LEIDSCH DAGBLAD Uitbreiding Almelo komt er i? Multivisie heft zichzelf op Europees visserij beleid van de baan vandaag Palestijnse brief bij ministerie CDA GEEFT TOE iptedS^s Indonesisch leger bezet universiteit WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35464 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BRUSSEL (SP/ANP) - Sinds van nacht bestaat de Europese vis- serijpolitiek niet meer. De Brit ten weigerden op het laatste mo ment het interim-akkoord te te kenen voor een gemeenschappe lijke vangstbeperking. Na het mislukken van het beraad hebben de acht overige EG-lan- den besloten dat ze hun nu te tref fen nationale maatregelen zullen baseren op datgene waarover zij het in de raad eens waren. De acht doen dus alsof er in de praktijk een gemeenschappelijk visserij beleid bestaat. Voor de Nederlandse visserij zal minister van der Stee de ko mende week met een serie vangstbeperkingen komen. Ze komen er op neer dat de nu geld ende regelingen aangepast ge handhaafd zullen blijven. In de Noordzee en de Keltische Zee blijft voor alle Europese vissers de jacht op haring verboden. De geldende beperkingen voor de tong- en scholvangst worden verlengd. Nederland neemt de grootste vangstbeperking voor zijn reke ning. In vergelijking met de jaren 1973 -1976 mogen onze vissers in kilo's slechts zeventig procent vangen. In de EG als geheel komt men in vergelijking met de ge noemde periode op een vangst van drieennegentig procent. Geen enkel ander land legt zich zulke forse beperkingen op als Nederland. Minister Van der Stee was hier al eerder mee akkoord gegaan. Een rol speelt daarbij dat andere landen langduriger dan wij hun activiteiten zullen moe ten beperken zodat ook zij uit eindelijk flinke offers moeten brengen. Na slepende onderhandelingen die zestien maanden hebben ge duurd sloeg tegen middernacht in Brussel het uur van de waar heid. De Britse minister John Silkin weigerde zich aan te slui ten bij een interim-akkoord dat alle andere partners voor het jaar 1978 wilden sluiten. Groot-Brit- tanniê wenst de baas te blijven in de zone tot ongeveer vijftig mijl, of tenminste daar voorrang te hebben op andere landen. Eerder op de dag hadden de minis ters van West-Duitsland, België en Nederland collega Silkin al in gepeperd dat hij niet langer alles kon dwarsbomen. Zij dwongen de Brit om de beloofde prijsver hoging voor de Britse boeren via een devaluatie ,van het groene pond grotendeels uit te stellen. Kabel-televisienet in handen van de P.T.T. OEGSTGEEST - Het kabel-tv net in Oegstgeest zal binnenkort door Multivisie BV worden over gedragen aan de P.T.T. Hierover is onlangs principiële overeens temming bereikt. In april vorig jaar nam de P.T.T. al de kabel-tv mast in Oegstgeest van Multivisie over. De bedoeling is dat deze mast te zijner tijd wordt overge dragen aan een gemeenschappe lijke regeling van acht gemeen ten in de Leidse regio. Elk van deze gemeenten zal dan "signaal" betrekken van deze mast. Voor de gebruikers van kabel-tv in Oegstgeest zal de overdracht van het kabel-tv net in elk geval geen merkbare gevolgen hebben, zo liet een woordvoerder van deze gemeente vanochtend weten. De rechten en plichten die zijn vast gelegd in het zestienjarige con tract dat de gemeente met Mul tivisie heeft, zullen ongewijzigd worden overgenomen door de NV Centrale Systemen Exploita tiemaatschappij Casema in Den Haag. De P.T.T. heeft van deze maatschappij de meeste aande len in bezit. Multivisie en Multicom doen al hun kabel-tv netten en -installaties aan Casema over, omdat zij er geen brood meer in zien. Steeds meer gemeenten besluiten hun netten zelf te gaan aanleggen en in beheer te nemen. Daarom hebben de twee maatschappijen besloten de bestaande contracten die zij hebben met een zevental gemeenten over te hevelen naar Casema. Tot die gemeenten be horen behalve Oegstgeest ook Haarlem en Alblasserdam. Inmiddels buigen de gemeentebe sturen van acht regiogemeenten zich over een ontwerp gemeen schappelijke regeling voor het beheer van de kabel-tv mast in Oegstgeest. Deze gemeenten zijn Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Rijnsburg, Valkenburg, Voor schoten. Warmond en Zoeter- woude. De mast werd indertijd gebouwd door Multivisie, die zichzelf binnenkort zal opheffen. Hiertoe is besloten door de moedermaatschappijen van Mul tivisie en Multicom, Polyzathe en de Verenigde Nederlandse Uit geversbedrijven. De direc tie en medewerkers van de twee kabel-tv maatschappijen hebben naar een andere functie moeten uitzien. DEN HAAG (SP) - Het aan Brazilië te leveren verrijkte uranium mag pas naar dat land worden verscheept, wanneer Nederland, Duitsland en Engeland met Brazi lië een waterdicht systeem voor de opslag van het kern- afvalprodukt plutonium hebben uitgewerkt. Een voorstel van deze strekking, ingediend door het CDA en VVD, zal in de loop van vandaag hoogstwaar schijnlijk door de Tweede Kamer worden aanvaard. De Utrechtse hoofdinspec teur van politie Doeve houdt een aantal valse honderdjes in de hoogte. Hij heeft er nog veel meer achter de hand, want in de Domstad kwam de politie een omvangrijke valse munterij op het spoor door de arrestatie van een 37-jarige man, die een half miljoen aan valse honderd jes op zak had. De politie is bang dat er tijdens het car naval nog heel wat van die valse briefjes in omloop zul len worden gebracht PAGINA 7 Tina Turner: "De scheiding van Ike was het dieptepunt in mijn carrière" PAGINA 5 Sadat houdt zich z René Pijnen: 'Tk heb Kar stens op zijn plaats gezet" PAGINA 15 I SER-commissie verdeeld over "arbeidsplaatsen-toe slag". PAGINA 23 Boskov heeft de eer aan zichzelf gehouden. Aan het einde van het seizoen, zo heeft hij het Feyenoord be stuur laten weten, stapt hij op. Hij hoopt naar een an dere Nederlandse club PAGINA 13 x model i HOXJSTON - De eerste drie zwarte astronauten bij Shuttle in het Johnson Ruimte Centrum waar gisteren de tweejarige trai- Dit tot het moment waarop de ag- nin9 begon voor 35 astronauten voor het ruimtependel-programma van de Europa overal de NASA. Van links naar rechts: Guion Bluford, Frederick Gregory en Ro- ngekomen nald McNair. rariërs elders in Brussel prijsverhoging krijgen Voor de Nederlandse agrariërs is dit van grote betekenis. Zij zijn er nu van verzekerd dat ook Groot-Brittannië er belang bij heeft om de komende lente de landbouw een algemene prijsver hoging toe te staan. Tot nu toe had minister Silkin zich daar te gen steeds verzet. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. of de agent in uw woonplaats. JAKARTA (Reuter) - Indonesi sche troepen hebben vandaag de Rusland lanceert weer een kosmos MOSKOU (Reuter) - De Sovjet- Unie heeft een nieuwe satelliet, de Kosmos 987, in een baan om de aarde gebracht. De satelliet werd gelanceerd om het onderzoek van de ruimte voort te zetten. Alle apparatuur functio neert normaal. Intussen zijn twee nieuwe metalen brokstukken gevonden van de Kosmos-satelliet, die vorige week boven Noord-Canada neer kwam. Af en toe regen zuidoostelijke wind, later veranderlijk en afnemend. Minimumtenperaturen om het vriespunt, maximumtempera turen rond 3 graden (opgemaakt om 11.15 uur) 2 februari Zon op: 8.19 uur; onder: 17.29 op: 3.00 uur; onder: 12.25 Hoogwater te Katwijk on uur, laagwater om 5.03 ei campus van vier universiteiten In Bandoeng bezet in een actie tegen militante studenten. De actie verraste de studenten en docenten, die niet meer in of uit konden gaan. De besturen van de universiteiten zouden zich bezorgd maken over de militaire acties tegen de stu denten maar het gaat hen te ver dat pantservoertuigen de cam pus bezetten. De regering heeft kort geleden 150 studenten op gepakt die kritiek hadden gele verd op de herbenoemingspro cedure van president Soeharto. Elvis Presley verdringt Jeanne d'Arc LONDEN (UPI) - Wijlen Elvis Presley heeft Jeanne d'Arc verdrongen als de held of heldin van de bezoekers van Madame Tussauds was senbeeldenmuseum in Lon den. Vervelend is alleen dat Tussaud geen Presley-beeld heeft. Een woordvoerster zei dat men jarenlang had geprobeerd Presley tot poseren te bewe gen en dat men er zelfs voor naar Amerika had willen gaan, maar dat men er nooit toestemming voor heeft ge kregen. Elvis heeft de eerste plaats on der de helden verworven in de jaarlijkse kerstrondvraag van Tussaud onder de be zoekers. De helden of heldin nen hoeven niet per se te zien te zijn. „Wij hopen van Presley nog dit jaar een mannequin te heb ben", zei de woordvoerster. „We zullen er één maken naar foto's en naar wat over zijn gewicht en maten be kend is". Onder de griezels in Tussaud heeft president Idi Amin van Oeganda Adolf Hitler van de eerste plaats verdrongen. Hitier genoot de onderschei ding sinds de rondvragen begonnen. Ook van Amin bezit Tussaud geen beeld. Het CDA heeft met deze opstelling een flink stuk toegegeven aan de druk, die.er vanuit de regering en de WD-fractie op de christen democraten werd uitgeoefend. Aan het begin van het debat over de uitbreiding van het ultra-cen- trifugeproject in Almelo had het CDA laten blijken eerst meer ga ranties te willen hebben alvorens met de levering vah verrijkt ura nium aan Brazilië in te stemmen. Onder druk van de VVD en de rege ring heeft het CDA wat water bij de wijn gedaan en een wat milder standpunt ingenomen. Het kabi net-Van Agt was benauwd, dat het CDA en de VVD, de twee re geringspartijen, uit elkaar zou den worden gedreven. Angst Bij de regering bestond ook de angst, dat een niet door de VVD en wel door de oppositie ge steund voorstel van het CDA om meer garanties aan de levering van het uranium aan Brazilië te verbinden er toe zou leiden, dat Duitsland en Engeland Neder land uit het UC-project zouden stoten. Het CDA en VVD hebben elkaar nu gevonden in een formulering, die er op neer komt, dat de regering ervoor moet zorgen dat pas tot daadwerkelijke levering van de splijtstof wordt overgegaan, wanneer er alle zekerheid is, dat Brazilië geen misbruik kan ma ken van het kernafvalprodukt plutonium en zelf de vervaardi ging van een atoombom ter hand neemt. Dit betekent dus ook dat de uit breiding van de ultra-centrifuge- fabriek in Almelo kan doorgaan en dat het contract met Brazilië in principe door het parlement is bekrachtigd. Bevestiging Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken liet gister avond in de kamer dan ook blijken niet al teveel moeite te hebben met de voorstellen van CDA en VVD. Hij zag er „een be vestiging van het regeringsbe leid" in. Volgens hem zijn er wel mogelijkheden om ook de part ners Duitsland en Engeland voor dit standpunt te De oppositiepartijen vinden dat de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) on voldoende hebben aangetoond, dat Duitsland en Engeland niet nu willen meewerken aan het verkrijgen van meer garanties van Brazilië. PvdA, D'66 en PPR pleiten er daarom voor dat Ne derland weer gaat praten met Duitsland en Engeland om te zien of samen met Brazilië een nadere regeling van het opslagregime voor het plutonium op papier kan worden gezet. Volgens de rege ring is dit onmogelijk. Moties van de oppositie, die de regering wel deze opdracht geven, noemde minister. Van der Klaauw „vol strekt onaanvaardbaar".(Zie ook pagina 7) Over vergiftigde sinaasappels Ltr. ionne Henkes 11.49 Itr. jonge Hartevelt 11.95 ltr. vieux Henkes 11.95 ltr. citroengenever Hartevelt Scotch whisky White label 11.95 rum Bootz 8.95 dry gin SilvertOp 10.95 KENNEDYLAAN7 BEVRIJDINGSPLEIN 19) KOPERMOLEN 36 J -LEIDEN DEN HAAG (ANP, SP) - Het n terie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft vanmorgen een brief ontvangen van het "Arabisch revolutionair leger Palestijns leger Palestijns front". In de brief, die nog naar achttien andere West- en Oosteuropese landen zou zijn verstuurd, wordt gemeld dat sinaasappels uit de door Israël bezette gebieden zijn vergiftigd teneinde de Israëlische economie te schaden. De letterlijke inhoud van de brief wilde het ministerie niet geven. De Nederlandse justitie stelt thans een onderzoek in omdat in Maas tricht vijf kinderen na het eten van met kwik geïnjecteerde Is raëlische sinaasappels naar het ziekenhuis moesten. In Israël werd op de berichten uit Nederland over met kwik inge spoten Israëlische sinaasappels met een zekere onverschilligheid gereageerd. De Israëlische nieuwsmedia maak ten vanochtend voor het eerst melding van de vergiftigingsge- vallen in Nederland. Deze nieuwe sabotage-methode kan een ern stige bedreiging vormen voor de Israëlische export van groente en fruit. De Israëlische citrusexport had in 1977 een waarde van 120 miljoen dollar, waarvan 60 tot 70 procent naar de EG-landen, voornamelijk Engeland, Neder land, Duitsland werd uitgevoerd. Zie ook pagina 7 Vrijdageditie Leidse Post opgeheven LEIDEN - De Leidse uitgever B Lina is gestopt met de versprei ding van het wekelijkse huis- aan-huis blad "Leidse Post Week-end". Ongeveer een half jaar geleden werd het blad, dat steeds op vrijdag verscheen, voor het eerst verspreid. "Maar we zijn tot de conclusie gekomen dat zo'n blad geen haalbare kaart is" zegt Lina. "De mensen worden in het weekeinde al overstelpt met familiebladen, opiniebladen, magazines en goede televi sieprogramma's. Anderzijds had ik geen zin om met advertentiep rijzen te gaan rommelen". De tra ditionele woensdageditie van Leidse Post/Zuid-Holland Post blijft normaal verschijnen. De Visser naar FC Den Haag ROTTERDAM - Piet de Visser te kent vanavond een contract bij FC Den Haag. De ex-trainer van R.W.D.M. nam vandaag dit be sluit, omdat de procedure zoals Feyenoord die volgt bij zijn be sluitvorming om een nieuwe trainer aan te trekken, hem te lang duurt. „Ik wil graag naar Feyenoord, maar dan had het vandaag de knoop moeten doorhakken. Dat moet ik ook doen en daarom ga ik naar Den Haag". iruisen en bon ingevuld in een o /onder post/egel opsturen naai h Dagblad Antwoordnummer 21

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1