Prestatie- prijs bij IN lv indoor voor Mirjam v. Laar Brigitha dwingt ip y sprint ontzag if iq Bosga: talentvol uits pringster Record hoogspringen __^r. 02 p Lions op schot bij Houtrust MAANDAG 6 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 SPORT SPORT" SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT INDOORSUCCES BATAVEN-DUO LEIDEN -Het succesvolle duo van de Leidse atletiekvereniging De Bataven, Wybo Lelieveld en Koen Gijsbers, heeft ook het af gelopen weekeinde tijdens de na tionale indoorkampioenschap pen in de Zwolse IJsselhal weer toegeslagen. Beiden eisten by de heren een titel op de midden-af stand op. Wybo Lelieveld deed dat door een overtuigende zege op de 1500m waarvoor hij 3 minu ten 53,1 seconden nodig had. Sa men met Cor Louws uit de Noordoostpolder hield hij het tempo hoog waardoor de rest van het veld op grote achterstand werd gezet. In de eindsprint bleek Lelieveld over aanmerke lijk meer snelheid te beschikkan dan Louws die op 3.55,4 uit kwam. Koen Gijsbers had het op de 800 meter moeilijker. Het verschil met zijn naaste concurrenten, Carry van Kints uit Den Haag en Gerrit van Goor uit Leeuwarden, was zo gering dat alle drie de zelfde tijd van 1 minuut 55,7 se conden kregen toegewezen. Pe ter V/ezel van De Bataven werd in deze finale vijfde met 1.59.8. Medailles werden ook behaald door leden van De Spartaan uit Lisse. Ad van Doorn werd derde bij het hoogspringen met 2.00 meter en eenzelfde plaats was weggelegd voor Hans van Tol bij het hink- stapspringen jongens B met 12.80 m. Beter nog deed Wayne de Vries het op de 1500m jongens B. Hij haalde een tweede plaats bin nen dankzij een prestatie van 4.15,6. Andere goede prestatie van Spar taan-leden waren: Marinda v.d. Meer hoog meisjes B met 1.60m (4de), Marian v.d. Niet bij de da- rnes naar 8.4 op de 60m horden en 7.8 sec op de 60m sprint, Ad van Doorn op de 60m horden heren 8,5 sec, John van Loon 6.12m ver bij de jongens B en Martin van Rijssel en John v.d. Zwet op de 800m jongens B naar resp. 2.07.8 en 2.08.3. Van de Bataven viel Marian van Schie op de 1500rri dames net bui ten de prijzen met haar vierde plaats in 4.44.7. Corrie v.d. Meer werd hier vijfde in 4.55.1. Anne Politiek verraste op de 8C0m da mes met een zesde phats in 2.25.0. Ook goed voor de dag kvam een Bataven-afvaardiging ziterdag tijdens de Molenloop inAJblas- serdam. Bram Wassenas- werd vierde op de 8 km bij d> heren terwijl Marcel Honsbek de 1200m jongens D won.rweede plaatsen waren er voir Tina Buntsma op de 1500m Deisjes B en Sjors Hoogeboom op de 1200m jongens C. Mirjam van Laar: prestatieprijs ZWOLLE - De nationale atletiekstrijd om de KNAU-in- doortitels die dit weekeinde in de IJsselhal te Zwolle werd verwerkt, heeft drie Nederlandse records opgele verd en twee prestaties die voldoen aan de limiet voor deelname aan de op 11 en 12 maart in Milaan te houden Europese kampioenschappen. De beste prestatie in het zo'n veertien uur durend prog ramma kwam van Mirjam van Laar Achilles/Top die reeds eerder met een hoogtesprong van 1.84 meter de reis naar Italië afdwong. Dc Limburgse, sinds juli vorig jaar met Mieke van Doorn houdster van het buitenrecord met 1.88 meter, vijzelde nu het indoorre- cord op tot 1.87 meter. Dat was 1 centimeter hoger dan de prestatie Er is echter geld (die de limieten in het buitenland haalden) alsmede Mirjam van Laar en Ria Steenpaal zijn zeker van uitzending. Ria Ahlers, die twee jaar ge leden in Munchen tot 1.86 meter kwam. De pogingen van Mirjam om 1.90 meter KNAU-geschiedenis te schrijven bleven vooralsnog vruchteloos. Wel ontving zij van de organisatoren de pres tatieprijs. Ria Steenpaal-Ahlers liet haar naam ook voor Milaan noteren, dankzij haar 1.84 meter. Langzaam aan begint de kleine KNAU-afvaardiging gestalte te Voor het tweede nationale record krijgen, want Wybo Lelieveld, zorgde Jeroen van der Meer van Arno Kormeling en Ruud Wielart PSV. Hij stootte de kogel by de de uitzending van tien atleten beschikbaar, waardoor voor een enkeling nog mogelijkheden bestaan om via buitenlandse wedstrijden en het daarin halen van limieten, nog een plaats in het team te verwer ven. Maar als men de limieten zet tegenover de prestaties van de overige atleten, dan lijkt alleen nog een Klaas Lok kans te heb ben op de 3000 meter. A-jongens naar 15.52 meter en dat was 5 centimeter verder dan Carlo Wijnands drie jaar geleden deed. Of deze prestatie als record zal worden erkend is nog zeer de vraag, want de afstootbalk had niet de reglementaire afmeting. Iets waarvan echter Van der Meer totaal geen voordeel had. Het derde record kwam van Tineke Kluft (Thor) op de 1500 meter (4.37.8). Een nummer dat echter (nog) niet op de seniorenrecord- lijst voorkomt. De rijzige Rot terdamse kogelstoter Sjaak Ruhl had er duidelijk zin in getuige de afstand van 16.85 meter, slechts 11 centimeter verwijderd van zijn nationaal record. De AVR-man deklasseeerde de rest van het veld, van wie Rob Hermans (AchillesijTop) als tweede tot 15.46 meter kwam. Spannend was natuurlijk ook weer de finale over 60 meter. Bij de he ren ging de zege naar Raymond Heerenveen (Ciko '66). Hij klopte de Hagenaar Theo Kuyvenhoven (Sparta) in dezelfde tijd van 6,7 seconden. Martha Derbij, ook van Sparta, won dit nummer bij Onderonsje van Enithïrigitha (links) en Ineke Ram na e finale van de 100 meter vlindelag da mes, die door Andrea Pollek werd gewonnen. Wybo Lelieveld: al zeker van uitzending de dames in een uiterst snelle 7,3 seconden, slechts 0,1 seconde verwijderd van het uit 1970 stammend nationaal record op naam van (toen nog) Wilma van den Berg. De in november vorig jaar van Daventria naar AVR John Eckhorst, met 2.03 meter. Gisten hreef bij dc jongens zowel het rspringen (6.96 meter) als de 60 eter (6.9 seconden) op zijn tam. De nu ook van een sponsor Joep Elenbaas (Sparta) de jeugdtitel hoogspringen legde Maaike Persoons (AAV'36) i uitstekende 800 meter neer in 2.12.5. Dit B-meisje was daarmee duidelijk sneller dan Elly van Hulst (Leonitas) bij de- dames (2.15.2). AMERSFOORT - In navolging van Annelies Maas wil ook Enith Brigitha voor een trainingsstage van twee maanden naar Amerika. De Y-zwemster heeft zelfs al een brief geschreven naar de succesvolle trainer Mark Schubert, dezelfde die vorig jaar een groot aan deel had in de doorbraak van Annelies Maas. De 22-jarige pupil van Wil Storm heeft echter wel duidelijk ge maakt, niets te voelen voor eindeloze conditie-trainingen. "Ik wil alleen extra trainingen hebben om het sprintwerk te verbeteren. In Autralië heb ik daar vorige maand al goede ervaringen mee opgedaan". Hoewel de zwembond niet afwijzend staat tegenover zo n verzoek, neemt zij er geen enkele verantwoordelijkheid voor. Ook bonds coach Bert Sitters is die mening toegedaan, maar juicht het ver der wel toe. Alleen vraagt hij zich af wat er moet gaan gebeuren, wanneer nog meer zwemmers aan zo'n extra stage in Amerika gaan deelnemen. "Op zijn minst zal het beleid dan moeten wor den aangepast", meent hij. "Ik solliciteer zeker niet naar een baantje als full-time bondscoach, om in ons land die extra trai ningen te kunnen geven, maar financieel zullen er wél mogelijk heden moeten worden geschapen". Voor dit uitstapje, dat vooraf gaat aan de wereldkampioenschappen in Berlijn, is Enith nog afhankelijk van een sponsor. - - 'DV;. - AMERSFOORT - D kracht van de Amerikaanse zwem- subtop heeft met nme de DDR lichtelijk verrast. Dat is de conclusie na d wereldzwemontmoeting in Amers foort, die drie dagi lang 24 landen bij elkaar bracht. Mede verantwoordijk voor die Amerikaanse suprema tie was de geheel orekende 13-jarige Cynthia Woodhead, die op de meeste \ije slagen de recordhoudsters Petra Thümer en BarbarKrause kansloos achter zich liet. Alleen op de sprint kon ptseling de naam van Enith Brigia weer met ontzag worden jnoemd. Haar tijd 58.14, was óók sneller dan die van specialist Kuse, die nog steeds niet als opvoster van superstar Komelia Eier kan worden gezien. Brigit, over gelukkig met zo'n uiiekende start in het nieuwe zweseizoen. dankte dat voornameli, aan de extra trainingen, vorigeaand in Australië. Wanneer zij n spon sor kan strikken, wil zzelfs in mei met Annelies Maastee naar Amerika om bij Mark Subert te trainen. Met vier nationale recoc, waar van twee aspiranten,ton de oranjeploeg overigens rugzien op een zeer wisselvalli ouver ture van het seizoen, tarin de jeugd EK en de W vallen. Hoewel bondscoach B. Sitters angstvallig waakte vocal te op timistische geluiden, nest het hem van het hart, dat hils bons- coach té veel afhankek is en blijft van clubtrainers. "Wij komen met de zweiloeg al leen op extra training in een aantal weekeinden fc elkaar. Voor de rest is het eenak voor de clubtrainers zelf'. Uitsprin gers waren Monique Bosga en Fred Eefting, beiden van Zwemlust/Den Hommel, en In eke Ran van DJK. Sitters: "Duidelijk een bewijs dat het drietal de snelle tijden te danken heeft aan de kwaliteit van hun trainers". Fred Eefting, een exponent van zijn nieuwe trainster Marian Oudkerk: "In tegenstelling tot vorig jaar, ben ik juist door de va riatie van de trainingen veel beter gemotiveerd geraakt". Club genoot Monique Bosga voegde er zelfs nog aan toe, dat het aantal trainengen per week bij Zwem lust/Den Hommel nu al op negen stond". Het gaat bij ons duidelijk om de intensiviteit ervan, niet meer zoveel om het aantal kilo meters per dag". Wat dat betreft hanteren de Ameri kanen nog steeds een heel ander systeem. Alleen maar afgericht op conditie, zoals een Cynthia Woodhead, die dagelijks zestien kilometer mag afleggen. Dezelfde Monique Bosga dwong zó wel op de 100 als de 200 rug Diane Edelijn (erg verkouden) in een figurantenrol. De 17-jarige Utrechtse, die vorig jaar nog met een geheimzinnige virus tobde, klokte zaterdag al 2.18.69, vol doende om het record van Ede- lijn over te nemen, maar tyeef gis teravond op de 100 rug steken op 1.04.89. Overigens voor de sprint nog altijd een uitstekende tijd, waarmee zij dicht tegen het re cord van Brigitha aan zit. Diane Edelijn, die steeds meer het ta lent van Zwemlust/Den Hommel als een grote concurrente moet ervaren, had er zelfs de zware krachttraining, die zij krijgt, twee weken voor afgeschaft. Fred Eefting verscherpte zijn eigen nationaal record op dezelfde 200 rug tot 2.08.46, waarmee hij in de finale, achter de Amerikaan Jesse Vassallo, tweede werd. In schril contrast tot die prestaties stond ook nu weer de schoolslag, waarop de enige vertegenwoor digster, Maritzka van der Linden, grote moeite had om de finales te bereiken. Maar ook zij was zwaar verkouden en daarom viel er van de tijden, respectievelijk 1.16.97 en 2.48.87, weinig te zeggen. Bondscoach Sitters was overigens wel bang, dat door het uitblijven van die progressie, de 4x100 wis sel op de WK dit jaar niet aan bod zal komen. Hij: "Na het wegval len van Wijda Mazereeuw is het afwachten wat er uit de lichtin gen '62 tot en met '65 gaat ko men". De inzinking van Annelies Maas moet als tijdelijk worden ervaren. Zaterdagavond klampte zij zich al weer vast aan een vierde plaats op de 400 vrij in 4.21.18, waarvan zij recordhoudster is. V. de 200 meter rugslag: haar Chun (links, VS) en de Canades DEN HAAG - Door een onver wacht hoge 15-1 overwinning op Houtrust Den Haag heeft het Ton Menkenteam de leiding genomen in de t- 'eede divisie van de natio nale Jshockey-competitie. De Leideft?a{;s, die ook vrijdag al verpleaoond uithaalden tegen Zuid-LirriDurg, verdrongen Ha vana Club Eagles van de eerste pLats. De Bosschenaren speel den in verband met carnaval zelf niet en staan nu in wedstrijden gelijk met Leiden Lions, dat evenwel één punt meer verza melde. In Den Haag had coach Jean Martin gisteravond op beduidend meer tegenstand gerekend dan uit eindelijk het geval bleek. Houtrust, waarvan in de strijd om de Coupe der Lage Landen tweemaal ruim gewonnen werd, had zich op papier behoorlijk versterkt met drie ex-spelers van Hijs (onder andere Romer en Constant). In praktijk bleek Leiden evenwel niets te vrezen te hebben. In de veronderstelling dat Houtrust er stevig tegenaan zou gaan had Martin de opdracht gegeven alles uit de kast te halen, hetgeen later compleet overbodig bleek. Bin nen een mum van tijd namen de geconcentreerd spelende Lions een 5-0 voorsprong en na twintig minuten zuivere speeltijd keek het verbouwereerde Houtrust te gen een 9-0 achterstand aan. Vooral Wielheesen kwam in de eerste periode tot uitstekend spel en de Leidse topscorer nam en passant vier treffers voor zijn re kening. Ook Theo Dietz was weer op dreef, hij doelpuntte in totaal driemaal, waarvan twee keer in de eerste fase. Kocanda en Martin maakten de negen vol. In de tweede en derde periode liet Leiden Lions de touwtjes vieren, zonder zich erg druk te maken schaatsten de spelers wat heen en weer. Jean Martin stuurde een paar maal ook zijn derde lijn het ijs op om wat ervaring op te doen. Het kon allemaal, want Houtrust bleek niet in staat in aanvallend opzicht iets klaar te maken. In valler-doelman Rob de Jong kreeg tenminste heel weinig werk te verrichten. Slechts één maal moest hij zwichten voor een Haags schot. De treffer kwam op naam van Bronkhorst. Inmiddels was Anton zich ook met Verheugend was verder de uitste kende vorm van Ineke Ran, die met haar derde plaats op de 200 vrij gisteravond zelfs Thumer en Krause van de DDR achter zich liet in 2.04.31. Brigitha greep hier in 2.03.48 het zilver en uiteraard won de 13-jarige Amerikaanse de gouden plak in 2.02.73. <ees Vervoorn van het Haagse Zian/Vitesse heeft nog een klein duwtje in zijn rug nodig om op de 200 vlinder zijn eigen record te verbeteren. Nu 57.95 tegenover 57.40 vorig jaar. Op de 200 vlinder haalde hij echter de finale niet. Tenslotte kwam nieuweling Ro bin Schuyt met een aspiran tenrecord op de proppen op de 100 rug. Tijd 1.01.78. en die was van Fred Eefting in 1.01.82. het De én op de lijst 1 tweede divisie liet drie doelpun ten achter zijn naam schrijven. Bakker en Dobbelaar prikten ook nog een goaltje mee. Bij 15-1 kwam een einde aan de ongelijke strijd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11