Hans v. Dam kandidaat als PvdA-lij sttrekker HOE ROLLEN POLITIEKE BALLETJES? Sloop van Turfmarktbrag Felle aanval dr. Yelema op IKON Alle wethouders weer kandidaat voor de raad Actief in Kwik-sinaasappels ?9' Je kunt tegenwoordig toch niks meer eten Bouw noodbrug over Oude Singel VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 LEIDEN Het politieke lotto-toto-verkiezingsspel is deze week in Leiden weer begon nen. Bij de KVP heeft de ledenvergadering inmiddels achter gesloten deuren de "balletjes" in de gaatjes gedeponeerd. Klaar voor de grote trekking op 25 mei. Daaraan gaat dan nog een confessioneel spelletje 'wie van de drie" vooraf, want KVP, ARP en CHU moeten samen nog bepalen of het een eentje, tweetje of drietje wordt op het CDA-wed- strijdfonnulier Jan van Zijp, de wielerpropagandist, die zoveel parkeergarages in zijn beleid doet, heeft bij de KVP voorlopig de eerste prijs gewonnen. CDA- spelleider in de Leidse raad Helmuth Driessen kwam in de thuiswed strijd met een drietje uit de bus en moest Margreet van Akkeren op de ranglijst voor laten gaan. Bij de PvdA draait het kandidaten-lotto-spel al wat langerAanvankelijk hadden 82 leden het gokje gewaagd, maar omdat het lotto-formulier ook niet meer dan 41 nummers telt en de winstkansen daar al zo gering zijn, viel in de eerste ronde de helft af. Bleven over 40 "nummers" die genoegen wensten te nemen met elke plaats die de partijvergadering hun toebe deelt. Een deputatie van het afdelingsbestuur gitig vervolgens aan het werk om alle lotto-balletjes nauwkeurig te bestuderen. Is het cijfertje wel rood genoeg? Kwamen er de afgelopen vier jaar geen deukjes in? Rollen ze wel goed op de uitgestippelde partijlijn? En vallen ze bij het bestuur ook nog in het juiste bakje? Mijnsucces in lotto-en toto issindsjaaren dag teleurstellend.Misschien ook dat het daarop is terug te voeren dat de uitslag van de PvdA-lijst voor mij een flink aantal verrassingen bevatte. Wie had kunnen denken dat Hans van Dam naa r het oordeel van het bestuur de lijst moet aanvoeren? Toegegeven, hij was het vier jaar geleden ook. Maar tijden veranderen En<Den Uyl zit ook niet meer in het Catshuis. En Feyenoord trekt ook geen volle kuip meer. De argumentatie om Hans met de eerste prijs te bekronen is opmerkelijk. Letterlijk wordt er gezegd: "Omdat hij na de verkiezingen een goed onderhandelaar zal blijken te zijn". Diegene, die dat heeft geformuleerd mag de lotto en de toto geen week meer overslaan. Want voor zon koffie dikkijker moet het voorspellen van cijfertjes en uitslagen een uiterst simpel karweitje zijn. Een andere aanbeveling voor Hans is de hem toegedichte scherpe politiek intuïtie. Het zouflaiiw zijn om die intuïtie af te zetten tegen Hans rots vaste overtuiging dat Den Uyl zou terugkeren als premier. Want die fout hebben vooraanstaander PvdA-leden gemaakt. Dat Van Dam, beheer der van de gemeentelijke prijzenpot, een PvdA-er pur sang is zal niemand ontkennen. Zozeer zelfs, dat bij sommige zaken wel eens de vraag rijst of dat partijbelang een niet al te overheersende plaats in neemt in zijn denkwereld. Dat gevoegd bij zijn vaak nogal onderkoelde houding heeft ertoe geleid dat zijn eerste plaats een verrassing voor me Een andere opmerkelijke uitslag is voor mij de 13de plaats van wethouder Dick Tesselaar. In de rij van wethouders heeft hij zelfs de rode lantaarn. troost zal zijn dat de lamp een rode gloed igde veronderstelling om aan te nemen dat met die plaats. Zeker na de geruchten bin- is de nieuws lijsttrekker zou kunnen zijn. jaar flink wat tot stand gebracht. Dat zal En hoewel het voor hem ee verspreidt, het is geen gew Tesselaar weinig gelukkig nen de PvdA dat hij wel e Dick heeft de afgelopen vriend en vijand toegeven. Tesselaar is ook de man die soms recht zijn raap zegt waar het op staat. En dan niet eerst even het par tijprogram doorbladert of het wel strookt met de daarin neergelegde opvattingen Misschien dat hij daarom geen periodekampioen is gewor den. Het bestuur ontkent dat in alle toonaarden, zoals de toelichting op de kandidatenkeuze toch in vele opzichten zalvend is. Bijvoorbeeld de beslissing om oud-gediendenals Jo van der Horst en Jan vanBaarenop te voeren als onbereikbare "reserve-getallen" .Die worden dan betiteld als "ere-plaatsen"Als ik dat lees, denk ik direct aan af- scheidsspeeches die 65-jarigen te horen krijgen. De waardering voor hun werk wordt nooit zo opgehemeld als tijdens de receptie met het overige personeel. Maar de volgende dag zit die gewaardeerde kracht wel thuis voor het raam. Zonder werk Tenslotte nog wethouder Van AkenIn de eerste ronde bij de PvdA kreeg hij een flink laag cijfer. Het scheelde maar een haartje of hij had direct al buiten spel gestaan. Het bestuur houdt hem in elk geval binnen de lijnen met nummer 11Was dat vroeger niet het nummer voor de linksbuiten? Het bestuur heeft de duidelijke uitspraak van de ledenvergadering dus getrotseerd. Om een winnend team niet te wijzigen? Als Van Aken uit de selectie moet worden gewipt,dan mag de ledenvergadering dat doen. Nu liggen de "balletjes" keurig in het rek. De ledenvergadering mag ze eventueel raar laten rollen. Wie krijgt eind februari het "reserve-getal"? Het gevoerde beleid in de afgelopen vier jaar wordt door de PvdA op 25 mei tot inzet gemaakt. Maar de uitkering per ingelegde gulden zal voor de mannen niet meer dan 75 procent kunnen zijn. Want de rooie vrouwen hebben 25 procent van de "winst" opgeëist. Als een soort kansspelbelas ting. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - Het afdelingsbe stuur van de PvdA in Lei den heeft wethouder Hans van Dam kandidaat gesteld ais lijstaan voerder voor de PvdA bij de gemeenteraadsverkie zingen in mei. Van Dam stond ook bij de vorige verkiezingen - vier jaar geleden - eerste op de PvdA-lijst. Het bestuur draagt Van Dam bij de afdeling om vier redenen als lijst trekker voor. Men noemt hem "een goede wethouder", geeft hem "een scherpe politieke intui- tie", vindt dat hij "ingewikkelde zaken eenvoudig uiteen kan zet ten" en ziet in hem na de verkie zingen "een goede onderhan delaar". Het bestuursvoorstel voor de kan didatenlijst bevat enkele opval lende noteringen. Na Van Dam staan de zittende wethouders op een derde (Arie Verboom), vijfde (Cees Waal), elfde (Tinus van Aken) en dertiende (Dick Tes selaar) plaats. Van de zittende raadsleden staan met name Jan Duivesteyn (tweede), Aad Groos (vierde), Frans Mentzij (zesde) en Marie- Anne Koning (zevende) hoog op de lijst. Drie raadsleden zyn op een niet verkiesbare plaats gezet. Armand Höppener staat eenent wintigste, Jo van der Horst ach tendertigste en Jan van Baaren negenendertigste. Gezicht Het afdelingsbestuur heeft bewust een aantal raadsleden naast enige wethouders op een hoge plaats gezet. Men is van mening dat Duivesteyn, Groos, Mentzij en Koning met de wethouders mede in sterke mate het gezicht van de fractie bepaald hebben. De lagere notering van twee wethouders, Van Aken en Tesselaar, wil het bestuur niet uitgelegd zien als een achteruitstellen. Afdelingsvoorzitter Jonker bena drukte bij de presentatie van de ontwerp-lijst dat alle wethouders op een verkiesbare plaats staan: "Aan de exacte plaats moet je niet zo veel waarde hechten. Het be tekent beslist niet dat de lager geplaatste wethouders minder aanvaardbaar zijn", zei hij. Omstreden Bij het opstellen van de ontwerp- kandidatenlyst heeft het afde lingsbestuur bijzondere aan dacht besteed aan de plaats van wethouder Van Aken. Deze viel bij de toelating als kandidaat eind vorig jaar bijna uit de boot. Een bijna beslissend aantal leden van de afdeling wilde Van Aken niet als kandidaat. Het afdelingsbestuur heeft de om streden positie van Van Aken niei in diens nadeel laten uitval len. Men kwam tot de conclusie dat de argumenten om hem niet op een verkiesbare plaats te zet ten niet zwaarwegend genoeg waren. Uit de verantwoording van het bestuur blijkt dat Van Aken werd gesteund door de an dere wethouders en fractievoor zitter Leo Meyer. De keuze om Höppener, Van der Horst en Van Baaren op niet ver kiesbare plaatsen te zetten heeft te maken met de omstandigheid dat Höppener de komende pe riode niet volledig beschikbaar is en Van der Horst en Van Baaren als oudgedienden plaats moeten maken voor nieuw bloed. De in breng van Van der Horst en Van Baaren in de fractie werd te be perkt geacht. Dies natalis Op woensdag 8 februari zal in de Stadsgehoorzaal de vierhonderdderde dies nata lis (geboortedag) van de Leidse universiteit worden herdacht. Prof. dr. G. J. Lam- mers, hoogleraar in de so ciologie van de organisatie, zal tijdens deze bijeenkomst spreken over "Van democra ten en Oligocraten" D'66-ledenvergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een alge mene ledenvergadering in het Pieterskerkzaaltje aan de Kloksteeg 16. Aan de orde ko men de amendementen, die zijn ingediend op het con ceptprogramma voor de ge meenteraadsverkiezingen. Na de vaststelling zal een on derhandelingsdelegatie wor den geïnstalleerd. De verga dering begint om acht uur. OPA Merenwijk vrije oud-papier-actie worden ge houden in de Merenwijk. Daartoe heeft men besloten omdat de laatste actie bijna 14.000 kilo oud papier ople verde. De opbrengst van de actie is evenals de vorige be stemd voor het bou wfonds van het nieuwe kerkelijk centrum in deze wijk. Zaterdag 4feb- ruari zal er van 's ochtends negen uur tot 's middags vier uur een vrachtauto staan bij het winkelcentrum ,De Ko permolen" waar men het oude papier kan afgeven. US A-uitvoering leerlingenvereniging USA, van het stedelijk gymnasium in Leiden op met twee eenac- ters van Terence Rattigan. Deze lustrumuitvoering wordt gegeven in het Rijn lands lyceum in Oegstgeest. Aanvang van beide avonden is acht uur. De eenacters zijn getiteld: "Met eervol ontslag" en "Harlekinade". De uitvoe ringen zijn voor iedereen toe gankelijk tegen betaling van één gulden entree. Op 9 en 10 februari treedt de Prestatieloop Op zondag 5 februari organi seert de Leidse atletiekver eniging AV Holland een pres tatieloop. De trimloop, waar aan iedereen kan deelnemen, wordt gehouden in de Leidse Hout. Fr kan gekozen worden uit de volgende afstanden: 2ll2, oe en 7*/a kilometer. De start is om twaalf uur 's mid dags op de sintelbaan. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een herinneringsmedaille. Op de ontwerp-kandidatenlijst van het bestuur komen op ver kiesbare plaatsen eigenlijk maar op de achtste plaats Jit Peters (oud-raadslid), zijn dat als tiende Joyce Hes (wetenschappelijk medewerkster en actief in de maatschappelijke dienstverle ning), als veertiende Nelleke Kessen (oud-bestuurslid en actief binnen de rooie vrouwen), als vijftiende Wim van der Pluym (vakbeweging, werkende jonge ren) en als zeventiende Henriette van Dongen (vormingsleidster, oud-bestuurslid). Zeventien Het bestuur heeft de kandidaten lijst opgesteld met de verwach ting dat de eerste zeventien per sonen op een verkiesbare plaats staan. De PvdA-fractie telt nu 15 leden. Door de uitbreiding van de gemeente zou het aantal PvdA- raadsleden in de huidige samen stelling op 16 komen. Omgere kend naar de uitslag van de Ka merverkiezingen zou de PvdA dan zeventien raadsleden krijgen. De eerste 17 kandidaten zijn: 1. Hans van Dam, 2. Jan Duives teyn, 3. Arie Verboom, 4. Aad Groos, 5. Cees Waal, 6. Frans Mentzij, 7. Marié-Anne Koning, 8. Jit Peters, 9. Leo Meyer, 10. Joyce Hes, 11. Tinus van Aken, 12. Paul Bordewijk, 13. Dick Tesselaar, 14. Nelleke Kessen, 15. Wim van der Pluijm, 16. Alphons Ranner, 17. Henriëtte van Dongen. De afdeling stelt de kandidatenlijst definitief samen op 24 februari. De volgorde van de lijst wordt bepaald door afzonderlijke stemmingen over iedere plaats. Het ontwerp van het bestuur is daarbij uitgangspunt. LEIDEN - "Meneer, schei toch uit. Zal ik me daar wat van aan trekken? Je kunt tegenwoordig toch niks meer eten. Zit er geen kwik in, dan krijg je er wel kan ker van, nee hoor. Gooi er maar twintig in mijn tas". "Nou, ik dacht eerst voorlopig eet ik ze niet meer, maar ja, over het journaal hebben ze ook ge zegd dat het allemaal wel mee valt en je schijnt het te kunnen zien hè Als je ze pelt moet je "Nee, ik hou er niet van, dus ik eet ze sowieso niet. Als ik het wel lekker zou vinden? Ja, ik weet het niet. Het lijkt wel link, maar ja als niemand ze meer koopt, geef je die jongens nog hun zin ook, natuurlijk". Het discussie-onderwerp in de groentewinkel bleef gisteren beperkt tot Jaffa's. Kunnen we ze nu wel of niet veilig eten? Groentehandelaren doen hun best om de klanten gerust te stellen. "Nee, mevrouw het kan echt geen kwaad. Kerkrade is een eind weg, dus neem ze maar rustig, op mijn verantwoor ding". Uiteenlopende deskundigen hebben ons de hele dag via uit eenlopende media geprobeerd te overtuigen. De keurings dienst van waren maakt overu ren. Ook Leiden kreeg van deze dienst bezoek. Bij groothan delaar Siere aan de Roosevelt- Eén partij in Leiden voor „bijbelgetrouwen" LEIDEN - Bij het uitgaan van de Marekerk gisteren na een regio avond van de Evangelische Om roep liet de - vorig jaar opgerichte - Reformatorische Politieke Fe deratie per stencil weten, dat zij voor de komende gemeente raadsverkiezingen in Leiden sa men met de Staatkundig Geref. Partij en het Geref. Politiek Ver bond met één lijst uitkomt. De mededeling ging vergezeld van een ernstig beroep op alle "bij- belgetrouwe christenen" om "op basis van Gods Woord" deze poli tieke combinatie te steunen. „Het CDA laat steeds minder het Bij bels geluid horen", aldus het stencil. In de kerk, die volledig door - om de woorden van het RPF-stencil te gebruiken - "bijbelgetrouwe christenen" was bezet, deed de Apeldoornse ethicus prof. dr. J.H. Velema, eens predikant in Leiden, nu hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Chr. Geref. Kerken, in een rede over het uitdragen van de bij belse boodschap een felle aanval op de IKON, de kerkelijke zend gemachtigde Dit in verband met de tv-seri "Geloof, hoop en liefde", die allerlei mensen onge remd laat vertellen over hun (soms nogal ongewone seksuele ervaringen. Velema kwalificeerde deze uitzen dingen als bar en boos, walgelijk en weerzinwekkend, in strijd met de diepste noties van evangelie en christelijk geloof. Hij verweet de IKON "verharding" en een meewerken op deze wijze aan een vermenigvuldiging van de ver ruwing en verloedering van het leven. Daartegenover stelde hij (uiter aard) de EO, waar 100 mensen werken, gemiddeld nét onder de 30 jaar. "Die wil het evangelie in al zijn duidelijkheid naar voren brengen". straat stonden de heren gister middag op de stoep. Onderzoek leverde niets op. De voorraad bleek ongeschonden en kon veilig de deur uit. Siere had ook niet anders ver wacht: "Ik importeer recht streeks. De Jaffa's worden altijd bij aankomst al gekeurd en daarna pas hierheen gebracht. Er is sterke controle op, dus de kans dat er gerommeld wordt is heel klein. Ik geloof dat ik niet anders kan doen dan de mensen gerust stellen. Nee, van een te ruglopende vraag heb ik nog niets gemerkt". Vrijwel geen groentehandelaar in de stad heeft last van een verminderde vraag naar Jaffa's. Sommige mensen twijfelen eerst, maar als je ze even uitlegt hoe het zit is de angst wel weeg genomen. Er worden wel ont zettend veel grappen over ge maakt. Ja, d'er zitten hele goeie moppen tussen. Nee, ik ben er zo slecht in om ze te onthouden. Ik zou er niet zo gauw één we ten. Voor de klanten in de win kel is dat wel geruststellend. Zeg nou zelf: je kunt je er toch niet te druk over blijven maken. Het is een paar keer gebeurd, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat alle Jaffa's van Ne derland oneetbaar zijn. We moeten wel voorzichtig zyn maar de zaak ook weer niet overdrijven". ADVERTENTIE DEALER VAN O A. BOUSSAC gordijnen PI flFfi TAPIJT r lij cu gordijnen BESOUW tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - In de loop van volgende week wordt een begin gemaakt met de sloop van de huidige Turfmarktbrug en de bouw van een nieuwe brug op dezelfde plaats. In ver band daarmee wordt op het ogenblik een noodbrug gebouwd, die de Oude Vest met de Oude Singel verbindt ter hoogte van de Lijsbethsteeg - Lange Scheistraat. De oude Turfmarktbrug, die in verband met de slechte staat al geruime tijd is afgesloten voor motorisch verkeer, zal door de aannemer in stukken worden ge brand en afgevoerd. Een sugges tie, die destijds in een gemeente lijke commissie werd gedaan om de oude brug elders in de stad een plaats te geven als voetgan gersbrug, bleek niet te realiseren. De roest blijkt de brug te sterk te hebben aangetast om verplaat sing nog mogelijk te maken. Ten gevolge van de sloop en de nieuwbouw zal de Turfmarkt tot medio september gestremd zijn voor alle doorgaand verkeer be halve voetgangers, evenals de Oude Vest en de Oude Singel (ter hoogte van de bouwplaats). Het autoverkeer, komend vanaf het Kort Rapenburg wordt omgeleid via de Blauwpoortsbrug en Bees tenmarkt. De (brom)fietsen en de voetgangers kunnen gebruik maken van de nu in aanbouw zijnde noodbrug over de Oude Singel. Deze noodbrug is bereikbaar via de Turfmarkt, de Caeciliastraat (waar de rijrichting op het ge deelte tussen Turfmarkt en Lijs bethsteeg wordt omgedraaid) en de Lijsbethsteeg. In dit verband zal ook de rijrichting op de Lange Scheistraat tijdelijk worden om gedraaid. De aan de Turfmarkt gevestigde winkels blijven nor maal bereikbaar, evenals de pan den die gelegen zijn aan de doodlopende gedeelten van de Oude Singel en de Oude Vest. Het is gedurende het werk aan de brug namelijk tweerichtingver- keer toegestaan. Gedurende enkele perioden tijdens de bouwwerkzaamheden zal ook de westelijke rijbaan van de Nieuwe Beestenmarkt gestremd zijn voor alle doorgaand verkeer. Het verkeer in de richting van het centrum zal dan worden omge leid via de Steenstraat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3