mmam BE SPREKENDE EZEL VERRUKKELIJK ZANGRECITAL Uitnemende momenten in flauwe kameropera Nalatigheden bij Philidor-ensemble MAANDAG 6'FEBRUARI 1978 Carnaval? Ik heb het nog nooit aan den lijve meegemaakt, dus ik kan niet zeggen dat ik weet wat het is. Het zal wel een van die dingen blijven waar ik nooit met kennis van zaken over zal kunnen meepraten, evenmin als over parachutespringen, surfriding, de Keukenhof, de Zuidpool, LSD en de quick step. Ik sta wel huiverend te genover het carnaval, vooral dat salueren met je linkerhand langs je rechterwang is een on overkomelijk obstakel voor me, maar ik sta er verder heel tolerant tegenover, net als de meeste godsdiensten. Neem bijvoorbeeld Toon Hermans. Die rijdt met zijn auto in de richting van Maastricht, par keert zijn auto even buiten de stad, trekt dan boezeroen boezeroen of zoiets aan en zet een masker op, en viert het car naval vervolgens in volstrekte anonimiteit mee. Zou hij aldoor denken: „Jullie moesten eens weten", als hij hossend door Maastricht de ogen van de mensen onverschillig langs zich heen ziet glijden? Ik vind het wel een mooie gedachte dat alle waarden en waardinnen in Maastricht met wantrouwen de honderd-gulden-biljetten te gen het licht houden om te kijken of ze wel echt zijn, en dat niemand op het idee komt dat dat ene vrolijke manneje, met zijn masker op, een hele erge vervalsing is. De grootste ver valser is immers degeen, die een honderd-gulden-biljet wil doen doorgaan voor een briefje van vijfentwintig. "Doif dichter-zanger Koos Speen- hoff. Hij vertelde dat Speenhoff zijn "subliem liedje opoe" in twintig minuten schreef, en zijn kostelijke spotlied op Isa dora Duncan in zijn gezelschap in café Riche in Den Haag on der een borrel neerpende". Zulke verhalen hoor je altijd: de mooiste, succesvolste liedjes of melodieen worden vaak in een handomdraai gemaakt. Het geldt ook voor een van Toon Hermans beste en mooiste creaties: de auditie van Hart- mann, ofwel "doif is dood" Toon Hermans kwam pas op de generale repetitie (de laatste repetitie dus voor de première) met een paar steekwoorden op een papiertje ermee aanzetten. Het werd a l'improviste even uitgeprobeerd, dat leek wel wat ja, en de volgende dag op de première bleek het het grootste succes van het hele programma te zijn, zo gaan die dingen. Niet tobben maar doen. Sir Cecil Gedurende een long-weekend dat ik in Londen doorbracht, zag ik het toneelstuk "The kingfisher". "The kingfisher" (in de loop van het stuk van William Douglas Home bleek dat een vogeltje te zijn, ik kwam er thuis pas via het woordenboek achter dat het de "ijsvogel" betrof) heeft de zuinige bezetting van twee he ren en een dame en zal dus nog wel eens door Ko varf Dijk en Mary Dresselhuis (met Siem Vroom in de rol van de butler) als vrije produktie worden op gevoerd. De Londense voor stelling had Sir Ralph Richard- sen en Celia Johnson in de hoofdrollen, allebei toptoptop- acteurs, dus alleen is Sir Ralph in de loop der jaren wat on duidelijker gaan spreken, zodat er voor en achter ons nogal eens fluisterend overlegd werd wat hij gezegd had. Vooral de oudere meneer voor ons (hoewel niet ouder dan Ralph Richardson zelf) had grote moeite met het verstaan van dc dialogen, en kondigde dat al aan bij de eerste twee woorden die in het stuk gesproken wer den. Hawkins, de butler, klopt op de deur van het tuinhuisje waar Sir Cecil (gespeeld door Ralph Richardson) aan zijn nieuwe boek zit te schrijven, en roept: "Sir Cecil" "Wat zegt-ie?", vroeg de oude meneer voor ons in het Engels aan zijn minder dove echt genote. "Hij zegt: Sir Cecil", zei ze. En dat was dus nog maar het be gin pe BRU6, Dl£3 AAN KWAM AAWAAI^N) KC PAAR VAMPAAM! Caio Pagano: klare taal LEIDEN - De Braziliaanse pianist Caio Pagano heeft zondagochtend voor een overvolle kapelzaal van K. en O. een recital gegeven met werken van Stockhausen, Beethoven, Alban Berg en Chopin. Tot aller verrassing besprak hij in correct Neder lands het programma voor de pauze, waarin hij wees op het aanknopingspunten van de Sonate in As op. 110 van Beethoven met het Kla- vierstück nr. IX van Stock hausen. De spanningsfunctie van een opeenvolging van dezelfde akkoorden, evoluerend van pianissimo naar forto is bij beide componisten dezelfde. Maar Stockhausen drukt zich uit in een ander idioom, waarvan het dissonerende karakter de spanningsveld accentueren. Hoe knap reali seerde Pagano de gespreide werking van spanning naar ontspanning, eindigend in een bijna fluisterend pianis simo. Uitgaande van dit spanningseffect kent Stock- haugen in muziek-psycholo- gische zin de betekenis van de scherpe flitsende lijnen, ge spreid over een breed vlak als contrasterend deel tegenover het eerste. Caio Pagano boeide door zijn intelligente realisatie, en zijn fraai toucher. Elk pianissimo was tot in de verste hoeken van de zaal hoorbaar. Na de pauze waren eveneens overeenkomsten aan te wijzen in de Sonate mr. 1 van Alban Berg en in de Sonate op. 58 van Chopin. Zo te ho ren een heel bewuste prog ramma-keuze. Ook hier sprak de kunstenaar Pagano een klare taal, zij het dan dat zijn akkoordenspel in het laatste deel van de Chopin-sonate wat minder vloeiend verliep en wat hoekig was. Maar het was een voorrecht om deze pianist hier te hebben gehad. BEP RIJNDERS LEIDEN - Cervantes vond zijn Don Quichote maar een prul, "domweg maar een persiflage van de ridderroman", nu vin den we dit boek een psy chologisch meesterstuk. Zoiets speciaals zit er niet in Le Cantatrice Villane" van Valentino Fioravante, een bewerkt vernederlandst pro- dukt van de Nederlandse Kameropera Studio, gepre senteerd in de Leidse Schouwburg. De restant- waarde ervan voor heden ligt ook in de parodie: kunnen la chen om de tandeloze burger- smaak van het jaartal in 1803. Drie jaloerse toneelkatjes, dorpsdiva's, hebben er last van te willen weten wie er het mooiste zingt in 't land. Een ervan heeft een gemaal, die uitgeweken is en wie weet dood. Don Marco, plaatselijk meesterzanger, componeert een opera (hij is verliefd) voor de drie, van welke de inscene- ring in het' stuk beproeft wordt met een hoop gekift van de gemelde dames. Rosa is eer bijzonder handig en ge routineerd sopraantje in de hoogte enigermate schel. Plots verschijnt Carlino, haar levende man, vermomd öm zijn vrouw op haar trouw te testen. Die trouw ziet hij in het eind bevestigd. Een doodpunt in de regie leek de oplos-amourette van het he renigde duo, riep naar het pu bliek, in een dode hoek van het podium. Keurig uitge kiend en kost voor de ogen was een sabelduel om de tafel. De zaak was ingewikkelder dan verteld, maar ik had voor de pauze een ander concert voor mijn rekening waardoor ik te weinig basis heb om alle zangstemmen te beoordelen. Dat kapelmeester Schildmeier, tenor Bröcheler (Don Marco) en Rud. Ruiven kamp (Caelino) een gewet tigde plaats innemen in het ensemble staat voor mij vast, zij gingen ook niet over de schreef met de zotternijen: Door de band is het stuk nogal „flauwplezant". even wel uitnemende momenten. Daaronder de ouverture tot de ten tonele te brengen opera: verrukkelijke muziek, al klonk geen maat niet al be kend. Stijl van Cimarosa die evenals Fioravanta in Napels thuishoorde. Lof voor het or kestje (strijkers, fluiten, hobo's) o.l.v. Jochem Slot houwer. Hem danken wij ook het curieuse volgende. Deze bewerker laat iemand tijdens de aria van Rosa Vondel cite ren; Zo wil de Gijsbrecht van Aemstel: "Waar werd opregh- ter trou Dan tussen man en vrou Ter weereld oyt gevon den? Twee sielen, gloeide aan een gesmeed". In die Drei waant Aemstel,s vrouw haar uitgeweken Gijsbrecht dood, Hij verschijnt evenwel, een parabel derhalve met die opera. Een vondst om juist dit zo in te schuiven." KEES VERHOEF' izaak ze^r wr w voule/vpE WEEK OP ONS FHESTJE. kX)MV FRED BASSET ZWEZERIK RAGOUT Breng water met wat een scheut de kook en dompel er niet langer "an 1 minuut onge- eer 400 g. zwezerik i. Neem de zwezerik p met een glas witte wijn, zout en wat ui- ortelsnippers. Laat de zwezerik 15 r De avonturen van Jommeke VUKT', LEIDEN - Het Philidor-en semble. ongewoon van sa menstelling, deed zaterdag avond in de Lokhorstkerk een ongewoon concert ver moeden. Zo zou het ook zijn geweest, wanneer niet zoveel ongewone nalatigheden af breuk aan dit geheel hadden gedaan. De afwezigheid van Chris Farr, die de eontinuo-partijen voor zijn rekening zou nemen was in het programma vermeld. Lichtelijke bevreemding wekte het feit, dat deze par tijen werden weggelaten, en dat de programma samen stelling niet was gewijzigd. Evenmin was een foutieve vermelding in de Sonate van Schickhard gecorrigeerd. Van dit gehele concert heeft alleen na de pauze de Canon voor 2 blokfluiten van Tele- mann een sterke indruk ach ter gelaten. Het werd mooi genuanceerd uitgevoerd. Dat wij minder enthousiast waren over de Sonate in F. van De Boismortier gold niet zozéer de bewerking voor 3 fagotten, maar de nogal slordige wijze van uitvoering. Het bijzondere van dit concert was het gebruik van oude ba- rok-instrument'en en als zo danig heeft deze uitvoering toch nog betekenis gehad. BEP RIJNDERS OEGSTGEEST. - In de bun galow van Theo Ekker waren ongewoon veel vrienden van het lied bijeen voor de reci tal-combinatie Elisabeth Cooymans, alt-mezzo, en Pe ter Kokkelmans, tenor. Zij zongen om en om en ook in duet. Ik kon jammer genoeg maar drie kwartier blijven wegens nog een tweede re- centie. Van de alt hoorde ik alleen vijf liederen van Peter Cornelius, romantische kleinmeester uit het midden van de vorige eeuw. Vóórhaar vertolkingswijze past maar één tijpering: beeldhouwer van de klank. Wat waren dat voor liederen? Eén van ontrouw. Eén over 'Ein Ton", de klank, die je ziel geheel omsluit. Een over gouden manestralen op een koningsgewaad en daarin wandelen "in Herrlichkeit". Kent iemand deze schilde rijen (in München) van Schu bert's huisvriend Moritz von Schewind: geesten die de maan aanbidden en een vrouw in trance staande met onbewogen roeispaan in een glijdende heupsmalle boot? En van Richter: veerman over de Rijn met harpspeler en be toverd gezelschap en bege leidende maan? Dat was de tijd van Cornelius. De alt zong haar teksten van letter naar letter met de enig denkbare welving grijpend naar de enig denkbare kleur van de eerstvolgende klank. Verhe ven rust, poëzie, aandoening, hymne aan de nacht... De tenor be'zit een zwaar don kere, nooit weke stem, die egaal over de regi.sterover gangen strijkt. Zij behoeft nog wel voor de plastiek de druk van veel accenten. Zijn liederen van Herman Reutter en van Mattie Niël zijn sterk realistisch getoonzet en stre ven Hindemith voorbij. Kok kelmans beschikt over het daar nodige soliede zan gorgaan. Ik heb helaas te weinig van hem gehoord. Het programma bood nog Britten, Fauzé, Debussy, Poiclenc, De piano begeleiders Jo Das- seldorp en Tonie Ehlen beantwoordden aan de te stellen wensen. KEES VERHOEF (§ud ^heiuvï 6 februari 1978. Ook het "Journal des Débats" meldt thans, dat eene Neder- landsche maatschappij van den onderkoning van Egypte con cessie heeft gekregen tot het droogmaken van het meer Ma- reotis. Door die droogmaking kunnen niet minder dan 30,000 hectaren grond in cultuur mor den gebracht. Op 13 April 1801 tijdens de expeditie van Napo leon in Egypte, doorstaken de Engelschen de dijken van het kanaal van Alexandrië, waar door het water van de Middel- landsche Zee in het genoemde meer vloeide. Er werden toen 150 dorpen overstroomd en een uitgebreide vlakte werd in een moeras veranderd, dat nu dus drooggelegd zal worden. VijftiQ jaar geleden: Na een ziekbed van twee weken is Zaterdagmiddag,4 Februari, prof. dr. H.A. Lorentz op ruim 74-jarigen leeftijd in zijn sudderen bo- Maak g. kalfsgehakt met zout en pe per, enkele druppels itroensap en een nespunt nootmus kaat. Draai er ballet iets groter dan soepballetjes. Neem de zwezerik uit het vocht en voeg dit vocht 2 dl. heet water toe. Laat hierin de gehakt balletjes en 200 g. kleine champignons heel zachtjes koken. Smelt 25 g. boter en roer er 25 g. bloem door. Zeef het kookvocht en giet dit geleidelijk bij het bloemmengsel. Blijf steeds boven ur, tot een ge bonden saus ont staat. Breng deze op met 5 eetl. versgemalen peper, enkele drup pels citroensap en lepel versge hakte peterselie en laat hierin de in grote dobbelstenen ge sneden zwezerik, de hampignons en de gehaktballetjes weer goed heet wor den, strooi er peter selie over. Geef hierbij gekookte rijst. WINA BORN woonplaats Haarlem overle den. Tot het oogenblik van zijn verscheiden was Lorentz nog buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, waar aan hij in 1870 hoogleeraar in de theoretische natuurkunde werd benoemd. De wetenschap en de menschheid verliezen in hem een harer grootste mannen, een harer eminentste geleerden, een harer edelste karakters. Hij was veelzijdig als weinigen: er is bijna geen hoofdstuk der na tuurkunde, dat hij niet doorzijn beschouwingen heeft verrijkt. Alles wat Lorentz deed, deed hij volmaakt, in zooverre men dit woord voor werk van een mensch mag gebruiken. Als voorzitter der Zuiderzee-com- intellectueele samenwerking van den Volkenbond, van de Solvay-congressen te Brussel, als schrijver van boeken en ver handelingen, als docent in zijn wetenschappelijk werk ten slotte, volbracht hij het hoogste. Hij schreef niet alleen het zuiverste Nederlandsch. hij schreed ook vlekkeloos Duitsch, Fransch en Engelsch, zonder ooit van die talen een bijzondere studie te hebben gemaakt. In zijn studiejaren te Leiden was Maxwell's ëlcctromagnetische lichttheorie nieuw <1873). Al spoedig ging hij eigen wegen en reeds in een verhandeling in 1878 vindt men de eerste aan duiding van liet denkbeeld der electronen, toen nog ionen ge- heeten. Deze hypothese is uiterst vruchtdragend gebleken en een der schoonste resultaten was wel de verklaring van het in 1896 door prof. Zeeman te Lei den ontdekte magneto-optische verschijnsel, het zg. Zeeman-ef fect. Later slaagde Lorentz er in een volledige theorie te ontwik kelen van de optische en electri- sche verschijnselen in lichamen, die zich voortbewegen. In 1902 werd hem samen met Zeeman de Nobelprijs voor natuurkunde toegekend en zeer talrijk waren de eerbewijzen, welke hem uit allerlei landen ten deel vielen. Leidse bioscopen Luxor: "Sinbad en het oog tijger", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, 2.15, 1.30, 7.00 en 9.15 Camera: "De duivel hale je", dag. 7.00 en 9.15 uur. 12jaar. Kindervoorstelling: ma, di, za en wo, 2.30 uur en zo. 2.00 en 6.15 uur. Nachtvoorstelling: "The harder they come", vrij. en zat. 11.30 uur Lido 1: "The spy who loved me", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo 2.30, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, 12 jaar. Lido 2: "Van twaalf tot drie", dag. 7.00 Lido 3: "De man die van vrouwen hield", dag. 7.00 en 9.15 uur, ma, di,,do en vrij. ook 2.30. 16 jaar. Kindervoorstelling: "Tekenfilmfestival Pink Panther", za en wo. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur Studio: "Providence", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.30, 4.30,7.00 en 9.15 uur. 16 Trk 2.3C 9.15 uur, a.l. Rex: "Sex-lawine in Tirol", dag. 7.00 en 9.15 uur. do en vrij. ook 2.30. 16jaar. Kin dervoorstelling: "De fluit met de zes smurfen", ma, di, wo en za. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: „Ijsklontjes voor een hete bliksem", vnj en za, 11.30 uur Alphense bioscopen Euro 1: "The spy who loved me", dag. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45,4.15, 6.45 en 9.15 uur. 12jaar. Nachtvoorstelling: "The Getaway, za. 12.00 uur Euro 2: "The Deep", dag. 2.00, 7.00 en 21.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 16 jaar. Nachtvoorstelling: "Rollerball": za. 12.15 Euro 3: "Goodbye Emmannuelle", dag. 2.15, 7.15 en 9.15 uur, za. 7.15, 9.45 en 12.15 uur. zo. 4.45, 7.15, 9.45 uur. wo. 7.15 en 9.45 uur. 16 jaar "Oom Ferdinand en de toverdrank", za. zo en wo. 2.15 urn- Euro 4: "Soldaat van Oranie", dag. 1.30, 6.30 en 9.30 uur. zo. 1.30, 6.30 en 9.30 uur. 12 jaar. Nachtvoorstelling: "Zullen wij het nog een keertje overdoen", za. 12.30 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.0(1 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis), Bezoekuren ziekenhui- •Avondbezoekuur: 18.30-19.30 i derafdeling dagelyks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: c KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14,00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur galleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uuren van 18 30-19.30uur Laatste kwar- middag- en avondbezoek baby- n 15.00-18.30 sh Kinderafdeling: 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uuren van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15-12,OOuur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Maandag t/ni vrijdag: 18.30-18 45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. WanneJr voor e lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: lc en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.10 en 18.30-19.30 uur: 3e klas 13.3')- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14 45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur al leen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen flag en nacht worden gemeld bij het Schiphol (020-175000). Geluidshinde:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19