LEIDSCH DAGBLAD Gevangen RAF-leden begonnen hongerstaking OPNIEUW PENDEL MIDDEN- OOSTEN Nixon wiste zelf geluidsbandje uit Annie Romein- Verschoor (83) overleden vandaag 20 miljoen aan rente Kaper geeft zich over „Geven voor leven": al Wie zijn saboteurs van Oranji T Man ligt dood langs rijksweg Koffie en thee worden goedkoper MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35468 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang hel LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik Desks meteen en U kunt mij rr abonnee noteren en ik knjg dan de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje a. onder post/egel Dagblad Antwo Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG - De drie in Nederland gevangen zittende leden van de Rote Armee Fraktion, Knut Fol- kerts, Christoph Wackernagel en Gert Schneider, zijn al sinds vo rige week woensdag in hon gerstaking, om zodoende de Ne derlandse justitiële autoriteiten te dwingen hen "menswaardig" te behandelen. Wackernagel en Folkerts in het huis van bewaring te Maastricht en Schneider in het penitentiair ziekenhuis te Scheveningen ei sen ondermeer dat de lichtfolte- ring wordt beëindigd - in hun cellen brandt dag en nacht het licht - en dat zij op normale wijze aan het gevangenisleven zullen mogen deelnemen, net als alle andere gevangenen. Verder eisen de RAF-leden dat hun onderling contact wordt toege staan, dat de hinderlijke dage lijks celcontroles tot een mini mum worden beperkt en dat zij net als alle andere gevangenen bezoek mogen hebben. Op dit moment zitten de drie RAF-leden volstrekt geisoleerd en vindt het dagelijkse luchten voor twee van hen afzonderlijk plaats in een getraliede tijgerkooi op het dak van het huis van bewa ring in Maastricht. De andere ge vangenen luchten gemeen schappelijk. Op de begane grond, tussen de groenvoorzieningen. In tegenstelling tot gewone ge vangenen mogen de RAF-leden ook niet naar de radio luisteren of tv kijken, zij mogen geen enkele medegevangene spreken of zelfs maar zien. Behalve de allernaaste familieleden mogen zij geen be zoek ontvangen, zelfs niet van Duitse advocaten die na hun uit levering hun belangen zullen moeten behartigen. De drie RAF-leden beroepen zich voor hun actie op het feit dat de Nederlandse rechter hun uitleve ring aan Duitsland heeft goedge keurd onder het motto dat zy zich niet hebben schuldig gemaakt aan politieke misdrijven, maar aan "gewone" misdaden. Dan willen zij ook als gewone misda digers worden behandeld. De hongerstaking, die nu al vijf da gen duurt, levert het meeste ri sico op voor Gert Schneider. Hij woog 48 kilo toen hij aan de hon gerstaking begon. DEN HAAG - De opbrengst van de actie „Geven voor leven" is toe genomen van 62 miljoen Deze stijging met twintig miljoen is de rente die de belegging van nog niet uitgegeven miljoenen heeft opgeleverd. Voor het extra geld is inmiddels een bestemming gevonden. Het conflict tussen het Koningin Wil- helmina Fonds (KWF) en de drie betrokken kinderartsen over de besteding van het nog in kas zit tende geld is nog niet opgelost. Omdat de actie „Geven voor leven" in 1974 veel meer opbracht dan was geraamd, wilde het Koningin Wilhelmina Fonds een deel van de 62 miljoen gebruiken voor de algemene kankerbestrijding. De drie kinderartsen - onder wie de dr. G. E. van Zanen van het Aca demisch Ziekenhuis Rotterdam - meenden dat het geld was inge zameld voor de bestrijding van kinderkanker en dat het daar dan ook ten goede aan moest komen. Later haalde de Amsterdamse kin derarts P. Voute (Emma kin derziekenhuis) bakzeil. Dr. Van Zanen en de Groningse arts J. de Vries (Academisch Ziekenhuis Groningen) hielden voet bij stuk. Voute kreeg 6.5 miljoen gulden voor een centrum in zijn zieken huis, later gevolgd door nog eens 12 miljoen gulden. De andere twee artsen kregen tot nu toe niets. De rente van het nu ruim drie jaar opgepotte geld zal voor een groot deel (veertien miljoen gulden) worden uitgegeven aan de „uit breiding van het fundamentele kankeronderzoek". Dat betekent dat het niet wordt besteed aan de bestrijding van kinderkanker. AMSTERDAM - In het Burger ziekenhuis in Amsterdam is gis teravond de schrijfster dr. An nie Romein-Verschoor overle den. Zij is 83 jaar geworden. Mevrouw Romein werd don derdag in het ziekenhuis opge nomen wegens een hersenbloe ding. Zij was al enige tijd ziek. FRANKFURT (DPA) - De kaper van een Tsjechoslowaaks pas sagiersvliegtuig heeft zich van middag op de luchthaven van Frankfurt ogenschijnlijk zonder verzet overgegeven aan de West- duitse politie. De man, over wiens nationaliteit niets werd gezegd, werd via de vliegtuigtrap van boord ge bracht. Het toestel, een Toepolev 134 was op weg van Oost-Berlijn naar Praag. Het toestel vervoerde 40 passagiers, op twee Tsjechoslo waken na al len Oostduitsers. Niet bekend is hoeveel bemanningsleden er aan boord zijn. De passagiers worden momenteel door de politie on dervraagd om achter de precieze toedracht te komen. Rustig weer Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en geen neerslag van betekenis. Weinig wind. Temperaturen van rond het vriespunt van het noordoosten tot om streeks plus 3 graden in het zuidwesten van het land. Door conflict Op de winterse Wageningse berg kruipt Van der Ley in de sneeuw, terwijl Van Rijnsoever een sierlijke omhaal uitvoert. Die overigens niets uithaalde Maar AZ'67 won desondanks Met 1-2. WASHINGTON (Reuter/UPI/AP) - Volgens president Sa- dat van Egypte gaan de Verenigde Staten opnieuw pen deldiplomatie voeren tussen zijn land en Israël voor een vredesregeling in het Midden-Oosten. In een interview met de Ameri kaanse omroepmaatschappij NBC zei Sadat gisteravond dat hij het met president Carter was eens geworden dat onderminis ter van buitenlandse zaken Al fred Atherton gaat pendelen om de vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen. Maar hij benadrukte dat Atherton, in tegenstelling tot de pen- deltochten van Henry Kissinger, zal proberen overeenstemming te bewerkstelligen over de prin cipes voor een alomvattende re geling. "Wij streven naar per manente vrede in het gebied - niet naar een nieuw (Israelisch- Egyptisch) troepenscheidings akkoord", zo zei hij. Eerder had Carters adviseur Brze- zinski gezegd dat de Verenigde Staten niet de rol van scheids rechter in het Midden-Oosten op zich willen r en zei dat hij meende dat deze politieke besprekingen de de verkeerde kant opgingen. Dit is in duidelijk contrast met zijn eerdere beschuldigingen van ar rogantie en onverzoenlijkheid aan het adres van de Israëlische premier Menachem Begin. (Zie verder pagina 7) Wie zijn de saboteurs rond Oranje? Die intrigerende vraag kon zaterdagochtend worden gesteld, toen een ra dio-gesprek met vele bij het Nederlands elftal betrokken mensen, de mist in dreigde te gaan. De lijnverbinding van Amsterdam, waar de voetballeiders aanwezig waren om over de problemen te praten en Hilversum bleek onklaar gemaakt. Wie o wie had de kabel doorgeknipt? Het bleef een open vraag. Dat blijft ook de bezetting van de plaatsen in de halve be kerfinales nog even. Alleen Excelsior monsterde aan voor de halve eindstrijd van het toernooi om de KNVB- beker, via een 3-0 zege op Veendam. De Rotterdam mers willen nu het liefst AZ'67 ontmoeten dat Wage- ningen in het eerste treffen met 1-2 versloeg. Het duel Vitesse-Sparta werd afge last en wordt nu op 15 feb ruari gespeeld. In de bekerstrijd van de zater dagamateurs zorgde het Waddinxveense Be Fair voor de grootste stunt. In Spa kenburg werd de gerenom meerde cup-fïghter IJs- selmeervogels geklopt: 0-1. De Amerikanen Eric en Beth Heiden maakten van de we reldtitelstrijd schaatsen voor junioren een familie- onderonsje. Zij grepen de ti tels bij de jongens en de meisjes in superieure stijl. Voor het Nederlandse "ta lent" Hilbert v.d. Duim was het toernooi in feite al voorbij na 100 meter. Nadat hij was gevallen, was hij ui teraard kansloos voor de ereplaatsen. PAGINA'S 9-15 Vier Nederlandse militairen werden in Duitsland van hun wapens beroofd. PAGINA 7 Amerika weigert Israël on der druk te zetten. PAGINA 9 Prof. Halberstadt: "Puinruimen helpt niet". PAGINA 17 De Israëlische minister van buitenlandse zaken toonde zich vanmorgen op het vliegveld van Tel Aviv gelukkig met de aan kondiging dat de Amerikaanse onderhandelaar Atherton bin nenkort weer naar het Midden- Oosten zal vertrekken om het Is- raëlisch-Egyptische overleg te stimuleren. Dajan had vandaag in Zürich een gesprek met de Israëlische am bassadeurs in Europa. Daarna reist hij naar de Verenigde Staten voor overleg met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Cyrus Vance. In zijn interview verzwakte Sadat zijn recente felle kritiek op Israël. Hij sprak over zijn besluit om vo rige maand de Egyptische dele gatie terug te trekken van de poli tieke besprekingen in Jeruzalem NEW YORK (Reuter) - Pre sident Nixon wiste zelf een deel van het geluidsbandje uit dat later zo'n belang rijke rol zou spelen bij de afloop van de Watergate- affaire. Dit meldt het Amerikaanse tijd schrift New York Magazine in een artikel over het binnenkort verschijnende boek over Water gate van de hand van Bob Hal- deman, de voormalige chef van de staf van het Witte Huis. Het tijdschrift haalt in zijn artikel 'familiekringen rond Haldeman' aan, die zeggen dat het boek ook een tweede Watergate-mysterie onthult: 'Deep Throat' zou de schuilnaam zijn geweest van Fred Fielding, medewerker van Witte Huis-adviseur John Dean. 'Deep throat' was de naam van de bron waaruit de Washington Post putte voor het onthullen van de tails van Watergate die uiteinde lijk in 1974 leidden tot het ontslag van president Nixon. Eén van de geheimen van het Wa- tergate-schandaal was wat pre cies gebeurde met een van de geluidsbandjes waarvan ruim 18 seconden bleken te zijn uitge wist. Volgens de bronnen die het tijdschrift citeert zegt Haldeman in zijn boek dat Nixon hiervoor zelf verantwoordelijk was. 'Nixon was van plan alle ge luidsbandjes van het Witte Huis na te lopen en alle opnamen van bezwarende gesprekken uit te ar hy realiseerde zith spoedig dat hiermee jaren ge moeid zouden zijn'. Bob Haldeman was één van de naaste medewerkers van Nixon in het Witte Huis. Vorig jaar juni verdween hij in de gevangenis voor zijn aandeel in het ver doezelen van de inbraak (in juni 1972) in het Watergate-complex in Washington waar de Democra tische partij destijds haar hoofdkwartier had. Leonard Schwartz, onder-direc teur van 'Time Books' dat het boek van Haldeman uitgeeft, zei' vorige week dat Haldeman ont hult wanneer Nixon voor het eerst van de inbraak vernam, wat zijn reactie was, hoeveel de oud- president wist en wanneer hij dat wist. Haldemans boek, getiteld 'Het einde van de macht', komt op 27 februari uit. V1GO - 'Theorie is prima maar de praktijk zal het moeten uit wijzen', zal de gedachtengang zijn geweest van de constructeurs van deze nieuwe brug over de baai van Vigo in Spanje. Beladen met in to taal 1520 ton zand staan 76 vracht wagens keurig in het gelid opge steld. Gelukkig voor de chauffeurs ging alles goed RIDDERKERK (SP) - 59-jarige Ridderkerker heeft vanochtend ruim een uur dood gelegen langs de kant van rijksweg 21, vlakbij het Vaanplein. De man was door nog onbekende oorzaak met zijn auto van de weg geraakt en via de vangrail aan de kant tot stilstand gekomen. Aanvankelijk sloeg geen van de honderden automobilisten, die dagelijks de rijksweg aandoen, acht op de beschadigde wagen. Pas rond half negen werd de man door een voorbijganger opge merkt. Ze waarschuwde direct de politie. AMSTERDAM - Koffie en thee worden woensdag goedkoper. De koffieprijs daalt met gemid deld 32 cent per pak van 250 gram, voor zover dit individueel niet reeds werd doorgevoerd. Tegelijkertijd zullen de thee- prijzen worden verlaagd met gemiddeld 7 cent per pakje van 100 gram resp. per doosje theezakjes. Een en ander is het gevolg van de prijsontwikke ling op de wereldmarkten. Het prijsniveau voor koffie op de wereldmarkt heeft zich de laatste tijd min of meer gestabi liseerd. Daarom moet er van worden uitgegaan dat de thans bereikte consumentenprijs geen verdere wijziging zal onder gaan. De consumentenprijs voor koffie is hiermee sinds juli 1977 met ongeveer 2,- per pak van 250 gram gedaald. Weer kwik in sinaasappels SOEST/HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Op twee plaatsen in Ne derland is gisteren kwik in si naasappelen aangetroffen: in Soest en in Hoek van Holland. In beide gevallen gaat het ver moedelijk om Spaanse sinaasap pels. Bij een familie in Soest merkte men het kwik op na het uitpersen van enkele sinaasappels. In Hoek van Holland had een vrouw argwaan gekregen toen zy de vrucht had doorgesneden. De keuringsdienst van waren stelt een onderzoek in. AMSTERDAM - De welbekende huistelefoon wordt door een Am sterdams concern nu ook geleverd met beeld. Belt de bezoeker aan dan verschijnt in huis op een beeld schermpje zijn portret, dat in de hal achter een stukje kogelvrij glas met een camera wordt opgenomen. Aan de bewoner dan de keus te praten, de deur te openen of niets te doen. In dat geval verdwijnt het beeld na ze kere - zelf instelbare - tijd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1