ANWB'Verlichting auto's blijft slecht' Kleine Anton Geesink viel van de keldertrap... Kunstopdrachten in openbaarheid Vormings werk van Leiden in kaart Concert ten bate van orgel Hartebrugkerk Lezers schrijven Kinderen zijn feinderen.Waarschuwen is niet genoeg. Hou ze in de gaten! Morgen dies- colleges VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 LEIDEN PAGINA IQ LEIDEN - Het Plaatselijk Beraad heeft een begin gemaakt met de inventarisatie van het vormings- en ontwikkelingswerk in Leiden. Alle groepen en instellingen die geheel of gedeeltelijk met vor- mings- en ontwikkelingswerk bezig zijn hebben een vragenlijst toegestuurd gekregen of krijgen die nog. De vragen die de instel lingen worden gesteld hebben betrekking op de aktiviteiten die worden georganiseerd, de ac commodatie, financieel over zicht, mate van samen werking/overleg mét andere in stellingen. Een en ander in het kader van de rijksbijdrageregeling voor het vormings- en ontwikkelings werk. Om in de toekomst subsi die van het rijk te krijgen zal elke gemeenté een plan (voor vier jaar) en een (jaarlijks) programma moeten opstellen naar aanleiding van de inventarisatie op vor mings- en ontwikkelingsgebied. Het Plaatselijk Beraad zal dat aan de hand van de inventarisatie doen. Plan en programma zullen dan medio augustus aan de ge meenteraad ter beoordeling wor den voorgelegd. Tevens worden de "witte vlekken" in het vor mings- en ontwikkelingswerk opgespoord en zullen overlap pingen worden aangestipt. Onder instellingen die aan vor mings- en ontwikkelingswerk doen vallen onder andere buurt en clubhuizen, bibliotheken, het Nivon, het Dienstencentrum, K en O. diverse vrouwenorganisa ties, de Culturele Raad, de On- derwijswinkel en het LAK-thea- ter. Ook die instellingen die niet voor een financiële bijdrage in aan merking willen komen worden verzocht de vragenlijst in te vul len en voor 25 februari aan het Plaatselijk Beraad terug te stu ren. Dit met het oog op het aan brengen van een samenhang in het plaatselijk vormings- en ont wikkelingswerk. Echtpaar Verbruggen in LEIDEN - Óp woensdag 15 feb ruari hoopt het echtpaar Ver bruggen, sinds vier jaar woon achtig in de Merenwijk, het vijf tigjarig huwelijksfeest te vieren. Voordat het echtpaar Verbrug gen in de Merenwijk kwam wo nen heeft het maar liefst 45 jaar in de Bakkerkorffstraat gewoond. De heer Verbruggen heeft vanaf zijn vijftiende levensjaar in het slagersvak gezeten. De laatste 14 jaar voor zijn pensioen is de heer Verbruggen als conducteur werkzaam geweest bij de NZH. Het gouden paar is in deze halve eeuw in het trotse bezit gekomen van acht kinderen en 21 kleinkinderen. 't goud Dr. H. S. Versnel lector in Leiden LEIDEN - Dr. H.S. Versnel (41), wetenschappelijk hoofdmede werker bij de vakgroep oude ge schiedenis, is aan de Leidse uni versiteit benoemd tot gewoon lector in de oude geschiedenis. Dr. Versnel studeerde klassieke talen in Leiden. Hij slaagde in 1962 voor het doctoraal examen en promoveerde in 1970 cum laude tot doctor in de letteren. Van 1962 tot 1971 was hij leraar klassieke talen aan het Libanon Lyceum en het Erasmiaans Gymnasium in Rotterdam. Instemming bij RUL met plan voor crèche LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft zich bij monde van prof. dr. D.J. Kuenen gisteren positief uitgela ten over het plan om voor studen ten en personeel van de universi teit en het academisch zieken huis een crèche op te richten. In een gesprek met de zg. ini tiatiefgroep crèche RUL/AZL stelde Kuenen voor om samen met het Centraal Orgaan Studen tenvoorzieningen te bekijken of en hoe er voor een crèche ruimte kan worden gemaakt op de be groting. Afgelopen woensdagavond werd er door de initiatiefgroep een eerste informatieve bijeenkomst belegd om de plannen te bespreken. De aanwezigen bleken onverdeeld enthousiast. Eerder was al uit een enquête gebleken dat dit en thousiasme op grote schaal ge deeld wordt. Er zijn onder de stu dentenbevolking so-wie-so al 250 kinderen die voor de crèche in aanmerking zouden kunnen komen. Als noodoplossing werd voorge steld om een uitwisselingsprog ramma voor kinderen op touw te zetten zolang de crèche er nog niet is. Als voorbeeld werd het Gastouderprojekt in de Meren wijk genoemd. De Werkgemeen schap Kindercentra Leiden heeft aangeboden hierbij te bemidde len. Op woensdag 15 februari om 20.00 uur zal er opnieuw in het Volkshuis een informatieve bij eenkomst worden georganiseerd. LEIDEN - Om de broodnodige restauratie van het Maarschalker- weerdorgel in de Leidse Hartebrugkerk een stapje dichterbij te brengenheeft de Franse ambassadeur in ons land aangeboden in deze kerk een orgelconcert te organiseren. De opbrengst van dit concert komt ten bate van de Stichting Orgelfondsdie zich beij vert voor de restauratie van het honderd jaar oude orgel. Het concert, dat zal plaatshebben op 12 februari 's middags om drie uur in de Hartebrugkerk, wordt verzorgd door de jonge organist Philippe Lefèbvre samen met de trompettist Guy Touvron. Le- fèbvre is directeur van het conservatorium in Marcq-en-Baroeul (Noord-Frankrijk) en hoofdleraar orgel aan het conservatorium vanArras.Als concert-organist heeft hij al vele tournees gemaakt o.m. in het buitenland. Guy Touvron, die o.m. in de trompetklas van Maurice André op het Parijse muziekconservatorium heeft gestudeerd, won vele prijzen in binnen- en buitenland en is hoofdleraar trompet aan het Nationaal Conservatorium van Lyon.Op het programma staan werken van Telemann.Couperin, Delalande, Corelli, Seixas, Alain en Gervaise. Commissieleden bepleiten: LEIDEN - Er zal een werkgroep in het leven worden geroepen die gaat streven naar verbetering van de werking van de zogenaamde 1 '".-regeling". Een regeling die erop is gebaseerd dat éen procent van de kosten v LEIDEN - Onder het motto "Zicht op licht" keurt de ANWB al meer dan tien jaar geheel gratis de ver lichting van auto's. Een mobiel keuringsstation trekt daarvoor in de win termaanden door het ge hele land. Deze week was men aanwezig op het par keerterrein van de Groenoordhal. Cijfers hebben aangetoond dat het initiatief van de ANWB hiertoe niet misplaatst is, want op ruim 90% van de gekeurde verlichting valt wel wat aan te merken. Dit droevige percentage vertoont helaas geen enkele neiging tot dalen. In de meeste gevallen gaat het slechts om foutief afgestelde koplampen, maar ook het aantal montagefouten is bepaald niet gering. Met name de zogenaamde duplo-lampen blijken nogal eens fout te zijn gemonteerd. "De bedoeling van de duplo-lamp Promoties aan Leidse Universiteit Renteloos Vuilspuiterij Zoals in deze krant is bericht, heb ben huurders van de Leidse Wo ningstichting in de Merenwijk gehoord dat er jaren lang te veel huur is berekend. Zij krijgen geld terug. Een verheugende zaak zou je zo zeggen. Nu blijkt dan dat er inderdaad jaren teveel huur is be taald. Maar er zit nóg een addertje onder het gras: er wordt geen rentever goeding gegeven. Een eenvoudig rekensommetje leert dat het bij vijf procent rente per jaar voor iemand die in de Ravenhorst zes jaar woont, neerkomt op een be drag van 146,49. Men wil de huurders dus tekort doen, terwijl de beleggers de vette buit allang binnen hebben. Want uit een on derzoek van de BHW tijdens de acties tegen die onbetaalbare hu ren is gebleken dat Nationaal Grondbezit, dat haar dochteron derneming Elementum de flats liet bouwen, in 1973 een dividend van veertig procent aan haar aan deelhouders uitkeerde. Zo'n voorval laat weer eens duide lijk zien dat er in Nederland anno 1978 de belangen van beleggers en bouwondernemers nog steeds vóór die van de bewoners gaan. Namens de Socialistiese Partij Cor Vergeer Groenesteeg 31 Leiden is dat de hoek van uitval van het licht een lichte buiging naar rechts vertoont. Maar door mon tagefouten komt het nogal eens voor dat het licht naar links af wijkt. waardoor er recht in het gezicht van de tegenliggers wordt geschenen". Aldus de heer Door- neweert, equipechef van het ANWB-verlichtingsteam. Over de belangstelling van de Leidse automobilisten heeft de heer Doorneweert niet te klagen: "We krijgen hier per dag onge veer 300 auto's te keuren, en als je bedenkt dat de mensen vaak een uur moeten wachten voordat ze aan de beurt zijn is dat natuurlijk lang niet slecht. Niet dat dit aan tal boven het landelijke gemid delde ligt, want ook in de rest van het land is de belangstelling voor onze keuring goed te noemen". Over het enorme percentage ver- lichtingsfouten zegt Doorne weert: "Dat heeft altijd al boven de 90% gelegen en zal waar schijnlijk nooit noemenswaardig veranderen. Wel komen steeds meer automobilisten tot het in zicht dat een slechte verlichting de kans op ongelukken c lijl ^root. Deze mensen laten hun lampen geregeld controleren en wanneer het nodig is dat er aan de verlichting wordt gesleuteld laten ze dat door vakmensen doen. Toch zijn er nog altijd r i die r i dat zij hun lampen LEIDEN - Aan de Leidse universi zelf wel kunnen afstellen. Zodra de boel brandt zijn ze tevreden. Waarheen en hoe de lampen schijnen vinden ze minder be langrijk. Een geheel foute ge dachte natuurlijk, want het is o zo belangrijk dat het licht op de juiste wijze op het wegdek schijnt". "Tot slot nog enkele tips van de heer Doorneweert: "De verlich ting is het stiefkind van uw auto en moet daarom zorgvuldig in de gaten worden gehouden. Laat uw lampen dus zeker ieder jaar op nieuw controleren en vergeet teit zijn geslaagd voor het doe toraal examen psychologie E. van Bostelen-Franke (Leider dorp), H.J. Voorbij (Leiden), W. Hallensleben (Leiden), doctoraal pedagogiek mej. M.F.T. Straman (Oegstgeest) mej. I.J.v.d. Veen (Leiden), mevr. A. Wieringa- Kornaat (Leiden), mej. E. Leen- ders (Leiden), doctoraal sociolo gie mej. Y.M. Schreiner (Leiden), G.J.P.v.d. Beuken (Leiden) doc toraal fiscaal recht H.G. Bentveld (Leiden), H.E.C.J.M.v.d. Zee (Leiden), A.W. Cazander (Lei den). vooral uw kenteken verlichting Aan de Landbouwhogeschool niet. Het zal niet de eerste keer zijn dat het niet in orde zijn van een zo klein lampje de oorzaak van een bekeuring is. En, iede reen behoort onderhand te we ten, voer geen stadslicht meer, want stadslicht is tegenwoordig parkeerlicht". Wageningen zijn geslaagd het doctoraal examen (ir) plan- teziektekunde A.C. van Eisen Sassenheim), bosbouw A.H. Ar- noldussen (Leiden), voeding mevr. J. Passchier (Noordwijk aan Zee), mevr. J.H. Zondervan (Leiden). gemeente te bouwen project "kunst" wordt besteed. De werkgroep, bestaande uit afge vaardigden van de BBK (Be roepsvereniging van beeldende kunstenaars), de raadscommissie voor cultuur (Smagc), de 1% commissie en andere kun stenaarsgroeperingen gaan zich over de regeling buigen naar aanleiding van de discussie in de commissie Smagc gisteravond over dit punt. Centraal stond daar het al dan niet besloten func tioneren van de 1% commissie die bepaalt welke kunstenaar welk beeldend kunstwerk gaat verzor gen. Tot dusver was de procedure die de commissie volgde vrijwel besloten. De Beroepsvereniging van Beeldende kunstenaars wenst nu een democratisch ge vormd, open beleid inzake kun stopdrachten die door de 1% commissie aan Leidse kun stenaars wordt verstrekt. De raadsleden Van Oosten (PPR/D'66), Schoute (WD), Langerak (VVD) en Kramp (CDA) bleken allen voor openbaarheid te zijn. Bordewijk en wethouder Oosterman waren van mening dat er in de proce- dure in elk geval één fase moeten zijn v zich vrij zou kunnen uitspreken. Het punt zal tijdens de volgende commissievergadering wederom aan de orde komen, door rijk of De commissie Smagc ging gister- LEIDEN - Deze maand worden er aan de lijst van promoties van de Leidse univ.ersiteit zes toege voegd, namelijk drie in de facul teit geneeskunde en drie in de fa culteit wiskunde en natuurwe tenschappen. Doctor in de ge neeskunde is vandaag geworden J.F.W.B. Rijksen (36) uit Leiden en zullen worden op 15 februari M.W. Kunst (32) uit Leiderdorp en op 22 februari C. Kluft (31) uit Leiden. Tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen promoveren op 15 februari A. van der Bilt (31) uit Leiden, en op 22 februari R.A. Schadee (33) uit Amsterdam en L.H.G.W.M. Maussen (36) uit Nieuwenhagen. In uw krant van vrijdag trof mij uw foto van het pand van auto- spuiterij Focke te Leiden. Neen, u was niet de auteur van het woord "vuilspuiterij", dat stond op het spandoek, maar u plaatste er wel de naam firma Focke bij. De wettelijke voortzetting van de firma Focke komt mij rechtens toe, terwijl het door u bedoelde bedrijf geen firma is. Jaren heb ik onder die naam te goeder naam en faam bekend ge staan en ineens wordt dat begrip in één klap door u teniet gedaan, aan de hand van iets dat voor u misschien een aardigheidje is dat u op straat zag. Maar in dit geval betekent het voor mij vuilspuiterij van uw k(r)ant. W. Focke (v.h. Fa. C. Focke) Langenhorststraat 3 VOORSCHOTEN In het bedoelde bijschrift werd uit drukkelijk vermeld dat het ging om een bedrijf in de Lange Schei- straat in Leiden. Overigens be schouwen we het feit, dat een ge zin moet verhuizen vanwege de overlast van een bedrijf beslist niet als een "aardigheidje". "Tben ik zo'n jaar of zeven was hing ik altijd aan deuren", zegt Anton Geesink. "Je weet wel, handjes aan de knop, even afzetten met je voet tegen de muur en je had een gratis ritje. Natuurlijk mocht dat niet, maar als ik de kans kreeg deed ik het toch. Op 'n keer nam ik de kelderdeur. Die was anders altijd op slot, maar, zal je altijd zien, juist die dag was-ie open. Ik ga hangen, nota bene aan de kelderkant, de knop breekt af en ik donder twaalf treden naar beneden. Ik had stom geluk, alleen een paar blauwe plekken. Sindsdien ben ik erg voorzichtig met trappen. Vraag het maar aan mijn vrouw". Aldus Anton. Hoe gaat dat bij u? Krijgen ze de kans? Of doet u er wat aan? Er zijn twee praktische boekjes over het voorkomen van ongelukken met kinderen. U krijgt het boekje van uw keuze gratis thuisgestuurd als u de bon invult en opstuurt aan het Veiligheidsinstituut, Machtigingsnummer 1316,1007 AR Amsterdam. (Geen postzegel plakken.) Zend u mij het boekje voor de leeftijdsgroep 0-6 jaar 6-12 jaar (aankruisen wat u wilt ontvangen) adres_ plaats Riblicaiie aangeboden door du blad u i de Snchimg Ideele Recla SIRE avond zonder veel moeite ak koord met het verlenen van een jaarlijkse subsidie van 30.000 gulden aan de stichting Nieuw Leids Dierenasyl. LEIDEN - Ter gelegenheid van de vierhonderdderde geboortedag (dies natalis) van de Leidse uni versiteit organiseert het Leids Universiteits Fonds a.s. zaterdag traditiegetrouw een aantal diescolleges. De colleges die elk zo'n drie kwartier in beslag ne men, worden gegeven in het aca demiegebouw aan het Rapen burg met uitzondering van twee colleges die in het Geologisch In stituut aan de Garenmarkt zullen worden gegeven, namelijk dat van prof.dr. A. Brouwer en van prof. dr. D.L. Brongersma. 's Ochtends zullen spreken dr. M.D. Koster over 'Gods grote werken - Gods grote daden', prof.dr.ir. A. Rörsch over 'Genetische mani pulatie', prof.dr. A. Brouwer over 'Honderd jaar geologisch onder wijs in Leiden', mr. C.P.Chr.M. Oomen over 'Rationaliteit en ge lijkheid in de straftoemeting', prof. Th.H. Lunsingh-Scheurleer over 'Rapenburg-project', dr. A.Th. Schweitzer over 'Geregio naliseerde gezondheidszorg: wat betekent dat voor de ziekenhui zen?' en dr. W.E. Verdonk over 'Valt over smaak echt niet te twis ten?'. s Middags worden er lezingen ge houden door prof.drs. V. Hal- berstadt over 'Is de Nederlandse economie ziek?', dr. P.S. van Ko ningsveld over 'De Islam in do mineesland', dr. P.A. Vroon over 'Psychosomatiek: op zoek naar schakels tussen wetenschappen' en prof.dr. L.D. Brongersma over 'De geschiedenis van de geologi sche verzamelingen in Leiden'. GS: „Huis mag geen bedrijfs pand worden LEIDEN - Een commissie uit Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland heeft het beroep onge grond verklaard dat was aange tekend door de heer L. P. J. van Hagen uit Leiden tegen een be sluit van B en W. Dat besluit was om geen toestemming te geven voor het onttrekken van de wo ning aan het Van Vollenhove- plein 23 aan de woonbestem ming. GS vinden dat de onttrekking te recht geweigerd is omdat het gaat om een goede en goedkope wo ning, die Leiden hard nodig heeft voor de huisvesting van urgente woningzoekenden. Als argument voor de wonin gonttrekking werd tijdens de zit ting in het Provinciehuis door de heer Van Hagen aangevoerd dat de woning aan het Van Vollenho- veplein 14, die aanvankelijk een kantoorbestemming had weer een woonbestemming heeft ge kregen. GS zeggen dat allerminst zeker is, dat het pand Van Vollenhove- plein 14 destijds onttrokken is geweest aan de woonruimte. Bovendien constateert het provin ciaal bestuur, dat ook als num mer 14 weer een volledige woon bestemming krijgt de mil met 23 niet gelijkwaardig is, omdat een of twee kamers meer als bedrijfs ruimte ter beschikking komen dan er als woonruimte terug komt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19