Militair overleg in Cairo zonder succes beëindigd Weer klachten over kwik -sinaasappels Opstandige beweging in Tsjaad stelt eisen na gijzelen twee mensen Zorgen over paraatheid van de Amerikaanse troepen in Europa VACLAV HAVEL GEARRESTEERD ÜORIT Panamese president handelaar in drugs? In West-Duitsland: Ondervragers Biko worden niet vervolgd Unieke caravansiiow VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown heeft zich bezorgd ge toond over de paraatheid van de Amerikaanse troe pen om een korte en he vige oorlog in Europa te voeren. Volgens Brown zal het aantal mili tairen dat in het begin van een dergelijke oorlog in de strijd wordt geworpen worden opge voerd tot het vijfvoudige. De Amerikaanse bewindsman laat dit weten in zijn jaarlijks rapport aan het Congres over de Ameri kaanse militaire stand van zaken. Het rapport werd gisteren openbaar gemaakt, op het mo ment dat Brown en zijn naamge noot generaal George Brown, voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, in de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden ge tuigden over president Carters defensiebegroting voor volgend jaar, die 126 miljard dollar be loopt. In het rapport vermeldt Brown ook dat de Sovjet-Unie naar verwach ting op elk moment proefvluch ten kan beginnen met twee nieuwe typen van intercontinen tale raketten en dat het wellicht spoedig ook het prototype van een nieuwe intercontinentale bommenwerper zal onthullen. Volgens Brown is het "in de vol gende tien jaar niet doenlijk" de Amerikaanse marine tot het dooi de admiraals gewenste aantal van 600 schepen uit te breiden, maar hij hoopt het huidige aantal van ruim 200 grote oppervlaktesche pen tot 250 te kunnen uitbreiden. antal v 12 dat i de jare De totale marine-kracht blijft dan op ongeveer 450 schepen. Hoewel nog geen beslissing is gevallen over het bouwen van meer vliegdekschepen standig" zijn het a nu beschikbaar is diensten overzee negentig, nog verder te deren. Harold Brown merkt op dat Carter "bijzondere nadruk heeft gelegd op het versterken van de geza menlijke verdediging van West- Europa" en hij meent dat troepen in dat gebied paraat zijn voor zware gevechten als ze goed geoefend zijn, goed materieel hebben, voldoende r raden en in staat zijn snel op een crisis te reageren. "Ongelukkig genoeg kan ik niet melden dat onze troepen, wat deze definitie betreft, zo paraat zijn als ik het graag zou zien". Brown haalt tegenslagen bij oefeningen aan, energieproble men en gebrek aan geld als rede nen van onvolkomenheden. Tenzij de paraatheid wordt ge waarborgd "zullen de collectieve veiligheid en de afschrikking ernstig worden ondermijnd". De komende jaren zal prioriteit worden verleend aan het kopen van tanks, van raketten voor de korte afstand en van ongeveer 2000 tactische gevechtsvliegtui gen. De Verenigde Staten zullen vol gens de bewindsman mogelijk het hoofd moeten bieden aan een opleving van de strijd in het Mid den-Oosten waarbij de Sovjet- Unie betrokken kan zijn en die mogelijk op éénzelfde moment komt als of voorafgaat aan een Europese oorlog, en dat het land zowel land- als zeestrijdkrachten in Oost-Azië moet handhaven. De neutronenbom "zou een sterk verbeterde kernmacht zijn tegen de pantserdreiging van het War- k Harold Brown schau-pact" en het ministerie van defensie is bereid de bom voor zijn Lance-raketten te ontwik kelen als Carter besluit tot pro- President Sadat vertrokken voor rondreis ,j WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Robert Dole heeft gis teren gezegd dat hij in het be zit is van stukken die presi dent Omar Torrijos van Pa nama - aan wie president Car ter in 2000 het Panama-kanaal wil geven - betrekken bij de handel in verdovende mid delen via Panama. Dole zei in een redevoering in de Senaat dat de stukken echt lijken en blijkbaar afkomstig zijn van de federale drugs administratie. De senator had deze dienst vorig jaar ge vraagd hem alle inlichtingen te geven die zij mocht hebben over een mogelijke betrok kenheid van president Tor rijos bij de drugshandel, maar 'hij beschuldigde haar giste ren van omwil tot meewer ken. Dole, uitgesproken tegenstan der van overdracht van het Panama-kanaal aan Panama, heeft verschillende keren ge zegd dat de Senaat het recht heeft te weten of en zo ja wat voor rol de familie Torrijos speelt in de drugshandel al vorens het college zich uit spreekt over ratificatie van het verdrag dat Carter en Tor rijos hebben ondertekend. CAIRO (DPA/REUTER/UPI) - Zonder tastbaar resultaat is de tweede ronde van de Egyptisch-Israëlische militaire onderhandelingen in Cairo geëindigd. De Israëlische de legatieleider, minister van defensie Ezer Weizman, is gis teren teruggevlogen naar Tel Aviv. In het gemeen schappelijk communique dat aan het eind van de tweede ronde werd uitgegeven, werd geen datum voor de hervat ting van het overleg genoemd. ADI ÖGRI - Leden van het Bevrijdingsfront voor Eritrea gebruiken een buitgemaakte Ethiopische pantserwa gen om waslijnen aan te bevestigen tijdens een pauze in de gevechten. Volgens Egyptische persberichten zijn de twee partijen het niet eens kunnen worden over de kwestie van de Israëlische vestigingen in de Sinai en over een tijdschema voor de terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. Naar het officieuze blad Al Achram schreef, wilde Weizman de be slissing over de toekomst van de joodse vestigingen uitstellen Sadat. vertrok gisteren ook uit Cairo voor een bezoek aan de Verenigde Staten en zeven an dere landen. Hij zal pogen een verzachting in het Israëlische standpunt in de stokkende vre desonderhandelingen te bewerk stelligen. "Ik hoop dat mijn reis een impuls aan het vredespr aldus Sadat. terwijl Egypte daarentegen vast' In Marokko zal Sadat eerst koning hield aan de volledige terugtrek king van de Israëliërs en veilig heidsmaatregelen verlangde die geen inbreuk zouden maken op de Egyptische soevereiniteit. Het in Cairo verschijnende blad Al Achbar berichtte gisteren dat de Egyptische minister van defen sie, generaal Gamassi gepleit had voor een voltooiing van de Is raëlische terugtocht in anderhalf jaar en de instelling van gedemili tariseerde zones aan weerszijden van de grens. Leiders Tunesische vakbond vervangen TUNIS (DPA/AFP) - Kennelijk op last van de Tunesische autoritei ten heeft gisteren een bestuurs wisseling plaatsgevonden bin nen de vakcentrale UGTT. De meeste oude bestuursleden zijn gevangen genomen tijdens de al gemene staking van vorige week. Weizman had daarentegen voorge steld dat de Israëliërs zich over een periode van drie tot vijfjaar zouden terugtrekken. Voorts sprak hij zich uit voor de instel ling van een brede gedemilitari seerde zone die geheel aan de Egyptische kant van de grens zou moeten liggen, aldus Al Achbar. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor het midden-oosten, Alfred Atherton, reisde gisteren van Cairo naar Washington. Hij is als bemidde laar tussen Egypte err Israël opge treden. Voor zijn vertrek ver klaarde hij dat er nog steeds "diepe kloven" tussen de stand punten van de twee partijen be staan. Rondreis De Egyptische president, Anwar Hassan ontmoeten krachtige steun zal krijgen voor zijn vredesinitiatief. Sadat wordt- vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, Mohammed Kamel, en de voorzitter van het parlement, Sayed Marei. Vice- president Hosni Mobarak, die woensdag terugkeerde van be zoeken aan gematigde Arabische staten, zei dat zijn reis geslaagd was. "Wij hebben de steun van alle golf-staten, waaronder Saoedi-Arabie", aldus Mobarak. De Egyptische president zal tijdens zijn 13 dagen durende reis twee dagen (morgen en zondag) in de Verenigde Staten besprekingen met president Carter voeren. Volgens het Egyptische staats hoofd ligt het in de handen van de V.S. meer gang in de vredeson derhandelingen te brengen. Topconferentie De Algerijnse president Houan Boumedienne opende gisteren in Algiers een Arabische topcon ferentie van landen die tegen stander zijn van het vredesinita- tief van de Egyptische president Anwar Sadat. Aan de conferentie wordt deelgenomen door Syrië, Libië, Zuid-Jemen en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). In zijn openingsrede zei Boume dienne dat het Palestijnse volk Sadat niet heeft gekozen tot zijn woordvoerder. Ook zei hij zich met hand en tand te zullen verzet ten tegen de "imperialistische krachten" die werkzaam zijn in het Midden-Oosten. De PLO deed gisteren een beroep op de Arabische landen hun be trekkingen met de Verenigde Staten te herzien in verband met de wat werd genoemd vijandige bejegening dooi Washington van de Palestijnse rechten. HAMBURG (DPA/AFP/UPI) - In West-Duitsland zijn giste ren nog meer met kwik in gespoten sinaasappels ontdekt, maar eerder ge melde ziektegevallen ble ken te berusten op sugges tie. Eén van de kwikhoudende vruch ten was afkomstig uit Marokko. Eerdere met metalliek kwik be handelde vruchten waren af komstig uit Israël en (vermoede lijk) Spanje. De meldingen kwa men gisteren uit de Westduitse deelstaten Sleeswijk-Holstein, Hessen, Baden-Württemberg en Beieren - een grote geografische verspreiding dus. Bij steekproeven in Flensburg werd voor de eerste keer een Ma rokkaanse sinaasappel gevonden die bolletjes kwik bevatte. De vrucht was een week oud en al geheel beschimmeld. In Kassei troffen chemici van de keuringsdienst van waren kwik aan in het vruchtvlees van een Is raëlische Jaffa. Deze sinaasappel was afgeleverd door de koper die argwaan had gekregen. De vrucht was afkomstig van de zelfde importeur in Bremen uit wiens partijen ook de woensdag in Darmstadt en Frankfurt gelo kaliseerde kwik-sinaasappels stamden. In Hebrechtingen werd nog een met kwik ingespoten sinaasappel ontdekt. Aanvankelijk was aan genomen dat het hier Spaanse import betrof, maar volstrekte zekerheid over de herkomst be stond er bij nader inzien niet. Een 49-jarige huisvrouw uit Lin- dau klaagde gisteren - naar zij zei na het eten van een Spaanse si naasappel - over braken en maagkrampen. De schillen van de 'verdachte' sinaasappel waren nog te achterhalen en zijn van daag in München onderzocht. Pas dan is met enige zekerheid te zeggen of de klachten van de vrouw aan kwikvergiftiging mo gen worden toegeschreven. Gisteren kwam wei vasite staan dat vier personen - twee kinderen van het personeel en twee patiën ten - uit een sanatorium bij Frankfurt het slachtoffer zijn ge worden van hun eigen angst. Ze klaagden over 'huiduitslag', bra ken en diarree, maar artsen stel den vast dat er geen oorzakelijk verband was met de sinaasappels die ze als toetje hadden gegeten. De importeurs van Israëlisch fruit zijn van mening dat de con sument met 'overtrokken hys terie' reageert op de kwikaffaire. De inkoopdienst van het Ameri kaanse leger in West-Duitsland betrekt al geen Israëlische zuidvruchten meer en op de markt in München is de vraag naar zuidvruchten praktisch ni hil. Alleen daarom al taxeert men in West-Duitsland de schade die de Israëlische economie wordt be rokkend als enorm. Minstens even ongerust zijn de im porteurs van Spaanse zuidvruch ten, hoewel steekproeven in hun voorraden tot op heden geheel negatief zijn gebleven. Het Italiaanse ministerie van land bouw heeft de verkoop in Italië van uit Israël afkomstige zuidvruchten verboden. Alleen grapefruit valt niet onder dit ver bod. ADVERTENTIE Sommige charmante dingen van vroeger zijn nog steeds. ADVERTENTIE JOHANNESBURG (UPI) Zuidafrikaanse politi die de zwarte leider Steve Biko, die in gevangenschap overleed, hebben ondervraagd, zullen niet worden vervolgd, zo heeft de procureur-generaal van de Oost-Kaap gisteren bekend gemaakt. 'Ik heb de betreffende stukken be studeerd en ik zie geen aanlei ding om stappen te ondernemen', zei procureur-generaal Carel van der Walt. De stukken waren Van der Walt toegestuurd door minister van justitie James Kruger, voor het eventueel instellen van eem strafvervolging tegen de agenten. Kruger heeft gisteren in het Zuidaf rikaanse parlement herhaald dat hij ervan overtuigd is dat in de zaak-Biko recht is gedaan. Hij antwoordde op vragen van Co lin Eglin, leider van de'oppositie, die had gezegd dat hij niet tevre den was met de conclusies waar toe onderzoeksrechter Prins in Pretoria in de zaak-Biko was ge komen. Er klopt iets niet. Er hangt een Wa- tergate-sfeer rond de hele zaak', had Eglin gezegd. >m gezellig kijken! WENEN (Reuter) - De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben to neelschrijver Vaclav Havel en twee andere dissidenten in hech tenis genomen in afwachting van een gerechtelijk onderzoek. Dit is in dissidente kringen in Wenen De drie dissidenten, actief in de beweging achter Charta'77, wer den het afgelopen weekeinde gearresteerd nadat zich moeilijk heden met veiligheidsagenten hadden voorgedaan. Dit ge beurde tijdens het jaarlijkse bal van spoorwegarbeiders in Praag. kunnen minstens 30 dagen zon der formele aanklacht in hech tenis worden gehouden. Vaclav Havel, wiens toneelstukken in Tsjechoslowakije verboden zijn, werd vorig jaar oktober tot 14 maanden voorwaardelijk ver oordeeld omdat hij tegen de staat gerichte literatuur naar het wes- hebben gesmokkeld. Hij chtv ng ja; LAGOS (AFP/REUTER) - De opstandige beweging in Tsjaad, Frolinat heeft giste ren bekendgemaakt, dat zij een Fransman en een Zwitser gegijzeld houdt, die alleen in ruil voor bepaalde concessies zullen worden vrijgelaten. Het gaat om de Fransman Christian Mass en de Zwitser André Kummerling die op 18 januari in de omgeving van het meer van Tsjaad werden gevangengenomen. Een mili tair van het leger van Tsjaad die zich bij hen bevond, werd gedood. Een en ander werd door een woordvoerder van Frolinat in dat in ruil voor de vrijlating van Masse Frankrijk zijn troepen uit Tsjaad moet te rugtrekken en een losgeld van (omgerekend) ongeveer vijf miljoen gulden. Een deel van deze losprijs zou in de vorm van militair materieel moeten worden geleverd. Voorts zou de regering van Tsjaad een zekere Moestapha Adoem Adam moeten vrij laten, een lid van de "Be stuursraad van het westelijke leger" van het Frolinat. Deze ten de Franse gijzelaar zouden voor 12 februari moeten worden ingewillied. Wat de vrijlating van Kum merling betreft, verlangt het Frolinat dat Zwitserland ui terlijk 20 februari een losgeld van eveneens ongeveer vyf miljoen gulden betaalt. Naar het Franse ministerie voor samenwerking gisteravond meedeelde, mogen de Franse die krachtens een in maart 1976 met Tsjaad getekend ak koord voor militaire bijstand in dat land verblijven, niet rechtstreeks deelnemen aan operaties in "onveilige zo- In het noorden van Tsjaad, in het gebied van Faya-Largeau, wordt sinds zondag een dc-3 van de luchtmacht van Tsjaad vermist, waarin drie Franse "militaire adviseurs" zaten. De Zwitserse gijzelaar Andre Kummerling is een 27-jarige elektreciem uit de omgeving van Genève. Tot voor kort werkte hij in Kameroen. On langs had hij zijn familie be richt dat hij naar Tsjaad was gegaan. Masse is een 20-jarige student die een plezierreis maakte. Onder leiding van het Frolinat is er al tien jaar een opstand gaande in het noorden en westen van Tsjaad. Het Froli nat streeft naar vervanging van het regime van generaal Felix Malloum door een de mocratische coalitieregering en voor een ingrijpende land bouwhervorming. De verzetsbeweging stelt dat zij drie kwart van Tsjaad be heerst en ook in de rest van het land haar invloed ver groot. De leiders van het Fro linat verblijven in Algiers of Tripoli Er bestaan diverse stromingen in de beweging die hun eigen legers hebben. Verscheidene strijders van het Frolinat behoren tot de noordelijke Toubou-stam. die zich vanouds steeds verzet heeft tegen overheersing door welk gezag dan ook. Een van de Toubou-leiders, Hissen Habre heeft bijna drie jaar de Franse etnologc Fran- goise Claustre gevangen ge houden. Zij werd na zeer langdurige onderhandelin gen in december 1976 tens lotte vrijgelaten. Volgens vertegenwoordigers van het Frolinat in Parijs zijn ongeveer duizend leden, van de verzetsbeweging, uitge rust met Libische wapens, in Noord-Tsjaad een offensief begonnen waarbij het vliegveld van Faya-Largeau zou zijn veroverd. In de afge lopen twee dagen zouden on geveer 100 militairen van het leger van Tsjaad zijn ge sneuveld. Ha vel i dat elko kregen te ADVERTENTIE 't betrouwbare middel bij maagstoomissen ook tijdens carnaval

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9