Vriesekoop "Spanning werd me teveel Notities bij de boycot-actie van Neerlands Hoop VRIJ-UIT Cijfers van schaakstrijd Hans Ree nog half punt af van grootmeestertitel Tweede geplaatst voor "Europese DINSDAG 31 JANUARI 1978 Nuttig Moet het Nederlands elftal nu wel of niet naar de WK-voetbal in Argentinië gaan? Bram en Freek van Neerlands Hoop in Bange Dagen hebben zich, zoals we eind vorige week konden vernemen, aan het hoofd ge steld van een actiecomité dat vindt dat Oranje Argentinië moet mijden. Het militaire regime in dat land heeft volgens Amnesty Inter national de meeste politieke ge vangenen ter wereld; het aan tal vermisten en vermoorden loopt er ook ferm op. En Neer lands Hoop en hun aanhang zijn van oordeel dat je het pres tige van zo'n verderfelijk be wind niet omhoog moet vijzelen door er de halve wereldkaart te laten voetballen. Omdat de verbetering van de wereld bij jezelf begint, moet je het goede voorbeeld geven en wegblijven, aldus Neerlands Hoop. Het is heel nuttig dat Bram en Freek die kei eens hebben ge gooid in de wat dit aangaat doodstille Nederlandse vijver. Ze zullen zelf ook wel niet de il lusie hebben dat Nederland niet naar Argentinië gaat, maar de discussie die nu is losgebarsten, is prachtig. Door Ruud Paauw Ogen dicht Van de KNVB zou je op dit punt nooit wat gehoord hebben, want die bond bezit al jaren het wereldrecord ogen-stijf-dicht- knijpen. En dat is dan ook mijn grootste grief: dat er binnen de bond nooit echt bezinning is geweest, dat er nooit is gezegd: waar zijn we mee bezig. Ja, misschien aan de borreltafel, maar zeker niet op brede basis. Een dergelijke discussie had niet noodzakelijkerwijs behoe ven te leiden tot de uitspraak: we gaan niet. Want aan deze kwestie zitten nogal wat haken en ogen. In elk geval had je dan wel kunnen zeggen: er is over nagedacht. De blik had iets verder gereikt dan de goalpalen. Gekronkel Van de voetbalprofs (althans de overgrote meerderheid) valt helaas niet veel beters te zeggen. Wél woeste verhalen over het via Coster binnen te halen grote geld, wat de rest betrof leek het er op dat het ze een rotzorg zal zijn waar die bal het doel in ge keild moet worden, als het maar gebeurt. Met boosaardig vermaak heb ik ook het gekronkel gadegeslagen van de door Neerlands Hoop benaderde politici. Hele rook gordijnen legden sommige jon gens van het Binnenhof aan om maar niet te zeggen wat ze echt denken. Want er zijn immers binnenkort weer verkiezingen en ga dan maar eens vierkant achter zo'n boycot-actie staan. Dat wordt uitgelegd als: je gunt het volk zijn spelen niet. Dat Laat Er valt op de actie zoals ze nu tot stand is gekomen wel wat aan te merken. Het is de heren reeds herhaaldelijk voorgehouden: ze zijn er tamelijk laat mee. Al ge ruime tijd geleden plaatste het Oranjeteam zich voor Argenti nië en uiteraard trad toen di rect de organisatie-karavaan in werking. Huurdeman in de Volkskrant doet dat af met "Natuurlijk weet iedereen dat we al ten tijde van Simon Bolivar hadden moeten laten weten in 1978 moeilijk naar Argentinië te kunnen gaan". Een mooie schimpscheut, maar daarmee wordt het antwoord ontweken op de vraag waarom de actie voerders niet eerder zijn geko men. Je houdt een trein nu een maal gemakkelijker tegen als-ie stilstaat dan wanneer ie in beweging is gekomen. Het was ook principiëler geweest als men meteen na de verwor ven plaatsing de mond had opengedaan. Wat mij bovendien verwondert, is dat alles op het Nederlands voetbalelftal wordt geworpen. Eerder dan het voetbalteam gaan de hockeyers naar Ar gentinië, óók om daar om de wereldtitel te strijden. Dat staat al veel langer vast dan met de voetballers het geval was. En daar hoor ik niets over. Mogen hockeyers wat voetballers niet mogen? Ik weet wel: voetbal is een veel steviger kap stok om de problematiek aan op te hangen, het trekt veel meer aandacht. Maar ik heb wat te gen dat soort redeneringen. Ik maak geen onderscheid tussen een hockeyer en een voetballer. Neerlands Hoop In het geval van Neerlands Hoop blijf ik dan ook zitten met de hinderlijke vraag: zouden ze ook zozeer de trom hebben ge roerd als alleen de hockeyploeg naar Argentinië was getrok ken? Ik vrees van niet. Klem Het bovenstaande stukje omvat enkele opmerkingen in de marge. De hamvraag blijft na tuurlijk: voor of tegen de boycot-actie. Ik moet toegeven dat ik klem zit met het ant woord op deze vraag. Sportlieden horen zich met meer bezig te houden dan met het schieten op doel of het effect van een backhand. Ze horen midden in de maatschappij te staan, geen onnozelen buiten hun sport te zijn. Aan de andere kant moeten ze ook redelijk kunnen functioneren in het internationale sportver- keer. Als de WK-1978 in Ar gentinië niet kunnen, mogen de Olympische Spelen in 1980 in Moskou dan wel? (Niet dat ik die twee landen op één hoop wil gooien, maar de Russen hebben ook zo hun nare trekjes als het om de vrijheid van het indi vidu, de dissidenten en de joden gaat). Trek je dit alles consequent door dan zou de sport internatio naal keer op keer worden lam gelegd. Voor sommigen is dat geen enkel bezwaar. "Is dat dan zo'n ramp? Alsof het grootste goed voor de mensheid ligt in het elkaar bekampen op sport gebied" (Huurdeman). Als je die mening bent toegedaan, is de zaak eenvoudig. Maar zo ligt het bij mij niet. Ik ben verzot op (top)sport. Ik zou het niet graag missen. Dit zal in veler ogen wel uiterst banaal zijn en daarom buig ik ook even beschaamd het hoofd. Het mag dan niet het "grootste goed voor de mensheid" zijn, maar boei end en in hoge mate aantrekke lijk vind ik het nu eenmaal wel. En daarom zou ik niet gaarne een ontwikkeling zien die er toe leidt dat een topsporter (die keihard heeft getraind en naar een bepaald doel of evenement heeft toegeleefd) zich op het be slissende moment op aandrin gen van derden terugtrekt of moet terugtrekken omdat de wedstrijden helaas in het ver keerde land worden gehouden. Als je op dat pad verder gaat, wil je de sport en de topsporter zo ongeveer de taak geven die de kerken niet eens aankunnen: als het geweten van de wereld functioneren. De topsport, die nu eenmaal meer is geworden dan de mooie vrije-tijdsbeste- ding van weleer, is daar niet op berekend. Aan de andere kant: als je zo'n dictatoriaal bewind nou een ongelooflijke loer zou kunnen draaien door weg te blijven... U ziet het, ik zwalk, ik kom er niet goed uit. Propaganda? De "Actie Argentinië" vindt iveg- blijven van de WK daarom zo belangrijk omdat het regime "de titelstrijd in de eerste plaats gebruikt voor politieke propaganda"En er wordt zij delings verwezen naar de Olympische Spelen van Berlijn in 1936, die de nazi's zo goed te eigen nutte wisten aan te wen den. Het oude, afschrik wekkende voorbeeld. Maar werkt dat nou heus nog zo als 42 jaar geleden? Betekent iets groots organiseren automa tisch fraaie propaganda? Ik be twijfel het. De wereld is cyni scher geworden. De verschillen tussen nu en 1936 zijn groot. Toen was er nog geen tv, de radioverbindingen wa ren nog zwak, de gemiddelde journalist nog niet zo arg wanend. Kort en goed: de com municatiekanalen waren lang niet wat ze nu zijn. En er was ook nog geen waakhond als Amnesty International. Misschien werkt het mechanisme nu wel tegendraads: juist om dat er via de WK-voetbal zoveel belangstelling voor Argentinië is, krijgen we in een paar maanden meer informatie over alles wat daar niet deugt dan normaal in een heel jaar. Schaatsen Voor het eerst sinds jaren speelde Nederland geen rol bij de EK schaatsen en daarom geen middagen lang links-rechts op de buis. Terecht, hoor, maar tenslotte reden er vier Neder landse jongens in Oslo, dus ik had elke dag wel egn nette sa menvatting van een half uur door Studio Sport verzorgd willen zien. Dat had zó geregeld kunnen worden met de Noorse tv, maar nee. De NOS-sport, zo heb ik beluisterd, moet nu be zuinigen om in juni geen hoek schop te hoeven overslaan bij de WK-voetbal in Argentinië. Maar als er dan tóch bezuinigd moet worden, waarom dan wél nietszeggende voetbalrepor tages in Zuid-Amerika ge maakt, waarom wél een repor tage afgeleverd van zoiets vaags als het Nederlands kam pioenschap Langlaufen, waarom wél een redelijk ver slaag van het WK alpine-skieri? (Daar deed een Nederlander aan mee, zei Herman Kuiphof. Nou Nederlander... een jongen met een Poolse vader en een En gelse moeder, dus echt iemand van de Nederlandse stam). De wegen van Studio Sport zijn ondoorgrondelijk. SCHIPHOL - De Tsjechische kranten stonden er vol van. „Holandanka Vriesekoopova", compleet met onherken bare foto's. De verrassing op het toptwaalffestival voor "pingpongers" van Europese allure, dat het afgelopen weekeinde in Praag plaatsvond. Men had in het verre Praag wel eens wat over haar gehoord. Maar veel verder dan haar elfde plaats op de Europese ranglijst was men niet gekomen. Nu, na haar voortreffelijke tweede plaats in het driedaagse evenement, weet men daar wie ze is. „Holandanka Vriesekoopova", snel stijgend met stip op de tafeltennis- hitlijsten van Europa. Bettine Vriesekoop ziet er bij terugkeer uit Praag in de aankomsthal op Schiphol vermoeid uit. Een bleek gezicht, de ogen diep weggezakt in de kassen, markeren de spitsheid van haar gelaat. Maar een gulle lach verdrijft de donkere kringen, als je over het afgelopen toernooi begint. De woorden blijven in eerste instantie achter. Het is een bekend gegeven De introverte Hazerswoudse uit zich moeilijk. Aangespoord door Ge rard Bakker, haar coach en vaste begeleider, komt met hangen en wur gen het verhaal los over haar prestaties en daarmee samenhangend de verovering van de Tsjechische nieuwsbladen. Zwaar toernooi „Het is een zeer zwaar toernooi geweest. Je moet elf partijen spelen tegen de sterksten van Europa. Dus moetje constant op de top van je moge lijkheden spelen. Je kan niet een balletje of wat gaan experimenteren, want dan ben je verloren. Maximale concentratie, maximale spelont- plooiing. Drie dagen lang. Dat is zeer vermoeiend. Ik ben blij dat het achter de rug is. En dat het zo goed gegaan is. Dat hadden we vooraf niet verwacht. Die elfde plaats op de Europese ranglijst was naar ons idee wat te laag. Maar aan een tweede plaat hebben we nooit gedacht. Tenminste nog niet in deze fase. Een achtste, negende plaats was ons uitgangspunt. Daardoor heb ik ook vrij onbevangen gespeeld. Ook nadat ik vrijdag en zaterdag de leiding had. Het ging gewoon lekker en elke overwinning was meegenomen. Ik heb er geen moment aan gedacht dat ik zou kunnen winnen. Ik was ervan overtuigd dat het schip eens moest stranden". Zondag moest de beslissing brengen. Jill Hammersley, de Europese kam pioene Valentina Popova en Bettine Vriesekoop, één van de drie zou winnares worden. "Het was heel gek, maar Hammersley en ik verloren gelijk op. Daardoor kon Popova bijkomen. In mijn één na laatste partij tegen Szabo stond ik in de laatste game met 11-8 voor, toen ik op het scorebord zag, dat Hammersley verloren had van Claude Bergeret. Toen kwam de ge dachte in mij op: als je wint, wordt je nummer één. Ik werd nerveus en ik verloor voor de eerste keer van Szabo. Normaal had dat nooit gebeurd, maar die spanning werd mij toch iets te veel". De 16-jarige scholiere herstelde zich knap. In de laatste partij tegen Judith Magos, de Hongaarse ex-europese kampioene van 1974, nestelde zich door een overwinning definitief op de tweede plaats. "Eigenlijk is het wel goed, dat het zo gegaan is. Nu ben niet ik de topfavoriete voor de Europese titelstrijd, maar Jill Hammersley. Zeer gering Over haar kansen in Duisburg wil zij niet veel loslaten. "Ik heb in Praag gemerkt, dat het onderlinge krachtsverschil zeer gering is. Eén slechte game, of een beetje pech met netballen of zoiets en je ligt eruit. Als ik bij de laatste acht kom, ben ik tevreden. In ieder geval zie ik mij nog geen Europees kampioene worden. Ik geef Hammersley die tactisch zeer sterk speelt en Popova meer kans." Gerard Bakker besluit haar verhaal. "De EK in Duisburg is geen maatstaf voor de vraag wie de beste in Europa is. Dat zijn de toptwaalfwedstrijden wel, omdat je in dat geval een meerkamp speelt. De Europese tafeltenni- sunie zou in de toekomst per jaar drie of vier toptwaalftoernooien moe ten organiseren en aan de hand van het eindklassement de Europese kampioene moeten bepalen. Een veredeld soort wintercircuit, zoals wij dat kennen, op Europese schaal". Kortsjnoi-Timman (Ned) 1l2-1k, Najdorf (Arg)-vd Sterren (Ned) 1-0, Miles (Gbr)-Portisch (Hon) V2-V2, Sosonko (Ned)-Kavalek (VS) Mecking (Bra)-An- dersson (Zwe) 0-1, Panno (ArgpRee (Ned) V2-V2. Stand: 1. Portisch 6V2, 2. Kortsjnoi, Andersson 5V2, 4. Ree, Timman 5, 6. Najdorf, Mi- les, Panno 4'/2, 9. Mecking, So sonko 4, 11. Kavalek 3, 12. V. d. Sterren 2. WIJK AAN ZEE - Vlak voordat de negende ronde van het Hoogovenschaaktoernooi begon liep Najdorf met een handvol ansichtkaarten rond. Beste wensen aan allerlei oude schaakvrienden in verre landen, verzonden door de 67-jarige Miquel die in Wijk aan Zee zo kranig stand houdt tegen de aanstormende jeugd. Of de overige deelnemers ook even hun handtekening wilden zetten, dat zouden de geadresseerden zeker op prijs stellen. Dus werden Victor, Lajos, Jan en die speciaal naar Nederland ge- Anthony bij hun binnenkomst komen is om ons nog een keer t Bettine Vriesekoop: "Ik werd pas toen ik eerste kon worden" meegetroond naar een tafeltje waar Najdorf zijn corresponden tie op had uitgestald. Geen kwes tie van dat ze zouden kunnen be ginnen met hun partijen voordat ze getekend hadden. Ook Ulf en Genna en Henrique en Oscar en Lubosch en Hans werden met brede armgebaren en schouder klopjes tot tekenen genood. Maar aan Paul van der Sterren, Najdorfs tegenstander van deze negende ronde, ging de Ar- zijn trucs te laten genreten. Een paar vinnige fcetjes, kwali teitsoffertje en dan ondekbaar mat tableau voor een trots glim lachende Najdorf. Ondertussen levert hij hier een memorabele prestatie. De vorige keer dat iemand van 67 jaar een redelijke prestatie in een groot- meestertoernooi leverde was in 1936, toen Lasker in Nottingham gelijke tred wist te houden met de toenmalige wereldtop. gentijnse maestro zwijgend Intussen wordt het steeds PRAAG - De plaatsingscom missie van de Europese ta- feltennisunie heeft Bettine Vriesekoop als tweede ge plaatst voor de strijd om de Europese titel, die van 10 tot en met 19 maart in Duisburg wordt gehouden. De com missie erkent door deze voor een Nederlandse unieke plaatsing de indruk wekkende opmars van de jongste topspeelster van Europa. De huidige Europese kam pioene Jill Hammersley, die het afgelopen weekeinde de toptwaalfwedstrijden won, is bij de dames nummer een geplaatst. u-bij. Want al had Limburgs< Paul in de vorige ronde een ko lossale partij tegen Kortsjnoi ge wonnen (Kortsjnoi zelf sprak posthuum hartelijke woorden van lof over het witte spel), dat betekende nog niet dat Van dei- Sterren nu in het gilde van de echte collega's zou zijn opgeno men. Het verloop van de onderlinge partij leek dit onuitgesproken oordeel van Najdorf over Van dei- Sterren te weerleggen. Alweer kwam de Nederlandse debutant goed uit de opening, maar toen hij dacht zich een vrijpion te kunnen verschaffen was Najdorf, die de eerste uren zeer zorgelijk had gekeken, weer helemaal de jubilerende schaakgoochelaar. schijnlijker dat Lajos Portisch dit toernooi gaat winnen. Zijn per spectieven hadden zelfs nog rooskleuriger kunnen zijn, als hij maar tegen Miles de matcombi- natie had gevonden die Najdorf - wie anders - na afloop glim lachend toonde. Nu zou dat wel iets teveel van het goede zijn ge weest, want de opening was een gewonnen slag voor de En gelsman, die een totale blokkade van de zwarte damevleugel tot stand wist te brengen. Zeker toen Miles een loper offerde geloofde niemand meer in Hon gaarse resources. Maar Portisch bracht zijn tegenstander be kwaam in kaart: het offer werd vanzelfsprekend afgeslagen, de zwarte tegendreigingen stapel den zich op en Miles verzeilde in tijdnood in een verloren stand. Met als verrassende anti-climax de matvariant die Portisch overzag, waarna het geforceerd remise was. Hierdoor is de ontknoping van de intrige rond de uiteinde lijke bezetting van de eerste plaats nog even uitgesteld. Want met nog twee ronden te gaan mag Portisch dan wel een punt voor sprong hebben, Kortsjnoi is er ook nog. Zijn remise-partij met Jan Timman was wellicht de meest hoogstaande prestatie van deze ronde, met Kortsjnoi bezield ja gend achter de witte stukken en Timman zeer bekwaam counte rend. Een boeiend duel, waarin het evenwicht nimmer werd ver broken. Onverwacht is ook Andersson in de eindsprint verwikkeld geraakt. Daartoe moest de glimlachende Scandinaviër van Mecking win nen; een prestatie die hij met zwart superieur wist te leveren. Speciale aandacht voor Hans Ree, die het begeerde grootmeester resultaat na een stevige remise tegen Panno tot op een half punt is genaderd. Hij heeft nog twee beurten om het helemaal waar te maken. Sosonko en Kavalek speelden wel even, maar toen het er echt op aankwam (de Amerikaan had al een zeer dubieuze pion gepakt in de opening, van wit werden de tegenbewijzen verwacht) werd de vrede gauw getekend. In een al verloren toernooi ga je nu een maal geen energie meer verspil len. ALEXANDER MÜNNINGHOFF WATDOB A/OO T/A<- TAAC- 7AS£o MT z/e je 7VCJJ? /Z 7/Ar 'M I SJAAP. £i AC ROM MO ACO/00£l$ Tecw/- 'MFWR'ïf-1#/ Av'-OfJf.-VT/P A/P SOS-A-26

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9