Staatssecretaris blijft bij uitwijzing van ee Huurverhoging per 1 juli KAT,MA EIST SCHADEVERGOEDING Ag Gelieven hadden voor drugs per dag f3000 nodig Unicon heeft'tbestevoor metuwogen! Twee banken opgelicht KANS DAT N-BOM NIET KOMT' VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE ROTTERDAM (SP) - In zijn ver weerschrift tegen de berisping die hem is opgelegd door bur gemeester Van der Louw, eist de gewezen Rotterdamse hoofdin specteur B. D. Kalma een ver goeding van zestienduizend gul den wegens geleden immateriële schade. Bovendien vindt hij, dat het ambtenarengerecht, waarbij hij in beroep is gegaan tegen de berisping, moet bepalen dat de kosten van de juridische bij stand, die op ongeveer 25.000 gulden worden geschat, voor re kening komen van de gemeente Rotterdam. "Door het optreden van de burgemeester ben ik psychisch in het nauw gebracht en heb ik talrijke spanningen moeten doorstaan. In feite bete kent de berisping dat mijn eer en goede naam als ambtenaar zijn aangetast en dat daardoor het perspectief voor mijn verdere carrière is gebroken", stelt de vroegere chef van de zeden- en kinderpolitie. Van der Louw berispte Kalma na zijn deelname aan een demon stratieve optocht door Rotterdam op de dag van de begrafenis van de RAF-leden Baader, Ennslin en Raspe. Van der Louw viel met name over het feit, dat Kalma zich had .verwijderd uit de de monstratie toen deelnemers scheldwoorden begonnen te roe pen en het feit dat Kalma hoofd inspecteur zelf ook riep "Hun strijd, onze strijd, internationale solidariteit" In zijn nu afgerond verweerschrift verklaart Kalma. dat de bur gemeester in strijd met artikel 10 van het Europese verdrag ter be scherming van de rechten van de mens heeft gehandeld. Dit artikel is niet zozeer gemaakt voor men sen. die een algemeen geaccep teerde mening verkondigen, maar zo schrijft Kalma, vooral bedoeld als garantie voor kleine minderheden, die een afwijkende visie huldigen. Behalve de al bekende standpun ten voert de ex-politieman ook aan, dat Van der Louw onvol doende rekening gehouden heeft met de consequenties die zijn be slissing heeft voor andere amb tenaren, die in een politieke min derheidspositie verkeren. "De beslissing van het ambtenaren- - gerecht zal van doorslaggevende betekenis zijn voor de rechtsposi tie van alle met een afwijkende politieke overtuiging". Kalma noemt het in zijn verweer schrift, waarin ook de adviezen van drie deskundigen op het ge bied van staats- en bestuursrecht zijn verwerkt, onbegrijpelijk, dat de burgemeester is gezwicht voor de pressie vauit het politiekorps. "Hij heeft mij op aandrang van het korps, waarin de sfeer van een hetze was ontstaan, gestraft. Van der Louw werd alleen als hoofd van de politie geaccepteerd als hij handelen". Beroep Wanneer het beroep tegen de be risping zal dienen voor het amb tenarengerecht is nog niet duide lijk. Aangenomen wordt, dat erin elk geval nog enkele maanden zullen verstrijken voor de mon delinge behandeling plaatsvindt. Inmiddels voert de gemeente Rotterdam met binnenlandse za ken overleg over de wijze van af vloeien van Kalma, die begin ja nuari ontslag nam. De berisping is één van de redenen voor zijn vertrek geweest, zo zegt hij. "Het was koren op de molen van vele tegenstanders". Bijna een half miljoen Nederlanders dragen contactlenzen. Waarom? Unicon, de contactlenzen specialist voor Leiden en omgeving, vertelt het u allemaal open en eerlijk. Stap eens binnen of vraag de uitvoerige dokumentatie die u gratis wordt toegezonden door UNICONb.v. |rBÖN plichting alle informatie" PvdA wil mogelijkheid van beroep bij Raad van State Aangesloten bij de ANVC i open envelop, zonder postzegel, I zenden aan Antwoordnummer 221 2300 WB Leiden) l DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Haars van justitie voelt er niet voor ex-CIA-agent Philip Agee nog een kans te geven een verblijfsvergunning voor Nederland te krijgen. Tijdens een dpoeddebat hierover in de Tweede Kamer heeft de PvdA een motie ingediend, die het mo gelijk moet maken dat Agee te gen zijn uitwijzing door de Ne derlandse regering in beroep kan gaan bij de Raad van State. Het CDA steunt het beleid van de staatssecretaris, maar de VVD kan zich op "zakelijke gronden" wel in het PvdA-voorstel vinden. Dinsdag zal de motie in stem ming worden gebracht. Mevrouw Haars ontraadde de Ka mer deze motie te steunen. Zij vindt dat Philip Agee "geen voorkeursbehandeling" ver dient. Daarbij vreest de staats secretaris van justitie dat wan neer Agee de mogelijkheid krijgt bij de Raad van State in beroep te gaan, het zeker twee jaar zal du ren voor een beslissing over zijn uitwijzing zal vallen. In die tijd zou de ex-CIA-agent in ons land blijven. "Als Agee die kans krijgt zal er een stroom vreemdelingen naar ons land trekken, die door in beroep tegen hun uitwijzing te gaan in ieder geval een paar jaar kunnen blijven", waarschuwde mevrouw Haars. PvdA-woordvoerder Harrie van den Bergh bestreed dit stand punt. Volgens hem is de uitwij zing van Agee zo n omstreden be slissing, dat hij het recht moet krijgen dit besluit bij de Raad van State te toetsen. Philip Agee, voormalig agent van de Amerikaanse inlichtingen dienst, verblijft sinds de van vorig jaar in ons land. Hij houdt zich nu voornamelijk bezig met het aan de kaak stellen van de CIA en zijn werkwijze. Op grond van die activiteiten heelt hij al eerder Frankrijk en Enge land moeten verlaten en was hij niet welkom in Duitsland. Mevrouw Haars zegt dat Agee niet ons land hoeft te verlaten om zijn publicistische activiteiten. "Er was", zo zei mevrouw Haars, "geen Nederlands belang met zijn aanwezigheid gediend er wa ren ook geen humanitaire rede- Grote steden nen aanwezig. Agee is geen vluchteling" Bovendien geldt daarbij volgens de staatssecreta ris, dat Agee door zijn activiteiten de betrekkingen met Amerika kan schaden. CDA-woordvoerder Van den Broek viel mevrouw Haars bij door te zeggen, dat de ex-CIA-agent zijn werk ook in de Verenigde Staten voort kan zetten. PvdA'er Van den Bergh bestreed dit, omdat volgens hem Philip Agee in de VS direct strafrechte lijk zal worden vervolgd, omdat hij stukken heeft openbaar ge maakt zonder toestemming van zijn ex-werkgever, de CIA. Hij noemde het besluit Agee uit te wijzen "rommelig en tegen strijdig" Van den Bergh vond het een "poli tieke beslissing", omdat de Ne derlandse regering wat al te snel benauwd is dat de internationale betrekkingen zouden worden ge schaad. VVD-woordvoerster Kappeyne van de Copello was het met de PvdA eens, dat een vreemdeling in principe het recht moet heb ben tegen zijn uitwijzing in be roep te gaan, ook Philip Agee. De VVD vreest echter de PvdA mo tie te steunen vanwege de poli tieke gevolgen: een afwijzing van het beleid van de CDA-staatssec- retaris mevrouw Haars. De Amerikaanse ex-CIA agent Philip Agee flinks) in gesprek met het Tweede Kamerlid voor de PvdA, Harry van den Berg, tijdens het debat in de Kamer over zijn uitwijzing DEN HAAG (SP) - Een 28-ja- rige machinist en zijn 19-ja- rige meisje hebben vorig jaar voor tenminste 30.000 gulden aan gestolen en vervalste ka scheques geïnd om hun ver slaving aan heroïne te bekos tigen, zo bleek gisteren ter zit ting van de Haagse recht bank. De cheques werden door het meisje in bepaalde Haagse en Rijswijkse nieuwbouwwijken met lijm stokken uit de brievenbussen van flatgebouwen gevist Haar vriend vervalste de che ques aan de lopende band cn incasseerde ze met ge bruikmaking van eveneens gestolen en vervalste legiti matie papieren in postkanto ren in Den Haag, Voorburg, Rijswijk en Leiden. Rechtbankpresident mr. Van Goethem sprak gisteren van een massaproduktie van valse cheques. Ter zitting bleek dat de gelieven ieder een tot twee gram heroïne per dag gebruikten tegen een prijs van ongeveer duizend CDA wil ook na 1978 doorgaan met die regeling DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met Staatssecretaris Brokx beloofde de het voorstel van de regering de jaarlijkse huurverhoging dit jaar pas op 1 juli te laten ingaan - drie maanden later dan gebruikelijk is. Dit uitstel heeft de regering voorge steld om het vakbeweging gemakkelijker te maken ge noegen te nemen van een beperkte loonsverhoging dit jaar voor de werknemers. Het CD^A eiste in een motie van de regering de jaarlijkse huurverho ging ook na het jaar 1978 op 1 juli te laten ingaan. Indiener van de motie was het Ka merlid Cornelissen, die tijdens het huurdebat meedeelde grote moeite te hebben met het feit dat AnVKRTF.NTIE in zware onderwij szorgen DEN HAAG (SP) - De vier grote gemeenten in ons land. Am sterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht zijn voornamelijk door een tekortschietende on derwijsfinanciering in grote fi nanciële nood geraakt. Gisteren hebben de colleges van B. en W. van deze steden in een open brief aan minister-president Van Agt hun nood geklaagd. In de periode 1972-1978 hebben de vier gemeenten uit eigen midde len 1.25 miljard gulden moeten bijpassen, terwijl de bekostiging van het onderwijs in Nederland in principe een zaak van het rijk de regering kennelijk is terugge komen op haar toezegging aan de sociale partners om de jaarlijkse huurverhoging blijvend op 1 juli te stellen. Bovendien kritiseerde hij het regeringsbeleid omdat, volgens staatssecretaris Brokx, geen overleg met de sociale part ners heeft plaatsgevonden over de koerswijziging die er op neer komt dat de huurverhoging voortaan op 1 april ingaat. 'Op dit punt is het gewenst een einde te maken aan de onzeker heid, die is ontstaan naar aanlei ding van de regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt", aldus Cornelissen. Kamer snel te zullen komen met een voorstel tot plenaire behan deling van de huurprijzenwet woonruimte. Dan zal met de so ciale partners overleg worden gevoerd, althans als een andere datum dan 1 juli uit de bus zou komen. De Kamer ging gisteren akkoord met het voorgestelde trend matige percentage van 7. Dat wil zeggen, dat de huren afhankelijk CDA-kamerlid Scholten merkte op Van Dam herinnerde eraan, dat deze groeperingen ten tijde van het kabinet-Den Uyl altijd flink dwars hebben gelegen bij voor stellen van Van Dam. Thans heeft het nieuwe kabinet letterlijk een voorstel overgenomen dat nog onder het kabinet-Den Uyl door Van Dam was voorbereid. "CDA en VVD verliezen liever hun zel frespect dan de politieke macht", oordeelde Van Dam. Schiphol blijft Schiphol HOOFDDORP - De gemeente raad van Haarlemmermeer is gisteren akkooïd gegaan met een voorstel van burgemees ter en wethouders öm de luchthaven Schiphol geen andere naam te geven. Burgemeester Van Stam wees er uitdrukkelijk op dat het vaststellen van een naam van een deel van de Haarlem- tak i i het gemeentebestuur. Na de dernisering van het vliegveld in 1968 is door de raad van Haarlemmermeer officieel de naam Schiphol vastgesteld. Drie leden van de Tweede Ka merfractie van de VVD heb ben minister Tuijnman na dere uitleg gevraagd over een mogelijke naamswijziging. De Kamerleden willen van de minister, zelf ook VVD'er, weten hoeveel een naamswij ziging zou gaan kosten. Te vens vragen zij of de Neder landse Spoorwegen de in aanleg zijnde Schiphollijn dan bijvoorbeeld Amsterdam International Ait portlijn gaan de soort en de kwaliteit de woning met zeven procent omhoog mogen. Er kan tussen huurder en verhuurder over worden onderhandeld. De vroegere staatssecretaris voor huurzaken, Marcel vari Dam, thans lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, maakte van de ge legenheid gebruik om de rege ringspartijen CDA en VVD in krasse termen van opmerkelijk politiek gedrag te betichten. dat Van Dam insinuerende op merkingen maakte. Hij vond het unfair dat Van Dam vragen op ta fel legde over subsidies terwijl er een studie is aangekondigd. 'De heer Van Dam stelt een groot aan tal vragen die met het onderwerp geen donder te maken hebben aldus Scholten. Zijn fractiege noot Cornelissen voegde hier aan toe dat de staatssecretaris bo vendien pas een blauwe maandag in zijn nieuwe functie aan het werk is. ROTTERDAM (ANP) - Twee banken in Rotterdam zijn het slachtoffer geworden van een oplichter, die er in slaagde 80.000 gulden los te praten. De man, die ongeveer 35 jaar oud is, meldde zich woensdag eerst aan de balie van het hoofdkantoor van de Amro-bank aan de Coolsingel. Hij toonde een (vervalst) rijbewijs op naam van de directeur van een me- taalhandel in Tilburg en vertelde 40.000 gulden van de rekening van "zijn" bedrijf te willen opnemen. De bank controleerde of er voldoende geld op zijn rekening stond en betaalde uit. Later op de dag ging de man op precies dezelfde wijze te werk op een bijkantoor van de Rabo-bank in de wijk Overschie. Ook hier gaf men hem de gevraagde 40.000 gulden. De politie is er nog niet in geslaagd de oplichter op te sporen. gulden per gram. Samen hadden zij hiervoor zo'n drieduizend gulden per dag nodig. "'Daar kan geen mens voor werken,,' begreep de president. De gerechtspsychiater dr. Van Essen constateerde dat beide verdachten een redelijk ont wikkeld verstand hebben, maar dat zij ten gevolge van hun verslaafdheid aan hero ïne verminderd toereke ningsvatbaar voor hun daden moeten worden geacht. Hij adviseerde een gedeeltelijk voorwaardelijke straf, met behandeling door het con sultatie bureau voor alcohol en drugs. Officier van justitie mr. J. J. H. Suyver zei dat het gebruik van hard drugs telkens weer hetzelfde trieste gevolg te zien geeft: jongeren met blanco strafregisters worden er door gedreven tot soms ernstige criminaliteit. Hij eiste tegen de machinist twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, met toezicht van het con sultatiebureau gedurende de proeftijd van twee jaar. De eis tegen het meisje luidde zeven maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk, evene.ens met toezicht. Zij zit thans in de vrouwengevangenis in Rot terdam. De psychiater ad viseerde een zo kort moge lijke straf op te leggen. Voor de machinist wees ad vocaat mr. A. van Zalingen op het feit dat al het geld uit sluitend was besteed aan he roïne. Eind 1976 had de jon geman zelf al eens een poging gedaan om van zijn versla ving af te komen. Het was niet gelukt. Pleitend voor het meisje zei ad vocaat mr. D. Koningen dat vervalste cheques wel zéér makkelijk geïnd kunnen worden zolang de PTT ge noegen neemt met een pas poort of rijbewijs als legitima tie Het zSl wellicht eind 1978 worden voordat men alleen nog maar uitbetaalt op ver toon van de giropas, die veel moeilijker is na te maken. Griezelig noemde mr. Konin gen het feit dat het meisje als 16-jarige tijdens doodgewone dansavondjes heroïne heeft leren gebruiken waarvan zij dacht dat het net zo iets was als hasjies "Aan de jeugd moet duidelijk worden ge maakt dat er een hemelsbreed verschil is tussen soft drugs cn hard drugs en dat heroïne echt levensgevaarlijk is", al dus pleiter. Tenslotte zei mr. Koningen dat ruime bekendheid moet wor den gegeven aan het feit dat voor ouders de mogelijkheid bestaat om via de kinderrech ter een verslaafd kind dwangmatig te laten behan delen. De rechtbank zal in beide zaken uitspraak doen op 16 februari. HILVERSUM (ANP) - Er is een reele kans dat de neutronenbom niet in produktie komt. Dat heeft minister van Defensie Kruisinga, gisteravond in de televisie-ac tualiteitenrubriek "Hier en Nu" van de NCRV gezegd. Kruisinga zei dat behalve in Nederland ook in Noorwegen en Denemarken overwegende bezwaren bestaan tegen de invoering van de bom. Bovendien is een meerderheid van de Engelse regering tegen. aan zijn Engelse collega Mulley en met hem onder meer over de neutronenbom gesproken. Mi nister Kruisinga verwacht dat de Verenigde Staten er hun con sequenties uit zullen trekken als een belangrijk deel van de NAVO-partners tegen het nieuwe kernwapen is. De kans, dat er van wordt afgezien is "niet absoluut, Kruisinga. De definitieve beslis sing over de neutronenbom moet De ster aller :ade Was Minister Kruisinga wijst zelf de neutronenbom af om drie rede nen In de eerste plaats omdat de neutronenbom de kans op een atoomoorlog vergroot. Ten tweede omdat het de besprekin gen voor wederzijdse ontwape ning in Wenen nadelig kan beïnvloeden en in de derde plaats omdat het wapen in zijn uitwer kingeen verhoogde straling heeft en dus vooi de mensen dodelijker en voor de materie "vriende lijker" is. aldus minister

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7