Tekens tegen de chaos Wat u moet doen als u te water raakt. Shell helpt,deel 5 G3SSBEBIS9 Loden schild gebouwd rond brokstuk Kosmos Verbetering vaarwegen wordt sterk belemmerd Shell helpt p VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 De zondag van het 25-jarig werelddiakonaat UTRECHT - In een aantal protestante kerken en in de Oud-Katholieke Kerk is het zondag de dag van het "werelddiakonaat". Dat gebeurt nu voor de vijf en twintigste keer. Part ners in het WD zijn de Stichting Oekumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (SOH), waarin tien kerken voor hun werelddiakonale ac tiviteiten samenwerken, het Algemeen diakonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken en de Ge nerale diakonale Raad van de Hervormde Kerk. Toen wij dominee P. P. van Lely- veld te Utrecht, algemeen sec retaris van de Stichting Oecume nische Hulp, vroegen wat men nu eigenlijk onder "werelddiako naat" moet verstaan, antwoordde hij bondig: "Werelddiakonaat is het verhaal van de helpers en de geholpene. Het verhaal van iemand, van u, van mij, die zich in een ander herkent, geslagen langs de weg, ontrecht, niet her kend. Wij zijn medeschuldig en dus ook medeverantwoordelijk. WD is eenvoudig: gerechtigheid doen, naastenliefde in de prak tijk, wereldwijd" Netwerk Ds: Van Lelyveld: "De kerk is ge broken, maar toch ook bijeen in de oecumene, verbonden door een netwerk van de Wereldraad van Kerken, van nationale, re gionale en plaatselijke raden van kerken, maar ook door het ont wikkelingsteam in het dorp of de opvanggroep voor vluchtelingen hier en daar. Bijeen in rijke of arme landen. Levend en werkend uit een visioen, dat wegen openlegt, vastgelopen situaties ontgrendelt en tekens opricht te gen de chaos: rampen en be perkte oorlogen, ook kleine noodgevallen die de krant niet eens halen. Maar ook: ontrechten bijstaan en kerken in minderheidssituaties helpen om mensen te helpen, het visioen door te geven, in projek- ten te vertalen en het geweld van de structuren in te tomen". Houdt de westerse hulp de kerken in de derde wereld niet te afhan kelijk? "Het is verdrietig, dat de zendelin gen met het evangelie ook ver deeldheid hebben gebracht, zo dat men er in de derde wereld moeite mee heeft, elkaar in het De Kaapverdianen erfden van de Portugezen een vernield en uitgemergeld land. Werkloosheid is er te over. Ook de kinderen van dit echtpaar ontvluchtten hun land voor de honger. De regering heeft nu een nationaal fonds voor de wederopbouw gevormd. En de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht, waarin tien Neder landse kerken samenwerken, doet er financieel ook wat aan. vizier te krijgen. De meeste ker ken daar hebben eigen traditio nele banden met westerse kerken en leggen daaraan hun noden voor, ondanks de inmiddels ver worven nationale onafhankelijk heid. Dat is fnuikend voor echte ontwikkeling. Ze blijven zo te af hankelijk van hun "ouders". Dat beginnen ze nu in te zien. Sommige hebben gezegd: we hoeven jullie niet meer. Maar dat bleek een nauwelijks haalbare kaart te zijn. Wel bevorderde dit de plaatselijke en nationale sa menwerking tussen de kerken. Ook ging men meer rekening houden met regeringsplannen. Toch bleek het westen onmisbaar waar het ging om mensen, kennis en geld. Het wordt steeds duide lijker dat we elkaar nodig heb ben, nationaal en internationaal, Noord en Zuid, Oost en West, wit en zwart. De hele bewoonde we reld. Het kan dus alleen maar oecumenisch zijn, wil er echt iets tot stand komen. Geen versnip pering meer. Het zijn de kerken in een land die met elkaar een lijst van ontwik kelingsplannen opstellen die voor hun land noodzakelijk zijn. En blijkt het niet mogelijk het "thuis" voor elkaar te krijgen, dan wordt aan zusterkerken over de hele wereld - meestal via de Wereldraad van Kerken - de vraag noorgelegd, mee te denken, mee te financieren en mensen be schikbaar te stellen." Nieuwe opzet Is dat geen doorkruising van be staande relaties tussen be paalde kerken? "Dat is heel goed mogelijk, maar groei gaat altijd gepaard met pijn. Deze ontwikkelingen liggen ten grondslag aan de nieuwe opzet. Er is gekozen voor landenprog ramma's, grote nationale ont wikkelingsplannen van de ker ken, waarmee men poogt de pro- jektmatige, versnipperde aanpak te vervangen door eensgezinde oecumenische actie". De Stichting Oecumenische Hulp Utrecht, waarvan mr. G. Chr. Kok te Rotterdam (42 jaar, oud-ka tholiek en raadsheer van het Ge rechtshof in Den Haag) sinds 1 februari voorzitter is, heeft op haar begroting van 12. miljoen - om een willekeurig voorbeeld te noemen - 50.000 uitgetrokken voor oecumenisch werk in Por tugal. Ook een land dat kampt met armoede en de naweeën van een omwenteling. Hoewel het zwaartepunt van de kerkelijke hulpverlening in Afrika en Azie Ds. Lelyveld: "De kerken in Por tugal doen wat ze kunnen, maar zijn niet in staat alle kosten op te brengen. Daar komt dan nog een inflatiepercentage van 25 per jaar bij. De presbyterianen en metho disten hebben hulpprogramma's voor moeders, zuigelingen en kleuters, kinderen, bejaarden en lepra-patiënten. Pas naarmate de politieke, culturele en economi sche situatie in dit land zich ver der ontwikkelt, zullen de kerken meer mogelijkheden krijgen om mensen te helpen. Een nieuw projekt is de instelling van een diakonaal fonds, dat niet alleen de oecumenische gezindheid in Portugal kan bevorderen, maar ook snelle hulp betekent in een aantal noodgevallen. Veel te wensen Een van de Afrikaanse hulpverle ningsobjecten betreft Soedan, waar ook 50.000 naartoe gaat. Toen in 1972 de vrede in dit land werd getekend, had het zeventien jaar burgeroorlog achter de rug. De Soedanese Raad van Kerken heeft veel gedaan om de wede ropbouw te bevorderen. Maar er blijft nog genoeg te i Eigen Vastenaktie. Het be stuur van de (rk) bisschoppe lijke Vastenaktie in Zeist ver zekert in een brief de Lim burgse geestelijken dat de ko mende actie landelijk is, dit naar aanleiding van het besluit van bisschop Gijsen van Roermond, een eigen actie te voeren omdat er bij zijn mis siebureau grote bezwaren be staan tegen bepaalde projekten van het centrale bureau. Voorzitter mr. C. E. Schelfhout van de bisschoppelijke Vas tenaktie heeft nog een gesprek met mgr. Gijsen hierover ge had, maar, zo deelt het bestuur nu mee, dat heeft geen „han teerbare uitkomst" opgeleverd. Het bestuur zegt, dit te betreu ren en de verwikkelingen te begrijpen waarin vele Lim burgse pastores en anderen zijn terecht gekomen. De taak van de bisschoppelijke Vastenaktie is omschreven in een statuut dat het voltallige episcopaat heeft goedgekeurd: hulp aan, de derde wereld in de vorm van kleinschalige ont- wikkelingsprojekten en be vordering in eigen land van daadwerkelijke verantwoor delijkheid voor en betrokken heid bij de derde wereld vanuft de katholieke geloofsgemeen schap. Vraag en aanbod Gehuwde priester. De dekaan van de theologische faculteit van de katholieke hogeschool in Tilburg, prof. dr. A. Smits, pleit in een interview met het bisdomblad van Den Bosch voor uitbreiding van de moge lijkheid om gehuwden tot priester te wijden. Bekeken moet worden of een bepaalde kerkelijke wetgeving niet op bredere schaal zou kunnen worden toegepast. Als de mogelijkheden nu niet worden uitgebuit, zouden het aanbod van en de vraag naar priesters over tien jaar wel eens verdwenen zijn, aldus Smits. In bepaalde landen (Zuid- Europa) zal een gehuwde pries ter niet geaccepteerd worden, maar in andere landen (Noord-West-Europa) liggen de kansen voor gehuwde, naast celibataire priesters gunstiger. Vrijgemaakte cursus. Al meer dan 2000 aanmeldingen zijn binnengekomen voor deelne ming aan een schriftelijke bij belcursus van 25 lessen (om de veertien dagen) van de Gere formeerde Kerken Vrijge maakt, dit als reactie op een pa gina-grote advertentie in een aantal kranten. Voor de aktie hadden de vrijgemaakte gere formeerden, wier kerk in 1944 uit de „gewone" Gerefor meerde Kerken is ontstaan en die nu ongeveer 90.000 leden tellen, 200.000 ingezameld. Niet verzekerd Uit de brand. Het kerkverband van de Gereformeerde Ge meenten in ons land heeft zich het lot aangetrokken van een reformatorische school in Chilliwack (in de Canadese staat Brits Columbia), die een paar weken geleden door brand werd verwoest. De school, die enkele jaren geleden ook ge heel voor eigen rekening werd gebouwd en die nu 235 leerlin gen telt, was om principiële re denen niet tegen brand verze kerd. Ds. A. W. Verhoef, predikant van de Geref. Gemeenten in Chil liwack, heeft nu een klemmend beroep op steun uit Nederland gedaan. De commissie voor bij zondere noden van de Geref. Gemeenten stelde inmiddels haar rekeningnummer bij de Rabobank in Gouda voor dit doel open. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Leerdam W. L. van der Geer Heukelum, te Oud-Beyerland H. Jongerden Veenendaal; aangenomen naar Oldehove-Niehove (Gr.) kan didaat D. van Veen Groningen. Geref. Kerken: beroepen te Ferwerd (Fr.) D. J. Suurmond Smilde, te Papendrecht en te Ommen H. P. Mulder Nieuw- Buinen, te Surhuisterveen (Fr.) J. B. Kuhlemeier Vorden, te Rotterdam-Charlois J. Vlaar- dingerbroek Leeuwarden; aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van het Zonnehuis te Doom D. J. Roos Bloemendaal. Afscheid en intrede: Ds. C. B. Schuurman neemt zondag af scheid van de hervormde ge meente tc Maassluis om op 19 februari, in de vacature van ds. Koelman, intrede te doen in Katwijk aan Zee, waar de pre dikanten Boer en Kool hem 's morgens in de Nieuwe Kerk zullen bevestigen. Emeritaat: Dr. P. L. Schoon- heim, hervormd predikant te Gulpen-Vaals, gaat met emeri taat; eind deze maand wordt hij 65 jaar. Van 1952 tot 1971 werkte hij in Leiden. Dr. Schoonheim legde zich in Lei den vooral toe op experimenteel werk voor rand- en buitenkerke lijken. k Dr. Schoonheim, van 1952 tot 1971 in Leiden, gaat met ei ritaat; eind deze maand wordt hij 65. In 1971 ging hij n Gulpen - Vaals. zoals verhoging van de voedselp- roduktie, bouw van poliklinie ken, uitbreiding van het water- boor-programma, vrouwenont wikkelingswerk, beroepsoplei dingen voor jongens en meisjes, landbouwontwikkeling, herbe bossing het opzetten van poly technische dorpsschooltjes, de bouw van een oecumenisch cen trum in Khartoem en uitbreiding van het kerkbouwprogramma. Dit zijn een paar voorbeelden uit de lange lijst van aanvragen die de christenheid in een rijk land als het onze tot het besef kunnen brengen dat diakonale hulp geen grenzen kent en dat diakonaat in wezen "werelddiakonaat" is. Al leen al de lijst van de Stichting Oecumenische Hulp vermeldt 12 posten voor Afrika, 13 voor Azie, 5 voor Amerika, 3 voor Europa en 7 voor "hier en daar". Voor on verwachte aanvragen is 250.000 gereserveerd. De sectie"internationale hulp verlening" van het hervormde werelddiakonaat verdeelt dit jaar zelf in totaal bijna 3'/2 miljoen gulden, waarin een bedrag zit van ruim 240.000 voor plotselinge hulp. En de Medische Missie-ac tie (Memisa), die het komende weekeinde in alle rk kerken van ons land collecteert voor medi sche hulp aan de derde wereld, hoopt dit jaar weer minstens tien miljoen gulden bijeen te brengen. De algemene diakonale arbeid van de Gereformeerde Kerken heeft voor dit jaar voor het wereld diakonaat een begroting van twaalf miljoen gulden aangeno- Daarmee kunnen 200 pro jekten de kerken de tweede (Oost-Europa) en de derde wereld worden gesteund. Tegenstellingen Kerken en groepen in de wereld delen de samenwerkende kerken van Nederland hun noden mee Werelddiakonaat berust op soli dariteit. En dat geld komt er dan ook wel. Maar het is niet het enige. Het moet ook leiden tot bezinning op de te genstelling van armoede en rijkdom, van onderdrukking en vrijheid. Het evangelie noemt de dingen zoals ze zijn en opent te gelijk bevrijdend perspectief. In dat licht is er werkelijk wat aan te doen. De kerken collecteren zondag, maar ze kijken ook in de spiegel. S. J. DE GROOT EDMONTON (UPI) - De geleerden die zich in Noordwest-Canada bezighouden met het verzamelen van brokstukken van de Russi sche satelliet Kosmos 954, zijn gisteren begonnen met de bouw van een loden schild rond een ?eer radio-actief stuk dat woensdag is ontdekt. Een Canadese woordvoerder, luitenant-kolonel Bev Totman, zei gisteren waarom dit schild wordt gebouwd. "Iemand die een uur wordt blootgesteld aan de straling van dit stuk, ontvangt een dosis die 40 maal zoveel is als arbeiders in de kernindustrie per jaar mogen ontvangen", aldus Totman. Het brokstuk zendt per uur ongeveer 200 röntgen uit. De vondst is gedaan op het bevro ren oppervlak van het grote Sla- venmeer, ongeveer 30 kilometer ten noordwesten van Fort Re liance. Behalve het schild, dat 725 kilo gaat wegen, werken de ge leerden ook aan een loden koker van ongeveer 140 kilo waarin het uiterst gevaarlijke brokstuk zal worden aangevoerd. Het object dat alle zorg baart, meet overigens slechts 25 bij 8 cen timeter. Het is 1,2 centimeter dik. Volgens een Amerikaanse woordvoerder in Edmonton is het niet onwaarschijnlijk dat het brokstuk afkomstig is van een plaats dichtbij het nucleaire hart van de satelliet. Geen valsemunters ARNHEM (SP) - Een onder zoek van de Wageningse poli tie heeft uitgewezen dat er be slist geen sprake is geweest van valsemunterspraktijken in het woensdag uitgebrande drukkerijtje Imprint b.v. Dat verband werd aanvankelijk gelegd omdat de brand on middellijk volgde op de ar restatie van een 37-jarige Wa- geninger die een dik pak valse honderdjes in zijn auto had liggen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - "Door het piet verkrijgen van financiële steun van het rijk voor de belangrijke Zuidhollandse vaarwegen, kun nen verbetering en onderhoud van het vaarwegennet geen ge lijke tred houden met de maat schappelijke behoefte". Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in hun nota over de provinciale vaarwegen. Als voorbeeld noemen zij de ver breding van De Gouwe (oost zijde) in Boskoop, die zonder bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 449.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten rijkssteun te kostbaar is. GS vin den dat het noodzakelijk is hierin verandering te brengen. Zuid-Holland krijgt geen over heidssteun, omdat volgens de opvatting van de minister van verkeer en waterstaat (in 1976) de Zuidhollandse vaarwegen niet voldoen aan de eisen om tot het hoofdvaarwegennet te worden gerekend. In de nota wordt voorgesteld het Rijn-Schiekanaal tussen Voor burg en Leiden geschikt te ma ken voor schepen tot 600 ton, waarbij moet worden gezorgd dat het landschap niet wordt aange tast. Van groot economisch belang ach ten GS ook de enige open bin- nenvaartverbinding tussen Rot terdam en Amsterdam, namelijk de Gouwe-Schinkelvaart. Hoewel De Gouwe geschikt is voor schepen tot 2000 ton, is de ringvaart van de Haarlem mermeerpolder voor deze sche pen een flessehals. Uit landschappelijke, planologi sche en ecologische overwegin gen moet terughoudendheid worden betracht met de verrui ming van het gedeelte van de Oude Rijn tussen Bodegraven en Woerden, schrijven GS van Zuid-Holland. Nader zal worden onderzocht of het wel nodig is dat deze vaarweg geschikt gemaakt wordt voor schepen tot zes honderd ton. Waar vroegere jaagpaden zijn, zul len die zo veel mogelijk geschikt gemaakt worden voor gebruik als fiets- of voetpad. Er .zijn van die situaties, waar je als automobilist maar liever niet aan denkt. Te water raken, bijvoorbeeld. Toch is het noodzakelijk, dat je weet hoe je moet handelen in zo'n geval. In „Shell helpt',' deel 5 staat daarom watje wel en niet moet doen in dergelijke noodsituaties. rl.riiS Als n te water raakt, verlaat de auto dan zo snel mogelijk. Wachten op de zogenaamde luchtbel heeft geen zin. Meer informatie vindt it inShell helpt','deel i Wel extra straf DEN HAAG (SP) - De extra straf voor belediging van een lid van het Koninklijk Huis blijft in het wetboek van strafrecht staan. De rechter kan bij zo'n koninklijke belediging een maximum ge- vijfjaar opleg- ingenisstraf gen. Een voorstel var lid Roethof het PvdA-Kamer- n deze strafbepa ling te schrappen werd gisteren ingetrokken. Roethof was tot de conclusie gekomen, dat een meerderheid van de Tweede Kamer zijn denkbeeld afwees. AMSTERDAM (ANP) - De of ficier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, Mr. F. H. von Meyenfeldt, gaat in hoger beroep tegen het von nis van de hoofdstedelijke rechtbank dat de film "Deep Throat" niet aanstotelijk is voor de eerbaarheid. De rechtbank heeft gisteren de eigenaar van de Am sterdamse bioscoop Parisien vrijgesproken in het proefproces over de por nofilm, dat de Nederlandse Bioscoopbond had aange spannen namens de OFFICIER IN HOGER BEROEP TEGEN VONNIS 'DEEP THROAT' erwoog de rechtbank dat "de inhoud die aan het begrip eerbaarheid wordt gegeven, vooral in de laatste jaren aanzienlijke en snelle wijzigingen heeft on dergaan en nog ondergaat in de richting van grotere tole rantie". Verder was de rechtbank van mening dat er onvoldoende aanwijzingen bestaan om tot de overtuiging te komen dat door het vertonen van de film een belangrijke meerderheid van het Nederlandse volk ernstig wordt gekwetst in haar gevoelens van eerbaar heid. Daarom zag de recht bank ook geen reden straf rechterlijke stappen te on dernemen. De officier had een voorwaar delijke boete van vijfduizend gulden geeist.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11