„Ik wil iels afnemen van verantwoordelijkheid jonge agenten" Maarse Kroon ontsloot Rijnstreek Alkemade dient schadeclaim in bij spoorwegen 55 jaar geleden eerste busdiensten WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 STREEK PAGiNA li) Nieuwe politiechef Katwijk de jongste van ons land KATWIJK - "Het is doorgedrup peld dat de commissaris van de koningin in Zuid-Holland Kat wijk op de vierde of vijfde plaats heeft gezet op de provinciale prioriteitenlijst van gemeenten waar een nieuw politiebureau Door Jos van der Meer moet worden gebouwd. Dat is nog niet officieel en daarom nog onzeker, maar ik vind 't wél teleurstellend. De elf provin ciale lijsten moeten namelijk nog worden samengevoegd tot een landelijke prioriteitenlijst en dan zal Katwijk niet zo hoog gaan scoren. Maar, ik blijf toch optimistisch. Katwijk moet een jaar weten en met die weten schap verder gaan werken. En intussen blijft de te beperken huisvesting die we nu hebben af en toe een kleine domper voor iedereen van ons corps. Als we eenmaal in een ruimer jasje zit ten, zullen we er nog beter aan toe zijn in Katwijk." Minder aangenaam nieuws voor Katwijk, dat Pieter Bernard Ni- colaas (29) de Jong ons tijdens het gesprek, dat wij met hem hebben, brengt. Aanleiding voor dit ge sprek; diens benoeming met in gang van vandaag tot chef van politie in Katwijk. Oud-Leide- naar De Jong is daarmee de jong ste corpschef van politie die ons land kent. Een etiket dat we wat De Jong betreft echter maar er gens op een deur moeten plak ken, omdat hij er zelf geen enkele behoefte aan zegt te hebben: "Leeftijd zegt niets van iemands kwaliteiten. Ik heb niks aan zo'n predikaat. Ik wil het niet heb ben." "Bliksemcarrière" is vervolgens ook al een uitdrukking waar de nieuwe baas van 64 Katwijkse politiemensen niet van wil horen. Hij zegt "Goed, het is snel ge gaan: nog geen acht dienstjaren en dan al de leiding over een corps. Maar ik heb niet gezegd toen ik in 1970 van de Apel- doornse politieacademie kwam, dat ik zo snel mogelijk hogerop moest. Ik heb geluk gehad met de keuzen Den Haag en toen Kat wijk te doen. Toen ik naar Kat wijk kwam, had ik weinig voor uitzichten. Ik werd in 1976 echter vrij onverwachts hoofdinspec teur en vorig jaar ging Laméris weg en omdat ik aan hem als chef kant doet dit de vrees ontstaan, dat De Jong Katwijk voor niet al te lange tijd zal dienen. Onze ge sprekspartner vindt deze vrees niet op zijn plaats. Hij reageert als volgt: "Omdat ik een studie volg is dit punt tijdens de sollicitatieproce dure uiteraard naar voren ge bracht. De burgemeester heeft gesproken van een termijn als chef van zeker vijf a zes jaar. Ik zal daar in principe wel aan vasthou den. Wat ik na die tijd voor een plannen heb? Nou, ik heb twee lijnen voor mezelf uitgestippeld. KATWIJK - Hoofdinspecteur P. B. N. de Jong (29) wordt op vrijdag 17 februari geïnstalleerd als nieuwe corpschef van gemeentepolitie in Kat wijk. De installatie wordt gedaan door burgemeester mr. C. A. Bos van Katwijk. Dit gebeurt om 15 uur in zalencomplex Tripodia aan het Hoor- nesplein 155, Katwijk aan Zee. De benoeming van de heer De Jong is gisteren officieel afgekomen en zij gaat vandaag in. De heer De Jong volgt de heer F. J. Laméris op, die afgelopen zomer tot commissaris van politie te Voorburg werd benoemd. Hoofdinspecteur De Jong was al in Katwijk werkzaam, de laatste maanden als waarnemend politiechef. een goed leermeester had gehad, veel ervaring had opgedaan, ging ik ervan uit dat ik dit werk best zou aankunnen plus dat ik wel 'n kans had 'tte worden. Bovendien bevalt het me uitstekend in Kat wijk." Studie Niet van enige uitzonderlijkheid gespeend is vervolgens het feit, dat de nieuwe Katwijkse poli tiechef bijna zijn rechtenstudie heeft voltooid. Aan de andere De ene gaat richting justitie, om dat ik strafrecht studeer. De an dere is de politie. Nu ik corpschef ben geworden, zal ik voorlopig wel bij de politie blijven. De vol gende stap wordt vermoedelijk een commissariaat. Kijk, je kan van iemand van 29 jaar natuurlijk niet verwachten, dat-ie ergens tot zijn pensionering blijft plakken. Bij het politiewerk zal de studie beslist wel haar vruchten afwer pen. Dat merk ik nu al. En bo vendien is het de verwachting dat in de regionale politietop zwaar dere mensen gaan worden aange trokken. Een meesterstitel zal daarbij niet misstaan." Beleid Pieter de Jong kondigt vervolgens desgevraagd aan bij het poli tiebeleid dat hij in Katwijk gaat voeren in grote trekken de lijn— Laméris te zullen voortzetten. Dat geldt met name voor de in terne organisatie en de taakver deling binnen het corps. "Ik ga niet husselen met functies," zo stelt hij. Wel is er sprake van drie wijzigingen binnen het team. De Jong zet ze voor ons op een rijtje: "Ik wil iets van de verantwoor delijkheid afnemen van de jonge agenten, van mensen met één, twee of drie dienstjaren waarvan we er in Katwijk ruim twintig hebben. Deze mensen krijgen, een intensievere begeleiding, niet alleen op het bureau maar ook op straat. Dat betekent dat we meer kaderleden van de Kat wijkse politie op straat te zien zullen krijgen." "De tweede verandering zal zijn, dat de mensen meer groepsge wijs de straat op zullen gaan. Met z'n drieën of vieren de auto in, zodat men van elkaar kan leren. En het derde punt is, dat ik een systeem van lesgeven wil gaan opzetten voor de jonge mensen. Zodat ze niet alleen een médede ling over een vernieuwing krijgen, maar dat ze daar ook een instructie over krijgen. Ik kan me zoiets voorstellen van één keer per week les." Manager Als zijn eigen taak binnen het - naar zijn eigen zeggen "bekwame, jonge en goed met de landelijke ontwikkelingen meegroeiende" - Katwijkse politiecorps, ziet de heer De Jong het volgende: „Ik zie het corps als een bedrijf en mezelf daarin als een manager. Ik vind dat we verantwoord met de ons beschikbaar gestelde over heidsgelden moeten omsprin gen. Esn goed contact met de mensen waarbij we onzs begro ting inleveren, de afdeling -"fi nanciën" op het gemeentehuis, is erg belangrijk omdat er dan een goed begrip mogelijk is. Een ver antwoorde keus van het matriaal is belangrijk en ook de manier waarop er mee wordt omgegaan. Bijvoorbeeld onze voertuigen, die worden elke dag gecon troleerd en als daar aanleiding toe bestaat wordt de berijder ervan op het matje geroepen." "Wat verder tot mijn taak behoort is het in gang houden van het corps. Je moet de mensen laten mee denken en inhaken op de ini tiatieven die van hen komen. Je moet tijd hebben voor je corpsle den. Niets is dodelijker dan te zeggen: Nee, ik heb geen tijd voor je. Verder is een goede werksfeer erg belangrijk. Je moet goeds contacten hebben en houden met iedereen. De hiërarchieke weg volgen om iemand iets te zeggen, is voor mij niet nodig. Ik stap zó wel naar 'm toe." Baldadigheid Tot besluit van ons gesprek behan delen wij met de heer De Jong de praktische kant van het poli tiewerk in Katwijk. Het belang rijkste probleem voor het re chercheteam op dit moment noemt het de opsporing en aan houding van een insluiper, die momenteel actief is in de omge ving van de Secretaris Varkevis- serstraat in Katwijk aan Zee. Voortdurende problemen vindt hij verder fietsers die zich niet aan de regels houden - "Ieder kind maakt op weg naar school zeker twintig overtredingen" - en de meest "Katwijkse" moeilijk heid van veel baldadigheid. De Jong over dat punt: "Tja, er wo nen hier veel mensen op een klein DenieuwecorpschefbijdeKatwijksepolitieP.BJI.de Jong: De hiërar chieke weg volgen om iemand iets te zeggen, is voor mij niet nodig. stukje grond, he. Neem nou de wijken Rijnsoever en Hoornes Ik zie bijvoorbeeld de wijkvereni- gingen een grote taak om deze si tuatie te verbeteren. Behen digheidsraces voor brommers, een reparatiehoek. Die zaak zal zeker aan de orde komen als we het contact met die verenigingen gaan intensiveren. Ook zou een onderzoekje naar de baldadig heid in Katwijk geen kwaad kun nen. Misschien vind ik daar zelf wel eens tijd voor." LEIMUIDEN - Vandaag is het precies vijfenvijftig jaar gele den dat een aantal dorpen in de Rijnstreek door middel van een busdienst onderling met elkaar werden verbonden. Bovendien werd het de dorpelingen met de diensten van Maarse Kroon gemakkelijk gemaakt om Lei den te bereiken. Die eerste dienst van Maarse Kroon be gon in Rijnsaterwoude, ging vandaar via Leimuiden naar Oude Wetering en Roelofa- rendsveen. Vervolgens ging de rit naar Rijpwetering en verder via Oud Ade naar leiden waar op het stationsplein het eindpunt was. Het beginnen van een buson derneming was in die dagen zeer eenvoudig. Om te begin nen moest men een bus hebben en de burgemeesters van de gemeenten waar zich het begin- en eindpunt bevonden, moes ten een vergunning tot het in nemen van een standplaats verstrekken. Voorts moest de ondernemer een advertentie in de plaatselijke kranten pu bliceren, waarin de dienstrege ling en de tarieven werden be kend gemaakt. De eerste rit op die gedenkwaar dige 1 februari 1923 begon 's morgens om kwart over zeven. De tocht van Rijnsaterwoude naac Leiden nam vijfentachtig minuten in beslag en kostte ze ventig cent. Het resultaat van die eerste dag uit de geschiede nis van Maarse Kroon was lang niet slecht: maar liefst honderdtweeënveertig perso nen maakten een ritje en zij zorgden voor een dagopb rengst van 41,75. De diensten van het jonge bedrijf sloegen aan, zodat al na een paar weken een tweede busje moest wor den aangeschaft. HOUTEN BANKEN Het vervoer was de jonge Jacob Maarse niet vreemd. Hij had zich reeds bezig gehouden met het vervoer van allerlei goede ren: bloemen, vee, melk en van alles en nog wat. Dat was be gonnen toen de zoon van een Aalsmeerse graanhandelaar op 21-jarige leeftyd in 1920 de mili taire dienst verliet Hij had weinig lust om bij zijn vader in de zaak te komen. Samen met ene Enzler kocht hij drie vrachtauto's. Zo ontstond de Firma Enzler Co. Naast goederen wilden men ook pas sagiers gaan vervoeren en daar toe werd één van de vrachtwa gens ingericht. Langs de wan den werden houten bankjes geplaatst en in de wanden wer den ruiten aangebracht. Voetballers, hengelaars en zelfs de Nederlandse Reis Vereni- Tijdens de oorlogsjaren,toen er geen benzine meer te krijgen was,reden de bussen op houtgas. De installatie die ging daarvoor nodig was achterop de bus gemonteerd. De bus op deze foto heeft de oorlog overleefd en heeft tot 1952 cornor,~ dienst gedaan. deze "bus". De samen werking tussen Enzler en Maarse liep echter spaak en toen de twee uit elkaar gingen werd de bus toegewezen aan Jacob Maarse. Hij wilde zijn plannen om een busdienst te beginnen nu verder alleen gaan uitwerken en nam contact op met het Aalsmeerse garagebe drijf Wegman Kroon, dat ook wel wat in de plannen van Maarse zag In hun garage werd de GMC geschikt gemaakt voor personenvervoer. "DE KLOEK" Voor de eerste Maarse Kroon- dienst (welke naam het jonge bedrijf kreeg toen Enzler uitge treden was en een nieuwe sa menwerking was aangegaan met één der passagiersruimte De reizigers moesten aan de achterkant instappen, naar vo ren lopen en bij de chauffeur een kaartje kopen via een schuifraamDe bus kreeg al PONTJE In de lijn Rynsaterwoude- Leimuiden moest bij Oude We tering een oversteek gemaakt worden over de Ringvaart. Dit gebeurde via een pontje. Die oversteek was niet geheel zon der gevaar en daarom kwam het jonge bedrijf al gauw tot een uitbreiding van de dien sten. Zo ging er een lijn via Nieuwe Wetering van start. De ene dienst ging van Rijnsater woude via Leimuiden langs de Ringvaart en Oude- en Nieuwe Wetering naar Leiden, terwijl vanaf Oude Wetering de dienst begon via Roelofarendsveen en tussengelegen plaatsen naar Leiden. In de jaren 1923-1928 werden de diensten telkens uitgebreid. In het eerste jaar werden in totaal 127.828 passagiers vervoerd in 1928 471.416. Het aantal bussen Zo zien de huidige bussen gauw de bijnaam "De Kloek", naar het geluid dat de compres- siefluit maakte. Dit eerste M&K-busje was van buiten voorzien van car bidlampen en van binnen van petroleumlampen. Aanvanke lijk had het wagentje massieve banden, die eerst door z.g. Overmann-banden werden vervangen. Later kwamen er luchtbanden onder. Al heel snel moesten er een paar busje bijkomen omdat de dienst goed ging lopen. "De Kloek" bleef evenwel nog enkele jaren in dienst. groeide in die jaren tot tien, waarvan er zes in exploitatie waren bij Maarse Kroon en vier bij de NV Autobuson derneming. over welke NV Maarse Kroon het beheer voerde. GROEI Per 15 mei 1925 werd de dienst van Leimuiden doorgetrokken naar Aalsmeer en per 1 januari 1927 nam de NV de lijn Benne- broekerweg - Aalsmeer - Am stelveen - Amsterdam over, welke sinds 1 mei 1922 door een andere firma werd geëxploiteerd. Op 15 augustus 1931 volgde de opening van de lijn Aalsmeer - Leimuiden- Alphen aan den Rijn-Boskoop. De eerste januari 1932 was de lijn Aalsmeer-Schiphol-Slo- ten-Amsterdam een feit. De 9de juli 1933 had de opening van de lijn Abbenes-Kaag-Nieuwe Wetering-Franse Brug-Rijp- wetering-Oud Ade-Leiden plaats. In september 1933 had Maarse Kroon zestien bussen in dienst, waarvan vier speciale touringcars. Verder waren er negen luxe wagens en één ziekenwagen. Het aantal per soneelsleden bestond toen uit tweeëndertig personen. De drukst bereden lijn was die van Aalsmeer via Amstelveen naar Amsterdam, die tweeëntwintig maal per dag heen en terug ging. Gedurende de maanden juni t/m september werd uit Den Haag een extra vis- sersdienst gereden naar Aalsmeer, via Leiden en Leimuiden. Eén van de belangrijkste uitbrei dingen was wel de overname (in december 1935) van de door de fa. Kalmthout en Van Niel in Hoofddorp geëxploiteerde dienst Nieuw Vennep-Hoofd dorp-Heemstede-Haarlem en Hoofddorp-Sloten-Am- sterdam. Het reizigersaantal steeg daardoor ook met spron gen; in 1935 635.082 en in 1936 996.220. Nog voor de oorlog nam Maarse Kroon nog twee andere ondernemingen over: het autobusbedrijf M. van Poelgeest in Amstelveen en de diensten van de Fa. Kors in Heemstede. Het wagenpark omvatte na deze uitbreidingen vijftig bussen. BOOTDIENST Tot 1940 stond Maarse Kroon in het teken van de groei maar na mei 1940 begon een periode van afbraak, een gevolg van de oorlog. Tot september 1944 konden met veel moeite een aantal bussen op de weg wor den gehouden. Als aanvulling op het trcyect Aal smeer-Leiden had passagiersvervoer per stoomboot plaats. Maarse Kroon kwam in desolate toe stand uit de oorlog. Er waren nog maar zo'n zeventien bus sen over waarvan de meeste bijna niet meer waren te repa reren. Maar door vereende krachten reed al op 23 juli 1945 de eersts bus van Maarse Kroon naar Leiden. Het streekvervoergebied werd toen gevormd door de streek die werd begrensd door Am sterdam, Haarlem en Leiden met als uitlopers Loenen en Breukelen. Men wilde deze streek afronden tot Utrecht en dat gebeurde in 1954. VERDERE OPBOUW In de daarop volgende jaren kwamen er nog enkele uitbrei dingen tot stand waarvan de voorzieningen in het gebied Amstelveen en de noordelijke verbindingen tussen Haarlem en Utrecht via Badhoevedorp, Schiphol, Amstelveen en Ouderkerk als de belangrijkste gezien moeten worden. Met veel vertoon vierde Maarse Kroon in februari 1963 haar 40-jarig bestaan. Het bedrijf deed zich op die datum zelf een fraai geschenk cadeau: een zeer luxueuze bus, voorzien van bar, twintig verstelbare vliegtuigstoelen en allerlei an dere extra-voorzieningen. Een zeer revolutionair ontwerp dat onder de naam "Jules Verne" overal zeer veel bekijks trok. FUSIE Zoals zoveel busbedrijven in de loop der jaren zijn gefusioneerd (NZH en NACO werden NZH, WSM en Citosa werden West nederland, enz) is ook Maarse Kroon enige jaren geleden een fusie aangegaan en wel met de NBM uit Zeist. Dat ge beurde per 3 juni 1973. Deze nieuwe combinatie heet Cen traal Nederland. Een nieuwe ontwikkeling hierbij is dat de hoofdkantoren van de beide bedrijven in Aalsmeer en Zeist opgeheven zullen worden. Het is de bedoeling dat er een nieuw hoofdkantoor in Utrecht komt. De ontwikkeling in 55 jaar? In 1923: 18 passagiers, houten banken en cushion-banden; in 1978: 48 passagiers, verstelbare fauteuils, pantry en televisie aan boord Zandzuigers dwingen gemeente Él tot dubbele mankracht op pont ALKEMADE (KAAG) - De ge meente Alkemade gaat een schadeclaim indienen bij de Ne derlandse Spoorwegen voor de kosten die zij door naar toedoen moet maken. Sinds zware sche pen via de Ringvaart zand aan voeren voor de aanleg van de Schiphollijn moet het Kaagpon tje door twee veerlieden worden bemand. Voor één pontjesbaas is het onmogelijk het veer op de juiste manier te bedienen. De belanghebbenden in deze zaak (hoogheemraadschap van Rijn land, de provincie Noord-Hol land, gemeente Haarlem mermeer en de gemeente Alke made) gaan vrijdag 3 februari om tafel zitten om deze problemen te bespreken. Vooruitlopend op het overleg heeft de gemeente Alkemade maar vast een brief aan de spoorwegen geschreven met de mededeling dat zij zich ernstig zorgen maakt over het feit dat deze zandsche- pen gebruik maken van de Ring vaart. "Deze zandschepen," zo staat er in de brief, "zijn een voortdurend gevaar voor de andere scheep- Nieuw Vennep in het donker NIEUW VENNEP - Een breuk in de hoofdkabel heeft gisteravond voor een uur duisternis in Nieuw Vennep gezorgd. Door de breuk viel in het gehele dorp de straat verlichting uit terwijl in de wijk Linquenda ook de televi sietoestellen, die door een aparte kabel worden gevoed, uitvielen. De normale verlichting in huis werd niet verstoord, die De straatverlichting viel om zeven uur uit. Om acht uur was de breuk weer hersteld. WADDINXVEEN - Op donderdag 2 februari van 7-10. vrijdag 3 feb ruari van 7-10 en zaterdag 4 feb ruari van 2-6 en 8-10 uur zal er in de sportzaal Groenswaard een tentoonstelling van Amnesty In ternational worden gehouden. Burgemeester Smallenbroek van Waddinxveen zal om 7 uur de ten toonstelling openen. vaart en zeker als het aanbreekt en recreatievaartChg- jes weer talrijk zullen zijn." Burgemeester en wethouders van Alkemade protesteren "met klem" tegen deze gang van zaken. Zij zeggen niet te zullen schro men alle middelen aan te wenden om aan de huidige, ontoelaat bare, situatie een einde te maken. Het gemeentebestuur doet in zijn schrijven de suggestie de zand zuiger te verplaatsen naar het gemaal nabij de rijksweg. Hier door zal in ieder geval aan de wensen van Alkemade toege- moet worden gekomen, aldus B en W. Volgens het college van Alkemade is de afmeting van de Ringvaart niet afgestemd op de tonnage, diepgang en breedte van de zware schepen. Het probleem zou zijn opgelost, zo meent hel ge meentebestuur, als de zandzuiger wordt verplaatst naar de Lis- serdijk. Zowel voor de scheep vaart als voor de kade is het ge vaar op beschadiging dan be- Politie dre^t met twee motorboten Verdronken man nog niet gevonden RIJPWETERING - De rijkspolitie te water heeft vanmorgen twee motorboten ingezet in de zoekac tie naar de achtenzestigjarige Theus" van Dam uit Reeuwijk, die maandagmiddag in de Kop- poel bij Rijpwetering is verdron ken. Van Dam. die met twee collega's aan het jagen was, sloeg over boord toen hij met een peddel een afgeschoten eend naar zich toe wilde halen. Hierdoor sloeg het bootje om en belandde ook de vierenveertigjarige Henk Zan- dijk, een neef van de omgekomen Reeuwijker, in het water. Hij heeft geprobeerd zijn oom naar de kant te slepen. Een poging waarin hij niet slaagde. Zelf kon hij zich ternauwernood in veilig heid stellen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19