Van der Helm Ik hoop nog op de EK. Cowboy-film uit Rusland BAVIAAN MOET PRINS ZIJN r>r> Kortsjnoi in Katwijk Charles Bronson steekt de draak met zichzelf TON RIJNSBURGER PROPAGEERT HET MEISJESSCHAAK VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 FILM PAGINA 17 Jamaica in de nacht Een speelfilm van het eiland Jamaica en dan nog wel de eerste die daar werd gepro duceerd. Dat mag iets bijzon ders heten. "The harder they come", is dan ook uiterst cu rieus, een mengeling van misdaad, sociale aanklacht en platencorruptie. Wat dat laatste betreft: de reggae-mu- ziek speelt een belangrijke rol. De platen-industrie is in dit verhaal in handen van één machtige figuur, die ook de juke-boxen, discotheken en radiostations beheerst. De "The harder they come", regie: Perry Henzei, hoofdrol: Jimmy Cliff, theater: Ca mera (nachtvoorstelling), leeftijd: 16 jaar. inheemse bevolking komt moeilijk aan de slag en droomt van plotselinge rijkdom met het maken van één tophit. Dat lukt een jon geman uit de provincie, die aanvankelijk alleen aan de kost komt door wat gesmok kel met marihuana, maar in het nieuws komt wanneer hij bij een arrestatie enige poli tiemannen neerschiet. Dan wordt zijn plaat een enorm succes en de voortvluchtige zanger een soort volksheld. Hij wordt gespeeld door Jimmy Cliff, een bekend zan ger die als acteur een wat overtrokken agressieve in druk probeert te maken. Van regisseur Perry Henzei een interessant debuut, waarin men van Jamaica nu eens een andere indruk krijgt dan het gebruikelijke beeld van een mondain toeristencentrum. MOSKOU(AP) - In de Moskouse bioscopen zijn thans films van eigen makelij te zien die beogen ontspanning zonder meer te brengen en die niet boordevol politieke en maatschappelijke lessen zitten. Zo is thans in twee bioscopen een, „cowboy-film" die "gewapend en bijzonder gevaarlijk" heet te zien en die het werk is van de regis seur Wladimir Wainsjtok die zich erop had voorbereid met bezoe ken aan Brazilië, Mexico en de V. S. op zoek naar het "authentieke oude westen". De film is opgenomen in Roemenië, Tsjechoslowakije en in het zui den der Sovjet-Unie waardoor over het geheel een soort van vreemde Oost-Europese sfeer hangt. Het publiek vindt het prachtig en komt in grote massa's kijken. Het verhaal is gebaseerd op het werk van de 19e-eeuwse Ameri kaanse avonturenschrijver Bret Harte en zit boordevol met de cli chés die bij een "western" nu eenmaal schijnen te horen: schietpartijen in de prairie en in de bossen, een overval op een postkoets, gokkers die vechten slaan in een speelhuis., een schurk die anderen olievel den afhandig maakt, een vuurge vecht op een hacienda en zangeres in een danstent die een meid blijkt te zijn met een hart van goud. De schurk is ene mister Dunphy die op een gegeven ogenblik tegen een politicus zegt: "Hoeveel is jouw kapitalisme waard? Zeg 't me en dan koop ik een zetel voor je, ik zal 'm netjes inpakken en dan krijg je 'm thuis bezorgt" Aan het eind steekt de "eerlijke man" die van de woeste manieren van het wilde westen niets moet hebben, de oliebronnen die zo veel ellende hebben gebracht in brand daarbij roepend: "Ik heb de wereld van dat ongedierte verlost". Een toeschouwer die beter weet zal in de film tal van dingen ontdek ken die niet deugen, zoals cactus sen die groeien vlak bij een bos van pijnbomen, de postkoets die de rovers kan ontvluchten en dan De schurk omringd, gemaskerde helden aan het einde v bijzonder gevaarlijk, de eerste Russische western. naar een plaats vlak bij zee rijdt om even op verhaal te komen, de zangeres die precies zo is uitge dost als Lisa Minelli in "Cabaret" en die optreedt samen met een veel modernere jazzband in de barokken marmeren hal van een gebouw dat alles af heeft van een landhuis in Beieren, enzovoorts. Maar mensen die het echte produkt niet kennen hebben daar geen weet van en amuseren zich best. Regisseur Wainsjtok heeft ook al films van andere buitenlandse schrijvers zoals Jules Verne en Robert Louis Stevenson ver filmd. Zoals Louis de Funès tot in zijn graf gekke bekken zal blijven trek ken, zo leek Charles Bronson niets anders te kunnen dan ver moeid kijkend de bink uit te han gen. Maar nu is er dan "een on gewone Bronson te zien in een "Sinbad and the eye of the tiger" is ongetwijfeld een spannende film maar er zijn ook af en toe momen ten in waarop je zin krijgt even "Sinbad en het oog van de tijger"; regie Sam Wanamaker; hoofd rollen Patrick Wayne en Taryn Rower; theater Luxor; alle leef tijden. onbedaarlijk te lachen. De op zich prachtige trucages, het laten samengaan van echte mensen met getekende gedrochten, lijkt soms zo onwerkelijk sprookjes achtig datje tegen Sinbad als die raken, maar wie daarover valt i in een gevecht op leven en dood een kniesoor, gewikkeld is met een getekende Het gaat in het verhaal tijger, zou willen zeggen: joh, het vii is geen echte hoor! Maar het is pr een sprookje en je weet toch dat het goed afloopt, dus zegje maar niets. Bij zo'n film is het altijd leuk te kijken of alles wel goed gaat of echt en niet echt wel goed op el kaar aansluiten. Wat dat betreft beleeft een criticus aan deze film weinig lol, want alles klopt als een bus, alleen als de oude Me- lanthius de baviaan de hand drukt zie je dat ze elkaar niet aan- die ba- die eigenlijk een betoverde prins is. Zijn stiefmoeder kon het namelijk niet hebben dat niet haar eigen zoon tot Kalief ge kroond zou worden en bediende zich van zwarte kunst om haar stiefzoon alle macht uit handende nemen. Aan Sinbad de taak de prins weer uit zijn apevel te halen en de boze stiefmoeder uit te schakelen. Voor dat hem is ge lukt zijn we bijna twee uur en een spannend avontuur verder. MARGA WUIS Een luchthartiger produkt en een zeer groot succes is "Romantiek op een kantoor" waarin een ver legen kleine bediende en zijn ba- "Van twaalf tot drie", regie: Frank D. Gilroy, hoofdrollen: Charles Bronson en Jill Ireland, theater: Lido 2, leeftijd: 12 jaar. ongewone film" (zo meldt de ad vertentie). Dat laatste is beslist zwaar overdreven: "Van twaalf tot drie" is in de verste verte geen ongewone film. Daarentegen is Bronson wel wat anders dan we van hem gewend waren. Relati verend en met zichzelf de draak stekend, alsof hij geen reputatie op te houden heeft. Mede daardoor is "Van twaalf tot drie" een best amusante film ge worden. Weliswaar niets bijzon ders, maar de grap van de dood gewaande man, die bij terugkeer uit de gevangenis door niemand meer wordt herkend omdat zijn in die periode opgeschroefde imago veel mooier belooft, levert een paar aardige scènes op. BART JUNGMAN mogelijke liefesaffaire hebben die goed eindigt. "Romantiek op een kantoor" is ge heel vrij van zedenprekerij en zonder meer een gezellig produkt dat gemaakt is door een groep bekwame acteurs en actrices. Nu en dan wordt er zachtaardig de draak in gestoken met dingen uit het alledaagse leven en ziet men scènes opgenomen in overvolle forensentreinen en knappe kan toordames die het grootste deel van de ochtend besteden met zichzelve op te poetsen. Op een gegeven ogenblik treedt een handelsreiziger, een zeldzame verschijning in de Sovjet-Unie, binnen en begint cadeautjes uit te delen, waaronder souvenirs die hij mee heeft genomen van een verre reis en daarom alleen al bij zonder gewaardeerd worden. "Hee wat rook je me daar nu", zegt hij tegen een secretaresse en neemt haar pakje minderwaar dige sigaretten van Sovjet-ma kelij weg. "Steek een Marlboro op". Ook in trek in Moskou zijn twee luchthartige films getiteld "een witte spaniel met zwarte oren", die gaat over een weggelopen hond, en "Ik zal je helpen als je 't mij doet", een komedie over han dige jongens in de Sovjet-Unie. Natuurlijk blijven er in Moskou "leerzame" films te zien vol ern stige politieke commentaren. Het meest recente voorbeeld hiervan was "Soldaten der vrijheid" die gaat over de rol van de Sovjet- Unie tijdens de tweede Wereld oorlog en speciaal over de be langrijkste man van het land van nu, president en partijleider Leonid Brezjnev. ASTA: "2001, a space Oddy- B1ijVerS sey". da. 2 en 8 uur, 12 jaar BIJOU: "Nous irons tous au pa- 77 radis", dag. 2, 7.30 en 9.30 uur, "The spy who loved me beste zo 2 4,15, 7 30 en 9.30 uur. 16 James Bond, Lido 1, Leiden en ,„ar Euro, Alphen. Jaar "De man die van vrouwen CALYPSO: "Dodende angels' hield", speelse Truffaut-film, dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 2-, Lido 3. Leiden. 4.15. 7.15 en 9.30 uur, 16 Jaar "Providence", nieuwe Alain CAMERA: "Soldaat van Resnais, Studio, Leiden. Oranje dag. 2.30 en 8.30 uur, 12 "Wordt u al geholpen", voor de jaar fans van de tv-serie, Trianon, Leiden. CINEAC: "The Car", dag. 1.30, "The Deep", mooie onderwa- 4., 7 en 9.30 uur, zat. zo, woe, ter-opnamen. Euro 2, Alphen. alleen 7 en 9.30 uur, 16 jaar "Goodbye Emmanuelle", Syl- CORSO: "De mantel der via Kristel in vol ornaatkjt, Euro ljefde» dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. L j zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 Soldaat van Oranje studen- ten in oorlogstijd, Euro 4, Alp hen. DU MIDI: "KeetjeTippel", dag. 8.15 uur, vrij en zat, 7. en 9.30 Temg uur. zo, 4, 7 en 9.30 uur, 16 jaar EURO: "Soldaat van Oranje", zat, zo, woc, 4 en 8 uur, overige "De duivel hale je", Terence dagen, 2 en 8 uur. 12 jaar Hill Bud Spencer, Camera, Leiden. METROPOLE 1: "Smokey and L the bandit", dag. 2, 6.45 en 9.30 t»- i uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. Kindermatinee al METROPOLE 2: "The spy who "De reddertjes", Lido 2, Lei- loved me' dag. 2, 6.45 en 9.30 den. uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. "Tekenfilm van Pink Pant- 12 jaar her", Lido 3, Leiden. METROPOLE 3: De mantel "Winnetou en de dodenvallei", der liefde dag. 2. 6.45 en 9.30 Camera, Leiden uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. "De fluit met de zes smurfen", jaar. Rex, Leiden METROPOLE 4: "Annie Hall "Oom Ferdinand en de tover- dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, drank", Euro 3, Leiden 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: The great Nachtfilms dicta,or" dag 2' 645 -en 9 30 "The harder they come. Ca mera, Leiden "Ijsklontjes voor een hete bliksem", Rex, Leiden "The Getaway", Euro 1, Alp hen "Rollerball", Euro 2, Alphen "Zullen we het nog een keertje over doen", Euro 4, Leiden. Rex Leids filmhuis "Sierra en teruel", film i André Malraux over de Spaa burgeroorlog, donderdag 9 f ruari, negen uur. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. a.l. ODEON 1: "Star Wars", dag. 1 45. 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur. a.l. ODEON 2: "De reddertjes". do en vrij 2 uur, zat t/m woe. 2 en 4.30 uur. Elke avond 6.45 en 9.15 uur a.l. ODEON 3: "Wordt u al gehol pen", do en vrij 2.15 uur. Elke avond 7.15 en 9.45 uur. a.l. ODEON 4: "Kyk uit we ram men je de bocht uit", do en vrij 2.15 uur. Elke avond 7.15 en 9.45 uur. 16 .jaar. OLYMPIA: "Once upon a time in the west", dag 8 uur, zat en zo 2 en 8 uur. 12 jaar PASSAGE: "The spy who lo ved me", dag 2, 6.45 en 9.30 uur zat en zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. DE UITKIJK: "Rosemary's baby", dag.#2,7 en 9.30 uur (beh. di.)zo. 1, 7* en 9.30 uur. 16 jaar. LEIDEN - Bert van der Helm heeft nog altijd hoop, dat hij aan de Europese kampioenschappen tafeltennis in Duisburg zal mogen deelnemen. Van der Helm, die samen met Van Slobbe van bondswege uit de selectie is verwij derd, hoopt op korte termijn met de bestuursleden van de NTTB rond de tafel te kunnen plaatsnemen om de be staande verhoudingen te zuiveren. Bert van der Helm: "Er zitten ge- in de loop der jaren steeds groter lukkig ook nog redelijk den- geworden. Tijdens een bijeen- kende mensen in die Bond, dus is komst tussen dit tweetal, Sonja er nog alle hoop. Maar mocht ik in ,e"T^e NTTB, raakte het dat gesprek alleen maar te maken geduld bij Van Slobbe en Van der met het ook in die Bond rond- Nelm tenslotte op. Lieten Van lopende stel autoritaire bonzen, der Helm en Van Slobbe de be- die voortdurend de zaken lopen spreking de bespreking en verlie- te manipuleren, dan ben ik gauw *en ze ëezarnen',J'< het Voor- uitgepraat. Dan kan ik mijn tijd burgse pand, waar het bonds- wel beter besteden". bureau is gevestigd. Hoofdschuddend: "Ik zou het Van der Helm: We zijn het al lange trouwens beschamend vinden, tijd oneens met het beleid, dat de als dat gesprek niet vóór de EK technische commissie voert, zou kunnen plaatshebben. Onze club (TT Amsterdam red.), Tenslotte hebben Van Slobbe en SonJa Heltzel en Anne Vlieg heb- ik vele verdiensten voor de Bond ben ontzettend veel brieven aan en zou het een lachertje zijn als ze bie commissie geschreven, zon- ons aan de kant zouden laten". "er bat er °P die bezwaren ooit De kritiek, die Van Slobbe en Van een antwoord is gekomen. Het der Helm op het beleid van de gevolg daarvan was, dat zowel de technische commissie hebben, is Bondsbestuurders als wij bij elk gesprek dat we hadden, bij het minste geringste geïrriteerd ADVERTENTIEraakten. Zo zelfs, dat bondscoach Bert Schoofs al eens heeft voor gesteld om voorlopig maar niet meer bij elkaar te komen. Zo ex plosief was de sfeer. Op een gegeven moment was het voor ons genoeg. De selectie voor de landenwedstrijd tegen de Tsjechen en voor de EK was de druppel, die de emmer deed overlopen. Al is de zaak hier en daar wat opgeklopt, omdat er is gesuggereerd, dat we alleen maar omwille van die selectie zouden goed, ik wil niets ten nadele van dit duo zeggen, maar als zij in de Nederlandse tafeltennisploeg worden gekozen, dan vinden wij, dat Heltzel en Vlieg daar zeker ook voor in aanmerking zouden moeten komen. Het valt op basis van de prestaties aan te tonen, dat Keltzei en Vlieg het afgelopen jaar beter hebben gedraaid dan De Kruiff en Rijsdorp. Maar dat wil bondscoach Gerard Bakker niet erkennen, omdat hij te veel clubcoach is. Een bewijs daarvoor is de selectie van Brigitte Kooter, iemand, die nog niet eens kan pingpongen. En wat Vlieg aangaat hanteren ze het lullige argument, dat hij een dag voor de wedstrijd tegen Hon garije was gaan zaalvoetballen. Notabene om op zijn voetenwerk te trainen. Alleen daarom al heb ik het vertrouwen, dat de bij de NTTB redelijk denkende bonds bestuurders alsnog de zaken zullen rechtzetten, en wij alsnog naar Duisburg zullen kunnen gaan WALTER OOMEN Gerard Bakker: "als bondscoach te clubgebonden" ton menken ijsbaan Hedenavond ijshockeywedstrijd LEIDEN LIONS tegen ZUID LIMBURG (GELEEN) Vrijdagavond aanvang 20.30 uur zijn weggegaan De kritiek van Van Slobbe en Van der Helm richt zich vooral op de uitverkiezing van de Leidse tafel tennisspeelster Sandra de Kruiff (boven Sonja Heltzel) en van Avanti-speler Ronald Rijsdorp (boven Anne Vlieg). Bert van der Helm: "Begrijp me KATWIJK - Het is al weer twee jaar geleden, dat de laatste "schaak- trein" van V&D door het land raasde. De passagiers van deze speciale treinen waren groot meesters en meesters, die hadden deelgenomen aan de toernooien van Hastings of Hoogovens. Op diverse "stations" o.a. in Leiden gaven zij simultaanséances. Nog steeds heeft de Leidse Schaak bond daarvoor geen alternatief weten te bedenken. De Katwijkse Schaakvereniging mag zich daarom gelukkig prijzen een man als Gijs Haas noot, in haar gelederen te hebben. Hij heeft het voor elkaar gekre gen, zij het met financiële steun van het Haring-exportbedrijf Haasnoot, om het neusje van de zalm naar Katwijk te halen: niemand minder dan Viktor Kortsjnoi, winnaar van de schaaktweekamp met Boris Spasski èn bijna-winnaar van het Hoogoven-toernooi. Kortsjnoi zal het vanavond in een klokséance moeten opnemen te gen het complete eerste tiental van Katwijk, dat in de eerste klasse van de LSB uitkomt, en de beide gastspelers, de kersverse Leidse jeugdkampioen John van der Wiel en Wilfried Binnendijk. Zowel Kortsjnoi als zijn tegenstan ders krijgen ieder voor hun partij anderhalf uur bedenktijd. Hij zal op zes borden met wit spelen en uiteraard op de andere zes met zwart. Dit schaakfestijn begint vanavond om kwart voor acht in Huize Ca- lao aan de Calaoweg parallel lo pend aan de provinciale iveg Wassenaar-Noordwijk) te Kat wijk aan den Rijn. LEIDERDORP - Op de vraag "Hoe denkt u over kampioenschappen schaken voor meisjes"? krijg je vaak antwoorden als "Laat me niet lachen", "Nee hoor, dat zie ik echt niet zitten" en "Meisjes kunnen toch niet schaken". En inderdaad lijkt het erop. dat zo'n titelstrijd zon dermeereen flop zal worden. Immers, een vijftal jaren geleden verleidde de aktie "Laat u schaken" slechts een handvol dames en meisjes om lid van een schaakvereniging te worden. Voor zover bekend heeft vanuit de Leidse Schaakbond alleen Mieke van Eist. lid van Voorschoten, eens een gooi naar de nationale damestitel gedaan. Maar de tijden zijn veranderd. Op diverse scholen wordt zowel door jon gens als meisjes fanatiek geschaakt. De cursussen voor pion-, toren- en koning-diploma, die de KNSB ongeveer vijf jaren geleden introdu ceerde, hebben het schaken onder de jeugd zeer populair gemaakt. Gedurende die vijf jaar heeft Gijs Haasnoot als jeugdleider van de LSB geprobeerd deze ontwikkeling bij te benen. Toen hij in 1971 jeugdleider werd. bestonden alleen een titelgevecht tot 20 jaar en een competitie voor het V.O.In 1977, toen hij zijn functie neerlegde, waren er toer nooien om de Leidse titels in de klassen tot 13, 16 en 20 jaar, verder snelschaakkampioenschappen voor dezelfde categorieën, jeugdcom- petities voor vijftallen en wedstrijden voor L.O., MAVO en V.O. en vooral niet te vergeten de strijd om de nationale snelschaaktitels in Katwijk, zijn grootste succes. Bekaaid De meisjes kwamen er in die tijd derhalve bekaaid af. Hierin wil zijn opvolger Ton Rijnsburger verandering aanbrengen, want hij vindt nu de tijd rijp om meisjestoernooien te organiseren De Rotterdamse en Haagse Schaakbonden willen eveneens kampioen schappen voor meisjes houden. Zij vrezen echter een te geringe op komst en daarom is hun voorstel om samen met de LSB te komen tot een toernooi om de Zuidhollandse titels in de leeftijdsgroepen tot 13,16 en 20 jaar. Ton Rijnsburger is hiertegen: "De LSB kan best zelf haar eigen boontjes doppen. Je moet gewoon ermee beginnen. Ik ben nu eenmaal een opti misten verwachtdan ook.datdeopkomst beslist zal meevallen, wellicht enige tientallen. Het is mij opgevallen, dat in het verleden meisjes zich nooit spontaan voor schaaktoernooien aanmeldden, maar door de schaaklessen op school is deze tendens behoorlijk aan het veranderen. Een verrassende ontwikkeling moet ik zeggen". Tot nu toe hebben zich al een aantal kandidates in de klassen tot 13 en 16 jaar opgegeven. Mijn grootste zorg is de categorie tot 20 jaar. Als ik mij goed herinner, hebben we in de LSB alleen in Josien Varkevisser van Valkenburg een serieuze titelkandidate, maar het schijnt, dat zij niet wil komen, zodat de titel dan zonder strijd gaat naar degene, die alleen maar toevallig het hoofd om de deur steekt. Deze gang van zaken zou ik erg jammer vinden, want het in de wacht slepen van een titel en prijzen zonder een schaakstuk aan te raken is natuurlijk onzinnig". Optimistisch Morgen zal blijken of Rijnsburger met zijn "enige tientallen deel neemsters" niet te optimistisch is geweest, want dan zal de strijd in het Dorpshuis van Leiderdorp (hoek Hoofdstraat/Kerklaan) gestreden worden. Het speeltempo en de toernooiopzet worden aan de hand van het aantal deelneemsters bepaald. De eerste ronde begint 's morgens om tien uur. In de categorie tot 13 jaar (geboren na 31 augustus 1965) is geen inschrijf geld verschuldigd. Voor de klasse tot IC jaar (geboren na 31 augustus 1962) en tot 20 jaar (geboren na 31 augustus 1958) bedraagt dit een rijksdaalder. In alle leeftijdsgroepen krijgen de drie hoogstgeeindigden eremetaal en boekenbonnen, terwijl de overige deelneemsters nog enige loofprijzen kunnen verdienen. De drie kampioenes verkrijgen tevens het recht deel te nemen aan de nationale titelgevechten, die waar schijnlijk in de laatste week van maart door de KNSB zullen worden georganiseerd. Het is mogelijk om zich voor tien uur nog aan de tocrnooizaal aan te melden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17