Wrange smaak aan rookstop-wonderen Simon wil in elk geval het jaar helen f Ik zijn zal Van Agt aai belofte houden AMERIKAANS WONDER s I Sinds er door de medische we tenschap duidelijke banden zijn gelegd tussen enerzijds het roken en anderzijds tal van ernstige en minder af schrikwekkende lichame lijke ongemakken, heeft de commercie daar alert op inge speeld door straffe rokers die zelf geen kans zien de sigaret af te zweren, een methode aan de hand te doen. Tegen beta ling uiteraard. Er zijn therapie- en gespreks groepen, de acupunctuur biedt mogelijkheden, er is een pil in de handel, en zo kunnen we nog wel even doorgaan. De nieuwste manier om van het roken af te komen werd kort geleden onder meer via een advertentie in deze krant "wereldkundig" gemaakt. De Nederlandse primeur ervan wordt geclaimd door de ge zondheidsactie Lemosmit uit IJ muiden. Onder de kop "Let op, attentie, Amerikaans wonder" wordt in de ad vertentie "een Amerikaanse gezondheidsactie" aangepre zen die de naam kreeg "De drie rookstoppers". Ieder mens met rookproblemen kan de actie volgen, zo meldt de advertentie, zonder pijn of kosten. "Alle doktoren en professoren schrijven U deze rookstopactie voor". Wie mee wil doen wordt vriendelijk verzocht een be drag van tien gulden te stor ten op een bankrekening waarna "de drie rookstop- wonderen geheel vrijblijvend en kosteloos worden toege zonden". r LET OP! ATTENTIE! 1 Bent u nog gezond, of wilt u gezond blijven? Doe dan mee aan de Amerikaanse ge2ondheidsaktie: DE DRIE ROOKSTOPPERS Een gezondheldsaktie die ieder mens met rookproblemen kan volgen. Zonder pijn of kosten. Omdat er reeds duizenden mensen in Amerika met roken zijn gestopt (of veel minder zijn gaan roken). Daarom zullen alle doktoren en professoren u deze rookstopaktie voorschrijven. I QyO-eX/ -Uyyy -3 Z- fuxrp J a^cU^, Een tientje werd bijvoorbeeld gestort door Alphenaar Dirk Verburg, die al jaren tever geefs pogingen onderneemt van het roken (ruim een pakje per dag) af te komen. Vijfjaar terug had hij het bijna voor elkaar, maar uiteindelijk gaf hij zich toch weer gewonnen. De drie rookstoppers zouden hem er eindelijk vanaf moe ten brengen. Vorige week kreeg hij het Ame rikaanse "wonder" per post thuis bezorgd, bestaande uit een enkele briefkaart waarop in ballpoint geschreven de volgende drie raadgevingen stonden: 1). Gooi uw sigareten weg. 2). Koop geen nieuwe. 3). Rook niet van een ander. Met als toetje de toevoeging "Het is raar maar waar, be dankt". Het is duidelijk: Dirk Verburg is zijn tientje kwijt en nog geen stap verder in zijn po gingen van het roken af te komen. "Het gaat mij niet om dat tien tje", zegt hij, "daar kom ik wel weer over heen. Wat ik meer betreur is dat die organisatie op een misselijke manier misbruik maakt van een pro bleem waar veel mensen mee in hun maag zitten. Dat is het trieste van dit geval. Ik heb het vermoeden dat er hon derden zijn ingeluisd. Aan het handschrift te zien en de taal fouten in de tekst zou ik zeg gen dat de briefkaart door een jongetje van zeven is ge schreven". Het is niet moeilijk na te gaan wie schuil gaat achter de naar pure oplichterij riekende ge zondheidsactie Lemosmit in IJmuiden. Het plaatselijke postkantoor weet te melden dat het door Lemosmit ge bruikte postbusnummer op naam staat van het echtpaar Lemoine. De politie van IJmuiden voegt daar nog aan toe dat het hier gaat om "woonwagenbewoners". Adjudant De Jong, hoofd van de recherche, blijkt zelf ook de proef op de som te hebben genomen. Hij is dus ook zyn tientje kwijt. "Over die actie zijn hier klachten binnen ge komen", zegt hij, "maar er valt niets tegen te doen. Het echtpaar heeft hier in het plaatselijk dagblad ongeveer zo'n zelfde advertentie ge plaatst, alleen vroeg men toen een vergoeding van drie gul den in plaats van tien. Het is een vorm van bedrog, maar oplichterij mag je het niet noemen. Op dit moment zijn nog onvoldoende gron den aanwezig voor een straf rechtelijke vervolging. Bij de AMRO-bank in IJmuiden, waar op naam van het echtpaar Lemoine een re kening werd geopend, is aan de balie ook al geïnformeerd naar het Amerikaanse rook- wonder. Mensen hadden wel hun geld gestort maar nooit de drie toegezegde rookstop pers gezien. Adjunct-directeur De Wiert: "Ik mag uiteraard niet zeggen of er veel of weinig geld op de betreffende bankrekening te recht is gekomen. Mocht het echter zo zijn dat er bij ons veel klachten binnen komen en mensen hun geld terug ei-, sen, dan zullen we in overwe ging nemen die rekening houder uit ons bestand af te voeren. Maar zo ver is het momenteel nog niet". Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur pan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. „Ik ben eigenlijk niet te intervie wen. Welnee, ik denk te snel, ik praat te snel, ik weet te veel - hoe wil je dat interviewen?" Simon Vinkenoog (49, lijkt 36 V2), lacht hoog; een giechel bijna. Pro zaïst, dichter, goeroe, bewust- zijnsverruimer, verslaggever, pra ter, dromer, voyeur-voor-het-leven, archivaris-en-detail, amateurfotog raaf, onbescheiden pronker, be scheiden profeet - ga maar door en kom nog eens terug, want de lijst van bezigheden kan naar be lieven aangevuld worden. Nieuwsgierigheid is het, voorna melijk. Naar het leven, naar de mens, naar het andere leven - over de grens van het bewuste. Interviewen? Vergeet het maar. Brokstukken van een vaak ter plekke ontworpen filosofie, die de charme van de improvisatie en de rusteloosheid van het onaffe heeft. Een lief warhoofd, een geniale los bol, een ongecoördineerde let terdief, een behendige praatpaal? De bloknoot loopt vol met flarden, er is geen bijhouden aan en ik word, zelf geen gebruiker, plaatsvervan gend high omdat Simon in hoog tempo stickies rookt waarvan de rook zich in mijn ademhaling mengt. Een onmogelijk interview, kortom. Hem toch maar aan het woord gela ten: allicht vindt u iets van uw ga ding in de teksten van de denker. We zitten in een met vooral wijsge rige boeken, Indiase kleden, pren ten, foto's en mystieke voorwerpen volgetaste kamer aan de Am sterdamse Weesperzijde, op schootsafstand van een zeer bruin cafe, waar ik later pas, aangestoken door een pils, die voor mij zo onge wone high zal voelen. Aan Vin kenoog valt het niet te bespeuren - tenslotte rookte hij al toen ik hem in 1954 voor het eerst ontmoette. Zeven maal zeven Dat was in Pary s waar hij werkte op de documentatie-afdeling van de Unesco. De Vijftigers lagen in volle draf, Vinkenoog had de ontstel tenis zaaiende en lof oogstende bundel „Atonaal" samengesteld en zijn vriendelijke nieuwsgierigheid ontlaadde zich al tien seconden na de eerste handdruk. „Hoe oud ben jij?", vroeg hy. „Drieëntwintig", antwoordde ik. „Goh, ik ben al zevenentwintig", zei Simon, „toch al een heel andere generatie, vind je niet?" Na zijn bezoek aan Voorhout, maandagavondvertrok mi- nister-president Van Agt met méér dan hij was gekomen. Aan de paperassen in zijn ak tetas waren drie vellen met getypte tekst toegevoegd, on dertekend door mevrouw JJ.C. Koomen-Hulsbosch, be ter bekend onder de naam moeder Koomen, die in 't Langeveld in Noordwijk een cam ping be drijf heeft. Of liever gezegd had, want een aantal jaren geleden heeft de gemeente Noordwijk haar camping gesloten verklaard voor kampeerders. Aanlei ding was een onderzoek naar de toestand van het op haar terrein aanwezige bronwater, dat door kampeerders ook als drinkwater werd gebruikt. Dat onderzoek viel negatief uit. Sedertdien ligt ze met de autoriteiten flink in de clinch. Ze eist heropening van de camping. Elke mogelijkheid grijpt ze aan om haar zaak onder de aandacht te krijgen. Vandaar dat ze ook maandag avond van de partij was en voor de microfoon haar zegje deed. Het lukte haar niet (dat was wel haar bedoelingtot Van Agt persoonlijk door te dringen. Via, via belandde haar brief uiteindelijk toch bij de minister-president op tafel. De ansichtkaart die ze erbij deed en waarop de (toen nog) florerende camping staat afgebeeld, kreeg ze later weer terug. Met achterop de handtekening van Van Agt. "Voor mij is die handtekening de bevestiging dat de minis ter-president zich persoonlijk voor mijn zaak zal gaan in zetten. Aan die belofte zal ik hem houden. Net zo lang tot ik het recht aan mijn kant heb en ik op mijn terrein weer kam peerders mag ontvangen". In haar brief aan de minister president stort de 68-jarige haar hart uit. Zegt daarin dat ze al 30 jaar door allerlei in stanties wordt tegengewerkt en dat zowel zij als haar in middels getrouwde kinderen daar erg onder hebben gele den. Geeft vooral af op de stichting Het Zuid-Hollands Landschap die volgens haar Dat vond ik niet, maar ook toen reeds zag hij er zo kwetsbaar uit, dat je het maar moeilijk oneens met hem kon zijn. En ik geloof, dat hij vanuit die kwetsbaarheid vele ar gumenten heeft gewonnen. En nog wint. Luister maar. „Ik heb wel eens het idee, datje in een leven verschillende reïncarna ties meemaakt. Ik ben nu 49, nou, dat is voor my een periode van ze ven maal zeven jaar en in die tijd vakken word je steeds weer anders, leid je een volkomen ander leven" Ik wil nog tegenwerpen, datje wel een reïncarnatie-Freak moet zijn om dat te geloven, maar Simon zegt het zo onbevangen, zo vanzelfsp rekend, dat ik geen weerwerk heb. Hij laat me een fragment lezen uit een bijdrage voor een boekje dat handelt over het ontstaan van het gedicht. Een strofe: Ja. denk je al gauw en mijn zoontje van drie kan net zo schilderen als Karei Appel. Maar intussen is het wel een cliché teruggebracht tot de essentie van de schepping. Alleen die hoofdletters, he, die zijn te pre tentieus, dat is iets van God met een hoofdletter G schrijven om te pro beren het onbenoembare te be noemen. Maar dat ziet Simon straks, aan de hand van de drukp roeven, misschien zelf wel in. Onnut Hij eet twee bruine boterhammen met rookvlees en reikt me een boek over UFO's aan. Ik vraag hem of hij gelooft iy vliegende schotels. „In principe neem ik alles en niks aan - ik hoef geen oordeel te geven, ik wil alleen maar zo veel mogelijk informatie hebben en daarbij ga ik uit van Boeddha die gezegd heeft dat een heleboel vragen die gesteld worden onnut zijn". Geen vragen meer stellen, dus? Dat hoeft niet eens, Vinkenoog gaat wel door „Er moet in de wereld trouwens toch een heel nieuwe denkwijze komen, want neem nou die 110 miljoen doden door oorlogshande lingen, alleen in deze eeuw - dat kan toch niet doorgaan?" Simon Vinkenoog - "ik ben een buitenbeentje in de literatuur". „Ach, alles kan nog, bij wijze van spreken: bijvoorbeeld dat er heel vreemde mutaties optreden in de mens, dat de DN A-formule veran dert, dat we allemaal doofstom worden, weet ik veel. Als je nou na gaat dat pas in deze eeuw is ontdekt dat de mens maar tien procent van zijn hersens gebruikt, probeer je dan maar eens voor te stellen, wat er allemaal kan gebeuren. Met her senspoeling kunnen ze nu al het brein in ongunstige zin veranderen, maar dat moet natuurlijk ook de andere kant uit kunnen. En als je leert meer hersencellen te gebrui ken, misschien blijken we dan wel allemaal geweldig telepatisch te zyn of zoiets". Niet verzinnen Het mystieke, dat heeft Simon al tijd wel getrokken. Toen India voor de meeste mensen nog niet meer dan een geografische benaming was, beoefende hij al de Lotuszit en las hy de verzen van Tagore. Hij is nu bezig met de vertaling van een Frans boekje over Boeddha („Ja, van schrijven kun je natuurlijk niet leven, dat weet je zelf wel, dus moet ik veel vertalen"), maar tegelijk heeft hij twee, drie eigen boeken in het hoofd of in klad en als hem om een artikel wordt gevraagd over helderzienden is hij niet te beroerd dat in een doorwaakte nacht te schrijven. Zolang hij maar niet hoeft te ver zinnen. Want: „Ik heb nooit figuren kunnen be denken, ik ben een autobiografisch schrijver, dus het moet allemaal uit mezelf komen. Tja, ik ben toch een buitenstaander, nou goed, een buitenbeentje in de literatuur, want ik heb nooit die dikke roman ge schreven die je een plaats geeft in de officiële literatuur. Ik zie schrijven dan ook meer als een me thode om mijn gedachten onder woorden te brengen dan dat ik zo graag aan de belles lettres wil mee werken. Ik weet altijd wel waar ik over schrijven wil, ik weet alleen nooit waar ik heenga. Dat schrijven, dat is een onbevaren oceaan, dat wonder van die zesent wintig letters - je kunt ergens te recht komen, waar je van tevoren- nooit aan gedacht had". Carnaval Nou, zelfs bij Carnaval kun je tc- geer politiestaat zoals in België, Duiiland of Frankrijk, en er wordt hieroch eigenlijk niet echt gemar- teldAlleen, ook wij worden gere- geerl door de angst, en dat kan tot gewld leiden". Geveldloos Simn de Vredestichter sla hem en hij zi u de andere wang toekeren - wie iefheeft laat zich kastijden. „Ja, k probeer zelf volkomen ge- weldoos te zijn, maar ik kan me voorsellen, dat er mensen zijn die in w.nhoop naar geweld grijpen. Vanut die geweldloosheid heb ik ook rooit aan demonstraties mee- gedaai, want het bewustzijn van de massiis zo laag, het wordt zo gauw dierlijc; angstig is dat. Toch blijf ik me vffeenzelvigen met de mensen die il tegenkom, zelfs domme of haatdagende mensen, omdat ik nu eenmal geloof in de eenheid die zich lit in tegenstellingen, maar toch. voor de rest lm going my own way". Die egen weg gaan, het is vöor'een auteir niet eenvoudig het highe hooft boven water te houden. „Maa* schrijven blijft toch wel het vrijst» beroep dat er is. Je ligt wel eens ,n de knoop met de belastin gen, Sod, deze maanden zit ik echt rot, leven van de ene honderd gul den h de andere, maar ik zou niet andeis kunnen. Een vaste betrek king' Het woord alleen al, dat is toch een gek woord, betrekking, net zdets als verkering... Nou, nee, een taan zou me van mijn eigenlij ke werk afhouden". Voor dat eigenlijke werk heeft Si mon Vinkenoog dringend behoefte aan voortdurend contact, niet afla tende communicatie met zijn om geving, en dan doet het er voor hem weinig toe of die omgeving ligt in de Jordaan, India, Mexico of driehoog-achter. Op uitnodiging van de KRO had den Mischa de Vreede, Louis Fer- ron en Simon Vinkenoog voor de „Alles is anders"-show elk een ref rein van een door de Twee Pinten te zingen Carnavalslied geschreven. Het werd vorige week opgenomen, maar niet uitgezonden en Simon vindt het laf, dat hy nu nog niet weet waarom dat onderdeel- is weggecensureerd. Ik mag zijn refrein noteren: „Nooit heb ik jegezien ivist je dat nog niet misschien laat me daar nog even bij maak je mij reusachtig blij nooit heb ik je... gezien vlug. dan tel ik een tot tien laat me toch je... eens zien". Ook de toordwijkse politie krijgt a veeg uit de pan. De gemeet ontkomt eveneens niet cti haar op brief ge stelde om. "Toen ik 65 was", schrijjze Van Agt, "pres- teerdee gemeente het om mij twee aanden lang zonder licht water te laten zitten. En alen omdat ik geen geld had a te betalen. Ze hac ook het omstreden wa- teroierzoek aan. Volgens haa'S het water dat destijds uit waterput voor onder- zoekverd opgediept door de betr'fende ambtenaar in een al vs monsterpotje gedaan. Zo net het misverstand zijn ontaan. 'U nut weten dat ik nog steeds heeijk water drink uit een puüan 32 meter diep". Hier is niet de bevlogen poëet aan het woord, maar er tuimelen in Carnavalstijd wel vreselijker tek sten van zangerslippen. Kwaad maakt Simon zich er niet meer om („ik kan nergens meer kwaad om worden") maar het tekent, vindt hij, wel een sfeer in dit land. „Op een onbewoond eiland zou ik niet gaan zitten schrijven, omdat ik die mensen gewoon nodig heb, omdat de mensheid tenslotte een lichaam is. Ik zie alles als een divina commedia, een krankzinnige ro man; elke dag weer. Laatst nog, er komt een oude dame, die maakt haar hondje aan de deur vast, belt aan en stopt me zestig vellen papier met gedichten in mijn handen - dat is toch .geweldig? Ik hoop dan ook dat ik nu op de helft van myn leven ben, dat ik heel oud word - en in elk geval wil ik het jaar 2000 halen". Onmiddellijk echter - lief blijven voor mekaar - relativeert hij zijn uitspraak: „Ach, eigenlijk is Nederland toch een uniek land - aan de ene kant heeft het alles van de verziekte wes terse consumptiemaatschappij, maar aan de andere kant gebeuren hier dingen die nergens anders kunnen. We zitten tenslotte ook op dat gekke kruispunt tussen noord en zuid en oost en west, we spreken ons eigen waterchinees, h6t is hier BASKETBAL - Den Bosch heeft de uitwedstrijd, meetellend voor de kwartfinales in de strijd om de Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars, tegen Kvarner Rijeka gewonnen. De Bos schenaren wonnen met 78-65. TENNIS - Ondanks een lichte voetblessure heeft Evonne Gool- agong in de eerste ronde van het 100000 dollartoernooi van Chi cago met 6-0 en 6%2gewonnem van haar landgenote Lesley Hunt. Ze beuit met een dringend zoe aan Van Agt of hij wil bevrderen dat er een onerzoek komt ivaik daar mee heb

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4