Slepende strijd over hinder van hout- bedrijfje Groenoordhallen krijgen straks betere akoestiek SLIJTERS WEER IN DE SLAG „Als dat ling draait kun je geen raam open hebben" Actief in vrije tijd IN DE CAMP MOGEN NIET MEER DAN ZES CAFES... „Als dit:o doorgaat gaan we er zeker aan kapot" Gemiddeld één klacht per dag in Leiden over geluidshinder WOENSDAG 1 FRUARI 1978 LEIDEN - Voor een grop bewoners van de Julianastraat, Anna Paulownastraat n Herensingel is gisteren het zo veelste bedrijf begonnn met een slepende strijd tegen de overlast die deze omwnenden nu al jaren ondervinden. De grote boosdoener is- volgens de omwonenden - de op de hoek van Julianaeraat en Herensingel gevestigde doe-het-zelf-zaak, waatevens machinaal hout wordt be werkt. Medio 1973 klommen de buu:oe- woners voor het eerst in de>en om te ageren tegen de ge luidshinder en het brandgeaar, veroorzaakt door de opsla en verwerking van grote hoevethe den hout. Gisteren, tijden de hoorzitting in het Leidse tad- huis, kregen de omwoneden opnieuw de gelegenheid o» de gemeente te vertellen da de eigenaar van de doe-het-zelfcaak voorschriften en verzoeker aan zijn laars lapt. Aanleiding is een nieuwe hin derwetvergunning, die doe het bedrijf is aangevraagd. Eei ver gunning voor de opstellin. van een aantal houtbewerkingma chines, en de opslag van hut in een loods en op een open terein. Een bijna gelijkluidende ver gunning werd al eerder ange- vraagd en door het college \m B. en W. voorlopig verleend De Kroon besliste echter dat d< ver gunning niet voldeed aan ce ei sen en daarom nooit gegevei had mogen worden. De grote grief van de omwoneden is dat op praktisch alle puiten, waarvoor een vergunning vordt gevraagd, de zaak nu al ovtrtre- den wordt. Zo is in de wetvast- gelegd, dat in woongebieden geen vermogen van meer dan drie pk mag worden opgesteld. "Maar in het bedrijf staat wel een cirkelzaag van vier pk. En daar wordt niets aan gedaan". Zonder pardon Gemeente-ambtenaar Kettenis, die de afwezige wethouder Verboom verving, wees gisteren op het be lang om een hinderwetvergun ning te hebben, waarin duidelijk is vastgelegd wat mag en wat niet mag. "Als dan blijkt, dat de eige naar zich niet aan die voorwaar den wenst te houden dan wordt de zaak zonder pardon gesloten" Hij zegde verder - namens het col lege - toe dat zodra er een hin derwetvergunning is, de naleving streng zal worden gecontroleerd. Een opmerking die bij de aanwe zige omwonenden nogal scep tisch werd ontvangen: "De afge lopen jaren is de wet ook steeds overtreden maar er is niemand geweest die er ooit iets aan heeft gedaan". Omwonende de heer Van Capel: "We hebben persoonlijk niets te gen de eigenaar en zijn zoon. Maar je hebt je nu eenmaal aan de Een overzicht van het terrein achter de woningen. Achter de schuurtjes staat de gewraakte golfplaten loods e daarachter het open op slag terrein. Tafeltennis De belangstelling voor het schooltafeltennistoernooi is zo groot, dat het gemeentelijke schoolsportcommissie een beetje boven het hoofd is ge groeid. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het toernooi zou worden georganiseerd door de vierde en vijfde klas sen van de lagere school. Tot de verbazing var sie bleek dat het aantal schrijvingen 160 hoger lag dan vorig jaar. Daardoor was men verplicht alsnog een selectie onder de inschrij vingen toe te passen. De wed strijden worden gespeeld op dinsdag 7 februari en begin nen 's ochtends om negen uur. Hatha Yoga Swami Sivananda Hri- dayananda komt vanavond in Leiden. Deze Swami-dokter uit de Himalaya's, een expert in alle aspecten van yoga houdt vanavond een lezing met als onderwerp de medita tie. De bijeenkomst wordt ge houden in het Vormingscen trum Werkende Jongeren aan het Lammenschanspark 2. Na afloop van de inleiding be staat er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeen LPMG-concert Het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap geeft op vrijdag 3 februari een winterconcert in de Stadsgehoorzaal. Aan het concert wordt medewerking verleend door het christelijk gemengd koor "Zang en Vriendschap". De Brass bandvan het LPMG behaalde december vorig jaar een eerste prijs in de hoogste af deling van het Federatief KNF-concours in Arnhem. De muzikale leiding is sinds 1975 in handen van Cees Brug man. Het concert begint vrij dagavond om acht uur. Scholingscursussen ln verband met de komende verkiezingen voor provin ciale staten organiseert de werkgroep politieke scholingscursussen voor de vrouw een uit drie bijeenkom sten bestaande cursus spe ciaal voor vrouwen. De eerste ochtendbijeenkomst op 8 feb ruari omvat een excursie naar het Provinciehuis in Den Haag. De avondbijeenkomst, ook op 8 februari, bestaat uit algemene voorlichting over het werk van de provincie met film. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Op 15 en 22 februari zijn er politieke forumbijeenkom-' sten, ook in de Zuiderkerk. Inlichtingen over de cursus kan men krijgen op de vol gende telefoonnummers: 890812, 894823 en 131335. wet te houden. Dat moet iede reen, dus zij ook". Een andere "buurman", de heer Uffink: "Van de andere kant is er nooit enige bereidheid getoond om ons te gemoet te komen. Dan moet het maar langs deze weg. Desnoods tot aan de Kroon". Volgens de buurtbewoners ver spreidt de in het bedrijf aanwezig cirkelzaag een onduldbare ge luidshinder. Datzelfde geldt voor de vlakbank, waarvoor nu een vergunning wordt gevraagd. "Die bank maakt een hard gillend geluid en als dat ding werkt, kun je geen ramen of deuren open zet ten. Dat is niet te harden", aldus één van de omwonenden. Eerst kopers Bezwaar van de omwonenden is ook, dat de apparaten eerst wor den gekocht en in bedrijf gesteld en dat dan pas de vergunning wordt aangevraagd. Niet alleen de hinderwet, maar ook de bouwverordening en voorwaar den in het koopcontract van het opslagterrein zouden door de eigenaar worden overtreden. Zo noemt de heer Van Capel de op het terrein gebouwde loods van roestige golfplaten een architec tonisch misbaksel. De loods vol doet volgens hem niet aan rede lijke eisen van welstand, zoals die in de bouwverordening worden vereist. Verder zijn er bezwaren tegen het gebruik van het open terrein ach ter de loods. De omwonenden vertelden gistermiddag, dat er geregeld grote hoeveelheden hout liggen opgeslagen die een brandgevaarlijke situatie opleve ren. "De brandweer heeft in het verleden al tweemaal gesom meerd om de zaak op te ruimen maar er gebeurt niets". De heer Van Evert jr. vertelde op de zitting dat het hier voornamelijk om "zwaar hout" gaat dat veel minder brandgevaarlijk is dan andere soorten. Brandgang En verder hebben de omwonenden ernstige bezwaren tegen de af sluiting van de "brandgang" ach ter het huis met een afgesloten deur. "Als er ooit brand uit breekt, dan zitten we als ratten in de val want we zien geen kans om die deur open te krijgen", aldus de heer Van Capel". Al in 1975 werd bepaald dat die deur ver wijderd zou moeten worden en dat er in de overdekte gang geen materialen mochten liggen. Ook dat is in geen enkel opzicht nage komen". Tenslotte werd erop gewezen dat in het koopcontract van het open terrein is vastgelegd dat er op dit terrein geen bedrijf mag worden uitgeoefend. Het verzoek van de bewoners om de nu aangevraagde vergunning te weigeren, werd gistermiddag ondersteund door een vertegen woordiger van het wijkcomité Plan Noord. De heer J. Vervoorn. "Op vier punten klopt er iets niet. De situatie is brandgevaarlijk. Er wordt geluidshinder veroor zaakt. Er wordt een aanslag ge pleegd op de woonomgeving. En de buffer-functie van het open terrein is door de loods groten deels teniet gedaan". Meer Leids nieuws op pagina 17 LEIDEN - Bijna 160 keer rukte de Leidse politie het laatste halfjaar van 1977 uit om te gemoet te komen aan bin nengekomen klachten over geluidshinder. In het leeuwendeel van die gevallen ging het om overlast "vanuit woningen" (121 keer), zoals dat in politiejargan heet (in de praktijk vallen daar zowel te hard afgestemde radio's en piek ups onder als met veel lawaai gepaard gaande huiselijke ruzies en doe-het- zelvers die de boormachine naar de smaak van de buren te gretig hanteren). Ook kwamen klachten binnen over overlast van cafés en dan cings (31 maal), crossende bromfietsen en vechtpartijen. Zomaar wat cijfers om de nieuwsgierigheid te bevredi gen over de vraag hoe het h ier staat met de geluidshinder. Die vraag werd actueel door het verschijnen van de resul taten van een onderzoek, dat in opdracht van het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne is uitgevoerd naar de overlast die het Ne derlandse volk al dan niet on dervindt van wat men in de wandeling simpeltjes "straatgeluiden" noemt. De cijfers die op die manier werden vergaard logen er niet om en het ministerie zal zich dan ook nu gaan buigen over de vraag of niet wettelijke maatregelen moeten worden getroffen om die overlast wat in te perken. Eén op de vier Nederlanders bijvoorbeeld wordt minstens eenmaal per week uit zijn slaap wakker geschud door zo'n "straatgeluid". Een dikk-> 90 procent wijst ge luidshinder aan als belang rijkste oorzaak van hoofd pijn, 71 procent brengt een verhoogde bloeddruk met ge luidsoverlast in verband. Meer dan 80 procent van de ondervraagden ziet als gevolg van de overlast een toene mende agressie, stress en een slecht humeur. Nemen we het Leidse resultaat even als uitgangspunt dan zou dat omgerekend per jaar 320 klachten van geluidso verlast opleveren .Minder dan één klacht per dag dus en lijkt weinig. De praktijk wijst evenwel uit en in het onder zoek wordt daar ook op gewe zen, dat de menselijke tole rantie nog wel zo hoog is, dat de herrie wel heel groot moet zijn voordat i telefoon grijpen en de politie waarschuwen. Geluidsapparatuur die te hard aanstaat, daar lijkt nog iets aan te doen, overlast op dit gebied van cafés wordt door de politie ook wel aangepakt. Maar een veel moeilijker fe nomeen is dat van het verkeer. Mensen bellen de politie niet op als ze bijvoorbeeld aan een drukke verkeersweg wonen met de vraag of er niet iets aan de voorbij razende auto's of bromfietsen kan worden gedaan, terwijl juist dit soort overlast als vrij permanente hinder wordt ervaren. De Alpheuse politie schafte en kele jaren geleden een deci- bellenmeter aan. Het ap paraat wordt volgens de Al- phense politie bij bijzondere controles op bromfietsen (elke maand een paar keer) ge bruikt. In het begin is met het apparaat "enorm veel van de weg gehaald", zodat het aan-, bod van lawaaiige brommers duidelijk is verminderd. Vol gens de politie is er van de aanwezigheid van de deci- bellenmeter een preventieve werking uitgegaan. "We heb ben veel gestaan op routes naar middelbare scholen en zoiets go,at dan natuurlijk als een lopend vuurtje rond", al dus de hoofdinspecteur A. M. Rut/ing van de Alphense poli tie. Ook de Leidse politie beschikt over zo'n decibellenmeter (zie foto) hoewel daar in de sur veillance niet direct gebruik van wordt gemaakt. Pas als de politie afgaande op het ge hoor de indruk heeft dat een brommer te veel herrie maakt wordt op het bureau het aan tal decibellen gemeten en als daar aanleiding toe is tot stappen tegen de eigenaar overgegaan. LEIDEN - In de Groenoordhallen zal op zeer korte termijn een aan tal akoestische voorzieningen worden aangebracht die er voor moeten zorgen dat de ge luidskwaliteit tijdens popconcer ten wordt verbeterd. Bij het con cert dat de groep Golden Earring op 24 februari geeft zullen deze voorzieningen al zijn aange bracht. In het midden van de hal LEIDEN - De Camp mag niet meer dan zes cafés hebben. Momenteel zijn er in dit gebied vijf van deze gelegenheden. Dit heeft de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden gister avond uitgesproken. Op de plaats van de vroegere Vrouwenkerk moeten dan ook geen cafés meer komen maar moet de ruimte bestemd worden als voetgangersgebied met wel licht terrasmogelykheden voor de daar al aanwezige cafés. Het raadslid Van Duyn had er moeite mee dat het aantal par keerplaatsen in De Camp in het bestemmingsplan met 115 wordt teruggebracht van 300 naar 185. Dit betekent in de praktijk dat er alleen nog maar door de bewo ners geparkeerd zal kunnen wor den. Van de kant van de opstel lers van het bestemmingsplan werd er op gewezen dat er toch al geen "echte" parkeerplaatsen in De Camp aanwezig waren maar dat deze plaatsen kunstmatig wa ren vrijgekomen door de sloop werkzaamheden. worden doeken van velours aan gebracht, terwijl de glazen ach terwand helemaal bedekt zal worden met eén gordijn. Deze laatste voorziening neemt de huurder van de zaal tijdens deze avond. Bosman Productions, voor zijn rekening. Wanneer dit inderdaad effect heeft zal de Groenoordhal voor een per manente oplossing zorgen. Deze maatregelen moeten er toe bijdragen dat de Groenoordhal van de naam "Geen gehoorhal" afkomt. Dit zei de directeur van de hal, André de Jong gister avond in de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Volgens De Jong is van deze voorzieningen ook het doorgaan van andere concerten afhanke lijk. "De organisatiebureaus zijn huiverig voor de Groenoordhal len vanwege de slechte geluids weergave. De groepen die voor de hal in aanmerking komen, wijken uit naar bijvoorbeeld de Ahoyhallen in Rotterdam of de Jaap-Edenhal in Amsterdam", betoogde De Jong. "Wanneer we goede voorzieningen krijgen, zit ten we goed in de concurrenties- feer". Voor de oplossing van de geluidsproblemen heeft De Jong onder meer contact gehad met de NOS. Met het aanbrengen van de akoesti sche voorzieningen in het mid den van de hal is een bedrag van 26.500 gulden gemoeid. Mocht de proef met het afdichten van de achterwand slagen, dan zullen de kosten voor een gordijn daar on geveer 80 duizend bedragen. De raadscommissie ging gisteVen akkoord met het beschikbaar stellen van de 26.500 gulden. De commissie gaf ook zijn goedkeu ring aan het voorstel van de Groenoordhaldirecteur een nieuw podium aan te schaffen. Tot nu toe werd het podium op gebouwd uit pallads die ook tij dens de veemarkt worden ge bruikt. Het bezwaar hiervan is, dat het opzetten enorm veel tijd in beslag neemt en dat het po dium bovendien nog naar koei- epoep ruikt. Verwarming Er zal e\ wat gedaan worden warming van de hal. Vooral tij dens het afnemen van de rech tententamens wordt er geklaagd dat de hal te koud is. De universi teit stelt als eis dat de tempera tuur in de hal 20 graden moet zijn, maar het maximum wat nu wordt behaald, is achttien graden. Vol gens De Jong is uit onderzoekin gen van de universiteit gebleken dat er een verband bestaat tussen de tentamenresultaten en de klachten over de hal. Er zullen nu schoepen aan het pla fond worden bevestigd die de warmte in de hal beter moeten verspreiden. Ook de doeken die worden opgehangen voor de be tere akoestiek, zullen aan een prettiger klimaat hun steentje bijdragen. De verbetering van de verwarming gaat 20 duizend gul den kosten. Zowel de akoestische als de ver- warmingskosten kunnen door de Groenoordhallen zelf gedragen worden aangezien de huuropb rengst van de hal ongeveer 90 duizend gulden hoger zal liggen dan oorspronkelyk voor 1978 was geraamd. Er werd gerekend op een huuropbrengst van 285 duizend gulden terwijl er al con tracten tot een bedrag van 375 duizend gulden zijn afgesloten, op korte termijn Tenslotte ging de raadscommissie gisteravond nog akkoord de raad te adviseren 29.500 gulden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van leemzand voor de aanleg van een spnngvloer in de hal ten behoeve van de Leidse Paardendagen. Deze vloer is na de Paardendagen ook geschikt voor andere evenementen zoals bijvoorbeeld Beestenspul. eveneens tegen concurrerende prijzen te verkopen. Slijterij Coster aan de Haarlem merstraat laat weten dit op de lange duur niet meer vol te kun nen houden. "We kunnen toch niet onder de inkoopprijs gaan verkopen, dat kan geen enkele zaak volhouden. Als dit zo door gaat gaan we er zeker aan kapot. Ik kan toch ook niet voor niks werken. Je zal zien als straks alle eenmanszaakjes over de kop zijn, de grote zaken hun prijzen ook weer verhogen. Dan moet de klant ook bij de supermarkten weer de volle prijs betalen". Eigenaar Toet van slijterij Montilla aan het Diamantplein zegt tfat een liter jenever nu f 11,95 kost. "Dat is de absolute bodemprijs, lager kunnen we echt niet gaan". Ook de meeste andere slijterijen verkopen jenever en vieux van bekende merken voor die lage prijs. Van de Bos aan de Korte Mare zegt al sinds oktober 1975 op die bodemprijs te zitten. "Dat is nog zo'n 30 cent boven de in koopprijs", aldus de Leidse slij ters. De uitspraak van het Euro pese hof zal volgens hen dan ook niet veel gevolgen meer hebben voor de huidige prijzen. Klerks BV aan de Kennedylaan en de Kopermolen deelt mee dat hij in alle hevigheid zal meedoen aan de concurrentieslag. "Zeker de eerste periode gaan jenever en vieux weg voor de allerlaagste bodemprijzen. De jonge jenever van Henkes gaat momenteel de deur uit voor f 11,49. Dat is de pure inkoopprijs, maar ons as sortiment is zo uitgebreid dat we dat gemakkelijk kunnen opvan gen". Slijterij de Burcht, in de Burgsteeg, zegt dat als de prijzen nog verder zakken dan f 11,95 zijn zaak een noodlijdend bedrijf wordt. "La ger kan ik echt niet gaan, anders leg ik het loodje. Ik moet toch er gens mijn brood vandaan halen". De geluidsproduktie van de brommer wordt gecontroleerd met een decibellen-meter. LEIDEN - Het vervallen van de minimumprijzen voor jenever en vieux heeft bij een aantal Leidse slijterijen geleid tot scherpe prijsdalingen. De minimump rijzen zijn vorige week officieel losgelaten na een uitspraak van het Europees hof van justitie. Vooral het grootwinkelbedrijf is er toe over gegaan te verkopen voor sterk concurrerende prijzen. Zo liet groot-kruidenier Dirk van den Broek de prijs van een liter klare met een gulden zakken. In feite worden jenever en vieux al langere tijd onder de minimump rijs verkocht en werd dat ook oogluikend toegestaan. Na de uitspraak van het Europese hof van justitie zijn vorige week de minimumprijzen officieel los gelaten en is de prijzenslag in nog grotere hevigheid losgebarsten. De zelfstandige slijters zijn daar door genoodzaakt de ver koopprijs van jenever en vieux

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3