Van der Klaauw in het nauw 'We zijn door iemand verraden' Maastrichts gezin at sinaasappels met kwik Utrechtse politie ontdekt 5000 valse honderdjes Den Uyl vraagt bewijsstukken in Almelo-zaak'op Verkorting studieduur voorlopig een jaar uitgesteld Diepgaand onderzoek naar vergiftiging Honderdduizend automobilisten verliezen per jaar kopie deel 3 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Nog dit jaar beslissing UTRECHT (SP) - Carnavalvierders in het zuiden van het land zullen' de komende dagen extra attent moeten zijn op valse biljetten van honderd gulden. Deze waar schuwing komt uit de mond van hoofdinspecteur W. Doeven van de Utrechtse politie. Met de arrestatie van de 37-jarige directeur van een Wagenings wolimportbedrijf, heeft de politie weliswaar een gigantische slag toegebracht aan een bende val semunters, maar de herkomst van de biljetten is nog steeds niet duidelijk. Vooral in Noord-Brabant duiken de valse honderdjes de laatste tijd op. Enkele dagen geleden heb ben ook vijfentwintig gedu peerde Hagenaars aangifte ge daan. Veruit de grootste vangst i§ echter gedaan met de arrestatie van de koopman. Op de Utrechtse doe-het-zelf-beurs -waar hij werd aangehouden- bleek de koopman meer dan vijf duizend valse honderdjes in bezit te hebben. "We hebben geen idee, waar de drukkerij zich bevindt", aldus de hoofdinspecteur. "Ook niet of hij in Nederland staat. Naar aanlei ding van de publiciteit zal de pers wel worden verplaatst". De politie is de zwendel op het spoor gekomen, nadat twee En gelsen valse honderdjes wilden wisselen op een grenswissel kantoor in Utrecht. Zij wezen de koopman W.T.H. als de man aan, die de biljetten aan hen had over handigd. De directeur bleek niet alleen vijftig valse biljetten op zak te hebben, maar in zijn auto trof de politie nog eens vijfdui zend biljetten aan in een schoe nendoos. De verdachte heeft een verklaring afgelegd, maar hoofdinspecteur Doeven wilde daarover geen me dedelingen doen. Hij vermoedt, dat de koopman dicht tegen de 'bron' aanzit. Het intensieve onderzoek wordt gedaan in samenwerking met de centrale recherche infor matiedienst in Den Haag. Tot nu toe waren slechts honderd valse honderdjes boven water geko men, zo vertelde gisteren een woordvoerder van deze dienst. De meeste van deze biljetten zijn volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie in Noord-Brabant aangeboden. In Den Haag zal worden bekeken of de valse honderdjes op één plaats zijn gedrukt. Het is mogelijk, dat het om verschillende bendes gaat. Kenmerken van de falsifica ties zijn: het relief van de druk ontbreekt, het papier is witter en het voelt anders aan. De details zijn slecht afgewerkt, maar vol gens de politie zijn de kleuren bedrieglijk echt. Behalve in Utrecht zijn onlangs ook in Bo degraven een aantal valse hon derdjes opgedoken. In Athene aangehouden Amsterdamse meisjes: ATHENE (SP) - "We zijn door iemand verraden, maar ik zou niet weten door wie", al dus een erg zenuwachtige Karin S (21), nadat zijen haar vriendin Saskia van D. (19) gisteren waren verhoord door een Griekse rechtbank. Zij werden er van verdacht 18 kilo ruwe heroine te heb ben gesmokkeld in vier kof fers, voorzien van een dub bele bodem. Maandag werden zij op de luchthaven in Athene gearresteerd toen de drugs uit de koffers tevoorschijn kwamen. De meisjes wilden zich even opfrissen in een ho tel, omdat ze nog een vlucht naar Wenen voor de boeg hadden. De twee Amsterdamse meisjes blijken te zijn aangehouden na een tip van Interpol. Deze internationale politieorga nisatie had al in december vorig jaar de Griekse autori teiten op de hoogte gesteld van een omvangrijk hero ine-transport, dat zou plaats hebben. De drugs zouden door een meisje met de naam "Karin" worden vervoerd. Iedere vrouw met deze of on geveer dezelfde naam werd sindsdien uitvoerig ge fouilleerd. Tijdens het verhoor door de uit vijf leden bestaande recht bank onthulde de politie dat het niet om zestien - zoals eerder werd gemeld - maar om achttien kilo heroine ging. De waarde is meer dan tien miljoen gulden. "Onze advocaat heeft verteld, da» er een grote mogelijk heid bestaat dat we tien of vijftien jaar krijgen", ver telde Karin na afloop van de zitting. "Maar hoe kunnen we nu bewijzen, dat we on schuldig zijn? We hebben ge zegd, dat we van de heroine niets af wisten. Dat we dach ten dat het om diamanten ging". De beweegredenen van de Am sterdamse meisjes om smokkelwaar vanuit Bang kok naar Europa te vervoe ren werd duidelijk gemaakt door Karin, die zich opwierp als woordvoerdster. "Wij krijgen een uitkering van de sociale dienst. Ik zelf ben ontslagen en Saskia had geen werk om gezondheids redenen." Volgens Karin konden de twee van de uitkering niet leven. "Toen belde iemand ons op en vroeg of we geld wilden verdienen. Hij wist dat we omhoog zaten. Ons telefoon nummer had hij gekregen van een kennis, zo vertelde hij". Twee mannen gaven daarna, ook telefonisch, instructies door. Karin: "Ik heb geen idee wie het zijn geweest. Als ik dat zou weten, zou ik me zo vrij kunnen praten. De poli tie wil dat uiteraard graag weten. Maar ik weet het echt niet Inmiddels zijn Nederlandse rechercheurs in Athene gearriveerd, gespecialiseerd in drugsmokkel vanuit het Verre Oosten naar Europa. Zij zullen Karin en Saskia ook nog eens gaan verhoren. DEN HAAG (ANP) - Oppositieleider Den Uyl (PvdA) heeft gisteravond, in het kamerdebat over de uitbreiding van het ultra-centrifuge-project in Almelo en over de voorge nomen levering van uranium aan Brazilië, van de regering de overlegging gevraagd van codetelegrammen vanuit West-Duitsland. In deze telegrammen zou de Duitse bondskanselier Schmidt de Ne derlandse regering hebben mee gedeeld dat 1 januari de uiterste datum was voor een Nederlandse beslissing over levering en uit- DEN HAAG (SP) - De stu dieduurverkorting aan universi teiten en hogescholen wordt een jaar uitgesteld. Deze zomer zou de wet "herstructurering weten schappelijk onderwijs" van kracht worden. Deze wet be paalde dat de academische studie in principe vier jaar mag duren (nu is het gemiddelde zes). De universiteiten hebben voor elke studierichting nieuwe prog ramma's opgesteld. Van die programma's komen er maar weinig uit op de wettelijke vier jaar. De wet geeft echter de mo gelijkheid tot een langere stu dieduur. Zo n langer programma moet dan door het departement worden getoetst. Dat zou dit vooijaar gebeuren. Mi nister Pais (onderwijs en weten schappen) heeft nu laten weten dat het afgesproken tijdschema te krap is. Hy zal een wetje indie nen bij het parlement om de da tum van ingang een jaar te ver schuiven. Het uitstel wil de minister gebrui ken voor overleg met de universi teiten. Op zijn departement heeft men grote bezwaren tegen de door de universiteiten gefab riceerde programma's. De onderwijsraad, die de nieuwe programma's heeft moeten toet sen, is tot de conclusie gekomen dat zij vrijwel allemaal door de beugel kunnen. Inbreker stal voor vijf ton GRONINGEN (ANP) - De Gronin- ger gemeentepolitie heeft de 31- jarige E.H.G. uit Groningen aan gehouden op verdenking van meer dan dertig inbraken. De man,heeft inmiddels bekend. De buit, die hij het afgelopen half jaar bijeen stal, vertegenwoordigt een waarde van 500.000. Hij brak in bij meubel-, tapijt-, op tiek- en kledingzaken. Voor al die goederen kreeg hij naar zijn zeggen nog geen 25.000. De man verklaarde de inbraken te hebben gepleegd onder invloed van drugs en alcohol. In verband met deze zaak werden negen mensen voor heling aangehou den en gehoord. De politie heeft voor 120.000 aan buit terug ge vonden. BEROEP INZAKE ALPHA-HULP DEN HAAG (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren in Den Haag de beroepen behandeld die ruim zestig instellingen voor gezins verzorging en -hulp en de over koepelende centrale raad voor gezinsverzorging hebben inge steld tegen besluiten van ex- staatssecretaris Wim Meijer van crm. De zestig en de centrale raad willen o.m. het besluit over in voering van de zogenaamde al- pha-hulp ongedaan gemaakt De alpha-hulp is (september 1977) ingevoerd als middel om het te kort op de post gezinsverzorging van de erm-begroting (100 mil joen in 1976) terug te dringen. De alpha-hulp is een part-time kracht, voor wie geen sociale las ten hoeven te worden betaald. De instellingen voor gezinshulp tre den op als "uitzendbureaus" voor deze hulpen. Meijer en de centrale raad voor ge zinsverzorging werden het eens over de invoering van de alpha- hulp, maar kregen al snel daarop ruzie toen de staatssecretaris be sloot een aantal sociale zekerhe den in te bouwen. Volgens de advocaat van de instel lingen heeft Meijer de gemaakte afspraken "beschaamd", "en dat is onbehoorlijk bestuur". Na mens het ministerie wees mr. J. Pruim erop dat het onbehoorlijk is dat anno 1978 mensen moeten werken op minimale sociale voorwaarden. breiding. Minister Van der PnHfiP^ Wir Klaauw (buitenlandse zaken) V -/ JPPIF W fo. deelde tijdens het Kamerdebat r fljB !llr iBHifflÉhi J&M&È mee, dat hij zowel voor als na de f jB&HjnHB jaarwisseling boodschappen van -v' deze inhoud van de Duitse bondskanselier had ontvangen. WÈÈÊË&tgÈk .jEw, W Wm* t. Oppositieleider Den Uyl bestreed HBgnBt W p deze mededeling. Hij verklaarde maandag nog met de bonds- kanselier te hebben gebeld die Ét WfT hem meedeelde "op geen enkele wijze" terzake met Nederlandse iBI HjaHMfiBk gp tg, autoriteiten contact te hebben V' - JHHBpgf gehad, niet met enig regerings- a k -- persoon en ook niet met de Ne- derlandse ambassadeur. Den Uyl noemde de gang van zaken "in strijd met de waardigheid van dit huis" volledige ope- I - ning van zaken. O.-.': - - --i r/- ter de overlegging van een zijner notities, op het departement van algemene zaken achtergelaten bij de overdracht van de por tefeuille. Ook in deze notitie Overleg tussen Relus ter Beek (rechts), één van de woordvoerder van de PvdA tijdens het debat over het wordt ingegaan op de datum 1 ja- ue-project in Almelo, en CDA-Kamerlid Van Houwelingen die in een motie de regering om meer veiligheids-ga- nuari "de deadline" voor welke ranties vroeg inzake de opslag van plutonium aliiorens tot levering van uranium aan Brazilië over te gaan. Op de van Nederlandse zijde een beslis- achtergrond PvdA-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman sing terzake zou genomen moe ten worden. 1 Minister Van der Klaauw, deelde de Kamer mee dat hij nog gepro beerd heeft uitstel van deze da tum te verkrijgen maar "het zat er niet in". De Uyl noemde deze voorstelling van zaken "volstrekt in strijd met de hem bekende ge gevens". Hij vroeg zich af. waar de datum 1 januari vandaan komt. Na een schorsing van het debat deelde minister Van der Klaauw mee dat hij PvdA-fractievoorzit- ter Den Uyl inzage had gegeven van de relevante stukken, van de code-telegrammen waarom deze had gevraagd. Overlegging daar van aan de Kamer vond hij niet gepast vanwege het vertrouwe lijke karakter van deze stukken. "Verzaakt" Oppositieleider Den Uyl bleef ook na de inzage bij zijn mening, dat n i et voor 1 januari tot beslissingen moest worden gekomen. Hij had de verzekering gekregen dat Duitsland niet voor die datum tot eenzijdige stappen zou besluiten en dat bij mogelijke stappen eerst contact met de Nederlandse re gering zou volgen. Hij bestreed op deze gronden, dat de kabi netsbeslissing (binnen tien dagen na de aanvaarding van de rege ringsverantwoordelijkheid) on vermijdelijk was. De Uyl verweet de regering geen "uiterste krachtsinspanning" te hebben gedaan om te komen tot uitstel, nodig voor het verkrijgen van nieuwe waarborgen rondom de levering van uranium aan Brazi lië. "Die plicht heeft de regering verzaakt", zo merkte hij op. De vroegere minister-president - hekelde het feit, dat bij de beslis singen de Nederlandse regering was uitgegaan op mededelingen van de Nederlandse ambassa deur in Bonn, ontleend aan ge sprekken tijdens een nieuwjaarsreceptie. Hij noemde deze bewijsvoering "uiterst merkwaardig". Minister Van der Klaauw merkte op, dat de rege ring ook andere bronnen had waaruit werd geput al gaf hij toe dat in eerste instantie het verzoek om uitstel niet aan bondskanse lier Schmidt zelf was gericht maar aan zijn ambtenaren. Ook onthulde Van der Klaauw dat de Engelse regering nog wel enig uitstel mogelijk had geacht. Onaanvaardbaar De minister noemde echter alle mo ties, van de oppositie waarin wordt aangedrongen op uitstel van de ucn-uitbreiding, onaan vaardbaar. Ten aanzien van de CDA-VVD-moties. zegde hij toe zijn uiterste best de doen West- duitsland en Engeland zover te krijgen dat beide landen met de •daarin opgenomen voorwaarden instemmen. In die moties staaf, dat het aan Bra zilië te leveren verrijkt uranium pas naar dat land mag worden 'erscheept, wanneer Nederland, In Maastricht heeft het over nieuwe tanks LONDEN (SP) - Behalve over de vervanging van de Neptune vliegtuigen. zal de Nederlandse regering ook nog dit jaar een de finitieve beslissing nemen over nieuwe tanks in plaats van de verouderde Franse AMX en de Centurions. Dit verklaarde de minister van defensie dr. R.H.J. Kruisinga na afloop van het een daagse bezoek aan zijn Britse collega Fred Mulley. De criteria die daarbij zullen gelden hebben onveranderd betrekking op de prijs, tijdstip van levering en zogenaamde contra-orders. In verband met dit laatste is in Whi- tehal gesproken over de moge lijkheid om het onderhoud van de helikopters van het Britse Rijnleger in West-Duitsland te doen plaatsvinden op het mari nevliegveld De Kooi bij Den Hel der. Tijdens besprekingen tussen de twee bewindslieden, die op ini tiatief van minister Mulley plaatsvonden, is uiteraard inge gaan op de eventuele aanschaf van de neutronenbom, waarover in Engeland, net als in Neder land, verschillend wordt gedacht. Minister Kruisinga kreeg van zijn collega te horen dat ook de Britse regering ten aanzien van de neutronenbom nog geen stand punt heeft. Groot-Brittannië neemt dus net als Nederland nog steeds een af wachtende houding aan. Al krijgt men in Whitehal weieens de in druk dat de Britten ten aanzien van de omstreden neutronenbom in de eerste plaats wachten op het initiatief van de Westduitsers, omdat hun land het eerst in aan merking zou komen voor een dergelijke nucleaire oorlogvoe ring, waarbij de zogenaamde Lance raketten zouden worden ingezet om de neutronenbom af te vuren. Beide bewindslieden deelden de toenemende bezorgdheid voor de zwakke noordflank van de NAVO. Op het ogenblik zijn ruim 800 Nederlandse mariniers in nauwe samenwerking met de Britten betrokken bij die verde diging van de noordflank en op korte termijn zal worden nage gaan of en hoe dit aantal kan worden uitgebreid. DEN HAAG (ANP/SP) - Het ministerie van volks gezondheid in Den Haag stelt een diepgaand onder zoek in naar berichten, dat een Palestijnse groep Is raëlische sinaasappels vergiftigt teneinde de Is raëlische economie te schaden. Het dreigement wordt serieus ge nomen omdat in Maastricht vijf kinderen in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen nadat zij Israëlische sinaasappels hadden gegeten die kwik bevatten. De sinaasappelen werden allemaal in één gezin gegeten, dat van de familie Bergs in Maastricht. Zo wel moeder Bergs, als de kinde ren Han (15), Suzanne (12), Karin (11), Danny (7) als het negeryarige buurmeisje Norma Huls aten van het fruit. Men vond de sinaasappelen wrang smaken en toen zoon Han daarop een vrucht doorsneed viel daar een parelgrote druppel kwik uit. Nadat de politie was inge schakeld, werden de vijf kinde ren en de vrouw overgebracht naar het ziekenhuis, waar hun braakopwekkende middelen werden toegediend. Een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid van Den Haag was vooralsnog niet bereid verband te leggen tussen het aantreffen van sinaasappels met kwik in Zuid-Limburg en het bericht van het Engelse pers bureau Reuter, dat zij een waar schuwing hadden ontvangen van het "Arabisch revolutionair leger - Palestijns commando". Het hoofdkantoor van Reuter in Londen ontving gisterochtend een uit Stuttgart. West-Duits land, verzonden fotocopie van een brief die aan de "volks- gezondheidsinstanties" van Ne derland, Belgie, Luxemburg, West-Duitsland. Oostenrijk, Joegoslavië en Roemenie zou zijn gestuurd, waarin werd gezegd dat uit Israel uitgevoerde sinaas appels waren vergiftigd. Het ministerie heeft wel talrijke partijen uit Israel afkomstige si- ppels laten onderzoeken. nhuis r De kinderen van de familie Beigs gezond en wel na het eten i ppels met kwik Duitsland en Engeland met Bra- Miro. en in Heerlen hebben zilië een sluitend systeem voorde bert Heijn en Simon de Wit. opslag van plutonium hebben voorraden Israëlische sinaas uitgewerkt. pels vervangen door Spaanse DEN HAAG/VEENDAM (SP) - Ongeveer 100.000 automobilist n verliezen jaarlijks de kopie van deel 3 van het kentekenbewijs. Hierdoor kunnen ze hun auto niet verkopen. Een bonafide auto handelaar ruilt namelijk alleen een auto in, wanneer de eigenaar delen 1, 2 en 3 plus de kopie van deel 3 kan overhandigen. Zonder een van deze delen kan hij de auto niet doorverkopen. De rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam. waar de kenteken registratie is ondergebracht, schat dat er jaarlijks 75.000 tot 125.000 automobilisten een nieuw kenteken moeten aanvra gen, omdat ze niet alle papieren meer hebben. By zeker 80 pro cent van hen - ongeveer 100.000 mensen - gaat het om verlies van het kopie deel 3. Vie een deel van het kenteken bewijs verliest, moet by het post kantoor of de politie een vermis- singsformulicr invullen en dat door de politie laten afstempelen. Men moet by de politie alle an dere delen van het kenteken bewijs inleveren. De politie stuurt deze bescheiden met de kenbaar wegverkec De politie geeft de ontvangstbewij ryksdiens' dient als kentekenbewys. Het duurt zeker een paar weken voordat men van de rijksdienst een nieuw kenteken krijgt. Soms kan worden geëist dat de wagen eerst wordt gekeurd. De kosten van ^een nieuw kentekenbewys en bybehorende nummerplaten bedragen 18,50 Vanaf vandaag moeten trouwens alle automobilisten het nieuwe deel 3 op hun voorruit hebben. Wie dat nog niet heeft, kan dat alsnog op een postkantoor halen op vertoon van een legitima tiebewijs, de delen 1 en 2 en de kopie van deel 3. Kosten: 30 Gul den.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7