Ploeg van Peter Post in breedte sterker Hockeyteam komt niet tot winst Portisch blijft Kortsjnoi toch half punt voor Ongetrainde Nico Been verbetert wielerrecord Van der Sterren ontvangt 'troostprijs' Jan Raas weer terug VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 WIJK AAN ZEE - Lajos Por- tisch heeft het veertigste hoogovenstoernooi gewon nen. Zonder één verliespartij en met vele overtuigende overwinningen is hij terecht op deze hoge positie beland. Als goede tweede, met slechts een half punt achterstand, komt Viktor Kortsjnoi. De verwachtingen rond deze schaker waren voor het toer nooi uiteraard hooggespan nen. Een kleine terugslag na zijn kandidatenmatch in Bel grado was echter eveneens voorspelbaar. Op de derde plaats kwam tame lijk onopvallend Ulf Aders- Van de Nederlandse afvaardi ging hebben Jan Timman en Hans Ree de hoogste klasse ring bereikt. Zij deelden ge zamenlijk de vierde plaats. Waarbij het grootmeester resultaat van Ree veel aan dacht opeiste. De slotronde die dit keer aan spanning had ingeboet, om dat de eerste plaatsen reeds vastlagen, zorgde toch nog voor enig spektakel. Dat de partij Mecking-Portisch snel in remise zou eindigen was te verwachten. Maar dat Kortsj noi met zwart tegen Miles van leer zou trekken bevreemdde. Achteraf verklaarde Kortsjnoi voor de partij geen agressieve bedoelingen gehad te heb ben. Miles bood remise aan. maar Kortsjnoi sloeg het af omdat het te vroeg was. Door slap spel van de Brit stond de kandidaat voor de wereld titel niet lang daarna zeer goed. In een luttel aantal zet ten kreeg Miles een lawine van zwarte stukken over zich heen. De slotaanval werd met kracht gevoerd en verbouwe reerd gaf Miles op. Hij viel door dit net buiten de prijzen. Hans Ree speelde zijn laatste partij tegen Ulf Andersson. En ook deze spelers maakten het zichzelf niet gemakkelijk. Het werd uiteindelijk remise doordat de opening zoveel tijd vergde dat doorspelen op roulette zou lijken. Sommige schakers hebben daar niets op tegen. Dit geldt niet voor Ree, ongeslagen, en Anders son die beiden een goed toer nooi achter de rug hebben. Voor Jan Timman dreigde de laatste ronde wederom een desillusie te worden. Na een uurtje spelen liep Najdorf vergenoegd rond. Hij had een prachtige stelling opge bouwd zonder dat er ergens tegenkansen te bespeuren Dit werd de enige partij die na de eerste vijf speeluren niet tot een einde gekomen was. Met behulp van zijn oude te genstander had Timman de grootste problemen al achter de rug. In het toreneindspel, met een pion minder, werd geen verlies geleden. Aldus hield Timman zijn gedeelde vierde plaats vast. Hij heeft in dit toernooi niet zo veel ge schitterd als gewoonlijk. De Lajos Portisch met de nieuwe trofee. De Hongaar bleef ongeslagen winstpartij op Mecking was zijn beste prestatie. De laatste prijs viel Panno ten deel. met een vijftig procent score. Even verwachtte het publiek een opleving van zjjn tegenstander Kavalek, die de Argentijn in tijdnood had we ten te brengen, en tevens een veelbelovende stuk- kengroepering rond zijn witte koning had weten te creëren. Plotseling werd deze partij remise, toen Kavalek zijn dame aan een eeuwige aanval blootstelde. Sosonko en Van der Sterren speelden een snelle remise. De vuurdoop die Van der Sterren in deze grootmees- tergroep onderging, zal zeker zijn vruchten afwerpen. Voor zijn spectaculaire overwin ning op Kortsjnoi kreeg hij de Leo van Kuijk prijs. Dit jubileumtoernooi is geluk kig geen afscheidstoernooi, zoals in de wandelgangen ge vreesd werd. Dit moge onder meer blijken uit de nieuwe trofee die het concern heeft laten maken. Uitslagen: Najdorf (Arg>-Timman (Ned) l/2-'/2 Miles (Gbr)-Kortsjnoi 0-1 Sosonko (Ned}-v.d. Sterren (Ned) V2-V2 Mecking (Bra>-Portisch (Hon) Va-Va Panno (Arg)-Kavalek (Vst) V2-V2 Ree (Ned)-Andersson (Zwe) >/2->/2 Eindstand: 1. Lajos Portisch (Hon) 8 2. Viktor Kortsjnoi 7Va 3. Ulf Andersson (Zwe) 6V2 4/5 Hans Ree (Ned) en Jan Timman (Ned) 6 6. Oscar Panno (Arg) 5V2 7/9 Miguel Najdorf (Arg). Ant hony Miles (Gbr) en Henrique Mecking (Bra) 5 10 Genna Sosonko (Ned) 4V2 11 Lubosh Kavalek (Vst) 4 12 Paul van der Sterren (Ned.) 3. DRUNEN - Peter Post zal dit jaar met zijn TI-Raleighfor- matie op meer fronten succes willen behalen. Door het co-sponsorschap van McGregor heeft de ploegleider zijn brigade stevig uit kunnen breiden, waardoor er in 1978 zowel in het klassiekervoorjaar met Jan Raas en Gerrie Knetemann als de grote etappewedstrijden met Hennie Kuiper vooraan het front kan worden geopereerd. de nieuwe ploeg, die aan het vijfde seizoen begint, is vooral in de breedte versterkt. Post moest Didi Thurau en Bert Pronk laten gaan en stootte tevens wat baan renners af. De acht overgebleven kerngroepleden kregen er echter negen nieuwe ploegmakkers bij. Met als belangrijkste exponent Jan Raas, die een jaar voor Frisol reed en voor deze firma klassie- kerwinst wist te bereiken in Mi laan, San Remo en de Amstel Goldrace. Door de komst van Jan Raas kreeg Peter Post op verzoek van de Zeeuw nog een aantal oud-Fri- solrenners. Onder andere Cees Priem en de Belgen Paul Wellens en Wilfried Wesemael. Nieuw zijn ook de Belg Franky de Gendt. die bij IJsboerke werd afgedankt, André Gevers, die twee seizoe nen in Franse dienst heeft gere den, de enige neo-prof Johan van de Velde, die vooral door zijn op zienbarende prestaties in de Tour de l'Avenir is gecontracteerd de rappe Jan Huisjes (ex-De Onder neming) en de Westduitser Klaus Peter Thaler, omdat Peter Post na het vertrek van Thurau nog graag iets van de Duitse markt in zijn ploeg wilde houden. Snelle finishers Met Hennie Kuiper, Gerrie Knete mann, Piet van Katwijk, Gerben Karstens. Aad van den Hoek, Henk Lubberding, José de Cauwer (B) en Bill Nickson (GB) is TI/Raleigh vooral in de breedte versterkt en beschikt Post over een aantal snelle finishers, zoals Raas, Huisjes, Thaler. Van Kat wijk en Wesemael. In de bergen zal het vooral van Hennie Kuiper zelf moeten komen en mag Peter Post enigszins rekenen op Paul Wellens, die de rol van Bert Pronk in de afgelopen jaren moet overnemen. Van der Velde die pas 21 jaar is, wordt voor het DRUNEN - Piet Liebregts heeft zich bij de KNWU ge meld als kandidaat weg- coach van de Nederlandse wieleramateurs. Liebregts is zijn leven lang al actief in de wielersport. Sinds acht jaar is hij in dienst van Frisol, voor welk bedrijf hij eerste een amateur en later een profploeg leidde. Piet Liebregts hoopt dat hij wordt aangesteld als opvol ger van Joop Middelink, die eind van dit jaar opstapt. Liebregts: "Ik heb er lang over nagedacht, ik kan het met mijn werk plooien en ik wil graag terug naar de wieler- jeugd, een oude liefde van mij". Spanjaarden sterk in nemen van strafcorners BARCELONA - Het Nederlandse hockeyteam (heren) heeft gistermiddag in Barcelona tijdens een trainingskamp van vier dagen de eerste oefen wedstrijd tegen een Spaans bondsteam gelijkgespeeld: 5-3. Bij de rust j stond Oranje voor met 2-1. Voor Nederland scoorde Paul Litjens (Kam pong) uit twee strafcorners en Peter van der Horst (Amsterdam) na een j schitterende pass van Theodor Doyer (Bloemendaal). is gereisd, had tgras naar het 1 wat problemen mee, ja", aldus het overige waren de omstan- behoorlijk van kwaliteit en de De Nederlandse ploeg, die in de ochtenduren naar Spanje duidelijk moeite met de overgang van het trainen op k spelen op natuurgras. "Daar waren coach Wim van Heumen. "Maar vt digheden goed te noemen. Het veld temperatuur was veertien graden". De Nederlandse selectie bereidt zich momenteel voor op het toernooi om de wereldbeker, dat van 19 maart tot en met 2 april in Buenos Aires wordt gehouden. Ook voor vandaag staat er op het complex van de Real Club de Polo een oefenwedstrijd tegen een Spaanse bondsteam op het programma. Morgen wordt er een officiële interland gespeeld en zon dagochtend is er wederom een oefenwedstrijd voordat de spele naar huis terugkeren. In de Nederlandse ploeg speelden Ties Kruize (HCKZ) en André Bolhuis (Kampong) niet mee. Dit duo is nog niet helemaal genezen van bles sures. Van Heumen: "Ik heb ze wat willen sparen voor de wedstrijd morgen. Overigens was het team van de Spanjaarden vandaag ook be hoorlijk sterk. Ei stonden negen spelers in, die naar Argentinië gaan" Zeer opvallend was de scherpte van de Spaanse strafcorner. Alle treffers van de pupillen van de Westduitse trainer Horst Wein kwamen voort uit strafcorners. "Ja, dat ging erg goed. Wij zullen daar terdege rekening mee dienen te houden", aldus Van Heumen. Suvee twee duels aan de kant zware werk nog ontzien. Peter Post: 'Voor hem stippel ik een goed programma uit en mis schien pak ik er in het seizoen nog wel een jonge knaap bij' Met zoveel kwaliteit (de Neder landse formatie mag zich meten met de sterkste buitenlandse equipe) is het logisch dat Peter Post én in de klassiekers én in de etappewedstrijden een rol wil meespelen. Voor het klassieker voorjaar krijgt Jan Raas met een aantal secondanten de gelegen heid om zich uit te leven, terwijl Hennie Kuiper zich volledig pre pareert op het rondewerk. Gerrie Knetemann is de 'vrije vogel' uit de ploeg en kan in elke wedstrijd op steun rekenen. Voorjaar 'Vorig jaar hebben we, en met suc ces. alles op de Tour de France gezet', bedenkt de ploegleider. 'Nu zijn we ook sterk voor het voorjaar. Jan Raas is indertijd weggegaan omdat hij tussen alle kopstukken vond, dat er voor hem geen plaats meer was. Door het wegvallen van Thurau krijgt hij weer alle kans. Dat wil niet zeggen dat Hennie Kuiper in het voorjaar afwezig zal zijn. Maar van hem wordt dan minder ver wacht'. 'Door de uitbreiding van de ploeg kunnen we ook tijdens de kleine etappewedstrijden met twee formaties gaan rijden. Zo zal Kuiper met een deel van de Tourrenners in de Dauphiné Li- Jan Raas: terug bij zijn oude ploeg beré en de Ronde van Zwitser land uitkomen, terwijl anderen gelijktijdig in de Ronde van Luxemburg rijden. Overigens, de Dauphiné rijden wij voor het eerst. Ik vind deze wedstrijd een belangrijke test voor de Tour. Ook om de concurrentie te kun- Bordeaux-Parijs. Verder hebben we nog Van den Hoek. De Gendt en Gevers. De laatste heeft voor alsnog veel steun nodig, omdat hij in Frankrijk een beetje is ver waarloosd. Maar dat vind ik juist fijn om te doen. De eerste resulta ten waren op Mallorca al merk- 1 obsi De Tour de France moet opnieuw een hoogtepunt worden voor de groep van Peter Post. De tourbaas heeft, als er geen onge lukken of ziekten optreden, reeds zeven man. die zeker in Leiden zullen vertrekken. Met Kuiper, Knetemann. Lubberdink, Wel lens, Raas, Thaler en De Cauwer geen slechte basisformatie. Post: 'Wie er nog bijkomen zal het seizoen uitmaken. Karstens richt zich op zijn verzoek, allereerst op Voor TI Raleigh begint het seizoen volgende week met een trainingskamp aan de Cote d'Azur, gevolgd door enkele voorjaarswedstrijden. Direct na de opening van het Belgische wielerseizoen op 4 maart met de Omloop Het Volk krijgt de Ne derlandse ploeg de eerste grote confrontatie in Parijs - Nice, die na onderbreking .van een jaar weer op de Turbie zal eindigen. HANS COOLEGEM t Paul Litjens (archieffoto) Nederland twee doelpunten. DEN HAAG - De Nederlandse profstayer Nico Been heeft gisteren in het sportpaleis van Wenen een suc cesvolle aanval gedaan op het werelduurrecord ach ter handelsmotoren, dat sinds 18 december 1977 111 handen was van Fred Rompelberg. Been bracht het record op 74 kilometer en 24 meter, een verbetering van 2 kilometer en 3 meter van het oude record. Gaby Minneboo, de stayerskampioen bij de amateurs, zal op woensdag 8 februari, tijdens de zesdaagse van Antwerpen, een poging doen het record van Been scherper te stellen. De prestatie van Nico Been krijgt meer reliëf als men beden kt dat de noorderling eerst twee dagen geleden verzocht een poging te mogen wagen. Op de vijfde dag van de Rotterdamse zesdaagse kwam Martin Venix ten val. Hij brak zijn sleutelbeen, waardoor hij zijn aangekondigde aanval op het we relduurrecord moest afzeggen. Manager Jap Derk- sen contracteerde dinsdag alsnog Nico Been. die in allerijl naar Wenen vertrok. Ongetraind voor dit zware nummer en zonder veel hoop. Maar zie, Nico Been. de Nederlandse kam pioen bij de profstayers in 1975. toonde de nooit ver sagende mentaliteit van de noorderling en pakte het ZEIST - Harrie Suvee. de doelman van Wageningen, die in de wed strijd tegen MVV een tegenstan der net buiten het strafschopge bied neerlegde, heeft v tuchtcommissie een schorsing van twee wedstrijden gekregen. O KOMT ZOCX? 'T T<4A/£ TJOEPS-baemasqoE CA'S MDE ZO- ZAAl CE 0P07E MM BEZET DCOP DE CAPMMMS l/E&EAIIO'Aje OMES- JE OP

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15