekozen, die belast zal worden met het opzet ten van nieuwe instellingen en het reorganiseren van de strijdk rachten en het centrale bestuur. Voorts zal er een algemene am nestie worden afgekondigd voor mensen die om politieke redenen worden vastgehouden. Blijkens het officiële communiqué heeft de "militairen hoge raad" van Tsjaad en Hissen Habre van 2 tot 16 september van het vorig jaar en van 19 tot en met 22 ja nuari onderhandeld. Het bewind in N'Djamena werd vertegen woordigd door kolonel Djime Mamari N'Gakinar, de onder voorzitter van genoemde "mili taire hoge raad", terwijl de af vaardiging van de opstandelin gen werd geleid door Habre zelf. Volgens het bereikte akkoord mo gen ook degenen die om politieke redenen Tsjaad hebben verlaten, naar hun land terugkeren. Bij het voorbereiden van een regering van nationale eenheid zullen po gingen worden gedaan om de verschillende oppositiebewegin gen tot elkaar te brengen. Hissen Habre is sinds 1971 in op stand tegen de regering in N'Djamena, die toen nog werd geleid door president Tom- balbaye. De nu 35-jarige verzet sleider begon zijn loopbaan als burger bij het Franse leger in Tsjaad. Toen het land in 1960 on afhankelijk werd, maakte hij snel carrière. In 1963 werd hij onder prefect in Moussoro, ten noord westen van het Tsjaad-meer. In 1965 werd hij door de regering van Tsjaad naar Parijs gestuurd voor een opleiding aan het inter nationale instituut voor hogere bestuurskunde. Na twee jaar ging hij in Parijs rechten studeren. Bij zijn terugkeer in 1971 kon hij geen functie vinden die hem aan vaardbaar voorkwam. Profite rend van een missie in opdracht van president Tombalbaye naar Abba Siddock, het hoofd van het Frolinat (nationaal bevrijdings front van Tsjaad), brak hij met de regering. Bij Siddick werd hij echter met argwaan ontvangen, omdat deze in hem een mogelijke rivaal zag en zelfs een "dubbela gent". Daarop sloot Habre vriendschap met een van de zonen van de Derdei de geestelijke leider van de noordelijk Toubou-stam Zo wel gekant tegen het Frolinat als tegen Libië, dat de post Aoezoe in Tsjaad bezet hield, begon Habre in 1972 met circa duizend man de strijd. In april 1974 kreeg hij in ternationale bekendheid, door dat hij de Franse etnologe Fran- coise Claustre gevangen nam en enkele jaren als gijzelaarster vasthield. In ruil voor wapens en geld van Frankrijk werd zij tens lotte eind 1976 vrijgelaten. Het Frolinat heeft zaterdag ont kend een Zwitser en een Frans man als gijzelaars vast te hou- den.De twee werden 18 januari in de omgeving van het Tsjaad- meer ontvoerd. Frolinat zei in een bericht van zijn te Tripoli (Libië) gevestigde ra diostation dat de ontvoering niet het werk is geweest van de op standelingen, maar van "roof zuchtige nomaden" MOSKOU (AFP) - De Russische Kosmos-954, waarvan delen in Canada zijn neergekomen, is kennelijk uit de koers geraakt door een botsing met een ander object, zo heeft de Russische ruimtevaart-geleerde Leonid Sedov zaterdag gezegd in een interview met het persbureau Tass. Vol gens Sedov, voormalig vice-voorzitter van de internationale astronau ten-federatie, heeft de Kosmos geen menseliik leven in gevaar gebracht. Hij verweet sommige Westerse kranten het verspreiden van 'absurde ge ruchten' als zou de kernaandrijving van de Kosmos bedoeld zijn als lading voor een 'laser-kanon' waarmee andere ruimteschepen uitge schakeld kunnen worden. 'Er waren uiteraard geen wapens aan boord van de satelliet'. Een klein nucleair aandrijvingsmechanisme is volgens Sedov toegestaan krachtens internationaal recht. Premier Trudeau van Canada heeft zaterdag in Vernon in de provincie Brits Columbia gezegd dat de Sovjet-Unie de brokstukken van haar Kosmos-954 alleen dan kan terugkrijgen wanneer zij de bergingskosten betaalt. Die belopen intussen al een miljoen dollar. Tot nu toe zijn vijf stukken van de Kosmos-954 gevonden. Barney Danson, de Canadese minister van defensie, heeft op zijn beurt in Yellowknife gezegd dat de regering in Ottawa geen Russische specialisten zal toela ten om de brokstukken van de satelliet op te halen. DR. DOOD De politie in elf Engelse graafschappen is op zoek naar een pseudo-arts die dames op leeftijd bezoekt, "behandelt" met slaappoeders en dan vertrekt met hun spaarcenten. Een woordvoerder van Scotland Yard zei dat rechercheurs "dr. Dood" - zoals hij in de provinciale pers wordt genoemd - hebben geïdentificeerd en menen dat hij zich nu in of in de buurt van Londen ophoudt. De gezochte is een man van middelbare leeftijd die zijn slachtoffers met zorg kiest door bezoeken aan plaatselijke winkels, gezond heidscentra en postkantoren. In de elf graafschappen wordt hij gezocht wegens oplichting, inbraak en het toedienen van drugs. De "omzet" van de man sinds april wordt door de politie geschat op ongeveer 50.000 gulden. KOLONEL WAS VROUW WASHINGTON (AFP/UPI/Reuter) - President Carter wil zijn Egyptische ambtgenoot Sadat er toe bewegen dat hij de onderhandelingen met Israël in het kader van de poli tieke commissie, die op 18 januari abrupt werden afge broken zonder voorwaarden vooraf hervat en meer ge duld toont. Een Mexicaanse kolonel van 85 jaar, held van de revolutie van 1910 en onderscheiden wegens moed, heeft 66 jaar verborgen kunnen houden dat hij een vrouw was. Dit feit kwam bij toeval aan het licht in een militair hospitaal in Chilpancingo in het zuiden van Mexico. Amelia Robles had op 19-jarige leeftijd het geweer gegrepen in de opstand tegen de dictator Porfirio Diaz. Ze was later automatisch opgenomen in het Mexicaanse leger, zonder administratieve of medische plichtplegingen. Een ernstige ziekte was er voor nodig om kolonel Amelia Robles geheim aan het licht te doen komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7