door binnenstad IN COEBEL PLAATS VOOR 665 HUIZEN C arnavalsoptocht Crèche voor AZ en RU? Wolkers blijft boeien gevaarlijker dan andere toestellen? Mini-tramp Actief in vrije tijd Belasting ontdoken: geldboete 21 mille Confetti-kanonnen en blaaskapellen LEIDEN Zakennieuws LEIDEN - Aan de Breestraat 140 is men bij C. Kriest, winkel in droogbloemen, kunstnijver- heidsartikelen en sieraden, be gonnen met de opheffingsuitver koop. Aan de Haarlemmerstraat 259 is de stomerij "Quicker than Quick" opgeheven. In dit pand is nu gevestigd "Reza Discount", een winkel in kleinmeubelen, matrassen, ledikanten en dek bedden. Aan de Hogewoerd 72 is de op heffingsuitverkoop begonnen bij de schoen- en lederhandel Bar- neveld. Aan de Lange Scheistraat 5 is het koffiehuis "Valkennest" geves tigd. Aan de Middelweg 11 is het Eerste Leidse Dakbedek- kingsbedrijf "Eldon" verplaatst naar Alphen aan den Rijn. LEIDEN - Eén uur zaterdagmiddag vertrekt vanaf het ter rein bij de Doelenkazerne de lustrum-carnavalsoptocht van de Leidse vereniging "De Hutspotten". Een kleurige stoet die in vijf kwartier tijd door de Leidse binnenstad zal trekken. In tegenstelling tot vorig jaar zullen er dit jaar in de optocht meer boerenblaaskapellen meelopen dan muziekkorpsen. De optocht commissie heeft daarvoor be wust gekozen, omdat men vindt dat blaaskapellen het carnava leske karakter meer benadruk ken. In de optocht zullen zeven grote praalwagens meerijden, AKTIEF Het Leidse majorettekorps Ak- tief gaat maandag 6 februari naar Duitsland om er deel te nemen aan de grote carnaval soptocht in het Dusseldorp- district. Tegelijk met dit be zoek zal "Aktief een stukje "promotie Leidenuitvoeren. In samenwerking met de VVV-Leiden zullen 7000 fol ders langs de route worden uitgereikt. Om het Hollandse nog eens extra te benadruk ken zal ook de boerenblaas- kapel "De gespleten Klomp" deel uitmaken van de Leidse afvaardiging. Zaterdag ver leent Aktief nog medewerking aan de Leidse carnaval soptocht van de Hutspotten. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een viswedstrijd in de Oude Vest en in de Oude Rijn. De uitslag was: 1. R. v. Eg- mond 2160 gr. (29 st.). 2. Ph. Verstraten jr. 1950 (32), 3.1. Jansen 1830(32),4.A.Levarth 1780 (28), 5. W. v. Westbroek 1510 (30), 6. E. v. Houten 1510 (28), 7. T. Smit 1360 (21), 8. A. v.d. Bos 1030 (20), 9. W. den Edel 950 (19),10.M.v.d. Ploeg. Facisme In de maand februari zullen in het filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat drie films worden vertoond, die passen in het thema "fascisme"Don derdag 2 februari wordt de eerste vertoond, getiteld "Sierra en Teruel"Het is een rolprent van de Fransman André Malraux en werd op genomen tijdens de burger oorlog in Spanje. Tevens zal er een kleine foto-tentoon stelling zijn. De filmvoor stelling begint om acht uur 's avonds. Meditatie In het kenkunde aan de Steenstraat wordt woensdag een in leidende lezing gehouden over transcendente meditatie techniek. De lezing wordt georganiseerd door de Stich ting onderwijs in de weten schap der creatieve intel ligentie begint om acht uur en is gratis toegankelijk. "De Ratel" De werkgemeenschap "De Ra tel" houdt zondagochtend een bijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Bernard Westerman uit Amsterdam zal die ochtend vertellen over zijn wereldreizen naar Zuid-Korea. Tijdens de lezing worden dia's en films ver toond. De bijeenkomst begint om half elf hn mn der een spectaculaire prinsenwa gen. Deze wagen is door de Hut spotten aangeschaft met geld bijeen gebracht door de burgerij. Verder is in de optocht opgenomen een groep met acht drieënhalve meter hoge poppen, die majoret tes uitbeelden. Of de langste ski-latten ter wereld: tien meter elk. Nieuw in de optocht is een groep paarden met hindernissen, terwijl evenals in voorgaande ja ren de confetti-kanonnen niet zullen ontbreken. De muzikale begeleiding wordt be halve door de blaaskapellen ook verzorgd door Leidse mu ziekkorpsen. Dit jaar zijn dat "Kunst en Genoegen", dat het «50-jarige bestaan viert in 1978 en "De Burcht", compleet met ma- jorette-peleton. Langs de route zullen bananen er worden uitgereikt. aan de carnavals-optocht zal dit maal ook worden deelgenomen door een aantal wijkverenigingen en buurtcentra. Tenslotte kan iedere Leidse burger zich bij de stoet aansluiten, mits hij maar op een carnavaleske manier ver kleed is. De route van de optocht is: Doelen kazerne - Rembrandtstraat - Noordeinde - Breestraat - Kore- vaerstraat - Levendaal - St. Joris- steeg - Hooigracht - Pelikaan straat - Haarlemmerstraat - Prin- sessekade - Kort Rapenburg - Noordeinde - Rembrandtstraat - Doelenkazerne. LEIDEN/DEN HAAG - De officier van de Haagse rechtbank heeft tegen een 42-jarige handelaar uit Leiden een geldboete geeist van 21.000 gulden of vier maanden hechtenis, en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van 3 jaar. asappels De Leidenaar heeft gedurende en kele jaren de belastingswetten overtreden door valse belas- tingopgave te doen over zijn om zet. Een en ander zou volgens de handelaar het gevolg zijn van fi nanciële problemen waarmee hij te kampen had. De boete die door de officier werd geeist is gelijk aan de eventuele navordering van de belas tingdienst. De officier wilde in dit geval met dat bedrag en daar naast een voorwaardelijke ge vangenisstraf volstaan. De ver dachte verklaarde dat hij de geldboete niet kon betalen omdat hij dan zijn zaak moet sluiten en het personeel moet ontslaan. LEIDEN - Staatssecretaris De Jong (onderwijs) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij met de inspecteurs voor de lichamelijke oefening overleg zal plegen over het ge bruik van de mini-tram poline. De staatssecretaris antwoordde dit op vragen van de Tweede Kamerleden Ginjaar-Maas en Smit- Kroes. Zij stelden hun vragen naar aanleiding van een ern stig ongeval dat op een school voor atheneum-havo ge beurde met een mini-tram poline. Dat leidde tot een ge rechtelijke procedure tussen de ouders 'van de betrokken leerling en de leraar. LEIDEN - Onder het personeel en de studenten van de Leidse uni versiteit en het Academisch Ziekenhuis bestaat een duide lijke behoefte aan een crèche voor kinderen vanaf zes weken. Uit een enquête die vorig jaar door een initiatiefgroep werd gehou den, is gebleken dat alleen al on der de studentenbevolking zo'n 250 kleine kinderen voor een crè che in aanmerking komen. Daar naast zijn er ook tal reacties gekomen van het personeel, o.m. op een handtekeningenactie die door enkele vrouwen is gevoerd in het AZL. Deze week gaat de initiatiefgroep praten met het college van be stuur van de universiteit om te bekijken of het mogelijk is al het komende studiejaar met een crè che te beginnen. A.s. woensdag belegt de initiatiefgroep een bij eenkomst in het Volkshuis (Apo- thekersdijk 33, aanvang 20.00 uur) om belangstellende ouders van AZL en universiteit nadere inlichtingen te verstrekken, positieve De ouders zullen met name worden de kant geïnformeerd over de verdere plannen en hun zal daarover hun mening worden gevraagd. Ook wil de initiatiefgroep de ouders de mogelijkheid bieden om met elkaar in contact te komen en eventueel een kinderuitwis- selingsprogramma op poten te zetten. Hierdoor zou de periode tot aan de start van de crèche overbrugd kunnen worden. Of de crèche op 1 september - de streefdatum - van start zal kun nen gaan, hangt af van de vraag of er ruimte en geld is. Verder zal er nog bekeken moeten worden of de universiteit bereid is de crèche te subsidiëren. DINSDAG 31 JANUARI 1978 LEIDEN - In het kader van de lu strum-viering van de Agnes-SG las gisteravond Jan Wolkers voor uit eigen werk. De oud- Oegstgeestenaar was eigenlijk op een steenworp afstand van zijn ouderlijk huis dat hij zo graag als bron van inspiratie gebruikt. Het eerste verhaal dat de beeld- houwer-schilder las was het Til- lenbeest. Met schor, monotoon stemgeluid vertelde hij zorg vuldig articulerend zijn verhaal. Professioneel, want hij voelt alle lach- en huiverplaatsen feilloos In een fragment uit "Terug naar Oegstgeest" kwam Wolkers wat meer 'los', waarbij een zeker showelement niet aan de aan dacht kon ontsnappen "Horrible Tango" dat volgde las hij in te genstelling tot het voorafgaande veel strakker. Met "Vleugels van Hermes", een hoofdstuk uit "Turks Fruit", kwam weer een andere Wolkers uit de verf: Het gevoelsbeest. De beschrijving van de haat ten op zichte van de moeder van Olga, zijn vriendin, en het medelijden met de vader was keihard en tref fend maar vooral ontroerend. Het met zorg kiezen van de verhalen en de volgorde bleek de kracht van Wolkers. Een antwoord op een van de vele vragen die hij na afloop kreeg te verwerken was dan ook dat hij niet voorlas uit recenter werk omdat daar dialoog in zit en hij er niets voorvoelt om "stemmetjes" te gaan doen. In dat verband zei hij dat Carmiggelt zijn stukjes op de televisie vernielt met het trek ken van die 'koppen'. Bomans niet die kon goed voorlezen, al dus Wolkers. Gebruikelijke vragen over de te grote portie sex en gruwelijk heden in zijn werk wees Wolkers van de hand daar er naar zijn me ning niet meer in zit dan in het normale leven. Wolkers bleek gisteravond, tot ver bazing van velen blijkbaar, een normale hardwerkende vent die op zijn manier zijn werk goed kan overbrengen en al of niet cliché vragen adequaat en eerlijk beantwoort. Misschien dat door deze confrontatie in mavo-4 Wol kers nu wel gelezen mag worden. LOUIS CORNELISSE. De staatssecretaris heeft voor uitlopend op het overleg met de inspecteurs het gebruik van de mini-trampoline op de enkele rijksscholengemeen schappen waar ermee ge werkt wordt werd doen ver bieden. Maar, zegt hij ook: "Elk schoolbestuur zal overi gens zelf over het al dan niet gebruiken van dit toestel op eigen school moeten beslis- Waarnemend inspecteur voor de lichamelijke oefening van de gemeente Leiden, de heer Van As, zegt persoonlijk geen tegenstander te zijn van het gebruik van de mini-tram poline. Het is een toestel dat gebruikt word in combinatie met andere toestellen als kast en bok of met een valmat en dient om een hoge sprong te bereiken. De heer Van As zegt dat het toe stel in Leiden op twee openbare lagere scholen ge bruikt wordt, en in het voort gezet onderwijs wat meer. Het gevaarlijke zit hem volgens Van As in de vrij hoge sprongkracht waarbij het de vraag is of vooral jonge kin deren voldoende uitgebalan ceerd zijn om de sprong goed te beëindigen Maar voor zover hij weet zij er in Leiden nog nooit ongelukken mee ge beurd. Gevraagd naar het nut van de mini-trampoline, zegt Van As: "Waarom moet alles wat LEIDEN/ROTTERDAM - Voor de Coebel - het nog weiland geble ven deel van Zuid-West in de hoek van de Haagweg en het Korte Vlietkanaal - heeft Euro- woningen bij de gemeente een plan ingediend voor de bouw van 665 woningen. Het merendeel van de huizen zal gebouwd worden in de vrije sec tor, de meeste worden uitgevoerd in middelhoogbouw. Als alle procedures zonder vertraging kunnen worden afgewikkeld kan Eurowoningen in de loop van 1979 of begin 1980 met de bouw beginnen. Bij het begrip vrije sector tekent Eurowoningen aan dat men het gat hoopt te vullen tussen de zeer dure koopwoningen en de wo ningbouw in de gesubsidieerde sector. De grens ligt momenteel op 136.000 gulden: daarbeneden vallen de woningen in de gesub sidieerde daarboven in de vrije sector. Het zeer grote aantal woningen op het gebied van tien hectaren en de gestapelde bouw is noodzake lijk gezien de hoge grondprijs, al dus Eurowoningen. Door diverse speculaties is deze prijs opgelo pen tot rond de negen miljoen. Bij de Rotterdamse firma waar schuwt men: hoe langer met be bouwing gewacht wordt, hoe duurder het wordt, door oplo pende rentetarieven. Dat er een grote behoefte is aan koopwoningen blijkt volgens Eurowoningen uit de explosieve stijging van de prijzen. Doordat Eurowoningen een claim kreeg op de Coebel vóór deze prijsex- plosie, denkt men redelijk ge prijsde vrije sector woningen te kunnen bouwen. De kavelprijzen heeft men berekend op vijftien - tot vijfenveertigduizend gulden. Op grond van marktonderzoeken verwacht men dat er grote be langstelling zal zijn voor de Coebel onder diegenen die in een stedelijke omgeving willen wo nen. Men denkt daarbij vooral aan kleine gezinnen en tweeper soonshuishoudens. De kans dat de doorstroming IN Leiden daarmee geactiveerd wordt acht men "bijzonder groot". Voor met de bebouwing van het terrein begonnen zou kunnen worden is ophoging van de dras sige grond en het verleggen van waterlopen nodig. Voor de ver dere uitwerking van het stede- bouwkundige plan moeten nog architecten worden uitgekozen; ook de keuze van de aannemers is nog niet geschied. De uitvoering van het plan - dat een totale in vestering van meer dan honderd miljoen zal vergen - zou over een aantal jaren gespreid worden zo dat tijdens de bouw nog bijge bouwd kan worden op de wel licht veranderende markt. In grots lijnen vertoont het plan een "komvorm" wat hogere bebou wing aan de randen en lage eens gezinswoningen in het midden. De Sweelincklaan wil men ge deeltelijk doortrekken en de Joh. Wagenaarlaan wil men laten aan sluiten op de Haagweg. De be bouwing aan de kant van de Ster flat en het Urlusplantsoen zou wat strakker worden dan de rest. Ook achter de huddige bebouwing van de Haagweg zou eenvoudige gestapelde bouw komen met zo'n drie tot vier lagen. Aand de na- ndere randen - langs het Korte Vlietkanaal en de Boshuizer- wetering - komen dan terrasflats van drie tot vijf verdiepingen. Aan de kant van het Jacques Ur lusplantsoen is een groengebied gedacht, eveneens in de hoek bij De Vink. Daar wil men als mar kant herkenningspunt van de wijk een torenflat bouwen van acht verdiepingen. Het terrein daarnaast, waar men resten van het oude kasteel Coebel ver moedt laat men ongemoeid. De verdeling van de soorten wo ningen zou als volgt zijn. In de premiesector worden 163 wonin gen gebouwd (gestapeld en mid delhoog). In de vrije sector wor den 210 laanbouwwoningen, 170 terrasappartementen en 122 middelhoog- en hoogbouwwo- ningen gebouwd, volgens de plannen van Eurowoningen. Voorzieningen als scholen en win kels heeft men voor de Coebel niet gepland. De toekomstige bewoners zullen gebruik maken van de voorzieningen die er al zijn in Zuid-West. Bij de verdere uitwerking van de plannen is men voor een groot deel afhankelijk van de ge meente. Er zal een procedure voor een bestemmingsplan op gang moeten ekomen. Bij Euro- woningen is men in elk geval be reid contact op te nemen met de omwonenden. nieuw is zich altijd maar legi timeren? Waarom vraagt niemand ooit naar het nut van al lang bestaande toe stellen? Daaronder zullen er vast wel zijn die nog veel ge vaarlijker zijn." Maar het nut van de mini-trampoline dan toch: het is een bewegings toestel waarmee kinderen kunnen leren een goed even wicht in een vrije omgeving te zoeken. Het is goed voor de motorische functies". In één van de volgende vergade ringen van de gymleraren op lagere scholen en de inspec teur, die eens in de zes weken wordt gehouden, zal aan de orde komen of de mini-tram poline wel of niet tot de vaste uitrusting voor het gym nastiekonderwijs moet gaan behoren. Zowel op de Rembrandt- als op de Louise de Colignyscholen- gemeenschap wordt de mini- trampoline bij het gym nastiek onderwijs gebruikt. Gymlerares mevrouw Ver dam van de Rembrandt zegt: "Ja, gevaren zijn er absoluut, maar die zijn er bij andere toestellen ook. Door de grote veerkracht hebben de kinde ren een bewegingservaring die ze niet kennen. Dan willen ze wel eens gekke bewegingen gaan maken. En de valmat vangt niet alles op. Maar ik zie wel mogelijkheden om er mee te werken zonder dat er ongelukken gebeuren. Ik zou niet blij zijn met een verbod van de minister". Zo wordt de mini-tram poline gebruikt. Maar ook in combinatie met kast of bok.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3