Voormalig kapitein oorlogsschip geeft verboden dagboek weg Windwaarnemingen KNMI omstreden Onderwijs is niet waardenvrij „HEMELS" BLAUW EN AFGEBROKEN KOEPELZAAL OP VVV-BROCHURE IHUMS? Voorzitter jubilerende Unie "School en Evangelie" Werk van mevrouw Beekman te kijk? WEER WEDSTRIJDEN OP ENIGE DORPSBILJART NIEUWE UITGAVEN ÜjNOORDWUK PAGINA 4 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Deskundigen van het Neder landse Scheepvanilmuseum in Amsterdam zullen in de komende maanden de stapel documenten, foto's en versla gen gaan doorspitten die de 94-jarige Voorhouter George J. Barendse aan het museum heeft afgestaan. Het persoon lijke archief van Barendse heeft historische waarde. Vooral wat betreft de infor matie die er in voorkomt over de Tweede Wereldoorlog. Gedurende drie oorlogsjaren was Barendse kapitein op de Nieuw Amsterdam, toen één van de grootste Nederlandse koopvaardijschepen, die in 1942 dienst ging doen als troepentransportschip. Met de Nieuw Amsterdam ge charterd door het Britse scheepvaart ministerie, maakte hij 22 oorlogsreizen. In totaal 245.000 zeemijlen. Vanuit Amerika vervoerde hij ruim 200.000 militairen, naar alle delen van de wereld. Om enigszins aanvallen van vliegtuigen en onderzeeërs te kunnen pareren was zijn schip uitgerust met lucht doelgeschut en dieptebom men, die tijdens de zeetran sporten regelmatig "dienst"' deden. Oud-commodore George J. Ba rendse al zes jaar bewoner van de bejaardenverzor gingsflat Overbosch, werd in 1944 door koningin Wil- helmina benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg ook diverse hoge oorlogsonderscheidingen. Vorig jaar zelfs nog één. die hem werd uitgereikt op het Amerikaanse consulaat in Den Haag. In 1946, hij had er toen 44 jaar bij de Holland Amerika lijn op zitten (hij is gezagvoerder geweest op bijna alle grote koopvaardijschepen van toen) is George J. Barendse actief gebleven in de scheep vaart. Onder meer nam hij zit ting in de Raad voor de Scheepvaart waar hij stuurlieden examens afnam. Zijn rijke scheepvaartverleden heeft hij nauwkeurig geno teerd. Ook soms in gevallen dat hem dat was verboden. Zoals in de periode dat hij met de Nieuw Amsterdam militairen ver scheepte. Toen hield hij van de gebeurtenissen aan boord een dagboek bij. Dat mocht onder geen beding. Met de in formatie die er in werd ver meld zou de vijand zijn voor deel kunnen doen. Het "ver boden" dagboek zit nu ook tussen de documentatie die hij aan het rijksmuseum af droeg. Het ter beschikking stellen van zijn archief is gebeurd op ver zoek van het museum. "Ik heb er in toegestemd.', zegt Barendse (hij is de oom van tv- en radiopresentator van Barend Barendse) omdat ik het nuttig vond een stukje aan de Nederlandse geschied schrijving te kunnen bij dragen." Mevrouw Beekman (79) uit Noordwijk die kortgeleden in deze rubriek te kennen gaf graag eens op een tentoon stelling haar zeegezichten en naakten aan belangstellende dorpsgenoten te laten zien, krijgt waarschijnlijk haar zin. De culturele commissie is ge vraagd na te gaan of voor de bejaarde kunstenares, wel licht samen met een paar an deren, iets valt te organiseren. Na het een jaar of zeven zonder te hebben moeten doen, krijgt Noordwijkerhout weer een biljartvereniging. De ballen gaan binnenkort in wedstrijdverband rollen over het enige biljart dat het dorp rijk is, namelijk de speeltafel in café-restaurant Piet Gijs. De oprichtingsvergadering van de Piet Gijs-biljartvereniging heeft inmiddels plaats gevonden. De animo is nog niet over stelpend, meldt café-houdster Trudy Goedings. Ik kon alleen maar huilen. Erva ringen/therapieën, door J. Heintz. Uitgeverij H. Nelissen, Bloemendaal. f 12.90 Weglopen of doorvechten. Groepstherapie met jongeren, door Hans Janssen. Nelissen. 14.90 Facetten van vakbondsbeleid, door T. Akkermans. Sociale en culturele reeks. Uitgeverij Sam son, Alphen a/d Rijn De trotse toren, door Barbara Tuchman. Uitgeverij Elsevier Nederland, 49.50 Het bonsai boek Kweken en ver zorgen van Japanse dwerg bo men. door Koide, Kato en Ta- keyama. Uitgeverij Zomer Kéuning. Wageningen. 37.90 Praktisch Chinees kookboek door C. D. Chang. Zomer Keuning. 18.90 Creatief met vilt door K.Agren. Doeboekenj Zomer Keuning. 17.50 Beeldend werken met kinderen door Tine Cortel. Uitgeverij Vermande Zonen, Amsterdam,-/ 49.50 Kleine Winkler Prins in kleur sa mengesteld door de Winkler Prins redactie. Eerste deel A- A NO. Uitgeverij Elsevier' Am sterdam uil Voorhout "Stukje aan Nederlands Het scheepvaartmuseum is met name geïnteresseerd in wat er uit het archief van de Voor houter tevoorschijn komt aan informatie over de Neder landse koopvaardijvloot ge durende de laatste wereld oorlog. Nieuwe feitenmate riaal zou dan goed van pas komen als aanvulling op wat reeds over dit onderwerp te zien is in één van de twintig tentoonstellingszalen van het Conservator Paul, hoofd van de afdeling onderzoek: "Het zal nog wel enige tijd vergen voordat we alle informatie die we van oud-commodore Ba rendse hebben gekregen, op een rijtje hebben staan. Kun nen we het niet voor de ten toonstelling gebruiken dan krijgt in elk geval alles een plaatsje in ons archief. Over de belangrijkheid van de aan ons geschonken stukken valt nu nog niets te zeggen. De heer Barendse is natuurlijk niet de enige geweest die ge durende de laatste wereld oorlog troepen over zee heeft gebracht, al zal ik niet ont kennen dat hij daar met de Nieuw Amsterdam een be langrijke bijdrage in heelt geleverd." Over zijn belevenissen op zee, en speciaal over de 22 oor logsreizen, heeft George J. Barendse (in zijn flat hangt het kapiteinsuniform nog al- tijf binnen handbereik) nooit een boek geschreven hoewel hij er wel over na heeft ge dacht. "'Vlak na de oorlog ben ik dooi de Amerikanen benaderd om één en ander op schrift te stellen", zegt hij", maar ik kon er gewoon de tijd rnet voor vinden. Ik wilde altijd maar werken, schrijven komt latei- wel. dacht ik toen. Nu is er de tijd voor, gaat het niet meer. Vanwege mijn leeftijd." Een belangrijk deel van Noordwijk ligt er momenteel weliswaar gehavend en niet al te fraai ogend bij hotel- nieuwbouw op en rond de Ko ningin Wühelminaboule- vard) maar dat kan het plaatselijk VVV er niet van weerhouden een brochure te laten doen verschijnen waarin louter de zon schijnt zee en lucht blauw zijn en de hotels en pensions er stuk voor stuk bij liggen alsof de schilder er net de laatste hand aan heeft gelegd. Voor wie een badplaats moet verkopen is een dergelijke brochure precies op smaak gemaakt. VVV-directeur Ro vers zegt er in elk geval geen moeite mee te hebben dat Noordwijk zó aan de man wordt gebracht. Heeft bij voorbeeld ook geen bezwaar tegen één in de brochure voor- komende sfeerfoto van de Koepelzaal in Huis ter Duin. Vorig jaar werd die zaal af gebroken. "De mensen komen echt niet naar Noordwijk om in die zaal te kunnen zitten", zegt hij, "de foto moet gewoon een sfeer-impressie geven" De folder van de VVV- Noordwijk: "gewoon een sfeer-impressie AMSTERDAM - ..Je hoort het steevast vragen: bestaat er zoiets als christelijk rekenen? Dan ant woord ik: je geeft scheikundeles en een leerling begint over Al melo, kernenergie. Wat moet je dan? Onderwijs is niet waar denvrij". Bezinning op ons onderwijs. Het is de voor naamste taak van de Unie Schpol en Evangelie. Hiervan kwijt zich op zeer eigentijdse wijze drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Ume die dit jaar jubileert: honderd jaar christelijk onderwijs. Een merkwaardig clubje, die Unie Geen beheer over scholen, geen leden, geen contribuanten. Het hoofdkantoor zetelt in Am sterdam aan de Apollolaan, het woonhuis van de voorzitter. Het secretariaat huist aan de Van Breestraat. Het wordt bevolkt door mevrouw W. M. Ridder- bos-de Rooij en een enkele hulpkracht. Gilhuis: „Het wordt nu wel wat pro fessioneler: we krijgen ook een computer. Waren we eerst een kruideniertje om de hoek, nu wordt het een supermarkt. Een stichtingsvorm, slechts een raad van beheer die een enkele keer per jaar bijeenkomt. Toch een wereldwijde „propaganda" voor christelijk onderwijs, mo gelijk gemaakt door miljoene nopbrengsten van collectes (in dit jubileumjaar rekent de Unie op 7,5 miljoen gulden. Hier te lande worden de publici teitsmedia welhaast bedolven onder allerlei mededelingen, de fameus geworden cahiers, com plete boekwerken waarin gezag- hebbenden op het gebied van godsdienst en onderwijs de be langrijkste doelstelling schragen: bezinning. Vaak behoort Gil huis tot de auteurs. Petitie Honderd jaar geleden werd het volkspetitionnement om een „School met den Bijbel" gehou den: toen ook werd de Unie „Een School met den Bijbel" opge richt, sinds 1958 bekend onder de naam Unie „School en Evan gelie". Wat is de Unie nou precies? „Be schouw ons als een service-insti tuut. Alle prot. chr. scholen kun nen een beroep op ons doen. Tot in de jaren zestig gaven we hier ook veel geldelijke steun. Nu gaat zowat alle geld naar het buiten land, naar onze veelal noodlij dende projecten. Als je hier die rijkdom ziet, soms walgelijk. Ik was onlangs op een technische school. Alleen de inrichting al een miljoen.Noodlijden in .Nederland, dat is er vrijwel niet meer bij." Enghartig is de Unie zeker niet. De Arabische school in Amsterdam kreeg, waar de gemeente in ge breke bleef, een bedrag van 60.000,-. Waar staat de Unie? Een orthodoxe, behoudende „kaste" met oog kleppen voor wat er in de wereld om ons heen gebeurt? Gilhuis: „Er zijn prot. chr. scholen die ons links noemen; voor ande ren staan we rechts. Met de E O hebben we ruzie. Zelf durf ik te zeggen dat we progressief zijn. In ons - enige - doel: het kind op weg te helpen. Met de bijbel, het evangelie als leidraad. Wat dat is? Noem het geloof. Waarom pendelt een leraar tussen school en het huis van een. jon gen, die gedemotiveerd op z'n nest blijft liggen? Z'n ouders ge scheiden vader heeft het te druk met een dokterspraktijk. Zo iemand getuigt van het evangelie. Waarmee niet gezegd wil zijn dat zulke mensen niet op andere scholen, bij het openbaar onder wijs, zouden zijn te vinden. Daar gaat men echter van de mens uit, op onze scholen is 't - met vallen en opstaan - het evangelie da- t ons inspireert". Consequent De Unie-praeses wil overigens af van de kloof die altijd maar weer tussen openbaar en bijzonder onderwijs opdoemt. „We moeten consequent zijn. Als er in de nieuwbouw een school moet ko- bijna uit sluitend buitenkerkelijken dan moet je niet doordrammen. Dan hoort daar een openbare school, En als je kinderen opneemt wier ouders jouw beginselen niet on derschrijven dan moet je die ouders wel medezeggenschap geven. De identiteit van de school handhaven, onderwijs bieden dat aansliiit bij de sfeer thuis zoals die door de meeste leerlingen wordt ervaren. Dat moet_ je duidelijk maken? uitdragen. Niet hechten aan tradities, behoudend zijn, maar steeds vernieuwen. Ik kan me tenminste niet voorstel len dat God deze maatschappij heeft gewild". Zeventig procent van ons onder wijs is bijzonder, van confessio nelen huize; toch ziet Gilhuis het openbaar onderwijs wel groeien, als gevolg van de door hem ge schetste ontwikkelingen in de vele nieuwbouwbuurten. „Maar bns onderwijs is spring levend. Er komen duizend menT sen naar ons feest in Utrecht. Waar vind je dat nog?" Onderschatting stormen langs de kust? Wij kwamen terug. Dialoog van twee doodgewaanden, door K.Abma. Uitgeverij T.wever, Franeker. 19.90 De ondergang van Mary Deare. door Hammond Inrres, Paper back. Uitgeverij Elsevier, Am sterdam. 13.50 In ruil voor het Walhalla door Harry Patterson. Elsevier, 19.50 Democratie en welvaartstheorie door Prof. dr. J. van den Doel. 2e druk. Uitgeverij Samsom, Alp hen a/d Rijn. 26.50 Charlie en Oona Chaplin, door Fr. Sands. Uitgeverij Teleboek. Am sterdam. j 18.— De noordkromp en andere verha len. door G. J. Zwier. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, 14.90 Baas in eigen tuin Over het "mi lieu-vriendelijk" onder controle houden van schadelijke insekten en andere dieren in onze tuin. Tuin en milieu serie. Uitgeverij Hollandia. Baarn. 16.50 Wedstrijdzeilen van start tot fi nish. door Lex Pranger Zeilen met Spinnaker, door Bent Aarre Uw buitenboordmotor, door Hans Donat Navigeren op groot water, door Erik van Antwerpen. Serie va kantie en.vrye tijd. Uitgeverij El sevier. Prijs per deeltje J 12.90. DEN HAAG Haag - Als het KNMI een stormwaarschuwing geeft voor kracht 8 of 9, doen duizenden bewoners vlak langs de kust van Noord- en Zuid-Holland en Zeeland al geen oog meer dicht. Ingewijden stellen dat het KNMI wat misleid wordt door de win- dopgaven van het vliegveld De Kooy (bij Den Helder), die veel lager liggen dan wat Den Helder, jaren terug als weerstation geves tigd vlak tegen de zeedijk, opgaf. Ook wordt gesteld dat het KNMI door het wegvallen van de weer- en windwaarnemingen van de lichtschepen Terschellingerbank en Texel, gehandicapt is en dat dit alles meespeelt bij het „on derschatten" van de stormen vlak langs de kust, die daar vaker orkaankracht (tijdens stoten) zouden bereiken dan enkele tientallen- kilometers lan dinwaarts. Voorspellen Gemeenteambtenaar en serieus amateur weerkundige Peter Cruyff (geen familie van Johan) doet in Den Helder met profes sionele meetapparatuur ook windwaarnemingen. Hij spe cialiseert zich daarin en meent - rnaar zijn onderzoek is nog bezig - aan schokbewegingen in het windveld alsook seismische schokeffecten een naderende storm voor onze kust al in een zeer vroeg stadium te kun nen voorspellen. Cruyff is rond de storm van half ja nuari een beetje boos geworden toen hij De Bilt belde en men daar ontkende dat er orkaanstoten waren gemeten. „Ik heb de ma rine gebeld, die op twaalf in Den Helder gelegen oorlogsschepen (fregatten, enz.) ook windwaar nemingen doet en tot een zelfde hoge uitslag komt. De opgaven van De Kooy zijn voor de kust niet representatief', aldus Cruyff. Daar heeft hij gelijk in, want een onderzoek dat wij in stelden naar de drie stormen van 30 december, 3 en 12 januari ge ven te zien dat Den Helder (vliegveld De Kooy) gemiddeld een windschaalkracht lager ligt dan Terschelling en IJmuiden. Rijkswaterstaat zou zelfs al een windmeter bij de dijk hebben opgesteld omdat men de waar nemingen van het KNMI ook niet meer correct acht. De Rijkswa terstaat te Den Helder heeft ech ter deze windmeter al vele jaren voor eigen gebruik in dienst. Zij krijgen bij een eventueel te ver wachten hoge waterstand de waarschuwingen van de „storm vloedwaarschuwingsdienst van de Rijkswaterstaat te Den Haag". Deze dienst krijgt de wind- verwachtingen van het KNMI. Windpaal op Texel Dr. K. R. Postma zei ons namens het KNMI dat de verhoogde vrees, als die er is, geheel on gegrond is. .Dat De Kooy wat de windmetin gen betreft, geen Den Helder is, weet het KNMI. Ik ben zelf mee geweest om aan de zuidpunt van Texel (Texelhorst) een wind- meetpaal te plaatsen die ons re gelmatig van dat punt de juiste windsnelheden doorgeeft. Dit vonden wij bij het wegvallen van de lichtschepen Terschellin gerbank en Texel ook noodzake lijk. Er is nog een leemte in de windmetingen bij het oostelijke deel van de Waddenzee, waar wij voor het gebied van de Eemsmond ook een dergelijke windpaal hebben gepland. Het KNMI geeft een stormwaar schuwing uit, die maximaal 18 uur voor de storm wordt gegeven, gemiddeld 12 uur en als mini mum zes uur voordat de storm zich bij de kust aandient". „Wij zijn, mede door de waarnemin gen van enkele boortplatforms in de Noordzee, goed geïnfor meerd'^ aldus dr. Postma. Van grotere angst langs de kust na de laatste stormen is hem niets be kend. Ook hier geldt, zoals dikwijls, dat men al weer een onderzoek zou moeten instellen naar de tijd stippen waarop de diverse stormwaarschuwingen zijn ge geven en het eigenlijke verloop van de windsnelheden- vlak langs de kust. i januari werd in Lelystad e TV-voorlichting Er mag bij de bewoners van onze kust geen ongegronde vrees gaan bestaan door een gebrek aan ver trouwen in de stormwaarschu wingen van het KNMI. Angst, zo geldt ook hier, is een slechte raadgever. Het zou goed zijn wanneer het KNMI, samen met Rijkswaterstaat, in een televi sieuitzending aan de hand van gegevens opening van zaken geeft, hoe het werkt en wat de- fciten zijn. Zoals hot nu gaat, worden de ver ontrustende geruchten alleen er ger. Men dient bij dit alles de visie van amateur Peter Cruyff te Den Helder, met zijn nauwkeurige metingen, naast die van De Bilt niet achterwege tc laten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4