Molen 'De Valk' VVD: Leiden „promoten Werkloosheid in gewest Leiden is iets gestegen Carnaval uitbundig ingeluid met optocht door binnenstad Straat vechters ingesloten LEIDEN LEIDEN - Twee bekende Leidse straatvechters zijn in de nacht van zaterdag op zondag door de politie gearresteerd en ingeslo ten. Het zijn twee mannen van 31 en 23 jaar. Met een aantal anderen lie pen ze rond een uur of twee 's nacht door de Nieuwstraat en sloegen met een stuk hout di verse ruiten in. Vier mensen die net een café verlieten, maakten een opmerking over het gedrag van de mannen. Die begonnen daarop de vier af te tuigen. Een 24-jarige vrouw liep oogletsel op en evenals de drie mannen in wiens gezelschap ze zich bevond de nodige blauwe plekken en kneuzingen. De twee mannen die gearresteerd werden blijven voorlopig ter be schikking van justitie, omdat het niet de eerste keer was dat ze zich op deze manier misdroegen. PPR/ D'66-fractie vraagt om alternatieven voor sociale en culturele reorganisatie LEIDEN - De PPR/D'66 fractie heeft burgemeester en wethou ders voorgesteld om de ver schillende uitgangspunten voor wat de reorganisatie van de so ciaal/culturele sector betreft uit gewerkt aan de raadsleden aan te bieden. Om een goede be sluitvorming te waarborgen, zo schrijft raadslid Frits van Oosten, zou de gemeenteraad ministens twee alternatieven voorgelegd moeten krijgen. "Juist in deze, niet voor iedereen even doorzich tige problemen lijkt dat van be lang", aldus de fractie, die meent dat een keuze uit alternatieven meer recht zal kunnen doen aan de inspraak. Fietser gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 42-jarige Leidenaar liep afgelopen weekeinde een hersenschudding op toen hij op de Herensingel plotseling op zijn fiets stapte. Een achteropko mende automobilist kon hem daardoor niet meer ontwijken en reed de fietser aan. De man moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Studiereis voor drs. J. H. H. Perk LEIDEN - De Leidse fysicus drs. J. H. H. Perk heeft samen met vijf andere onderzoekers van Ne derlandse universiteiten een stu diereis van 6500 gulden gekregen van de Kon. Shell. De reizen worden sinds 1967 jaar lijks uitgereikt en geven jonge, talentvolle chemici en fysici ge legenheid in West-Europa of Noord-Amerika kennis te nemen van de laatste ontwikkelingen op hun vakgebied en contacten te leggen met vakgenoten. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE-ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS betere klank voor deze stad vormt voor huidige en komende generaties van mensen, die in deze gemeente wonen en/of wer ken, het levensbelang." Wat betreft de volkshuisvesting pleit de VVD voor het opvullen van 'open gaten' in de stad, voor het bouwen op nog niet bouwrijpe terreinen aan de rand van de stad. Er moeten meer wo ningen voor één- en tweeper soonshuishoudens, bejaarden, werkende jongeren, enz. komen. Concentratie van die huis- 4 houdens in de binnenstad moet I echter zoveel mogelijk vermeden i worden. Ben actief doorstro- mingsbeleid zou voor woning zoekenden met een klein inko men een oplossing betekenen van huisvestingsproblemen. De I VVD steunt de ontwikkeling van het eigen woning bezit. Union Maids De Nederlandse Vrouwenbewe ging organiseert morgen avond een bijeenkomst in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Die avond zal de ftlm "Union Maids" worden vertoond. Een film waarin drie vrouwen vertel len over de eerste vakbondsac tiviteiten in de jaren 20 en 30 in de Verenigde Staten. Na afloop is er gelegenheid tot discussie met vertegenwoor digsters van het FNV- vrouwensecrelariaat en de Nederlandse Vrouwenbewe ging. Aanvang 8 uur. Mierennest Buurthuis "Het Mierennest start binnenkort met een aan tal nieuwe activiteiten. Zo komt er een cursus Neder landse taal voor hen die soms moeite hebben met lezen of schrijven. De cursus is op dinsdagavond en begint 21 februari. Diezelfde avond be gint er ook een cursus Engels j voor beginners. Voor diege nen. die de spieren wat los willen houden is er een cursus jazz-ballet, terwijl er voor ouderen een uurtje gezellig volksdansen is op vrijdag middag van half drie tot half vier. Inlichtingen tel. 760580. Textiel Binnenkort start in het Leids Vrijetijdscentrum een cursus textiele werkvormen. In deze Molenmaker Verbij uit Hoogmade maakt de roeden LEIDEN - De werkloosheid nam in het gewest Leiden in januari enigszins toe. Aan het eind van de maand waren er 63 mannen en 17 vrouwen méér ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau dan aan het eind van de cember vorig jaar. De stijging ligt met name bij bouwvakkers en onge schoolde arbeiders, maar moet overigens worden toegeschreven aan de normale seizoensinvloeden. Zoals ook de gedaalde vraag naar arbeidsk rachten dat moet. In vergelijking met vorig jaar januari is de werkloosheid bij de mannen nu 167 lager, bij de vrouwen echter 109 hoger. De jeugdwerkloosheid nam verder af. In januari 1977 stonden 502 mannen tot en met 22 jaar bij het Arbeidsbureau ingeschreven en 321 vrouwen in die leeftijdsgroep. Nu zijn het 389 mannen en 324 vrouwen. In totaal is het aantal werkzoekenden nu in de regio 2357 mannen en 784 vrouwen. De werkloosheid in de diverse gemeenten, die onder het Gewestelijk Arbeidsbureau ressorteren, is als volgt. Tussen haakjes worden ter vergelijking de cijfers van vorige maand gege- mannen vrouwen Alkemade 55 (41) 21(18) Katwijk 286 (247) 84 (79) Leiden 1630 (1595) 500 (497) Leiderdorp 88 (85) 54 (52) Oegstgeest 81(87) 46 (41) Rijnsburg 38 (39) 9 (11) Valkenburg 12(14) 5 (4) Voorschoten 114 (121) 39 (36) Warmond 17 (21) 8(11) Zoeterwoude 22 (27) 14 (14) Overige 14 (17) 4 (4) 2357 (2299) 784 (767) LEIDEN - Molen "De Valk" krijgt nieuwe wieken. Over een paar weken zal de molenmaker Verbij uit Hoogmade beginnen met deze klus die ongeveer een maand gaat duren. Het molenmuseum zal daarom tot 1 maart gesloten blijven. 'De wieken die er nu op zitten zijn gewoon verrot", zegt Verbij. "Ze zijn hoognodig aan vervanging toe. We hebben ze er opgezet in 1944, maar het waren al geen nieuwe. Ze kwamen van een molen uit Muiden, en waren eigenlijk te kort voor "De Valk" Toen hebben we er stukken aan moeten zetten". Molenmaker Verbij daarover "De Valk is een mooi museum, dat best uitgebreid zou mogen wor den. De molen wordt ook goed onderhouden. In 1965 hebben wij er nog een nieuwe bovenkap op gezet. Als de wieken zijn ver nieuwd is die weer helemaal in goede staat. Er zitten geen scheu ren in de muren en de fundering is ook goed. Het is één van de mooiste molens van Nederland", aldus Verbij. Er zijn niet veel molenmakers meer in ons land. Verbij vertelt dat hfj dit werk al sinds zijn 16de jaar doet. "Vroeger was er niet veel in te doen", zegt hij, "Maar tegen woordig heb ik voor vijf man constant werk. De mensen gaan hoe langer hoe meer inzien dat die dingen niet weg mogen. Er zijn nog maar 900 molens in Ne derland. De nieuwe roeden zijn 26 meter lang. Ze zijn van staal en worden getectileerd en in de menie gezet. Dan kunnen ze weer zeker 50 jaar mee volgens molenmaker Verbij. "Het is niet zo'n groot karwei hoor. De twee nieuwe roeden worden met een grote kraan omhoog ge hesen en met houten wiggen in het wiekenkruis opgesloten. Dat is binnen een paar uur gebeurd. De meeste tijd gaat zitten in het hekwerk. Daar zijn we ongeveer tot half maart mee bezig. Als straks de Valkbrug, over de Rijnsburgersingel, wordt opengesteld voor autoverkeer in beide richtingen zal de molen- Molen „De Valknog met de oude wieken werf, het weggedeelte tussen molen "De Valk" en de Rijns burgersingel niet langer gebruikt worden voor het autoverkeer. Dat zal langs de andere kant van de molen worden geleid. Dat schept de mogelijkheid voor de uitbreiding van het museum met een roedenloods. Zo'n loods (be doeld voor de opslag van de houders van de wieken) maakt een betere tentoonstelling van de snel groeiende collectie van "De Valk" mogelijk. De commissie voor "De Valk" is het in principe eens met de uitbrei ding van het molenmuseum, te meer, daar de publieke belang stelling voor het museum nog steeds groeit. De leden wilden echter eerst graag op tekening zien wat de bouw van de loods op de molenwerf voor consequen ties voor het aangezicht van de molen met zich mee zou brengen. De bouw van de loods, die tot der tig meter verlengd zou moeten worden, zal ten koste gaan van het groengebied aan de kant van de Lammermarkt. Dit acht de commissie uit stedebouwkundig oogpunt niet zo aantrekkelijk. Volgens directeur Wurfbain kan het nog wel anderhalf jaar duren voordat de commissie zich over deze uitbreiding uitspreekt. De tijd dat je voor een gulden een molen kon kopen en hem dan moest restaureren is wel voorbij. Het onderhoud van een molen is voor particulieren ook te duur, omdat ze zo k wests baar zijn tij dens stormen." Hij wijst naar de windvaan van "De Valk" in de hoek van de kamer. "Die is afge broken bij de laatste storm. We hebben hem weer geverfd. Als we straks toch bezig zijn dan zetten we hem er weer op". Nog voor het einde van het jaar hoopt molenmaker Verbij ook te beginnen met de restauratie van de molen achter de Groenoordhallen. "De molen van de Slaagh- of grote en kleine Molenmaker Verbij met de windvaan van molen "De Valk stadspolder", zoals de ds lange naam luidt staat aan de Gooi meerlaan in de Meren wijk. Volgens Verbij is het een apart mo del. De huidige staat noemt hij ronduit slecht."De kap is enige tijd geleden al weggehaald en vervangen door een groot zeil. Het metselwerk is er ook niet best aan toe". De molen en het er naast gelegen molenaarshuisje staan op de lijst van beschermde monumenten. Verbij is daar erg gelukkig mee. "Die molen is toch veel mooier dan flats die verder op staan. Het is ook een herkenningspunt, hé. Als mensen de weg willen weten naar de Merenwijk dan kun je zeggen: "Daar bij die molen"! LEIDEN - Vrijheid, verantwoor delijkheid, verdraagzaamheid en sociale gerechtigheid zijn de vier uitgangspunten van het con ceptverkiezingsprogramma van de VVD-afdeling Leiden. Openheid van bestuur is dan een zaak van groot belang. Hoewel er al het nodige aan inspraakmoge lijkheden van de burgers is be reikt, nog lang niet genoeg, aldus de VVD. Die heeft daarom een aantal voor stellen: plannen tijdig en in be grijpelijke taal openbaar maken; beter overleg met advies- en wijkcomité's bij de beleidsvoor bereiding; zoeken naar betere vormen van inspraak, de VVD denkt daarbij zelf aan een alge mene opiniepeiling onder de be woners van (een deel van) Lei den. De VVD vindt dat de beslissing om trent instelling van een experi mentele wijkraad in de komende raadsperiode moet vallen. De be volking zou in zo'n algemene opiniepeiling moeten zeggen of en waar een experiment met een wijkraad zou moeten plaatsvin den. Als laatste waarborg voor de burgers om meer dan eens in de vier jaar invloed te kunnen uit oefenen op het beleid van de ge meente, bepleit de VVD het in stellen van een commissie die de gemeenteraad adviseert over te volgen inspraakprocedures. De evalueert en stelt zo nodig bij, en zou tevens kunnen dienen als beroepsinstantie waarbij burgers tegen een ge volgde procedure kunnen protes teren. In de financiële paragraaf van het programma constateert de VVD dat bij een ongewijzigd over heidsbeleid structurele tekorten zullen blijven bestaan. Maar voor zover de gemeente zelf haar bud get versterken kan, zou dat moe ten gebeuren door een actief in dustrieel vestigingsbeleid. Ook voor de economische positie van Leiden is het bevorderen van de werkgelegenheid een zaak van het grootste belang, aldus de VVD. Het vestigingsklimaat voor bedrijven en kantoren moet zo aantrekkelijk mogelijk worden gemaakt. Een aktief wer vingsbeleid voor vestigingen in Leiden moet pijler van "Leiden Promotion" zijn. Voor de vestiging van industrieë is belangrijk dat de bereikbaar heid van industrieterreinei wordt verbeterd. Er moet eei economische beleidsplan kome waarin het in etappes inrichte Een ander onderdeel van Leiden Promotion, is het aanmoedigen van het vestigen van kantoren in de stad. Op het Schuttersveld dient een woon/werkcentrum te komen. Belangrijk daarbij zijn de bereikbaarheid voor alle soorten van verkeer, in voldoende mate rui mte voor parkeren en groen en horeca bedrijven op korte af stand van de kantoorgebouwen. Leiden-Promotion, dat ook op toerisme gericht moet zijn, is voor de VVD van groot belang. cursus kunnen de deelnemers werken met textiel in de meest ruime zin van het woord. Op het programma staan voorlo pig: zelf kleren maken, stof bedrukken, batikken, smoc- ken, breien en haken, kleren veranderen en herstellen, borduren, patchwork en het maken van wandkleden, tas sen en spreien e.d. De cursus wordt op vijftien woensdaga vonden gegeven van acht uur tot half elf. Inlichtingen op tel. 146449. Astrologie In het nieuwe gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 zal morgenavond de eerste lezing gehouden wor den in een astrologische cy clus. Karin Zondag, een astrologe uit Amsterdam zal een inleiding houden met als titel "Wat is astrologie?". De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. LEIDEN - Prins Rob de Eerste, Leidens eigen carnavalsprins mocht .zaterdag uit handen van burgemeester Vis de "sleutels van de stad" in ontvangst nemen. De burgemeester deed daarmee zijn woord dat hij in het jaar boekje van de Leidse Carnavals Vereniging De Hutspotten schreef gestand: "Voor de over heid geldt het woord van Van Duinkerken: "Zij kan het feest verbieden, zij kan meedansen". De gemeente Leiden kiest voor het laatste". In de carnavalsoptocht die zater dagmiddag door de binnenstad trok was geen dansend gemeen tebestuur te bekennen, maar er waren genoeg anderen. Alle reerst prins Rob zelf met zijn Raad van Elf, kwistig confetti over de toeschouwers, die in gro ten getale langs de route stonden opgesteld, uitstrooiend. Het vijf tigjarige muziekkorps K. G. met majorettes en muziekvereni ging de Burcht. Een hele stoet van giraffes, olifanten, schildpadden en andere, onbe stemde beesten, praalwagens tot in de nok gevuld met mooie meisjes en nog veel meer. Waar onder de wagen vol smurfen, die natuurlijk niet uit kon blijven. Zelfs de eerste nieuwe Mare-brug en de eerste Leidse kabel-tv wa ren te bewonderen. Dat alles mu zikaal omlijst door een scala van populaire carnavalshits die er voor zorgden dat de dans mariekes, zo mogen ze nu toch wel genoemd worden, in bewe ging konden blijven en niet be zweken aan de kou. Het moet overigens gezegd dat het weer zich voorbeeldig heeft gehouden. Drie boerenblaaskapellen zorg den naast de muziekkorpsen voor de échte muziek. Het was lang geen drie-oktoberop- tocht, maar wél een uitbundige stoet waarvoor de Hutspotten na de recente tegenslag, de vernie lingen aangebracht aan hun at tributen, en alle Leidenaren die de optocht verder mogelijk maakten, zeker een compliment verdienen. Het carnaval wordt vanavond in het Antonius club huis voortgezet met een boeren- bal voor iedere Leidenaar die in het bezit is van een boerenkiel.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3