Weinig schot in Malta-overleg Militair overleg vandaag hervat NAAST HET NIEUWS Aanhoudende sneeuwval Tussen Egypte en Israël PORTUGEES KABINET BEËDIGD "Schandaal" in Canada Vorster: Namibië dit jaar onafhankelijk DINSDAG 31 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 Over regeling in Rhodesië MALTA (AP) - De verdedigers van het Brits-Amerikaanse plan voor een vreedzame politieke regeling in Rhodesië, de Amerikaanse afgevaardigde bij de VN Andrew Young en de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen zijn gisteren na de eerste besprekingen met de leiders van het Patriottisch Front, (Joshua Nkomo en Robert Moegabe) op Malta nog geen stap verder gekomen. Nkomo en Moegabe blijven bij hun afwijzing van een overgangsregeling onder supervisie van een Britse hoge commissaris. EDMONTON - Een onbekende man bekijkt op de bovenste foto in, Noord-Canada een voorwerp waarvan wordt aangenomen dat het afkom stig is van de neergestorte Sovjetrussische satelliet Kosmos. Op de onderste foto vertellen de twee natuuronderzoekers die op een groot stuk van de Kosmos stuitten hun verhaal. Het tweetal was ter observatie in het ziekenhuis opgenomen, maar is nu naar huis gestuurd nadat is gecon stateerd dat zij geen radioactieve besmetting hebben opgelopen.Het zijn de 26-jarige Michael Mobley en de 28-jarige John Mordhorst (xpchts). President Carter heeft de Sovjet-Unie opgeroepen in te stemmen met een volledig verbod op het gebruik van door kernenergie aangedreven satellie ten. Een uitzondering zou volgens Carter gemaakt kunnen worden voor satellieten voor onderzoek diep in de ruimte die niet door zonne-energie kunnen worden aangedreven. RUSSISCHE GRIEP Dr. Michael Gregg heeft gisteren op een door de Amerikaanse regering belegde conferentie over de Russische griep zijn bevin dingen in de Sovjet-Unie bekend gemaakt. Meer dan 30 procent van de kinderen beneden de 14 jaar heeft de Russische griep gehad, en van de mensen van 15 en ouder is 8,5 procent besmet geweest met de ziekte. In totaal 12,4 procent van de hele Russi sche bevolking heeft Russische griep gehad. GOEDE VANGST De liefhebber van het Chinese restaurant die zich gisteravond te goed deed aan een schotel van ei en varkensvlees, is waar schijnlijk meer dan tevreden, want hij heeft er een diamant in gevonden die tweeduizend pond sterling waard is. De edelsteen behoorde toe aan mevrouw Yuet Ian Lai, een Chinese dame die een restaurant heeft in Meopham in Kent. Hij viel in het gerecht toen mevrouw Yuet dat aan het toebereiden was. De 41-jarige mevrouw Yuet is ontroosbaar. Zij herinnert zich haar klant niet. Brengt hij de diamant terug of doet een ander dat, dan mag hij rekenen op een vorstelijk gratis maal. De eigenares zei dat haar aanbod tot het einde van haar dagen zou gelden. TOREN VAN BABEL Aan de universiteit van Tartu in de Sovjetrepubliek Estland do ceert een man die, schreef het dagblad "Komsomolskaja Pravda", "alle Europese talen en de belangrijkste Aziatische en Afrikaanse talen beheerst". Deze man als een Toren van Babel heet Pent Nurmekund en hij is zeventig jaar. Nurmekund was een wonderkind, want, aldus de Moskouse krant, "als jongen leerde hij in twee maanden tijd vloeiend en accentloos Deens spreken. In dezelfde tijd maakte hij zich het Zweeds en de taal van de Far-oer en de Eskimo's eigen". Toen hij in 1935 promoveerde in de letteren, sprak Nurmekund reeds alle Europese talen en was hij bezig aan de grondbeginse len van het Japans en het. Arabisch. Had de taalbegaafde docent vroeger naar zijn zeggen een jaar nodig om een taal te leren, "bij het verstrijken der jaren volstonden weken". VETTE WEKEN De Britse militairen, die negen weken lang insprongen voor de stakende brandweerlieden, melden zich in groten getale bij de kledingmagazijnen voor een grotere maat uniform: ze zijn flink aangekomen. De soldaten, die anders veel in touw zijn met mili taire oefeningen, hebben als brandweerman een hoofdzakelijk zittend bestaan geleid, wachtend op brandalarm. En bovendien hebben de Britten de waarnemende spuitgasten rijkelijk ont haald op kerstgeschenken, als gevogelte, pudding en gebak. SEX IN DE VS Het sexuele leven van de Amerikanen begint steeds vroeger, aldus een studie van twee sociologen van de John-Hopkinsuniversiteit in het tijdschrift, Family Planning perspectives". Tussen twee in 1971 en 1976 uitgevoerde enquêtes in, aldus de sociologen, is het aantal Amerikanen alleen al in de leeftijdsgroep tussen de 15 en de 19 jaar dat sexuele betrekkingen voor het huwelijk heeft, met een derde toegenomen. Het percentage blanke jongelui dat sexueel actief was in deze leeftijdsgroep, steeg van 26,3 in '71 tot 37,2 in '76. De sociologen stellen vast dat als gevolg hiervan het aantal gevallen van abortus in de leeftijdsgroep in vijfjaar tijd is verdubbeld. Uit de enquête van 1976 is gebleken dat slechts één op de zeven gepolste jongelui van tussende 15 en 19 voorbehoedsmiddelen gebruikt. CAIRO (AFP/UPI/REUTER) - Het militaire overleg tussen Egypte en Israël wordt vanavond hervat, zo heeft een woordvoerder van de Egyptische strijdkrachten in Cairo bekendgemaakt. Eerder had het Israëlische ministerie van defensie al laten weten dat de Egyptischlsraëlische militaire commissie in Cairo haar werkzaamheden zou hervatten. Premier Soares legt in het Ajuda-paleis ui Lissabon de eed af. President Eanes links met brilen de andere leden van het kabinet kijken toe. HAMBURG (DPA/Reuter) - De zware sneeuwstormen die sinds enkele dagen in grote delen van Europa woeden, hebben tot rampzalige toe standen geleid. In Schotland, Noord-Wales en Noord-Ierland zijn tot dusver zeker zeven mensen omge komen. In Schotland dat de zwaarste sneeuwval sinds 30 jaar meemaakt worden tientallen mensen vermist sinds in het weekeinde talloze treinen, autobussen, vracht wagens en personenauto's in de sneeuwmassa vastliepen. Op sommige plaatsen is de sneeuw tot tien meter hoge bergen opgewaaid. Volgens de politie verdwenen op één weg al 40 auto's onder de sneeuw. Verscheidene dorpen en alleenstaande hui zen zijn volledig van de buitenwereld afgesneden. Duizenden mensen zijn van elektrische stroom en tele foonverbindingen verstoken doordat de bovenleidingen als gevolg van stormvlagen van 150 km per uur zijn be zweken. Met helikopters en sneeuwploegen probeert men de ingesneeuwde mensen te bereiken. Een ondernemende Schot slaagde er in gewapend met een fles whisky en een schep 65 mensen te bevrijden die met hun auto's in de sneeuw waren vastgelopen. Met helikopters werden ver volgens de geredden van de woning van deze menselijke Sint Bernard overgevlogen naar veiliger oorden. In Zwitserland deden zich ver scheidene sneeuwstortingen voor die aan zeker vijf men sen het leven kostten. In het gehele land ondervond het weg-, spoor- en luchtverkeer ernstige hinder van de zware sneeuwval. Ook in Frankrijk kwam het weg- en spoorverkeer op ver scheidene plaatsen tot stil stand. In de Alpen heerste overal lawinegevaar. Enige passen moesten worden ge sloten. In het midden- en hooggebergte zijn talrijke dorpen van de buitenwereld afgesneden. In het afgelopen weekeinde richtte een storm met windstoten van 150 km per uur vernielingen aan in het kustgebied van Bretagne en de Rivièra. In Oostenrijk ondervond het wegverkeer ook hinder van de hevige sneeuwval. In het westelijke deel van de zuide lijke deelstaat Karinthië wa ren vele wegen onbruikbaar. Bergwegen en pasovergan gen konden alleen met sneeuwkettingen worden be reden. Daarentegen bepaalde in Mid den- en Zuid-Italië weer de zon het weer. Alleen in Lom- bardije, Piemont en Ligurie in het noorden werd het ver keer door een dichte mist ge hinderd. De vliegvelden Li- nate en Malpensa bij Milaan moesten tijdelijk worden ge sloten. KAAPSTAD (REUTER) - Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren het Zuidafrikaanse par lement verklaard dat Zuidwest- Afrika (Namibië) nog dit jaar on afhankelijk zal worden, maar dat Zuid-Afrika dit gebied niet zal overdragen aan de 'avonturier Sam Nujoma met zijn Marxisti sche organisatie'. Sam Nujoma is de leider van de Swapo, de organisatie van het volk van Zuidwest-Afrika. Zuid-Afrika bestuurt Namibië Zowel Young als Owen lieten na afloop van de besprekingen we ten dat er geen overeenstemming was bereikt op belangrijke pun ten, hoewel er ernstig en zonder het mes op tafel was vergaderd. "De verschillen zitten vast op de belangrijke zaken", aldus Young na de eerste ronde. Volgens de Britse delegatie leverden het tijd stip van en de controle over een staakt het vuren tussen het leger van premier Smith en de zwarte guerrilla-strijdkrachten grote problemen op. Maar ook over de overgangsduur van zes maanden onder toezicht van de Britse hoge commissaris lord Carver konden de deelnemers het niet eens wor den. Nkomo en Moegabe bleven erop staan dat het front gedu rende het gehele proces naar on afhankelijkheid de touwtjes in handen moest hebben. Carver Volgens het Brits-Amerikaanse voorstel zou de Britse veldmaar schalk lord Carver tijdens de overgangsregeling Rhodesië re geren, als hoge commissaris. Als hoofd van politie en com mandant van het nationale leger rust op hem de taak voor vrije en eerlijke verkiezing van een zwart meerderheidsbewind te zorgen, aan wie Engeland dan officieel de heerschappij zal overdragen. Een lid uit het gevolg van Moegabe zei echter dat Carver voor het front onaanvaardbaar is daar hij vanwege zijn functies een macht spositie kan bekleden gelijk aan een dictator. Moegabe en Nkomo kunnen ook zijn verleden niet vergeten en herinneren Carver als de man die indertijd een leidende rol heeft gespeeld in de vernietiging van de Mau-Mau beweging in Kenia, toen dit land nog onder Brits koloniale be stuur stond. Het eerste deel van de conferentie had plaats in een besloten dak tuin van het hotel Grand Verdala Na de lunch werden de bespre kingen voortgezet in de Ameri kaanse ambassade. Document Na afloop van anderhalf uur verga deren kregen Owen en Young een document overhandigd Sovjet-Unie zou nieuwe wapens maken BONN (DPA) - Volgens westerse geheime diensten fabriceert de Sowjet-Unie in zwaar bewaakte onderzoeks- en produktiecentra een nieuwe generatie dodelijke biologische en chemische wa pens, aldus een bericht in het Westduitse dagblad 'Die Welt' van de hand van zijn correspon dent in Brussel. De groeiende belangstelling van de Sovjet-Unie voor zulke wapens, aldus Die Welt, baart de Ver enigde Staten en hun bondgeno ten grote zorgen. In tegenstelling tot de Sovjet-Unie zijn de troepen van de NAVO nauwelijks uitge rust voor en berekend op een nu- claire-oorlog. Om die reden moe ten zij bij een aanval met zulke massale vernietigingswapens re kening houden met zware verlie zen, aldus het bericht. In de Sovjet-Unie worden soldaten bij militaire oefeningen volgens Die Welt blootgesteld aan giftige gassen en vloeistoffen. ondanks de resoluties van de V.N. waarin wordt geeist dat Zuid-Afrika afstand van dit ge bied doet. Vorster zei dat de Swapo zijn rege ring bepaalde eisen heeft gesteld maar dat hij niet van plan is die eisen in te willigen. Kennelijk slaat dit op de eis van de Swapo dat Zuid-Afrika zijn hele strijd macht uit Namibië terugtrekt nog voor daar verkiezingen wor den gehouden. waarin puntsgewijze kritiek op het Brits-Amerikaanse voorstel werd geleverd. De twee zwarte Rhodesische nationalisten weigerden voorlopig elk com mentaar totdat de Engelse en de Amerikaanse afgevaardigden een kans hadden gekregen om een antwoord te geven op de be zwaren van het front. Hoewel formeel geheim wilden le den uit het gevolg van de twee guerrilla-leiders wel kwijt dat er tenminste vijf ernstige bezwaren in het document naar voren wor den gebracht De verkiezingen zouden pas ge houden moeten worden nadat de onafhankelijke staat van Zim babwe een feit was geworden. In de tussentijd zou het front de re gering van Smith overnemen. De zwarte leiders weigeren om het gezag over hun eigen guerril lastrijders over te dragen aan lord Carver tijdens de interim-periode die moet uitmonden in een zwart meerderheidsbewind. Moegabe en Nkomo verdenken Groot-Brittannië en de VS ervan dat zij met de toegezegde steun van 1.5 miljoen dollars voor het nieuwe Zimbabwe hun eigen economische belangen veilig willen stellen. Lord Carvers bevoegdheden zouden veel te groot zijn en met name zijn ervaring met guerril- labestrijding zou de belangen van het Patriottisch Front in gevaar kunnen brengen. Zolang niet vaststaat welk aan deel de zwarte guerrillastrijders zullen uitmaken van het te vor men leger van Zimbabwe willen de guerrillaleiders zich niet on derwerpen aan de Britse kroon en de nieuwe grondwet - verte genwoordigd in de persoon van lord Carver. Het militaire overleg gaat over de ontruiming van de Sinal door de Israëliërs. Inmiddels is de Amerikaanse on derminister van buitenlandse za ken, Alfred Atherton, uit Jeruza lem in Cairo aangekomen met nieuwe „ideeën die een nieuwe impuls kunnen geven aan het vastgelopen initiatief voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Atherton zei dat hij 'onofficiële en verkennende besprekingen' met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mohammed Kamel, zal voeren 'om na te gaan hoe het vredesp roces weer op gang kan worden gebracht'. Atherton heeft tot taak het politieke overleg tussen Egypte en Israël, een nieuwe im puls te geven. Dit overleg werd op 18 januari in Jeruzalem afge broken. Behoud Tijdens de eerste ronde van de mili taire besprekingen hield Israël vast aan het behoud van de joodse nederzettingen in de Si nai. Maar Egypte wilde hier niets van weten. Zondag verklaarde de Egyptische minister van buiten landse zaken, Mohammed Ka mel, nogmaals dat Egypte geen joodse nederzettingen op zijn grondgebied zal dulden. Het is nog steeds niet bekend of de standpunten van beide partijen inmiddels dichter tot elkaar zijn gekomen. Ook de kwestie van de positie der Egyptische strijdkrachten op grond van een vredesregeling houdt beide partijen verdeeld. Premier Begin van Israël heeft la ten weten dat hij en president Sadat het er op hun topoverleg in Ismailia over eens zijn geworden dat de Egyptische troepen niet verder zullen oprukken en hun huidige stellingen ten westen van de Mitla en de Giddi-pas zullen blijven betrekken, waardoor de rest van de Sinaï gedemilitairi- seerd wordt. Maar de Egyptische bladen noem den dit standpunt onjuist. Sadat, aldus deze bladen, heeft slechts beloofd dat "het grootste deel" van de Egyptische troepen op zijn huidige stellingen zal blijven. En dat betekent dat bepaalde eenheden stellingen ten oosten van de passen mogen betrekken. Tito President Tito van Joegoslavië heeft gisteren een beroep gedaan op de Arabische landen en op de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, Israël te erkennen op dat het wederzijdse vertrouwen in het Midden-Oosten versterkt worde. De Joegoslavische leider dringt er tevens bij de Arabische landen op aan, hun solidariteit te herwin nen en zodoende de steun te krijgen van onverbonden en an dere landen in hun streven naar vrede in het Midden-Oosten. Tito maakte zijn zienswijze ken baar aan de Egyptische minister van defensie, Ghali, die hem een persoonlijke boodschap over handigde van de Egyptische pre sident Sadat, zo meldt het of ficiële Joegoslavische pers bureau Tanjug. Volgens Tito kan alleen een alom vattende vredesregeling, met in begrip van ontruiming door Is raël van de in de oorlog van 1967 veroverde gebieden en het recht van de Palestijnen op een eigen vaderland, aan de belangen van alle betrokken partijen tege moetkomen. President Carter maakt zich zorgen over de vestiging van nieuwe Is raëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en ook over het nogal abrupte ingrijpen van president Sadat, zo hebben Amerikaanse regeringsfunctio narissen gisteren in Washington meegedeeld. Carter heeft Begin de vorige week een boodschap gestuurd waarin hij uiting geeft aan zijn bezorgdheid over de ves tiging van Israëlische burgers in Sjiloh. LISSABON (DPA) - President An tonio Ramalho Eanes van Por tugal heeft gisteren het tweede kabinet van de socialist Mario Soares beëdigd. Het bestaat uit elf socialisten, onder wie premier Soares, twee onafhankelijken en drie vertegenwoordigers van de rechtse christen-democratische partij, het CDS. Het eerste kabinet Soares, een ge heel socialistische minderheids- ploeg, kwam zes weken geleden ten val. De nieuwe regering zal zich donderdag voorstellen aan het parlement. Met de debatten, over de regeringsverklaring en de stemming daarover zullen vijf dagen zijn gemoeid. De nieuwe regering Soares kan re kenen op 143 (socialisten 102, CDS 41) van de 263 zetels in het parlement. Dat is minder dan Eanes> in zijn formatieopdracht als wenselijk had aangegeven, maar niettemin is het kabinet ze ker van een veilige start. De nieuwe regering Soares stelt zich ten doel het land uit de eco nomische moeilijkheden te trek ken en heeft daarom een prog ramma van uiterste 'soberheid' opgesteld. Ingrijpende be- zuiningsmaatregelen gaan hand in hand met drastische belas tingverhogingen. Zo is het de be doeling dat het btw-tarief van 12 op 30 procent wordt gebracht. OTTAWA (Reuter/UPI) - De Canadese procureur-generaal Francis Fox is gisteren uit het kabinet van premier Pierre Trudeau getreden nadat hij in het parlement had onthuld dat hij in een abortuszaak valsheid in geschrifte had gepleegd. De 38-jarige Fox die vaak werd genoemd als een mogelijke opvolger van Trudeau, vertelde, dat hij een "korte verhouding" met een getrouwde vrouw had gehad. Toen deze vrouw zwanger was geworden hadden zij tot een abortus besloten. Bij het invullen van de voor deze ingreep noodzakelijke papieren had Fox getekend met de naam van de echt genoot van de vrouw. Fox is zelf getrouwd en vader van een zoon. De procureur-generaal verklaarde dat hij vorige week vrijdag de kwes tie al in het kabinet aan de orde had gesteld. Hij zei de volledige verantwoordelijkheid voor het gebeurde op zich te nemen en verze kerde dat deze zaak niet van invloed was geweest op zijn optreden in de regering. Premier Trudeau aanvaardde direct het ontslag. Fox was een van de jongste Canadese kabinetsleden. Hij bekleedde zijn post sinds 14 september 1976. Kort nadien kwam aan het licht dat de bekende Canadese bereden politie, die onder Fox ressorteerde, zich schuldig had gemaakt aan onwettige activiteit, zoals het openen van poststukken, inbraken en brandstichting, onder het mom van bescherming van de nationale veiligheid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13