„Krantenbezorgster viel met fiets en al in zo'n gat..." ïe/dse agenda -■BaaSBEBBBE^- Oervoorwerpen wellicht slechts voedselresten MEER DIENSTEN VVV WASSENAAR Gemiva wil nog in 1978 gaan bouwen Bewoners Rijnzichtweg boos over duur werkzaamheden en Jaksheid' gemeente Kabel-tv Leiderdorp WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 Apotheken De avond-, nacht en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 27 jan. tot 3 febr., door. Apotheek Leiden Zuid West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men ui/sluitend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Hagerplein 307, Sassenheim. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend; ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driflstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur LEIDEN/WASSENAAR - Enige tijd geleden kwam een onderzoek van de Engelse bioloog A. Sut- cliffe in het nieuws. Sutcliffe on derzoekt de etensresten van lammergieren, hyena's en wol ven op hun overeenkomsten met werktuigen van prehistorische mensen. Die etensresten, afge kloven botten, kunnen namelijk door de bewerkingen van deze dieren en de inwerking van de bodem verward zijn met door mensen bewerkte beenderen. Voor zijn onderzoek had Sutcliffe de medewerking gevraagd van een aantal dierentuinen. Omdat deze dierentuinen de voedselres ten voor zijn onderzoek als het ware voor het oprapen hebben is dat de makkelijkste manier om aan onderzoekmateriaal te ko- WASSENAAR - In Wassenaar zal de dienstverlening van de VVV aan toeristen die naar Wassenaar komen en aan de Wassenaarse ingezetenen dit jaar worden uit gebreid. Dit is althans de mening van de voorzitter van de plaatse lijke VVV mr. J.W. Royer. In ko mende seizoen zal de infor matiekiosk aan de Johan de Witt- straat meer geopend zijn dan in het afgelopen jaar, toen om fi nanciële redenen de openstelling beperkt moest worden tot de pe riode van 14 mei tot en met 28 augustus. Men heeft nu iemand bereid gevonden het infor matiewerk in de kiosk langer te verrichten, maar er moet nog overleg gepleegd worden met de VW in Den Haag. Uit het jaarverslag van de Was senaarse VVV blijkt dat er het vo rig jaar 2925 inlichtingen werden verstrekt, waarvan 615 aan inge zetenen van Wassenaar. Het aan tal ondergebrachte personen be droeg in het jaar 1977 343. Financieel gezien kwam de VVV, door lagere personeelskosten in verband met de beperkte openst elling van de informatiekiosk er beter voor te staan dan in de voorafgaande jaren. Door deze gunstige positie kan de schuld aan de VVV Den Haag aanzien lijk worden teruggebracht. Het subsidiebedrag van de gemeente (6500 gulden), zal over 1977 niet ten volle nodig zijn om de exploi tatierekening te dekken. Voor 1978 verwacht het bestuur tegen over wat hogere personeelskos ten ook aanzienlijk hogere in komsten, zodat de nabije toe komst met enig vertrouwen te gemoet gezien wordt. Bij de bestuursverkiezing werd af scheid genomen van mevrouw Zonneveld-Vosse en van de heer Kenens. Nieuwbenoemd werden mr. Huygers, die van de heer Van der Velde het penningmeester schap zal overnemen en de heer Thomassen. men. Een van de meewerkende dierentuinen is het dierenpark Wassenaar dat twee paartjes lammergieren bezit en door deze vogels uitgespuugde bottenres- ten naar Engeland verzond. Lammergieren leven van been- dermerg. Om aan dat beender- merg te komen breken ze botten door ze van grote hoogte op een harde ondergrond te laten vallen. Op die manier verkregen kleine stukjes bot slikken ze in en be werken ze in hun krop met maag sappen. Door de inwerking van de sappen wordt het beender- merg aan het bot onttrokken en veranderen de botten vaak van vorm. De restanten worden uit gespuugd en lijken doordat ze gebroken en door de inwerking van de zuren zijn afgerond vaak op werktuigen van oermensen. Daardoor bestaat de mogelijk heid dat een aantal van die voedselresten in musea liggen waar ze als werktuigen van oer- zijn geregistreerd. Verwarring Volgens de heer Van Mensch, cheoloog en bioloog in dienst het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Leiden, loopt het met het risico van ver warring van voedselresten met gebruiksvoorwerpen nogal los. Het hangt van diverse factoren af of bewerkte beenderresten door archeologen voor gebruiksvoor werpen worden aangezien. Niet alleen de vorm is daarvoor be palend, ook de vindplaats. Als een voorwerp, in dit geval een stukje bot, tussen de resten van een vuurtje of een nederzetting wordt gevonden dan is het Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Belangengroep, alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. vrijwel zeker dat het door men sen gebruikt is. Het is echter ook mogelijk dat er ergens op een af gelegen plaats stukjes bot wor den gevonden. In dat geval is het waarschijnlijker dat ze van wol ven, jakhalzen of lammergieren afkomstig zijn. Het is trouwens toch al erg moeilijk om te bepalen of stukjes bot al dan niet door mensen zijn ge bruikt. Vooral de meest primi tieve mensen gebruikten vaak nauwelijks bewerkte botten. Ze braken de botten om een scherpe punt te krijgen of gebruikten een compleet schouderblad als schep. Daar komt dan ook nog bij dat de voorwerpen waar het hier om gaat eeuwen onder de grond gelegen hebben en door weersin vloeden het eventueel aanwezige beendermerg allang is vergaan. De botten zelf zijn vaak door ero sie ook al niet meer wat ze ge weest zijn. Het probleem is overigens Nederland niet erg belangrijk. In het tijdperk waar het hier om draait, het vroege paleoliticum, woonden er in ons land alleen op de hogere zandgronden mensen en in deze kalkarme zandgron den vergaan botten volkomen. Er zijn wel skeletten in de Noordzee bij de Doggersbank en in de Wes- terschelde gevonden, maar daar van staat vast, dat ze niet door mensen zijn bewerkt. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. OEGSTGEEST - „We worden hier zenuwziek. Ze blijven aan de gang" en „Het duurt allemaal zo lang. Dit irriteert het meest". Deze en vele andere uitspraken (die uiteindelijk op hetzelfde neerkomen) laten de bewoners zich ontvallen als ze praten over de werk zaamheden voor hun huisdeur aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest. Het gaat hier om het gedeelte van deze weg direct achter het kruispunt Geversstraat-Rhijngees- terstraatweg-Rijnzichtweg. 7nalc hpkpnrf ia dp pemepnte be7ie teur van gemeentewerken Dob- genoeg om bij de politie aan te Zoals bekend is de gemeente Dezig hplaarzeet dat eind iuli beeonnen kloppen om een noodverlichting, met het aanleggen van busbanen oeiaarzegiaateinajuii oegonnen e gekomen Maar in hpt centrum van Oeesteeest werd met werkzaamheden. „uie is er toen ook geKuiuen. ivwc in nel centnim van uegslgeesi. i hewnners waarom doet de gemeente toch ringem ^nog ÏÏThS uHblUvên'van niet eerder .etst" vraagt zij zich trottoirs vervangen en aangelegd. van^gèmeCTt^ovefde^rk6 Mevrouw de Boer-Otto (78) woont zaamheden. Ze wisten wel dat er op nummer 15 aan de Rijn- hun huisdeur een bus- achtweg. „Gisteren Al met al een ingrijpende wijzi ging op een van de drukste keersknooppunten in banennla'n zou^worden" uitne les redelijk in orde, vandaag kan Oegstgeest. De bewoners begint kammpUm vlmieuwSg van de lk weer miJn hu,s niet Ult' Door uft te hangen Win*" J,maar het ontbreken van een behoor- riolering zou plaatsvinden, r ïhtte dat zou gebeuren If e verlichting kan ik 's avonds was naar eigen zeggen hun totaal al I"e* meer d.^ deur Gebrek onbekend, ,,'s Ochtends vroeg zonder de hulp van mijn zoon c 1 „Er is een volslagen gebrek aan stonden ze plotseling met coördinatie hier. Ze hebben de enorme machines hier. Bij mev- JJOOT grond al een paar keer openge- rouw Dewals sprong door het graven en weer dichtgegooid. En enorme lawaai een ruit. En van £harleS LennartZ dan dacht je: nu is het eindelijk toen tot nu toe kon je hier niet afgelopen als ze de kuilen dicht- meer behoorlijk lopen Regel- gooiden. Maar de dag erna kwam matig ontstonden voor de wo- me wel eens komt halen", vertelt een andere ploeg die weer alles ningen nieuwe kuilen. de bejaar(je vrouw die zegt zowat openmaakte" zegt een boze mev- zenuwziek te worden van de hele rouw Doeleman, wonend aan de Ptfoorlvprlichtinff toestand. Rijnzichtweg 13. De heer Dobbelaar, geeft toe dat de „Ik kan mij niet voorstellen dat zo'n Mevrouw Doeleman: „Overal slin- situatie aan de Rijnzichtweg el- klein stukje werk zo'n lange tijd gerden obstakels rond zoals hout lendig is: „Als je in het hart van moet duren" vertelt zij verder. en stenen. Het ergste was nog dat het dorp gaat werken krijg je Hiermee doelt ze op het stukje hier 's avonds geen noodverlich- problemen. Daar komt nog bij Rijnzichtweg dat zich over een ting werd aangebracht. En dat dat er verschillende bedrijven lengte van zo'n honderd meter terwijl hier de nodige oude men- bezig zijn die het regelmatig uitstrekt voor de rij huizen. Vol- sen wonen", aldus mevrouw openbreken. Ook de aannemer gens mevrouw Doeleman is men Doeleman. De 75-jarige mev- vindt de situatie verre van ideaal, vijf maanden geleden al begon- rouw Van de Bos die ook daar Dobbelaar meent dat er echter nen met de werkzaamheden aan woont is op het ongelijke terrein weinig aan te doen is. dit deel van deze weg. Gemeen- ten val gekomen en heeft een pols -r nnnuri ryrrpf jp telijk opzichter Van Dokkum gebroken. Een kranten bezorg- J-^OOp DI UggtHJti geeft aan dat 12 december be- ster viel volgens de bewoners met „Je zou een heleboel mensen nodig gonnen is met het slopen van de fiets en al in een van de gaten. hebben om te controleren of het oude riolering en adjuct—direc- Voor mevrouw Doeleman reden werk gecoördineerd verloopt. Het gedeelte van de Rijnzichtwegwaar zoveel ergernis over is ontstaan. Regelmatig werd het terrein voor de woningen opengebroken en weer dichtgegooid. Deze foto werd een week geleden genomen Het terrein lag er toen nog niet helemaal "glad" bij, maar het begon erop te lijken De bewoners zagen het weer wat rooskleuriger in. Nu zijn er weer gaten gemaakt, want er moet nog aan de elektriciteit worden gewerkt. Voor de zoveelste keer.... Het is gewoon zo dat het ene be- tenj men binnen vier weken ge- nieuwjaar hebben we een as- drijf een loopbruggetje aanlegt heel klaar kan zijn op dit stuk aan faltbaan tot dicht voor hun terwijl het andere het weer weg de Rijnzichtweg. woonhuis gelegd om de bewo- haalt". Van Dokkum garandeert dat het ners niet geheel af te sluiten" al- Ondanks enkele problemen zoals werken aan de elektriciteit (daar dus Dobbelaar, het springen van de waterleiding, js men gisteren mee begonnen) „Loopplankjes over de greppels? het oponthoud doordat men op de laatste fase betekent van het Neen nergens. Ik ben hier zo'n oude funderingen stootte en het project. Volgens Dobbelaar was beetje de jongste en kan nog wel langs elkaar heenwerken van de er een behoorlijke informatie over zo'n greppel heenspringen. Leidsche Duinwatermaat- vooraf aan de bewoners door Er is vaak nog maar een loop schappij (water), het Energiebe- middel van hoorzittingen en ruimte van enkele centimeters drijf Rijnland (gas en elektrici- krantenpublicaties. langs de kuilen. En dat terwijl teit) en de PTT (telefoon) heeft de „Misschien dat het wel beter ge- hier maar twee jonge gezinnen aannemer volgens Dobbelaar weest was als ze een briefje ge- wonen. De rest zijn bejaarden", nog zo'n 3V2 maand voorsprong kregen hadden van de gemeente" zegt mevrouw Dewals van num- op het oorspronkelijk schema. meent Dobbelaar toch. mer 17. Dit valt mede te danken aan de Zij en enkele andere bewoners van gunstige weersomstandigheden. "nt;™dit stuk Rijnzichtweg hebben al De heer Van Dokkum, gemeente- lNICUWJddl eens eerder in de clinch gelegen lijk opzichter bij de werkzaam- Over de noodverlichting blijven met de gemeente. Dit gebeurde heden geeft aan dat „meer ge- Dobbelaar en Van Dokkum on- toen de plannen voor de busba- coördineerd" werken zou bete- duidelijk. Ze zijn het wat dat be- nen gelanceerd werden en een kenen dat de grond dagen achter treft niet helemaal eens met de deel van de pastorietuin aan de elkaar zou moeten openliggen bewoners. Toch heeft Dobbelaar overkant van de huizenrij moest om de aansluitingen in de grond maandagochtend onder andere sneuvelen. „Toen heeft de ge- te stoppen. „Dan zouden de men- met de adjudant van politie en de meente niet naar onze protesten sen helemaal niet meer buiten wethouder van openbare werken tegen het weghalen van die fraaie hun huisdeur komen". Zowel de een gesprek gehad over de nood- bomen geluisterd en nu luisteren adjunct-directeur als de opzich- verlichting. Dobbelaar vertelt dat ze na deze protesten al helemaal ter zijn ervan overtuigd dat (als zoveel mogelijk geprobeerd is de niet meer naar ons" meent mev- tenminste het weer blijft meezit- overlast te beperken. „Voor rouw Doeleman. LEIDERDORP - De gemeenteraad van Leiderdorp za! zich maan dagavond buigen over voorstel len van het gemeentebestuur ten aanzien van de kabeltelevisie. Dan worden de aansluitvoor waarden, tarieven en de be- heersverordening voorgelegd. Voorts zal het voorstel worden behandeld om deel te gaan ne men aan de Gemeenschappelijke Regeling Antenne-Energievoor ziening Leiden en Omgeving. Andere voorstellen die op de raad- sagenda staan zijn: de aanleg van vijf houten voetgangersbruggen in Voorhof-noord en de verhuur van een gedeelte van de garage achter het gemeentehuis aan de postduivenvereniging "Leider dorp". ZOETERWOUDE - Het is de be doeling dat Gemiva nog dit jaar een aanvang kan maken met dé bouw van een zwakzinnigenin richting aan de Zwetkade te Zoeterwoude. Gemeente en pro vincie hebben inmiddels hun toestemming hiertoe gegeven. Het wachten is nog slechts op de goedkeuring van de bouwplan nen door het Ministerie van Volkshuisvesting. Dit deelde d<? heer Arts, directeur van de stichting Gemiva gister avond mee tijdens een bijeen komst in "Ons Huis" in Zoeter woude. Voorts vertelde directeur Arts dat het aantal te bouwen paviljoens van drie naar twee zal worden te ruggebracht. Dit, omdat de 60 zwakzinnigen die oorspronkelijk in het derde paviljoen werden ondergebracht hier te veel geïsoleerd zouden zijn. Bij nader inzien leek het beter om voor hen Burgerlijke stand Lambertus Johannes Wilhelmus, zn.v. J. L. J. Meeuwenoord en W. J. J. van Rhijn; Johannes Wilhelmus Cornells, zn.v. W.A.A. Berk en M. A. Berg; Simone Marjoleine Edith, dr.v. S. J. Hoogervorst en G. K. J. Korbee; Roland Marcus, zn.v. J. H. A. Wetting en A. J. van der Drift; Mirelle Johanna Maris, dr.v. J.J.J. P van der Post en J. M. Aniba; Ilona, dr.v. J. A. Franck en J. J. Plug; Dirk Alexander, zn.v. H.A. van den Bergen en C. J. Stuff ken; Nathalie Simone, dr.v. R. Carta en, M. E. Fransen. Overleden: M. van Mourik (1906); H. H. E. Hansen (1956); J. de Vos, (1917); J. Nust, (1915); P. Braggaar. (1900); M. J. Musgrove,(1890); T. G. van Tol,(1915); A. A. Ouwerkerk,(1902) geh.gew. met J. van Altena; P. Schermer, (1892), geh.gew. met S. Abelman; F. van der Meer, (1901 Gehuwd: G. L. M. Koot en J. H. Kluts. Uitvoering Excelsior grandioos WASSENAAR - De muziekmin- nende Wassenaarders hebben gisteravond genoten van de uit voering van de Wassenaarse mu ziekvereniging "Excelsior". Het concert van de vereniging was georganiseerd door de Was senaarse Oranjevereniging "Ko ningin Wilhelmina", die dit tradi tionele optreden op de verjaardag van prinses Beatrix tot een Prin- sesseconcert hebben gemaakt. Het programma dat werd afge werkt in de Messiaskerk droeg voor de pauze een overwegend serieus karakter. Uitgevoerd werd een compositie van Louis Andriessen "Monuments of the Netherlands". Wim van der Nat en André van Kouwenhoven tra den op als solisten in "The Re turn" en in „Rhe Acrobat". Veel succes oogstte Excelsior met de „Carnival Suite" van Tansman en 0 de achtergrond het orkest, bezig aan met een moderne bewerking van het beroemde "Standchen" van Heykens. Het eerste gedeelte werd besloten met "Rhapsodie Slave". De "Basin Street March de "Choral and Rock-Out" en de negro-spiritual "Josua" brachten het publiek tot groot en thousiasme. Naast dit dixieland- ritme dat „Excelsior" bijna per fect beheerst, volgden nog "Expo "70" van Ken Roccard en een stuk muzikaal vuurwerk in de vorm van "Fascinating Drums". De mars "Ambassador" en de „Apa- chendan" vormden de toegift.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2