Donar is fysiek te sterk Koploper Meerburg moeiteloos langs zwak Alkmania: 3-0 Gootzen verslaat Chinees Crescendo nog één punt van titel af Zaalhandballers van Saturnus slaan aanval" net af15-14 Sercu/Van Linden in Antwerpen aan kop MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT CARDIFF - De Nederlander Han Gootzen heeft het in Cardiff tij dens de strijd om de open tafel- tennistitels van Wales in het he renenkelspel tot de kwartfinales gebracht. Bij de laatste acht ver loor Gootzen met 9-21 12-21 7-21 van de Chinees Jang Sjoean- Ning. In de achtste finales zorgde Gootzen voor een daverende ver rassing door een andere Chinees, Liang Ke-Liang in vijf games uit te schakelen. De beslissing viel pas na 23-21 in de vijfde game: 9-21 21-18 11-21 21-17 23-21. De Nederlandse nummer zes, een 18-jarige student uit Maastricht, versperde op deze wijze een van de sterkste spelers ter wereld de weg. Liang Ke-Liang was als eerste ge plaatst en maakte in de laatste vier jaar drie keer deel uit van het Chinese team, dat de wereldtitel bemachtigde. Vorig jaar was Liang Ke-Liang in Birmingham tijdens de strijd om de wereld titels in het enkelspel by de laatste vier gekomen. In de eerste rond van het enkelspel leed Hazerwoudenaar Ronald Rijsdorp een nederlaag tegen de Engelsman Douglas. De cijfers waren 21-18 13-21 10-21 15-21. Douglas zou later het toernooi op zijn naam schrijven door in de fi nale de Chinees Jang Sjoean Niug te verslaan. Bij de dames ging de titel naar de Chinese Sjang li. SPORT SPORT SPORT SPORT Leiden in spannend duel kopje onder Voor Arthur Collins was er zaterdagavond tegen Donar geen hoofdrol weggelegd. Hier wordt hij fel belaagd door uitblinker Franken. Fopma slaat het geheel gade. LEIDEN - Twee nederlagen hebben de door iedereen aan Parker/Leiden toebedachte plaats in de play-offs aan het wankelen ge bracht. Toch valt er een opmerkelijk verschil te constateren tussen beide nederlagen. Waar de Leidenaars afgelopen dinsdag in het tref fen tegen Haarlem in matheid en gebrek aan concentratie uitblonken, was daar zaterdag avond tegen N. Donar allerminst sprake van. Keihard vechtend en geconcentreerd spe lend trok het team van Henny Blom na een turbulent verlopen wedstrijd juist aan het kortste eind. De 74-78, die uiteindelijk op het scorebord prijkte betekende dat lengte (Kip en Bartolome) het had moeten afleggen tegen fysieke kracht (Renso Zwiers, maar vooral Everett Fopma). Donar had overigens een uiterst matige start. De Groningers leken duidelijk verrast door de zoneverdediging, die Leiden tegen de principes van coach Henny Blom in, toe paste. Blom: "Het is onderhand wel duidelijk dat ik een tegenstander van zone ben. Als uiterste redmiddel ben ik wel eens genood zaakt om zóne als tactisch wapen te hante ren". Duidelijk was in ieder geval dat het Do nar in verwarring bracht. De superzwaar gewicht Fopma was zichtbaar van slag. Franken maakte er evenmin iets van, zodat Leiden op weg leek naar een heerlijk avondje. Via 10-6 (na 4'/2 minuut) werd het halverwege de eerste helft 23-14. Bruinsma draaide op volle toeren, daarmee aantonend dat zijn inzinking in Haarlem een vergissing was. Verdedigend hielden Bar tolome en Kip de Groningers knap in be dwang en Plaat stond aan de basis van iedere goed opgezette aanval. Na ruim een kwartier resulteerde dat in de ongekende weelde van een 34-21 voorsprong. Een voorsprong van dergelijke omvang, gekoppeld aan de drie persoonlijke fouten van Fopma maakten het publiek uitzinnig van vreugde. Donar werd erdoor in verwarring gebracht en een Leidse zege leek dan ook binnen hand bereik. Maar toen Harrie Kip tegen zijn derde persoonlijke fout opliep en werd vervangen door Wim Weemhoff kwam Donar terug. Weemhoff, spelehd meteen stevig ingepakte knie is in verdedigend opzicht bepaald niet sterk en Donar maakte daar handig gebruik van. Waar Kip geen centimeter ruimte liet, daar liet Weemhoff zich moeiteloos opzij drukken. Donar (met name Fopma en Zwiers) con stateerde dit met welgevallen en kwam lang zaam dichterbij. Franken liet nu zijn ware gezicht zien en groeide naarmate de strijd vorderde tot duizelingwekkende hoogte (in figuurlijke zin natuurlijk). Leiden stond bij rust nog wel op een 42-41 voorsprong, maar belangrijker was het dat Groningen aanslui ting had verkregen. Direct na de pauze gingen de Groningers on verdroten verder. Zwiers schoot 42-47 bin nen en luttele minuten later bezat Donar nog altijd die voorsprong van vijf punten, 52-57. Leiden krabbelde nog even terug. Een ronduit fabelachtige combinatie tussen Plaat, Bruinsma en Collins betekende 56-57. De "hel van Leiden" deed zijn naam weer eer aan en de harten waren weer gevuld met hoop. Helaas, het bleek ijdele hoop. Terwijl de voor de zesde achtereenvolgende keer uitverkochte 5-Meihal op haar grondvesten schudde, omdat Bruinsma zijn team op een 58-57 voorsprong had gebracht, stelde Donar in de persoon van alweer Franken alsnog orde op zaken. Terwijl Harrie Kip vanwege zijn vijfde persoonlijke fout kon inrukken, scoorde Franken op fraaie wijze 66-72. De strijd was gestreden. Toch leek Leiden nog even voor een mirakel te gaan zorgen. Franken liep tegen zijn vijfde "P" op en in de full-press kwam Leiden bijna langszij. Een dunk van Fopma maakte even wel aan alle onzekerheid een einde. In de tweede helft had Donar aangetoond nog net een maatje te groot te zijn voor het gehan dicapte Leiden, zodat de 74-78 overwinning eigenlijk best verdiend was. Vooral wanneer je bekijkt dat ook Donar, door het ontbreken van Pete Miller niet op volle oorlogssterkte was. Het Leidse publiek, geweldig op dreef, waar het de vocale steun van hun favorieten betrof, leek een andere mening te zijn toege daan. In de pauze en na afloop van de wedstrijd von den enkele "fans" het kennelijk nodig om hun Groningse collega's duidelijk te maken dat hun aanwezigheid in Leiden niet was ge wenst. Enkele noordelingen werden door een horde Leidenaars bestormd en de politie moest er zelfs aan te pas komen om ernstige schermutselingen te voorkomen. De belangstelling voor de thuiswedstrijden van P/Leiden is zo overweldigend dat de ge ruchten de ronde doen dat Leiden wegens ruimtegebrek naar een hal buiten Leiden zal uitwijken. De knusse 5-Meihal is inderdaad aan de krappe kant (Mart Smeets vergelijkt het met een sauna) en een grotere hal is de enige oplossing. Luba/Leiden behaalde dit weekeind een ma tige 75-101 overwinning in Soest op Red Stars. L/Leiden zit duidelijk in de lift, getuige deze knappe zege op het hoger geplaatste Red Stars. Lodewijk Devilée, wegens enkele blessures noodgedwongen in de ploeg ge haald, speelde verdienstelijk. JAAP VISSER LEIDEN - Het microkorfbal is in een beslissende en spec taculaire fase gekomen. De meest vreemde dingen gebeu ren er. Koplopers verspelen punten aan degradatie-kan didaten, ploegen worden op forse achterstand gezet om vervolgens alsnog een gelijkspel te bewerkstelligen etc. De Algemene haalde, evenals De Danaïden, een derge lijke stunt uit. Samos-De Algemene 12-12. Omdat een nederlaag tegen de koploper was ingecalculeerd besloot De Algemene het duel tegen Samos aan te wen den om wat te experimenteren. Wim van Iterson had plaats gemaakt voor Aad Rusman en Wim van Vliet (32 goals al) deed een stap terug terwille van Eric Filemon die nu zijn eerste volledige wedstrijd kon spelen. Jannie van Iterson had griep dus was er ook niet. Aanvankelijk leek het volledig mis te gaan met de plannen, want binnen een mum van tijd stond Samos met 4-0 voor. Op Ruud van Vliet na kon niemand van De Algemene iets terug doen en daarom liep Samos moeiteloos door naar een 9-3 ruststand. Het wedstrijdbeeld onderging na de hervatting een metamorfose, want snelle doelpunten bracht De Algemene volledig terug in de strijd: 9-8. De tiende treffer werd door de Samos-aanhang opgelucht begroet, maar het overwicht was definitief weg: 10-10. Er waren nog nauwelijks vier minuten te spelen toen De Algemene, bij de stand 12-11, Wim van Vliet naar voren schoof en deze speler maakte de wissel helemaal waar. De gelijkmaker kwam uit zijn handen. Doelpunten: Ruud van Vliet 6, Eric Filemon 3, Aad Rusman, Hen Rusman en Wim van Vliet 1. Zuiderkwartier-OVVO 12-10. De vijfde overwinning van Zuiderkwartier, dat zich knap herstelde van het debacle tegen Sperwers, vorige week. Met Albert de Groot voor Derksen (in dienst) startte de formatie van coach Metselaar erg sterk. Zonder dat OVVO wat terug kon doen nam Zuiderkwartier binnen twintig minuten een royale 5-0 voorsprong. Maar ook in deze wedstrijd bleek zo'n grote marge geen garantie voor een vlotte zege, want na een ruststand van 7-3 kwam plots de ommekeer. OWO bracht de achterstand terug tot één punt. Op tijd scoorde Jim van Daim te gen, wat de redding van Zuiderkwartier betekende. Via 8-7 zorgden Dirk Jan de Kreek en Wil de Wit met afstandschoten voor nog meer opluchting. OVVO slaagde er alleen nog maar in de achterstand tot twee punten te reduceren. Doelpunten: Jim van Daim (3), Els Lardee (2), Carla Akse, Wil de Wit (2), Dirk Jan de Kreek (4). Mar ja den Hollander scoort hel duel tegen Weidevogels. Westerkwartier-De Danaïden 9-9. In dit treffen bleek een comforta bele 7-2 voorsprong voor Wes terkwartier niet voldoende voor de eindzege. Nadat de Am sterdammers voor rust hadden geprofiteerd van het passieve spel van de Leidenaars - rust stand 5-1 - verscheen na rust een herboren De Danaïden in het veld. Onder de bezielende leiding van Gerard Nap werd na de 7-2 score langzaam maar zeker de achterstand verkleind, tot Wes- terkwartier toch weer naar 9-6 wist uit te lopen. Juist op dat cru ciale moment wist De Danaïden zich nog éénmaal op te richten. Via treffers van Christiaanse, De- vilee en Nap kwamen de Leide naars alsnog langszij: 9-9. Doelpunten: Nap (5), Hans v.d. Leek, Cees Christiaanse (2), Henny Devilee. Fides Pacta-MIK 12-8. Fides Pacta heeft zich tegen MIK definitief van prolongatie van het over gangsklasseschap verzekerd. De Leidenaars speelden allerminst spectaculair, maar gingen niettemin wel op een oerdege lijke manier te werk. Nadat Fides na 17 minuten een 2-0 voorsprong had genomen, vertraagden de Leidse korfballers het tempo in aanzienlijke mate. MIK werd hierdoor volledig in de kaart ge speeld, waardoor de ploeg zelfs op een 3-5 voorsprong wist te komen. Toen vond Fides Pacta het welletjes, werd het tempo omhoog geschroefd en regende het plotsklaps doelpunten. Moei teloos kon daardoor een 12-8 zege worden behaald. Doelpunten: Hen Brakel (5), Yvonne Neute boom (3), Dik Onderwater (2), Nico Pikaar en Ruud Niesing. Pernix-TOP 8-7. Nu Pernix zich definitief met de degradatie naar de tweede klas heeft verzoend, kon het team vrijuit tegen het Sassenheimse TOP opereren. Met name Kees Hortensius en Peter Kuiper speelden in dit tref fen een opmerkelijke rol. Pernix had in deze confrontatie voortdu rend een voorsprong, die bij 7-3 het grootst was en alleen in de slotfase in gevaar kwam. Scoreverloop: 1-0 Hortensius; 1-1 Rob Meyer; 2-1 Breed veld; 3-1 Vreeken; 3-2 Simmelink; 4 2 Alice Tieleman; 5-2 Wil van der Kooy; 5-3 Winter; 6-3 en 7-3 Hoc- tensius; 7-4 Dik Meyer; 7-5 Wilma Kuhn; 7-6 Ineke Westerbeek; 8-6 Hortensius; 8-7 Dik Meyer. Crescendo-ODO 7-5. Crescendo maakte geen misstap en met nog één duel voor de boeg heeft de ploeg nog één punt nodig om zich kampioen te mogen noemen. Het spel wordt er overigens niet beter op In het begin ging het nog wel (3-0), maar daarna bleef ODO goed bij. Met twee doelpunten verschil bleef Crescendo evenwel aan de positieve kant van de Doelpunten: Piet L'Ami 2, Gab- rielle Kok 2, John Huigsloot, Leny en Louis Kok. Ons Eiland-DKV 11-11 Een doelpuntrijk treffen met een hoge amusementswaarde, vooral door het spannende scorever- loop. Zes minuten voor tijd leek LEIDEN - Van het inhaalprogramma, dat voor gisteren met betrekking tot de Leids/Goudse competitie was vast gesteld, moest een flink aantal duels wegens de slechte toestand van de terreinen worden afgelast. Zowel in groep A als B vonden er slechts twee wedstrijden doorgang. In groep A won Leidse Boys met 2-0 van VNA, terwijl War- munda de uitbeurt bij VVOA met 1-2 won. In groep B maakte koploper Meer burg tegen Alkmania geen fout. De Zoeterwoudenaren met 3-0. Plaatsgenoot SJZ remi seerde met KR V: 1-1. Leidse Boys-VNA 2-0 In dit vrij harde duel nam Leidse Boys direct het initiatief, wat re sulteerde in een ziedend hard schot van Riny van Veen, dat ra kelings over het VNA-doel zeilde en een knal van dezelfde speler, die op het houtwerk uiteenspatte. Het waren de schaarse hoogte- Na de hervatting punten van een eerste helft die hoofdzakelijk werd gekenmerkt door ruw spel van beide kanten. Vooral het zwakke arbitrale op treden was hieraan debet. Het was dan ook aan het gezonde ver stand van beide teams te danken, dat na rust meer aan het voetbal sec werd gedacht. Nadat Koos Schreuder Leidse Boys na twin tig minuten al aan de leiding had geholpen, onderstreepte Cor Mantel na rust met een tweede treffer het betere spel van Leidse Boys. VVOA-Warmunda 1-2 een knappe partij voetbal al duurde het tot de dertigste mi nuut eer de Zoeterwoudenaren rendement van hun spel konden trekken. De treffer kwam tot Echt gevaarlijk werd Alkmania evenwel niet. Vlak voortijd werd het zelfs nog 3-0 toen Paul van der Heiden, nu wél in eerste instan tie, vanaf elf meter raakschoot. SJZ-KRV 1-1 Een knappe partij voetbal met SJZ in de wat meer aanvallende rol. De thuisclub kwam acht minuten voor rust op 1-0 toen Wim Bos, na eerst op doelman Sinke gestuit te zijn, in de rebound alsnog doeltreffend uithaalde. stand uit een strafschop. Thijs de Na de hervatting werd SJZ sterker. Wit knalde de bal weliswa gen de paal. maar Paul van der Heiden reageerde vervolgens at tent. Vlak voor de thee kwam Meerburg op 2-0 door een knappe kopbal van Loek de Jeu. verd Alkmania de kansen werden niet be nut. Toen KRV, zo'n tien minuten voor tijd door Hennie Rijns burger op gelijke hoogte kwam. zette SJZ aan voor een slotof- fensief. Doelman Sinke groeide uit tot de grote man bij KRV door ondermeer twee keiharde inzet ten van Wim Bos uit zijn doel te ranselen. Zodoende bleef het 1-1. Een verdiende zege voor War- munda, dat in dit duel op alle fronten beter speelde, dan de thuisclub. Niettemin had de ploeg uit Oud Ade na vier minu ten uit een kopbal van Paul v.d. Geest de leiding genomen. Na dat doelpunt echter namen de War- monders definitief het heft in handen. Eerst was het Rob Vink, die na acht minuten succes had en vijf minuten voor rust be zorgde Hans Oostdam War- munda een 1-2 voorsprong, die de ploeg na rust niet meer zou af staan. Meerburg - Alkmania 3-0 Meerburg heeft weinig moeite ge had met het vrij zwakke Alkma nia, dat voor rust al op een 2-0 achterstand werd gezet. In die eerste, helft speelde Meerburg LEIDEN - In de afdelings tweede klasse heren heeft het zaalhand balteam Sanocal/Saturnus giste ren een benauwd uurtje doorge bracht voor de winst veilig was in de Marimba-sporthal Rijswijk. De reserves van Hercules waren er duidelijk op uit om koste wat kost de roodwittcn van de eerste plaats van de ranglijst af te stoten. Het leek er vier minuten voor tijd op dat dat zou gaan lukken. Toen stond Sanocel/Saturnus, dat ver geleken bij de wedstrijd tegen de grote concurrent VELO (twee weken geleden) een klasse min der speelde, met 13-14 achter. Maar ook al speelden de roodwitten één van hun slechtste wed strijden van dit seizoen, mentaal zijn ze bepaald sterker geworden. Eerst trof Steven Schrader uit de linkerhoek doel na een afgeme- Ons Eiland geslagen, maar in de laatste seconden overbrugde Barry van Duyn het verschil nog net. Doelpunten: Bariy van Duyn 3. Piet Beekman 5, Wim Nijenhuis 2 en Julia Arnoldus 1. Eurcka-KNS 11-9. Het reeds ge degradeerde KNS leek voor een stunt te gaan zorgen, maar uit eindelijk stelden de Rotterdam mers nog orde op zaken. Doelpunten: Schonnenberg 2, Zitman 2, Kooien, Stijger, Van der Nat, Verstraaten en Blans- jaar. Fiks-Weidevogels 6-6 Fiks winst op een haartje na. De laatste wedstrijd tegen Fluks moet nu gewonnen worden om kampioen te zijn. Doelpunten: Van der Kraan 3, Knetsch, Den Hollander en Mulder. ANTWERPEN - De Belgen Patrick Sercu en Rik van Linden hebben ook na de tweede dag van de Antwerpse zesdaagse de leiding nog stevig in handen. Sercu en Van Linden namen gisteren een ronde voorsprong op het koppel Maertens'Clark en het duo Pijnen/Allan. Gerben Karstens staat, samen met zijn Westduitse koppclgenoot Schutz, op de vijfde plaats. Het Nederlandse koppel Rompelbcrg/Ponsteen sluit de rij. Na twee dagen liepen zij al een achterstand van 27 ronden op te de De laatste veldrit van het seizoen, een koers in Hilversum over 15 kilo- De meter, is gewonnen door Cock van der Hulst uit Zoetorwoude. Tweede d Noordwijkerhouter Heiman Zuiderduin. Nico Slingerland uit Theo Dijkstra uit Noordwijkerhout werden respectievelijk derde c rde. r40kilome- ten pass van Henk Verwey, 14-14. en op de valreep was Alwin Jan sen attent op een van de keeper terugkomende bal, 15-14 Een hevig teleurgesteld Hercules gaf zich toen gewonnen. Velo, door Sanocel/Saturnus op twee punten achterstand gezet, moest op papier een even moei lijke tegenstander bestrijden als Sander Lagendijk cs.. namelijk MSV. In Noordwijk echter ble ken de Wateringers niet alleen veel schotvaardiger, maar ook veel sneller dan MSV, dat met 19-27 duidelijk geklopt werd. "Deze winst is goud waard", zei na afloop van het treffen van Sano- cel'Saturnus een opgeluchte Sander Lagendijk. De dames van MMO nestelden zich via een royale 15-8 zege op EHC, derde op de ranglijst van de eerste klasse, stevig op de tweede plaats. "De kansen op de boven ste plaats" aldus trainer - coach Carel Caron, "zyn volop aanwe zig. Na de wedstryd van vorige week tegen Hermes, die we net aan verloren, hebben we een pro test ingediend tegen het mees pelen bij Hermes van 5 junioren, die notabene dezelfde dag ook nog eens in een junioren-wed strijd tegen Verburch uitkwamen en dat is. reglementair verbo den." Als MMO het protest inderdaad wint. lijkt een kampioenschap er dik in te zitten Behalve Hermes is er geen ploeg in de eerste klasse die MMO op verlies kan zetten. De dames van Sanocel/Saturnus werkten zich gisteren in de afde lings klasse A wat uit de zorgen door mededegradatiekandidaat MSV, duidelijk met 16-5 terug te wijzen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13