Meevaller voor aantal bewoners flats Merenwijk kantonrechter "Geen tijd voor flanweknl" Lezers schrijven DUBBEL AFSCHEID PAGINA 16 LEIDEN DINSDAG 31 JANUARI 1978 £1! Teveel betaalde huur wordt teruggegeven Op de dijk in Rijnsburg heerst een heel verwarrende situatie. Rechter Van Dijke was daar zelf eens het slachtoffer van geworden en was daar blijk baar nog zo van onder de in druk dat hij verdachte G. gis teren zijn verweer uit de mond nam. Wat hem daarna glimlachend tegen de officier van justitie deed zeggen: "Ik ben bijna als advocaat voor de heer G. opgetreden". G. was verweten dat hij binnen de bebouwde kom van Rijns burg de maximum toegestane snelheid had overtreden. En dat terwijl hij beslist niet harder reed dan vijftig kilo meter per uur. Maar wat wil het geval: pnder het bord "Rijnsburg is een bord beves tigd waarop staat 30, wegens slecht wegdek. Maar waar men de bebouwde kom verlaat staat een bord 50, met een streep erdoor Rechter Van Dijke: "En de drie en de vijf lijken ook nog zo op elkaar". Het bord met 30 was boven dien geplaatst in de tijd dat G. met vakantie was, dus het was hem niet opgevallen. De officier van justitie betwij felde of met een dergelijke plaatsing van borden de ver keersveiligheid is gediend en eiste ontslag van rechts vervolging. Met de uitdruk kelijke mededeling dat dit slechts voor deze ene keer geldt en dat ook anderen die dit le zen en hierin een vrijbrief zien om zich dan maar niet aan die dertig kilometer per uur te houden, er niet zonder straf af zullen komen. Dat bord staat er tenslotte niet voor niets. Rechter Van Dijke vonniste uiteraard conform. Rechter De Koningh was tijdens de middagzitting wat minder begaan met het lot van één van zijn cliënten. Hij zag eer der aanleiding de heer de W., van beroep co-assistent, die per fiets door rood licht was gereden en daarna een valse naam had opgegeven, bele rend toe te spreken. "Vindt u dat nou passend voor een aanstaand arts?". De W.: "Ik moest heel snel naar het ziekenhuis, ik had geen tijd voor die flauwe kul". Rechter De Koningh verslikte zich er haast in: "Flauwe kul!?", vroeg hij geschokt. De W.: "Nou ja, het is natuurlijk wel een ernstige zaak, dat ben ik met u eens. Maar ik moest gewoon pijlsnel naar het ziekenhuis, dat heb je nou eenmaal als je daar werkt". De officier kon het geheel ook niet zo waarderen, vooral het feit niet dat De W. de naam had opgegeven van een arts, die er hiel goed moeilijkheden mee had kunnen krijgen. Hij eiste voor het rijden door rood vijftig gulden en voor het op geven van de valse naam honderd gulden. Rechter De Koningh maakte er totaal f125,- van, maar kon niet nalaten nog aan zijn uit spraak toe te voegen: "Een dergelijk gedrag past totaal niet bij uw status, meneer". Vijf kruispunten, drie over steekplaatsen voor fietsers en zes voor voetgangers had de heer B. met een onvermin derde snelheid van meer dan 110 kilometer per uur gepas seerd. Zijn verweer: "Ik had de auto net helemaal afge schuurd, hij was klaar om ge spoten te worden. Dan moet hij helemaal droog zijn, en er hing een flinke bui in de lucht. Dus ik had haast. Ik heb echt wel goed uitgekeken. Ik ben ervan overtuigd dat ik hon derd procent veilig reed. Het was een mercedes, en daar rijd je ontzettend veilig in". "Ik zat in de auto van die agent, toen het proces-verbaal werd opgemaakt. En jawel hoor, daar kwam het water met tegelijk uit de lucht. Ik heb die auto die middag niet meer kunnen spuiten. Als ze me niet hadden aangehou den had ik dat wel kunnen doen. En dan een straf waar je U tegen zegt". De officier had namelijk f150,- plus vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid geëist en gezegd: "Het argument wat u aan voert is wel zo ongeveer het slechtste wat er te bedenken is. U zult ongetwijfeld een goed chauffeur zijn, maar het gaat om andere weggebruikers. Als er iets onverwachts gebeurd, bent u met die snelheid onmo gelijk in staat tijdig te reage- De recalcitrante houding van B. zinde rechter De Koningh he lemaal niet: "U moet inzien dat u daar verschrikkelijk gevaarlijk hebt gereden. Als u dat inziet zijn we een heel eind verder. Het was nota bene midden op de dag en er liggen aan die weg twee lagere scho len, een kleuterschool en twee scholengemeenschappen". B. zag het niet in. Hij kreeg wel een boete vanf 150,- en de ver zekering dat als zich binnen twee jaar nog eens zoiets voordoet hij zijn rijbewijs vier maanden kwijt zal zijn. MARGA WUIS Nieuwe riolering Witte Rozenstraat LEIDEN - Volgende week maanJpa dag wordt begonnen met de ver-I Rc nieuwing van de riolering in de'Sp Witte Rozenstraat. Dit werk, datisf zal worden uitgevoerd door het^ Leidse aannemersbedrijf gebrJ^ Schouls, zal naar verwachting)^ tweeëneenhalve maand duren. Irïï die tijd zal het autoverkeer in de Nt Witte Rozenstraat gestremd zijn. Te Voor fietsers en voetgangers Tl blijft doorgang wel mogelijk. De werkzaamheden beginnen aan de zijde van de Witte Singel. Om?: de overlast te beperken zal hetf' gedeelte van de straat waar de?» riolering gelegd is, meteen wor-p den herbestraat. ATLETIEK - Ruud Wielart heeft het afgelopen weekeinde bij^' wedstrijden in Madrid het Ne-« derlands indoor-record hoog- springen op 2.23 meter gebracht/^ Hij verbeterde het oude recorckv van 2.22 meter, waarmee hij op 13A'\ maart vorig jaar als derde bij hefDe Europees kampioenschap in San[?fJ Sebastian eindigde. E; VOETBAL - Adrie van Kraay gaa1^f; toch mee naar de eindronden vanA\ het wereldkampioenschap!^ voetbal in Argentinië. De liberoKL van PSV besliste dat, nadat hij^° gisteren een gesprek had gehadJJ* met interim-bondscoach Ernstfc Happel. ph WIELRENNEN - De verenigingRn van Beroepswielrenners (WBW)Ru zal er bij de KNWU op aandrin-^f: gen dat er zo spoedig mogelijk^' een aparte sportcommissie wordt gevormd. De VVBW meent datB de KNWU niet onwelwillend te- genover de beroepsrijders staat, maar dat een aantal functionaris-A( sen niet ter zake kundig zijn als ai het gaat om beslissingen betref-Al fende de topsport. „Laat leven" In de krant van 23 januari konden we lezen dat de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Leven in Leiden een landelijk bureau, genaamd 'Laat Leven', geopend heeft ten behoeve van vrouwen die geestelijke proble men met hun zwangerschap hebben. Initiatiefnemer professor Lin deboom hield een openings speech, waarin hij een toene mende sociale tolerantie ten op zichte van de vrouw en een toe nemende intolerantie ten op zichte van het gezin signaleerde. Men kan zich afvragen waar pro fessor Lindeboom dit vandaan haalt; de grootste regeringspartij van het ogenblik, het CDA, heeft nota bene in haar beginselprog ram staan dat het gezin de hoeksteen van de maatschappij is en dan dient te blijven -is dat to lerantie? Ook de PvdA, de grootste politieke partij van ons land, staat niet in tolerant tegenover het gezin; zij vraagt in haar beginselprog ramma gelijkberechtiging voor andere samenleveningvormen dan het gezin, maar dat betekent niet dat de PvdA het gezin dis- krimineert of zou willen afschaf fen. Nog merkwaardiger is het gesteld met de conclusie die pro fessor Lindeboom uit de door hem geconstateerde intolerantie trekt: "Men gaat zich ervoor schamen een groot gezin te heb ben. Veel vrouwen vragen uit gemakzucht om een abortus. Hier worden zaken omgedraaid op een manier die men van een hooggleleerde niet voor mogelijk zou houden. Het hebben van een groot gezin is in onze tijd geen eenvoudige zaak, en als een vrouw met een voltooid gezin on gewenst en onverwacht zwanger wordt en besluit tot abortus over te gaan, dan is dat een beslissing die genomen wordt, niet uit ge makzucht, maar uit verantwoor delijkheidsgevoel tegenover de rest van het gezin dat, met nog een kleintje erbij, te kort zou kunnen komen in liefde, aan dacht en zorg. Een dergelijk besluit wordt boven dien pas na veel en moeilijk wik ken en wegen genomen, en daar is ook al niets gemakzuchtigs aan. Het is integendeel gemak zuchtig vrouwen wier situatie en motieven je niet kent zonder meer te betichten van gemak zucht, en erger nog, het is oneer lijk en draagt zeker niet bij tot het verdwijnen van de sfeer van schuld en taboe rond abortus, waaraan nu juist zo'n behoefte is. Ook dr. Gunning, voorzitter van het Nederlandse Artsenverbond, een club die abortus strafbaar wil houden, voerde het woord. Vol gens hem zou een op de drie vrouwen na een abortus nadelige gevolgen ondervinden bij een eventuele volgende zwanger schap. Die nadelige gevolgen werden, althans in het kran tenverslag, niet nader omschre ven, maar we mogen aannemen dat dr. Gunning, als medicus, medische gevolgen -als ver hoogde kans op steriliteit of mis kraam- bedoelde. In dat geval verstrekte dr. Gunning onjuiste en misleidende informa tie. Zoals overtuigend is aange toond, o. a. door onderzoekingen van STIMEZO, brengt een me disch verantwoord uitgevoerde abortus geen risico op steriliteit met zich mee, en, hoewel het waar is dat na een abortus de kans op een vroege miskraam iets gro ter is, is dat cijfer zeker niet een op drie. Daar komt bij -en dat vermeldde dr. Gunning gemaks halve maar niet- dat vrouwen die om een abortus vragen altijd op dit, geringe, risico gewezen wor den; het is dan aan de vrouw om te beslissen of zij dit risico wel of niet wil nemen. Het door deze heren geopende bu reau stelt zich tot doel vrouwen die geestelijke problemen met hun zwangerschap hebben te helpen en te begeleiden, maar 'zal daarbij nooit abortus als een op lossing aandragen'. Nu bestaat er in Leiden (en landelijk) al een in stelling die hulp verleent aan on gewenst zwangeren en onge huwde moeders, namelyk de FIOM, die reeds vele jaren op dit terrein werkzaam is. Als bij een ongewenste zwanger schap abortus geen oplossing is, bijv. omdat de vrouw abortus als moord beschouwt of omdat de zwangerschap al te ver gevorderd fs, bestaan er twee mogelijk heden: óf de vrouw voedt, mees tal als ongehuwde moeder, haar kind alleen op, óf zc doet afstand. Beide oplossingen brengen weer andere problemen met zich mee en de ervaring van de FIOM is dat alleenstaande moeders nog steeds veel discriminatie onder vinden en dan afstand doen een omslachtige procedure is die meestal als zeer pijnlijk ervaren wordt en altijd een langdurige nasleep heeft. De FIOM wijst dan ook abortus als oplossing bepaald niet af, hoewel natuurlijk geen enkele vrouw een abortus opgedrongen krijgt. De vrouw blijft degeen, die, na alle mogelijke oplossingen en hun voor- en nadelen overwogen te hebben, beslist. Deze realistische houding van de FIOM komt ons heel wat gezonder voor dan de starre opvattingen van het bu reau 'Laat Leven', dat de vrouw geen enkele keus laat. Maar het is goed te weten vanuit welke stel- lingname 'Laat Leven' zijn werk zaamheden gaat verrichten. Wij althans zullen geen vrouwen 'met geestelijke problemen' door ver wijzen naar 'Laat Leven' -het middel zou wel eens erger kun nen zijn dan de kwaal, namens Wij Vrouwen Eisen, Lei den Nora Schadee Breestraat 123a Leiden. VOS-cursus De kop boven het interview met de scheidende voorzitster van de Verenieing van Huisvrouwen wekte onmiddellijk mijn nieuwsgierigheid op. Helaas blijkt de informatie van An neke van Aken onjuist en daar door misleidend. Zij stelt dat de aanpak van de VOS eenzijdig is omdat die sterk ge richt is op het doorbreken van de traditionele rolpatronen en daar heeft ze bezwaar tegen. En ver derop zegt ze "Belangrijk bij de VOS is het bewustmaken van de vrouw en dat je dan principieel niet verder hoeft te gaan en dat die vrouwen na dat proces van bewustworden zelf in staat moe ten zijn om hun conclusies te trekken". Welnu, wat het laatste betreft, kun nen wij het als VOS, geheel met haar eens zijn. Denkt zij nu wer kelijk dat de begeleidsters van de VOS-cursussen gaan uitmaken welke conclusies de cursisten moeten trekken uit hun eigen- bewustwordingsproces? Heeft ze werkelijk wel iets begrepen van de VOS, of heeft ze geen moeite gedaan om zich te informeren? Om geen verkeerde indruk naar buiten te wekken: de cursisten van een VOS-cursus bepalen zelf de onderwerpen van de cursus, om het even of het nu gaat om sociale verzekeringen, op voedingsproblemen of verhou ding man-vrouw. De begeleidsters hebben hierin een ondersteunende taak. Er wordt niets van boven af opgelegd. De begeleidsters gaan uit van de ei gen verantwoordelijkheid van de cursisten. Hoever zij willen gaan, wordt dan ook volledig door de cursisten zelf bepaald. Het is jammer voor de vrouwen beweging, dat juist de voorzitster van een respectabele vereniging in haar afscheidsinterview, zich zo zorgelijk uitdrukt over vrouwenwerk in Leiden, dat zich de laatste twee jaar een plaats heeft veroverd. Als zij zich daad werkelijk voor vrouwen wil in spannen, zou tevredenheid juist op zijn plaats zijn. Het is waar dat de VOS bedoeld is voor vrouwen met weinig oplei ding. Het is ook waar dat daar door andere vrouwen buiten gesloten kunnen worden van de VOS. De VOS heeft prioriteiten gesteld en werft cursisten die totnogtoe moeilijk bereikt wer den. Ook niet door vrouwenor ganisaties. Als de Vereniging van Huisvrou wen het daar niet mee eens is, laat zij zich dan inspannen voor an dere vrouwen, die buiten het ka dervan de VOS vallen. Dat is haar goed recht. Waarom zoveel energie verspild aan al dat negatieve commentaar op de VOS? Vrouwen hebben el kaar hard nodig en er is nog veel werk te doen in Leiden. Laten we toch een beetje solidair zijn en el kaar stimuleren waar dat nodig (Discussie gesloten) MARIJKE VAN ZONNEVELD lid van de Werkgroep VOS Leiden Woonark Moem Roomburgerweg LEIDEN - Een groot aantal bewoners en ex-bewoners van flats in de Merenwijk kan rekenen op een financiële mee valler. Anderen moeten daarentegen sinds 1 januari een iets hogere huur betalen. De oorzaak: het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft eindelijk de definitieve huurprijzen vastgesteld voor de woningen in de zg. Horsten, alsmede de Merendonk en de Zijldonk. Het ministerie is daar rijkelijk laat mee, want de eerste woningen in dit gedeelte van de Merenwijk (de z.g. Slaaghbuurt) werden al in 1971 opgeleverd. Nu de defini tieve huren bekend zijn, blijkt dat het maandelijkse bedrag dat be woners van 365 woningen in de Ravenhorst ën omgeving hebben betaald, 14,50 te hoog lag. Zij krijgen dit geld terug, met terug werkende kracht tot uiterlijk ok tober 1973. Wie sinds oktober 1973 tot en met december 1977 in de Ravenhorst heeft gewoond, heeft een financiële meevaller van 1435,50 te goed, omdat die periode 99 maanden beslaat (99 x 14,50). De bewoners van 256 woningen van de Leidse Woningstichting in de Arendshorst en Condorhorst krijgen op dezelfde wijze drie gulden per maand terug over de periode dat ze in deze flatwonin gen hebben gewoond, tot uiter lijk augustus 1971. Voor 244 wo ningen van de LWS in de Meren donk en de Zijldonk heeft de de finitieve huurprijsva?tstelling tot een geringe huurverhoging ge leid, variërend van vijftien cent tot 2,45 per maand. Die verho ging is deze maand ingegaan. Zij wordt niet met terugwerkende kracht in rekening gebracht. De grote verschillen tussen voorlo pige en definitieve huurprijs voor de flats in de Merenwijk zijn vooral bij de woningen van de Leidse Woningstichting te vin-' den. Ten stadhuize wordt desge vraagd medegedeeld dat de hu ren van de flats, die de Protes tants-Christelijke Woningbouw vereniging in de Merenwijk^ieeft staan, vrijwel hetzelfde zijn ge bleven. Jaren oud Bij de Leidse Woningstichting is men er allerminst gelukkig mee dat het ministerie nu pas de defi nitieve huren heeft vastgesteld voor woningen, die al weer een aantal jaren oud zijn. "Het college van B en W heeft eindeloos aan gedrongen bij het ministerie op vaststelling van de huren", zegt directeur Streefland van de LWS. "Gewoonlijk duurt het een jaar of iets meer, voordat de definitieve huur wordt vastgesteld". Bij nieuwbouwwoningen is het de gewoonte dat de huur voorlopig op een tijdens de bouw geschat bedrag wordt vastgesteld. Dat bedrag kan door allerlei niet te voorspellen factoren beïnvloed worden, waardoor later bij de af rekening van het bouwwerk pas definitief vastgesteld kan wor den, hoeveel de huurprijs moet bedragen. LEIDEN-Drs.J. K.M. Gevers en prof. dr.A.J. Staverman hebben gisteren officieel afscheid genomen als lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Zij hebben er resp. vier en twee jaar deel van uitge maakt. Per 1 februari worden ze opgevolgd door drs. M. J. Koornstra en prof. dr.C.M.J. SickingGisteren werd aan Gevers en Staverman en hun echtgenotes een receptie aangeboden in het academiegebouwdie voor velen bezocht werd. Foto links het echtpgar Gevers, rechts het echtpaar Staverman. Voorbeelden van dat soort facto ren: een niet verwachte verho ging van de BTW, een aannemer die tijdens de bouw failliet gaat, of een tijdens de bouw pas geble ken noodzaak om extra voorzie ningen als dubbel glas aan te brengen. Rompslomp Dat men bij de LWS niet gelukkig is met de zo late vaststelling van de huurprijzen, is vanwege de ad ministratieve rompslomp die dat met zich meebrengt. Terwijl de LWS net bezig was te berekenen wat de gevolgen zouden zijn van de huurverhoging van dit jaar, kwam de mededeling van het ministerie over de definitieve huurprijzen af. De LWS staat /iu voor de noodzaak om van iedere bewoner van de flats in de Merenwijk na te gaan hoe lang hij of zij daar al woont, of er geen huurschuld is, op welke wijze de teveel betaalde huur kan worden terugbetaald e.d. Boven dien moeten de adressen van in middels verhuisde ex-bewoners van de flats worden opgespoord. Ook zij hebben immers recht om de teveel betaalde huur terug te krijgen. Het zal dan ook nog wel even duren voordat de flatbewoners van de LWS in de Merenwijk een aardig bedragje op hun giro of an derszins zien overgemaakt. "Wat in het vat zit, verzuurt niet", wordt daarover opgemerkt in "Bewonerskontakt", het blad van de LWS. Geen rente De bewoners krijgen geen rente over de teveel betaalde huur. In de Merenwijk is hier wel enige ac tie voor gevoerd. Informatie van de LWS bij het ministerie van volkshuisvesting en de Nationale Woningraad heeft geleerd, dat zij geen rentevergoeding ver schuldigd is. De teruggave van de teveel betaalde huur wordt als een „onverschuldigde betaling" aangemerkt. Met andere woor den: het is niet de schuld van de verhuurder dat de huurder een vordering op hem heeft. In "Be wonerskontakt" maakt de LWS een vergelijking met teruggave van teveel betaalde belasting: daar wordt ook geen rente over vergoed. Overigens verwacht men bij de LWS dat binnenkort ook de defi nitieve huren bekend zullen zijn van een aantal woningen in het Morskwartier: 161 woningen in de Muiderkring en 360 woningen in de Cruquiuslaan en Jan Luykenlaan. De Merenwijk: Voor sommigen een meevallertje.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16