Afscheid van een bescheiden maar onversneden socialist Yoorschoterweg krijgt spoedig opknapbeurt Raadslid A.A. Kalis stapt op Jaar cel geeist wegens zware mishandeling AUTOBOTSINGEN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 STREEK PAGINA 23 LISSE - De bollenstreek is, anders dan de grote steden en Friesland waar ooit Domela Nieuwenhuis en Troelstra opgroeiden, niet be paald de bakermat van het so cialisme. Vakbonden en Den Uyl genieten er slechts in geringe mate populariteit. Dat de geestgronden tussen Leiden en Haarlem toch tenminste één so cialist van het onversneden soort tiet is dan ook te danken aan het verdwalen van een Rotterdam mer. In het dagelijkse politieke leven van Lisse staat hij békend als de eeuwige pleiter voor "de kleine man". Raadslid A. A. Ka lis. Telg uit een rood Rotterdams schippersnest. Als tankbinnenschipper voor de oorlog reeds aangesloten by de vakbond toen dat nog een reden voor ontslag-op-staande-voet was. Lid van de SDAP toen, van de PvdA nu. Kortom: een so cialist die staat. Zelf draagt hij, "import"-bol- lenstreker, een praktisch voor beeld aan van zijn politieke standvastigheid. "Tijdens de oorlog heb ik onmiddellijk mijn vakbondslidmaatschap opge zegd toen het de verkeerde kant op ging. Daarna heb ik nog wel overwogen weer lid te worden. Maar juist in die tijd, vlak na de oorlog, ging de vakbond over werk stimuleren door een beta lingsregeling op te zetten. "Overwerk was goed voor de de viezen", heette het. Maar ik vind dat overwerk nergens goed voor is. Zeker in de schipperswereld waar toch al teveel uren werden en worden gemaakt. Twee uur nachtrust is te gek. Die over- werkregeling van de vakbond was alleen maar gunstig voor het grootkapitaal. Ik heette toen me teen een communist, een woord dat toen en nu een negatieve be tekenis had, en ben eruit ge stapt". Waarmee Kalis zijn tijd vooruit was. Want nu, we schrijven 1978 en de oorlog ligt 33 jaar achter mens schuil te gaan. Kalis (63) houdt er mee op om de aandrin gende jongeren niet in de weg te staan. Een andere reden is er niet. "Ik wil nog best. Maar ik vond acht jaar geleden ook al dat jon geren de voorrang verdienden. Toen waren ze er alleen niet, zoals de hele PvdA-afdeling in Lisse toen wat in het slop zat. Nu staan de jongeren te dringen. Mis schien ligt er voor mij een taak in het afdelingsbestuur. Als fractie voorzitter zal ik worden opge volgd door Willem Rosdorff. Wie mijn zetel als raadslid inneemt moet de afdeling bepalen. Vol gens de groslijst is dat mevrouw Kool". Door Wim Fortuyn ons, buigt de vakbond zich over een regeling die het overwerk moet beperken. Werkloos Na ruim 35 jaar hetzelfde bedrijf te hebben gediend, eerst als schipper, later op de wal als be drijfsleider, raakte Kalis zonder werk. Op zijn 54ste werd hij "af gevloeid". Van een (te) zware functie in de WW. "Een af schuwelijk jaar lang", is de on prettige herinnering. "Nergens kwam ik aan de bak. Ook voor een portiersbaantje kwam ik niet in aanmerking". Na een jaar kwam de verlossing uit Lisse. De functie van huismeester in de Rembrandtflat (Poelpolder) be tekende dan wel een financiële achteruitgang, maar werd door Kalis niet minder gretig geaccep teerd. Mevrouw Kalis: "We heb ben toen besloten onmiddellijk contacten te leggen. In dat jaar dat mijn man werkloos was woonden we op zes hoog in de Alexanderpolder. Geen con tacten, niets. Dat wilden we in Lisse niet meer. Ikzelf ben me teen in het verenigingsleven ge doken; mijn man zat een jaar na onze komst in de gemeenteraad" Het raadswerk - acht jaar zit er in tussen op - loopt voor Kalis ten einde. Gevraagd naar zijn reden om te stoppen blijkt achter de kloeke socialist een bescheiden Reclame Bescheidenheid heeft Kalis ook als raadslid altijd gesierd. "Reclame maken voor de partij is niet be langrijk. De Kleine Man. het gaat erom watje voor hem kunt berei ken. De maatschappelijke kant van de samenleving heeft me al tijd het meest aangetrokken. Als je altijd maar met voorstellen en moties komt is dat niet goed. Je moet het niet te gek maken als kleine minderheid. Ik heb altijd mijn gedachten geuit. Veel van •mijn ideeën vond ik dan later te rug, verwerkt in een kant en klaar voorstel. Zo heb ik nog heel wat kunnen bereiken". Mevrouw Kalis moet er aan te pas komen voor een kant-en-klaar voor beeld: "De plaats voor het nieuwe Qbus, die heeft mijn man be dacht. En zo zijn er veel meer voorbeelden. Hij heeft veel ge daan voor de Lissenaren". Kalis beaamt het stilzwijgend. De voorkeur voor de niet-agres- sieve aanpak vanuit de min derheidspositie die de PvdA in Lisse nu eenmaal inneemt bete kent geen veroordeling van de wat luidruchtiger aanpak die de toch wel gelijkgezinde PPR/D'66-fractie hanteert. Kalis: "We hebben een wat ver schillende benadering, maar de samenwerking is uitstekend. Als linkse groep vormen we een een heid. Ook als we het soms niet helemaal met elkaar eens zijn steunen we elkaar. Ook al omdat we gezamenlijk fractieberaad houden kun je wel zeggen dat we (Kalis, Rosdorff en PPR/D'66- leidster Maria van Ruiten), een soort driemansfractie vormen. Dat was wel anders in mijn eerste raadsperiode toen Van der Weijde een tijdje voor D'66 in de raad zat. Die man kwam altijd maar met mo ties of voorstellen". De samen werking tussen PvdA en PPR/D'66 zal voor de komende raadsperiode niet leiden tot het samenvoegen van de lijsten. Ka- Gunstig A. A. Kalis. lis zelf is althans zeker niet en thousiast. "Toen ik acht jaar ge leden in de raad kwam zijn we met de PPR als PAK (Progressief Akkoord) in zee gegaan. Dat heeft de PvdA stemmen gekost terwijl de PPR er geen stemmen mee heeft gewonnen. In Lisse wordt traditioneel gestemd. En niet al leen dat. Er wordt vooral op per sonen gestemd. Op de ver kiezingsbiljetten van het PAK heb ik destijds nog speciaal de naam "Van Leeuwen" duidelijk aangebracht. Van Leeuwen was al 25 jaar raadslid en onze lijst trekker. Die was bekend bij de Lissenaar en dat telde veel meer dan het PAK, dat hij vertegen woordigde". Kalis is feitelijk de opvolger van Van Leeuwen die na de vorige raadsperiode met pensioen ging, na nog even een wethouderspost te hebben bekleed. "Dat wethou derschap was toen nog een soort bekroning voor 25 jaar raads werk. Van Leeuwen was al voor zitter van de stichting Sport en Recreatie en was als zodanig eigenlijk een soort onderwet houder. Toen hij wethouder werd is, om de functie wat meer inhoud te geven, de post onderwijs aan zijn portefeuille toegevoegd" Het heeft met veel gescheeld of Ka lis was Van Leeuwen opgevolgd als gemeentebestuurder. Kalis: "Als tweemansfractie kun je na tuurlijk geen claim leggen op een wethouderszetel. Toen in de partij-afdeling de stemmen zo'n beetje staakten of we na Van Leeuwen wel of niet voor een op volger moesten zorgen heb ik de knoop maar doorgehakt en "nee" gezegd. Als je als minderheid in de raad nog eens verdeeldheid in de partij gaat zaaien door het aanvaarden van een wethouder spost kan je er beter van afzien. Dan breng je je partij, die de han- Intussen gaat, vooral door de aan was van "Import-Lissenaren" in nieuwbouwwijken als Poelpol der, de persoonlijke keuze steeds minder tellen bij gemeente raadsverkiezingen. De komst van niet-Lissenaren schat Kalis gun stig voor zijn partij. "Wij hebben bij de laatste raadsverkiezingen in '74 voor het eerst twee vol waardige zetels behaald. Daar voor waren we aangewezen op een restzetel. Het zou mooi zyn als we nu, met een restzetel, op drie komen". Mogelijk stromen er in Lisse bo vendien nog wat stemmen van het christelijke blok naar de PvdA. Kalis acht althans de vor ming van het CDA reden voor verdeeldheid. "In Lisse hebben er altijd vrij scherpe tegenstellin gen bestaan tussen de K VP, altijd een bolwerk hier, en de protes tantse partijen. Ik betwijfel daarom of ze samen als CDA hun negen zetels weten te behouden" Overigens ziet Kalis aan de vele nieuwbouw, die zich vooral in koopwoningen openbaart, ook wel een ongunstig aspect voor zijn partij kleven. "Dat is voor my iets onbegrijpelijks. Mensen die een huis kopen en plotseling VVD gaan stemmen terwijl ze al tijd PvdA hebben gestemd. Er zijn jongeren die volledig in een rood nest zijn opgegroeid, maar die na een studie een dure baan krijgen en plotseling VVD gaan stemmen. Alsof een politieke keuzé maken alleen maar met eigenbelang te maken heeft" Woorden die geenszins betekenen dat Kalis in de raad altijd vurig pleiter voor meer woningwetwo ningen, uit oogpunt van par tijwinst voorstander van goedkope huurhuizen is. "Met premie-koopwoningen en door stroming wordt de woning behoefte ,wel minder, maar de meest urgente gevallen help je er vaak niet mee. De behoefte aan woningwet blijft bestaan. Ik vraag mij trouwens af of de wo ningwethuizen die nu aan de Heereweg komen niet te duur worden met huren die waar schijnlijk boven de 400 gulden per maand gaan liggen. Ik vind dat we de grond dan maar gratis aan de woningbouwvereniging moeten uitgeven. Er wordt wel gewezen op de mogelijkheid van huursubsidie, maar je moet toch in de eerste plaats proberen de huur zo laag te houden dat hij gewoon te betalen is". Met de huizenbouw, en vooral het instrument doorstroming, zijn we op eon gevoelig gebied aan geland. Kalis: "We hebben het geval gehad van een buschauf feur die voor een premiewoning inschreef welke hem volledig toekwam. Die man moest een jaar wachten omdat een directeur van een bedrijf, met een veel hoger inkomen, langer in de flat woonde dan hij. Zo'n buschauf feur moet dan een jaar later weer een hoop meer geld neertellen als hij dan wel een, inmiddels veel duurdere, premiewoning krijgt toegewezen. Als PvdA willen we dan ook dat er een maximum-in komensgrens in de normen wordt opgenomen. Dan loop je niet de kans dat mensen die ge makkelijk een vrije sectorhuis kunnen betalen een premiewo ning krijgen terwijl iemand met een lager inkomen gepasseerd wordt. Bijvoorbeeld omdat de bank niet akkoord gaat met dat lage inkomen. Want gemeentega rantie krijg je ook pas als de bank eerst akkoord gaat. Het verve lende is nu dat we geen inzicht krijgen over dat soort zaken. Als je B en W vraagt naar de werk wijze van de commissie voor woonruimteverdeling krijg je te horen "vertrouw je ons soms niet". Daar gaat het helemaal niet Samenwerking De kleine frustraties. Voor Kalis liggen ze nog meer in het SOB. Dit Samenwerkings Orgaan Bollenstreek besloot onlangs dat het begrip "samenwerking" te hoog gegrepen was en veran derde de naam in "Overlegorgaan Bollenstreek". Kalis, lid van het dagelijks bestuur van het SOB (OOB), kan er van meepraten. Als beheerder van de portefeuille Maatschappelijk werk is hij vooral ontevreden over het gebrek aan samen werking tussen d^ wethouders voor sociale zaken van de ver schillende deelnemende ge meenten. "Bij het opzetten van een woonwagenplan, waarvoor ik me nogal heb ingezet, wissel den de wethouders totaal geen gegevens uit. Maar op een sug gestie voor een woonwagenkamp bij Noordwijk kwamen er vanuit die plaats wel verwijten. De sa menwerking is gewoon slecht. Die schooladviesdienst. Dat laat ook allemaal veel te lang op zich wachten, nu weer omdat Hil- legom niet wil meewerken. Zeker voor een buitenstaander gaat het allemaal te lang duren." Een posi tief resultaat heeft het SOB vol gens Kalis geboekt bij het af wijzen van een grote bouwlokatie bij Voorhout. "Daar bleek zoveel bezwaar tegen te zijn dat we als SOB een standpunt konden in nemen waardoor we mee hebben gewerkt aan het afwijzen van Voorhout als bouwlokatie". Ouderwets Met de heer Kalis verdwijnt straks een socialist in hart en nieren uit de Lissese raad. Een fenomeen toch in de bollenstreek, dat nog wel even zal voortleven in het verenigingsleven. Daar, vooral in de door mevrouw Kalis opge richte gymnastiekclub FIT, zijn nog sporen van het Oude Stem pel: Fit houdt de contributie laag en kent de regeling van het Derde Kind Gratis. "Het mag misschien ouderwets lijken, maar ik ben er teveel socialist voor om die regel te schrappen", zegt Kalis. VALKENBURG - Er zit schot in de plannen om het tweede gedeelte van de Voorschoterweg (tertiaire weg 11) te reconstrueren. De ge meentebestuurders van Val kenburg willen op zo kort moge lijke termijn beginnen met de werkzaamheden en stellen de raad tijdens zijn vergadering van 8 februari vóór een krediet van ruim 2,6 miljoen gulden uit te trekken. Gedeputeerde Staten HAARLEM - Wegens het toebrengen van zwaar lichaamlijk letsel heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem, mr. J. Bredius, gistéren tegen de 28-jarige magazijnbediende v.h. M. uit Nieuw-Vennep een gevangenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. De verdachte is tevens verboden wapenbezit ten laste gelegd. Op 4 september had de verdachte, onder invloed van drank, zich toegang verschaft tot een woning, waar hij ooit op visite was geweest. Volgens zijn verklaring raakte hij in paniek toen de bewoonster wakker werd. Verdachte greep een mes en stak de vrouw in hoofd, hals en romp. De vrouw moest veertien dagen in het ziekenhuis verpleegd worden. Uitspraak donderdag 16 februari. van Zuid-Holland groot deel van de kosten voor hun rekening. Omdat het werk voor de verkeersveiligheid erg belang rijk is, heeft de provinciale over heid een gunstige subsidiëring toegezegd. Zoals bekend zal het tweede gedeelte van de Voor schoterweg net als het eerste ge deelte worden verbreed tot zes meter, terwijl langs de weg, een apart fietspad wordt aangelegd. Burgemeester en wethouders willen het werk liefst onderhands aanbesteden en willen vier aan nemers uitnodigen een prijsop gave te doen. De Heidemaat schappij Nederland heeft de kos ten becijferd op 2.651.000 gulden De raadsvergadering begint woensdag om 20.00 uur. Tijdens die vergadering komt overigens ook de Valkenburgse woonruimteverordening weer aan de orde. Die is al eens behan deld, eind vorig jaar. Toen had den de raadsleden nogal wat kri tiek. Geamendeerd komt de woonruimteverordening nu op nieuw in de raad. k Rijdeii op de Voorschoterweg is niet zonder r ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de kruising Oranje Nassausin- gel/Van Boetzelaerstraat/De Bijlen vielen gistermorgen drie gewonden bij een botsing tussen twee personenauto's. Een 27-ja- rige Alphenaar, die van De Bijlen kwam verleende geen voorrang aan een Ford op de Orarye Na- ssausingel, bestuurd door een 33-jarige inwoner van Heemstede. De Alphenaar en twee van zijn inzittenden moes ten naar ziekenhuis Rijnoord worden vervoerd. De politie zoekt nog getuigen, (tel. Ó1720- 93941) Op de Prins Hendrikstraat nabij Madonna was het gisteren twee keer raak. Eerst botste een 39-ja- rige chauffeur uit Alphen op een voor hem rijdende wagen die voorgesorteerd stond om linksaf de Gouwsluisseweg op te draaien. De Audi van deze 29-ja- rige Alphenaar moest worden weggesleept. Omstreeks half vijf gistermiddag botsten daar opnieuw twee per sonenwagens. Een automobilist uit Woubrugge haalde een links voorgesorteerde vrachtwagen in en kwam bij de manoeuvre in botsing met een tegenligger. Eén van de auto's moest worden weg gesleept. KATWIJK - Bij een bestuursver kiezing van de oranjevereniging Katwijk aan den Rijn zijn de he ren V. van Maren en K. Groenheide als nieuwe leden ge kozen. Zij volgen de heren J. ten Doeschate die verhuist en W. Gijsen, die na,tien jaar afscheid neemt, op in het bestuur van de oranjevereniging. De heer J. de Winter werd met algemene stemmen tot voorzitter herkozen Nieuwe leden bestuur oranjevereniging en het bestuurslid J. van Klave ren werd ook herkozen. De leden van de oranjevereniging gaven tijdens de vergadering deze week aan het bestuur vrij mandaat door het organiseren van festiviteiten bij oranjefees ten. Uit de diverse verslagen die tijdens de bijeenkomst werden behandeld, bleek dat 'Katwijk aan den Rijn' een (ook financieel) gezonde vereniging is met een nog altijd stijgend aantal leden. Bestuur Parochiële Scholen Michaëlschool bouwen in Dorpsstraat HAZERSWOUDE - Het bestuur van de R.K. Parochiële Scholen uit Hazerswoude-dorp is van mening dat de nieuwe Michael- school moet worden gebouwd aan de Dorpstraat. Concreter ge steld: het bestuur wil de school zien verrijzen op de plaats waar nu de 'oude' school, dus naast de katholieke kerk van de H.H. En gelbewaarders, staat. Het streven van het schoolbestuur druist in tegen de plannen van burgemeester en wethouders, die er voorstander van zijn dat een nieuwe, vervangende katholieke school komt op het zogenaamde scholeneiland, achter de Bur gemeester Warnaarkade. Het schoolbestuur voert diverse motieven aan, die geleid hebben tot de conclusie dat de nieuwe school aan de Dorpstraat (west) moet worden gebouwd. Een er van is dat op langere termijn het grootste deel van het leerlin genbestand uit het westelijke deel van het dorp zal komen. Dat zal ook het geval zyn wat betreft het leerlingenbestand van de kleuterschool. Aangevoerd wordt tevens dat de school teza men met het Michelshuis, de kerk en de kleuterschool een kernfunctie inneemt. SGP-er Matze niet terug in gemeenteraad Hazerswoude HAZERSWOUDE - Naast de CDA-ers P.A.Th.v.d. Werf, wet houder, en J. Wesselingh zal ook de SGP-er L.J. Matze in de nieuwe zittingsperiode geen deel meer uitmaken van de gemeente raad. Matze, al jaren lijsttrekker tijdens de raadsverkiezingen, hoopt zyn plaats te zien ingeno men door J.F. Kaashoek, be stuurslid van de plaatselijke af deling van de Staatkundig Gere formeerde Partii. De SGP zal tydens de verkiezingen overigens een lystverbinding aangaan met de Reformatorische Politieke Federatie. Een van de kandidaten op de RPF-lijst is C Kroon, conservator van de oudheidkamer aan de Hazer- swoudse Dorpsstraat. Op het linkse politieke front zullen PvdA en PPR met één lijst uit komen tydens de komende raadsverkiezingen. De zittende raadsleden F. Struben en G.v.d. Lecq-de Knikker, beiden so cialist, en C. van Putten, radikaal, staan op de kandidatenlijst. Scholier gewond KATWIJK - De 16-jarige scholier A.P. uit Katwijk is gistermorgen gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Bos- laan/Meeuwenlaan. De jongen was op weg naar school en reed op de Boslaan richting Val kenlaan. Een personenwagen, komende van de Meeuwenlaan bestuurd door de 69-jarige V., verleende geen voorrang en bot ste tegen de fietser. De scholier liep een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen op. Hij is per ambulance vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. HANDBAL - Idem Hellas de da mes handbalkampioen uit Den Haag speelt in de kwartfinale van de Europese beker voor lands kampioenen tegen Ruch Chor- zow uit Polen. TENNIS - Tom Okker is in de eerste ronde van het internatio nale tennistoernooi van Rich mond uitgeschakeld door de Zweed Björn Borg. De winnaar van de Grand Slam had hiervoor wel drie sets nodig: 6-3, 5-7, 6-1. TENNIS - De voormalige manager van Jimmy Connors, Willam Riordan, heeft Connors aange klaagd wegens het niet betalen van de overeengekomen com- missiegelden. Riordan zorgde als manager (in 1975 ging dit duo uit elkaar) voor overeenkomsten voor Connors van een half mil joen dollar. Sanders blijft bij Bernardus HAZERSWOUDE - De Nieuwkoper Cees Sanders blijft in het komende seizoen trainer van de zaterdagsectie van Bernardus. De Hazer- swoudse voetbalclub heeft het contract met Sanders, die aan zijn tweede seizoen bezig is, met een jaar verlengd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23