SADAT HOUDT VAST AAN EIS Dictatuur Somoza in Nicaragua nadert zijn einde Nog grote kloof bij conferentie op Malta Nummer Brokstukken van Kosmos kunnen een gevaar zijn Joodse nederzettingen moeten weg spionage in de VS een WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO (UPI/DP /AFP) - Egypte en Israël hebben giste- ren in de Egyptische hoofdstad de tweede ronde f geopend van de militaire onderhandelingen ter oplos- UULV ULUL sing van het vraagstuk van de ontruiming door Israël van de Sinai-woestijn. WASHINGTON (Reuter) - Agenten van de FBI - de federale re cherche - hebben gisteren een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken en een Vietnamees gearre steerd op beschuldiging van spionage voor de communisti sche regering van Vietnam. Volgens het ministerie van justitie gaat het om de 42-jarige Ronald Humphrey en de 32-jarige Truong Dinh Hung. Als zij schuldig bevonden worden, kunnen zij tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wor den. Volgens de aanklacht heeft de spionage onder meer betrekking op het overhandigen van tele grammen Humphrey Humprhey aan Hung. Het waren telegram men die het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen had van Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordigingen in Peking, Hongkong, Vientiane, Koeala Lumpur en andere Aziati sche hoofdsteden. De tekst van de geheime telegrammen is uit eindelijk terechtgekomen bij ver tegenwoordigers van de Vietna mese regering in Parijs. Als deelnemers aan het spionage- complot worden voorts genoemd Dinh Ba Thai, hoofd van de Vietnamese vertegenwoordiging bij de VN en Phan Thanh Nam, een functionaris van de Vietna mese ambassade in Parijs. Ze zijn niet in staat van beschuldiging gesteld waarom is niet meege deeld. Palestijnse vliegtuigkaper uit Somalië Maar nog voor de besprekingen een aanvang namen, wees president Sadat van Egypte met kracht de aanwezigheid van de hand van joodse nederzettingen op Egyp tisch grondgebied. Aan de besprekingen in Cairo wordt deelgenomen door de Is raëlische minister van Defensie, Weizman, en diens Egyptische ambtgenoot Gamassi. De eerste ronde werd op 13 januari afgebroken, nadat men in het slop was geraakt over de toe komst van negentien Israëlische nederzettingen in het noordoos ten van Sinai en in de zuidelijke punt ervan. Evenwijdig met de conferentie in Cairo lopen Amerikaanse pogin gen, de Egyptisch-Israëlische meningsverschillen te verklei nen aangaande de "politieke" beginselen van de vrede, met in begrip van de netelige Palestijnse kwestie. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Alfred Atherton deed de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Kamel "nieuwe denkbeelden" aan de hand. Maar na een gesprek van twee uur zei de Egyptenaar "Er zijn vele punten waarover wij niet dezelfde mening hebben" Zelfbeschikking In zijn buitenverblijf ten noorden van Cairo verklaarde Sadat voor het begin van de tweede ronde nog, dat de Palestijnse zelf beschikking het moeilijkste vraagstuk was bij de pogingen tot vrede te geraken. Israël bood aanvankelijk de Pales- tijnen zelfbestuur aan, maar ging naderhand akkoord met een Amerikaans compromis, waarin gepleit wordt voor Palestijnse deelneming bij het bepalen van de eigen toekomst. Volgens berichten uit Washington en Israël maakt de Israëlische re gering nog steeds bezwaar tegen een bepaling inzake de "legi tieme rechten" van de Pales tij nen. Kamel weidde niet uit over de pun ten van verschil. Hij zei slechts dat de geopperde denkbeelden zouden worden bestudeerd en dat het Egyptisch commentaar daarop zou volgen. Kamel sprak de hoop uit, dat uiteindelijk over eenstemming zou kunnen wor den bereikt. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Henri Simonet heeft in een brief aan zijn Israëli sche ambtgenoot Mosje Dajan verklaard van oordeel te zijn dat Israël vroeg of laat zal moeten toestaan dat de Palestijnen uit eindelijk het recht op zelf beschikking wordt toegekend, omdat anders elke vorm van overeenkomst uitgesloten blijft. Simonet, die voor een officieel be zoek in de Iraanse hoofdstad Te heran verblijft, zei daar gisteren dat hij deze brief zelf veertien da gen geleden aan Dajan heeft ge zonden. Hij zei Dajan daarin voorts te heb ben gewezen op de historische kans die Israël nu geboden wordt om tot vrede te komen. Het schrijven is door de Israëlische regering niet al te zeer op prijs gesteld, zo zei minister Simonet. Kampen Op de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan zijn kort geleden drie nieuwe militaire kampen gevestig waarbij zich spoedig burgers zullen aanslui ten. Dit hebben regeringskringen in Jeruzalem gisteren meege deeld. Maandag nog werd bekend dat de Amerikaanse president Carter kritiek had geleverd op de vesti ging van een nederzetting in dat gebied. Hij zei dat dergelijke ves tigingen onwettig waren. De drie nieuwe legerkampen die gevestigd zijn rond de grootste stad op de oever, Nabloes, wor den op het ogenblik bezet door speciale legereenheden die zowel veiligheids- als landbouwtaken hebben. De twee delegaties vlak voor de rechts zittend zijn Egyptische ambtgenoot Gamassi EDMONTON (AFP) - De brok stukken van de Russische satel liet Kosmos-954, die tot dusver op twee plaatsen zijn ontdekt, kun nen gevaarlijk zijn voor levende wezens als zij gedurende langere tijd in de buurt zijn. Het gevaar wordt veroorzaakt door de stra ling die de brokstukken afgeven. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Canadese kolonel David Garland, die deelneemt aan de speuractie naar brokstukken van de satelliet. De hoeveelheid straling van het tot dusver gevondene is tweemaal zo hoog als in de Verenigde Staten is toegestaan. Het gevaar ontstaat pas als men enkele uren achter een aan de straling wordt bloot gesteld. Garland zei dat maandag nog en kele stralingsbronnen zijn ont dekt maar dat nog niet is vast gesteld of het hier om brokstuk ken van de Kosmos gaat. De des kundigen proberen op het mo ment speciaal vast te stellen of delen van het hart van de reactor van de Kosmos'op aarde zijp ge vallen. De kans bestaat dat deze delen een zeer sterke ra dioactieve straling afgeven. Het buisvormige voorwerp dat eer der in de buurt van Wardens Grove werd gevonden en afkom stig is van de Kosmos, zal waar schijnlijk op korte termijn wor den geborgen. VALETTA (Reuter/DPA) - Robert Moegabe en Joshua Nkomo, de leiders van het Patriottisch Front hebben gisteren op de conferen tie over de toekomst van Rhode- sië in Valetta op Malta hun op schrift gestelde voorwaarden voor een bestand voorgelegd aan de Britse minister van buiten landse zaken David Owen, en de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young. Een Britse woordvoerder zei dat de guerrillaleiders in hun document de "al bestaande moeilijkheden duidelijker hebben omschre ven". Het zou onjuist zijn te stel len dat de kloof nauwer is gewor den, zo voegde hij hieraan toe. De voorstellen van Moegabe en Nkomo zijn niet gepubliceerd. Van de zijde van het Patriottisch Front gaf men echter te kennen dat deze voorstellen bepalingen bevatten voor een tussentijdse regering na het bestand in Rho- desië waarin het Patriottisch Front het voor het zeggen moet hebben en die gesteund moet worden door de strijdmacht van de guerrillaleiders. Lord Carver die door de Britse re gering is aangewezen om Rhode- sië te besturen in de overgangs periode naai' een zwart meerder heidsbewind, gaf zijn mening over de vorming van een nieuw leger van Zimbabwe (Rhodesië). Nadere bijzonderheden hierover ontbreken, ook generaal Prem Chand, de speciale vertegen woordiger van de VN voor Rho desië, sprak over de militaire kant van de zaak. Hij had het over de "sterkte en de vorm" van de NV-vredesmacht voor Rhodesië, waarin in het Brits-Amerikaanse plan Minister Owen gaf later te kennen dat er binnen een etmaal aan het huidige overleg een einde kan komen zonder dat er spijkers met koppen geslagen zijn. "We heb ben grondige besprekingen ge voerd en ambassadeur Young en ik begrijpen de vrees en de be zwaren van de guerrillaleiders nu veel beter", zo zei minister Owen tegen verslaggevers. PARI J S AFP/Reuter) - In Valence in het zuidoosten van Frankrijk is gisteravond de voortvluchtige "openbare vijand nr. 1" van Frankrijk, de 29-jarige Yves Maupetit, aangehouden in een bar. Maupetit, die sinds twee weken in tensief werd gezocht door een le ger van 14.000 politiemannen en rijkswachters, wordt ervan ver dacht iets te maken te hebben gehad met drie moorden. De man ontsnapte in november uit een gevangenis waar hij een half jaar uitzat wegens autodiefstal len. LONDEN (AFP) - De enige in leven gebleven Palestijnse van het commando "Martelaar Halimeh" dat op 13 oktober 1977 de Boeing 737 "Landshut" van de Luft hansa had gedwongen koers te zetten naar Mogadisjoe, heeft de Somaliaanse hoofdstad genezen met onbekende bestemming verlaten, zo heeft het Arabische tijdschrift "Al-Manar" meege deeld. Het blad vermoedt dat de bestem ming van de onder de naam "Soeheila El-Sayeh" reizende vrouw de Iraakse hoofdstad Tot de vrijlating van de vrouw zou door de regering van Somalië zijn besloten onder druk van dr. Georges Habasj, leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Het proces-verbaal in de zaak is volgens Al-Manar door de Soma liaanse regering toegestuurd aan de Westduitse die overigens had afgezien van het vragen om uitle vering van de Palestijnse. Sovjet-Unie ontkent bezit nieuw wapen MOSKOU (Reuter) - de Sovjet- Unie heeft gisteren heftig ont kend dat Russische militaire deskundigen een nieuw dodelijk bacteriologisch wapen aan het ontwikkelen zijn. Het persbureau Reuter berichtte maandag dat Amerikaanse spionagesatellieten foto's hadden genomen van ge bouwen bij Moskou en in het westen van Rusland waar vol gens analisten van de militaire inlichtingendienst biologisch onderzoek wordt verricht en ook bacteriologische wapens worden gefabriceerd. Het Russische persbureau Tass noemde het bericht een "primi tief en gemeen verzinsel". Tass meldde dat het bericht zo absurd is dat het maar genegeerd moet worden. Volgens Tass moeten dit soort verhalen beschouwd wor den als pogingen om de plannen voor het produceren en gebrui ken van de neutronenbom te rechtvaardigen. Het is bekend, aldus Tass, dat de Sovjet-Unie het verdrag heeft ondertekend om de ontwikke ling, produktie en het opslaan van bacteriologische, biologische en chemische wapens te verbie den. "Het is ook bekend dat de Sovjet-Unie zich altijd naar letter en geest trouw aan haar inter nationale verplichtingen houdt", aldus Tass. Bijna een halve eeuw lang leek het allemaal zo eenvoudig. Ni caragua is sinds 1936 het eigen dom van de familie Somoza en ieder die zich tegen de tirannie verzette verdween naar een concentratiekamp of werd ge woon vermoord. Sinds enkele maanden begint dit te verande ren. De dictator Anastasio So moza kan het protest en de on rust niet meer aan en de oude methodes werken niet langer. Na de moord op Somoza!s voornaamste tegenstander, Pedro Chamorro, op 10 januari zijn er voor het eerst massale stakingen en onlusten uitge broken en het regime in Nica ragua wankelt. Doctor Pedro Joaquin Chamorro was de eigenaar van de grootste krant in Nicaragua, La Prensa; hij was ook de leider van de Conservatieve Partij en de aan voerder van het oppositieblok UDEL (Democratische Bevrij dingsunie) van acht politieke groeperingen: de conservatie ven, de communisten, be paalde zakengroeperingen en de vakbonden. Doctor Chamorro reed die tiende januari door het verlaten en spookachtige centrum van de hoofdstad Managua, waar na de grote aardbeving van 1972 geen enkel nieuw gebouw is neerge zet. Opeens kwam er een an dere auto naast hem rijden en voor hij kon ontsnappen werd Chamorro doodgeschoten. Vrienden en aanhangers van Chamorro zeiden meteen dat president Somoza de moord bevolen had. De begrafenis werd een massale manifestatie tegen de dictatuur van Somoza en negen dagen later mar cheerden opnieuw naar schatting 10.000 mensen naar het graf van Chamorro om hem eer te bewijzen. En het ongelooflijke gebeurde: zelfs de zakenwereld die So moza altijd zo trouw steunde, kwam in verzet. De invloed rijke financiële groep „Banic" riep dinsdag 24 januari op tot een nationale staking. Bloedbank President Somoza gaf een pers conferentie en zei dat zijn rege ring niets te maken had met de moord. Hij kondigde ook aan dat zijn presidentschap in 1981 zou aflopen. Maar de huurmoordenaar Silvio Peno die op Chamorro schoot be kende dat hij 100.000 Cordobas (ruim 35.000 gulden) als belo ning had gekregen van de eige naar van de bloedbank in Ma nagua, waar de familie Somoza financiële belangen bij heeft. In Nicaragua wordt dan ook nog steeds aangenomen dat So moza zelf opdracht heeft gege ven voor de moord. Ook de aankondiging dat hij het presidentschap zou neerleggen werd niet erg serieus genomen. Anastasio Somoza is van 1972 tot 1974 ook geen president geweest, maar in die tijd was hij wel commandant van de Na tionale Garde; hij was en bleef de man die het land bestuurde. De Somoza's beschouwen Nica ragua nu eenmaal als hun privé-eigendom. Het scheelt ook niet veel of dat is waar. Het particuliere bezit van de presi dent wordt geschat op vijf mil jard gulden, oftewel zes keer zo veel als de begroting van Nica ragua. De familie Somoza is eigenaar van banken, finan ciële instellingen, de metaal industrie, de beton-industrie, de aluminium-industrie, hotel ketens, publiciteits- teievisie- en radiomaatschapijen, be heert de produktie en de export van het vlees, is eigenaar van melkfabrieken, kunstmestfab- rieken, insecticidenfabrieken. Door Jan van Wieringen leidt het stadsvervoer, de oliemaatschappijen, de haven Puerto Somoza, de casino's, de nachtclubs en ook het bedrijf dat bloed van de armen ver koopt en het - met een flinke winst - naar het buitenland ex porteert de bloedbank. Vermoord De eerste Somoza (Tacho) is 42 jaar geleden aan de macht ge komen - ook al na een moord. Het slachtoffer was de legenda rische vrijheidsheld Augusto Cesar Sandino, die de guerrilla leidde tegen de Amerikaanse mariniers die Nicaragua sinds de jaren twintig bezet hielden. Tacho Somoza werd in 1956 ver moord. Zijn zoon Luis volgde hem op, en na een kort inter regnum van familievriend Rene Schick kwam een broer van Luis, de huidige president Anastasio in 1967 aan de macht. Op het ogenblik maken zijn zoon Anastasio III, zijn onwet tige zoon José en naar verluidt ook zijn maitresse Dinora Sampson al ruzie om de troon sopvolging. Vrouwen, die protesteerden tegen het verdwijnen van hun traangas door politie in Managua verspreid. Zij zouden zich beter druk kun nen maken over de vraag hoe zij het familiefortuin zo snel mogelijk het land uit kunnen krijgen, want het lijkt er erg op dat de familie Somoza niet veel langer in Nicaragua kan blijven. Nicaragua is niet veilig meer voor de Somoza's - al is veiligheid voor dictators natuurlijk een betrekkelijk begrip. Anastasio verschijnt nergens zonder zijn particuliere lijfwacht van min stens 30 man en als hij ergens voor een diner wordt uitgeno digd, neemt hij altijd zijn eigen eten mee zodat hij niet vergif tigd kan worden. Somoza heeft ook een 'dubbelganger in dienst, die vaak kort voor de president vertrekt in een even grote limousine en een andere kant op rijdt om eventuele moordenaars af te leiden. Sandinisten De Somoza's hebben alle reden tot voorzichtigheid. Sinds zij aan de macht is, wordt de fami lie bestreden door aanhangers van de in 1934 gedode vrij heidsheld Cesar Sandino. Sinds 1960 opereren zij onder de naam Sandinistisch Front van de Nationale Bevrijding (FSLN). De regering kondigde keer op keer aan dat de San dinisten vernietigend versla gen waren, voor het laatst in november van het vorig jaar toen FSLN-leider Carlos Fo- seca Amador werd gedood. Iedere keer weer blijkt echter dat de Sandinisten over veel meer aanhangers en steun be schikken dan de regering wil toegeven. Op dertien oktober van het vorig jaar voerde de FSLN in Nicara gua twee grote aanvallen uit en sinds die dag gaat het niet zo best meer met het regime-So- moza, vooral nu de kritiek niet langer alleen uit het binnen land komt. Sinds de verkiezing van president Carter is Somoza niet zeker meer van de On voorwaardelijke steun uit Washington en de miljoenen dollars die daar bij horen. Car ter en ook veel Amerikaanse Congresleden zijn verontwaar digd over de manier waarop Somoza de ongeveer 400 mil joen dollar hulp misbruikt en over het feit dat de ruim 900 miljoen dollar internationale hulp voor de slachtoffers van de aardbeving in 1972 zijn „verdwenen". Evenveel verontwaardiging wekt de manier waarop Somoza de Sandinisten bestrijdt. Somoza heeft bepaald dat de bases van de guerrillero's moesten wor den vernietigd - en dat zijn de dorpen op het platteland. De Nicaraguaanse priester Ern esto Cardenal noemt Nicaragua „een klein Vietnam" „Ik heb zelf een man gesproken die geen enkele vinger meer had. Die had de Nationale Garde hem stuk voor stuk afgesneden vorden door middel 1 Schuld Het zou overigens onjuist zijn c uit de gebeurtenissen van afgelopen maanden te cc cluderen dat het zakenleven de linkse Sandinisten elkaar opeens hebben gevonden samenwerken in de strijd tegen de dictator Somoza. De poli tieke aardbeving die Nicaragua op het ogenblik doormaakt is vooral het gevolg van de eco nomische problemen waar het land mee worstelt. Nicaragua heeft een buiten landse schuld van meer dan 850 miljoen dollar en dat is twee keer zoveel als de nationale be groting van het land. Op het platteland heeft bijna 25 pro cent van de bevolking geen werk en bijna 60 procent heeft alleen een onregelmatig inko men en leidt eenvoudigweg honger. De militaire dictatuur kan protesten tegen deze situa tie met geweld onderdrukken, maar dat gaat minder makke lijk met het bedrijfsleven. De stakingen en het openlijke verzet van ondernen kenmensen in Nicaragua zijn dan ook niet zozeer gericht te gen de moord op Chamorro c de andere misdaden van c president; het gaat velen in de eerste plaats om een verbete ring che s

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9