Actie Leiderdorpers tegen bredere RW 4 ONDERZOEK BODEM VOOR BRUG NAAR HAASWIJK leidse agenda Te weinig aandacht voor cultuur in centrum Wassenaar hüüiife bmjrtmpg hél fm ff «b 4 v, ?j||l EEj2Q| VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 LEIDERDORP - Een ac tiegroep bestaande uit ze ven bewoners uit dé di recte omgeving van de Rijksweg 4 in Leiderdorp zijn vandaag een hand tekeningenactie begon nen tegen de verbredings plannen voor deze weg. Zo'n 500 formulieren, waarop is aangegeven waarom de actieg roep zich tegen de verbreding richt en welke alternatieve mo gelijkheden er zijn werden van middag in de brievenbussen ge gooid in de Hoofdstraat, de Hoogmadesestraat, de Maurits- singel, de Ericalaan, verder tot in de Willem de Zwijgerlaan, de Wilhelminastraat en alle door ge noemde wegen omsloten straten. Voor de actiegroep is het enige juiste alternatief het maken van een tunnel voor de bestaande Rijksweg. Deze ondertunneling moet beginnen voorde Oude Rijn (zuidzijde) en eindigen bij Al berts Corner, zo menen zij. Elk ander alternatief van de kant van Rijkswaterstaat wordt resoluut Overlast De leden van de actiegroep wijzen erop dat de geluidsoverlast van de bestaande Rijksweg 4 nu al te groot is. Onderzoekingen staven daarbij hun mening: een publica tie in de Consumentengids van november '75 geeft voor deze weg i ott decioel Dit terwijl 50 decibel als toelaatbaar wordt ge noemd in het wetsonderwerp op de geluidshinder, zo stellen de ac tievoerders. Een tweede punt van kritiek dat geleid heeft tot deze actie tegen de verbredeing is de stankover last en luchtvervuiling. "Vooral mistige, windstille en zonnige dagen is het al dusdanig dat daar van ernstig hinder wordt onder vonden" aldus de actiegroep. De verdwijning van de groenvoor zieningen zien zij verder als een nadelige factor die de verande ringen aan de Rijksweg met zich mee zou brengen. Het gaat hierbij met name om het park tussen de Hoofdstraat en de Mauritssingel met zijn prachtige begroeiing, dat volgens de actiegroep geheel zou moeten verdwijnen. OntoelaatDaar Een ander bezwaar vormt de lig ging van de scholen ten opzichte van de Rijksweg wanneer deze breder gemaakt is. De Marijke- kleuterschool (aan de Bernhard- straat), de Engelenbakkleuter school (aan de Mauritssingel) en de dependance van de Louise de Colignyscholengemeenschap (Van Geerstraat) komen volgens de leden van de groep ontoelaat baar dicht bij de gewraakte weg te liggen. Dat het zwembad "De Does" en de ijsvercniging "De IJssport" een deel van hun terrein moeten af staan als de verbreding wordt doorgevoerd vinden de ini tiatiefnemers tot de handteke ningenactie evenmin acceptabel. "Door bovengenoemde punten zal het leef- en woonklimaat in Leiderdorp nog sterker worden aangetast", stellen leden van de actiegroep. Zij willen daarom streven naar een vermindering van de huidige verkeersoverlast. Als een mogelijkheid daartoe zien zij geluidswerende maatre gelen en voorzieningen langs de weg op korte termijn. Mevrouw H. Nijs-Kühler, uit de Marijkestraat, die als stuwende kracht geldt binnen de actieg roep, hoopt alle handtekeningen uiterlijk donderdag binnen te hebben. De reacties van de be woners zullen dan vóór de openbare commissievergadering van 20 februari aan de gemeente raad worden aangeboden. Een precieze datum waarop de aan bieding plaatsvindt moet nog worden vastgesteld. WASSENAAR - De Kulturele Kern Wassenaar voert in haar bezwaar schrift dat is ingediend tegen het gemeentelijk bestemmingsplan "Centrum" aan dat te weinig aandacht is besteed aan het cul turele aspect van de cen trumfunctie van de kom van het dorp. Zo kunnen namelijk in de tuin achter de pastorie van de hervormde gemeente de wonin gen gebouwd worden waarmee de mogelijkheid geblokkeerd zou worden van het huidige dorps centrum een cultureel centrum te maken. Bij de negenendertig bezwaar schriften die tegen het plan "Cen trum" zijn ingediend zijn ook een paar afkomstig van zakenmensen uit de kom van het dorp, die door het bestemmingsplan hun bedrijf voor de toekomst bedreigd zien. Enkele bedrijven zijn "weg- bestemd" (d.w.z. dat ze op de duur zullen moeten verdwijnen). Voorbeeld hiervan is onder andere de manege Nieuw Duinrell in de Berkheistraat. Er zijn verder di verse bezwaarschriften betref fende de bestemming of de uit breidingsmogelijkheden van be staande panden, over toegestane bebouwingsoppervlakten en zovoorts. Bewoners van het Tuinpad hebben hun wensen ge formuleerd ten aanzien van het verkeer door hun straat. De Haagse afdeling van de Alge mene Vereniging voor Natuurbe scherming maakt bezwaar tegen de wijzigingsbevoegdheid voor een deel van de tuin achter het Baljuwhuis aan het Plein. Deze bevoegdheid maakt het mogelijk op dit terrein woningen neer te zetten. Er zijn verder nog bezwaren van de omwonenden tegen de horeca- bestemming die gegeven is aan het paviljoen „Zonnehof' aan de Duinrellweg, niet alleen vanwege de aanblik die het paviljoen biedt, maar ook vanwege het hinderlijk nachtelijk lawaai van de bezoekers. om bestuur van het Winkelcentrum Langstraat benadrukt nog eens de wens op het parkeerterrein dat tussen de gang en de Kerkstraat is geprojecteerd ook een uitweg te geven naar de Storm van 's Gravesandeweg. Het maakt ver der geen bezwaar tegen het ver vallen van parkeerruimte zolang geen vervangende ruimte is ge vonden. Tenslotte zijn er nog de bezwaren, ingediend namens de exploitanten van huize Nieuw De manege Nieuw Duinrell ia "wegbestemd" in het bestemmingsplan "Centrum Rijksdorp, (waarover uitvoerig bericht werd in het L.D. van maandag jl.) De bezwaarschriften en het wo ningbouwplan aan de Wiegman- weg worden maandagavond be handeld in de commissie Techni sche Diensten uit de gemeente raad. Na het beraad over de reac ties van B en W op de bezwaar schriften zal deze commissie ad vies uitbrengen aan de gemeen teraad, die 20 maart het bestem mingsplan kan vaststellen. Wat de woningen aan de Wiegmanweg betreft, wordt voor de bespreking maandagavond ook het bestuur van de woning bouwvereniging Willibrordus en haar achitect uitgenodigd. Zoals bekend moeten de woningen daar komen te staan op de plaats van de huidige noodgebouwen van het St. Adelbertcollege. Plannen voor Leidseweg N. ongewijzigd VOORSCHOTEN - De openbare werken ziet geen aanlei ding om de reconstruktieplannen van de Leidseweg-Noord (tussen De Vink en De Zilverfabriek) te wijzigen. De aanbesteding zal plaats vinden op 20 februari. Ook de bewoners kunnen zich nog steeds verenigen met de eerste plannen en dat betekent een Leids eweg-Noord welke van twee rich tingen uit bereden kan worden. Het invoeren van eenrichtingsverkeer kwam ter sprake na een bezoek dat de leden van de commissie aan de Leidseweg-Noord brachten enige maanden geleden. Overwogen werd toen vanuit de richting Leiden het verkeer via de Admiraal de Ruytersingel (Noord-Hofland) te voeren. De wijkbewoners menen dat indien de Leidseweg eenrichting zou wor den, dit van die weg een racebaan zou maken. Het grote probleem op de Leidseweg-Noord is thans het aanbod van het vracht wagenver- keer, dat de Churchilllaan in Lei den Zuidwest ontwijkt. Zodra de Leidseweg-Noord gere construeerd is zal deze weg min stens twee verkeerslichteninstalla ties hebben. De eerste staat al op de kruising met de Trompweg en de tweede komt bij de driesprong met de Piet Heynlaan. Verfrissende uitvoering leerlingen muziekschool OEGSTGEEST - In het prop volle Gemeentecentrum pre senteerde de Oegstgeester af deling van de Streekmuziek- school haar jaarlijkse leerlin genuitvoering. Vooal de kleinsten onder de leerlingen konden hun ongeduld nauw elijks bedwingen. Zij il lustreerden met en thousiasme, op xylofoons en blokfluiten, het geroezemoes in de volstromende zaal. Tot dat het koper-ensemble de aanwezigen schallend wel kom heette, waarna zij, meer geordend en o zo aandachtig, tezamen met een kinderkoor tje van hun muziekbeleven mochten laten genieten. De avond was opgebouwd van klein naar groot, van bijna ongeoefend tot redelijk be heersend. Verheugend was te horen dat ook de accordeon, haar door velen zo terecht ge gunde plaats, in de opleiding heeft. Via enkele solo-piano stukjes, het quatre-mains werd zelfs met hartelijk ap plaus gehonoreerd, bleek het Für Elise van Beethoven een ware vertolking. De 11-jarige Justin Billinger wist door zyn al goed ontwikkeld technisch kunnen een zekere doorle ving aan het stuk mee te ge- Het kwartet van alt-, tenor-, basblokfluit en klavecimbel werd wat langzaam warm, maar wist toch de suite in e van G. F. Telemann tot een behoorlijk niveau op te voe ten. Wat dit laatste betreft was bij de uitvoering van het gi taar-ensemble vooral de so list Willem-Möller verant woordelijk. Na de pauze diri geerde de directeur van de school, C. Timm, de beide groepen strijkers. Als gevolg van gescheiden repeteren van deze groepen moest hij alles bijzetten om er een bevredi gend homogeen resultaat uit te halen. Niet onvermeld mag het technisch goede orgelspel van organiste Siska Kranen burg blijven. Zij ging de houtblazers-ensembles vooraf, die met de beste uit voering van de avond, deze ook afsloten. Het geheel on volmaakt in uitvoering maar volmaakt in intentie. Hoe zel den valt juist dat te genieten. H. SONDERS Grondweerstand gemeten om ontsluitingsweg te kunnen aanleggen OEGSTGEEST - Tegenover de Irislaan in het Oegstgeester ka naal heeft men gisteravond twee zogenaamde sonderingen ge maakt. Dat wil zeggen dat men vanaf een boot bezig is een aan vullend grondonderzoek te doen in het kader van het gehele be stemmingsplan Haaswijk. Te genover de Irislaan is over het Oegstgeester kanaal een ont sluitingsweg voor de nieuw te bouwen wijk Haaswijk geprojec teerd, die kruist met de Ken- nedylaan. Om na te gaan of de grondweerstand voldoende is om een betonnen overspanning in het Oegstgeester kanaal te dra gen heeft het ingenieurs- en ar chitectenbureau Drexhage Ster- kenburg Bodon Venstra uit Rot terdam een "boorbak" naar het Oegstgeester kanaal laten komen om alvast deze werkzaamheden uit te voeren. De boot, die door boringen diverse grondlagen controleert op hun samenstelling was volgens een woordvoerder van het architectenbureau niet ver van Oegstgeest verwijderd bij de vorige opdracht. Reden voor het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten om aan het Rot terdamse bureau toestemming te geven nu alvast de boringen te doen. Het architectenbureau doet dienst als adviesorgaan voor de gemeente Oegstgeest. Enkele jaren geleden werd al een om- BENOEMD LEIDEN - Drs. R.E.O. Ekkart, con servator van het Academisch Historisch Museum en oud-me dewerker van deze krant, is met ingang van 1 maart a.s. benoemd tot conservator van het Rijksmu seum Meermanno Westree- nianum (Museum van het boek) In Den Haag. Ekkart (30) stu deerde kunstgeschiedenis aan de Leidse universiteit en was sinds '73 in dienst van het Academisch Historisch Museum. vangryker grondonderzoek ge daan in de Morsebelpolder, waar Haaswijk moet komen. Zoals bekend gaat het nu waar schijnlijk nog zo'n twee jaar du ren alvorens met de bouw van Haaswijk begonnen kan worden. Het plan Haaswijk dat eerder werd afgewezen, omdat er niet genoeg sociale woningbouw in gepland was. kampt nu nog steeds met de nodige bezwaar schriften, die de vertraging van de bouw bewerkstelligen. Het bouwen van woningen in de polder is een kwestie waar met name tie Werkgroep Milieuzorg Oegstgeest zich erg aan stoort. De milieugroep zet haar bezwaren dan ook door bij de Kroon. Ook de Kennedylaan bewoners blijven bij hun beroepschrift aan deze instantie. Hun bezwaar richt zich vooral tegen verkeersover last die Haaswijk met zich mee zou kunnen brengen. De aanwezigneid van de boot bete kent niet dat de gemeente Oegstgeest van plan is vooruit te lopen op de beslissing van het provinciale bestuur. Burgemees ter Eysinga deelde in november '77 nog mee dat het zinloos is ge bruik te maken van de artikel 19 procedure (een zogenaamd voor- bereidingsbesluit) waardoor met de uitvoering van het bestem mingsplan Haaswijk begonnen zou kunnen worden alvorens dit wordt goedgekeurd door officiële instanties. Een gesprek met ge deputeerde Buijsert had hem namelijk duidelijk gemaakt dat de provincie er niets voor voelt de genoèmde artikel-19 procedure te aanvaarden in het geval Haas wijk. Vandaar zijn uitspraak over "zinloosheid". Het aanmeren van de boot tegen over de Irislaan dinsdagmiddag houdt volgens de zegsman van het architectenbureau niet meer in dan een geheel vrijblijvend onderzoek. w «i m mm m 1 1 f Ir iggHp m ÊÈÈLJI i ^vti!ssf/ UWSÊÊ. mm ihidflbeWÊt Vrijdag Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optreden van de groep Sfinx, 20 uur. Stadsgehoorzaal, concert Leidse Politie Muziek Gezelschap 20 uur. Raadhuis, ledenvergadering D'66 20 uur. Ton Menken IJshal 20.30 uur (js- hockeywestryd Leiden Lions-Zuid- Limburg, Vondellaan. Herenstraat 45, gebouw Staal w\jl, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, inform, avond Bahai gem., 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur; soos, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, middagsoos 14.30 uur; vegetaries eethuis 18 uur, ge- handicaptensoos; Mirakel-soos 20 uur. 't Parlement, Nieuwe Ryn 52, club voor alleenstaanden 20 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44. ruilclub 19.30-22 uur. Sporthal Wassenaar, 20 uur bejaarden- carnaval m.m.v. Martine Bijl, Willy Al- Zaterdag Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 Hot House organiseert concert van jazz formatie Mombassa, 21 uur. Carnavalsoptocht Noordeinde, Bree straat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Kort Rapenburg, Noordeinde Doelenkazerne v.a. 13 uur. Sint Antonius Clubhuis, Mare, Bal- masque van carnavalsvereniging de Hutspotten, 21-02 uur. Pieterskerk, Antiekmarkt 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 14, jeugdschaaksoos 11-15 jr; 15-17 uur. Rijnlands Lyceum Oegstgeest, 16 uur reüniefeest voor alle leerlingen. Van Duivevoordeplein, Warmond, 15 uur carnavalsoptocht, gevolgd door kindercarnaval. Trefpunt, Warmond, carnaval der grote Luiden, 20 uur. Wassenaar, kindercarnaval, overhandi ging sleutels aan prins carnaval op ge meentehuis, 13.30 uur. Sporthal Wassenaar, Balmasqué, 20 uur Voorschoten, restaurant De Vliethorst MOC-terrein Knotse Katerskoers, 13 Artsen Leiden- voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen; wijk 1: (Mor- swegkwartier, Noordbinnenstad Noorderkwartier en Groenoord) A.L. van Ravesteyn, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; w(jk 2 (Kooi en Merenwyk) J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; wijk 3 (Waard Professorenwijk Tuinstadwijk en zuidbinnenstad) G.E.J. Pieterse, Zoeterwoudse Singel 109, tel. 124403. Wyk 4 (Zuid-V/est en Haagwegkwartier) H. Engel, tel. 764021. Leiderdorp- van zat. 8 tot zond. 24 uur F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139. spreekuur zat. en zond 12.30-13 uur op adres Merelstraat 148a, Leiderdorp. Oegstgeest- H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten- zaterdag: B. van Beuse- kom, P. Heynlaan 6, tel. 071-763551. zondag: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel 2493. Warmond- J. Hoornweg, Kievietspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken t 10 februari door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313. Apotheek van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openb vervoer naar apotheek te komen dan uitsl. voor spoedrecepten via taxi tel. 122444. Wijkverpleging Leiden- Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp- Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131 Oegstgeest- Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten- Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641; AJg. Hulpverlening tel. 2141 tst. 35 (dag en nacht). Warmond- R. Koster, Helmstraat 43 Noorwijkerhout tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, LEIDERDORP - De Leiderdorpse carnavalsvereniging De Rijnschuimers heeft gisteren haar derde onderschei- Dierenhulpdienst ding uitgereikt. De orde van de bullekop ging ditmaal naar twee Leiderdorpse tegelijkertijd: het echtpaar Arie en Julia ('zeg maar Juül') Geerlof. Arie en Juul kregen de onderscheiding voor alles wat zij sinds 31/2 jaar voor de bewoners van verpleegtehuis Leythenrode hebben georganiseerd, geheel op vrijwillige basis. De uitreiking vond plaats tijdens één van de door de Geerlofs in Leytehrode georganiseerde festijnen, waarbij de carnavalsvereniging was uitgenodigd. Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Carnaval Ook in Warmond zal flink carnaval gevierd worden. Vanavond vindt in het "Trefcentrum" de car navalsavond van de jeugdsoos "Trippel In" plaats. Voor be zoekers van 12 tot 15 jaar begint dit carnavalsgebeuren om 18.30 uur. De ouderen kunnen vanaf 21.15 uur tot 1.00 uur terecht in het "Trefpunt" in Warmond. Schaatsen Iets heel anders dan carnaval (of is ieder vertier toch misschien car navalesk?): De K.P.J. van Zoeterwoude gaat vanavond naar de Uithof in Den Haag toe om daar wat rondjes te schaatsen. Vanaf'"t Centrum" vertrekt men om 19.30 uur. En dit "Centrum" is gelegen aan de Schenkelweg. Optocht Het komend weekend is gereser veerd voor de optochten. De Voorschotense carnavalsvereni ging de "Forse Caters" houden hun traditionele" Knotse Katers Koers". Het gaat bij deze fami- liepuzzelrit niet om snelheid maar "om de leut én het plezier". Men start om 1 uur bij het restau rant "De Vliethorst" aan de Kon. Marinelaan 1. Deelnemers moe ten zich één uur vóór hun start melden. Optocht II In Wassenaar gaan de kinderen in optocht door de straten na de overhandiging van de Sleutel van de plaats aan de carnavalsprins. Dit laatste gebeurt morgenmid dag om 13.30 uur op het bordes van het raadhuis. De kinderen krijgen na de optocht een feest aangeboden in de Sporthal. Balmasqué De Wassenaarse carnavalsvereni ging gaat 's avonds gewoon door en wel met een balmasqué, even eens in de Sporthal. Hieraan werken o.a. mee: Ciska Peters, het dansorkest "De Freewheel- ers", de boerenkapel "De Dors-t-vlegels", het combo "Cosmos" en het majorettenpelo- ton „Amarante". Optocht III In Warmond begint de carnaval soptocht om 15.00 uur op het Van Duivenvoordeplein gevolgd door het kindercarnaval in het "Tref punt". 's Avonds mogen de vol wassenen van het carnaval ko men genieten. Dan begint het '"Carnaval der grote Luiden", ook in het "Trefpunt". Voor de muzi kale omlijsting zullen "The Wiljo's" zorg dragen. Aanvang 20.00 uur. Katers Uiteraard vieren de Voorschotense Knotse Katers ook 's avonds car naval. Om half tien kan men te recht in de zalen van de Gouden Leeuw in Voorschoten. Ook de ouderen kunnen nu eens hun raarste kleren aantrekken. De besten zullen beloond worden met een prijs. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en i cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2